DE SPAR li VREUGDE IN BOEDAPEST sas Wat brengt de Radio? Eric de Noorman - De banneling van IJsland .41 cent weer RECHTSZAKEN AGENDA: SCHAKEN y GEMEENTERAAD VAN AARDENBURG GEMEENTERAAD VAN OOSTBURG 11e jaargang no. 3910 TWEEDE BLAD Donderdag 1 november 1956 LUCHTREIZIGERS UIT POLEN OP SCHIPHOL Geheime documenten van de Britse ambassade te Cairo verbrand Manden vol guldens sparen de Spar-klanten dank zij 10% korting bij 100% kwaliteit Tom. soep m. rijst, sP„, pof van 60 voor 55 ct Natuurazijn, Spar, p. fles van 45 voor 39 ct Choc, hagel, puui, 250 gram voor slechts 65 ct Speculaas, Spar,250gram van 50 voor 45 ct Fondant, 200 gram voorslechts45 ct WrijfwaS.Spar, gr. doos van 75 voor 69 ct Snijworst of Cervelaat, 100 gr. van 54 voor 49 ct Boter smokkelende bakker in de cel Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers acht het oversteekprobleem onopgelost Alle Canadese onderda nen, die woonachtig zijn in de Suez-kanaalzone, zijn door de zorg van het Ameri kaanse consulaat te Port Said uit dit gebied geëvacu eerd. °P- De correspondenten van Reuter de Kilian-kazeme staakten en de in Boedapest Ronald Farquhar en nationalisten, die zich daar ver- William Krasser, meldden dins- schanst hadden, uitzwermden om dagavond, dat er in de Hongaarse I mannen van de communistische hoofdstad uitbundige vreugde heerste, die slechts getemperd werd door de gedachte, dat het grote nieuws van die dag de bekendmaking van Nagy dat de Russen de stad verlaten en dat een nieuwe coalitieregering ge vormd is te mooi is om waar te zijn. De mensen omhelsden el kander bij hun radiotoestellen toen de verklaring van Nagy om geroepen werd, terwijl van de straat nog het lawaai van rijden de Russische tanks in de huizen doordrong. Eerder op de dag was de span ning in de stad gestegen, toen de Sowjet-tanks de belegering van „Alles is op het ogenblik rustig in Polen". Dit was de algemene opinie van alle Poolse passagiers van het K.L.M.-toestel uit War schau, dat dinsdagavond op door reis naar Londen Schiphol aan veiligheidspolitie op te sporen, met wie zij in de afgelopen dagen fel gevochten hadden. Volgens de ooggetuige waren de tanks die kwamen aanrukken om zich te mengen in de strijd tus sen de opstandelingen en de hoofdmacht van de veiligheidspo litie voor het hoofdkwartier van laatsgenoemde in tegenstelling tot de verwachting, bemand met Russen. Zij richtten hun vuur monden op de menigte nationalis ten en openden het vuur. „Overal in het rond vielen er ménsen. Het was verschrikke lijkeen bloedbad", aldus de ooggetuige. Daarvoor hadden de nationa listen de gebouwen uitgekamd waarin de manschappen van de veiligheidspolitie zich verschanst hadden en verder vochten. Een grote menigte burgers ging de straat op om te zien wat er gebeurde. Zij zochten dekking als hier en daar gevechten uitbraken en geweer- en machinekogels in het rondvlogen. Grote aantallen nationalisten rukten toen op naar en de veiligheidspolitie brak een vuurgevecht uit dat uren duurde. In het heetst van de strijd rol den er twaalf tanks het strijdto neel binnen. De bemanningen zwaaiden met Hongaarse vlaggen en de menigte juichte want zij was van mening dat het Hon gaarse tanks waren die de strijd kwamen beslechten. Het bleken echter Russische tanks te zijn Uit Boedapest is later verno men, dat er bij de gevechten om de door de nationalisten bezette Killiankazerne 27 mensen om het leven zijn gekomen. Een Amerikaanse en een Fran se persfotograaf raakten gewond toen zij foto's van de strijd wil den nemen. Alle geheime documenten van de Britse ambassade te Cairo zijn woensdag verbrand, aldus heeft een woordvoerder van de ambas sade woensdag meegedeeld. Een woordvoerder van de Franse ambassade te Cairo deel- 1Cia nationalisten lUAtcu ia/c** - narht van' deed. Enkele van hen, o.m. een h t hoofdkwartier van de veilig- de metle. dat in de nac arts, voegden daar echter aan hcirUnnlitie in het centrum van (dinsdag op woensrl g^ toe, dat men niet te zeker moet zijn van de ogenschijnlijk hechte positie, die Gomoelka op 't ogen blik in het Poolse staatsbestel