Regeringsverklaring in de Tweede Kamer 25 HUURVERHOGING FRANKRIJK ARRESTEERT VIJF ALGERIJNSE REBELLENLEIDERS Eerste zitting in de zaak tegen de Nederlander De Braai Sowjet-Unie wil een niet-aanvalsverdrag met West-Duitsland WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De bezitsvorming WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 11e Jaargang Nr 3903 EERSTE BLAD Het kabinet, dat in 1952 optrad, beschouwde de bestrij ding der toenemende werkloosheid als een centraal punt in het binnenlands beleid. Thans is er geen werkloosheid meer van enige omvang, maar treden grote spanningen op als gevolg van een tekort aan arbeidskrachten, dat zich over de gehele linie'doet gevoelen. Voorts doen zich nieuwe problemen voor, omdat de geld- en kapitaalmarkt veel krapper is geworden en de monetaire reserves thans na een periode van stilstand sinds verscheidene maanden afnemen. Ook de aan 1952 voorafgaande vier jaren gaven een sterke verschuiving te zien van de vraagstukken, waar tegenover regering en volksvertegenwoordigers zich gesteld zagen. Ik behoef slechts te herinneren aan de gevolgen van de aanval op Zuid-Korea voor onze buiten landse en binnenlandse politiek, aldus dr Drees. Vliegtuig boven Middellandse Zee onderschept Crisis in de betrekkingen tussen Frankrijk, Marokko en Tunesië Honderden belangstellenden voor proces in Madjalengka Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 2n cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vaan deze ervaringen maak ik gewag om te doen uitkomen, dat de omstandigheden, waarmede de regering rekening moet houden, zich in korte tijd kunnen wijzi gen, zodat men niet met zekerheid kan zeggen, wat in de voor ons liggende jaren verwezenlijkt kan worden van de wensen, die men vervuld zou willen zien. BUITENLANDSE BETREK KINGEN. De buitenlandse politiek blijft gericht op de algemene doelstel lingen, welke aan het beleid in vorige jaren ten grondslag heb ben gelegen. De regering zal blij ven streven naar handhaving van de internationale positie, waarop Nederland recht heeft, en vervul ling van de taak, welke ons land heeft in de opbouw van een recht vaardige en vreedzame wereld. Bij die opbouw is het vraag stuk van het lage levenspeil van de bevolking van vele landen een centraal probleem. Aan de min- der-ontwikkelde landen moet technische bijstand worden ver schaft. De regering is voorstand ster van zo spoedig mogelijke op richting van een internationaal fonds tot financiering van inves teringen, zoals neergelegd in het plan tot oprichting van een spe ciaal economisch ontwikkelings fonds der herenigde Naties (S.U.N.F.E.D.). Bij de hulpverle ning dient geen ander doel voor op te staan dan de verhoging van het levenspeil van de minder-ont- wikkelde landen. In Europees en Atlantisch ver band zal de regering de samen werking zo krachtig mogelijk blijven bevorderen. In de Noordatlantische ver dragsorganisatie (N.A.V.Ó.) moet nog meer dan tevoren de aan dacht worden gericht op het ver sterken der politieke samenwer king en het verkrijgen van een eensgezind beleid voor de leden der N.A.V.O. Bij de kwestie van het Suez-kanaal is deze wenselijk heid opnieuw gebleken. Naast de noodzakelijke verdie ping van de politieke samenwer king stelt de regering zich voor te blijven bijdragen aan de vor ming van de bondgenootschappe lijke strijdkrachten in liet belang van het waarborgen van vrijheid en vrede. Terwijl de in laatste jaren op de begroting uitgetrokken bedragen voor de defensie in verband met de stijging van lonen en prijzen verhoogd moeten worden, zullen de werkelijke uitgaven geleidelijk