Israëlische operatie in Egypte in Veiligheidsraad Egypte verwerpt Brits-Frans ultimatum Nagy kondigt coalitie-regering aan HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Toestand nog steeds verward Eavptenaren zijn tot tegenaanval overgegaan WOENSDAG 31 OKTOBER 1956 11e Jaargang Nr 3909 EERSTE BLAB Beroep van Eisenhower op Frankrijk en Engeland Tijdelijke Brits-Franse bezetting van sleutelposities langs het Suezkanaal Engeland en Frankrijk hebben aan Egypte geëist, dat 't instemt met tijdelijke Brits-Franse bezetting van sleutelposities in Port Said, Ismailia en Suez. Sir Anthony Eden maak te dinsdagmiddag in het Britse Lagerhuis bekend, dat dit ultimatum met 'n looptijd van twaalf uur gesteld is om de oorlogvie- renden te scheiden en de vr^je vaart door het Suez kanaal te verzekeren. Voorts hebben Engeland en Frankrijk aan Israël en Egypte gezamenlijk de eis gesteld, dat alle actie te land en ter zee en in de lucht stopgezet wordt en de Isra ëlische en Egyptische strijd krachten teruggetrokken worden tot op zestien km van het Suezkanaal. ALGEMENE MOBILISATIE IN EGYPTE ALGEMENE MOBILISATIE IN SAOEDI-ARABIE BE HOUDING VAN IRAK K. L. M. voorlopig niet naar Cairo en Tel Aviv MENDES-FRANCE WIL BIJEENKOMST VAN „GROTE VIER" Wij hebben Egypte en Is raël duidelijk gemaakt, aldus de Britse premier, dat als een van hen of beiden niet met deze eisen akkoord gaan, Britse en Franse troe pen tussenbeide zullen ko men in voldoende sterkte om naleving ervan te verze keren. LUCHTAANVAL OP TEL AVIV. Israëlische verklaring over doel van de operatie De Hongaarse „Titoistische" premier Imre Nagy heeft dinsdag bekendgemaakt, dat er een einde is gekomen aan het door de communistische partij overheerste bewind in Hongarije. Hij zei, dat een coalitieregering is gevormd en dat vrije verkiezingen de eerste in negen jaar ge houden zullen worden. De Sowjet-troepen zijn dinsdag op verzoek van de nieuwe Hongaarse regering begonnen met de ontruiming van Boedapest, zo verklaarde Nagy in een boodschap, die door radio-Boedapest werd uitgezonden. De premier verzocht de inwoners van de hoofdstad de ai tocht \an de Russen niet te hinderen Volgens radio-Cairo heeft president N asser duisdag- avond de Britse ambassadeur te Cairo meegedeeld, Egypte het Britse ultimatum „onder alle omstandighe den onaanvaardbaar acht. Fr<vn- Radio-Cairo maakte dinsdagavond bekend, dat "Egyp te de wapens niet zal neerleggen zolang er nog vreemde ''SeSfluttow^effeen iringend beroep op de premiers van Frankrijk en Engeland gedaan omteen vreedzame oplossing van de crisis in het Midden-Oos ten mogelijk te maken. De Egyptenaren zijn tot tegenaanvallen overgegaan om de Israëlische opmars in de woestijn van Sinai in de richting van Suez te stuiten. Zij maken hierbij gebruik van vliegtuigen. Er zijn versterkingen voor de Egyptenaren aangeko men, zowel in de woestijn van Sinai als in het gebied van Gaza, waar op het ogen blik niet wordt gevochten. De Jordaans en Syrische strijdkrachten hebben posi ties langs de oostgrens van Israël ingenomen. Israëliërs veroveren Koesseima AMERIKAANSE RESOLUTIE VERWORPEN. DODENCIJFERS. Sowjet-verklaring over de beirekkingen met satelietstaten De Sowjet-regering is be reid de positie van de Sow jet-troepen in Hongarije, Polen en Roemenië te her zien. Dit wordt gezegd in een speciale verklaring, die door radio-Moskou is omge roepen. De verklaring is ge titeld: „De betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de volksdemocratieën DE TOESTAND IN HET ISRAëLISCH-ARABISCH CONFLICT NEDERLANDERS EN BELGEN VERLATEN EGYPTE. Frankering bij abonnement'. Terneuzen Redactieadres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maaftd 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm. 