Tkum. Groot tumult in Britse Lagerhuis Sterke Russische strijdmacht op weg naar Boedapest Egypte acht zich in oorlog metEngeland en Frankrijk Radiorede van president Nasser Suezkanaal geblokkeerd Nagy zegt verdrag van Warschau op HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Russische vliegtuigen bombarderen Boedapest VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 11e Jaargang Nr 3911 EERSTE BLAS BIJ DE BEHANDELING VAN DE KWESTIE VAN HET MIDDEN-OOSTEN De zitting van het Britse Lagerhuis is donderdag een half uur geschorst geweest, daar bij de behandeling van de kwestie van het Midden-Oosten de leden van de socialis tische oppositie zo'n tumult maakten, dat geen spreker zich verstaanbaar kon maken. Tevergeefs had de voorzit ter, Morrison, getracht het huis te brengen tot het debat over de socialistische motie van afkeuring inzake het Midden-Oosten. De oppositie wilde eerst van de regering weten of zij Egypte de oorlog heeft verklaard. EGYPTE VERBREEKT BETREKKINGEN MET FRANKRIJK EN ENGELAND Be regering van Egypte heeft haar diplomatieke be trekkingen met Frankrijk en Engeland verbroken. Dit is gisteren te Cairo meege deeld. f Geen steden in Egypte gebombardeerd, aldus lord Home Staat van beleg in Libië Israël raadt Egyptische troepen aan de strijd te staken N TANKS, KANONNEN EN VRACHTAUTO'S ROLLEN HONGARIJE BINNEN Vliegveld van Boedapest weer door Sowjets bezet Het Westduitse persbureau D.P.A. meldt, dat premier Nagy van Hongarije aan verslaggevers in Boedapest heeft meegedeeld, dat een sterke Russische strijdmacht op weg is naar de Hongaarse hoofdstad. Het persbureau ontving dit bericht van zijn correspondent in Boedapest. De onrust onder de bevolking van Boedapest is don derdag opnieuw gestegen door berichten over Russische troepenbewegingen. Volgens berichten is een onbekend aantal Russische tanks, kanonnen en vrachtauto s via Zahony het land binnengekomen. Ook uit Debrecen, op circa 100 km van de Roemeense grens, zijn berichten over Sowjet-troepenverplaatsingen binnengekomen. Een Egyptische woordvoerder bij de Verenigde Naties heeft donderdag verklaard, dat Egypte zich beschouwt als zijnde ,in staat van oorlog' met Frankrijk en Engeland. HOy zuilen ótrifclen en onv niet overgeven ALS GEVOLG VAN HET TOT ZINKEN BRENGEN VAN EEN EGYPTISCH FREGAT Alle scheepvaart door het Seuzkanaal is geblokkeerd als gevolg van het tot zinken brengen van het Egyptische fregat „Aka" door het Britse luchtbombardement op de kanaalzone, zo wordt gezegd in een officieel communiqué van het algemene hoofdkwartier van de Egyptische strijd krachten. BOEDAPEST DOOR RUSSEN GEBOMBARDEERD. Volgens een te Belgrado ontvangen bericht uit Boe dapest is de Hongaarse hoofdstad donderdagavond door Russische vliegtuigen gebombardeerd. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. In hetzelfde bericht wordt gemeld, dat Russische en Hongaarse troepen ergens in het land slaags zijn. De juiste plaats werd niet ge noemd. BIDSTOND Voor vrede en vrijheid van de volkeren EN VERKLAARDE HONGARIJE TOT EEN NEUTRALE STAAT Premier Nagy van Hongarije heeft donderdag bij de Sowjet-ambassadeur in Boedapest geprotesteerd tegen t blijven binnentrekken van Sowjet-tanks in Hongarije. Hij deelde de ambassadeur, volgens radio-Boedapest, mee dat hij onmiddellijk ingaande het verdrag van Warschau opzegde en Hongarije tot een neutrale staat verklaarde. Britse demonstratie HONGARIJE WIL neutraliteit GEWAARBORGD ZIEN Maarschalk Badoglio overleden Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 2" cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Aires Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uw