Daghet het in het Oosten? De opstand in Hongarije Oostenrijkse regering acht asylreeht vanzelfsprekend Bloed vloeide op de Balkan Noorderlicht Gevechten duren nog steeds voort Oproep raadgevende vergadering tot Europese regeringen WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Ter neuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De vakantie van Koningin Juliana Radio-Boedapest heeft vrijdagmorgen een beroep gedaan op alle beschikbare artsen in de stad om zich bij het dichtstbijzijnde ziekenhuis of eerste-hulppost te mel den. Het treinverkeer tussen Oostenrijk en Hongarije is vrijdagmorgen stilgelegd, aldus een mededeling van de Oostenrijkse spoorwegen. Ook het vliegveld van Boeda pest is voor luchtverkeer gesloten. Bovendien schijnen de telefoon- en telegraafverbindingen tussen Wenen Boedapest weer verbroken te zijn. en Gespannen toestand in Tunesië en Marokko AFGETREDEN op onder op onder Oct. Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJ ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 11e Jaargang Nr. 3906 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum paf advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 2n cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur WAT in Polen en in Hongarije gebeurt en reeds gebeurd is, is doorslaggevend voor de wereldpolitiek van de naaste en verre toekomst. Staat ons een ommekeer in Oost-Europa te wachten? Het is in Polen niet gebleven bij de opstootjes te Poznan en bij een zachte beoordeling ervan door de Poolse regering, maar Polen heeft, blijkbaar aangemoedigd door het voorbeeld van Hongarije, geheel zijn politbureau hernieuwd. Het heeft niet slechts Mine, die de typische missionaris van Moskou was, daaruit verwijderd, maar ook maarschalk Rokdssowski, door Rusland aangesteld tot minister van oorlog en opperbevelhebber van het leger. Nauwelijks had men in Moskou vernomen, dat Gromoelka die vijf jaren in de gevangenis heeft gezucht (de Poolse Tito) de voornaamste rol in de regering had gekregen of Chroesjtsjev, vergezeld ditmaal door de rechtse Molotof en de meer linkse Mikoyan, is naar Warschau gevlogen en heeft daar zeer dreigende woorden geuit. Zelfs zou op zijn last Warschau met Poolse troepen zijn omsingeld, hetgeen ech ter opgeheven werd toen bleek, dat de Poolse politie paraat was om aan deze troepen onder Russisch commando weerstand te bieden. In Hpngarije is de onrust het hoogst gestegen. Het zijn hier als altijd de bewegelijke studenten, die het initiatief namen. van Israël en vanFrankrijk, dat nog altijd zich de oude vete met Engeland inzake de Levan- tijnse kust herinnert. Er is dus in het Midden-Oosten spanning genoeg, die tenslotte Egypte al evenmin welkom kan zijn als En geland en Frankrijk. DE ECHO VAN HET SUCCES. Als weerslag op het succes in Polen kwam het in Hongarije tot betogingen, botsingen en straat gevechten, die de regering uit de hand dreigden te lopen en der halve na een rumoerige nacht en ochtend door Russische en Hon gaarse troepen zijn onderdrukt. De onlangs in eer herstelde Nagy, die in de gevangenis ge worpen werd toen de satellieten zich afkeerden van Tito, is onder de druk van het volk weer tot premier benoemd. Zijn eerste daad was overal in den lande krijgsraden te benoemen en zich tot de Hongaren te richten met een klemmende boodschap orde en rust te herstellen. Hij beloof de, dat Hongarije voortaan een eigen, onafhankelijke politiek zou volgen, weliswaar in nauwe sa menwerking met, doch niet ge heel bestierd door Moskou. Lange tijd waren alle verbin dingen met Boedapest verbroken en wat zich in de hoofdstad van Hongarije heeft afgespeeld, zal men pas over