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 2° cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur i T>o rtor President Nasser van Egypte heeft dinsdagmiddag de alge me<fie mobilii.utie in geheel Egyp te afgekondigd. Volgens liet officieuse „pers bureau voor het Midden-Oosten" heeft koning Saoed de algemene mobilisatie in Saoedi-Arabië ge last. De vorst zou ook een persoon lijke boodschap aan president Eisenhower hebben gezonden, waarin hij de aandacht van het Amerikaanse staatshoofd zou hebben gevestigd op de ernst van de toestand, ontstaan na de Isra ëlische aanval op Egypte. Een officiële Iraakse woord voerder heeft dinsdag meege deeld, dat "-et Iraakse leger klaar staat Egypte te hulp te komen, zodra het zulks zou verzoeken. De Iraakse eenheden aan de Jor daanse grens zijn zeker in staat op het eerste teken deze hulp te geven, aldus de woordvoerder. Naar wij vernemen is de K.L.M. tot nader order niet in de gele genheid om Cairo en Tel Aviv aan te vliegen als gevolg van de toestand die in Egypte en Israël is ontstaan. Er bevindt zich geen e*kel toestel van de K.L.M. in de genoemde landen, eerd. Pierre Mendès-France, de oud premier en leider van de Franse radicale partij, heeft gepleit voor een onmiddellijke bijeenkomst van de „grote vier" (Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten) teneinde te voorkomen, dat het Midden-Oos ten „in vlammen opgaat". In een communiqué voor de pers verklaarde Mendès-France, die na het begin van de Israëli sche aanval op Egypte nog een gesprek met premier Mollet had gehad, dat de „grote vier" de macht bezitten om een oorlog te stuiten. „Wij staan misschien aan de vooravond van een alge mene oorlog. Het conflict tussen Israël en de Arabische staten zal niet -e- makkelijk kunnen worden gelo kaliseerd". De oud-premier voeg- de hieraan toe, dat de „dramati sche gebeurtenissen", die zich vorige week in Tunesië en Ma rokko hebben voorgedaan, zich eB« ogenblik kunnen herhalen. De Suezkwestie zou tot inciden ten kunnen leiden, hetgeen de lont in het kruitvat zou beteke nen- Het ultimatum is dinsdagmid dag op het „foreign office" aan de Israëlische en de Egyptische ambassadeur overhandigd. Het is hedenmorgen om half zes af gelopen. Een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde dins dagmiddag in Washington, dat het ultimatum voor de Verenigde Staten een volledige verrassing is. Sir Anthony Eden verklaarde in het Lagerhuis, dat dinsdag ochtend bij de besprekingen met premier Mollet van Frankrijk tot het ultimatum besloten is. De leider van de labourpositie, Gaitskell, verklaarde, dat ook labour beëindiging van de vijan delijkheden wenst, doch hij vroeg zich af welk recht Engeland en Frankrijk hebben om tussenbeide te komen, voor de Verenigde Na ties zich over de kwestie uitge sproken hebben. Sir Anthony Eden verwees daarop naar de drie-mogendhe- denverklaring van 1950, waarin Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten zich verplichtten tot actie binnen een buiten de Verenigde Naties om schending van de Arabisch-Israëlische bestands lijnen te verhinderen. Eden deelde voorts mede, dat de Britse ambassadeur in Tel Ajviv dinsdag de verzekering heeft gekregen, dat Israël Jor danië niet zal aanvallen. Gaitskell vroeg de premier te geloven, dat Engel and niet tot militaire actie zal overgaan voor de Veiligheidsraad de kwestie na der besproken heeft, doch de pre mier antwoordde: „Het spijt me ik kan die belofte niet geven". Eden deelde naar aanleiding van de drie-mogendheden ver klaring van 1950 nog mede, dat Egypte zich vroeger van deze ver klaring gedistancieerd heeft en ligheidsraad is ingelicht. De ver antwoordelijkheid voor het Brits- Franse besluit berust bij de beide regeringen. ,,Ik geloof niet, dat welke regering dan ook een an dere gedragslijn had kunnen vol gen", zo voegde hij hieraan toe. Later verklaarde Eden nog, dat zelfs als Israël en Egypte het ul timatum zouden aanvaarden, En geland en Frankrijk van plan zijn een aantal eenheden in het gebied van het Suezkanaal te legeren. Dan zou echter volstaan kunnen worden met een symbolische troe penmacht om de combattanten te scheiden en het gevaar voor de vrije vaart door het kanaal op te heffen. LAGERHUIS