Iedere poging van de voorzit ter strandde op het luide ,,neen, neen, neen" van de oppositie, die eerst een antwoord van de rege ring wilde. Be oppositie voerde aan, dat leien van de Britse land-, zee- en luchtmacht strijd voeren. Als zij zonder dat de oorlog is verklaard in handen vallen van degenen die aangevallen worden, hebben zij geen bescherming. Leden van de oppositie, die op de banken stonden, riepen naar premier Eden en zijn ministers: „Treedt af, treedt af". Na het besluit van de voorzit ter tot schorsing verlieten de mi nisters onmiddellijk de zaal, uit gejouwd door de socialisten en De Britse minister voor betrek kingen tussen de landen van het gemenebest, Lord Home, hééft donderdag in het Britse Hoger huis verklaard, dat „alle specta culaire verklaringen, die Egypte donderdag heeft uitgegeven, gro ve en onbeschaamde leugens zijn". Noch Cairo, noch Alexandne of een andere stad in Egypte is gebombardeerd, zo zei hij. Radio-Caïro deelt mee, dat Moestafa Ben Halim, de premier van Libië, de staat van beleg in het land heeft afgekondigd. De Israëlische regering heeft de Egyptische troepen in het ge bied van Sinai aangeraden, de wapens neer te leggen, nu er nog tijd voor is, omdat zij bijna afgesneden zijn en hun lucht macht als gevolg van Brits-Frans- Israëlische bombardementen op het punt staat uitgeschakeld te werden. toegejuicht door de conservatie ven. Op de vraag van de leider van de „Labour party" Gaitskell, of Egypte de oorlog is verklaard, antwoordde Eden: „De begonnen actie is in overeenstemming met de verklaring, die wij hebben af gelegd. Een verdergaande ver klaring is niet afgelegd". Voor de schorsing verzocht Gaitskell om de verzekering, dat geen verdere militaire acties meer zullen worden ondernomen voor een beslissing door de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties is genomen. De minister van Defensie. Head, zei, dat de tot dusver uit gevoerde acties alleen ten doel hadden de Egyptische regering ertoe te brengen de gestelde eis te aanvaarden. Nadat de zitting was hervat, zegde Eden tenslotte toe gedu rende het debat te zullen ant woorden op de vraag, of Enge land met Egypte in oorlog is. Daarop begon het debat over de socialistische motie van afkeu ring jegens de (conservatieve) regering. James Griffith's ver klaarde namens de opposi'ie dat „de regering-Eden ons land in een ongerechtvaardigde en slech te oorlog heeft gedompeld", waaraan hij toevoegde: „De mi nister-president heeft het land dieper en bitterder verdeeld, dan ik in mijn gehele leven heb meegemaakt". Volgens Griffith was de Brit se actie tegen Egypte een schen ding van de Engelse verplichtin gen jegens de Verenigde Naties. Griffiths bracht een opmer king van sir Winston Churchill in herinnering, dat hij „geen Brits premier was geworden, om toe te zien bij de liquidatie van het Britse wereldrijk", waaraan hij toevoegde: ,,De huidige minis ter-president, die sir Winston is opgevolgd, heeft het gemenebest een dergelijke dodelijke slag toe gebracht, dat liij mogelijk de man zal zijn, die de vernietiging ervan teweeg brengt". de geldt nu voor Egypte. De Egyptische en de Israëli sche regering hebben beide de overeenkomst van Genève gete kend en wij achten ons dan ook gerechtigd van haar de behande ling deelachtig te worden, waar in de conventie voorziet". Een socialistisch lid vroeg in welke positie Engeland zich zou bevinden, „indien Egypte of een van zijn bondgenoten doelen in dit land zouden bombarderen". „Wij bevinden ons in een staat van gewapend conflict", ant woordde Eden. „Ik ben ervan