Zelfbeperking is gezond! De Minister van Financiën over zijn toekomstig beleid Meevallertjes bij de belastingen i PI J RO L Eric de Noorman - De banneling van IJsland 1 Beur sover zicht Voorstel voor internationale politiemacht in Midden-Oosten Memorie van Antwoord aan Tweede Kamer Afschaffing omzetbelasting textiel Melk, Suiker en benzine duurder Huidgenezing GERESERVEERDE KAMER GEDRUKTE .WELVAART - LANDBOUW IN LAST (NIET) WEERHOUDEN PUBLICATIE. DE BETERE BRIL PLESMAN-PAVILJOEN NA HET AFLEGGEN door minister-president dr Drees van de regeringsverklaring, die dit maal enigszins het karakter van een normale troonrede droeg, heeft de Tweede Kamer zich onmiddellijk bezig gehouden met het geven van algemene politieke beschouwingen. Alle fracties houden zich vrij tegenover het nieuwe kabinet, zo bleek daaruit. Alleen de heer Burger van de PvdA was geneigd achter het regeringsprogram als één geheel te gaan staan vanwege het vooruitstrevend karakter. De rem er op! Landarbeider en boer Sicilië en Soestdijk Noodzakelijke uitgaven? Geef ze de ruimte! DE TOESTAND IN OOST-DUITSLAND Communistische partij balt de vuist tegen ieder die de arbeiders- en boerenmacht wil ondergraven In zijn memorie van antwoord over de begroting 1957 merkt de nieuwe minister van Financiën op, dat op dit ogenblik, waarop het nieuwe kabinet nog nauwelijks zijn werkzaamheden heeft aangevangen, een tot in details uitgewerkt plan inzake de te voeren financiële politiek nog niet ter tafel kan worden gebracht. Deze politiek is zo zeer verweven met het overige beleid, dat over tal van beleidsvragen overleg nodig is binnen het kabinet. Zoals in de regeringsverklaring van 23 oktober j.l. is uiteengezet, zal ook het financiële beleid worden beheerst door de centrale doelstellingen, welke de regering voor het algemene binnenlands beleid heeft uitgestippeld. Over alleenstaanden, onderhoudsplicht en verwerping van een erfenis De alleenstaande moeder met kind Het doodgeboren kind De erfenis TER BEWARNG VAN DE VREDE IN DAT GEBIED De Verenigde Staten en Canada hebben vrijdag hun steun verleend aan een Brits voorstel om de Verenigde Naties een internationale politiemacht naar het Midden- Oosten te laten zenden, die in afwachting van een perma nente regeling de vrede in dat gebied moet bewaren. De Canadese minister van Bui De heer Oud constateerde ge brek aan werkelijkheidszin bij het nieuwe kabinet. Beheersing van lonen en prijzen enerzijds en aankondiging van grote uitga ven voor op zichzelf voortreffe lijke dingen, maar die onvermij delijk zullen leiden tot verhoging van de prijzen anderzijds, dat is wat vreemd, zo meende de VVD- fractieleider. Aankondiging van kleinere schoolklassen, terwijl iedereen weet, dat er een gebrek aan onderwijzers en leraren is, moet eveneens een aan de wer kelijkheid gespeende bezigheid worden geacht. De eerste vrouwelijke minister, mej. dr Marga Klompé, werd door de heer Oud genoemd „de fleurige bloem in een triest ge heel". Het is jammer, zo voegde spreker er weinig vleiend aan toe, dat zij niet in een frisser ka binet begint. Het mannelijk deel van het kabinet moge het zich voor gezegd houden! „WIJ KENNEN in ons land een stijgende welvaart. Maar het kan nodig zijn zoals op dit mo ment het geval lijkt te zijn die stijging tijdelijk wat af te remmen, wanneer de welvaart een grotere expansie blijkt te vertonen dan in het gehele eco nomische beeld verantwoord zou zijn". Aldus de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werk gevers, de heer T. J. Twijnstra, in zijn jaarrede. De heer Twijnstra toonde door deze uitlating het geheel eens te zijn met de mening van de Ne derlandse regering. Dr Drees heeft er namelijk in zijn beant woording van de sprekers, die algemene politieke beschouwin gen hadden gegeven, in