verlaging ondergaan. Omtrent de redelijk te achten Nederlandse defensiebij dra ge zal overleg met de N.A.V.O. worden gepleegd. De regering zal de totstandko ming helpen bevorderen van de verdragen tot oprichting van een Europese gemeenschappelijke markt en van een Europese orga nisatie voor de ontwikkeling der kernenergie (Euratom), waar over thans te Brussel wordt on derhandeld. INDONESIË. De betrekkingen tussen ons land en de republiek Indonesië zijn in de loop van dit jaar zeer moeilijk geworden. Wij staan voor het feit, dat Indonesië zich veroorlooft geldende internatio nale overeenkomsten, die tot stand zijn gekomen onder mede werking van een commissie van de Verenigde Naties, éénzijdig te verbreken en verplichtingen te annuleren, terwijl bovendien bij ons volk verontwaardiging is ge wekt door de rechteloosheid, waarvan verschillende onzer landgenoten daar te lande het slachtoffer zijn. Ook worden de normale diplomatieke betrekkin gen tussen de beide landen door Indonesië belemmerd. Bij de stelling van Indonesië, Ook het thans verstreken jaar werd op economisch terrein ge kenmerkt door een hoog en nog steeds stijgend peil van werkge legenheid, produktie en uitvoer, waardoor het nationale inkomen een nog niet bereikte hoogte ver kreeg. In het komende jaar zal veel beleid worden gevraagd om te voorkomen, dat deze op zich zelf gunstige ontwikkeling wordt overspannen en daardoor in haar tegendeel omslaat. Als een symp toom van deze dreigende over spanning valt in de eerste plaats te wijzen op het te verwachten tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans als ge volg van de toeneming van de be stedingen. Dit baart te meer zorg omdat enig overschot op de lopende re kening wenselijk moei worden geacht. Het verloop van lonen en prij zen blijft grote aandacht vragen. Gegeven de recente loonsverho gingen en de aanpassing aan het loonniveau, die in 1957 moet wor den verwacht, is uiterste waak zaamheid met betrekking tot ons prijspeil geboden. Het prijspeil van onze export is één van de belangrijkste factoren, welke be slissend zijn voor onze welvaart op lange termijn. Ook met 't oog daarop zal de regering het prijs- stabilisatiebeleid voortzetten. Voor de handhaving van het monetaire evenwicht is het niet slechts noodzakelijk, dat een in- flatore financiering van de over- heidshuishouding wordt verme den, doch mede dat de overheids financiering zonodig een tegen druk geeft tegen elders optreden de inflatore spanningen. In ver band met de huidige overspan ning van de conjunctuur is het daarom niet voldoende, dat thans uitsluitend de lopende uitgaven van het Rijk door normale inkom sten worden gedekt. De regering zal er voorts naar streven de staatsschuld niet te doen toene men, behoudens voor de finan ciering van renderende objecten. Een onderzoek zal worden in gesteld naar de wenselijkheid en uitvoerbaarheid van een belas ting op rechtstreekse vermogens vermeerderingen, waarbij ook onderzocht zal worden in hoever re hierbij rekening zal zijn te houden met vermogensverliezen. (Zie verder 2e pagina, le kolom.) De Franse luchtmacht heeft het speciale vliegtuig, dat met vijf leiders van de Algerijnse opstand onderweg was van Rabat naar Tunis, boven de Middellandse Zee onderschept en gedwongen op het vliegveld van Algiers te landen. De vijf leiders, Achmed Ben Bella, Mohammed Chider, Hoessein Ait Achmed, Mohammed Boe- diaf en Moestafa Lasjref, zijn gearresteerd en naar Algiers over gebracht. ken. De premier bleef enkele mi- dat deze maatregelen zijn ge grond op de omstandigheid, dat het vijf jaar lang vergeefs heeft gepoogd door overleg