Standpunt Landbouwschap inzake West-Europese douane-unie BINNENLANDS NIEUWS Osmia-I Vulpen M PËNNGHAN LITTOOI.) I t Hoe het (in Boedapest) begon.... Nehroe over de internationale toestand De Raad van Europa Parker il De toestand in Polen ZEEPOST AGENDA Geschenk (ONTBIANC Boekhandel Het Landbouwschap heeft de volgende verklaring afge legd: „In navolging van hetgeen de Stichting voor de Land- jouw steeds heeft voorgestaan, is ook het Landbouw schap van mening, dat een samenwerking tussen de West- europese landen op economisch gebied in de vorm van een economische unie, om politieke en economische rede nen zeer gewenst moet worden geacht. Het doel van deze samenwerking is immers het verhogen van de levensstan daard van de betrokken volken, te bereiken via een verdergaande specialisatie in de produktie en de opvoe ring van de produktiviteit, met name van de arbeidspro- duktiviteit. Hierdoor zullen namelijk de voorwaarden worden geschapen voor de totstandkoming van een betere arbeidsverdeling tussen deze landen en van een betere produktiespecialisatie, welke juist de voordelen van een grote gemeenschappelijke markt vormen. ALGERIE Besnoeiing van de Engelse staatsuitgaven Verkiezingstoespraak van Eisenhower Geen berechting in de zaak-Poznan meer? „Ik ben, toen in poogde Boedapest te bereiken, talloze tankcolonnes tegengekomen", schrijft de correspondent van het Zuidslavische dagblad „Borba" in een verslag van zijn pogingen, om tot de in opstand verkerende Hon gaarse hoofdstad door te dringen. Veiligheidsmaatregelen in Oost-Duitsland Hongaarse demonstranten vragen aandacht van de Verenigde Naties "II No. 1 van de verlanglijst: een vulpen voor blijvend schrijfgenotl Een Ideaal Een van De vulpen, die een compliment is voor Uw smaakt O TERNEUZEN AXEL Van de verschillende plannen, die hiervoor in de afgelopen jaren zijn ontwikkeld, is het z.g. plan-Mansholt er een geweest, waarmee de georganiseerde land bouw in Nederland zich in grote trekken heeft kunnen verenigen. Ofschoon het duidelijk was, dat van de Nederlandse land- en tuin bouw bij een totstandkoming der beoogde integratie ook, en wel licht niet onbelangrijke, offers zouden worden gevraagd. Dit plan bleek voor de overige West- europese landen niet aanvaard baar. Hierna is in de loop van april van dit jaar het rapport van de commissie-Spaak verschenen, waarin getracht is bruikbare richtlijnen te geven voor de tot standkoming van een gemeen schappelijke markt in West-Euro pa. Na het verschijnen van dit rap port heeft het Landbouwschap hieraan een ernstige studie ge wijd, waarbij het tot de conclusie kwam, dat een verdere uitwer king in meer concrete vorm van de hoofdgedachten van het rap port wenselijk zou zijn. Het heeft echter gemeend dienaangaande enig voorbehoud te moeten ma ken op een tweetal punten In de eerste plaats zou de agra rische sector op een redelijke wij ze moeten worden ingeschakeld In het totstandbrengen van de ge meenschappelijke markt. In de tweede plaats zou b|j het vaststel len van het gemeenschappelijke buitentarief der zes landen de no dige voorzichtigheid moeten wor den betracht. Op basis van het rapport van de commissie-Spaak worden se dert enige maanden in Brussel besprekingen gevoerd tussen overheidsdelegaties van de zes K.S.G.