de Ka mer op gewezen, dat om geldont waarding te voorkomen en het tekort aan arbeidskrachten te verminderen, een beperking van de uitgaven en de consumptie noodzakelijk zal zijn. Goed ver staan, lijden wij Nederlanders een beetje aan de welvaartsziek te. En de doktoren uit het be drijf s- en politieke leven zeggen: „Doe het wat zuiniger aan. Zelf beperking is gezond! „De rege ring wil ons ook nog wel een handje helpen; we hebben nu im mers een ministerie (o.a.) voor de bezitsvorming gekregen! „DE landbouwparagraaf in de recente regeringsverklaring heeft in de Katholieke Ned. Boe ren- en Tuindersbond nog al ver ontrusting gewekt", zo deelde de voorzitter van deze bond, de heer C. G. A. Mertens, mee. Verschil lende punten worden in deze ver klaring rechtstreeks genoemd, maar niet dat van de lonen der landarbeiders. En hoe staat het daar nu mee? Algemeen heeft het in land- bouwkringen de aandacht getrok ken, dat in de regeringsverkla ring niets méér wordt gezegd over een bestaansgarantie voor de boer. De regering verklaart alleen, dat haar streven verder „gericht blijft op behoorlijke be- drijfsuitkomsten op goed geleide sociaal-economisch verantwoorde bedrijven". Wat hier onder „be hoorlijke bedrijfsuitkomsten" moet worden verstaan, dient ook nog te worden afgewacht. De aangekondigde herziening van de kostprijsberekeningen zal vele tientallen, ja honderden mil joenen vergen en ongetwijfeld gepaard moeten gaan met een prijsverhoging voor brood, melk en suiker. Het Landbouwschap heeft berekend, dat de verhoging gemiddeld zal neerkomen op een gulden per week per gezin. En dan maar weer loonsverhoging eisen? Zo gingen we het oude liedje van lonen en van prijzen. Maar zelfbeperking blijft gezond! H.M. KONINGIN JULIANA brengt een door de binnenlandse politieke situatie noodzakelijk uitgestelde) vakantie op Sicilië door. Inmiddels heeft in de ver gadering der Tweede Kamer de minister-president, dr Drees, ge antwoord op de eerder ingediende verklaring der vijf fractievoor zitters nopens de „kwestie-Soest- dijk" en de opmerkingen dienaan gaande van de heer De Groot (CPN). Zo wel de verklaring als het antwoord geven blijk van grote terughoudendheid met be trekking tot zaken, die ten nauw ste het privéleven van ons ko ninklijk gezin raken. De minister president verwacht, dat de op 15 oktober door Hare Majesteit aan gekondigde voorzieningen bin nenkort zullen leiden tot enkele mutaties in de hofhouding. Uit de beantwoording van door het Eerste Kamerlid de heer Reijers gestelde vragen is geble ken, dat het reeds enige jaren geleden aan de toenmalige minis ter van Buitenlandse Zaken be kend was geworden, dat een bui- lenlands correspondent het voor nemen had, weinig waarderende rtikelen te publiceren betreffen- ie ons koninklijk huis. Door ge sprekken met de betreffende journalist heeft mr Beyen des tijds bereikt, dat de publikatie niet tot stand kwam. Toen in mei van dit jaar vernomen werd, dat enkele buitenlandse corres pondenten soortgelijke plannen koesterden, heeft de minister op nieuw zijn invloed aangewend. Ditmaal bleek het Duitse blad „Der Spiegel" echter niet van zins, van publikatie af te zien. Moge mede door de te verWach ten mutaties de rust rondom Soestdijk spoedig weerkeren! EEN TWEETAL hier te noe men voorvallen passen weinig in het kader van de zelfbeperking. Wanneer een oude man slecht kan zien, heeft hij ongetwijfeld een bril nodig. Maar dat een 78- jarige heer, met een blijkbaar zo grote naïeviteit als hij jaren oud is, zich door een z.g. handelaar - langs-de-deur twee brillen laat aansmeren voor het respectabele bedrag van 825 gulden, dat is toch al te bar. Mogelijk zal de goed moedige heer met zijn twee nieu we brillen gewapend voortaan wat beter uitkijken! De verkoper mag een paar maandjes brom men. Op een persconferentie heeft het Nederlandsch Olympisch Co mité meegedeeld, dat door ver schillende acties een bedrag van ƒ700.000 is bijeengebracht voor het uitzenden van 76 personen, onder wie 18 als leider, naar de Olympische Spelen, die 22 novem ber in Melbourne zullen worden geopend. 