met Ne derland een wijziging in de ver dragsverhouding te bereiken, wordt verzwegen, dat in 1954 on der het bewind van het eerste kabinet-Ali Sastroamidjojo tussen beide landen een protocol is ge sloten, waarbij in belangrijke mate aan Indonesische wensen te gemoet werd gekomen. Aan deze situatie, waarvoor in verschillende delen van de wereld belangstelling bestaat, zal door het kabinet nauwgezette aan dacht worden besteed. Eventuele aanwijzingen, welke er op zou den duiden, dat de Indonesische regering bereid is mede te wer ken aan herstel van een goede verstandhouding, zal de regering uiteraard niet verwaarlozen. KANAAL TERNEUZEN— GENT. Het streven der regering is er oo gericht binnen afzienbare tijd het verdrag inzake de economi sche unie, dat de lotsverbonden heid tussen België, Nederland en Luxemburg zal bezegelen, tol stand te doen komen. De regering zal met de Belgi sche regering in overleg treden over de kwesties van het kanaal van Terneuzen naar Gent en de Stop van Tetrnaaien. Verschillende belangen Van westelijk Noord-Brabant vereisen een spoedige regeringsbeslissing. Met het oog daarop is het nood zakelijk, dat op korte termijn een beslissing wordt genomen over de voorstellen van de heren Steenberghe en Van Cauwelaert met betrekking tot de Sehelde- Rijnverbinding. HET BINNENLANDS BELEID. Centrale doelstellingen van het binnenlands beleid zijn: 1. Handhaving van het mone taire en budgettaire even wicht. 2. Handhaving van een hoog niveau van werkgelegenheid, vergroting van produktie, uitvoer en nationaal inko men. 3. Bevordering van een sociaal rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen. 4. Uitbreiding der culturele, so ciale en publieke voorzienin gen in overeenstemming met de stijgende behoeften, reke- kening houdende met de be schikbare middelen. Honderden belangstellenden stonden bij het gebouw van het landgerecht in het plaatsje Mad jalengka, ongeveer 70 km ten N.- O. van Bandung, waar landrech ter Dwidjono dinsdagochtend een begin heeft gemaakt met het pro ces tegen de Nederlander H. de Braai. Madjalengka ligt in het gebied, dat berucht is om de activiteiten van de Darul Islam in 1951 en 1952 en dat nog steeds onveilig is. Het proces tegen de heer De Braai is begonnen een week na dat rechter Rochjani de heer Schmidt in Djakarta heeft ver oordeeld tot levenslange gevan genisstraf op beschuldiging van steun aan de vijand in oorlogs tijd. De 31 jaar oude beklaagde is in januari 1954, enige weken nadat Schmidt door de politie in Ban dung was gearresteerd, aange houden. Hij wordt ervan ver dacht tot de volgelingen van Schmidt te behoren. Als getuige in de zaak tegen Schmidt heeft De Braai aanvan kelijk verklaard betrekkingen te hebben onderhouden met een bende van de „Darul Islam", doch later trok hij deze verklaring in. In de tenlastelegging, die door de officier van justitie Kasmat in de zwaar bewaakte rechtzaal werd voorgelezen, wordt De Braai er van beschuldigd in de jaren 1951 en 1952 gewapende benden in het gebied van Madjalengka te hebben gesteund. Voorts zou hij aan acties van benden hebben deelgenomen, die onder leiding stonden van personen, die Van Kleef, Sobar, Smit en Salmantar- si worden genoemd. Voorts zou volgens de tenlastelegging be klaagde werkzaamheden voor de D. I. hebben verricht zoals type werk en zou hij betrokken zijn geweest bij verscheidene gewa pende overvallen. De Braai, die tijdens de zitting kalm scheen, verklaarde onschul dig te zijn. Hij deelde de rechter mede nooit meer in Madjalangka te zijn geweest sinds zijn achtste jaar. De eerste getuige was de voor malige commandant - an