-landen. Men schijnt thans onder grote druk te werken aan de opstelling van een ontwerp verdrag voor een Wes (europese douane-unie. Dit ontwerp schijnt men op korte termijn aan de re geringen van de respectieve lan den te willen voorleggen. Naarmate de bedoelingen van bepaale landen zich geleidelijk duidelijker in het openbaar be ginnen af te tekenen, acht het Landbouwschap het noodzakelijk zijn standpunt ten aanzien van deze aangelegenheid nader te formuleren en bekend te maken. Het Landbouwschap heeft hierbij met name op het oog de opvattin gen. welke in Frankrijk in agra rische zowel als in niet-agrarische kringen leven. Deze opvattingen komen in menig opzicht overeen met hetgeen van Franse zijde bij vroegere integratie-besprekingen paar voren werd gebracht. Het Landbouwschap is van mening, dat, wanneer aan dergelijke wen sen en verlangens zou worden tegemoet gekomen, het wezen van de gemeenschappelijke markt zou worden aangetast en uitge hold en dat met name de positie van de Nederlandse land- en tuin bouw ernstig in gevaar zou wor den gebracht. Het presidium van de Poolse centrale raad van vakverenigin gen heeft gisteren bekend ge maakt, dat het op de komende plenaire bijeenkomst zal aftreden. Vele hoofden van de partij, van hoog tot laag, verkeren naar men gelooft, thans in een wankele po sitie als gevolg van kritiek. Naar verluidt, is het vertrek van de Poolse delegatie onder leiding van Gomulka en Cyran- kiewicz naar Moskou, dat op vrij dag was vastgesteld, enige dagen uitgesteld. In een speciale bekendmaking van het Poolse persbureau P.A.P. wordt gezegd, dat de beweging van Russische troepen naar hun bases in Polen waarschijnlijk gis teren voltooid zou zijn. Premier Cyrankiewicz had donderdag in het parlement een dergelijk toe zegging gedaan. In gewoonlijk betrouwbare kringen in Berlijn is donderdag avond gezegd, dat de 5 Sowjet- divisles, die tijdens de ongere geldheden van het afgelopen weekeinde te Warschau naar de OostduitsPoolse grens waren gezonden, thans naar hun leger plaatsen terugtrekken. In Warschau zijn gisteren geen berichten ontvangen over nieuwe ongeregeldheden. De toe stand schijnt overal normaal te zijn. De eerste secretaris en de uit voerende raad van de Krakause provinciale partijorganisatie zijn volgens een bericht van radio- Warschau afgetreden. Zij bleken het in hen gestelde vertrouwen niet waard. Op een andere ver gadering van een provinciaal be stuursorgaan der partij bij Byd goszcz hebben de eerste secreta ris en een secretaris hun functie neergelegd na een bespreking van hun „fouten" door de vergade ring, aldus radio-Warschau. Het Landbouwschap meent in dit stadium met name op de vol gende punten te moeten wijzen: 1. Bijzondere waarde moet wor den gehecht aan de door het rapport-Spaak gehuldigde stelling, dat de algemene be palingen van het verdrag op de Jandbouw van toepassing zullen moeten zijn. Voorko men moet worden, dat bij de geleidelijke verwezenlijking van de gemeenschappelijke markt de agrarische sector een min of meer blijvende uitzondering zal gaan vor men. 2. Het moet als strijdig met de verwezenlijking van een ge meenschappelijke markt wor den beschouwd, wanneer de deelnemende landen op het terrein van de in- en uitvoer van agrarische produkten een blijvende, althans langdurige autonomie zouden behouden, waardoor zij op dit terrein zelfstandig maatregelen zou den kunnen blijven treffen. Het moet noodzakelijk wor den geacht, dat reeds in de overgangsperiode voldoende waarborgen aanwezig zijn voor een redelijke coördina tie met betrekking tot onder werpen als landbouwprijspo- litiek, marktbeleid, handels politiek en de regelingen be treffende de onderlinge han del, mede ter voorbereiding van een gemeenschappelijk optreden op deze terreinen in de eindfase. Te dien einde zal naar fyet oordeel van het Landbouwschap nodig zijn, dat een Europese commissie over de hiervoor nodige be voegdheden zal beschikken. 3. Wanneer, met name door middel van maatregelen aan de grens, de prijzen van voor de landbouw belangrijke grondstoffen zoals voedergra- nen tot een hoog niveau zou den worden opgetrokken, zou dit voor de zo gevoelige Ne derlandse agrarische export, speciaal naar niet-deelnemen- de landen, zeer ernstige ge volgen hebben. 