BINNENLANDS NIEUWS II A Erie de Noorman - De banneling van IJslana Verschil in doelstellingen verzwakt positie van Hongaarse opstandelingen Begroting Landbouw Visserij en Voedselvoorziening BEURSOVERZICHT. SOWJET-TROEPEN ONTRUIMEN THANS BOEDAPEST Radio-Boedapest heeft dinsdagmiddag een bood schap van de Hongaarse pre mier, Nagy, uitgezonden, waarin wordt gezegd: „Ik maak bekend, dat overeen komstig de door de nieuwe regering gestelde eis de te rugtrekking van Sow jettroe pen uit Boedapest reeds is begonnen". Nagy niet verantwoordelijk voor het optreden van Russische troepen Minister Muljatno over zaak-Schmidt Demonstratie van het protestcomité Jungschlaeger DE TOESTAND IN BOEDAPEST Wil communistische partij een gewapende macht opbouwen zoals de veilig heidspolitie MINDSZENTY KOMT WEER IN FUNCTIE Russische bevelhebber van Poolse luchtmacht ontslagen Afbrokkelende markt, internationals flauw Volgens dinsdagnacht in Oos tenrijk ontvangen berichten be gint tussen de twee groepen op standelingen in Hongarije, de anti-communistische en de natio- naal-communistische, het verschil in doelstelling een zodanige rol te spelen, dat door dit verschil het lot der opstandelingen zou kunnen worden bepaald, De anti-communistische groep eist, zoals gemeld, vrije verkie zingen en vrijheid van werk zaamheid van alle politieke par tijen. Dinsdagmiddag zond radio- Boedapest een bekendmaking van de minister van Defensie, Janza. uit, waarin verklaard werd dat de „Sowjet-troepen om 16 uur riSftte tijd) begonnen zijn zich uit Boedapest terug te trek ken. Zij zullen woensdag in de loop van de dag de hoofdstad ver laten hebben". De radio der opstandelingen te Gijor meldde dinsdagavond, dat volgens berichten uit Nijire- gyhaza in het noordoosten van Hongarije de Sowjet-troepen be gonnen zijn via Beregsurany Hon garije te verlaten. Radio-Boedapest maakte be kend, dat [dinsdagavond onder handelingen zijn begonnen tus sen premier Nagy en vertegen-^ woordigers van de opstandelin gen en studenten. De revolutionaire raad van het Hongaarse leger heeft dinsdag avond een manifest uitgegeven, waarin hij verklaart dat het le ger aan de zijde van het volk staat om de veroveringen van de revolutie te verdedigen. Verschei dene reactionaire generaals zijn ontslagen. De politieke politie, die jarenlang het leger geterro riseerd heeft, wordt op het ogen blik ontwapend, aldus het mani fest. De Hongaarse premier, Nagy, heeft dinsdag verklaard niets ge weten te hebben van het besluit tot het inroepen van Russische hulp. Ook zeide hij niet verant woordelijk te zijn voor het afkon digen van de staat van beleg. Deze twee besluiten waren niet door hem genomen, maar door de regering van Geroe en Hege- dues, die wegens dit optreden voor het volk ter verantwoording zullen worden geroepen. De nationaal-communistische groep schijnt thans genoegen te willen nemen met hetgeen de regering-Nagy in het vooruitzicht heeft gesteld, namelijk onderhan delingen met de Russen over het terugtrekken van de troepen en wijziging van het regeringsbeleid in velerlei opzicht. De regering te Boedapest tracht, zo zeggen de anti-communisti sche opstandelingen de groepen tegen elkaar uit te spelen. Maandagavond meldde radio- Boedapest, dat het korps veilig heidspolitie zal worden opgehe ven, omdat zo'n korps niet nodig is in een land, dat democratisch gaat worden. Voorts werd aangekondigd dat arbeiders, die het werk gestaakt hebben, hun loon krijgen doorbe taald en dat arbeiders, die aan het werk bleven dubbel Icon zul len ontvangen. Radio-Boedapest meldde voorts, dat de laatste Russische troepen Hongarije zullen verlaten 24 uur nadat de opstandelingen de wa pens gestrekt zullen hebben. In antwoord hierop heeft de anti-communistische zender in Györ de opstandelingen aange spoord de wapens niet neer te leggen, voordat alle eisen zijn in