Y er klaring van Eisenhower Brits-Frans luchtoffensief tegen Egypte De gebeurtenissen te Boedapest Edens verklaring in het Lagerhuis De Tand pasta van standing HET WEER Reacties op de toestand in het Midden-Oosten WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 11e Jaargang Nr 3910 EERSTE BLAB Verenigde Staten houden vast aan verklaring van 1950 Zal ieder slachtoffer van agressie in het M.-Oosten te hulp komen De Verenigde Staten blijven vastbesloten, de drie-mogendhe- denverbintenis van 1950 om ieder slaeJitoffer van agressie in het Rfhlden-Oosten te hulp te komen, na te komen, zo heeft de woord voerder van het Witte Huis, Ha- gerty woensdag bekendgemaakt. CANADA ACHTER AMERIKA INZAKE HET MIDDEN-OOSTEN STAAT VAN BELEG IN SYRIË ALGEMENE MOBILISATIE IN JORDANIË Te Nicosia op Cyprus is officieel bekendgemaakt, dat er op het ogenblik een luchtoffensief gaande is tegen militaire doelen in Egypte. Het luchtoffensief wordt uitgevoerd door „bommenwerpers onder geallieerd bevel", zo wordt gezegd in de verklaring van 't geallieerde hoofdkwartier. Vóór de aanval had Engeland de Egyptische burgers ge waarschuwd, van alle vliegvelden weg te blijven, zolang de Egyptische regering niet het Brits-Franse voorstel om sleutelposities bij het Suezkanaal te bezetten, had aan vaard. Deze waarschuwing die door onder Britse controle staande radiostations werd uitgezonden, kwam aan het einde van een dag van intensieve militaire voorbereidin gen in geheel Egypte. ISRAEL WAARSCHUWT BEVOLKING IN STROOK BIJ GAZA WTTE HUIS NIET VERRAST De Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee RADIO-MOSKOU OVER HET MIDDEN-OOSTEN Sowjet-regering veroordeelt de agressieve acties van Engeland, Frankrijk en Israël tegen Egypte Franse parlement keurt Brits-Franse actie goed Parys-Presse" over de Amerikaanse houding in de Veiligheidsraad BRITSE LUCHTAANVAL OP CAIRO Britse bommenwerpers hebben gisteravond om 19 uur plaatselijke tijd Cairo aangevallen, aldus heeft radio-Cairo bekendgemaakt. De Britse premier Eden heeft woensdag in het Lager huis gesproken over „de militaire actie, die wij zullen moeten ondernemen". Amerika bemoeit zich niet met de vijandelijkheden LABOURMOTIE VAN AFKEURING DE NEDERLANDSE HULP VOOR HONGARIJE Protest tegen Brits-Frans veto EUROPESE SCHEPEN MIJDEN HET SUEZKANAAL ERGSTE KOUDE WEER VOORBIJ Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maaml 1.92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimu-ti per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 2° cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 hut Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 u«r De Canadese minister van Bui- tejtfandse Zaken, Lester Pearson, heöft dinsdagavond op een pers- •»nf eren tie in Ottawa gezegd, dat hij akkoord gaat met de bood ^•happen van president Eisenho wer aan Groot-Brittannië en Frankrijk. Hierin spreekt Eisenhower de hoep uit dat de crisis in het Mid den-Oosten opgelost kan worden met vreedzame middelen. in geheel Syrië is woensdag de staat van beleg afgekondigd, ©e minister-president heeft een militaire gouverneur benoemd, die de beschikking heeft over al le strijdkrachten. De Jordaanse regering heeft woensdag de algemene mobilisa tie afgekondigd. Dit werd meege deeld, nadat het kabinet vijf uur bijeen was geweest. De bespre kingen duurden nog voort. De Israëlische radio heeft woensdag een waarschuwing tot de bevolking van de (door Egypte bezette) kuststrook bij Gaza ge richt, waarin wordt gezegd, dat deze zone zeer binnenkort van de rest van Egypte zal worden afgesneden met het oog op de operaties op het schiereiland van Sinai, „waar de Egyptische strijdkrachten worden geliqui deerd". De bevolking wordt ge waarschuwd" zich gereed te hou den om via de Israëlische radio of op welke wijze dan ook instruc ties te ontvangen". De bekendmaking over het luchtoffensief bevatte de eerste aanwijzing, dat er een gemeen schappelijk