Weerzinwekkende Russische aanval op Hongarije op Nederlandse politici over de gebeurtenissen in Hongarije Amerikaanse resolutie in algemene vergadering Ver. Natie-assemblee over Midden-Oosten 1 USSR HONGARIJE SZEGEO WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER en Regering-Nagy onderhandelaars gevangen genomen salons sobèrt" MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 11e Jaargang Nr 3918 Algemene Vergadering der V. N. in spoedzitting bijeen Het gedonder van zwaar kanonvuur deed nog vóór het aanbreken van de zondag ochtend de stad Boedapest schudden. Sowjetrussische troepen hadden een aanval op de Hongaarse hoofdstad ingezet. De bevolking schrok wakker door het lawaai van geschutvuur op de heuvels aan de zuidwestelijke oever van de Donau. De weer schijn van de ontploffingen lichtte op achter de silhouetten van de omringende neu- VCHet eerste geschutvuur deed zich horen om vijf uur plaatselijke tijd. Terstond kwamen Hongaarse tanks door de schemerlichte straten rollen om posities voor de verdediging van de stad in te nemen, terwijl in de voorsteden de gevechten be gonnen. Hongaarse troepen betrokken de wacht op de bruggen en aan de oevers van de Donau. RADIO BOEDAPEST MELDT DOOD VAN GEROE Radio toespraken van Dr. Drees, Prof. Oud, Koersen, Vermeer en Ds. Tuscky De Nederlandse Radio Unie heeft zondag 4 november om vijf uur over de zender Hilversum II een gezamen lijk programma uitgezonden waarin, zoals de omroeper zeide, „eerst een viertal Nederlanders en een Hongaar, uiting geven aan de gevoelens die ons allen bezielen Anderhalf uur na de eer ste artillerie-uitbarstingen scheen het vuren het cen trum van de stad te naderen. Tezelfdertijd verspreidde zich het gerucht, dat twee Hongaarse generaals, die met de Sowjets waren gaan onderhandelen over de Hon gaarse eis tot terugtrekking van de Russische troepen, waren gevangen genomen. Een van hen was generaal- majoor Pal Maleter, minis ter van Defensie en bijge naamd de held van Boeda pest wegens zijn rol bij de verdediging van de Kilian- kazerne waar de nationalis ten een beleg van verschei dene dagen doorstonden. De andere was generaal Kovacs, stafchef van het Hongaarse leger. De Hongaarse kwestie in de Ver. Naties Beroep van V. N. op Sowjet-Unie om troepen terug te trekken De Verenigde Staten hebben zondagavond op de spoedzitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties over Hongarije een resolutie ingediend, waarin aan het medegevoelen van het de secretaris-generaal van de volkerenorganisatie, Ham- marskjoeld, verzocht wordtwaarnemers naar Hongarije te zenden om een onder-zoek naar de toestand in te stellen. De Hongaarse en de Sow- jet-regering wordt verzocht vertegenwoordigers van de secr.-generaal vrij overal in het land te laten reizen. VLAG HALFSTOK VAN RIJKSGEBOUWEN De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft de afgelopen nacht een resolu tie aangenomen, waarin een beroep op de Sowjet-Unie wordt gedaan onmiddellijk haar gewapende aanval op Hongarije te staken en haar strijdkrachten uit dat land terug te trekken. De resolutie is aangeno men met vijftig tegen acht stemmen bij vijftien onthou dingen. De onthouders zijn landen van de Aziatisch- Afrikaanse groep, Finland en Zuid-Slavië. De betrokken resolutie was door de Ver. Staten in gediend. De tegenstemmers zijn de Sowjet-Unie en ze ven landen van het commu nistische blok. De Hongaar se delegatie was niet aanwe zig bij de stemming. Turkije en Perzië zijn de enige lan den van het Midden-Oosten die voorgestemd hebben. Het mijnongeluk in Nieuw