gewilligd. Opstandelingen, die dinsdag avond nog in Boedapest waren, deelden mede, dat het korps vei- ligsheidspolitie nog steeds actief is en dat Russische versterkingen nog geregeld aanrukken. In een hospitaal te Boedapest wordep door opstandelingen Russische gewonden verpleegd, die tot on derdelen behoren, welke enige dagen geleden nog in Roemenië waren gestationneerd. In de overige delen van Hon garije trachten de nationaal-com- munisten de leiding van de op stand in handen te krijgen. Vol gens anti-communistische zegs lieden doen zij dit in opdracht van de regering te Boedapest. De anti-communisten zeggen geen enkel geloof te hechten aan mededelingen van de regering en ook niet aan de regering-Nagy zelf. Zij deelden mede, dat de nieuwbenoemde minister van Landbouw Bela Kovacs niet eens geraadpleegd is over zijn benoe ming. Hij is namelijk niet te Boe dapest, doch te Pees, welke stad in handen der opstandelingen is. In politieke kringen in Wenen wordt de nieuwe ontwikkeling ongunstig voor de opstandelingen geacht. Men meent, dat de ko mende dagen beslissend voor hen I zullen zijn. De Indonesische minister an Justitie Muljatno, heeft dinsdag verklaard, „dat het voor Neder land onmogelijk is de zaak- Schmidt voor het internationaal hof van justitie te Den Haag aan hangig te maken". Hij zei dit in commentaar op verklaringen van Nederlandse persoonlijkheden hierover. De minister zei, dat Indonesië een onafhankelijk en soeverein land met eigen wetten is en dat alleen de Indonesische rechtsbe deling van toepassing is op de zaak-Schmidt. VEERTIEN-JARIGE GAAT DIRECTRICE MET MES TE LIJF. •Een veertienjarige knaap is in de nacht van maandag op dins dag een 50-jarige directrice van een jeugd-tehuis aan de Amstel- veenseweg te Amsterdam met een mes te lijf gegaan. De jon gen was het huis binnengedron gen op zoek naar geld. Hij was HET AMERIKAANSE SMALDEEL VERTROKKEN. Maar enige verlofgangers bleven achter. De onverwacht gekomen order tot vertrek van het Amerikaanse smaldeel uit de Rotterdamse ha ven hetgeen reeds volledig is geschied heeft verscheidene Amerikaanse schepelingen die met verlof waren, verrast. Zelfs en jenever, koffie, thee, schoen smeer en suiker, ter gezamenlijke waarde van ongeveer 6Of, werden in beslag genomen. Hen groot gedeelte van het gestoleae kon niet meer worden achter haald, daar het reeds was gecon sumeerd. Bij één der verdachten werd een politieauto volgeladen met gestolen goederen. juist bezig een kamer overhoop cje commandant heeft een heli- Naar het protest comité Jung- schlager mededeelt zal op zater dag 10 november in Den Haag een demonstratie worden gehou den tegen het vonnis van de Ne derlander Schmidt. De demonstratie, die bedoeld is een beroep te doen op de inter nationale publieke opinie, be staat uit het houden van een op tocht en een toespraak na afloop daarvan door prof. dr. R. U. Zui- dema op het Binnenhof. te halen toen hij door de direc trice werd verrast. Zij knipte het licht aan. De jongen raakte in paniek, bracht haar met zijn mes zeven steken in borst en ar men toe, en maakte zich daarop snel uit de voeten. De directrice moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De knaap is een voogdijkind. Hij ziet er uit als een jongeman van 20 jaar. Vier jaar geleden heeft hij in het huis waar hij in brak een yakantie doorgebracht. De politie heeft hem in de vroe ge morgenuren in de binnensta! aangehouden. Hij is al eerder met de politie in aanraking ge weest. Men zal hem overdragen aan de kinderpolitie ONTPLOFFING IN CHEMISCH FABRIEKJE IN AMSTERDAM. kopter moeten charteren om nog tijdig aan boord te kunnen ko men. Het aantal van deze achterge blevenen is zelfs bij benadering niet bekend, maar wordt niet groot geacht. Er is hier geen sprake van desertie. Vele Ameri kaanse schepelingen droegen een Nederlandse naam en waren dus van