4. Met nadruk moet worden af gewezen de invoering van 'n bijzondere preferentie, welke van Franse zijde in de vorm van long-term contracten evenals vroeger nu wordt geëist. De preferentie dient alleen te bestaan in de gelei delijke vermindering van de onderlinge invoerbeperkende maatregelen, waardoor elk deelnemend land een zekere voorkeur op de markt van de andere deelnemende landen verkrijgt t.o.v. niet-deelne- mende landen. Het Landbouwschap spreekt nogmaals uit, dat het een open oog heeft voor de grote politieke en economische doeleinden, wel ke gediend zijn met een Westeuro pees samengaan op reële basis. Het meent echter ernstig te moe ten waarschuwen tegen een even tuele ontwikkeling, welke zou leiden tot een door het Landbouw schap allerminst gewenste Euro pese autarkie op sgraisch terrein, tot een Europees landbouwproto- col en tot een onredelijke verde ling van de economische voor- en nadelen over de verschillende deelnemende landen", aldus de verklaring van het Landbouw schap. Algerijnse verzetslieden hebben in de afgelopen 24 uur acht per sonen vermoord en zeventien ge wond. Onder de slachtoffers be vinden zich verscheidene vrou wen en een meisje. Een achttal boerderijen is in de laatste dagen in brand gestoken, waarbij ook vee werd afgeslacht. In de verstreken 24 uur zijn twaalf opstandelingen in de strijd tegen de Franse veiligheidsstrijd krachten gesneuveld. Aan Fran se zijde werd een man gedood en vier gewond. Een der twaalf gesneuvelde re bellen is Ahmed Daoei, een be ruchte keelafsnijder, die talrijke moorden op deze wijze heeft ge pleegd. Onder zijn slachtoffers bevonden zich verscheidene Mo hammedanen. In verschillende de len van Algerië zijn in totaal een vijftigtal rebellen gearresteerd. De Engelse minister van Finan. ciën, Harold McMillan, heeft don derdag in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de Engelse staats uitgaven opnieuw zullen worden beperkt en wel met een bedrag van 17.250.000 pond sterling. De defensie-uitgaven zullen met 9 miljoen pond sterling wor den besnoeid en de rest zal wor den gevonden in beperking van de uitgaven der burgerlijke de partementen. In juni j.l. had McMillan bezui nigingen tot een bedrag van 79 miljoen pond sterling aangetrok ken. President Eisenhower heeft vrijdag in een door radio en televisie uitgezonden verkie zingstoespraak te New York ver klaard dat zijn regering „er zon der ophouden naar zal streven tot ontwapening te komen, zodat de geschiedenis nimmer zal kun nen zeggen, dat deze generatie de menslievendheid aan een ijze- ren kruis heeft doen nagelen". De president oefende kritiek op Stevenson's voorstel, dat de Verenigde Staten het initiatief zullen nemen om tot een interna tionale overeenkomst voor het verbieden van proefnemingen met kernwapens te komen. Hij verzette zich eveneens tegen het denkbeeld van zijn democratische medekandidaat voor het presi dentschap om „onder met de na tionale veiligheid verenigbare voorwaarden" de militaire dienst plicht in de Verenigde Staten op te heffen. Eisenhower gaf een optimis tisch beeld van de Amerikaanse economie en van de vooruitzich ten op een blijvende wereldvrede. In juristenkringen te War schau is donderdagavond ver klaard, dat men ervan overtuigd is, dat er geen personen die na de onlusten te Poznan in juni wer den gearresteerd, meer voor de rechter zullen worden geleid. Eerder was de vrijlating van 103 van deze arrestanten bekend gemaakt. Thans zouden nog twin tig mensen wegens de relletjes te Poznan gevangen worden ge houden. BOTSING HAARLEMSE TRAM MET VRACHTWAGEN. Donderdagavond kwart vóór elf is op de kruising Nassaukade- De Clercqstraat in Amsterdam een vrachtauto met aanhangwa gen in botsing gekomen met een tram van de Noord- en Zuidhol landse Vervoer Mij. van de dienst op Zandvoort. De vrachtwagen combinatie wilde nog net voor het uit drie wagens bestaande tramstel met bestemming Zand voort, dat de brug afkwam, pas seren. Vermoedelijk heeft de chauffeur de snelheid niet goed geschat, want het voorbalcon van de tram kwam tussen vrachtwa gen en aanhanger terecht, waar door het voorste wielenstel van de tram ontspoorde. Het voorbal con werd aan de rechterzijde grotendeels ingedrukt, waarbij een ruit versplinterde en ook de vrachtwagen kreeg materiële schade. Beide voertuigen konden op eigen kracht hun rit vervol gen. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Het stads- tramverkeer en de dienst op Zandvoort waren geruime tijd gestagneerd. LERAAR IN BAD VERDRONKEN. In Stoop's bad te Overveen is donderdagmiddag de 35-jarige C. A. Bisschop, leraar Engels aan het Triniteits Lyceum te Over veen, die daar met een aantal zijner leerlingen aan het zwem men was, verdronken, vermoede lijk als gevolg van* een hartver lamming. ONGELUK OP DE KERMIS. Op de kermis te Bergen op Zoom is donderdag een ongeval gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan een 14-jarig meisje. Het kind, een dochtertje van de fami lie S. werd n.l. uit de z.g. rups molen geslingerd en bleef bewus teloos liggen. Op advies van een geneesheer werd zij naar de ouderlijke woning overgebracht. Hoewel de toestand zich eerst vrij gunstig liet aanzien, is het meisje in de loop van de avond overleden. Een onderzoek naar de juiste toedracht van het gebeur de wordt door de politie inge steld. INBRAAK WERD SNEL OPGEHELDERD. In de nacht van 24 op 25 okto ber is ingebroken in een sport artikelenwinkel aan de Laan van Nieuw Oost-Indië, waarbij aan sportkleding en sportartikelen voor een bedrag aan 1500 werd gestolen. Donderdag kreeg de Amster damse politie de mededeling, dat in de binnenstad met sportartike len werd geleurd. Twee recher cheurs togen er op uit en zagen twee mannen, die ogenschijnlijk niets bij zich hadden, maar die sportartikelen aan de man zou den hebben willen brengen. Zij volgden de mannen een paar uur lang. Tenslotte zagen zij hen een rijwielstalling in de buurt van de Zeedijk binnengaan en buiten komen met een koffer en een weekeindtas. De rechercheurs hielden nu de mannen aan. In de koffer en in de weekeindtas zaten sportartike len, voorzien van het kaartje van de Haagse handelaar. De mannen zijn opgesloten. Het zijn de 25- jarige chauffeur-monteur J. G. de R. en de 40-jarige colporteur M. J E. V. uit Den Haag. GRAAFMACHINE GREEP TE VEEL. Vrijdagochtend tegen half ne- gen heeft, naar eerst thans be kend wordt, een graafmachine tijdens rioleringswerkzaamheden langs de spoorlijnen Maastricht Heerlen en MaastrichtSittard bij Limel enige telefoon- en be veiligingskabels stukgetrokken. Hierdoor viel o.a. de elektrici teitsvoorziening van het blokstel- sel op het baanvak Maastricht Heerlen uit, tengevolge waarvan grote vertragingen in de treinen loop optraden. De schade aan de beveiligingskabels is inmiddels hersteld. Er was vrijdagavond nog storing in het telefoonver keer. MAN WORGT ZIJN VROUW De 53-jarige De J. te Deventer heeft vrijdagmiddag na een twist zijn eveneens 53-jarige echtgeno te door worging van het leven be roofd. De dader is In hechtenis geno men. De officier van justitie M de arrondissementsrechtbank te Zutphen en de substituutofficier hebben te Deventer de dader ver hoord. JONGENS UIT OPVOEDINGS GESTICHT WEGGELOPEN Burgers hebben er de Schie- damse politie op attent gemaakt, dat drie jongens van 13 tot 15 jaar zich in verwaarloosde toe' stand ophielden in de omgeving van het Sterrenbos. De politie slaagde er in hen te pakken en het bleek, dat ze thuis hoorden in het opvoedingsgesticht „Valken- heide" te Maarsbergen. Ze wer den naar het hoofdbureau van po litie gebracht en zijn daar door een ambtenaar van het gesticht afgehaald. 