enige tijd kunnen beoordelen. Bloed heeft er zeker gevloeid. DE OVERIGE SATEL LIETEN. EUROPA EN AMERIKA. Het is een moeilijke beslissing, waarvoor de leiders der satellie ten staan. Want niet alleen po litiek maar vooral economisch zijn Polen. Hongaren, Roemenen, Bulgaren, Albaniërs, Oost-Duit sers en Tsjechen van het mach tige Rusland afhankelijk, nog daargelaten dat elk dezer landen veelal met verscheidene grenzen aan het rode rijk grenst. Met spanning wacht men elk nieuw bericht af. Het optreden van Polen en Hongaren (de dapper ste dezer volken) kan niet anders dan een incident, en dan een zeer bloedig, blijken te zijn, maar het kan ook tot grote veranderingen leiden. Intussen ontvangt Tito te Bel grado de ene delegatie na de an dere, is het ook in Roemenië ver re van rustig en blijkt in Oost- Duitsland de ontevredenheid met het oog op de voedseltoe stand weer hoog gestegen. Hoe Dulles het in zijn hoofd gehaald heeft om in deze omstan digheden volkomen ongevraagd de verklaring af te leggen, dat Rusland juridisch en formeel ge rechtigd is krachtens het rode verdrag van Warschau Polen m t troepen te bestoken, is een vraag, die moeilijk te beantwoor den valt. Het erge is dat, wint op 6 november Eisenhower, deze man door hem zeker zal worden gehandhaafd en verdere verwar ring in de Westerse gelederen kan teweeg brengen. HET MIDDEN-OOSTEN. Ten opzichte van het Suez- kanaai valt weinig te vermelden. De leden van de gebruikers associatie zijn opnieuw te Lon den bijeengeweest. Het verschil loopt nu vooral over de vraag of men de kanaalgelden zal storten rechtstreeks aan het loket van de nieuwe Egyptische maatschap pij of op de geblokkeerde reke ning van de oude kanaalmaat schappij te Londen of Parijs. Onmiddellijk na zijn terug komst te Londen is Selwyn Lloyd met Eden voor overleg naar Pa rijs gevlogen; beide landen wil len zoveel mogelijk één lijn trek ken. De economische toestand van Egypte is natuurlijk niet roos kleurig; men heeft nu zelfs het plan van de Nijldam moeten op geven en het betrokken Engelse ingenieursbureau afgedankt. Maar in het Midden-Oosten rij zen nieuwe onweerswolken in zake Jordanië, waar de zondag gehouden parlementsverkiezin gen opstanden deden verwachten tegen de koning. Engeland en Irak waren reeds bereid om de koning te onder- De ministers van het klein Europa hebben de conferentie te Parijs over de Euratoom en de Europese markteenheid opnieuw verschoven, maar dit wordt dan weer beter gemaakt door het feit, dat Frankrijk een niet onbelang rijke concessie in de richting van eenheid heeft gedaan. Opzien barende uitlatingen daarover hoort men in Engeland, waar Eden zijn wat zachte minister van Defensie, Mouckton, heeft terzijde geschoven voor de bri gade-generaal Head. Engeland is trots op het eerste Europese station voor atoom energie, dat door koningin Elisa beth te Calder Hall is geopend. Frankrijk heeft het debat over Algiers goed doorstaan, al bracht ook de rede van Lacoste niet veel nieuws. Maar nu zijn er weer moeilijk I heden met Marokko, omdat de sultan in Rabat afgezanten van de Algierse opstandelingen heeft ontvangen. Dit op hetzelfde ogenblik, dat de Fransen een klein schip, „Athos" geheten, heb ben vastgehouden, dat aan ge heime wapensmokkel voor Al giers doet. Frankrijk heeft Ade nauer tot een statiebezoek in Parijs uitgenodigd. Wel een be wijs, dat althans in Frankrijk het tekort aan herbewapening niet al te ernstig wordt opgevat. De West-Europese Unie trouwens is bijeen geweest en heeft wel een paar resoluties aangenomen maar geen, die zich bv. teger Duitsland richten. De verkiezingen in Amerika zijn de laatste fase ingetreden Ook in 1952 