Nederlandse stam. Zij heb ben verlof gekregen hun verre familieleden in Nederland, en derhalve meestal buiten Rotter dam, te gaan bezoeken. Zodra zij te Rotterdam zijn teruggekeerd zal hun door de Nederlandse ma rine onderdak worden verleend, totdat er een gelegenheid gevon den is deze mensen op hun oor logsbodem terug te brengen. Volgens radio-Boedapest heeft de secretaris van de communis tische partij-afdeling in de hoofd stad op alle partijleden, die met wapens kunnen omgaan, een be roep gedaan zich onmiddellijk op het hoofdkwartier der partij te melden, waar zij zullen worden ingedeeld in speciale gewapende „defensie-eenheden". Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting 1957 van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Hieraan is het volgende ont leend: Verscheidene leden wezen erop, dat de uitgaven voor de gewone dienst in vergelijking met 1956 een stijging vertollen van 49 mil joen, dat is ongeveer 25 pet. De begrotingssterkte van het personeel ligt pl.m. 700 of 8 a 9 pet. boven het voor 1956 geraam de personeelsaantal. Een en an der gaf deze leden aanleiding er ernstig op aan te dringen, dat aan versobering ook voor dit de partement de nodige aandacht zal worden geschonken. Vele leden zouden gaarne de mening van de minister ver nemen omtrent het S.E.R.-advies over het melkprijsbeleid, dat een zo belangrijk onderdeel van het landbouwbeleid vormt. Van zeer veel belang achtten zij voorts het antwoord op de vraag, of het structuerele pro bleem' van het agrarische pro- duktie voor een groot deel piet zo gezien moet worden, dat voor realiseren van een gelijkwaardig levenspeil voor de agrarische be volking de arbeidsproduktiviteit in het agrarisch bedrijf op verge lijkbare wijze behoort te stijgen als in de industriële arbeid het geval is. Vele andere leden waren na de mededelingen van de minister president van 23 oktober j.l. en bij de bestudering van de begro tingscijfers tot de voorlopige con clusie gekomen: dat het land- bouwprijsbeleid ten naaste bij volgens het bekende systeem van de garantieprijstoezeggingen op dezelfde (naar hun mening schriele) wijze zal worden voort gezet, en dat overigens ten aan zien van onderzoek, voorlichting, onderwijs en verwante sectoren zal worden gestreefd naar een uitbouwen en afronden van vele taken ten bate van land- en tuin bouw. Reeds bij vorige begrotings behandelingen was door deze leden uiting gegeven aan een ge voel van onbehagen, dat toen bi; hen en bij tal van anderen in de agrarische sector leefde ten aanzien van het landbouwprijs- beleid en de ontwikkeling van het arbeidsloon in de landbouw. goed geleide bedrijven, is voor een groot deel van de veenkolo niale, gemengde en veehouderij bedrijven sinds 1954 niet bereikt. In Hongaarse kringen te We nen ziet men hierin een teken, dat de communistische partij een gewapende macht, zoals de Veiligheidspolitie, wil opbou wen om de macht te behouden, die zij anders waarschijnlijk aan anti-communistische ver zetsstrijders zou verliezen. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, zou de veilig heidspolitie, niettegenstaande mededelingen van premier Nagy hieromtrent, niet zijn ontbonden. Een pas uit Boedapest aangeko men reiziger uit de Hongaarse hoofdstad had daar van een arts gehoerd, dat een afdeling van dencj politie maandag een zieken huis was binnengedrongen en de gewonde verzetsstrijders had doodgeschoten. De Hongaarse minister Tildy heeft dinsdag in 'n radiotoespraak gezegd, dat hij een arbeidersaf vaardiging heeft toegezegd, dat kardinaal Mindszenty in staat jal worden gesteld zijn functie weer uit te oefenen. De Russische bevelhebber van de Poolse luchtmacht, generaal Iwan Toerkijel, is ontslagen, al dus heeft radio-Warschau dins dagavond gemeld. Thans meenden zij te mogen stellen, dat het prijsbeleid, zoals dit de laatste jaren in de land