Schotland Aardschokken in Perzië Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 2° cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur de kapper «el hel aporie cocW markt 16 krouwerijsfroat 9 terneuzen J nat. en internationaal jurylid wij leveren met succes alle voor komende haarwerken de betere toiletartikelen DE STERKTE DER SOWJETS IN HONGARIJE In Amerikaanse kringen te We nen wordt de sterkte van de Rus sische troepen in Hongarije op 15 tankdivisies en vier gemechani seerde divisies geschat. De Rus sen zouden over ongeveer 6.000 tanks beschikken. Radio-Boedapest heeft zondag- Hongaarse volk hartstochtelijk deelnam aan het verzet en uitzag naar herstel van een eigen natio naal leven en naar werkelijke de mocratie". Dr Drees vervolgde: Allereerst voerde de minister- resident, dr VV. Drees, het woord. Dr Drees zeide: „Onze gedachten en gevoelens zijn vandaag in beslag genomen door de ontstellende berichten omtrent hetgeen in Hongarije ge beurt. Dagenlang hebben wij meegeleefd met het Hongaarse Na een inleidend artillerievuur, aldus berichten die te Wenen werden ontvangen, drongen Sow- jet-tanks de stad binnen en be gonnen met steun van de infan terie de Hongaarse steunpunten te vernietigen, met name die welke waren ingericht voor de verdediging van de regeringsge bouwen. De Sow jet-strijdkrachten omsingelden de Hongaar'e troe pen in hun Kazernes en eisten, dat zij zich onmiddellijk zouden overgeven. De hevigste gevech ten zouden in het centrum van de stad zijn geleverd, waar ondanks krachtig verzet van de Hongaren de Russen snelle vorderingen maakten. De bevolking zocht be schutting, maar een aantal jon gelieden sloot zich bij de geregel de Hongaarse troepen aan in hun verzet tegen de Russen. Het eerste nieuws over de ge vechten werd bekend in een ver klaring van premier Imre Nagy. Hij zei zondagochtend vroeg in het Engels via radio-Boedapest „Hier is Imre Nagy. In de vroege uren van deze ochtend zijn Sow jet-troepen een aan val begonnen op de Hongaar se hoofdstad, klaarblijkelijk DE SITU ATI E IN HONGARIJE TSJECHO SLOWAKIJE WENEN _TOKAJ MISKOLC EGER «5 GYOR BOEDAPEST SZOLNOK PAPA KECSKEMET PECS ROEMENIE 150 km 1 V, PELT 156176] ivaaio-Koeaapesr neeir aoiiu^- volk~in de hQop dat men kans had avond gemeld, dat Ernoe Geroe, vrvihPiH tP herwinnen en weer de voormalige secretaris-generaal van de Hongaarse communisti sche partij, „op barbaarse wijze" door de Hongaarse „opstandelin gen" is vermoord. BEROEP VAN HONGAARSE OPSTANDELINGENZENDER Radio Vrij Europa heeft zon dagmiddag een bericht van radio- Csokona, ten zuiden van Boeda pest, opgevangen, waarin de Hon gaarse opstandelingen een be roep deden op de secretaris-gene raal van de Ver. Naties om on middellijk te helpen bij de be scherming van de vrijheid van Hongarije. Kort na het uitzenden van dit bericht verdween het radiostation uit de ether. Dat was om 16.20 uur Ned. tijd. vecht met de Sowjet-strijd- een, ultimatum gesteld, volgens hetwelk Boedapest zou worden gebombardeerd, indien de Honga ren niet vóór twaalf uur zich had den overgegeven. krachten. Het Hongaarse leger is op zijn post. Dit is mijn boodschap tot het Hongaarse volk en de gehele wereld". Later herhaalde hij zijn verkla ring als een beroep op de V. N. De verklaring werd ook in ande re talen uitgezonden. Daartussen door werd het Hongaarse volks lied of het „Ave Maria" van Schu bert gespeeld. De vereniging van schrijvers wendde zich drie minuten vóór 't uitvallen van de zender tot de in tellectuelen in de wereld met een boodschap waarin om hulp werd verzocht. De