85.000 hiervan is door de Ne derlandse regering als subsidie bijgedragen. De goede gevers hebben dus twee maal bijgedra gen: één keer vrijwillig en één keer gedwongen via de belasting. En dan maar zuinig aan doen, zo zegt de regering! VOLGENS een voorspelling van het Centraal Bureau voor de Statistiek zal binnen vijftien ja ren het aantal studenten in Ne derland verdubbeld zijn. Nu al zijn de universiteiten en hoge scholen overbevolkt. Hoe het dan over 15 jaar moet? 't Is als met het verkeer: een nijpend vraag stuk, dat dringend op korte én lange termijn bekeken moet wor- den. Een kleine bijdrage tot verrui ming werd dezer dagen geleverd door de opening van het Plesman- paviljoen op kasteel Nijenrode te Breuketen. Hier is gevestigd het Nederlands Opleidings Instituut voor het Buitenland. Momenteel wordt het NOIB bezocht door 235 studenten, van wie er 120 in het nieuwe paviljoen zulten kunnen worden gehuisvest. De opening werd verricht door mevr. S. J. Plesmanvan Eyk, nadat de voorzitter van de raad van be heer van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs, mr W. H. Foc- kema Andrea t.a.v. de grote Plesman o.m. had opgemerkt: „Hij zette door en won de reis". De naam Plesman zij een teken! (Nadruk verboden.) ONREGELMATIGE EN APATHISCHE MARKT Vrijdagochtend waren Kon. Olie nog 769, vrijdagmiddag werden zij verhandeld tot 785. Dit bete kent de onzekere houding van de beurs, die vrijdag een zeer bewo gen week afsloot. Uiteraard blijft men zeer voorzichtig opereren wegens de nog altijd ondoorzich tige politieke toestand, waarin al lerlei vage geruchten de ronde doen. Internationale fondsen waren onregelmatig met Koninklijke ver boven New Yorkse pariteit, met Unilever vijf punten beneden het vorige slot, en met AKU en Philips nauwelijks prijshoudend. De handel was overal zeer klein en werd gekenmerkt door een apatische houding van het publiek, dat in deze omstandig heden uitermate gereserveerd blijft. Scheepvaart, die donder dag zeer vast was, wist aanvanke lijk de koerswinst goed te hand haven, maar brokkelde later af. KNSM reageerde tot 173. In cul tuurfondsen ging de gehele mid dag vrijwel niets om. Toch was de ondertoon hier eerder iets be ter, getuige Amsterdam Rubber die op 77% belandde. Var. de bin nenlandse industrieën was Smit transformatoren drie punten ho ger op het jaarverslag. De markt sloot lusteloos. Staatsfondsen nauwelijks veranderd. Prolongatie 3yA procent. Int. cnoc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen Kon. Olie: 787—802 AKU: 230 Philips: De communistische partij in Oost-Duitsland heeft alle krach ten geconcentreerd op het afslaan van iedere agressie, aldus schrijft het orgaan van de socialistische eenheidspartij (communistische 263%^-265 partij), „Neues Deutschland". I Unilever: De communistische partij heeft 377373 de vuist gebald, welke ieder, die de arbeiders- en boerenmacht wil ondergraven, zal treffen, al dus het blad. Intussen gaat de mobilisering van de gewapende strijdgroepen in de Oostduitse bedrijven voort. Functionarissen hebben instruc tie gekregen de opleiding van deze groepen steeds meer te ver beteren en „de waakzaamheid te vergrQten". BEURSINDICES 31/10 1/11 2/11 278.94 275.76 275.26 158.90 157.21 156.81 169.53 171.32 169.73 125.49 125.82 126.96 102.24 101.96 101.41 206.13 204.36 203.92 NABEURSKOERSEN (781%) (228%) (260%) (375%) Huidzuiverheid - Huidgezondheid I Houdt de wintet uil handen en voeten. Men mag niet altijd mopperen