bouw is gevoerd, ernstig te kort is geschoten t. a. v. zeer veel be* langhebbenden in deze sector. Het gestelde doel, alleszins aan vaardbaar geformuleerd in de woorden: iredelijk inkomen voor boer en arbeider op de sociaal- economisch verantwoorde en De hier aan het woord zijnde leden meenden het falen van het huidige landbouwprijsbeleid niet uitsluitend aan de prijsdalingen op de exportmarkten te mogen wijten Daarnaast zijn er huns inziens nadere oorzaken aan te wijzen nl.het binnenlands prijs beleid o.a. de afstemming van de verrekenprijs voor consump- tiemelk op een schriele kostprijs berekening; sommige handels politieke maatregelen ten aanzien van de import en export zij dachten hier o.a. aan aardappe len en vlees ten bate van een billijke prijs voor de voedings middelen (consumenten hulp). Zij vroegen ten slotte het oor deel van de minister over de mo gelijkheden van lastenverminde ring, welke b.v. gelegen zou zijn in afschaffing van de grondbelas ting, vermindering van de water schapslasten, heffing van de in komstenbelasting over het ge_ middeld inkomen van een aantal (b.v. 5) jaren e.d. Verschillende andere leden merkten op, dat de na-oorlogse periode gedurende de eerste tijd gezien kan worden als een tijd perk van tekort en schaarste op de levensmiddelenmarkt. In die tijd zijn meermalen uit spraken gedaan, dat men erop rekenen kon, dat bij dalende prij zen aan het sociaal en econo misch goed geleide bedrijf de steun zou worden geboden, die nodig zou zijn om deze bedrijven ook goed te doen functioneren in slechtere tijden Van dit laatste is helaas weinig terechtgekomen, zo meenden deze leden. Toen het grootste gedeelte van ons volk profiteerde van de grotere wel vaart, heeft de regering het nog niet nodig geoordeeld de binnen landse consument de kostprijs voor sommige kmdbouwproduk- ten te laten betalen, maar er wordt nog steeds subsidie ge geven. Door zeer krappe berekenin gen werd de kostprijs van die produkten te laag gesteld. Ook werden bij die berekeningen de normale bedrijfsrisico's onvol doende in aanmerking genomen. De landarbeidersionen waren te laag en de beloning voor de bedrijfsleiding was eveneens on voldoende. Sedert 1948 ging het de boeren stand over het algemeen goed. Dat de fiscus toen een deel van de winst ontving, was normaal, maar het verhinderde anderzijds wegens gebrek aan voldoende in vesteringskapitaal een snelle aan passing aan de gewijzigde om standigheden en kostprijsverla ging. De berekeningen werden steeds krapper en deze leden kon den zich nauwelijks aan de in druk onttrekken, dat het L. E. I sterker onder druk stond van de zijde van het departement. Men heeft thans een boerenstand, die geen enkel risico meer kan dra gen en zeer verbitterd is. Het had een enigszins vreemde indruk op deze leden gemaakt; dat de minister tot voor enige maanden sterk aan dit beleid heeft vastgehouden, maar in redevoeringen tijdens de verkie zingsperiode en bij de opening van de landbouwtentoonstelling te Kampen een geheel ander ge luid liet hor-en. Eveneens deed het hun vreemd aan, dat de mi nister voor enige maanden de vastgestelde melkprijs met hand en tand heeft verdedigd en iedere verhoging pertinent afwees, ter wijl hij nu de verantwoordelijk heid voor de te lage melkprijs van zich afschuift. De vraag kan worden gesteld of, indien er be sluiten van regeringswege wor den genomen, die niet de instem ming hebben van de minister die er het meest bij betrokken js, deze niet behoort af te treden Voorts wilden deze leden als hun mening kenbaar maken, dat de maatregelen, welke dit voor jaar zijn genomen met betrek king tot de aardappelexport, niet bepaald gelukkig zijn geweest. Daargelaten de moeilijkheden, welke dientengevolge in het bij zonder voor de aardappelexpoi- teurs zijn ontstaan, zijn bedoelde maatregelen in het buitenland slecht ontvangen. Met