zender was sedert 8.10 uur niet meer in de lucht. De overige voorlichtingsorganen der opstandelingen vielen daarop eveneens in een snelle opeenvol ging uit. Volgens door het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken ont vangen berichten werd om acht uur 's ochtends door de Russen zijn vrijheid te herwinnen en weer zichzelf te worden na jaren van onderdrukking. Nu leven wij mee, helaas, met de ineenstorting van die hoop; met gevoelens van ver twijfeling die degenen moeten be zielen, die in een heldhaftige, maar ongelijke strijd tegen een overmacht van vliegtuigen, tanks, zware artillerie, de neder laag tegemoetzien, hun land zien verwoesten en over hun volk weer de Russische overheersing zien komen. Achter velen die pas uit de kerker waren ontkomen, zullen straks weer de gevangenis deuren zich sluiten. De vrijheidsstrijders worden nu betiteld als fascisten, als reactio naire elementen, als handlangers van de imperialisten, als vijanden van de democratie, terwijl 't zon neklaar is, dat vrijwel heel het „Hongarije wordt nu overwel digd door de troepen van een mc gendheid die zegt steeds te stxij den voor de vrijheid van koloniale volkeren, maar die tal van vroe ger werkelijk vrije volkeren aan haar grenzen tot minder dan ko loniën heeft neergedrukt; van een mogendheid die pleegt te zeggen dat ze de vrede wil en die de vre desduif gaarne als symbool voert maar die thans niet vredesduiven boven Boedapest doet vliegen. Wij hebben kunnen horen en lezen hoe Rusland beloofde Hon garije te zullen ontruimen en hoe de Russische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad als een on waarheid betitelde, dat Rusland nieuwe troepen Hongarije binnen liet rukken. We hebben ook ver nomen, dat de Hongaarse en een Russische delegatie zouden onder handelen over een regeling van de wijze, waarop de Russische troe pen Hongarije zouden verlaten. Bericht wordt nu, dat de Rus sen de Hongaren die kwamen on derhandelen hebben gevangenge nomen. Als dit waar is, is het een verbijsterende daad. Zelfs in deze tijd, waarin wij aan zoveel on recht gewend zijn geraakt. Het verlangen doortrilt ons volk om tegenover dit alles iets te doen. Talrijk zijn de bewijzen die ik daarvan vandaag heb ontvan gen. Wij zijn echter helaas niet bij machte het Hongaarse volk bij te staan in zijn strijd om zich aan de greep van de overweldiger te ontworstelen, al kunnen wij in de Verenigde Naties mee onze stem doen horen. Niet anders is moge lijk dan uiting te geven aan onze diepe verontrusting en een harts tochtelijk protest te doen horen tegen wat zich in Hongarije vol trekt over een volk, dat een ogen blik licht zag en waarover nu weer de duisternis der onderdruK- king valt". De minister-president besloot aldus: Berichten, die Wenen vervol gens niet rechtstreeks bereikten, maakten gewag van snelle vorde ringen der Sowjetstrijdkrachten, zowel in de Hongaarse hoofdstad als in de rest van het land. Men vernam', dat de regeringsgebou wen en het parlement waren be zet en dat Imre Nagy en andere leden van zijn regering waren ge arresteerd. De westelijke grenzen van het land werden afgesloten en stra tegische punten en spoorweg- en wegknooppunten door de Sow jet troepen bezet. Radio-Moskou deelde later mee, dat Janos Kadar, secretaris van de nieuwe (communistische) ar beiderspartij, een „revolutionaire arbeiders- en boerenregering" had gevormd en dat de contra-re volutie definitief de kop was in gedrukt". „Mocht het straks mogelijk zijn iets te doen voor wie nog wisten te ontkomen, of, wat minder waarschijnlijk is, voor