in neemt. Volgens deze zegslieden is er een grote groep Polen, die het regime-Gomoelka als een tussen fase beschouwen. Men wacht op een gelegenheid om de Poolse staat een meer democratische vorm te geven, maar deinst terug voor een gewelddadige actie uit angst voor bloedvergieten. Van de komende vrije verkiezingen, die in januari 1957 worden verwacht, hangt veel af. Een Pool, die in 1946 de Engel se nationaliteit heeft aangenomen arriveerde op Schiphol met zijn moeder, een klein grijs vrouwtje. Zij zal enkele maanden in Enge land doorbrengen. Haar zoon, M. Zipser, 44 jaar, zakenman in Not tingham, vertelde dat de aanblik van Polen na de jongste gebeur tenissen aanzienlijk is veranderd. De autoriteiten gedragen zich bij zonder inschikkelijk. Met het K.L.M.-toestel kwam ook een groep Poolse Joden mee, die van plan waren naar Israël door te reizen. Op Schiphol wachtte hen echter een functio naris van de Poolse ambassade op, die hen vertelde dat zij de zelfde avond nog naar Warschau moesten terugkeren. Vrijdag kun nen zij linea recta vanuit Polen de reis naar Israël ondernemen, zo deelde hij hen mede. VRIJDAG 2 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Plechtige Requimmis; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.30 Koorzang; 10.55 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Pianorecital; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.12.33 Gram.12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws en Kath. nws, 13.20 Pianoduo; 13.45 Voor de vr.; 14,00 Gram.; 14.30 Knapenkoor; 14.55 Harmonie-ork.; 15.30 Metro- pole-ork.16.00 Voor de zieken; 17.00 Boekbespr. voor de kinderen; 1715 Kinderkoor; 17.40 Beursbe richten; 17.45 Gram.; 18.30 Vra- genbeantw.; 18.45 Instr. trio; 19.00 Nws; 19.10 Regeringsuitzending 19.30 Gedichten over Allerzielen met muz. omlijsting;' 20.30 Act.; 20.45 Gram.; 20.50 Radiophilharm orkest en groot koor; 22.00 Toe spraak; 22.15 Twee piano's; 22.45 Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.40 Voor de kleuters; 11.00 Tenor en - harp; 11.15 Orgel en hammondor gel 11.35 Wat doe je voor de kost 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 Nws-, 13.15 Meded. en gram.; 13.20 Lich te muziek; 13.55 Koersen; 14.00 Cello en piano; 14.30 Voordracht; 14.50 Gevar. progr.; 16.00 Gram.; 16.20 Muz. causerie; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muziek; 18.50 Verenigingsnieuws; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Kin derkoor; 19.30 Causerie; 19.50 Be richten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boek bespreking; 20.15 Zang en piano; 20.30 Causerie; 20.40 Het onder wijs nu; 21.00 Dansmuziek; 21.30 Etherforum; 22.10 Buitenl. over zicht; 22.25 Exotische klanken; 22.40 Causerie; 22.50 Avondwijding, 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Voor de soldaten; 14.00 Gram.; 15.15 Pianokwintet; 16.00 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 18.00 Instr. kwintet; 18.20 Gram.; 18.30 Godsd. causerie; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; (in de pauze: kunstkaleidoscoop)22.00 Nieuws; 22.11 Orkest; 22.40 Gram. 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. KELLNER TE ROTTERDAM VERDACHT VAN DIEFSTAL AANGEHOUDEN. De 23-jarige kelner C. J. L. uit Rotterdam is door de politie aan gehouden, omdat hij een porte- monnaie met ruim 200 zou heb ben gestolen. De man was met een hem onbekende bewoner van een randgemeente, die enigszins onder invloed van sterke drank was, met een taxi naar een café in Rotterdam-Zuid gegaan. De kelner gaf de taxi-chauffeur te kennen, dat hij de ander zijn por- temonnaie wilde afnemen. Na enige tijd ging men met dezelfde taxi naar een bar in de binnen stad en er werd door de kellner met de chauffeur afgerekend, waarbij de chauffeur 100 gaf met de mededeling „ik heb hem", kennelijk doelend op de beurs. Hij voegde er nog aan toe: „Ik ken jou niet en jij mij niet." De chauffeur ging evenwel regelrecht naar de politieen de kellner werd aangehouden. De portemönnaie had hij nog in zijn zak. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen on der leiding van burgemeester J- M. A. C. van Dongen. De heer A. I. Catsman werd ge lukgewenst met zijn herstel door de burgemeester. De heer J. Rosseel was met kennisgeving afwezig. en nog 10% korting 11 zegels 8 zegels 13 zegels 9 zegels 9 zegels 14 zegels 10 zegels Bovendien deze week (31 okt. - 7 nov.) Bij 2 stukken TOILETZEEP, (Spar), voor 64 ct met 10 korting het derde stuk GRATIS! Bij aankoop van 250 gr. ROZIJNEN (soort n. keuze) h- een pak BAKMEEL, (Spar), van 41 voor 37 ct uj én nog 10% korting in Sparzegels. In Sparwinkels met diepvriesverkoop: SCHELVIS (panklaar) pak a 450 gr. voor 120 deze week met 24 Sparzegels ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS POLITIERECHTER MIDDELBURG Tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van voorarrest, verbeurdverklaring van de in beslaggenomen smok kelauto en een voorwaardenjKe sluiting van zijn bedrijf voor de tijd van één jaar met een proef tijd van 2 jaarvoor wat de Uoterhandel betreft veroor deelde de Middelburgse politie rechter de te Clinge wonende bakker A. M. T„ die zich schul dig had gemaakt aan botersmoK- kel. Het was de douane in Clinge opgevallen, dat er regelmatig uit de garage van T. na het midder nachtelijk uur een auto zonder lichten in de richting van de grens reed. Men stelde zich ver dekt op en hield de auto aan. De bestuurder gaf echter vol gas, botste tegen de panden aan de overzijde der straat, doch wist te ontkomen. Eén der douanebe ambten had echter met zijn lamp in de auto kunnen schijnen, zo dat hij de bestuurder kon her kennen. „Het was Fons en het viel tegen", verklaarde hij voor de politierechter. De auto werd later in België teruggevonden. Boven de garage van F. vond men een autobank, welke in de auto thuishoorde. De verdachte ontkende echter tij dens de zitting iedere schuld. De autobank had hij eens gekocht en opgeborgen. De officier O. M. wees erop, dat verdachte bepaald geen on- bekenue is en eiste het lenlaste gelegde bewezen. De verdediger, mr. W. K. H. Dieleman bepleitte vermindering van straf en merk te op, dat verdachte een goede bakker is, doch naast dit werk behoefte heeft aan avontuur en spanning, wat mogelijk in de sport kan worden afgereageerd. (Zws Dgbld.). Onder de ingekomen stukken was de mededeling van de gas maatschappij, dat deze een fusie heeft aangegaan met de maat schappij „Scheldeland". In ver band met het contract dat de gas maatschappij met deze gemeente heeft, wordt gevraagd of de ge meente bezwaar maakt tegen de fusie. Na ingewonnen advies gaf de gemeenteraad hieraan haar fiat. Het salaris van de gemeente opzichter werd aangepast aan de andere opzichters in de om geving. Aan enkele gezinnen werd sub sidie toegekend in de reiskosten vergoeding voor kinderen die bui ten de gemeente onderwijs ont vangen. De stichting Katholieke Gezins zorg zal volgens de vastgestelde normen door de gemeente gesub-1 sidieerd worden. Enkele noodwoningen in de wijk Eede zullen afgebroken wor den. De pensioengrondslagen voor het gemeentepersoneel werden vastgesteld. Geen subsidie werd verleend op voorstel van B. en W. aan de Stichting Lager Nijverheidson derwijs in het bisdom Breda. Het R.K. Schoolbestuur Aar denburg verzocht om medewer king voor de aanschaf van schoolborden en meubelen voor de jongensschool. Dit zal een bedrag vergen van 1690 voor de banken en 420 voor de schoolmeubelen. Ook werd medewerking toege zegd in de stichting van een R.K. Kleuterschool in de wijk Eede. Een verzoek van de K.N.A.C om toe te treden als buitenge woon lid werd door de raad afge wezen. Aan mej. G. de Krijger en de heer H. M. Ie Feber werd grond toegewezen voor het bouwen van een woning. Ook de heer J. Kolff te Aardenburg kreeg een perceel grond toegewezen. Goedgekeurd werden de begro tingen voor 1957 van de Armbe sturen te Eede en Aardenburg, terwijl de begroting 1955 van het Armbestuur te Eede gewijzigd werd. Er ontspon zich een discussie over de samenvoeging der beide diensten, welke echter werd af geraden. De gemeentebegroting 1957 vervolgens aan de orde gesteld. Mevr. Van den Broeckede