De gebeurtenissen in Polen LE XIN GT O N De Europese eenheidsmarkt KET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Nieuwe aanbevelingen van de Raad voor de Woningbouw Opschorting Frans-Marokkaanse onderhandelingen Keizer Haile Selassie aan van de «Oranje» boord DINSDAG 23 OKTOBER 1956 11e Jaargang Nr 3902 EERSTE BLAD FOSTER DULLES OVER TOESTAND IN POLEN Kremlin-leiders voor een „ernstig dilemma" geplaatst KONINGIN JULIANA IN CATANIA DE VERKIEZINGEN IN JORDANIË Hongaars blad wil Hongaarse weg naar socialisme Nieuwe Kamerleden Grote staking in West-Duitsland verwacht Het proces te Poznan INDONESIË Mr H. Lips verdediger van Schmidt Hongarije opende de grens Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 207o Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sand* Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week *6 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimu.n per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 2° cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre9 Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Het Poolse ministerie van De fensie heeft in zijn blad „Zolnier Wolnosci" bekendgemaakt, dat de besluiten van het centrale co mité van de Poolse communisti sche partij in alle eenheden van het leger „met voldoening zijn begroet". Deze besluiten hadden verzet ontmoet bij hen, „die bij de ont wikkeling ten achter zijn geble ven en die de oude bureaucrati sche methoden van regeren willen handhaven". In de strijd tegen deze krachten was er evenwel een eenheid gesmeed tussen de partij leiders en de „brede massa's van partijleden, niet tot de partij be horende arbeiders en boeren en het leger". „Er waren wankel moedige mensen, die niet in de arbeidende klasse geloofden en die vreesden, dat de leidende rol van de partij door de strijd voor democratisering zou worden ver zwakt. Dit is echter niet zo, de partij is er sterker dan ooit uit tevoorschijn gekomen", aldus het blad van het Poolse ministerie van Defensie. Overal in het land heeft de neirs haar instemming betuigd met de rede, welke Gomulka op het acht ste congres van het centrale par tijcomité heeft gehouden. Te Warschau waren de bladen, waarin Gomulka's verkiezing tot secretaris-generaal van de pairtjj werd gemeld, vrijwel direct uil- verkocht. te West-Eerlijn, sprak maandag avond het bericht van B.Z. tegen. Een woordvoerder van de organi satie zei, dat overbrenging van één divisie, laat staan vijf, zeker dadelijk bij de strijdgroep, die goede contacten in Oost-Duits- land heeft, bekend zou zijn. Er is echter niets vernomen van bewe gingen van Sowjet-troepen van enige omvang, aldus de woord voerder. Vrijlating van mgr. Wyszynski geëist. Op een bijeenkomst in de poly technische school van Warschau, waaraan studenten en arbeiders deelnamen, is een resolutie aan genomen, waarin vrijlating wordt geëist van Mgr. Wyszpnski, pri maat van Polen. Eisen van partij-organisatie te Szscecin. De plaatselijke partij-organisa ties te Szscecin (het vroegere Stettin) hebben maandag op een gemeenschappelijke vergadering de repatriëring van de Poolse burgers geëist, die zich nog in de Sowjet-Unie bevinden, voorts het eerherstel van de generaals Ber- ling en Spychalski en excuus van de schrijver van het recente arti kel in de Prawda, dat beledigend is voor de Poolse pers. Aldus een bericht van radio-Warschau. Het partij-orgaan „Tribuna Lu- du", dat anders gekenmerkt wordt door een sobere opmaak, gaf nu met vette letters de na men van de leden van het nieuwe partijbestuur met hun foto's. Evenals in alle andere bladen werd de meeste aandacht besteed aan de nieuwe