voorspelde men een nek aan nek race tussen Eisen hower en* Stevenson. Maar een feit is het, dat Eisenhower steeds meer zelf aan de strijd gaat deel nemen; beweringen van Steven son niet op zich laat zitten, doch door zijn verschijning in tal van staten waar zwakke senatoren of leden van het Huis moeten worden geholpen, duidelijk maakt, dat de republikeinen hel? maal niet zo zeker zijn van de overwinning. De New York Times, belangrijk blad, heeft in een uitvoerig artikel Eisenhower en Stevenson naast elkander ge plaatst en tenslotte voor Eisen hower gekozen. De pers zal ook nu wel voor Eisenhower zijn, maar dit heeft in Amerika betrekkelijk weinig te betekenen. Merkwaardig is, dat de kleine partijtjes, die er elke keer bij de presidentsverkie zing zijn, ditmaal vrijwel alle isolationistisch zijn gericht. Met elkander brengen ze het in de regel nauwelijks tot een miljoen stemmen, dus van veel betekenis zijn ze niet. En alsof de politieke -hemel niet genoeg duistere wolken telt, is er nu tussen Oostenrijk en Ita lië nieuwe strijd uitgebroken over de uitlegging van het bestaande verdrag inzake Tirol, waarbij de Oostenrijkers de Tiroolse rech ten aangetast rekenen en de Ita lianen het Duits-Oostenrijkse deel der bevolking beschuldigen van overtreding van de bestaande be palingen. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Op de laatste dag van haar va kantie op Sicilië, donderdag, heeft Koningin Juliana in Syracuse de beroemde bezienswaardigheden uit de Griekse en Romeinse oud heid bezocht. Na een bezoek aan het stedelijk museum van Cata nia gaat Koningin Juliana en haar gevolg met een speciaal vliegtuig van de Nederlandse luchtmacht naar Venetië, van waar het gezelschap met een auto naar het in de Italiaanse Alpen gelegen plaatsje Cortina d' Ampezzo zal rijden, het van de Olympische winterspelen beken- de wintersportcentrum. Voor zo ver men weet zal de Koningin hier slechts een keer overnach ten. Op talrijke plaatsen in ons land vooral in het noorden, heeft men gisteravond een prachtig noorder licht kunnen waarnemen. Het verschijnsel, dat viel tussen half- tien en tien uur, bereikte zijn hoogtepunt om tien voor tienen. Waarnemers beschreven het licht als een rode gloed, die zich ver smalde tot een rode vlek, waar door toen van onder naar boven gele schichten schoten, eerst aan de oostelijke en later aan de wes telijke kant. Daarna vertoonde zich een felle rode streep, die om der een hoek van ongeveer 43 graden van de horizon tot het ze nith liep. De komende maanden zijn de kansen op noorderlicht groot. Binnen niet al te lange tijd name lijk zal de zon haar elfjarig ma ximum waarmee het verschijnsel samenhangt, bereiken. ,,De Oostenrijkse regering acht het vanzelfsprekend, dat elke waarlijk democratische staat het politieke asylreeht zonder meer erkent, ongeacht de gevolgen of de kosten. Dit schept voor Oos- tenlijk grote moeilijkheden, ge zien de geografische ligging van het land. Niettemin zal de Oosten rijkse regering elke vluchteling, die de grens over komt en terecht om asyl vraagt, dit asyl onvoor waardelijk verlenen". Dit heeft de Oostenrijkse mi nister van Binnenlandse Zaken, dr O. Helmer, onder wie de zorg voor de vluchtelingen ressorteert, gistermiddag verklaard in een vraaggesprek met een speciale verslaggever; van het ANP naar aanleiding van de jongste gebeur tenissen in Hongarije. De minis ter deelde mee, dat de Oostenrijk se regering bepaalde opvangcen tra voor vluchtelingen aan de grenzen, die op het punt stonden te worden gesloten, voorlopig ge opend zal houden om op alle ge beurlijkheden voorbereid te zijn. Dr Helmer verklaarde niet te weten of het