Bloedige straatgevechten te Boedapest Bloedbad in Meknes Indisch plan voor oplossing Suez-kwestie Rede van Poolse premier Ah Ut HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT Hongarije vraagl hulp van Sowjei-iroepen ABPIISmOOP/i DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 11e Jaargang Nr 3904 EERSTE BLAD De Hongaarse regering heeft woensdag de hulp inge roepen van Sowjet-troepen om de orde te herstellen, terwijl de voormalige gezuiverde „Tito»stische" Imre Nagy weer premier is geworden na een nacht van straat gevechten waarin vele militairen, leden van de veiligheids dienst en burgers zijn gedood. Verklaring inzake „Kwestie-Soesdijk" De onlusten in Noord-Af rika Fransen op gruwelijke wijze vermoord Herziening van Brits-Jordaans verdrag Chroesjtsjef is het eens met Gomulka De Poolse premier Jozef Cyrankiewicz heeft woens dag in het parlement gezegd, dat „binnen twee dagen" alle Sowjet-troepen in Polen „zich uitsluitend op hun ba ses zullen bevinden De premier verklaarde dat maarschalk Konstanty Ro- kossowski de bevelen van de Poolse communistische partij en regering uitvoert". Gevangenen vrijgelaten in Poznan Beperking in Poolse grenszone opgeheven Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Radio Boedapest, die het be roep op Sowjet-troepen, vervat in een regeringsbesluit, heeft ge nie W, bericht verder, dat Nagy ook een besluit getekend heeft tot oprichting van krijgsraden in geheel Hongarije ter berechting van personen wegens poging tot omverwerping! van het bewind, het verwekken van onlusten,, moord en brandstichting. De bekendmaking van het ver zoek aan Russische troepen in Hongarije, krachtens het verdrag van Warschau de orde te herstel len door op te treden tegen „con trarevolutionairen", kwam slechts enkele minuten na de bekendma king, dat het kabinet van de pre sident Nagy als nieuwe premier naar voren had geschoven. Hij vervangt Hegedues, die evenwel lid blijft van het politieke bureau van de communistische partij met Nagy en de eerste secretaris van de partij, Geroe. Na een reusachtige betoging die dinsdagavond in Boedapest plaats vond en waarbij 50.000 mensen de terugkeer van Nagy eisten, zijn straatgevechten uitge broken. Tegen vijf uur gistermor gen maakte radio-Boedapest be kend, dat een uitgaansverbod was afgekondigd. Dit was het ge volg van „de actie van reactionai re elementen in de vorm van aan vallen op openbare gebouwen en de politie". Later in de ochtend werd een tweede regeringsbesluit bekend gemaakt waarin gezegd wordt, dat de regering niet op deze aan vallen, „waarin talrijke burgers, militairen en functionarissen van de staatsveiligheidspolitie zijn ge dood" voorbereid geweest is. Op de bevolking werd aange drongen rustig te blijven, ,,de activiteit van de bloedige contra revolutionaire benden" te veroor delen en de Sowjet- en Hongaarse troepen te steunen, die aan deze activiteit een einde moeten ma ken. De ondertekening van de be sluiten waarin een beroep gedaan wordt op de Russische troepen en krijgsraden worden ingesteld, was Nagy's eerste daad als nieu we premier. Blijkens de door radio Boeda pest bekendgemaakte nieuwe sa menstelling van de twee bestuurs. organen van de Hongaarse com munistische partij heeft Nagy zit ting zowel in het centrale comité als in het politieke bureau. Het Hongaarse gezantschap te Wenen heeft medegedeeld, dat de Hongaars Oostenrijkse grens „voorlopig" is gesloten. In Londen is gezegd, dat ook het telefoonverkeer met Honga rije reeds meer dan 12 uur ver broken is. Reizigers uit Hongarije die gis termorgen in Wenen zijn aange