name in Engeland en. West-Duitsland is men daarover weinig gesticht ge weest en het valt te vrezen, dat onze export daarvan in de ko mende tijd de nadelige gevolgen zal ondervinden. Enkele leden waren van oor deel, dat de lonen in de landbouw opgetrokken dienen te worden tot die van geschoolde en hoogge kwalificeerde arbeiders in verge lijkbare andere bedrijfstakken. De kosten, daaraan verbonden dienden naar de mening van deze leden bestreden te worden uit extraheffingen op de winsten in de industrie, de handel e.d. Sommige leden merkten op, In het chemisch fabriekje van de firma „Orgahell" aan de Gras weg in Amsterdam-Noord heeft zich dinsdagmorgen omstreeks kwart over 10 door nog onbe kende oorzaak een ontploffing voorgedaan. Het fabriekje is ge vestigd in een houten loods met een dak van gegolfd plaatijzer. De drie arbeiders, die hier een geneesmiddel voor dieren ver vaardigen, en juist koffie zaten te drinken, konden bijtijds weg komen. Zij liepen slechts onbe tekenende verwondingen op. Door de explosie ontstond brand en flessen met de uiterst gevaarlijke chemicaliën, zwavel-, salpeter- en azijnzuur begonnen te roken, zo dat de brandweer bij de blussing ook van schuim gebruik maakte. De loods werd door de lucht druk bijna geheel uit elkaar ge rukt rep de golf ijzeren platen kwamen o.a. op het dak van een er naast gelegen loods terecht, waarvan de houten zijwand bo ven de stenen muur werd inge drukt. Eén der brandweerlieden liep verwondingen op door weg spattend salpeterzuur. Hij werd naar ren ziekenhuis vervoerd en aldaar verbonden. De ravage in de restanten van de loods was enorm groot. Een onderzoek heeft uitgewe zen, dat vermoedelijk lekkage uit een met acethyleenoxyd ge vulde stalen cylinder de ontplof fing heeft veroorzaakt. Resten van deze cylinder zijn n.l. in de omgeving van de loods aange troffen, Het uitstromend reuklo ze gas werd door een in de loods aanstaande gasbrander verhit en explodeerde. WAGEN MET BIETEN DOOR TREIN AANGEREDEN. Omstreeks half één dinsdag middag heeft de trein, die om 11.42 uit Utrecht was vertrokken naar Arnhem, tussen Ede en Wolfheze een vrachtauto met aaanhangwagen, geladen met bieten aangereden. De aanhang wagen werd vernield. De bestuurder van die vracht auto werd licht gewond. Het treinstel werd licht ontzei en is met een locomotief naar Wolfhe ze getrokken. Het reizigersvervoer werd over verkeerd spoor geleid. Om 13.25 was het treinverkeer weer nor maal. GOEDE SIER GEMAAKT MCT ANDERMANS GELD. Op 18 september verdween de 48-jarige chauffeur W. J. P- uit Rotterdam met een bedrag van ƒ4700,dat hij voor zijn op drachtgevers bij verschillende depóts had geïnd. Zonder pas poort want die was ingetrok ken als gevolg van een vorige veroordeling wegens verduiste-^ ring, waarvoor hij nog „in proef tijd liep" wist hij de Belgische grens over te komen en ging goe de sier maken in Antwerpen, Brussel en Luik. Na ruim twee wéken bevond hij zich platzak in Hamburg, waar de politie hem opborg, omdat hij zonder papie ren en zonder middelen van be staan rondzwierf. Een horloge en een enkel ander sieraad had hij al naar de bank van lening ge bracht om niet van honger om te komen. Vier weken heeft hij daar in hechtenis gezeten, toen werd hij bij Almelo over de grens gezet, waar de Nederlandse marechaus see hem overnam. Nog deze vypek zal hij te Rotterdam voor dé of ficier van justitie geleid worden. LIFISTAL EN GROS BIJ GROSSIERDERIJ. De Amsterdamse politie heeft vijf mannen, die deel uitmaakten van het zeven leden tellende per soneel van een grossierderij in kruidenierswaren in de 2e Schin keistraat aangehouden omdat zij er van verdacht worden geregeld goederen bij deze firma te heb ben gestolen. Tévens is nog een zesde man aangehouden die ver dacht wordt deze goederen te hebben geheeld. Bovendien zijn twee vrouwen, èveneens verdacht