beschuldigd te ouderwets te zijn, en te zeer in beslag te zijn genomen door de gebeurtenissen, die zich in de jaren dertig hebben afgespeeld. Doch er- is een les uit die pe riode, welke wij ter harte moe ten nemen. Namelijk dat grote oorlogen het best vermeden kun nen worden, door gewapende con flicten op kleinere schaal des noods met geweld van wapens tot staan te brengen", aldus ver klaarde de premier onder toe juichingen van de regeringsaan hangers. Hij vervolgde: „Wat wij thans in Egypte doen, is in feite een politieactie. Wij zullen geen ogenblik langer blijven, dan nood zakelijk is. Wij willen niet met geweld een oplossing vinden voor het Egyp- tisch-Israëlische geschil, voor het Suezkanaalvraagstuk, of voor welk ander geschil in het Mid den-Oosten ook. Indien de Verenigde Naties be reid zijn t.z.t. de taak, om de vrede in dit gebied te handhaven, over te nemen, zal niemand daar meer mee ingenomen zijn dan wij", aldus Eden. De premier vervolgde: „Wij zijn ervan overtuigd dat, indien wij deze actie niet hadden onder nomen, de oorlog zich onvermij delijk over een veel groter gebied zou hebben uitgebreid. Vanzelf sprekend zullen wij zoveel, als in ons vermogen is, met de Verenig de Naties blijven samengaan". 14 Gehoord en onthouden: „HÉ VAN PELT, DE HONDERDDUIZEND GEWONNEN?" ..Als dat zo was dan zou ij< het |e nóg niet vertellen Haha! Maar hoezo honderd duizend?" ..Je ziet er naar uit, kerel! Wat een pracht- costuum! Nieuw?" .Welnee. Heb ik al een hele tijd. Maar het is wel een heel goed eostuum. Fantastische pasvorm. En die stof, die blijft maar mooi..." ,,lk zou er wat voor over hebben om het merk te weten ..Nou. kijk maar naar het etiket. Beroemd merk: Oxford!" tt Ij-/-,»-» \xrr»rrÏ£*n Een socialistisch Lagerhuislid vroeg of Groot-Brittannië zijn troepen zou terugtrekken, indien de algemene vergadering der Verenigde Naties dit zou verzoe ken. Eden: „Ik wil geen louter theoretische vraag beantwoor den". Onder geestdriftige toejuichin gen van de conservatieve Lager huisleden besloot de p'remier „De Britse en de Franse regering menen, dat zij niet anders kon den handelen, dan zij gedaan hebben. Wij blijven bij ons eens geno men beslissing en wij zullen haar uitvoeren ook." SOCIALISTISCHE MOTIE VAN AFKEURING BOOR LAGERHUIS VERWORPEN. De door de socialistische oppo sitie in het Britse Lagerhuis je gens de regering ingediende mo tie van afkeuring is met 324 te gen 255 stemmen verworpen. Een tweede motie, waarin het optreden der regering werd goedgekeurd, is met 323 tegen 255 stemmen aanvaard. De correspondent van 't West duitse persbureau D.P.A. zei dat de Sowjet donderdagmiddag het vliegveld van Boedapest weer hadden bezet. Een Zwitsers vlieg tuig met bloedplasma mocht wel Landen, maar niet meer opstij gen. De bemanning is door de Russen gevangen genomen, dus de correspondent. al- E- n woordvoerder van de Hon gaarse nationalistische strijd krachten verklaarde donderdag in Boedapest, dat de Russische troepen die woensdag uit de Hon gaarse hoofdstad vertrokken zijn, op 25 tot 40 km van de stad po sities innemen en Boedapest in sluiten. Hongaarse militairen die donderdag in Boedapest aankwa men hebben gezien, dat Russi sche tanks ten zuidoosten van de stad zes egelstellingen hebben betrokken. EDEN SPREEKT. Hierop nam premier Eden hei woord. „Wij hebben geen oorlog verklaard. De Geneefse overeen komst inzake de behandeling der krijgsgevangenen geldt voor elk conflict, dat met de wapens wordt uitgevochten. Daarom is zij zo wel voor dit conflict, als indertijd voor de Koreaanse oorlog, van kracht. In Korea is, vanuit technisch oogpunt