komen vertellen, troepenbewe gingen in de richting Boedapest waargenomen te hebben. Een speciale correspondent van de Daily Express te Boedapest heeft gemeld, dat dinsdag in de Hongaarse hoofdstad betogende studenten de Marseillaise hebben gezongen. ftadio-Boedapest meldde, dat de eerste groepen „contrarevolu tionairen" zich hebben overgege ven aan de Russische en Hon gaarse troepen, die hebben inge grepen. In Wenen is van ambte lijke zijde verklaard, dat het treinverkeer tussen Oostenrijk en Hongarije gistermorgen vroeg is stopgezet. Het telefoonverkeer tussen Warschau en Boedapest is te middernacht verbroken. Het trein- en luchtverkeer tussen de twee hoofdsteden functioneert nog wel. Tegen het middaguur zijn in een uitzending van radio-Boeda pest kreten en schoten gehoord. Hierop volgde een korte stilte waarna muziek ten gehore werd gebracht. Vijf minuten later werd een rede van Nagy uitgezonden. De Tsjechoslowaakse PTT heeft meegedeeld, dat alle telefoonver bindingen met Hongarije op het ogenblik verbroken zijn. Nader is bericht, dat een dele gatie van de „contrarevolutionai ren" door Nagy is ontvangen. De delegatie deelde Nagy mee tot overgave bereid te zijn als volle dige amnestie zou worden ver leend, aldus radio-Boedapest. Na derhand meldde radio-Boedapest, dat het voorstel door Nagy is aanvaard. Het orgaan van de Italiaanse communistische partij, Unita, meldt uit Boedapest, dat een reus achtig standbeeld van Stalin (on geveer acht meter hoog) „gevaar lijk wankelde, doch niet omviel" toen het dinsdagavond door een menigte werd aangevallen. Beto gers probeerden het beeld met stalen kabels om te trekken. De kabels braken. Zij maakten ook gebruik van snijbranders doch eveneens zonder succes. Een aantal betogers was/>p het dak van een gebouw voor het standbeeld geklommen en verwij derde een grote vlag. De corres pondent beschrijft ook een aan val op het radiogebouw waarbij betogers een vrachtwagen ge bruikten om de deur van de hoofdingang te rammen. De poli tie verjoeg de aanvallers met traangasbommen. Demonstran ten staken de vrachtwagen in brand en klommen door de ramen het gebouw binnen. Ook schoten zij op de politie. Deze slaagde er tenslotte in de indringers te ver drijven. Volgen,-) een uit Boedapest in Warschau aangekomen reiziger zouden dinsdagavond bij gevech ten tussen betogers en troepen in de Hongaarse hoofdstad naar schatting tweehonderd mensen om het leven gekomen zijn. Hon gaarse kringen te Warschau zeg gen, dat de gevechten in Boeda pest nog steeds voortduren, hoe wel zij niet zo hevig waren als dinsdag. De groepen, die ,,de radiostu dio" hadden bezet waren omsin geld. Zij hadden zich overgegeven nadat Nagy beloofd had, dat zij niet gestraft zouden worden. Radio Belgrado heeft meege deeld^ dat een groep van 120 op standelingen, die witte vlaggen met zich meevoerden, zich in het centrum van Boedapest bij de brug over Donau naar het stads deel Boeda hebben overgegeven aan soldaten en politie. De gemeenteraad van Boeda pest heeft meegedeeld, dat de be volking zich niet bezorgd behoeft te maken over de voedselvoorzie ning, hoewel de contra-revolutio naire acties „grote schade" heb ben veroorzaakt. Volgens de ge meenteraad is er voldoende voed sel, in het bijzonder vlees en vet voor alle burgers. Zodra de orde is hersteld zullen de winkels weer geopend worden, aldus de ge meenteraad. Over de noodzaak de hulp van Sowjet-troepen in te roepen ver klaarde de Hongaarse regering via radio-Boedapest dat deze troe pen onmiddellijk naar hun ka zernes zullen terugkeren zodra de orde hersteld is in het