partijsecretaris, wiens naam als Gomulka Wies- law werd gegeven ter herinne ring aan het feit, dat hij als Wies- law in de communistische ver zetsbeweging onder de Duitse be zetting bekend stond. Alle bladen noemden zondag een historische dag in het leven van het Poolse volk. Verscheide ne kranten meldden, dat in enige fabrieken de arbeiders die dag hadden gewerkt ten einde hun steun te betuigen aan de nieuwe partijleiders, die zich vooral met het vraagstuk van de te geringe produktie in Polen moeten bezig houden. Ook gisteren werden in het ge hele land bijeenkomsten van ar beiders, boeren, intellectuelen en studenten gehouden, waarop steun wordt betuigd aan het nieuwe partijprogram. De arbeiders van een autofa- briek in Zeran, een voorstad van Warschau, besloten zelf het be drijf tegen een eventuele militai re „putsch" te beschermen, zulks naar aanleiding van geruchten over troepenbewegingen. Bijna 5.000 arbeiders van de locomotievenfabrieken Zispo te Poznan, wier grieven hebben ge leid tot de ongeregeldheden op 28 juni j.l„ hebben maandagavond eenstemmig de pas gekozen secre taris van de Poolse communisti sche partij, Gomulka, steun toe gezegd. Volgens ooggetuigen werden de ongeveer twintig personen, die het woord voerden op een bijeen komst van de arbeiders, onder broken door applaus en gejuich. Reacties op de gebeurtenissen. Het Sowjet-persbureau Tass heeft maandag zonder commen taar de verkiezing van Wladys- law Gomulka tot eerste secreta ris van de Poolse communistische partij gemeld. Het persbureau zweeg over het feit, dat de Sow- jet-opperbevelhebber van de Pool se strijdkrachten, maarschalk Konstantin Rokossowski, niet werd herkozen in het politieke bureau van de partij. Een woordvoerder van de rege ring van de Duitse bondsrepu bliek zei, dat bondskanselier Adenauer heeft gezegd, dat het mogelijk moet zijn gemeenschap pelijke problemen met „een vrij Polen" tot oplossing te brengen. De persdienst van Adenauer's christen-democratische partij voorspelde, dat de gebeurtenissen in Polen zullen leiden tot de val van de leider van de Oostduitse communistische partij, Walter Ulbricht. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft maandag meegedeeld, dat het erover „ver heugd" zou zijn als de door Go mulka voorgestelde hervormin gen in Polen zouden leiden tot een grotere vrijheid voor het Poolse volk. Op een desbetreffen de vraag antwoordde een woord voerder van het ministerie dat de berichten over eventuele bot singen tussen Sowjetrussische en Poolse troepen „door het ministe rie bestudeerd worden". Hij kon echter nog geen verklaring hier over afleggen. Op de vraag of Groot-Brittan- nië bereid is Polen een lening te verstrekken als dit land hierom zou vragen, antwoordde hij: „Dat is een hypothetische vraag". De woordvoerder zei voorts, dat hij niet gemerkt had, dat de Brit se regering van plan is om over de jongste ontwikkelingen in Po len met andere regeringen in be raad te treden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft zondagavond in een vraaggesprek voor de televisie over de toestand in Polen ver klaard dat de Kremlin-leiders voor een „ernstig dilemma" staan. Zij trachten een liberalere politiek in te voeren dan die onder Stalin. Dit wekt krachten die niet tegen gehouden kunnen worden, aldus Dulles. Gevraagd of de Amerikaanse regering de ontwikkeling van wat .nationaal communisme" ge- Koningin Juliana is zondag avond in Catania op Sicilië aan gekomen. Zij werd op het vlieg veld van Fontana Rossa door de autoriteiten van de stad ontvan gen en reed daarop naar Taor- mina. Een sterke Italiaanse politie macht hield persfotografen op 'n