het lenigen van leed in het land zelf, dan zal het Nederlandse volk voor deze humanitaire arbeid zich stellig met kracht inzetten. Voor het ogenblik gaan onze gedachten met deelneming niet slechts, maar met bewondering uit naar wie alles waagden en al les offerden in de strijd om de vrijheid. Ook als hun moedig po gen thans faalt, zal het een lich tend voorbeeld zijn voor allen, die beseffen, dat in de wereld van vandaag, evenzeer als in de tijd van het verzet tegen de nazi-heer schappij, offerbereidheid geboden is in de worsteling om vrijheid, recht en eerbiediging der mense lijke persooonlijkheid". regering van de Hongaarse volksrepubliek omver te wer pen. Onze troepen zijn in ge- Op de bijzondere zitting van de i assemblee der V. N. was de Egyp- 1 tische afgevaardigde Omar Loef- met het doel de democratische de spreker Loefti zei> dat het „erg moeilijk" voor hem is om tegenover de beide Ameri kaanse ontwerp-resoluties een standpunt in te nemen, omdat de politiek, die erin vervat is, hem tot overleg met zijn regering noopt. Hij deed een beroep op de assemblee om „andere maatrege len te treffen, die een eind aan het bloedvergieten zullen maken". Henry Cabot Lodge van de Ver. Staten zei dat er leden van de Ver. Naties zijn die niet alles ge daan hebben wat ze hadden beho ren te doen om een oplossing tot stand te brengen in overeenstem ming met het internationale recht. CANADEES VOORSTEL medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Enkele buien Half tot zwaarbewolkt met en kele buien. Matige tot krachtige en langs de waddenkust tijdelijk harde noordwestelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gister. thur Lall diende daarop een reso lutie van 19 Arabische en Aziati sche landen in, waarin de resolu tie van de algemene vergadering van vrijdag 2 november wordt be vestigd en Engeland, Frankrijk en Israël wordt gevraagd de strijd te staken. DINSDAG 6 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.46 4.01 4.21 4.36 5.01 5.16 5.11 5.26 MAAN ZON op onder op onder Nov. 6 7.46 17.05 11.29 19.53 7 7.48 17.03 12.09 20.53 8 7.49 17.02 12.42 21.56 9 7.51 17.00 13.09 23.00 10 7.53 16.58 13.32 11 7.55 16.57 13.53 0.05 12 7.57 16.55 14.12 1.11 13 7.58 16.54 14.32 2.18 Canada heeft voorgesteld om middellijk een internationale macht samen te stellen om te ge raken tot en toezicht te houden op een staking van het vuren in Egypte. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, stelde voor secretaris-generaal Hammarskjoeld binnen 48 uur een plan op te laten stellen voor de oprichting, met toestemming van de betrokken landen, van een internationale V.N.-strijdmacht om beëindiging der vijandelijkhe den in Egypte in overeenstem ming met de resolutie van de al gemene vergadering van 2 no vember te verzekeren en toezicht te houden op het bestand. De Amerikaan Cabot Lodge verklaarde, dat zijn land veel heil in de Canadese resolutie ziet. De Indiase afgevaardigde Ar- raad. CANADESE RESOLUTIE AANGENOMEN De Canadese resolutie is met 57 stemmen bij 19 onthoudingen aangenomen. De landen die zich van stem ming onthielden zijn: De Sowjet- Unie, Bulgarije, Tsjecho-Slowa- kije, Wit-Rusland, Oekraïne. Roe menië, Polen, Nieuw-Zeeland, Laos, Israël, Hongarije, Frank rijk, Portugal. Egypte, Engeland, Zuid-Afrika, Australië, Oostenrijk en Albanië. Vervolgens keurde de algeme ne vergadering de Aziatisch-Afri kaanse resolutie van de Indiase afgevaardigde goed, waarin werd aangedrongen op uitvoering van de resolutie der vergadering van 2 november. Secretaris-generaal Hammarskjoeld werd verzocht binnen 12 uur verslag over de toestand uit te brengen. De V.N.