land. De Hongaarse regering zei voorts dat de betoging van de Hongaarse jeugd, die dinsdag plaats vond, van karakter veran derde en tót een uitdaging van contra-revolutionairen uitgroeide en deze laatsten hebben de orde en het leven van de burgers in gevaar gebracht. In de verklaring van de regering heet het dat de „Sowjetrussische soldaten hun le ven wagen om de levens van de vreedzame bevolking te bescher men". „Arbeiders van Boedapest, ver welkomt onze vrienden en bond genoten met liefde" aldus de ver klaring. Voorts werd meegedeeld, dat de orde in de machinefabriek „Ganz", die drie uur lang door opstandelingen omsingeld is ge weest, hersteld is. Het Hongaarse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft be kend gemaakt, dat het uitgaans verbod in Boedapest tot donder dagochtend zes uur is verlengd, omdat de stad nog niet geheel ge zuiverd is van „oproermakers". Ook had de maatregel ten doel, „de vredelievende bevolking te beschermen. Volgens radio-Boeda pest moeten alle deuren gesloten zijn. Het radiostation maakte be kend, dat voornamelijk in het centrum van de stad is gevoch ten. Op een hangbrug over de Donau, die het centrum van het oude Pest met Boeda verbindt, hebben 120 demonstranten zich overgegeven. Uit de berichten blijkt, dat er o.a. in het centrum van Pest is gevochten, terwijl in de buitenwijken een aantal fa brieken enige uren door troepen werd belegerd, voordat de arbei ders daarin zich overgaven. Uit hetgeen van officiële zijde over de toestand wordt gemeld, krijgt men de indruk, dat de „contra revolutionairen" hoofdzakelijk uit jongeren bestaan en dat hun optreden tegen de Russische in vloed is gericht. Volgens een radio-uitzending uit Boedapest, opgevangen door radio-Vrij Europa, zijn woensdag middag vijf straalvliegtuigen bo ven Boedapest verschenen ter on dersteuning van de strijd tegen de contra-revolutionairen. De termijn voor een straffelo ze overgave is voor z.g. contra revolutionairen inmiddels verstre ken. Volgens de Hongaarse radio hebben vele jongelieden hun wa pens in parken, stille straten e.d. neergelegd. „De revolutie schijnt voorbij", zo werd daaraan toege voegd. De dienst van de volksgezond heid in Boedapest heeft de bevol king om medewerking verzocht bij „de pogingen om, gewonden naar de ziekenhuizen te brengen, aldus radio-Boedapest. Radio luisteraars in Bonn heb ben meegedeeld, dat radio-Boeda pest woensdagmiddag gedurende twee uur bijna niet te horen was door de activiteit van verscheide ne stoorzenders. In Oostenrijk aangekomen rei zigers verklaarden, dat er zware artillerie in actie was. toen zij woensdagochtend Boedapest ver lieten. Verscheidene gebouwen stonden in brand. Ook werd mee gedeeld. dat er in 'n gebied met een straal van 40 km rondom de stad tanks waren samengetrok ken. Andere reizigers zeiden, dat zij de lijken van militairen op straat hadden zien liggen. De Hongaarse politie scheen zich bij* de gevechten afzijdig te houden. De Hongaarse grens is voor het uit Oostenrijk komende reizigers verkeer „voorlopig" gesloten. Al leen de „Oriënt expres" en een kolentrein mochten Hongarije binnenrijden. Een vliegtuig, dat uit de Sowjet-Unie op het vlieg veld van Boedapest werd ver wacht, is niet aangekomen. Radio Boedapest deelde mede, dat er nog „zware gevechten" gaande waren bij de Karoly Ro- bert-kazerne en voor liet gebouw van het partijbestuur in het der tiende district v,an de hoofdstad. Sterke tankeenheden onder lei ding van partijfunctionarissen waren bij het partijgebouw al sinds dinsdag bezig weerstand te bieden aan „een groep reactionai ren, die