de D. I., Kamaludin, die De Braai drie keer in gezelschap van opstande lingen zou hebben gezien in no vember en december 1952. De eerste keer zeide hij be klaagde te hebben ontmoet in een huis in de omgeving van Madja lengka. Hij sprak echter niet met hem, aldus verklaarde deze ge tuige. De tweede keer, dat hij De Braai zou hebben gezien, zou deze bezig zijn geweest met het schrijven van een brief aan iemand in de Verenigde Staten op een schrijfmachine. De ge tuige zeide niet te weten aan wie deze brief was gericht. Hij had alleen het woord „Amerika" ge zien. De derde keer zou hij De Braai hebben gezien in gezel schap van de opstandelingenlei der Kartowuwirjo, de „opperbe velhebber" van de D. I. in West- Java. Op vragen van de rechter zeide Kamaludin er zeker van te zijn, dat hij De Braai herkende als een helper van de Darul Islam. Op een vraag van de Neder landse verdediger. mr. Lips, waarom hij nooit met beklaagde had gesproken zeide getuige, dat hij hem niet kon verstaan. De tweede getuige, een zekere Sai, eveneens een voormalig lid van de D. I., hield vol De Braai drie dagen en nachten bij een bende van de D. I. te hebben ge zien. De Braai was volgens hem gewapend met een brengun. Tijdens de zitting deden zich geen incidenten voor. De onge veer 1500 toeschouwers in en bui ten de rechtszaal deden geen en kele poging de orde te verstoren. De zitting werd bijgewoond door mr. Van Woerden van het Nederlandse consulaat in Ban dung. Dé volgende zitting werd be paald op 5 november. De Scwjet-Unie heeft de West- duitse bondsrepubliek gevraagd of zij bereid is een verdrag met de Sowjet-Unie en haar bondge noten te sluiten, waarbij wordt afgezien van het gebruik van ge weld. Over de hereniging herhaalt de Russische nota, dat deze slechts tot stand kan komen door samen werking tussen de regeringen van Oost- en West-Duitsland. De Sow jet-regering wil wel haar me dewerking daarbij verlenen. De nota, die maandag op de Westduitse ambassade in Moskou is overhandigd, is het antwoord op een memorandum van de bondsrepubliek over de hereni ging. De bondsrepubliek had zich be reid verklaard af te zien van ge weld bij haar betrekkingen met de Europese landen die niet beho ren tot de Navo of de Westeuro- pese Unie. De Sowjet-Unie vraagt nu naar aanleiding daarvan, of dit bete kent dat West-Duitsland bereid is met de daarvoor in aanmer king komende landen verdragen te sluiten. Als de regeringen van de Wes telijke Grote Drie ook bereid wa ren een toenadering tussen Oost en West-Duitsland te bevorderen, aldus de Russische nota, zou de kans op een oplossing van de Duitse kwestie veel groter zijn. Hereniging door middel van vrije verkiezingen in geheel Duitsland is volgens de Sowjet- Unie niet mogelijk, „omdat de omstandigheden dat op het ogen blik niet toelaten". Eerst moest West-Duitsland een andere poli tiek gaan volgen. De huidige po litiek maakte van West-Duitsland het beginpunt van een nieuwe oorlog, het scheppen van een ge demilitariseerde zóne aan de Duitse oostgrens na een hereni ging, zoals door de bondsrepu bliek voorgesteld, kan volgens de nota „onder bepaalde omstandig heden van belang" zijn. Als beide Duitse staten toetra den tot een Europees beveiligings stelsel, zou dat vele belemmerin gen voor een hereniging uit de weg ruimen. Ook uit de Sowjet-Unie kritiek op de dienstplicht in de bondsre publiek. Over de wederzijdse be trekkingen zegt de nota, dat deze niet als bevredigend kunnen wor den beschouwd. De Westduitse nota was doortrokken van vijan digheid. Er wordt aan herinnerd dat vorig jaar is afgesproken de handel uit te breiden, maar dat