eerbiedige afstand en verbood foto's van de aankomst te nemen. De auto's van verslaggevers, die het koninklijke gezelschap wil den volgen, werden tegengehou den. De politie bewaakte ook alle ingangen van het hotel in Taor- mina. De kandidaten die bekend staan om hun sterke oppositie tegen het bondgenootschap met Engeland, zullen vermoedelijk meer dan de helft van de 40 zetels in het nieu we Jordaanse parlement bezetten. Teen 31 van de 40 zetels bekend waren, hadden de anti-westerse kandidaten 19 zetels verworven en daar zullen er vermoedlijk nog drie bijkomen. De nationale socialistische par tij, die voor opheffing van het bondgenootschap met Engeland en een federatie met Syrië is, heeft de meeste winst gemaakt. Zij zal waarschijnlijk de op een na grootste fractie in het nieuwe parlement gaan vormen. De Raad voor de Woningbouw (hoeveelheid onmiddellijk beschik- heeft twee nieuwe aanbevelingen bare bouwrijpe grond. noemd wordt, toejuicht, ant woordde Dulles: „Het belangrijk ste in onze ogen is het verbrok kelen van de structuur van het Sowjetrijk". Het binnenruk ken van Sowjettroepen in Polen beschouwt Dulles niet als agres sie. „Hij wees erop dat Polen deel uitmaakt van het pact van War schau en dat de Sowjet-Unie daar aan het recht ontleent troepen in Polen te houden". „Ik geloof niet dat we onder welke omstandigheden ook onze gewapende macht naar Polen of Oost-Duitsland kunnen zenden. Dat zou een volledige wereldoor log verhaasten". De minister was van mening dat het „indiscreet" zou zijn an ,dere speciale maatregelen te noe men, die de Verenigde Staten zou den kunnen nemen, maar wees in dit verband op de uitzending „De stem van Amerika" en „Radio Vrij Europa". Dulles verzekerde tenslotte dat zijn regering over de Poolse toe stand nauw voeling houdt met de regering van Groot-Brittannië en Frankrijk Berichten over troepenbewe gingen. Zowel te Warschau als te Poz nan hebben maandag vele onbe vestigde berichten de ronde ge daan over troepenbewegingen. Volgens één ervan zou zaterdag een groot aantal voertuigen van het Sowjet-leger uit Oost-Duits- land in de richting van Warschau zijn gereden. Ben correspondent van het Britse persbureau Reuter, die maandag van Warschau naar Poznan is gereden, meldde in een dorp tussen beide steden vracht auto's van het Sowjet-leger te hebben gezien. In enkele van de wagens zaten gewapende solda ten. Het merendeel van deze auto's reed in de richting van Lodz. Het Westberlijnse blad B.Z. meldde maandag, dat vijf Sow- jet-divisies in allerijl van Oost- Duitsland naar Polen waren ge zonden. Twee divisies zouden uit het gebied van Zossen zijn geko men, één uit het gebied van Maagdenburg. Over de andere twee divisies wordt niets meege deeld. Volgens B.Z. hebben de Oostduitse spoorwegen in de af gelopen dagen 4000 goederenwa gons ter beschikkin van het Sow jet-leger moeten stellen. In Oost en Westberlijnse kringen kon geen bevestiging van deze berich ten worden verkregen. De strijd groep tegen onmenselijkheid, een anti-communistische organisatie De Franse regering heeft de opschorting bekendgemaakt van onderhandelingen met Marokko om te komen tot een overeen komst ever de toekomstige be trekkingen tussen de twee lan den. De reden van het Franse be sluit is de houding van de Marok kaanse autoriteiten tijdens het bezoek aan Marokko van leiders van het Algerijnse nationale be vrijdingsfront. Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Franse regering de belang stelling die Marokko voor de toe komst van Algerië toont begrijpt. Zij kan evenwel niet toestaan, dat spectaculaire betogingen plaats vinden in een bevriend land ter gelegenheid van de komst van Algerijnse opstande lingen, terwijl het Franse leger in Algerië zijn plicht doet opdat omstandigheden geschapen wor den die gunstig zijn voor de uit voering van oplossingen die door de bevolking van Algerije vrije lijk aanvaard zijn, aldus de Fran se verklaring. De jongste gebeur tenissen hebben ernstige bezorgd heid gewekt bij de Franse rege ring. Indien de vrees van de Fran se regering in de komende dagen zou worden bevestigd, zo besluit de verklaring, zou het vergeefs zijn het uitwerken van overeen komsten voor de toekomst even als van de conventie voor techni sche hulp of de financiële conven tie voort te zetten. Volgens het Hongaarse persbu reau M.T.I. heeft „Szabad Net", 't orgaan van de Hongaarse arbei derspartij, meegedeeld dat Hon garije zijn eigen weg naar het socialisme moet uitstippelen. Het blad merkt op: „De Sowjet russische, Poolse, Zuidslavische of Chinese weg naar het socialis me stellen ons niet vrij van de verplichting een Hongaarse weg naar het socialisme uit te stippe len. In de plaats van de heren Suur- hoff, Luns en Zijlstra, die doordat zij ook in het nieuwe kabinet zit ting hebben, hun benoeming tot leden der Tweede Kamer niet konden aannemen, zijn benoemd verklaard tot leden der Kamer de heren J. H. Lamberts te Rotter dam (PvdA), C. F. Kleisterlee te Rotterdam (KVP) en L. W. G. Scholten te Utrecht (AR). In de plaats van de heren J. de Wilde en J. W. van der Linden, die eveneens hun benoeming niet hebben aangenomen, zijn be noemd verklaard tot lid der Twee de Kamer resp. mej. J. Th. ten Broecke Hoekstra te 's Graven- hage (VVD) en de heer I. N. Th. Diepenhorst te Epe (CHU). Tot lid der Eerste Kamer is be noemd verklaard de heer J. van Bruggen te Heemstede (CHU), in plaats van de -heer J. Rustige, die zijn benoeming niet heeft aange nomen. De Europese assemblee is gis terochtend begonnen met haar discussies over de Europese een heidsmarkt. De commissies voor politieke en economische zaken hebben voorstellen geformuleerd, waarin de overtuiging wordt uit gesproken, dat de groei en de sta biliteit van de Europese economie door de vorming van een ge meenschappelijke markt der zes landen van de KSG zeer zou be vorderd worden. Zij leggen er nadruk op, dat de ze gemeenschap geen isolationis tische neiging zou mogen hebben en spreken de hoop uit, dat zoveel mogelijk landen zullen toetreden tot de markt of tenminste tot de vrije handelszone, waardoor En geland zich aan de markt wenst te verbinden. De Britse onder-staatsminister van Buitenlandse Zaken, lord John Hope, vatte het Britse stand punt ten opzichte van de plannen samen. Engeland zag zich als centrum van zijn gemenebest niet in staat tot een gemeenschappe lijke markt toe te treden, doch wei was het bereid, zich door mid del van een vrije handelszone met die markt te verbinden. „Wij zien deze vrije handelszone niet als een Europees blok, dat zich achter een handelsbarrière van de rest van de wereld wil afzon deren, integendeel geloof ik, dat een economisch sterk Europa eer der ertoe zal neigen de discrimi natie tegen het dollargebied af te schaffen, dan deze te behouden". De labour-afgavaardigde Jen kins was het hiermee volledig eens. Aansluitend bij de gemeen schappelijke markt zou voor En geland, volgens hem, de aanvaar ding van „anti Gemenbest statu ten" betekenen, wat voor geen enkele Brit mogelijk zou zijn. De voorstellen werden voor de economische commissie ingeleid door de directeur van het Duitse industrie-instituut Hellwig. Deze bracht daarbij het voornemen ter sprake de landbouwsector buiten de gemeenschappelijke markt te houden. Hij pleitte