bezien, nimmer sprake geweest van een oorlog. Hetzelf waren echter meester op het slag veld. j „In 1882 heeft Groot-Brittan- nië door een list verkregen wat 'het thans met geweld probeert te' krijgen. Het aanvaarden van het schandelijke ultimatum zou oneer betekenen. Nooit zullen wij zonder strijd Port Said, Suez en Frans-Britse strijdkrachten ge dwongen zijn geweest de Israëli sche troepen hulp te verlenen", zo verklaarde de Egyptische pre sident. De Egyptische delegatie zegt in een verklaring, dat „Franse en Britse bommenwerpers te zamen met Israëlische strijd krachten in de woestijn van Sinai strijden, bovendien worden Is raëlische vliegvelden gebruikt als operatie bases voor de Britse en Franse luchtstrijdkrachten." Ook wordt gezegd, dat de Brit ten en Fransen het ziekenhuis van Heliopolis, een moskee en de Egyptische militaire academie hebben gebombardeerd. „On schuldige burgers waren het doel van het Brits-Franse luchtbom bardement". Het aantal slacht offers onder de Egyptische bur gerbevolking zou met het uur toenemen. De verklaringen van Franse en Britse afgevaardigden in de V. N., dat hun landen in Egypte zijn opgetreden om de veiligheid van de scheepvaart door het Suez- kanaal te verzekeren, worden „volslagen verzinsels" genoemd. Tot dusver waren er „meer dan 30 burgers" bij de Brits-Franse luchtaanvallen gedood, aldus de Egyptische verklaring. i De Britse en de Fr hp se rese~ «vuuoi - v President Nasser heeft donder-! ring hadden in hUn ujtimatum Ismaillia overgeven. Wij hebben derdagmiddag in een radiorede Van 30 oktober de bezetting van een energiek besluit genomen, tot het. Egyptische vólk verklaard de Suezkanaalzone door Brits-Wij hebben de overhand in de dat Fnsreland Frankriik en Israël Franse troepen geëist „ten be- lucht op de Israëlische lucht- k j i hoeve van de bescherming van macht verworven, waardoor de tegen, Egypte „samenzweren de vaarj door het kanaal". Op Hij voegde hieraan toe, dat Egyp-dat ogenblik ging deze vaart ech te .zonder enige reden" is aan-'ter ongehinderd voort. „Wij zul- len niet instemmen met 'n Brits- ge 1 Franse bezetting van een deel „Wij zullen strijden en ons met van Egypte", aldus de president, overgeven", aldus het Egypti- die het ultimatum een schending sche staatshoofd. Ivan Egypte's soevereiniteit en 'n I „inbreuk op de vrijheid van het Het gemeenschappelijke doel Egyptische volk" noemde, van de Britten, Fransen en Is-1 „Engeland en Frankrijk hebben raëliërs is thans „de vernieti- alle internationale wetten, het ging van onze voornaamste handvest van de V. N. en de open strijdkrachten". „De imperia- bare mening in de wereld aan listen vonden het niet prettig, hun laars gelapt en zij hebben dat ik een vrije en onafhanke- zich verzet tegen het besluit om lijke politiek afkondigde. Wij de strijd te staken", aldus Nas- hadden geen agressieve oog- ser. merken", aldus Nasser. Vervolgens ging hij de gebeur tenissen na, welke (ot het Brits- Franse ultimatum leidden en die hun hoogtepunt kregen in de „luchtaanvallen tegen Egyptische steden". „Ieder van u is soldaat in het leger", zo zei de president tot de Egyptenaren. „Wij zullen strij den van dorp tot dorp, van plaats tot plaats, wij zullen ons niet overgeven". Nasser sprak zijn rede op rus tige wijze uit en hij verhief zijn stem alleen om nadruk te leggen op belangrijke passages. Hij zei, dat de Indonesiërs, Algerijnen en Cyprioten voor hun onafhanke lijkheid en vrijheid streden en dat het nu de beurt van de Egyptena ren is om voor dezelfde doelein den te strijden. „Een van uw strijdgroepen werd tijdens de Palestijnse oor log vier maanden