3 CHAUFFEURS VERDACHT VAN DIEFSTAL. De gemeentepolitie te Veenen- daal heeft drie chauffeurs, werk zaam bij een firma (de firma Kraan en Van Kuyk) te Veenen- daal gearresteerd, omdat ze ver dacht worden van diefstal. Zij schijnen reeds jaren de fir ma benadeeld te hebben .door het stelen van balen suiker! .pakken boter, koffie en thee. Zij zouden hun buit aan ongeveer 25 winke liers beneden de vastgestelde prij zen hebben verkocht. De winkeliers, die de goederen hebben gekocht, zullen vermoede lijk wegens heling worden ver volgd. MIJNWERKERS OP 1000 M DIEPTE DOORGEDRONGEN Bij het „afdiepen" van de vier de Hendrik schacht zijn schacht- delvers de 1000 meter grens ge passeerd. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de Staatsmijnen en tegelijk van de Nederlandse mijnbouw dat mijn werkers tot 1 km diep in de bo dem zijn doorgedrongen. Aange nomen wordt dat deze nieuwe schacht eind 1959 begin 1960 voor gebruik gereed zal zijn. Over de achtergrond van de strijd schrijft hij: „Het begon dinsdag, toen Ernoe Geroe, op dat tijdstip nog eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij, een rede hield, waarin hij reeds geruime tijd gestelde en rechtvaardige eisen verwierp. Het was de lont in het kruitvat. Geroe noemde de eisen „reactio nair", en de „reactie" op deze woorden bleef niet lang uit. Het leek erop, alsof de politie ke atmosfeer met elektriciteit ge laden was. Er ontstonden spontane beto gingen waarbij steeds meer perso. nen zich aansloten. Tenslotte trokken er honderdduizenden op, die hun schreden in de eerste plaats richtten naar het gebouw, waar het Hongaarsse regerings dagblad „Szabad Nep" wordt ge drukt, met de bedoeling een ver zoekschrift aan te bieden. Daarop werden onder de menig te leuzen gehoord, waarin er bij de regering op aan werd gedron gen het recht van staking te er kennen. Toen de leiding van de „Szabad Nep" weigerde het verzoekschrift in ontvangst te nemen, bestormde en bezette de menigte het ge bouw. Tot op vrijdag kon het of ficiële dagblad niet meer verschij nen. De persen werden evenwel niet vernield. Daarop trokken de betogers naar het Stalin-plein en verniel den het standbeeld van de overle den Russische dictator. Vervolgens trok men naar de kazernes. De betogers maakten zich van wapens en ammunitie meester en vielen de veiligheids politie aan. „De uitgebroken gevechten de den de woede van de betogers eerst goed oplaaien", aldus de cor respondent van „Borba", die nog meldt, dat de arbeiders het be richt van het gedwongen aftreden van Geroe geestdriftig begroeten. ,Zij dansten rondom de tanks. In geheel Hongarije werd na dit be richt gevlagd", schrijft hij. Het onafhankelijke Weense avondblad „Neuer Kurier" geeft het ooggetuige-verslag weer van een Oostenrijkse handelsreiziger die op het ogenblik van het uit-' breken der onlusten zich in een groot hotel te Boedapest bevond, maar donderdagavond in Wenen is teruggekeerd. „Woensdagmorgen in de vroeg te hoorden we", zo vertelde de Oostenrijker, „het gedreun van tanks en kreten: „De Russen zijn er". Een lange stoet Russische tanks reed door de straat, ge volgd door gemotoriseerde infan- terie. Om 6 uur in de ochtend be gon ergens een machinegeweer te ratelen. Daarop volgden geweer schoten en het keffen van auto matische pistolen. Vier uur later was het buiten een ware oorlog geworden. Gewonden werden met tientallen binnengebracht, Rus sen, burgers en politie. Als iemand zich voor de ramen ver toonde, klonken er schoten uit de tegenoverliggende huizen. Om twaalf uur reden Sowjet-tanks door de straat, die links en rechts vuurden. Ons hotel kreeg twee voltreffers; we moesten allemaal naar de kelderruimten". Tenslotte kreeg de handelsrei ziger de kans naar een ander ho tel te gaan, waar landgenoten