-commissie voor toe zicht op het bestand in Palestina zou bij de uitvoering van de reso lutie moeten helpen. De resolutie werd aanvaard met 59 tegen vijf stemmen bij twaalf onthoudin gen. De algemene vergadering werd zondagochtend om negen uur Ned. tijd verdaagd. Direct daarop begon de spoed- bijeenkomst van de Veiligheids- Hammarskjoeld dient zo spoe dig mogelijk verslag aan de alge mene vergadering uit te brengen en suggesties te doen voor be ëindiging van de huidige toestand in Hongarye. Voorts verzoekt de Amerikaan se resolutie de Sowjet-regering de gewapende aanval op het Hon gaarse volk en elke vorm van in menging in de Hongaarse aange legenheden te staken. De Sowjet-Unie wordt uitgeno digd haar troepen uit Hongarije terug te trekken en geen verster kingen meer te sturen. Op alle V.N.-leden wordt een be roep gedaan humanitaire hulp levensmiddelen, medicamenten e.d.) aan het Hongaarse volk te verlenen. Aan het begin van de vergade ring werd een nota van de Hon gaarse delegatie voorgelezen, waarin deze verklaarde niet aan het debat te kunnen deelnemen, omdat zij geen instructies uit Boedapest had ontvangen. De Sowjet-afgevaardigde Sobo- lef maakte onmiddellijk bezwaar tegen bespreking van de toestand in Hongarije, omdat dat inmen ging in de binnenlandse aangele genheden van dat land zou zpn. Het beroep van de afgezette Hongaarse premier, Imre Nagy, op de Ver. Naties was ongrond wettig, en dus ongeldig. De rege ring van Nagy is uiteengevallen en vervangen door een revolutio naire arbeiders- en boerenrege ring, waarin voormalige minis ters van Nagy, die trouw zijn ge bleven aan het volk, zitting heb ben. De vergadering verwierp de ar gumenten van Sobolef en sprak zich met 53 tegen 7 stemmen bij 7 onthoudingen uit voor een de bat over Hongarije. De commu nistische landen stemden tegen. De regering heeft besloten, dat vandaag van alle openbare rijks gebouwen halfstok zal worden gevlagd. De lagere publiekrechte lijke organen en de bevolking wordt in overweging gegeven dit voorbeeld te volgen, teneinde daarmee uitdrukking te geven Nederlandse volk met het lot van Hongarije heeft getroffen. Daarna werd de Amerikaans» resolutie ingediend. Van de 113 mijnwerkers die te Springhill in Nieuw-Schotland van de buitenwereld waren afge sneden, zijn er zaterdag 59 levend naar de oppervlakte gebracht. Zij werden donderdag 1600 m onder de grond opgesloten als gevolg van een ontploffing. Tot nu toe zijn 21 lijken gebor gen. Een nieuwe serie kernproeven zal in de lente van het volgend jaar in de woestijn van Nevada worden genomen, aldus een mededeling van dé directeur voor de burgerlijke verdediging van Californië, Stanley Pierson. GIRO 777 VAN HET NED. ROODE KRUIS Het bedrag, dat werd gestort op giro 777 van het Nederland- sche Roode Kruis ten behoeve van Hongarije heeft op 3 novem ber de ƒ200.000 overschreden. Volgens een bericht van radio Teheran hebben negentig mensen het leven verloren en zijn 180 per sonen gewond ten gevolge van aardschokken in Laristan en Bas- tak in Zuid-Perzië. De getroffen gebieden liggen ongeveer 80 km ten noorden van de Perzische Golf, bij de Golf van Hormoez. ZELFDE WEERTYPE Het gehele weekeinde heeft zich ten westen van Ierland een krach tig hogedrukgebied op de oceaan gehandhaafd. Aan de oostflank ervan voerden noordelijke tot noordwestelijke winden voortdu rend vrij zachte en erg vochtige lucht over West-Europa. Kleine storingen, die van Noorwegen in zuidelijke richting trokken langs een front, dat over onze