Man dankte de voorzitter voor de toelichting, welke de raadsleden vóór de openbare behandeling hebben ontvangen. Er zijn nog wel bepaalde wen sen. Zij vindt o.m. een wacht geld van 350 voor de directrice van het Burgergasthuis te laag, evenals ƒ5,voor het delven van een graf. De gewone dienst sluit met een bedrag van 511.447,42, waarin 15.480,57 voor onvoorziene uit gaven. De kap. dienst heeft een bedrag van ƒ3.051.724,46 aan inkomsten en ƒ2.527.377,86 aan uitgaver. Onvoorzien 524.346,60. De heer Paridaen (K.V.P.) in formeerde naar de winterwerk loosheid. De burgemeester zeide dit jaar geen grotere werkloosheid te verwachten. Mocht b.v. in de vlasindustrie de situatie plots precair worden; dan kan gewerkt worden aan het fietspad naar St. Kruis, een werk dat in D.A.C.W. verband zal wor den uitgevoerd. De Ned. Vereniging Bescher ming voetgangers deelt ons mede, dat zij van mening is dat de nieuwe bepalingen in de ar tikelen 30a en 40a van het We genverkeersreglement voertuig bestuurder noch voetganger enig houvast bieden. Bij de zebra's zonder 'bakens „zebra's-exclu sief" noemt de vereniging deze - is er niets veranderd, bij de zebra's-inclusief" zebra's met bakens is helaas bepaald, dat voetgangers er toch nooit voor rang hebben. De vereniging is van mening dat op elk kruispunt met ver keerslichten „voetgangersover- steeklichten" dienen te worden aangebracht, zoals in het buiten land reeds lang in gebruik, die de voetganger een niet mis te vatten signaal geven, dat hij kan oversteken of dat hij moet wach ten. Voorts pleit de verening voor het invoeren van 'n „derde fase" op alle geregelde kruispunten, waarbij het rij verkeer in alle richtingen gestopt wordt en de voetgangers in alle richtingen mogen oversteken. Daarnaast handhaaft zij haar eis tot invoe ring van een maximum snelheid, zeker in steden en dorpen. Hoewel de vereniging waarde ring heeft voor de eerste schuch tere stappen, welke tot verbete ring zijn gezet, is zij van mening, dat de getroffen maatregelen niet afdoende zijn. Derhalve houdt zij het sein: „Voetgangers, blijft op uw hoede" in de top van de mast. DONDERDAG 1 NOV. AXEL: Het Centrum: „Drie matrozen in Parijs". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2%, 5 en 8 u.: „Spar- tacus". De raad kwam dinsdagavond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester mr. K. Hoekzema. Bij aanvang der vergadering memoreerde voorzitter de nage dachtenis van de heer E. Baan, leraar aan de H.B.S., die deze week zo plotseling overleed. Voorzitter deelde mee, dat in tegenstelling tot de verwachting de woning van ir v. Cruyningen die door de gemeente werd aan gekocht, niet eerder betrokken kan worden dan 10 novermber a.s. Op 12 nov. zullen de gemeente lijke diensten in dit gebouw zijn ondergebracht, zodat het trap pen lopen tot het verleden zal gaan behoren. De raadsvergade ringen evenwel zullen nog in het oude lokaal der school gehouden worden. Verwacht wordt, dat de gemeentesecretarie nog 1V2 jaar in het pand Raadhuisplein 1, zal moeten verblijven vóórdat het nieuwe gemeentehuis gereed zal zijn. Bij de ingekomen stukken e- vond zich een schrijven van de heer A. Verdonk, dat hij zijn be noeming als onderwijzer aan de openbare Ulo aanneemt, voorts een schrijven van de heren J. P. H. Ouwendijk, E. Dekker, M. J. de Bruijne, J. Sanderse en C. M. Zuidweg, dat zij hun benoeming tot lid van de commissie tot we ring van het schoolverzuim heb ben aanvaard. De voorzitter maakte melding van een ingekomen stuk van de Raad van State, waardoor mee gedeeld wordt, dat het bestuur van de Schoolvereniging „Imma- nuel" in beroep is gegaan tegen de vernietiging door G. S. van het raadsbesluit van 30 septem- Landau I won van Landau II. Maandagavond werd een be gin gemaakt met de competitie van de Zeeuwse Schaakbond. Te Axel speelde het eerste tegen het tweede tiental, welke wedstrijd (natuurlijk) door het eerste tien tal werd gewonnen met 6V23%. De gedetailleerde uitslag. Landau II Landau I M. WalravenC. de Putter 01 W. v. Doeselaar n.o.J. v. d. Hagen 01 J. LensenJ. Haak 01 A. J. 