Brits-Frans opperbe vel is ingesteld. De gehele dag was er van of ficiële zijde over militaire bewe gingen het stilzwijgen bewaard, nadat bij het aanbreken van de dag berichten waren ontvangen, dat van Cyprus per vliegtuig troepen vertrokken en op Malta militairen werden ingescheept. De officiële bekendmaking uit Nicosia, dat bommenwerpers aan vallen uitvoeren op militaire doe len in Egypte, is voor het Witte Huis n i e t als een verrassing ge komen. James Hagerty, de perschef van president Eisenhower, knik te en verklaarde glimlachend „dat weten wij", toen een verslag gever hem de eerste berichten over het luchtoffensief bracht. l angs zwijgende groepen bewoners van Boedapest verlieten gis teren meer dan honderd tanks en talloze militaire voertuigen van de Russen de Hongaarse hoofdstad. Bij hun uittocht passeerden aj muren waarop in grote letters stond: „Russen verlaat het land Volgens telefonisch te Belgrado ontvangen berichten was tegen de middag de terugtrekking van de Russische troepen voltooid. H derde Hongaarse gemechaniseerde korps nam de posten van Russen over. Volgens welingelichte kringen te Washington zouden de Ver enigde Staten overw-egen hun zesde vloot uit de Middellandse Zee terug te trekken, zodra de evacuatie van Amerikaanse staatsburgers uit het Midden- Oosten zou zijn voltooid. Deze terugtrekking zou ten doel heb ben te voorkomen, dat Ameri kaanse strijdkrachten worden be trokken bij militaire operaties. Van officiële zijde kon geen bevestiging van dit bericht wor den gekregen. In één bericht werd gezegd, dat de Russen nog het vliegveld bij Boedapest bezet hielden. Via de Donau werden levens middelen naar de stad gebracht. Voor de winkels stonden lange rijen mensen, maar het meren deel van de bedrijven was nog gesloten. Intussen schijnt de toekomst van premier Nagy nog onzeker. Veel zal afhangen van het onder houd, dat hij met nationalistische leiders zou hebben. Het is de vraag, in hoeverre hij aan hun eisen tegemoet zal komen. Het schijnt, dat ook voormalige leden van de fascistische partij „de pijl kruisers" pogingen doen om weer een partij te vormen, doch van dit bericht kon geen officiële be vestiging worden verkregen. Volgens ooggetuigen waren na tionalistische patrouilles woens dagmiddag bezig leden van de veiligheidspolitie op te sporen, die de voornaamste tegenstan ders van de verzetsbeweging zijn geweest. Alle personen, die als Radio-Moskou Jjeeft woensdag avond een verklaring omgeroe- oen, waarin wordt gezegd, dat de Sowjet-regering „vastberaden de afgeAgieve acties van Engeland, Frankrijk en Israël tegen Egypte veroordeelt". „De Sowjet-regering is van mening, dat de Veiligheidsraad teneinde de vrede in het ge bied van het Nabije Oosten en het Midden-Oosten te bewaren, onmiddellijk maatregelen moet nemen om agressieve acties van Engeland, Frankrijk en Is raël tegen Egypte tot staan te brengen en een terugtrekking van alle buitenlandse strijd krachten uit dit gebied te ge lasten". De Britse en de Franse rege ring zijn de weg van militaire interventie tegen Egypte inge stegen, waardoor zij de wettige i««hten van de soevereine Egyp tische staat op grove wijze heb ben geschonden". „Deze acties van Engeland en Frankrijk zijn onverenigbaar met het handvest van de V. N. en een Sove schending van de verplich ten, welke de leden-staten van de V. N. plechtig op zich heb ben genomen. Zij betekenen een aJbnvalsdaad tegen de Egyptische skaat". Aan het slot van de verklaring wj«rdt gezegd: „De Sowjet-rege ring is van oordeel, dat de gehele verantwoordelijkheid voor de ge vaarlijke consequenties berust toQ de regeringen, die het pad dër agTessie zijn opgegaan", al dus radio-Moskou. De Franse regering heeft lins- dag in het parlement een grote meerderheid behaald bij de stem ming over de gemeenschappelijke Brits-Franse politiek ten opzich te van Egypte. «et te Parijs verschijnende avondblad „Paris-Presse" heeft .rite* naar