hierover nog geen onderhande lingen hebben plaatsgevonden. Franse waarnemers te Algiers hebben maandagavond verklaard dat door de gevangenneming van de vijf Algerijnse leiders de be sprekingen te Tunis misschien niet lang meer zullen duren. De sultan van Marokko had maan dagavond te Tunis een bespre king met de Tunesische premier. De ambassadeurs van Tunesië te Washington en Londen is op gedragen de aandacht van de Amerikaanse en de Britse rege ring te vestigen op de toestand die is ontstaan door de arrestatie van de vijf leiders van het Alge rijnse „nationale bevrijdings front". De Tunesische regering zal haar ambassadeur te Parijs terugroe pen, aldus heeft de staatssecreta ris voor de voorlichting in de nacht van maandag op dinsdag te Tunis meegedeeld. De conferentie dreigt een oorlogsconferentie te worden, aldus de staatssecretaris. De gevangenneming van de vijf leiders wekte in Tunesische en Marokkaanse kringen grote ver bazing, zo werd uit Tunis ge meld. De sultan van Marokko zou zo spoedig mogelijk naar zijn land willen terugkeren. De Tunesische premier. Boer- guiba, riep dadelijk zijn minis ters bijeen. De Tunesische premier, Boer- guiba heeft maandagavond de Franse ambassadeur te Tunis ont boden, teneinde een protest in te dienen tegen de arrestatie der vijf Algerijnse rebellenleiders, wier vliegtuig door Franse mili taire toestellen werd onderschept. Een Tunesische regeringswoord voerder, die dit meedeelde, voeg de hieraan toe dat dit incident „een buitengewoon ernstig ka rakter draagt" en dat er „een toe stand door is geschapen, die op die van een oorlog gelijkt". Hij wilde deze woorden echter niet nader toelichten. De woordvoerder besloot met de mededeling dat in geheel Tu nesië „speciale veiligheidsmaat regelen" waren getroffen, doch ook in dit geval wilde hij hier verder niets aan toevoegen. De gevangenneming der vijf Al gerijnse rebellenleiders heeft de plannen verstoord voor een week van besprekingen, die de Marok kaanse sultan Sidi Mohammed Ben Joessef met Tunesische lei ders had willen voeren. Van welingelichte Tunesische zijde wordt vernomen, dat de sul tan thans voornemens is spoedig naar Rabat terug te keren. Te Algiers werd maandagavond van Franse officiële zijde verno men dat het vliegtuig, waarmee de vijf Algerijnse rebellenleiders van Rabat naar Tunis reisden, ter hoogte van de Algerijnse kust door zes Franse straaljagers werd onderschept en tot dalen te Al giers gedwongen. Ahmed Benbella, één dezer vijf, wordt als de grote man achter de schermen van de Algerijnse opstand beschouwd. Het Marokkaanse ministerie van Publieke Werken en Verkeer heeft dinsdag te Rabbat meege deeld, dat het vliegtuig, waarmee de vijf Algerijnse rebellenleiders naar Tunis reisden, een DC-3 was van de „Marokkaanse luchtvaart maatschappij" onder beheer van de Marokkaanse staat. De arrestatie op het vliegveld van Algiers ging zeer snel in zijn werk. Vier minuten nadat het vliegtuig tot stilstand was geko men, werden de vijf mannen weg geleid. Geen van hen poogde zich te verweren toen hun de hand- nuten weg en nadat hij was te ruggekomen werd voortgegaan [riet de toespraken. Toen het diner beëindigd werd en de zevenhon derd genodigden vertrokken, wa ren slechts enkele ingewijden van het nieuws op de hoogte. Ben Yamed, Tunesisch staats secretaris van Voorlichting, ver klaarde op een persconferentie dat de gearresteerde Algerijnen de gasten waren van de sultan van Marokko en de genodigden van de Tunesische regering. Dat wist men in Frankrijk, aldus Ben Yamed, en wij waren ervan over tuigd dat onze bedoelingen wer den begrepen. Wat gebeurd is, was