Oostenrijkse vluch telingenprobleem ooit zal worden opgelost. Aan de ene kant gaan er wel vluchtelingen weg, doch dit jaar alleen al zijn er 5000 nieu we bijgekomen, in hoofdzaak uit Joegoslavië. Voor het volgende jaar verwacht de minister zelfs een stroom van 12.000 vluchtelin gen. Oostenrijk erkent als vrije de mocratische staat het recht op politiek asyl. Dit beteken c echter, aldus de minister, dat juist op dit land met zijn bijzondere geo grafische ligging, die tevens een politieke ligging is, dat op Oos tenrijk een bijzonder zware last w,ordt gelegd, de het land onmo gelijk alleen zal kunnen dragen. Oostenrijk vervracht, dat de ande re vrije democratische landen zul len inzien, dat ook zij hier een verantwoordelijkheid hebben en dat zij die zullen dragen. De Oos tenrijkse regering, aldus de mi nister volgt de gebeurtenissen in het buurland Hongarije zeer nauwkeurig. Het houdt' ernstig steunen met hun troepen, maar rekening met de mogelijkheid dat, hebben dit nagelaten op verzoek 1 zodra het pleit daar definitief is beslecht, een nieuwe stroom van vluchtelingen het land zal binnen komen. De andere landen zullen, zo verklaarde de minister met grote nadruk, financiCel moeten bijspringen, ook al zou deze stroom niet komen. Oostenrijk wil het politieke asylreeht eerbie digen, wat ook de consequenties zijn, doch het kan dat alleen met hulp van de overige vrije wereld, zo besloot minister Helmer het onderhoud. ANTIE BE PE R K1 HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Een grote menigte Fransen heeft donderdag voor het hoofd bureau van politie te Meknes een betoging gehouden, waarbij uit reiking van wapens werd geëist. De eis werd afgewezen. De Franse regering zal bij Ma rokko protesteren tegen de onge regeldheden te Meknes, waarbij volgens de berichten 37 Europea nen om het leven zijn gekomen, aldus heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, donderdagavond te Parijs verslag gevers meegedeeld. In Marokko en Tunesië houdt de gespannen toestand, die ont staan is naar aanleiding van het onderscheppen van het vliegtuig waarmee vijf leiders van de Al gerijnse verzetsbeweging op weg waren van Rabat naar Tunis, nog aan. Tengevolge van nieuwe aansla gen in het gebied van Meknes en Port Lyautey steeg vrijdag het aantal doden onder de Europea nen in Marokko tot naar schat ting 45. Te Meknes woonden zesduizend Europeanen de begrafenis bij van 22 slachtoffers van eerdere onge regeldheden. Onder deze doden bevonden zich drie Italianen, vier Portugezen en twee Spanjaarden. In dit gebied werden vier boerde rijen aangevallen en enige wer den in brand gestoken. Bij Port Lyauty werden twee boerderijen en twee winkels platgebrand. MAROKKAANSE REGERING De Marokkaanse regering heeft vrijdag haar ontslag ingediend, zo is te Rabhat bekendgemaakt. Het ontslag is door sultan Mo hammed Ben Joessef aanvaard. Het onafhankelijke Weense avondblad „Bildtelegraf" publi ceert een ooggetuige-verslag van een Zwitserse reiziger, die don derdag uit Boedapest teiMgkeer- de. De man vertelde: ,,Ik heb met mijn eigen ogen gezien dat men 20 opstandelingenleiders aan vlaggemasten en lantaarnpalen op de promenade langs de Do- nau heeft opgehangen. De ge beurtenissen in Hongarije zijn met geen pen te beschrijven. De werkelijkheid overtreft de stout ste verbeelding. Mensen werden samengedreven en ter plaatse te rechtgesteld. Opstandelingen, die het radio-station van Boedapest bezet hadden, zijn uit de ramen van de vierde verdieping ge gooid". De Zwitser vervolgde: „Maar ook de opstandelingen zijn gena deloos als ze even ergens de baas zijn. Ik heb ook gezien dat Sow- jet-soldaten werden opgehangen. Ik