op de belastingen, want heus, in sommige gevallen is deze dienst beslist niet zo onaardig als u wel denkt. Hier volgen enkele gevallen, waaruit u zal blijken, dat het 'bovenstaande inderdaad niet overdreven is. Een weduwnaar, die blijft samenwonen mfiet de kinderen van zijn overleden echtgenote en deze kinderen blijft verzorgen, valt bijvoorbeeld in de belasting- groep voor gehuwden met kinderen, altijd dan als deze kinderen aan alle vereisten voor kinderaftrek voldoen (leeftijden enz.). Er zijn alleenstaande moeders die in de belastinggroep voor ge huwden met een kind vallen, ook al zijn zij (nog) niet gehuwd. Wij weten het, vele moeders durven dit echter niet bekend te maken, zodat Zij geen voordeel zullen hebben van deze tegemoet komende bepaling. Immers om in een andere loonbelastinggroep te kunnen vallen, moet zij een nieuwe werknemersverklaring inleveren bij haar werkgever en hiermede is dan het geheim prijs gegeven. Veelal laat de ongehuw de moeder dit derhalve na, om dat zij bevreesd is voor de gevol gen. Zij kan hierdoor haar betrek king immers verliezen en er zijn helaas nog maar al te veel werk gevers, die tot ontslag zullen overgaan, hoewel wij er niet ze ker van zijn, dat het aangevraag de ontslag ook inderdaad door 't arbeidsbureau zal worden goed gevonden. Met veel omstandigheden zal hier rekening moeten worden ge houden en wij geven in dit ver band eventuele betrokkenen in overweging tegen het ontslag te protesteren, direct na de bekend making en zich te wenden tot het arbeidsbureau. Dit onderwerp leent zich niet voor verdere behandeling in deze rubriek, eventueel kan men te recht bij de redactie. Geheimhou ding is verzekerd. Bekend mag worden veronder steld, dat de vader verplicht is aan de ongehuwde moeder de kosten van bevalling en de kos ten van haar levensonderhoud ge durende zes weken na dr beval ling te vergoeden. Een vordering terzake moet echter binnen een jaar worden ingesteld. Hiervoor heeft men de bijstand nodig van een advocaat. In vele plaatsen is echter een bureau waartoe men zich kan wenden en dat de be hartiging van deze zaken op zich kan nemen. Voor inlichtingen wende men zich tot de griffie ter plaatse. Broers en zusters hebben geen recht op een zg. wettelijk erfdeel, wat zeggen wil, dat zij kunnen worden onterfd. Hiertegenover staat, dat broers en zusters ook geen onderhoudsplicht jegens el kaar hebben. De vader overleed, een der zo nen heeft niets ontvangen van de erfenis. Hij heeft er zich in het geheel niet mede bemoeid. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat de erfenis slechts bestond uit wat kleren en meubilair, dat alles naar de andere kinderen ging. De belastingaanslag komt ten name van de overleden vader. De zoon, die dus niets ontvangen heeft, moet nu opdraaien voor zijn aandeel in die aanslag, het geen natuurlijk niet in de haak is. Ook hierin is voorzien. Het moet echter vaststaan, dat die zoon niets uit de boedel ontvan gen heeft. Het moet dus zó zijn, dat beslist niets uit de nalaten schap in zijn bezit gekomen is en dat eveneens door be trokkene geen schulden, an dere dan begrafeniskosten, door hem zijn betaald, anders wordt aangenomen dat de er fenis stilzwijgend is aan vaard. Staat dit alles vast, dan moet hij bij de griffie van de rechtbank van de plaats waar de nalaten schap is opengevallen, een ver klaring afleggen, dat hij de na latenschap verwerpt. Öe kosten hiervan bedragen 7,50. Gewapend met deze verklaring kunnen de belastingen hem niet meer deren. Het aandeel, dat betrokkene eventueel was opgelegd, komt daardoor te vervallen en wordt ten laste gebracht van hen, die de erfenis niet hebben verworpen. Men bedenke hierbij goed, dat op een eenmaal verworpen erfe nis niet meer teruggekomen kan worden, zodat, indien naderhand blijkt, dat er meer in die nalaten schap zit dan men oorsprnokelijk vermoedde, men die strop heeft te aanvaarden Handel dus nimmer te ondoor dacht, maar onderzoek alles ter dege. (Nadruk verboden). Deze zijn: 1. Handhaving van het mone taire en budgetaire evenwicht. 