van heling, door de politie ge hoord. De zes eerstgenoemde verdachten zijn voor de officier van justitie geleid. Gedurende een jaar werden bij de grossierderij voortdurend goe deren gestolen. De laatste twee maanden namen deze diefstallen een grote omvang aan. Hoeveel heden goederen, waaronder 200 bussen blikgroenten, flessen bier TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST VAN EEN 80-JARIGE. Dank zij zijn tegenwoordigheid van geest heeft de 80-jarige C. J. van A. uit de Polderlaan te Rot terdam zichzelf voor een wrede dopd kunnen behoeden. Doordat hij hardhorend is en slecht kan zien, kwam hij op een kruispunt aan de Putselaan onder een beladen kolentrein, die uit een locomotief en 40 wagons be stond. De trein reed niet al, te hard en daardoor mocht het de man gelukken zich naast de rails te wentelen, waar hij plat Weef liggen. Toen de trein tot stilstand was gebracht, kon hij onder de 13de wagon vandaan worden ge haald. Hij had slechts enkele zij het vrij ernstige, hoofdwonden opgelopen. met instemming vernomen te hebben, dat de regering reeds aan de provinciale voedselcom- missarissen opdracht heeft ge geven om de schade, die ten ge volge van de abnormale regen val geleden is, te inventariseren. Enkele leden voegden hier nog aan toe, dat hier allerminst ge sproken kan worden van nor maal risico, zowel gezien de ab normale aard van het noodweer als het verband, dat in talrijke gevallen bestaat tussen de scha de als gevolg van het noodweer Uiteraard vormde de Israëli sche aanval op Egypte gistermid dag het onderwerp van gesprek ter beurze. Vanzelfsprekend de den hier diverse geruchten weer opgeld, doch over het algemeen kan gezegd worden dat de markt een rustig beeld te zien gaf en dat van nervositeit geen sprake is geweest. Het scherpst reageer den de internationale fondsen, met name Kon. Olie en Unilever. Het oliefonds dat maandagavond reeds gevoelig lager noteerde opende gistermiddag 20 punten lager op 785. Aanvankelijk bleef deze prijs gehandhaafd doch na tweeën brokkelde de koers ver der af tot 780, slot 781. Unilever verloor per saldo ca. 12 punten. Philips en AKU zagen zich ieder ongeveer 7 punten ontgaan. De handel had voor zover viel waar te nemen niet veel te betekenen. en de slechte regeling van de waterafvoer of de algemene toe stand van de cultuurgrond, die niet zonder overheidshulp verbe terd kan worden. Zij betreurden het dat de minister niet'eerder dari 1 oktober j.l. een begin heeft laten maken met registratie van de geleden schade. De scheepvaartsector hield zich bij opening betrekkelijk goed. Toen echter omstreeks midden- beurstijd de internationale soor ten een inzinking vertoonden ging het ook hier de beneden waartse richting in. De verliezen bleven op deze afdeling echter beperkt tot 3 4 punten. Van een speciale reactie voor Stoomvaart Mij Nederland en Rotterdamse Lloyd die beide regelmatig door het Suezkanaal varen, was geen sprake. Het is te begrijpen dat de cultuurafdeling bij deze markt constellatie ook ee^ daling te zien gaven. De maandag behaal de winsten gingen hierbij vrijwel geheel verloren. Guldensbeleg gingen tenslotte stil en voor het overgrote deel op peil. Prolongatie 3% procent. BEURSIND1CES 26/10 29/10 30/10 Int. conc. 280.44 284.79 276.43 Industrie 160.41 160.36 158.95 Scheepvaart 168.74 171.32 168.93 Banken 127.78 127.45 126.96 Ind. fondsen 102.24 102.51 101-33 Algemeen 207.32 209.57 204.91 NABEURSKOERSEN SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN. Zaterdagavond omstreêks zeven uur is in het toeleidingskamval van de stuw in de Maas bij Bel- feld de 57-jarige echtgenote van de Belgische schipper Beekmans uit Boom verdronken. De vrouw is Overboord gesla gen bij het vastmaken van het schip, de „Martha", waarop zij en haar man voeren. Schippers van omliggende schepen begon nen terstond te dreggen, maar