gewa[lend met machine geweren, machinepistolen en handgranaten tracht het gebouw te bestormen". Met ingang van woensdag avond zes uuir is voor geheel Hon garije een noodtoestand van kracht. Volgens te Wenen aangekomen reizigers uit Boedapest zijn de betogers daar er tenslotte in ge slaagd, het geweldige standbeeld van Stalin omver te halen. Nadat men eerst tevergeefs getracht had, het beeld met kabels om te trekken, ging men met snijbran ders het beeld ondermijnen. Na enige uren kwam het gevaarte naar beneden, tot grote vreugde van de demonstranten, die eisten, dat de kerk. die destijds voor de bouw van het monument werd afgebroken, zou worden her bouwd. Vele bewoners van Boe dapest trachtten met hamers en breekijzers stukken van het beeld af te breken, om deze als souve nir mee naar huis te nemen. Vóór de Tweede Kamer gister middag een aanvang maakte met de beraadslaging over de in de vergadering van dinsdag afgeleg de regeringsverklaring, tezamen met de algemene politieke be raadslagingen over de rijksbegro ting voor 1957, heeft de heer Oud de volgende verklaring inzake de „kwestie-Soestdijk" afgelegd: „Alvorens de redevoering aan te vangen, die ik uitsluitend voor mijn eigen verantwoordelijkheid zal uitspreken, zou ik, als eerste spreker bij deze gedachtenwisse- ling, een korte verklaring willen afleggen, mede namens de he ren Bruins Slot, Burger, Romme en Tilanus. De publikaties in de pers in binnen- en buitenland omtrent hetgeen men de „kwestie-Soest dijk" is gaan noemen, hebben in ons land een ernstige verontrus ting gewekt. Het betreft hier een aangelegenheid, waarbij de hoog ste belangen van ons koninkrijk zijn betrokken. Zij kan daarom niet gezien worden als een zaaK, die alleen de draagster der kroon persoonlijk raakt en waarvoor haar raadslieden geen verant woordelijkheid dragen. Wij ver trouwen, dat het kabinet zich die verantwoordelijkheid ten volle bewust is en dat, met name ten aanzien van de inrichting van het huis der Koningin, de maatrege len zullen worden genomen, die in het belang van de ongereptheid der monarchie noodzakelijk blij ken". India heeft woensdag een plan van zeven punten aangekondigd voor een oplossing van de Suez»- kwesti?. De Egyptische regering zal volgens dit plan directie en bedrijfsleiding van het kanaal doen berusten bij een „gezagsor gaan voor het Suezkanaal", dat een gebruiker0vereniging zal er kennen om de samenwerking tus sen het orgaan en de feitelijke gebruikers te bevorderen. Volgens het ffidische voorstel zal de gebruikersvereniging be staan uit Frankrijk, Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten, -de Sowjet Unie, Egypte, India en Japan, met een vertegenwoordi ger van Australië en Nieuw-Zee- land samen, Zuid-Oost-Azië, het Midden-Oosten, Afrika, Oost-, Noord-, Zuid-, West-Europa en Latijns-Amerika. De voorstellen, die in een offi ciële verklaring te New Delhi be kend zijn gemaakt, houden een herziening in van de conventie van 1888, volgens welke menings verschillen tussen de partijen bij de conventie voorgelegd zullen worden aan het internationale ge rechtshof te Den Haag of een „daartoe geschikt" orgaan van de Verenigde Naties. Koning Hoessein van Jordanië heeft woensdag te Amman aan journalisten gezegd dat „het heel goed mogelijk is, dat Jordanië zal vragen om herziening van het Brits-Jordaanse verdrag om dit in overeenstemming te brengen met de huidige omstandigheden". De koning verklaarde voorts niet van mening te zijn dat een verbond met Groot-Brittannië en een hechtere Arabische eenheid, waar hij op aandrong, onverenig baar zijn. Hij zei