KEURT BRITS BESLUIT GOED Het Britse Lagerhuis heeft met 270 tegen 218 stemmen het be sluit van de regering goedge- keurd om troepen naa\r het Suez kanaal te sturen als Israël en Egypte de vijandelijkheden niet staken. Radio-Tel Aviv meldt, dat er een luchtaanval op de stad is gedaan. Het was niet dadelijk bekend hoe groot de schade is. De operatie op het schiereiland Sin ai heeft uitsluitend ten doel een eind te maken aan het optre den van commando's, aldus heelt een hooggeplaatste Israëlische ambtenaar dinsdag te Jeruzalem meegedeeld. De Israëlische regering is zien er zeer wel van bewust, dat de internationale reacties op haar optreden ingrijpend kunnen zijn. De Israëlische operatie heeft een- ter niet ten doel de opmars in Egypte voort te zetten. De consuls van Frankrijk, Bel gië en Nederland te Port Said hebben de onderdanen hunner landen aangeraden zo spoedi» mogelijk üit Egypte te vertrek ken. Dit nieuwe kabinet, bestaande uit vertegenwoordigers van „alle democratische partijen", zal ge lijk, zijn aan de eerste Hongaar se regering welke in 1945 werd gevormd. Na Nagy kwam dr. Zoltan Til- dy, die president van Hongarije was tot de communistische machtsoverneming in 1948 voor de microfoon om bekend te ma ken, dat er vrije verkiezingen zul len worden gehouden. Hij riep alle kleine boeren op, weer een eigen partij te vormen. Premier Nagy deelde voorts mee, dat hij er dinsdag nog bij de Sow jet-bevelhebber zou op aandringen, dat de overeengeko men terugtrekking van Russi sche troepen wordt uitgevoerd. Ook zou hij rechtstreeks in on derhandelingen treden met de Sowjet-regering. Vervolgens maakte Nagy de meer dan eens heeft verklaard, dat het geen beroep op deze ver klaring namens Egypte wenst. „Doch op dit ogenblik wordt er misschien reeds bij het Suezka naal gevochten", aldus de pre mier. T De labour afgevaardigde Hea- ley vroeg of overleg is gepleegd met de*Verenigde Staten, de le den van het Britse gemenebest en de Britse bondgenoten in het Midden-Oosten en of deze landen hetBrits-Franse ultimatum goed keuren. Premier Eden antwoordde, dat met al deze landen nauw contact onderhouden wordt. Ook de Vei- liet Amerikaanse voorstel tot behandeling van de maatregelen ,tot de onmiddellijke beëindiging vari de militaire actie door ïsr.**el in Egypte" door de Veiligheids raad is dinsdagmiddag op de in spoedzitting bijeengekomen raad zonder bezwaar van de leden op de agenda geplaatst. De vertegenwoordigers van Eevpte en Israël werden daarop uitgenodigd aan de besprekingen dedl te nemen, die onmiddellijk zouden beginnen. De eigenlijke behandeling van de kwestie werd geopend met een toespraak van de Amerikaan Lodge, die zei, dat de Amerikaan se regering het geboden ach dat de raad zo vlug mogelijk een inbreuk op de vrede vaststelt staken van het vuren gelast en bewerkstelligt, dat de Israëlische strijdkrachten achter de be standslijn worden teruggetrok- ken. Lodge deelde mee, dat het hoofd van de commissie van toezicht in Palestina, generaal Burns, leeds op eigen gezag 'n bevel tot staken van het vuren heeft uit gegeven. Dit bevel werd echter door Israël genegeerd. Lodge drong erop aan, dat men *3 tt*Tcraplisuh Van Egyptische militaire zijde is medegedeeld, dat Egyptische luchtdcelartillerie boven Gaza een Israëlische straaljager om laag heeft geschoten. De Egyptische strijdkrachten hebben de Israëlische troepen, die posities hadden ingenomen ten oosten van Nachl, gedwongen deze stellingen te ontruimen, al dus een communiqué van de Egyptische generale staf. Volgens dit communiqué heb ben voorts vier Egyptische ja gers strijd geleverd met acht Is raëlische vliegtuigen en één van de Israëlische toestellen neerge schoten. Een ander Israëlisch toestel is door het Egyptische luchtafweergeschut naar beneden gehaald. Volgens een officieuse maar geloofwaardige Israëlische bron zijn de Egyptische verliezen aan gevangenen, doden en gewonden sinds het begin van de Israëli sche aanval aanzienlijk. Er zqn echter