te Faloega be legerd, doch zij weerstond de aanvallende Joodse strijdkrach ten. Ik was bij deze troepen, wij gaven ons niet over". „Wij verdedigen de eer van Egypte, de vrijheid van Egypte en de waardigheid van Egypte. Wij hebben orders gegeven wa pens uit te delen en wij hebben er vele. Vandaag, mijne broeders, slaan wij een nieuwe bladzijde om in onze geschiedenis", aldus de president. Volgens Nsaser begon de „sa menzwering tussen Engeland, Frankrijk en Israël" met de ver rassingsaanval van Israël, waar voor geien enkele reden bestond. De Egyptische strijdkrachten Duizenden nieuwsgierigen trok ken ook naar het hoofdbureau van de communistische partij, waar de nationalisten op zoek zijn naar een ondergrondse tun nel waarin 200 politieke gevan genen verborgen zouden zijn. Volgens andere geruchten zou den in die tunnel leden van de gehate veiligheidspolitie zich schuil houden. Alle levensmidde lenwinkels in de stad waren don derdag open. De algemene sta king duurt voort. Het Oostenrijkse persbureau meldt, dat Russische tanks stra tegische punten in Hongarije heb ben, bezet. Ook volgens dit bureau is het vliegveld van Boedapest door de Sowjets bezet, evenals het vliegveld van Debrecen. Het Oostenrijkse 1 persbureau meldt voorts dat bij Papa een heden van het Hongaarse leger zijn aangevallen door Russische vliegtuigen. De Russen zeggen, aldus de cor- respondent van APA (het Oos tenrijkse persbureau)dat de bui tenlandse vliegtuigen geen hulp voor de bevolking brengen, maar wapens. Volgens berichten uit Miskolc, zegt zij, verzamelen sterke Tsjechische troepen zich aan de grens met Hongarije en sterke Russische strijdkrachten aan de oostelijke grens van Hon- garije. Radio-Praag zei woensdag, al dus de correspondent, dat een herstel van het oude regime in Hongarije niet kon worden toege staan. Het Hongaarse radiostation „Vrij Miskolcz" maakt bekend, dat Russische tankeenheden uit Tsjechr-Sïowakije en Roemenië de Hongaarse grens zijn «verge trokken en op weg zijn naar Boe dapest. Na dit bericht speelde de radio de Marseillaise. Hongaarse vliegvelden door Russische troepen omsingeld. De Sowjet-ambassade in Boeda pest maakte donderdagavond be kend, dat de Hongaarse vliegvel den door Russische troepen om singeld zijn met het oog op de evacuatie van gewonden en ge zinnen van Russische militairen. Een ander doel had de omsinge ling niet. Volgens radio-Boedapest heeft de Hongaarse luchtmacht na de ze verklaring bevel gekregen niet op de Russische troepen te schie ten. Het Hongaarse persbureau M. T. I. bevestigt, dat aanzienlijke Sowjet-troepen de Oostelijke ge bieden van Hongarije bezetten. Radio Wenen verklaarde don derdagavond, dat volgens onbe vestigde berichten Sow,jet-taak- eenheden donderdagmiddag alle strategische punten in Hongarije hebben beset. Twee Hongaarse vliegtuigen, die donderdag uit Wenen naar Boedapest vertrekken, zouden naar de Oostenrijkse hoofdstad teruggekeerd zijn. omdat zij on derweg beschoten waren. Naar wij vernemen hebben de- putaten van de Generale Synode der gereformeerde kerken in Ne derland deze kerken opgeroepen zondag een bidstond te houden voor de vrede in de wereld en de vrijheid van de volkeren. Deputaten van de Generale S node der Gereformeerde Ker ken in Nederland hebben tevens in overleg met het moderamen der Synode, een op die dag te houden kollekte uitgeschreven in alle Gereformeerde kerken voor hulpverlening aan Hongarije. Geen benzinerantsoenering in Frankrijk Volgens gewoonlijk goed inge lichte kringen te Parijs over weegt de Franse regering geen bijzondere maatregelen voor rant soenering van het