'v. Esch—R. H. de Ridder 10 Ijf. BollemanC. v. Beest 01 A. Verstraeten-J. H. Peeters 01 P. v. Langevelde—J. den Hamer VzVz P. v. Meenen—M. Jansen 01 L. VinkeD. Jansen 10 A. v. d. Berg-M. Mattelé n.o, 1—0 17. „Hoe kom je aan deze perkamenten wendt Eric zich ver rast tot de schipbreu keling. Deze haalt onver schillig de schouders „Ach, die had ik,' mompelt hij. „Eh... we kunnen met ons drieën nooit in één keer mijn hele voopraad ge droogde vis en vlees naar de boot krijgen. Het zou jammer zijn, om „Ik zal een paar krij gers sturen, om alles te halen," antwoordt Eric. „Maar daar hadden we het niet over. Ik zou wel eens willen weten, hoe je aan deze geschriften gekomen bent. „Heb je ze zelf geschreven?" „Nee, dat niet. Ik had ze al. Maar wat zou dat nu?" Scherp slaat Eric de ander, die kennelijk geen antwoord wil geven op de vragen, gade. Op zijn minst genomen is 's mans houding vreemd. „Wel, in ieder geval neem ik wat van deze geschriften mee," besluit Eric. En met enkele snelle halen van zijn dolk snijdt hij de vergeel de perkamenten uit de venster nissen. Op weg terug naar de Drakar praat de schipbreukeling aan één stuk door over zijn belevenissen in dit onbewoonde land, maar Eric luistert amper en zodra zij aan boord zijn, begeeft hij zich naar Cendrach. De oude scheepsbouwer slaakt een kreet van verbazing, als hij de perkamenten ziet. „Dat zijn stukken uit mijn eigen geschrif ten," brengt hij uit, „die, welke mij indertijd door Ragnar de Rode ontstolen werden". „Juist," geeft Ragnar een Ierse geleerde aan boord om de geschrif ten voor hem te vertalen en uit te leggenIk kan maar één logi sche verklaring vinden voor het feit, dat de geschriften hier zijn en die is: „Dat deze Ierse geleer de zich óók in dit land moet be vinden!" ber 1955 tot medewerking inge volge artikel 72 der L. O. wet 1920 voor het stichten van 2 nood- lokalen. Op het desbetreffende verzoek werd aan de „Stichting Bevorde ring Exploitatie Vlassersscholen in Zeeuws-Vlaanderen te Koe wacht een subsidie van 25, voor 1957 toegekend. Afgewezen werd het verzoek van de K. N. A. C. aan de gemeen te toe te treden als buitengewoon lid van haar instelling. Herbenoemd werden de in tij delijke dienst zijnde leraren van het Koningin Wilhelmina Ly ceum. Tot leden van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs werd de heer I. Brevet herkozen, alsmede de heer M. J. de Bruijne. Over de benoeming van een lid in de vacature W. P. v. d. Beukei staakten de stemmen 55 tussen de heren P. I. van Kampen en Iz. Brakman. Bij lo ting bleek de heer Iz. Brakman te zijn benoemd. De raad besloot aan het daar voor in aanmerking komende ge meentepersoneel de 6 uitke ring ineens ingaande 1 juli 1956 toe te kennen. Besloten werd van het R. K. Kerkbestuur te Groede een per ceeltje grond aan te kopen ten behoeve van de verbetering van de weg OostburgGroede. De prijs is 0,40 per m2. De begroting 1957 werd aange boden. Besloten werd vóór de open bare behandeling van de begro ting de raadsleden in de gelegen heid te stellen over de diverse posten zo nodig vragen te stellen. De gewone dienst heeft aan geraamde bedragen een bedrag van 1.832.653,aan inkomsten en uitgaven. De post onvoorzien is groot 7466,De kapitaal dienst heelt aan inkomsten een bedrag van 4.750.578,a3n uit gaven 5.465.397,derhalve 'n nadelig slot van 714.817, Op het desbetreffende verzoek werd aan de R. K. Bijzondere La gere school medewerking toege zegd voor de aanschaf van leer middelen en vergoeding vakon derwijs. Na enige discussie werd aan P. Morel bouwgrond voor 5 wo ningen en aan P. F. Barra bouw grond voor 3 woningen toegewe zen. Na enige vragen van de heer J. J. Leenhouts ging de raad ak koord met het voorstel van B. en W. het voormalige Ledeltheater aan te kopen van de heer P. F. Standaert voor 5000,-De heer Leenhouts wilde geacht worden tegen te hebben gestemd. De kelderruimte zal worden ver huurd voor 200,per jaar aan de vereniging Ceres voor 15 jaar ten behoeve van het inrichten als ruimte voor haar diepvriesinstal latie.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5