dat er voor een oplos sing van het Palestijnse vraag stuk twee dingen in de eerste plaats vereist zijn: 1. „Eensgezindheid onder de Arabische volkeren, met inbegrip van het Palestijnse volk" en 2. het vaste besluit van de grote mogendheden te handelen overeenkomstig de beginselen van rechtvaardigheid en recht teneinde het volk van Palestina „zijn volledige rechten en verlo ren tehuis te geven". Volgens koning Hoessein is het Palestijnse vraagstuk het vraag stuk van de gehele Arabische wereld, waarvoor bovendien alle vredelievende landen van de we reld verantwoordelijk zijn. Het gezagsorgaan voor het ka naal zal met de vertegenwoordi gers van de gebruikersvereniging gezamenlijke zittingen houden om aanbevelingen te bespreken en te doen voor de tolgelden, de toe stand van het kanaal, de naleving van de kanaalvoorschriften en mogelijke klachten, aldus het voorstel. Verhoging van de tol gelden boven een overeenkomstig bedrag, binnen twaalf maanden, zou slechts geschieden bij over eenstemming op een gezamenlij ke vergadering met de gebrui kersvereniging. Klachten over discriminatie zouden door de betrokken partij of bij het orgaan kunnen worden ingediend, of voor een bepaalde rechtbank in Egypte gebracht, of voorgelegd aan de vertegenwoor digers van de gebruikers in een gezamenlijke zitting, of in het uiterste geval aan arbitrage kun nen worden onderworpen. Er zou een reglement komen voor de functionering van het kanaal. Volgens een woordvoerder van het Indiase ministerie van Bui tenlandse Zaken zijn dit de voor stellen, die Krisjna Menon, de Indiase minister zonder porte feuille, tijdens zijn bezoek aan Londen en New York had aange boden. KONINGIN JULIANA IN TAORMINA. Koningin Juliana heeft een lan ge wandeling gemaakt door het kleine stadje Taormina. Zij inte resseerde zich in het bijzonder voor kunstnijverheidsvoorwerpen en handwerken. Na verscheidene uren op het strand te hebben doorgebracht, heeft de Koningin wier vakantie op Sicilië door prachtig weer begunstigd wordt het dorpje Castel Mola be zocht en het heiligdom van de „Madonna Delia Rocca". Vrijdag zou Koningin Juliana zich naar Cortina d'Ampezzo be geven, waar afgelopen winter de Olympische winterspelen zijn ge houden. neem ik een lepel ABDIJSIROOP en dan slaap ik rustig zonder een kuchje. De eerste secretaris van de communistische partij van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef. heeft Gomulka, de nieuwe leider van de Poolse communistische partij, dinsdagavond meegedeeld, dat hij instemt met de nieuwe Poolse politiek en dat er een einde zal worden gemaakt aan de bewe gingen van Sowjet-troepen in Polen, aldus is dinsdagavond van gewoonlijk welingelichte zijde te Warschau vernomen. Chroesjtsjef had dit verklaard in een reeks telefoongesprekken tussen Moskou en Warschau. Ook zegde Chroesjtsjef toe Sowjet-oorlogsschepen terug te trekken uit de Poolse wateren. Deze operaties zouden vandaag zijn voltooid. Naar verluidde, is de toon van de gesprekken heel anders dan van de gedachtenwisselingen tus sen Sowjet- en Poolse leiders op vrijdag j.l. Van betrouwbare zijde in de Poolse hoofdstad werd vernomen, dat Chroesjtsjef Gomulka heeft meegedeeld, dat het partijblad de „Prawda" de felle aanval op de Poolse pers, die beschuldigd werd van anti-socialistische uitlatin gen, zal herroepen. 