benzinever bruik. Frankrijk heeft voldoen de voorraden om de normale ver- bruiksbehoeften gedurende on geveer een maand te dekken. Hamea-Geiei Tube Fl. 1.60 en 95 ct Ben aantal jonge predikanten heeft woensdag te Londen deel genomen aan een demonstratie tegen de oorlog in Egypte, die gehouden werd in de centrale hal van het Britse Lagerhuis waar het publiek de leden van het par lement kan spreken. Hongarije heeft de Verenigde Naties er van in kennis gesteld, dat het zich uit het pact van Warschau heeft teruggetrokken. Het verzoekt de Grote Vier zijn neutraliteit te garanderen. (Eerder was een bericht uit Nyireghyhaza bij de Sowjetgrens ontvangen, waarin werd gezegd, dat bij Zahony Russische tanks, kanonnen en vrachtauto's Hon garije binnentrokken. Hongaar se kringen te Boedapest hadden naar aanleiding hiervan ver klaard. dat er meer Russische troepen naar Hongarije dan uit Hongarije trokken.) Nagy deelde de Russische am bassadeur ook mee, dat hij de V. N. om bescherming van de Hongaarse neutraliteit zal vra gen. Ook zou hij de grote mo gendheden om hulp verzoeken, aldus radio-Boedapest. Volgens radio-Boedapest heeft Nagy de hoofden van de andere diplomatieke missies in Boeda pest van zijn gesprek met de Rus sische ambassadeur op de hoog te gebracht. Voorts deelde de radio mede, dat Nagy de neutraliteit van Hongarije" heeft geproclameerd. Hij heeft een oproep gedaan op de Ver. Naties om de Hongaarse kwestie onmiddellijk op de agen da van de algemene vergadering te plaatsen. In een boodschap aan de secre taris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, heeft de Hon gaarse regering bekendgemaakt dat zij uit het pact van Warschau is getreden. De regering ver klaart neutraal te willen zijn. Zij gelooft dat de Grote Vier die neutraliteit dienen te eerbiedigen. Voorts deelde de regering aan Hammarskjoeld mede, dat zij van plan is op de komende nor male zitting van de algemene vergadering, die op 12 november begint, de kwestie van de Hon gaarse neutraliteit te berde te brengen. MINDER KOUD. Donderdagmiddag drong van uit het N. bewolking in de lagere niveau's ons land binnen. Deze bewolking hing samen met een warmtefront waarachter vochti ge en veel minder koude lucht met Noord-Westelijke winden wordt aangevoerd. Vrijdag komt heel ons iand in de zachtere lucht. Het binnen dringen ervan gaat gepaard mét wat lichte regen of motregen. De rug van hoge druk, aan de Zuidzijde waarvan ons met N.O. winden de koude lucht, uit Polen afkomstig, bereikte, ligt nu ge heel ten Zuiden van ons land. Het hogedrukgebied waarvan deze rug een uitloper vormt heert zich geleidelijk in de richting van IJsland teruggetrokken. Deze ontwikkelingen in de luchtdruk verdeling verhinderen voorlopig een herstel van de aanvoer van erg koude lucht. Enkele opkla ringen in de zachtere lucht, met iets hogere maximumtemperatu- ren in de middag en een over wegend matige N.-W. wind, kiln- nen voor vandaag verwacht wor den. De regenkansen zijn njet bijzonder groot. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met verspreide opklaringen en hier en daar nog wat lichte regen of motregen. ZATERDAG 3 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.50 2.07 Terneuzen 2.25 2.42 Hansweert 3.05 3.22 Walsoorden 3.15 3.32 Maarschalk Badoglio, de Ita liaanse veroveraar van Abessinië in 1936 en eerste premier na de val van het fascisme, is woens dagavond overleden. Hij is 85 jaar geworden. ZON op onder Nov. 3 7.40 17.10 4 7.42 17.09 5 7.44 17.07 6 7.46 17.05 MAAN op onder 8.36 9.42 10.40 11.29 17.28 18.09 18.58 19.53

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1