voor het in sluiten van de agrarische produk- ten in de markt, zij het met een langere overgangstermijn als voor de overige produk-ten nodig zou zijn. De landbouwpolitiek moet volgens hem worden geco ördineerd met de algemene eco nomische politiek. Hellwig achtte voorts een har monisatie van de belastingsyste men in de zes landen nodig. Voor de politieke commissie lichtte de Nederlander Van der Goes van Naters deze voorstelling toe. Hij legde er daarbij de nadruk op, dat de vorming van een vrije han delszone met Engeland niet tot gevolg zou mogen hebben, dat de plannen voor een gemeenschap pelijke markt in feite zouden wor den gedenatureerd tot plannen voor een vrije zone. Hij deed een nieuw beroep op Engeland om zijn houding ten opzichte van het continentale Europa, grondig te herzien. De Westduitse vakbond van metaalarbeiders heeft maandag meegedeeld, dat ongeveer 55.000 metaalarbeiders ln Sleeswijk- Holstein woensdag in staking zul len gaan voor hogere lonen en langere vakanties. Een woordvoerder van de bond zei, dat er in metaalindustrie in Sleeswijk-Holstein in totaal on geveer 65.000 arbeiders werken, waarvan er 55.000 zijn aangeslo ten bij de vakbond. Bijna 90 pro cent van de leden ging akkoord met de staking. Radio Warschau heaft maan dag meegedeeld, dat het gerechts hof te Poznan erin heeft toege stemd drie beklaagden, die gear resteerd waren in verband met de relletjes van 28 juni j.l. te Poznan, uit voorarrest te ont- Het hof heeft ook het huidige proces tegen een aantal personen, beschuldigd van deelneming aan dezè relletjes, verdaagd tot 6 no vember om alsnog een aantal ge tuigen te kunnen horen, aldus radio-Warschau. aan de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid voor gelegd, waarvan de eerste betrek king heeft op de mogelijkheid van overwerk in het bouwbedrijf en de tweede op het tegenwoordi ge subsidie- en goedkeuringsbe- leid van de minister. Met de wenselijkheid en de mo gelijkheid van een verlenging van de arbeidsduur heeft de Raad zich op verzoek van de minister bezig gehouden. De Raad acht overwerk in be ginsel een ongewenst en onge zond verschijnsel. Toch kan, naar zijn oordeel, in bepaalde gevallen de overwerkvergunning gunstige resultaten afwerpen. Daarom dient de mogelijkheid om langer dan 48 uur te kunnen werken en hiervoor op korte termijn vergun ning te verkrijgen, aanwezig te ^Een algemene overwerkvergun ning, zoals deze het vorig jaar mogelijk was, acht de Raad echter ongewenst. Dit is bij de werkne mers blijkbaar niet in gunstige aarde gevallen, hoewel er het vo rig iaar, voorzover bekend, in de burgerlijke- en utiliteitsbouw toch nog meer dan 170.000 uur is over gewerkt. De Raad acht het de aangewe zen weg, dat, indien nodig, de werkgevers na overeenstemming met zijn werknemers, op de ge bruikelijke wijze overwerkvergun ning aanvraagt. De districtshoof den van de arbeidsinspectie zul len na instructie van de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid hiertoe hun medewer- king dienen te verlenen. Voorts is de Raad' van mening, dat in deze geen onderscheid moet worden gemaakt tussen woningbouw en burgerlijke- en utiliteitsbouw. Zo dit nodig mocht zijn, moet de mogelijkheid tot overwerken ook gelden voor de toeleveringsbedrijven. Verder is de Raad het met de suggestie van de bedrijfsraad eens, dat een werktijd van 55 uur (10 uur per dag 5 uur op zaterdag) accep tabel lijkt. Verboden zou moeten worden te werken tussen 's zater dags 14.00 uur en 's maandags 7.00 uur (voor de toeleveringsbe- drijven 6.00 uur). Tenslotte meent de Raad, dat tegenover het offer van overwerk tegemoetkomingen gesteld moe