aanleiding van het standpunt, dat de Verenigde Sta ten dinsdag in de Veiligheids raad hebben ingenomen, afge- j vnaagd of het Noordatlantische j verdrag verder nog zin heeft. „Het State Department ^eeft •pateuw de zijde van het Arabi- .safce nationalisme tegen ons ge kreten. Wenst de Amerikaanse regering werkelijk, dat wij uit Noord-Afrika verdreven worden, zeals zij destijds wensten dat de Britten uit Egypte werden ver dreven?", aldus „Paris-Presse". In een door het Egyptische militaire hoofdkwartier uitgege ven communiqué wordt gezegd, dat Britse bommenwerpers brand en briJantbommen op Cairo heb ben, geworpen. Er waren geen slachtoffers, maar er was wel „enige materiële schade" aange richt. Vervolgens deed de Egypti sche radio mededeling van de geallieerde bekendmaking over het luchtoffensief tegen Egyp te. Naar aanleiding hiervan werd verklaard, dat Egypte „geen duimbreed van zijn grondgebied zal prijs geven" en tot de laatste man zal vechten. Tube 95-70ct BRITSE LUCHTMACHT VALT ALEXANDRIE, CAIRO, PORT SAID EN ISMAILIA AAN Volgens een communiqué van het Egyptische hoofdkwartier in Cairo hebben Britse vliegtuigen Alexandrië, Cairo, Port Said en Ismailia aangevallen. Radio Cairo maakt bekend, dat bij de aanval op Cairo zeven men sen om het leven zijn gekomen. In Nicosia is officieel meege- gedeeld, dat de aanvallen op mi litaire doelen in Egypte zijn uit gevoerd door straaibommenwei - pers van de Britse luchtmacht. „Ons verzoek aan de Egypti sche regering geldt nog steeds" aldus Eden. „De Israëlische troepen blijven in de richting van het Suezka naal vorderen. Volgens de jong ste rapporten naderen zij dit vervolgde Eden, die hieraan toe voegde, dat de Israëliërs een aan tal Egyptische militairen krijgs gevangen hebben gemaakt. Hij zei ook: „De regering van Frankrijk en wij wensen niets anders, dan dat de militaire ac tie, die wij zullen moeten onder nemen, een tijdelijk karakter za: dragen". „Ik zal tegenover het huis nu niets verklaren over onze han delingen of plannen verklaarde Eden in antwoord op een vraag van de leider der socialistische oppositie Gaitskell, of de beslis sing om Britse en Franse troe pen in Egypte te doen landen reeds was genomen. Hij voegde hieraan toe: „Het besluit der Britse en Franse re geringen gaat slechts haar aan en het is genomen ter bescher ming van de scheepvaart- en an dere nationale belangen onzer beide landen". De regeringsaanhangers juicn ten, doch de oppositie riep „af treden", toen premier Eden gis termiddag het Lagerhuis betrad 3. President Eisenhower heeft ver klaard, dat Amerika zich niet zal bemoeien met de vijandelijkheden in het Midden-Oosten. De president zeide, dat de „ge wapende aanval" van Groot-Brit- taruüë en Frankrijk tegen Egyp te „bü vergissing" is ontketend. „Wij aanvaarden hef gebruik van geweld niet als een wijs en ge schikt middel ter regeling van internationale geschillen." Elsenhower verklaarde, dat de Verenigde Staten zich volledig bewust zijn van de diepe bezorgd heid van Israël, Groot-Brittanniè en Frankrijk en dat zij van me ning zijn, dat de toestand in het Midden-Oosten „onnodig" verer- 1 gerd is docr de politiek van Egypte zelf. Met betrekking tot het Brits- Franse veto over de Amerikaanse resolutie, zei de plresident, dat de Verenigde Staten „voornemens zijn deze zaak voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties te brengen." Eisenhower zei, dat zijn verkla ring „dat de Verenigde Staten het gebruik van geweld teir be slechting van het geschil in het Midden-Oosten niet aanvaarden, de vriendschap tussen de Ver. enigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk op geen enkele wij ze verkleint, noch ook het vaste besluit aantast om de gemeen schappelijke banden te handha ven en versterken." VERTRAGING VAN POST- ZENDINGEN. Als gevolg van de gebeurtenis sen rond het Suez-kanaal moet, naar de centrale directie van de P. T. T. mededeelt, rekening wor den