voor ons dus een onverwacn- te ontwikkeling. De politie heeft dinsdag door de straten van Tunis gepatrouil leerd omdat de bevolking van de stad verbitterd is over de arres tatie van de vijf leiders der Alge rijnse rebellen door de Fransen. Verschillende vakbonden in Tu nis hebben stakingen aangekon digd. In de Arabische wijk van de stad reden geen trams meer en in het Europese gedeelte nog maar enkele. In dit stadsdeel zijn alle levensmiddelenwinkels ge sloten. In Casablanca (Marokko) zijn haven-, transport- en fabrieksar beiders en ook de marktkooplui van de stad in staking gegaan. Er lopen geruchten in Tunis dat de sultan van Marokko, die in deze plaats vertoeft om bespre kingen te voeren met de Tunesi sche premier Boerguiba over de toestand in Algerië, i.v.m. de ar restatie van de vijf Algerijnse rebellenleiders aan Italië ge vraagd heeft een oorlogsschip of een militair vliegtuig te sturen omdat hij niet met een Frans vliegtuig naar zijn land wil terug keren. De mogelijkheid bestaat dat de sultan zijn officiëel bezoek aan Tunis afbreekt om zo spoe dig mogelijk weer naar Marokko te kunnen gaan. Zoals bekend zijn de Marok kaanse premier en zijn minister van Buitenlandse Zaken dinsdag morgen naar Parijs gevlogen, waar de Franse regering een spe ciale bespreking zal houden over de heftige reactie in Tunesië en Marokko op de arrestatie van de rebellenleiders. Lacoste, de Franse minister met standplaats Algiers, is even eens naar Parijs gevlogen. Kolonel Mermer, bevelhebber van de werkplaatsen der Franse luchtmacht in Casablanca, is dins dagmorgen door onbekenden ont voerd. v Het bureau van de Arabische organisatie Maghreb te Cairo deelt mede, dat als gevolg van de arrestatie van de vijf Algerijnse rebellenleiders Tewfik el Medani voorlopig tot verantwoordelijk leider van deze organisatie is be noemd. Deze benoeming is mede beïnvloed door het feit dat het grootste deel van de Algerijnse nationalisten, die gewoonlijk in Cairo verblijven, zich op het ogen blik in het buitenland bevindt. Over genoemde arrestatie heeft Allal el Fassi, de leider van de Istiqlal (de nationalistische par tij in Marokko), in Casablanca ge zegd, dat zij „een ondoordachte daad is, waardoor de betrekkin gen tussen Noord-Afrika en Frankrijk vertroebeld worden. Wie de aanstichter mag zijn ge weest, de verantwoordelijkheid van de arrestatie berust bij de Franse regering en op deze rust de taak het noodzakelijke herstel tot stand te brengen". Betog ers in Tunis zijn er in ge slaagd, het politiekordon om het Europese deel van Tunis te door boeien werden aangedaan en zij j breken. Zij wierpen in dit stads- Te Casablanca in Marokko zou den ongeveer 200 mensen voor de Franse ambassade aldaar een be toging hebben gehouden. Bij wij ze van veiligheidsmaatregel zijn de lagere scholen in deze stad dinsdagmiddag gesloten. Mohammed Yazid, de vertegen woordiger van het Algerijnse be vrijdingsfront in New York, heeft verklaard, dat de Franse rege ring officiëel contact had opge nomen met de Algerijnse nationa listische leiders met het doel een vreedzame regeling van de Alge rijnse kwestie tot stand te bren gen. Hij noemde de arrestatie van de vijf Algerijnse leiders „een staaltje van internationale rove rij" en voegde hieraan toe, dat „de Franse regering een ernstige fout maakt als zij gelooft dat zij het gewapende verzet van het Algerijnse volk kan breken met gangster-methoden". Volgens hem hebben de Ver. Naties nu de taak haar verant woordelijkheid onder het oog te zien. De secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft bésloten de politieke commissie van de Liga, die