ten worden, zo mogelijk in de vorm van een hogere toeslag op de overuren dan thans het geval is. Bovendien zou kunnen worden onderzocht of het mogelijk zou zijn fiscale faciliteiten te geven. De Raad acht zich verder met competent in deze zin een aanbe ling te doen. In de aanbeveling over het sub sidie- en goedkeuringsbeleid stelt de Raad, dat hij de verwachting van de minister, dat door het om buigen van het beleid in totaal meer woningen zullen kunnen wodren gebouwd, deelt. Evenwel zullen niet alle gemeenten in ge Deze conclusie van de Raad heeft geleid tot een aanbeveling, die beoogt de woningnood in de grotere gemeenten te ontlasten door de wens van gepensioneer den, bejaarden, invaliden e.d. tot verhuizing naar een landelijke omgeving gemakkelijker uitvoer baar te maken. Tot nu toe zijn plattelandsgemeenten er in het algemeen niet gemakkelijk toe te bewegen de genoemde catego rieën gezinnen huisvesting te ver lenen, indien de verhuizing niet gepaard gaat met woningruil. De Raad meent, dat in het na tionaal belang van bepaalde plat telandsgemeenten, die profiteren van het nieuwe beleid, kan wor den verlangd, dat een deel van de extra-verkregen woningen voor de bedoelde gezinnen wordt gere serveerd. Voorlopig denkt de Raad aan een regeling ten behoe ve van gezinnen uit de drie groot ste gemeenten. Mocht de rege ling in de praktijk voldoen, dan zou zij kunnen worden uitgebreid tot andere grote gemeenten. Aan de plattelandsgemeenten, waar voor een vestigingsvoorkeur be staat en die in staat zijn haar wo ningtekort snel in te halen of die grotendeels door de woningnood heen zijn, zou bij de besteding van bouwcapaciteit de voorwaar de moeten worden gesteld, dat een deel van de extra-woningen voor huisvesting van gezinnen uit grote steden wordt bestemd. De Raad verklaarde overigens, dat in het huidige stadium nog geen gefundeerd oordeel over de merites van het nieuwe goedkeu ringsbeleid is te geven. Met het hiervoor gestelde is dan ook, naar de Raad met nadruk verzekert, noch een beoordeling, noch kri- tiek bedoeld. Anderzijds zou moeten worden bepaald, dat alleen de gezinnen van de regeling kunnen profite ren, die in Amsterdam, Den Haag of Rotterdam een huurwoning vrij maken, omdat aan huurwo ningen in die gemeenten de groot ste behoefte bestaat. De Raad is er zich van bewust, dat de regeling geen grote bijdra ge tot leniging van de woning nood kan opleveren. Er wordt echter toch enige ontlasting voör de grote steden mee bereikt. Op de duur zal de regeling in bete kenis winnen, naarmate meer plattelandsgemeenten het eigen woningtekort tot oplossing heb ben gebracht en er bouw-capaci- teit beschikbaar is voor de bouw van woningen. HETZELFDE WEERTYPE Snel trokken het afgelopen es- maal enkele storingen in noord oostelijke richting over het noor den van de Noordzee. Ze bewogen in een krachtige en tot hoog in de atmosfeer reikende luchtstro ming, die in stand wordt gehou- liTke"mate"kunnen profiteren van den door enkele depressies tan de nieuwe regeling Verwacht I oosten van Groenland en een om- mag worden, dat vele kleinere ge-1 vangrijk hogedrukgebied boven meenten in versneld tempo het het Europese vasteland, woningtekort zullen kunnen inha-1 Tengevolge van de aanwezig- len terwijl de grotere gemeenten heid van deze storingen stond er niet zoveel meer woningen dan maandag in ons land meer wind voorheen zullen kunnen bouwen, i uit het zuidwesten dan zonctag, Dit wordt in de grotere gemeen ten veroorzaakt door spoedig op tredende spanningen op de bouw- markt en/of door de beperkte if Een groep Cubaanse jonge mannen heeft donderdag het Brit se eilandje Sal