van hem met de Oostenrijkse ge zant over hun terugkeer naar Oostenrijk spraken. Ze hadden ge- ruchten gehoord van hevige ge vechten in Gyoer (Raab), maar besloten het risico te nemen en reden in konvooi weg. Bij het verlaten van Boedapest hield een man hen aan en vroeg hun of iemand zijn „knappe jonge doe' ter" wilde trouwen. „Neem haar mee, ze moet weg uit deze heksen ketel", smeekte hij. Driemaal pas seerden ze een afsluiting door tanks en toen waren ze op de open weg naar de grens. Aldus het verhaal van de Oostenrijker. De Sowjet-Unie herhaalt aanbod inzake afschaffing van Verdrag van Warschau In diplomatieke kringen te Moskou is donderdagavond mee gedeeld, dat de Sowjet-Unie haar aanbod om het militaire bondge nootschap der Oosteuropese lan den op grond van het Verdrag van Warschau te ontbinden, in dien het Westen hetzelfde doet met de Noordatlantische ver dragsorganisatie, heeft herhaald. Gezegd werd, dat dit geschied de tijdens de besprekingen over een cultureel verdrag, die met de Belgische premier Acker, zijn gevoerd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland Chieftain" (30 okt.). Australië: m.s. „Johan van 01- denbarneveldt" (30 okt.); via En geland (3 nov.). Brazilië: s.s. „Highland Chief tain" (30 okt.). Brits O.-Afrika: s.s. „Africa" (1 nov.). Canada: m.s. „Westerdam" (1 nov.). Chili: via New York (1 nov.). Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (3 nov.). Ned. Antillen: m.s. „Osiris" (29 okt).. Nieuw-Zeeland: via Engeland (3 nov.). Suriname: .s.s. „Johann Blu- menthal" (30 okt.). Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Arundel Castle" (3 nov.). Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpaket- ten geven de postkantoren. India's premier Nehroe heeft donderdag op een persconferen tie te Nieuw Delhi verklaard, dat India, nu het zijn voorstel over het Suezgeschil heeft voorgelegd aan de betrokken landen, op het ogenblik niet meer als bemidde laar zal fungeren. „Nu moeten de belanghebben de partijen met elkaar ondernan- delfen" aldus Nehroe. Zoals be- kefld zal volgens het plan van India het beheer, de zorg voor de werking en de leiding van het Suezkanaal berusten bij de Egyp. tische regering, die via „een ge zagsorgaan van het Suezkanaal", daA een vereniging van gebrui- kafe erkerit, met deze vereniging samenwerkt. Nehroe was van mening dat het Indiase plan „over het algemeen" door de Egyptische regering is goedgekeurd en met gemengde gevoelens is ontvangen door de meeste andere landen, die „ak koord gingen met de hoofdinhoud De raadgevende vergadering van de Raad van Europa is vrij dagmiddag uiteengegaan, nadat zij vrijwel eenstemmig haar goed keuring had gegeven aan de door haar politieke commissie opge stelde resolutie over de politieke situatie in Europa. Daaraan was te elfder ure een oproep aan de Europese regeringen toegevoegd te overwegen of de toestand in Hongarije voor de Veiligheids raad dient te worden gebracht. Vrijwel alle punten van de re solutie zijn zonder oppositie aan vaard. Bij het besluit de goede diensten der assemblee aan te bie den voor een oplossing van oe kwestie-Cyprus onthielden de Britse conservatieven zich van stemming. De Duitse socialisten, de Oostenrijkse, Zweedse en Ierse afgevaardigden onthielden hun stem aan de in de resolutie uit gedrukte wens de politieke sa menwerking in de Navo te ver sterken. Aan de resolutie werd ook de wens toegevoegd, dat de bij het geschil tussen Israël en de Arabische landen betrokken re geringen opnieuw een poging doen een oplossing te vinden. Het West-Berlijnse blad „B. Z." schreef gisteren, dat de bewa king van het communistisch hoofdkwartier en de regeringsge bouwen in Oost-Berlijn is ver sterkt. Voorts zouden 35.000 man grenspolitie en 15.000 man van de staatsveiligheid het bevel heb ben gekregen zich paraat te hou den. De gekazerneerde politie en fabriekswachten hadden dit be vel reeds eerder gekregen. In 't Tsjecho-Slowaakse grens gebied zouden veiligheidsmaat regelen getroffen zijn als gevolg van de gebeurtenissen in Honga rije, aldus verluidt uit gewoonlijk betrouwbare bron. ZATERDAG 27 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Marcelino, brood en wijn". Concertgebouw, 8 u.: „Prin ses van de Nijl". Terrein W. Bolwerk, 2 uur: Tern. Boys 2—Spui 1; 4 uur: Tern. Boys 3S.V.D. 1. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bij ons op Hawaii" SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Sissi". ZONDAG 28 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Marcelino, brood en wijn"; 2 uur: „De prinses van de Nijl"; 4.30 uur: „Marcelino, brood en wijn". Concertgebouw, 8 u.: „Prin ses van de Nijl". Terrein W. Bolwerk, 2.30 uur: Terneuzen 1Meto 1. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 uur: „De schat ten van Dakuru"; 5 en 8 uur: „Sissi". Zaal „Reseda", 7 en 9.15 u.: „Tot vijf over twaalf". AXEL: Het Centrum, 4.15 u.: „Bij ons op Hawaii"; 8 uur: „Puberteit". maar bezwaar maakten tegen be paalde onderdelen". De premier van India zei dat het Egyptische verbod aan Isra ëlische schepen om door het Suez kanaal te varen een kwestie vormt van Interpretatie der con ventie van 1888. Volgens hem kan India in deze zaak geen positief standpunt innemen. Egypte, al dus Nehroe, houdt zich aan deze conventie, die niet voorziet in de toestand ontstaan door oorlogs verklaring. Op de vraag waarom het India se plan geen waarborgen bevatte, zoals door enige landen gevraagd was, zeide Nehroe: „Er kun nen geen andere waarborgen ge geven worden dan de normale. Volgens bepaalde passages van het plan moeten geschillen door arbitrage geregeld worden. Iede re andere waarborg zou een be perking van de Egyptische sou- vereiniteit betekenen". Nehroe merkt inzake de gebeur tenissen ln Oost-Europa op dat hij deze zag als een „nationalisti sche opstand" tengevolge waar van de betrokken landen hun eigen binnenlandse politiek zul len vaststellen. Betreffende de toestand in Noord-Afrika verklaarde de pre mier van India dat „het onmoge lijke is de Algerijnse kwestie op te lossen door geweld of door te trachten de nationalistische bewe gingen in deze landen te onder drukken". Volgens gisteren te Londen ontvangen berichten heeft don derdagmorgen een groep Honga- ren, die zich toegang tot het ge bouw van de Britse legatie te Boedapest had verschaft, een be roep gedaan op de Verenigde Na ties. De Britse gezant, Fry, beloof de de demonstranten zijn rege ring getrouw verslag van de ge beurtenissen te zullen uitbrengen. De groep maakte deel uit van een menigte van enkele duizen den mensen, die zfch voor het ge bouw verzameld had en het volks lied had aangeheven. Volgens de woordvoerders van de menigte had ongerechtvaar digd schieten van de veiligheids politie een vreedzame betoging in een bloedbad doen verkeren. de enige vulpen mei OCTANIUM pen Octamum (een bijzondere legering van 8 metaleh) weerstaat spanning, aantasting, slijtage. Dit is nog maar één facet van de fantastische Parker '21'. de vulpen, die in een lagere prijsklasse de unieke "51" het' meest nabij komt. Bekijk de '21' schrijf erm-e! In diverse prijzen: van f 17.90-f 52.25 Osmia-schoolpen f 9 90 EEN ECHTE VOOR 121.- PARKER Ja, op en top Parkerfeilloos inktsysteem, „pli-glas" inktreservoir slank, elegant model, iets kleiner dan de andere Parker mo- - dellen - dit is de Parker Slimfold. Kies uit 4 kleuren houders en 8 pen- punten de Slimfold naar Uw smaak, naar Uw hand. Op U\y verzoek zullen wij gaarne Uw naam of andere inscriptie in Uw Pen graveren «•WlOM, Van 19.W tot 136.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 6