gehouden met vertraging in de overkomst van zee- en lucht postzendingen bestemd voor Egypte, Eritrea, Ethiopië, Israël, Jordanië, Somaliland en de Soe dan. Voorts moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid van vertraging van zeepost- en pakketpostzendingen bestemd voor die landen waarheen het ver voer onder normale omstandig heden geschied via het Suez kanaal (Ned. Nieuw-Guinea, In donesië. Australië, Nieuw Zee land enz.) voor het afleggen van zijn ver klaring over het Midden-Oosten. Eden lichtte eerst toe, waarom Groot-Brittannië, dinsdagavond j.l. in de Veiligheidsraad zijn veto tegen de Amerikaanse resolutie had uitgebracht. „De Amerikaanse resolutie kwam in feite neer op een ver oordeling van Israël als aanval ler. De Britse regering meent niet dat het mogelijk is op deze wijze in dit geschil tegen één dei- partijen steling te nemen, zonder rekening te houden met aehtei- eenvolgende daden, die tenslotte tot een uitbarsting hebben ge leid". Omtrent het Brits-Franse ulti matum aan Egypte zei hij: „Wij menen nog steeds, dat dit aan bod de beste gelegenheid biedt om de vijandelijkheden spoedig te beëindigen en te verhinderen, dat de strijd zich verder uit breidt". De socialistische oppositie pro testeerde heftig, toen Eden bleef weigeren iets toe te voegen aan zijn verklaring over het Brits landingen in Egypte, indien dit Franse besluit inzake troepen- land het ultimatum zou verwer pen. De premier hield echter voet bij stuk. Oppositieleider Gaitskell ver klaarde: „De woorden van de pre mier doen slechts vermoeden, dat het besluit is genomen en dat Britse en Franse troepen thans op weg zijn naar hun doelen. Men heeft ons medegedeeld, dat wij in nauwe verbinding met de Ver. Staten staan. Doch het is volkomen duidelijk, dat er geen noemenswaardige gelegenheid tot overleg met de Ver. Staten is toegestaan of geboden". Eden antwoordde: „Uit de dinsdag j.l. door de Britse en de Franse regering afgelegde ver klaring was genoegzaam geble ken dat wij, indien geen over eenstemming zou worden bereikt, ons vrij zouden beschouwen elke actie te ondernemen, die wij noodzakelijk zouden achten". Eden vervolgde: „Wij willen, dat onze actie, die ten doel heeft het Suezkanaal te beschermen en de strijdende partijen te schei den een regeling voortvloeit, die zal verhinderen, dat zich in dt toekomst een dergelijke toestand periodiek voordoet. Het had geen zin niet handelend op te treden voordat overeenstemming met de Ver. Staten was bereikt. Indien wij dit hadden gepoogd, zouden wij geen acht hebben geslagen op de nu eenmaal bestaande ver schillen in de wijze, waarop Ame rika en wij bepaalde, van groot belang zijn de vraagstukken van het Midden-Oosten, beschouwen. Wij betreuren dit, doch wij me nen niet dat wij in alle omstan digheden eerst overeenstemming met onze Amerikaanse bondge noten moeten bereiken, alvorens handelend te kunnen optreden ter bescherming van onze eigen vitale belangen". Eden zei ook: „Bij onze acties gaat het er niet om Egypte tegen te houden, doch de strijd te doen beëindigen. De Ver. Staten hebben belang bij een veilig en vrije vaart door het Suezkanaal doch het is voor hen geen zaak van leven of dood, zoals voor ons en voor ge heel Europa". Uit Edens verklaring en de daarop gevolgde gedachtenwisse- ling met de socialistische opposi tie kunnen de volgende conclu sies worden getrokken: 1. De Brits-Franse beslissing, om de Suez-kanaalzöne te bezet ten na de Egyptische verwer ping van het verzoek, om zulks te mogen doen, is on herroepelijk. 