'AKKER SIROOP Naar verluidt zijn te Meknes 27 lijken van Europeanen, gevon den, slachtoffert-: van de inciden ten van dinsdag. Dit cijfer is nog niet officiëel bevestigd. Er zou den voorts 25 gewonden zijn. De directeur van de Surété Nationale heeft zich derwaarts begeven. De wanordelijkheden onston den, toen een officier van politie, zekere Abdesselem, om het leven kwam door een schot uit zijn eigen stengun. Dit geschiedde, toen hij een betoger een slag met de sten gaf. Het wapen ging af en de bezitter ervan werd dode lijk getroffen. De Marokkaanse betogers dach ten evenwel, dat het schot door een Fransman was afgevuurd en zij namen bloedig wraak. Drie Fransen werden levend in hun auto's verbrand. Twee ande ren werden, voor de ogen van hun kinderen, in hun eigen hui zen met bijlslagen om het leven gebracht. Het gepeupel viel een verpleger aan, die aan de kant van de weg bezig was gewonden te verzorgen en verbrijzelde hem het hoofd met een straatsteen. De zevende Fransman werd in zijn garage overvallen. Hij kreeg een slag met de kolf van een ka rabijn en werd door de menigte afgemaakt. Het achtste slachtof fer was een Franse brigadier van politie, wien de keel werd afge sneden. De algemene proteststaking, die dinsdagavond in geheel Tune sië van kracht was, is beëindigd. In de stad Tunis is alles weer nor maal. Te Tripoli is woensdagmorgen een algemene staking van 24 uur afgekondigd als sympathiebetui ging voor Algerië. De Libische premier heeft dinsdag de Franse gezant ontvangen en hem ver zocht het protest van Libië tegen de arrestatie van de vijf Algerijn se opstandelingenleiders aan de Franse regering over te brengen. Volgens berichten, die woens dag in Rabat zijn ontvangen héb ben leden van Marokkaanse stam men dinsdagnacht 26 boerderijen in de omgeving van Meknes in brand gestoken. De Franse politie in Meknes heeft geweigerd nog langer in dienst te staan van de Marok kaanse overheidspersonen, aan wie zij was toegevoegd. De politie van Meknes beves tigde later dat zeker 27 Europea nen tijdens de onlusten van dins dag zijn omgekomen. Men vreest dat het dodental nog zal stijgen. Onder de slachtoffers bevinden zich vier politiebeambten. Som mige van de lijken zijn verminkt. Marokko protesteert tegen Franse troepenverpla atsin- gen. Het Marokkaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, dat het bij de Franse ambas sade een „krachtig protest" heeft ingediend tegen „belangrijke ver plaatsingen van Franse troepen in Marokko". Het ministerie herinnerde in zijn protest eraan, dat deze be wegingen in strijd zijn met het akkoord, dat onlangs tussen Ma- rakko en Frankrijk over de kwes tie van Franse troepenverplaat singen is gesloten. Nadruk leggend op Polens „on verbreekbare vriendschap met de Sowjet-Unie zei Cyrankiewicz „We moeten alle anti-Sowjet ge voelens tegengaan". Doelend op Chroesjtsjef's re cente bezoek aan Warschau (dat een stroom sensationele berich ten over een meningsverschil en Russische troepen- en vlootbewe- gingen ten gevolge had), betoog de Cyrankiewicz dat „er belang rijke slappen zijn gedaan op de besprekingen te Warschau, die in een sfeer van openhartigheid werden gevoerd". „Wij zijn volle dig bevoegd te verklaren dat er in Moskou verdere besprekingen zullen worden gehouden om dit beginsel van samenwerking te verwezenlijken, gegrondvest op gelijkheid en gelijke rechten ten aanzien van de onafhankelijkheid. „We zullen ons niet van de weg naar het socialisme laten afdrin gen," zei Cyrankiewicz, waarmee hij Gomulka's woorden van zater dag j.l. herhaalde. De premier vervolgde: „De politieke toestand is nijpend; dat zijn we ons en ook de gehele werkende stand terde ge bewust." Verdere democratisering houdt een verdergaande inschakeling van de werkende massa's in 's lands bestuur in. En hieraan moet niets in de weg gelegd wor den. „Vrede en