nog geen cijfers bekend- geVergeleken met de Egyptische verliezen zouden de verliezen aan Israëlische zijde gering zijn, al dus genoemde bron, die voor,s meedeelt dat de Egyptenaren ge bruik maken van de modernste wapens zoals de raketten. De Britse admiraliteit heeft de Britse scheepvaart gewaarschuwd „buiten het Suezkanaal en de Egyptische en Israëlische wate ren te blijven". Deze waarschuwing werd ge geven na besprekingen tussen reders en het Britse ministerie van vervoer over de toestand ontstaan door de Israëlische aan val op Egypte. Te Tel Aviv is officieel bekend gemaakt, dat Israëlische troepen Koesseima, in de woestijn van Sinai, hebben veroverd. Koesseima is een kruispunt van wegen, dat vijftien kilometer van de Israëlische grens ligt. De verovering van deze plaats toont aan, dat de Israëlische strijd krachten nu ook noordelijker op het schiereiland Sinai opereren. zich onthoudt van hulp, die ver lenging van de strijd tengevolge kan hebben en zei, dat niemand ten behoeve van zelfzuchtige be langen voordeel uit deze toestand mag trekken. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld deelde mee, dat hij zojuist be richt van generaal Burns had ontvangen waarin de generaal meedeelde de Israëliërs te hebben verzocht zich uit Egypte tenig te trekken en Egypte te hebben gevraagd zich van vijandige da den te onthouden, die de be standsovereenkomst in gevaar kunnen brengen. Burns had nog geen antwoord ontvangen, aldus Hammarskjoeld. In een andere boodschap had het hoofd van de waarnemers meegedeeld, dat niet één waarnemer van de Verenigde Naties toestemming had gekre gen het terrein van de incidenten te betreden. De Sowjet-atgevaardigde Sobo- lef heeft Groot-Brittannië en Frankrijk er van beschuldigd munt uit de toestand te willen slaan door in het Midden-Oosten tussenbeide te komen „ten be hoeve van hun eigen zelfzuchti ge belangen". Uit alle beschikbare inlichtin gen blijkt, dat Israël agressie heeft gepleegd. Hij noemde de toestand in het Midden-Oosten „buitengewoon gevaarlijk". „Het is duidelijk", zo ging So- bolef voort, „dat Israël dit niet lieeft kunnen doen zonder aan moediging en steun van die ag ressieve kringen, die geen belang hebben bij vrede in het Midden- Oosten en die een voorwendsel zoeken voor het brengen van troepen naar dit gebied". Sobolef wees er in dit verband op berichten uit Londen over het verzoek van Groot-Brittannië en Frankrijk aan Egypte om toe stemming tot tijdelijke legering van troepen in de zóne van het Suezkanaal. De Brit Dixon heeft gezegd er zeker van te zijn, dat de raad zeer ernstig aandacht zal besteden aan de verklaring die premier Eden dinsdag in het Lagerhuis heeft afgelegd. Edens verklaring zou de raad van nut kunnen zijn bij de bestudering van de „zeer ernstige toestand waarvoor hij is geplaatst". De Egyptenaar Loefti heeft er bij de Veiligheidsraad op aange drongen Israël tot agressor te verklaren en de algemene verga dering aan te bevelen Israël uit de Ver. Naties te stoten. „Wij zijn er zeer zeker van" aldus Loefti, „dat de Veiligheids raad Israël tot agressor zal verklaren en dat hij het desbe treffende hoofdstuk van 't hand vest zal toepassen". Hij voegde er aan toe, dat Egypte ervan overtuigd is, dat de leden van de Ver. Naties die Israël economische steun geven, de hulpverlening zullen staken. De Israëliër Eban heeft aange voerd, dat zondag drie Egypti sche commando-eenheden een in breuk op de vrede hebben ge maakt door hun inval in Isra ëlisch gebied. Twee van de een heden werden gevangengenomen de derde verdreven. Deze inval volgde op de confe rentie te Amman tussen Egypti sche, Jordaanse en Syrische lei ders over „onmiddellijke en dras tische intensivering van de ag ressie tegen Israël", aldus Eban. Eban zei, dat Israël maatrege len heeft genomen om de bases van de commando's op het schier eiland Sinai te vernietigen. Hij zei nog steeds inlichtingen uit Jeruzalem te ontvangen. Daal de zaak „te ernstig is voor ge improviseerde