2. Handhaving van een hoog niveau van werkgelegenheid, vergroting van produktie, uitvoer en nationaal inkomen. 3. Bevordering van een sociaal rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen. 4. Uitbreiding der culturele, sociale en publieke voorzieningen in overeenstemminge met de stijgende behoeften, rekening houdend met de beschikbare mid delen. Van deze doelstellingen wordt aan de hand van de feitelijke ge gevens enige concretisering ge geven. Een tijd van hoogconjunc tuur roept vele problemen op, voortvloeiende uit een overspan ning van de economie en uit de schaarste aan arbeidskrachten en kapitaal. Ook uit andere ver schijnselen, zoals de stijging der prijzen in sommige sectoren, met name de bouwsector, blijkt de .aanwezigheid van spanningen. De nationale bestedingen zijn de laatste jaren te sterk gestegen en overtreffen thans de middelen, hetgeen tot een verzwakking van de betalingsbalans heeft geleid Ook de situatie ten aanzien van de kapitaalmarkt biedt zor gen. FINANCIERING WONING BOUW. De regering wil er naar stre ven aan de woningbouw een hoge prioriteit te verlenen. Dit zal eisen, dat de financiering van deze sector onbelemmerd voort gang zal kunnen vinden. Als gevolg van de spanningen op de kapitaalmarkt is een stij ging van de rentevoet opgetre den, welke gevolgen heeft voor het huurpeil van nieuwe wonin gen. Aangenomen kan worden, dat voor de woningwetbouw een stijging van de rentevoet met een half procent bij gelijkblijvende rijksbijdrage een huurverhoging van 0,90 a 1,25 per week met zich brengt. VERMINDERING TEKORT OP RIJKSBEGROTING. De minister is aan de hand van de thans ter beschikking staande cijfers van mening, dat onder de huidige omstandigheden de wen selijke vermindering van het tekort op de rijksbegroting voors hands kan worden gesteld op een bedrag van 400 a .500 mil joen. In het kader van de beperking der bestedingen dient mede aan dacht te worden besteed aan de tarieven der overheidsbedrijven en aan de consumentensubsidies. Het probleem van een herzie ning van sommige tarieven is in onderzoek. Mocht daarbij blijken, dat de rentabiliteit van bepaalde bedrijven onvoldoende moet wor den geacht, dan zullen maatrege len om die rentabiliteit te verho gen niet achterwege kunnen blij ven. AFSCHAFFING CONSUMEN TENSUBSIDIES OP MELK Het standpunt van de regering ten aanzien van de consumenten subsidies op melk en suiker is, dat deze spoedig moeten worden afgeschaft. De consequenties van een afschaffing daarvan met be trekking tot het prijspeil en tot de verdeling van het nationale in komen zijn echter zodanig, dat een verder overleg noodzakelijk is, terwijl de regering ten aan zien van dit punt er prijs op stelt definitieve beslissingen uit te stel len tot na de ontvangst van het advies van de sociaal-econ. raad. Tenslotte zal, aangezien de noodzakelijke verbetering van de financiële positie niet uitsluitend door een verlaging van de rijks uitgaven zal kunnen worden De- reikt, enige verhoging van de in komsten van de staat onvermij delijk zijn. De minister is er zich van bewust, dat, gezien de nog altijd zware belastingdruk dit De Veiligheidsraad der Ver enigde Naties zal vandaag bijeen komen om te spreken over de toestand in Hongarije. Dit is in kringen van de V. N. te New York meegedeeld. tenlandse Zaken, Lester Pearson, zei in de algemene vergadering in een toelichting op zijn onthou ding bij de stemming over de Amerkiaanse resolutie, dat zijn land een aanbeveling had ge wenst, waarin de secretaris-ge neraal opdracht krijgt met de le den der Verenigde Naties regelin gen te treffen voor de vorming van een „waarlijk internationale vredes- en politiemacht", die de vrede aan de grenzen in het Mid den-Oosten bewaart, in afwach ting van de uitwerking van een politieke regeling'. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, schaarde zich achter Pearson. De Britse afgevaardigde had tijdens het debat verklaard voor stander te zijn van het zenden van 'n internationale politiemacht voor het bewaren van de vrede in het Midden-Oosten, in afwachting van een permanente regeling. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag ontwijkende antwoorden gegeven op vragen over het Britse voorstel, dat een strijdmacht van de Verenigde Naties de politiële actie aan de grenzen van Israël op zich neemt, zodra de huidige vijandelijkheden zulten zijn afgelopen. De woordvoerder wilde niet zeggen of Groot-Brittannië een voorstel van deze strekking heeft ingediend bij de Verenigde Naties of heeft voorgelegd aan de Ver enigde Staten en Canada. middel tot verbetering van de fi nanciële positie van de staat be hoedzaam moet worden aange wend. DE HUURVERHOGING Hoewel omtrent de juiste da tum van ingang van de aange kondigde huurverhoging nog geen mededelingen kunnen wor den gedaan, is het streven er op gericht de invoering van deze verhoging zoveel mogelijk te be spoedigen. De regering meent zich haar standpunt omtrent de door haar in de naaste toekomst te voeren loonpolitiek te moeten voorbe houden ot zij kennis zal hebben genomen van het door de sociaal- economische raad uit te brengen advies. VRIJSTELLING VAN OMZET BELASTING OP TEXTIEL De regering heeft besloten met spoed een ontwerp van wet voor te bereiden, dat er toe strekt de thans bestaande tijdelijke vrijstel ling van omzetbelasting voor tex- tieprodukten met ingang van 1 januari 1957 in een definitieve om te zetten. Ten aanzien van suiker zijn de bezwaren tegen een beëindiging van de vrijstelling van veel ge ringer belang. Een ontwerp van wet tot verlenging van de be staande vrijstelling kan daarom niet worden verwacht. Het door de continuering van de vrijstelling van omzetbelas ting voor textielgoederen, welke de opbrengst van de middelen over 1957 met 55.000.000 doet dalen, nog vergrote tekort, als mede de ongunstige prognose voor de kapitaalmarkt en de be talingsbalans maken het noodza kelijk, dat met spoed een aantal voorzieningen worden getroffen, ook op het gebied van de belas tingen. Zij betreffen een verhoging van enige specifieke belastingen, waarvan de druk, doordat zij naar de hoeveelheid worden berekend en niet naar de prijzen, in de loop der jaren is afgenomen. BENZINE DUURDER Een ontwerp van wet, waarin een verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en een verhoging van de accijns op ge distilleerd is voorzien, zal op kor te termijn kunnen worden tege- moetgezlen. DE UITGAVEN STIJGEN Naar de mening van de minis ter is de stijging van de uitgaven op de gewone dienst belangrijk. Voor 1957 bedraagt zij in verge lijking met 1956 ruim 800 mil joen. De minister deelt mede, dat hij het tot zijn bijzondere taak zal rekenen het bevorderen van een rationeel beheer in de overheids dienst voort te zetten. SUBSIDIEVERLAGING Het is noodzakelijk, dat ter ver betering van de betalingsbalans en ter voorkoming van een oveii spanning der economie de beste dingen worden beperktten dat dit mede zal dienen te geschieden door een vermindering van het overheidstekort. De minister is van oordeel, dat in het geheel van de te nemen maatregelen de sub sidieverlaging njet kan worden gemist. De kwantitatieve betekenis van de prijssubsidies is belangrijk. Al leen reeds de afschaffing van de subsidies op melk en suiker zou ruim 70 miljoen gulden per jaar opleveren. Nog belangrijker zijn de huur subsidies. Een verhoging van de huren van vooroorlogse wonin gen is nuttig voor de verhoudin gen op de woningmarkt. Zij zal bovendien het budget van de overheid, welke een groot aantal vooroorlogse woningen exploi teert of subsidieert, verbeteren. Een stijging in 1957 van de hu ren van vooroorlogse woningen met 25 zal er toe bijdragen, dat voor nieuw te bouwen wonin gen het subsidie per woning niet behoeft te worden verhoogd. 