discipline zijn nu de voornaamste kwesties", aldus de premier. In Poznan zijn dinsdag 94 ge vangenen vrijgelaten op grond van het feit, dat de aanklachten tegen hen worden herzien, zo meldt radio-Warschau. Het be treft mensen, die in verband met de opstand van Poznan gevangen zijn gezet. Het reisverbod voor de Weste lijke militaire missies te Potsdam Oost-Duitslandin de Poolse grenszone is opgeheven. In West-Berlijn wordt dit ge zien als een teken, dat de Russen hun militaire voorbereidingen aan de Oost-Duitse Poolse grens sta ken. De opheffing* van de beperking is van officiële Amerikaanse zijde bevestigd. VRIJDAG 26 OKTOBER. v.m. n.m. Breskens 5.58 6.33 Terneuzen 6.33 7.08 Hansweert 7.12 7.48 Walsoorden 7.23 7.58 ZON MAAN op onder op or.oej Oct. 25 7.24 17.27 22.19 13.15 26 7.26 17.25 23.37 13.51 27 7.28 17.23 14.21 28 7.30 17.21 0.56 14.47 De arrestatie van vijf Alge rijnse leiders. Volgens Algierse politieautori teiten hebben twee der gearres teerde rebellenleiders, namelijk Ahmed Ben Bella en Mohammed Ky Der, bij ondervraging „be langrijke onthullingen" gedaan. Van dezelfde zijde wordt ver nomen dat de documenten, waar op bij de arrestatie van de man nen de hand werd gelegd, een „volledig dagboek" vormen, waar in de acties van het Algerijnse bevrijdingsleger en van het Alge rijnse nationale bevrijdingsfront zijn opgetekend. Tunesië en Marokko gaan samenwerken. Tunesië en Marokko zullen spoedig een bondgenootschaps verdrag sluiten, zo wordt officiëel in Tunis meegedeeld. In een kort voor de terugkeer van de sultan van Marokko naar zijn land voorgelezen gemeen schappelijke verklaring wordt ge zegd, dat de twee landen dezelf de mening hebben over de Alge rijnse kwestie en volkomen ach ter het Algerijnse volk staan. Onrust in Libië. Demonstranten hebben woens dagmorgen stenen door de ramen van de Britse ambassade in Tri poli gegooid. In de straten ver zamelden zich menigten, die pro testeerden tegen de arrestatie van de Algerijnse opstandelingen leiders door de Fransen. De menigte schreeuwde: „Weg met FYankrijk en het imperialis me". Men droeg een groot por tret van de gearresteerde leider Ben Bella mee. Op een van de grote stadspleinen werden anti- Franse redevoeringen gehouden. De Libische politie had de voor naamste straten die naar het Franse gezantschapsgebouw lei den, afgezet. De hele stad staat in het teken van de algemene proteststaking. Het aantal betogers in de stra ten groeide tot ettelijke duizen den aan. De menigte gooide stenen naar auto's van Amerikanen en Euro peanen. MINDER ZACHT Het weer in het Noordzeegebied werd woensdag beheerst door een tamelijk diepe depressie, die lang zaam van IJsland naar Noorwe gen koerste. Over het vasteland voerden zuidwestelijke winden, die in de loop van de dag tot krachtig en langs de kust tot hard toenamen, nog vrij zachte lucht naar ons land, waarin maximumtempera turen van 14 tot 16 graden voor kwamen. Via IJsland bereikte echter van oorsprong polaire lucht de Britse eilanden. In deze lucht kwarr.en daar buien voor, in Schotland sommige met hagel of onweer. Deze lucht begon woensdag avond ook ons land binnen te stromen, zodat vandaag ook ir ons land wat lagere temperatu ren verwacht worden. De winc zal langzaam ruimen naar wesl tot noordwest en blijft krachtig medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdagoch tend tot donderdagavond. Minder zacht. Minder zacht weer met wisslen- de bewolking en plaatselijk en kele buien. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe hare westelijke wind.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1