2. Engeland en Frankrijk achten het een zaak van bijzonder belang, dat Egypte niet al leen het beheer oveir het Suez kanaal in handen houdt. Om verwezenlijking van dit tweede punt te bereiken, zijn beide landen ten volle bereid kritiek en veroordeling, uit welk gedeelte der wereld ook, te aanvaarden. leden van deze politie werden ge ïdentificeerd, werden op straat „doodgeslagen", aldus mededelin gen van ooggetuigen. De zender Kossuth radio-Boe- dapest) heeft woensdag bekend gemaakt, dat de revolutionaire opstandelingenraad en een jeugd raad een „legercommissie" heb ben opgericht. Deze commissie eist de terugtrekking van Sow- jet-troepen uit geheel Hongarije tegen 31 december 1956 en de on- middelijke opzegging van het ver drag van Warschau. „Indien de Russen Hongarije tegen dit tijdstip niet zullen heo ben onruimd, zal he Hongaarse leger de wapens tegen de Russi sche troepen opnemen en zal het, ten koste van liet leven van zijn soldaten, de Russen eruit wer pen", aldus deze commissie. Verder maakte de commissie bekend, dat binnen een week het leger de uraniummijnen zal be zetten, aldus de zender Kossut'n. Op grond van uitzendingen van de tweede zender van Boedapest Petoefy, meende men woensdag te Wenen, dat ook deze zich thans in handen van de opstandelingen bevindt. Radio-Boedapest meldt, dat de Sowjet-troepen woensdagmorgen om acht uur plaatselijke tijd Boe dapest ontruimd hebben. Enkele pantserwagens zijn nog opgesteld voor het ministerie van Binnen landse en van Buitenlandse Za ken. De bevolking is verzocht de strijd niet opnieuw te beginnen en zijn kalmte te bewaren. Het Hongaarse persbureau M. T. I. bericht, dat een „revolutio nair comité van het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Za ken" is opgericht. Dit comité had zichzelf met de opstand vereen zelvigd en de tussenkomst van de Sowjet-troepen veroordeeld. Het had met een in Csepel gevormde raad van werkers terugroeping van de Hongaarse diplomaten uit het buitenland geëist. Premier Imre Nagy heeft voorts volgens M.T.I. een verzoek van de sociaal-democratische partij tot teruggave van haar hoofdbu reau en orgaan, Nepszava, inge willigd. Tot de indieners van het verzoek behoorde Anna Kethly, de 67-jarige internationaal be kende Hongaarse socialiste. Volgens radio-Boedapest is ook een raad van militairen samen gesteld om de bescherming van de bevolking in het gehele land te organiseren. Alle leden van 'staatsveiligheidspolitie zouden gearresteerd worden. Woensdagmorgen heeft de Hon gaarse F.T.T. haar diensten her vat, aldus een bericht van radio- Boedapest. Woensdagmiddag heeft de weer opgerichte nationale boerenpartij haar eerste openbare bijeenkomst gehouden. Voor het eerst sinds lange tijd heeft radio-Boedapest de eerste minister en andere huidige voor aanstaande Hongaarse figuren met „mijnheer" betiteld. De Britse labourpartij heeft besloten, een motie van afkeu ring in te dienen naar aanleiding van het besluit der conservatieve regering om zich te mengen in het Israëlisch-Egyptische geschil. Op girorekening 777 van het Nederlandsche Roode Kruis, ge opend voor de hulpverlening aan de getroffenen in Hongarije, is woensdag als eindcijfer van de eerste stortingen een bedrag van 36.978 gulden geboekt. Daarnaast werden het hoofd bestuur door verscheidene be drijven toezeggingen voor bijdra gen gedaan. KARDINAAL MINDSZENTY GEREHABILITEERD Mgr. Mindszenty is gerehabili teerd, aldus melde radio-Boeda pest. Kardinaal Mindszenty keerde woensdag omstreeks 9 uur plaat selijke tijd in zijn residentie te Boedapest terug. Radio-Boedapest haalde een communiqué van de ministerraad aan waarin wordt gezegd, dat de kardinaal van woensdag af rijn kerkelijke functies en burgerlijke rechten kan uitoefenen. Het besluit was genomen, „om dat de veroordeling van de kar dinaal volkomen ongegrond was". OPSTAND GESLAAGD, De opstand is geslaagd, zo heeft premier Nagy verklaard. Er zal geen inmenging in d? Hongaarse binnenlandse aangele genheden worden geduld. Het >s mogelijk, dat Hongarije een neu trale kern in midden-Europa wordt, zo zei de premier. Voorts beloofde hij, dat de re gering zal vragen om onmiddel lijke terugtrekking van de Rus sische troepen uit Hongarije en ontbinding van het Pact van Warschau. De Arabische-Aziatische groep bij de Verenigde Naties heeft krachtig