geloof dat als er geen hulp van buiten komt de opstandelin gen verloren zijn. Het Hongaar se volk moet dan een bloed rechtspraak tegemoet zien, zoals het nog niet gekend heeft. In Boedapest zagen we 12 uitge brande Sowjet-tanks". Iedereen die zich gewapend op de openbare weg bevindt zal ter plaatse worden neergeschoten, aldus een mededeling van radio- Boedapest. Revolutionaire regering in Boedapest? steling tot de vorige avond, toen voortdurend berichten en oproe pen van communistische leiders werden uitgezonden, werd vrij wel nu de gehele avond muziek ten gehore gebracht. Vijftien Belgen, die vrijdagmid dag uit Boedapest te Nickelsdorf aan de Oostenrijks-Hongaarse grens zijn aangekomen, hebben gezegd, dat de strijd te Boedapest nog voortduurt. Zij dachten, dat de provincies in het westen van Hongarije in handen van de op standelingen zijn. Het onafhankelijke Weense avondblad „Neuer Kurier" meent te weten dat in Boedapest een voorlopige revolutionaire rege ring is gevormd. Volgens dit blad heeft een officier donderdag avond door een „defensie-comité van deze regering ondertekende vlugschriften van het balkon van de legerdrukkerij te Boedapest geworpen. De vlugschriften be vatten een verzekering van de „revolutionaire regering" dat „de zaak van de Hongaarse onafhan kelijkheid en vrijheid zal zégevie- ren". Het aantal slachtoffers in Hongarije. Het Belgradose blad „Politika" geeft vrijdag een verslag van zijn bijzondere correspondent in Hon garije waarin gezegd wordt, dat het aantal doden en zwaargewon den in de Hongaarse opstand naar schatting wellicht vele dui zenden bedraagt. De correspon dent van „Politika" zegt versla gen van de gebeurtenissen in de Hongaarse hoofdstad van vele vluchtelingen ontvangen te heb ben. De correspondent zelf kon Boedapest niet binnenkomen. Volgens het bericht van Poli tika zouden voor de gebouwen van het ministerie van defensie, radio-Boedapest en enkele andere gebouwen zich „stapels lijken" bevinden. Vele fabrieken zijn volgens het bericht beschadigd en voertuigen vernield. Volgens ooggetuigen zou Boedapest op sommige plaat sen de aanblik bieden van een stad na hevige straatgevechten in een werkelijke oorlog. De Belgen zeiden, dat er voor namelijk tussen Hongaren en Russen wordt gevochten. De ver warring was zó groot, dat het on mogelijk was vast te stellen wie op elkaar schoten. Zij hadden veel lijken gezien. Een verslaggever te Nickelsdorf deelde mede, dat leden van de Hongaarse grenswacht bij de Oostenrijkse slagboom hebben ge- roepenn: „Deutschland, Deutsch- land über alles. Over drie weken ontmoeten wij elkaar weer te We nen". Leden van de Oostenrijkse grensbewaking zeiden te geloven, dat dit misschien betekent, dat sterke eenheden van het Hon gaarse leger zullen trachten naar Oostenrijk uit te wijken. Later is weer een groep van 60 personen in Nickelsdorf aange komen, voor het merendeel Oos tenrijkers, maar ook Amerikanen en Duitsers. Zij kwamen in vijf tien auto's. Een Weens zakenman zei, dat sedert vrijdagochtend elf uur zware artilleriegranaten in de Hongaarse hoofdstad zijn ont ploft. Volgens de Weense zakenman is de bevolking van Boedapest in het bijzonder ontdaan door het bloedbad dat donderdag door Russische soldaten is aangericht voor het parlementsgebouw. „Overal waar de Russische tanks verschijnen, worden zij van de da ken en van achter gordijnen be schoten". Naar zijn schatting kwamen bij de gevechten bij het parlement alleen reeds „verschei dene duizenden" om. Buiten Boedapest breidt de op stand zich in bijna alle provincies uit, zo zei hij. Het westelijk ge deelte van het land schijnt gro tendeels in handen van de