Cay, bij de noord kust van Cuba, bezet en er de Cubaanse vlag gehesen. De Cu baanse autoriteiten hebben ver klaard, dat zij niets met deze ac tie, die uitgaat van de „nationa listische revolutionaire partij" uit staande hebben. Naar wij van de correspondent van het ANP in Djakarta verne men zal de Nederlandse advocaat, H. Lips, optreden als verdediger van Schmidt. De heer Lips heeft een advocatenpraktijk in Ban dung en had reeds voör de oor log een praktijk in Indonesië. Zoals bekend is de heer H. Schmidt op 15 oktober door rech ter Rochjani van het landgerecht te Djakarta veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf, daar hij schuldig gevonden werd aan subversieve acties. Na het uit spreken van het vonnis heeft Schmidt hoger beroep aangete kend. Mr Lips is thans voorbereidin gen aan het treffen om de zaak Schmidt op zijn laatst binnen 14 dagen voor het hof te brengen. Zaterdag heeft keizer Haile Se lassie van Ethiopië zich met fa milieleden en gevolg op de rede van de Ethiopische haven Massa- wa ingescheept op het m.s. „Oranje" van de Stoomvaart Mij „Nederland" voor de reis naar Bombay. De keizer en zijn gevolg reisden zaterdag per vliegtuig van Addis Abeba naar Massawa, waar het toestel, alvorens te landen, over de geankerd liggende „Oranje" vloog. In de middag scheepten enkele ministers en andere hoge ambte naren zich op de „Oranje" in, in specteerden de gereserveerde hutten en betuigden hun tevre denheid over de accomodatie. Tegen vijf uur in de middag vertrok de keizer met het keizer lijk jacht „Brioni" van de kade te Massawa naar de „Oranje" onder het gedreun van 21 kanonschoten, die aan boord van het Nederland se schip duidelijk hoorbaar wa ren. Zodra de keizer de „Oranje" betrad, werd de Ethiopische vlag en de' pavoiseervlaggen neerge haald, werd de keizerlijke stan daard plechtig gehesen en klon ken achtereenvolgens het Ethio pische volkslied en het Wilhel mus. Nadat het keizerlijk gezelschap door kapitein Zeilmaker na.ar de speciaal ingerichte appartemen ten was geleid, werd om zes uur het anker gelicht en zette de „Oranje" koers naar Bombay, waar het schip op 25 oktober wordt verwacht. In te Wenen ontvangen berich ten van de Hongaarse grens wordt gezegd, dat de Hongaren op één plaats de grens hebben ge opend. Naar passen en visa werd niet gevraagd en vele Oostenrij kers hebben hiervan gebruik ge maakt en familieleden aan de andere kant van de grens bezocht. De bevolking van de betrokken grensplaats, Felsoecsatar, had de overheid in Boedapest toestem ming gevraagd tot het uitnodigen van de familie en vrienden in Oostenrijk op het jaarlijkse feest van de wijnoogst. Tot haar ver rassing werd de toestemming verleend. daardoor kwamen meer opklarin gen voor, vooral in het zuidwes ten van het land. Overigens veranderde er met veel in het algemene weerbeeld en ook vandaag is dat niet te ver wachten. Het weertype blijft dan ook zoals het is: 's nachts en ochtends vroeg plaatselijk mist, vooral in de middag opklaringen, zuidwestelijke winden, aan de kust nu en dan krachtig, en onge veer dezelfde temperaturen zo wel 's r.aohts als overdag. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdag avond. Plaatselijke opklaringen. Droog weer met plaatselijke op klaringen en in de ochtend hier en daar mist. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG 24 OKTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.27 5.02 5.42 5.52 n.m. 4.45 5.20 6.00 6.10 ZON MAAN op onder op onder Oct. 23 7.21 17.31 20.00 11.37 24 7.22 17.29 21.06 12.31 25 7.24 17.27 22.19 13.15 26 7.26 17.25 23.37 13.51

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1