dit had geen resultaat. Pb zon dag voortgezette pogingen van de politie te water om het lichaam te bergen zijn ook vergeefs ge bleven. Een wel zeer tragische om standigheid is, dat schipper Beek mans zijn eerste echtgenote door verdrinking verloor op de eerste reis, die hij als zelfstandig schip per maakte. Nu maakte hij de laatste reis met de „Martha Kon. Olie: 785800 Philips: 268 Unilever 387—390 slot 791 (780%) (264%) (383) lö. De man, die nu de hut binnentreedt, heeft een uiterlijk, dat de verbouwereerdheid van de Noorman en zijn krijger wel recht vaardigt. Hij is ge huld in lompen en zee hondenvellen en heeft een dusdanige haai en baardgroei, dat er van zijn gezicht niet veel meer te zien blijft. Er is iets in zijn lichte ogen, dat Eric niet bijzonder aan staat. De man vertelt, dat hij al langer dan een jaar hier woont. „Ik ben een schipbreukeling, heer," zegt hij op ietwat meelij wekkende toon, „en daar ik alleen niets beginnen kan, houd ik mij schuil voor vreemd volk, tot ik weet wat het wil. Nu ik gehoord heb, dat ge geen kwaad in de zin CT* FRAUDERENDE KASSIER GAF ZICHZELF AAN BIJ POLITIE. De gewezen kassier van de boe renleenbank te Driebergen Rijs- senburg K. uit Zeist, heeft bij de politie te Utrecht aangifte gedaan van verduistering door hemzelf van een bedrag van o.a. 26.00« ten nadele van een aantal sla gerspatroons, die een gezamen lijke rekening bij de boerenleen bank hadden. De verduistering was reeds begin augustus ont dekt door een controle op de Raiffeisenbank te Utrecht, nadat bleek dat de slagerspatroons geen geld meer aan de bank te Drie bergen konden opnemen. Er werd toen 'n akkoord getroffen tussen de bank en K., die gelegenheid kreeg ontslag te nemen en het tekort aan te zuiveren. De sla gerspatroons hadden met deze regeling ingestemd en K. was in middels begonnen met terugbe talen. Blijkbaar zag hij geen kans deze terugbetalingen vol te t-ou den, waarna hij zich bij de politie heeft aangegeven. Door de ver duistering zijn overigens aüeei de slagers en niet de andere re keninghouders bij de bank gedu peerd. De rijkspolitie te-Drieber gen Rijssenburg onderzoekt de zaak verder. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL BIJ HEEZE. Een ernstig verkeersongeval op de rijksweg Eindhoven-Weert on der de gemeente Heeze heeft maandagavond twee doden en twee zaar gewonden geëist. Omstreeks 10 uur reed een per sonenauto in de richting Weert in volle vaart op een geparkeerde 40-tons trekker met oplegger, die wegens oliegebrek niet verder kon. Van de inzittenden uit de personenauto, allen uit Eindho ven afkomstig, werden F. en Van H. op slag gedood en twee ande ren zwaar gewond. hebt, wil ik U vragen, mij mee te nemen." Eric weet nog niet goed, wat hij van de man moet denken. Het kan allemaal best waar zijn, maar toch wil hij nog wel wat meer weten en daarom vraagt hij de vreemde kerel verder uit. Het blijkt, dat de man bevelheb ber op één van Ragnars schepen is geweest en ruzie met de piraat heeft gekregen. Na ndg wat heen en weer ge praat stemt Eric er in toe, de on bekende mee te nemen. Hij vraagt hem, of hij nog iets van zijn be zittingen bijeen wil pakken. Ter wijl de man hiermee bezig is, laat. Eric zijn blikken nog eens door de hut gaan, waarbij hij ineens de pri mitieve ruitjes van perkament op merkt, die in de venstergaten zijn geknutseld. Hij bekijkt ze eens wat dichterbij en ziet tot zijn verba zing, dat de perkamenten dicht be schreven zijn. En dan herkent hij ook het eigenaardige soort schrift. Het is hetzelfde schrift, dat Cen- drach gebruikt Maandag zijn te Havanna meer dan tien personen gedood bij een vuurgevecht in de ambas sade van Haiti waar de Cubaanse politie zocht naar de moorde naars van het hoofd an de ge heime dienst van het Cubaanse leger, dat zondag is vermoord.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2