opstan delingen te zijn. Hongaarse spoorwegbeambten hebben Oostenrijkse collega's vrijdagavond aan de grens mede gedeeld, dat zij vrijdagochtend hebben gezien, dat opstandelin gen te Sopron en Magyarovar, beide in het noordwesten van het land nabij de Oostenrijkse grens, negentien vooraanstaande com munisten hebben opgehangen. Oostenrijkse wielrenners, die vrijdagavond via Hongarije uit Sofia naar hun land zijn terugge keerd, hebben meegedeeld, dat zij 160 Russische tanks en pantser auto's hebben geteld, die op weg waren naar Boedapest. STAKINGSBEWEGING IN HONGAARSE FABRIEKEN. hebben van gebeurtenissen van donderdag, verdween radio-Boe dapest plotseling uit de lucht, zonder het gebruikelijke teken van beëindiging der uitzending te hebben gegeven, en blijkbaar voordat het voorlezen van de re geringsbekendmaking was vol tooid. HONGAARSE ARBEIDERS- DELEGATIE STELT EISEN. Een delegatie van Hongaarse arbeiders die door premier Nagy is ontvangen, heeft de eis ge steld dat de Sowjet-troepen per 1 januari a.s. worden teruggetrok ken, aldus heeft radio-Boedapest gemeld. Nagy verklaarde dat deze eis gerechtvaardigd was en beloofde dat er aan voldaan zou worden, aldus de radio. Behaive deze eis werden er nog twintig andere gesteld. De delegatie eiste ook de open bare berechting van Farkas, de gewezen minister van Defensie, en zijn medeplichtigen. Voorts verlaging van de pen sioengerechtigde leeftijd, uitbrei ding van het bouwprogramma, verhoging der gezinstoeslagen, verlaging van de spoorwegtarie ven, maatregelen tegen de voort durende prijsstijgingen, afschaf, fing van de belasting voor kin derlozen en tenslotte verhoging van het basisloon. Premier Nagy heeft volgens radio-Boedapest alle eisen als rechtvaardig erkend en beloofd dat zij in het program van de nieuwe regering zullen worden opgenomen. De overheid heeft de bevolking verzocht te helpen bij het blussen van de branden. De demonstran ten wordt gevraagd niet te schie ten op ziekenauto's en ziekenhui zen. Gisterochtend zou in het gehele land een algemene staking zijn uitgeroepen. Het opperbevel van de veilig heidstroepen heeft op 14.06 uur plaatselijke tijd de volgende bood schap per radio laten omroepen: „Jongeren en landgenoten, er heeft genoeg bloed gevloeid in Boedapest. De regering belooft de vrijheid. Er komen geen tribu- nalen met versnelde procedure. Legt de wapens neer". Radio-Boedapest maakte be kend, daarbij premier Nagy cite rend, dat er vrijdagavond of za terdagochtend een nieuwe rege ring gevormd zal zijn. De Europese assemblee heeft vrijdag een oproep tot de Europe se regeringen gericht, terstond te onderzoeken of het mogelijk en wenselijk is, de situatie in Honga rije en Polen voor de Veiligheids raad der Verenigde Naties te brengen. De politieke commissie van de assemblee besloot vrijdag ochtend deze oproep toe te voe gen aan de politieke resolutie van de assemblee. De „organisa tie van gevangen volken" in Europa had telegrafisch de mede werking van de assemblee ge vraagd om de zaak in de Verenig de Naties aanhangig te maken. De politieke commissie besloot de volgende passage in haar reso- tie op te nemen. „De assemblee acht het in het bijzonder van be lang, dat de Europese regeringen in geval van ernstige ongeregeld heden die de vrede in gevaar zou den kunnen brengen, zoals nu zijn voorgekomen, terstond de mogelijkheid onderzoeken om de zaak voor de Veiligheidsraad te brengen". De tekst der resolutie spreekt zich niet uit over de vraag of de assemblee dit ogenblik thans ge komen acht. Namens de politieke commissie verklaarde evenwel de Engelsman John Edwards en de Belg Paul Struye voor de pers, dat de commissie