geprotesteerd tegen het Brits-Franse veto in de Veilig heidsraad, waardoor de resolutie waarin Israël van agressie jegens Egypte werd beschuldigd, werd verworpen. De Arabische en Aziatische ge delegeerden verklaarden, dat zij thans overleg met hun regerin gen zouden plegen over verdere maatregelen. Overall in Europa hebben dte scheepvaartmaatschappijen be sloten, het Suezkanaal te mijden met het oog op de toestand in het Midden-Oosten. Zoals gemeld heeft de „Konink lijke Rotterdamse Lloyd" drie van haar schepen opdracht gegeven, de route om Kaap de Goede Hoop te volgen. Zweedse, Noorse en Deense scheepvaartondernemin gen door het zelfde. Naar uit Djiboeti wordt gemeld keren schepen, die van het zui den uit het Suezkanaal naderden, terug. De „Dunnotar Castle" van de Britse „Union Castle Line", die juist het kanaal bij Port Said was binnengevaren, is naar deze haven teruggekeerd. Het Sowjetblad Prawda schreef woensdag, dat Israël een recht streekse daad van agressie jegens Egypte heeft gesteld. Volgens het blad is deze daad ook gericht tegen de andere staten in het Midden-Oosten en staat zij in nauw verband met de algemene politiek van de Westelijke mo gendheden in dat gebied. Israël zou Egypte nooit hebben durven aanvallen, indien het zich niet gesteund wist door de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, aldus de „Prawda". Indische ambtenaren te New Delhi hebben gezegd, dat zij „ver bijsterd" waren toen zij hoorden van de Britse en Franse veto's in de Veiligheidsraad. Men be schouwde de toestand als zeer alarmerend. Volgens de ambtena- op 3 november zou beginnen, uit ren dient alles in het werk te gesteld, aldus is te Colombo be- worden gesteld om de kwestie kendgemaakt. zonder verdere geweldpleging op te lossen. Naar verluidde, over weegt premier Nehroc zijn reis naar Zuid-India, waar hij de nieuwe staat Andhra zou uitroe pen, uit te stellen. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Pearson, heeft gezegd, dat Canada het betreurt, dat Groot-Brittannië en Frank rijk het nodig vonden een ultima tum te stellen. Canada was tevo ren niet ingelicht. Verder deelde de minister mee, dat zijn regering nog niet heeft vastgesteld of het Israëlische optreden tegen Egyp te al of niet agressie is. Een gebied met hoge barome terstanden waarin luchtdruk waarden van meer dan 1045 mbar werden gemeten, verplaatste zich van de Noordzee via Schotland langzaam naar het westen. Dit hogedrukgebied hield de af gelopen 24 uur de oostelijke stro ming boven het Europese vaste land onverminderd in stand. Ais gevolg hiervan is de koude lucht nu doorgedrongen tot aan Noord- Italië en Zuid-Frankrijk. In :e loop van de ochtend en middag loste de bewolking in ons gehc.e land op. De aangevoerde lucht, waarin de temperatuur in Polen zelfs gedaald was tot ca 10 gra den onder nul, kon door de zon echter niet verder verwarmd worden dan tot circa 5 graden. In de avonduren daalde het kwik snel en kwam daarbij op vele plaatsen al tot beneden het vriespunt. De aanvoer van koude lucht wordt nu geleidelijk onderbroken onder invloed van een over Scan dinavië naar het zuiden koersen de depressie. Deze doet cle wind bij ons krimpen naar noord tot noordwest. Bijbehorende fronten, die vanuit het noorden naar ons land opdringen, kunnen later de bewolking weer doen toenemen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Droog weer. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Aanvan kelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. De zelfde of iets hogere middag env peraturen dan gisteren. VRIJDAG 2 NOVEMBER. De Ceylonese minister-presi dent, Bandaranaike, heeft zijn bezoek aan president Nasser, dat v.m. n.m. Breskens 1.05 1.23 Terneuzen 1.40 1.58 Hansweert 2.20 2.38 Walsoorden 2.30 248 ZON op onder Nov. 2 7.39 3 7.40 4 7.42 17.12 17.10 17.09 MAAN op oridei 7.24 16.53 8.36 17.2S 9.42 18.0L

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1