omge ving heen en weer bewoog, brach ten af en toe vrij veel wind en plaatselijk regenval. Zondagavond trok een nieuwe storing over de Noorse bergen in zuid-oostelijke richting. De noord westelijke stroming tussen deze storing en het nog steeds ten wes ten van Ierland gelegen hoge drukgebied begon toen weer in kracht toe te nemen. Voor vandaag verwachten we dan ook weer een krachtige, tij delijk harde noordwestelijke wind. In de vochtige lucht, die er mee wordt aangevoerd blijft veel bewolking voorkomen en vallen op de meeste plaatsen enkele bui en. 's Nachts is het zacht voor de tijd van het jaar, overdag blijft het kwik iets lager dan zondag, toen plaatselijk nog elf graden werd gemeten. De tweede spreker was de heer Tli. D. J. M. Koersen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal voor de 'Katholieke Volkspar tij. De heer Koersen zeide: „Na de vrijheidsstrijd, enkele dagen geleden, sprak kardinaal Mindszenty tot en namens het Katholieke volksdeel in Honga rije o.a.: „Ik ben verheugd einde lijk vrij te zijn. Wij willen van nie mand de vijand zijn. Wij willen met elk volk in vriendschap le ven. Deze vrijheidsstrijd was daarom, omdat het volk zelf wil de beslissen, hoe het wil leven". Nauwelijks waren deze woor den verklonken, toen hedenmor gen het ontstellende bericht door de ether kwam. dat de Sowjet-de- legatie nog onderhandelt met de Hongaren over het terugtrekken der troepen, de onderhandelaars gevangen nam en dat de Sowjet- troepen kort daarna hun fosfor- bommen en granaten op Boeda pest hebben neergestort. Het bijna ondenkbare is ge beurd. De onvrije mens neemt wraak op de vrije mens. De on gerustheid welke kardinaal Mind szenty uitsprak, toen hij vroeg, wat zijn de bedoelingen van het 200 miljoen tellende Russische rijk, is niet zonder grond geble ken. De bedoelingen zijn thans duidelijk. Het huidige regime in de Sowjet-Nnie kan en wil niet dulden, dat een volk zich van knechtschap bevrijdt om zijn per soonlijke rechten en vrijheden te hernemen. De vrije mens, gescha pen naar Gods beeld en gelijke nis, wordt hier door de onvrije mens onvrij, omdat hij het louter instrument is geworden van zijn lagere hartstochten, misvormd en vernietigd". De heer Koersen besloot aldus: „Een laatste bericht, een S.O.S.- bericht dat doorkwam: „Helpt het Hongaarse volk, helpt ons, helpt ons", moet iedere Nederlan der door de ziel zijn gegaan; als een doodskreet, een stervens kreet van duizenden Hongaren, mannen, vrouwen en onschuldige kinderen, die thans hun leven ge ven voor de vrijheid van de gehe le mensheid, ook voor onze vrij heid, terwijl ieder van ons zijn onmacht gevoelt om op korte ter mijn afdoende hulp te bieden. Met des te grotere aandrang wordt een beroep gedaan op het geweten van alle volkeren der wereld om zo spoedig mogelijk alles te doen wat mogelijk is, om het leed te verzachten en hulp te bieden en een einde te bewerk stelligen aan de onmenselijke oorlog, welke in koele bloede is ontketend. Onze oprechte deelneming gaat uit naar het gehele Hongaarse volk, naar de nagelaten betrek kingen van die dappere vrijheids strijders voor een nationale zaak, die in een lied durven zingen: „Hier leeft u, hier moet u ster ven". Maar boven alles zal van al le Christenen uitgaan een gebed voor het Hongaarse volk om kracht en sterkte, een gebed ook mèt het Hongaarse volk, waarin ze met de Psalmist vragen: „Heer handel met ons, met de volheid van uw ontferming, opdat zij, die op U vertrouwen, niet beschaamd worden". Zie verder pagina 2

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1