uitlatingen", ver zocht Eban toestemming zich la ter tot de raad te richten. samenstelling van 'n klein kern kabinet bekend, waarvan ook n niet nader genoemd lid van de sociaal-democratische partij zal deel uitmaken. Dit kernkabinet zal verder bestaan uit premier Nagy, dr Tildy, Ferenc Erdei, een van 'de drie Vice-premiers, Bela Kovacs, de gerehabiliteerde voormalige secretaris-generaal van de boerenpartij die in de za terdag gevormde regering de portefeuille van Landbouw heeft gekregen, Janos Kadar, de nieu we secretaris-generaal van de communistische partij, en een zekere Geza Losonczy. Kadar en Losonczy, de enige twee leden van het kernkabinet die geen zit ting in het kabinet hebben, wor den minister van staat. Losonczy die lid is van het nieuwe politie ke bureau, is onderstaatssecreta- rs bij het bureau van de minister president geweest. Dr. Tildy zei, dat de Hongaar se vertegenwoordiger bij de V. N. Kos Peter, zal worden terugge roepen. Kadar, die ook voor de micro foon kwam, verklaarde dat het besluit inzake vrije verkiezingen en de toelating van andere par tijen eenstemmig door de leiding van de communistische partij was aanvaard teneinde verder bloedvergieten te voorkomen. Hij noemde het een grote beslissing, maar als men geheel opnieuw wilde beginnen, moest men dat met 'een schone lei doen, zo meende hij. zijn zijde had, en in hoeverre, viel dinsdagochtend uit de te Wenen binnengekomen berichten niet op te maken. Overal buiten Boedapest is het vrij rustig. De opstandelingen buiten de hoofdstad zijn nog steeds zeker van hun zaak, al verhelen zij de tegenstellingen tussen hen onderling niet en er kennen zij, dat nog niet valt te zeggen, welke van de twee groe pen: de anti: of de nationaal: communistische groep de over hand zal krijgen, zo zei men dins dagochtend in Wenen. De grote vraag in deze interne Hongaarse kwesties was dinsdag, evenals maandag: Wat doet Moskou, al dus politieke kringen in Wenen. De Ver. Staten hebben een resolutie ingediend waarin een beroep wordt gedaan op Isnaël om zijn strijdkrachten onmiddel lijk terug te trekken achter de bestandsgrens. De resolutie doet een beroep op alle leden van de Veiligheids raad zich in het Midden-Oosten te onthouden van geweld of be dreiging hiermee „op elke wijze die onverenigbaaar is met de doelstellingen vin de Ver. Na ties". In de resolutie wordt er ook bij alle leden op aangedrongen „geen militaire, economische of finan ciële hulp te geven aan Israël zolang dit land niet met de reso lutie instemt". De Amerikaanse Jresolutie in de Veiligheidsraad, die alle landen opwekt zich te onthouden van geweld en dreigementen, is ver worpen doordat Frankrijk en En geland hun veto ertegen uitspra ken. Verder zei dr Tildy, dat de ge dwongen levering van landbouw- produkten onmiddellijk zal wor den afgeschaft en dat de ge rechtvaardigde eisen van de boe ren zullen worden bestudeerd. Het regeringsprogram omvat verder vrede en vriendschap, ook met de Sowjet-Unie. ,Ik hoop, dat het volk van de Sowjet-Unie zal erkennen, dat geheel andere betrekkingen kun nen worden ontwikkeld, indien het bereid is te onderhandelen met vertegenwoordigers van een Vrij Hongaars volk", aldus Tildy. Premier Nagy drong er bij het Hongaarse volk op aan achter de „nationale regering" te staan. Volgens een Hongaarse schat ting zijn in Boedapest 2500 Rus sen gedood en 5000 gewond. Aan Hongaarse kant ouden, volgens dezelfde bron, 13.000 doden en gewonden zijn gevallen. Dinsdagavond was het rustig in de Hongaarse hoofdstad. Op het plein bij het parlement waren nog wel wat Russische soldaten en tanks. De Sowjet-regering heeft haar opperbevelhebber opdracht gege ven de troepen uit Boedapest te rug te trekken zodra de Hon gaarse regering zulks wenst. Zij is ook bereid met de Hongaarse regering in bespreking te treden over de algemene positie van de Sowjet-troepen in Hongarije. Er hebben zich fouten en mis verstanden in de na-oorlogse be trekkingen tussen de Sowjet- Unie „en andere