zich op het ogenblik in Cairo bevindt, met spoed bijeen te roe pen om de toestand, ontstaan door de arrestatie van de vijf Al gerijnse rebellenleiders te bespre ken. Hij heeft Tewvik el Medani, de vertegenwoordiger van het Algerijnse bevrijdingsfront in Cairo, verzocht deze bijeenkomst bij te wonen. Tewfik el Medani zal hierop een verslag uitbrengen over de arrestatie en over de maatregelen die door de Arabi sche staten genomen kunnen worden om de Marokkaanse en de Tunesische regering te helpen bij haar stappen bij de Franse rege ring. zeiden geen woord maar op hun gezicht lagen woede en verbazing te lezen. Premier Mollet zat aan bij een diner van de Franse vereniging voor de Atlantische gemeenschap toen hij van de arrestatie op de hoogte werd gesteld. Het diner werd gegeven ter ere vaft gene raal Alfred Gruenther. Louis Joxe, van Buitenlandse Zaken, en Alain Savary, staatssecretaris voor Tunesische en Marokkaanse Zaken, die het nieuws kwam brengen, vroegen Mollet te spre- deel verscheidene particulier: auto's omver, na de inzittenden tot uitstappen gedwongen te heb ben. Daarna staken zij een van deze auto's in brand. Te Oudjda in Oost-Marokko hebben betogers Mohammedaan se en Europese winkeliers ge dwongen hun winkels te sluiten en in Tunis hebben Tunesische troepen een kordon gelegd om de Franse ambassade. Soldaten, ge wapend met lichte machinegewe ren, hebben postgevat op ver schillende punten van de stad. De Franse ministerraad over de Algerijnse kwestie. De Franse ministerraad heeft dinsdag besloten het geval van de „Athos" (het jacht dat rr.et een lading wapens voor de Alge rijnse opstandelingen door de Fransen werd aangehouden) voor de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties te brengen. Het communiqué werd na de vergadering, die bijna drie uur duurde, uitgegeven. Robert Lacoste, de Franse mi nister met standplaats Algiers, heeft het kabinet verslag uitge bracht van de omstandigheden waaronder de Algerijnse leiders maandgancaht gevangen zijn ge nomen. De staatssecretaris van voor lichting, Gerard Jaquet, ver klaarde na de vergadering: „Waarschijnlijk zullen de gevan gen genomen Algerijnse leiders niet lang in Algerië blijven", waaruit waarnemers menen te mogen opmaken, dat ze naar Frankrijk zullen worden ge bracht. Volgens Jaquet heeft geen der ministers tegen de wijze van arrestatie protest aangetekend. Hij zei voorts, dat de minister van Buitenlandse Zaken Pineau waarschijnlijk nog dinsdagmid dag te Parijs een onderhoud zal hebben met de Marokkaanse pre mier Si Bekkai en diens minister van Buitenlandse Zaken Balafrej. Frankrijk heeft zijn ambassa deur in Cairo teruggeroepen en de vloot opdracht gegeven alle schepen in de Middellandse Zee, die ervan verdacht worden wa pens te vervoeren, aan te houden. Dit is dcor premier Mollet mee gedeeld in de nationale vergade ring. Eerder op de dag is door het kabinet besloten de kwestie van het jacht „Athos", dat volgens de Fransen wapens uit Egypte naar Algerië vervoerde, aan de Vei ligheidsraad voor te leggen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Overwegend zwaar bewolkt. Overwegend zwaar bewolkt met enige regen, in hoofdzaak in het westen en noorden van het land. Dezelfde temperaturen of iets lagere. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. DONDERDAG 25 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 5.09 5.34 Terneuzen 5.44 6.09 Hansweert 6.24 6.49 Walsoorden 6.34 6.5S ZON MAAN' op onder op onuet Oct. 24 7.22 17.29 21.06 12.31 25 7.24 17.27 22.19 13.15 26 7.26 17.25 23.37 13.51

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1