het ogenblik voor zulk een actie thans geko men acht. De commissie was evenwel van mening, dat zij dit niet uitdrukkelijk in de resolutie moest vermelden, aangezien een beslissing om de Veiligheidsraad bijeen te roepen, geheel en al voor de verantwoordelijkheid der betrokken regeringen moest ko men. DE TOESTAND IN HONGARIJE VOOR DE VER. NATIES? De Verenigde Staten spreken met Groot-Brittannië, FranKrijk en andere landen of het mogelijk en raadzaam is de toestand in Hongarije voor de Verenigde Na ties te brengen, aldus heeft Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken vrijdag meegedeeld. NIEUWE OPROEP VAN HONGAARSE COM. PARTIJ Radio-Boedapest heeft gister middag een nieuwe oproep van het partijbestuur uitgezonden. Allen die voor vrijdagavond tien uur de wapens neerleggen, gaan vrijuit. Er zal een nieuwe rege ring onder Imre Nagy worden gevormd. Er komen onderhande lingen met de Sowjet-Unie over „onafhankelijkheid, gelijkheid en niet-inmenging", zodra de orde is hersteld. FRANS VERZOEK AAN DE VEILIGHEIDSRAAD Frankrijk heeft gisteren de Veiligheidsraad officiéél verzocht op de volgende bijeenkomst „de militaire hulp van Egypte aan de opstandelingen in Algerië" te be handelen. NOG STEEDS GEVECH TEN IN BOEDAPEST. Volgens te Washington ont vangen berichten is er donder dag voor het gebouw van het Amerikaanse gezantschap te Boe dapest tussen Russische troepen en een grote menigte Hongaarse opstandelingen hevig gevochten De strijd begon, toen een aantal Hongaren trachtte het gezant schap binnen te komen, kenne lijk om daar hun zaak voor te leggen. Hoewel er flink werd ge schoten, vielen er onder de Ame rikanen geen slachtoffers. Het gebouw werd niet beschadigd. Tegen de middag werd het voor het gezantschap rustiger, daar de menigte, zwaaiend met Hongaarse vlaggen en onder het zingen van het volkslied, naar het plein voor het parlements gebouw trok. De opstandelingen eisten het vertrek van de Russi sche troepen. Uit de uitzendingen van radio- ■Boedapest viel donderdagavond niet op te maken, hoe de toe stand in het land was. In tegen- Radio-Boedapest heeft in de nacht van donderdag op vrijdag gemeld, dat in verscheidene be langrijke fabrieken in de Hon gaarse hoofdstad stakingscomi- té's zijn gevormd. Volgens de zender wordt op dit ogenblik alleen de contra-revolu tie door een stakingsbeweging gediend. De regering belooft, al dus deze uitzending, dat alle ge rechtvaardigde eisen zullen wor den ingewilligd, %odra de orde zal zijn hersteld. BINNENKORT NIEUWE HONGAARSE REGERING Imre Nagy, de nieuwe Hon gaarse premier, heeft meege deeld, dat er binnenkort een nieuwe regering zal worden ge vormd. Dit is vrijdagochtend vroeg door radio-Boedapest mee gedeeld. Volgens de zender heeft Nagy deze verklaring afgelegd voor een afvaardiging van arbeiders. Het program van de regering zal binnenkort bij het parlement worden ingediend. De nieuwe regering zal reke ning houden met de „eisen van het publiek", aldus de radio. Na nog melding gemaakt te medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Koude ochtend Zonnige perioden en slechts in de kustgebieden nog enkele ver spreide buien. Overwegend zwak ke wind. Koude ochtend, vanmid dag ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. ZONDAG 28 OKTOBER. n.m. 9.16 9.51 10.31 10.41 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 29 OKTOBER. v.m. 8.24 8.59 9.39 9.49 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.50 10.25 11.05 11.15 n.m. 10.33 11.08 11.48 11.58 ZON MAAN 27 7.28 17.23 14.21 28 7.30 17.21 0.56 14.47 29 7.31 17.19 2.15 15.11 30 7.33 17.18 3.34 15.33

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1