socialistische Staten" voorgedaan, aldus de ver klaring. Uit Amman werdt gemeld dat generaal-majoor Burns, 't hoofd van de Palestijnse bestandscom- misie, in twaalf uur tijds voor de tweede maal bij de Israëlische premier Ben Goerion heeft ge protesteerd tegen de Israëlische aanval op Egypte. President Eisenhower heeft, met "het oog op de toestand in het Midden-Oosten, de verkiezings veldtocht, die hij vandaag door de Amerikaanse staten Texas, Oklahoma en Tennessee zou gaan maken, afgelast. t Volgens betrouwbare bron ver laat het Belgische en Nederland-, se personeel, dat in dienst van! de Belgische onderneming Acker-j mans en het Nederlandse bedrijf Holma werkt aan de verbetering van het Suezkanaal, Egypte. REGERING-NAGY TRACHT OPSTAND ELASTISCH OP TE VANGEN. Politieke kringen in Wenen heb ben dinsdagochtend als hun me ning uitgesproken, dat de Hon gaarse regering tracht de opstand elastisch op te vangen. Premier Nagy, zo zeiden deze kringen, heeft de speer, die cp hem is of was gericht, vlak achter de punt vastgegrepen en duwt haar nu in een andere richting. Zonder verder al te veel geweld te willen gebruiken, manouvreert hij listig in de richting van het „Nagyïsme" ('t Hongaarse woord voor Titoïsme), aldus menen di plomaten in Wenen. Uiteraaid zal moeten worden afgewacht, of hij zijn manoeuvre zal kunnen voltooien en zo ja, of het Nagyïs me nog veel overeenkomst zal hebben met het Titoïsme. In ieder geval schijnt Nagy steeds meer gehoor te vinden bij de nationaal- communistische opstandelingen. In deze politiek ziet men in Wenen ook de verklaring voor i bet feit, dat er, nadat maandag weer fel in Boedapest is gevoch ten en de opstandelingen veel terrein hebben moeten prijsge ven, sinds dinsdagochtend weel een soort van consolidatie schijnt te zijn ingetreden. Hoe de toe stand in de stad nu is, valt niet met zekerheid te zeggen, al staat vast, dat de opstandelingen er ongunstiger aan toe zijn dan maandag. Radio-Boedapest deelde dins dagochtend mede, dat driekwart van de Russische troepen nu uit de hoofdstad zijn teruggetrokken. Opstandelingen aan de grens heb ben dit genoemd: „Een halve waarheid, die erger is dan een hele leugen". Zij zeggen n.l. van hun kant, dat de Russen welis waar zich uit de binnenstad heb ben teruggetrokken, maar alleen om een cordon om de stad heen te leggen en te voorkomen, dat de uitgeputte opstandelingen wa pens en munitie krijgen. Welke van beide partijen het gelijk aan Het weer in Europa wordt nog steeds bepaald door een krachtig gebied met hoge barometerstan den, dat zich van Finland, via Z. Scandinavië de Noordzee en Schotland naar de Azoren uü- strekt en een depressie waarvan de kern boven Noord-ltalië wordt aangetroffen. Tussen deze beide luchtdruksystemen heeft zich een krachtige noordoostelijke lucht stroming ontwikkeld. Daarmede wordt lucht aangevoerd uit Rus land die voor de tijd van het jaar bijzonder koud is. Zelfs midden op de dag worden uit West-Rus land temperaturen van 5 tot 10 graden beneden het vriespunt ge meld. De lucht die ons land bereikt stroomt voor een groot deel over het Oostzeegebied en is daardoor tot enkele graden boven nul ver warmd. In de aangevoerde lucht drijft veel bewolking mee. Hier uit kan plaatselijk wat lichte re gen of natte sneeuw vallen, maai de kans op neerslag is aanmerke lijk kleiner dan dinsdag. Daar het hogedrukgebied zijn invloed sterk in zuidwaartse richting uitbreidt neemt de wind langzaam wat in kracht af. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Aanhoudend koud Vrij veel bewolking en overwe gend droog weer. Slechts enkele verspreid voorkomende opklarin gen. Matige tot krachtige noord oostelijke wind. Zeer koud voor de tijd van het jaar. DONDERDAG 1 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.20 0.55 1.35 1.45 n.m. 12.38 1.13 1.53 2.03 ZON MAAN op onder cp onder Nov. 1 7.37 17.14 6.09 16.23 3 7.40 17.10 8.36 17.28 2 7.39 17.12 7.24 16.53 I

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1