19. Voor Eric er Svein op attent kan maken, is de gedaante ver dwenen, maar Olafs houding verraadt, dat deze de verschijning gezien moet hebben. Eric treedt op de man toe. „En nu geen smoesjes meer," snauwt hij. „Waarom beweerde jij hier al leen te zijn, terwijl dat niet waar is. Wie is de man, die ons van de rotsen stond na te kijken?" Olaf likt zijn droge lippen en loert schich tig naar de reusach tige Svein, die drigend Eric opdoemt. „We zullen er wel achter komen," zegt Eric grimmig als de man blijft zwijgen. „Omgooien het roer, Svein, we gaan weer landen." „Nee, nee, doe dat niet, hij is ge- achter vaarlijk, ik heb een jaar lang in doodsangst geleefd voor die kerel, hij is oersterk en hij wilde mij ver moorden. Enik vluchtte en hij is bovendien krankzinnig ook." „Toe maar," onderbreekt Eric de woordenstroom, „wat je me nu vertelt is zo interessant, dat ik deze oeros wel eens een keertje zelf wil zien. Wie is het?" „Een krijger van Ragnars schip," gromt Olaf. „Als hij de kans krijgt, vermoordt hij mij en jullie er bij. Hij deinst voor niks terug. H(j zal Maar kort onderbreekt Eric de man en zoekt een paar krijgers uit. Als Olaf ziet, dat het troepje van plan is met de roeiboot aan land te gaan, komt hij haastig naderbij. „Jullie hebben mijn leven gered," zegt hij onderdanig, „en daar ben ik drommels dankbaar voor; dat zal ik bewijzen ook. Ik ga met jul lie mee, want iemand, die het ter rein en de weg niet kent, is verlo ren in dit vervloekte land." Na een korte aarzeling stemt Eric toe en bedenkelijk nagestaard door Svein glijdt de roeiboot even later weer kustwaarts. DE NATIONALE SCHULD Ook de huidige minister van Financiën juicht de vermindering van de nationale schuld geduren de het tijdvak van 30 junt 1955 tot 30 juni 1956 toe. De Neder landse staatsschuld is naar ver houding aanzienlijk hoger dan die van verschillende andere, met Ne derland vergelijkbare landen. De nationale schuld bedroeg in 1939 81 procent, in 1955 82,4 pro cent van het nationaal inkomen. Hoewel het rijk dit jaar maar een bescheiden beroep op de ka pitaalmarkt heeft gedaan (280 miljoen vrij geld tegen 547 mil joen in 1955) kan aan de stijgen de vraag van de lagere overhe den, het bedrijfsleven en de par ticulieren nauwelijks worden vol daan. De toestand dreigt zó te worden, dat de lagere organen, het bedrijfsleven en particulieren het gehele, waarlijk niet geringe kapitaalaanbod absorberen, daar bij geen ruimte latend voor de centrale overheid ter dekking van haar tekort. De vraag der lagere organen neemt sterk toe. Voor de eerste drie kwartalen van dit jaar kan het netto beroep van de ze organen globaal worden ge raamd op drie kwart miljard gul den, terwijl het in het gehele jaar 1955 690 miljoen beliep en 660 miljoen in 1954. Coördinatie van de vraag naar kapitaal van het rijk en de lagere publiekrechtelijke organen be staat reeds in de vorm van de voor laatstgenoemde categorie gegeven rentemormen, waaraan ook het rijk zich houdt bij de leningen. De minister is van mening, dat de overwinning van de thans op de kapitaalmarkt optredende spanningen zal kunnen worden bevorderd, doordat centrale en lagere overheid zich enige zelf beperking opleggen bt) het enta meren van kapitaalsuitgaven.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 6