Uit de Provincie Binnenlands nieuws. Liefde in de storm RHEIJMIN AGENDA Gevonden voorwerpen .1 KERKDIENSTEN BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING helpt bij PÏ» TERNEUZEN. AXEL. SLUISKIL CADZAND. SAS VAN GENT. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. 20 tabletten slechts65" AANGEHOUDEN. Philippijns vrachtschip in wervelstorm vergaan. DRIE DODEN DOOR HET VERKEER IN DEN BOSCH. Bridge. In hotel „Des Pays-Bas" alhier werden voor het seizoen 1956 1957 de eerste wedstrijden in de afdeling Zeeland van de Ned. Bridgebond voor paren gespeeld. De uitslag was als volgt: Hoofdklasse: 1. HH De Smetv. Male 46 m.p.; 2. HH RanschaertRemery 46 m.p.; 3. Mw Maatde heer Boerman 44% m.p.; 4. HH Tous- saintv. d. Linden 43% m.p.; 5. HH De Meurichyde Jong 42 m.p.; 6. HH v. d. GoesWage 41% m.p.; 7. HH VoorhansIJse- baert 36 m.p.; 8. Dames Jurry— Thomaes 36 m.p. Eerste Klasse: 1. HH CatsmanVan Veen 55 m.p.; 2. Mw Bakkerde heer Franken 53% m.p.; 3. HH Al Cattoir 43% m.p.; 4. Mw De Meu richyde heer Boel 43% m.p.; 5. de heer en mevr. Drok 36 m.p.; 6. HH GunterVan Dongen 36 m.p.; 7. HH VergouweIJsebaert 34% m.p.; 8. HH Geerling—Ger- rits 34 m.p. Benoeming. Naar wij vernemen is de heer L. Schieman alhier door de Ne derlandse Heide Maatschappij be noemd tot hoofdwerktuigkundige en zal als zodanig werkzaam zijn bij de door deze maatschappij aangenomen ontginningswerken in Noord-Rhodesia. De heer Schieman, die met zijn gezin reeds over drie weken naar Rhodesia vertrekt, zal aldaar ge durende 3 jaar werkzaam zijn. den aangemaand zich aan de ver keersregels te houden en de over treders attent worden gemaakt op de door hen gemaakte ver- keersfouten. Des middags zullen de school kinderen in de bioscoop „Olym pia" enige verkeersfilms te zien krijgen, en des avonds om acht uur worden voor de volwassenen verkeersfilms gedraaid, en tevens een propaganda-bijeenkomst ge houden Filmavond Voor de leden van de gezellig heidsvereniging van de C.N.A., werd in het Casino een filmavond georganiseerd, welke verzorgd werd door de firma But uit Ter- neuzen, die hiervoor een geva rieerd programma had samenge steld. De leden en verscheidene introducées werden door de voor zitter verwelkomd. Na afloop werd de firma But dank gebracht voor het gebodene. Propaganda-bijeenkomst. De plaatselijke afdeling van de Chr. bedrijfsgroepen centrale hield in het jeugdgebouw „De Ark" 'n propaganda-bijeenkomst. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer Van Schaik, zijn vreugde uit over de zeer gro te belangstelling. Inplaats van 'n propagandistische spreekbeurt werd ditmaal het werk van de vakorganisatie door middel van 'n film aanschouwelijk te zien gege ven, welke was samengesteld ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de C.B.C. Een film over het werk van de bekende Zwitser Robinson Cru- soë werd het slot van deze ge slaagde propaganda-bijeenkomst. DE CONJUNCTUURHEFFING OP WINSTEN IN BELGre. De beslissing van de regering, om tot een conjuncturele heffing op de winsten over te gaan, heeft aanleiding gegeven tot enige ver warring. Uit bij het ministerie van Financiën ingewonnen inlich tingen blijkt, dat die heffing in beginsel 10 zal bedragen, maar in geen geval meer dan een vier de van dat gedeelte der inkom sten, dat boven de 500.000 fr. ligt. Er wordt aan toegevoegd, dat de aldus door het rijk geïnde be dragen niet zullen worden aan gewend om de voorschotgrens van 10 miljard van de Nationale Bank te verhogen. Zij zullen ge blokkeerd worden en later zal het parlement er via een wet een bestemming aan kunnen geven, b.v. besteding in geval van laag conjunctuur, of ter beschikking stelling van de schatkist, die deze gelden zal bezigen om de openba re schuld te verminderen. HET ONGEVAL TE ARNHEM pen. Zwervend trok hij, toen'ook net voor de scooter verkregen geld Revue „Uitverkocht" bij O. en O, De door het bestuur van het Spaarfonds „O. en O." aan de leden aangeboden revue-voorstel ling is een groot succes gewor den en de talrijke bezoekers zul len wel ingestemd hebben met de woorden van de voorzitter van het Spaarfonds, de heer A. van Gink, toen hij aan het slot van de avond het gezelschap dank bracht voor het gebodene en te recht zeide, dat deze revue de ge stelde verwachtingen verre had overtroffen en daarbij de hoop uitsprak dat bij een volgende re vue het gezelschap wederom in het „Centrum" zal optreden. Het grote succes was niet al- ..een te danken aan de bijzondere capaciteiten van artisten als Ber ry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda, maar ook aan het optreden van de overige leden van het grote gezelschap. De ef fecten welke met schijnwerpers an het projectieapparaaat werden bereikt tegen de décors van Tom Manders, waren verbluffend. De in de revue optredende da mes en her-en hebben met bewon derenswaardige en rijk aan af wisseling zijnde taferelen en een zeer gevatte conferencier, die de onvermijdelijke toneelveranderin gen moest overbruggen, de aan wezigen van begin tot het eind weten te boeien, waarbij het or kest, versterkt met Nic Godart op het electronisch concertorgel, bet geheel completeerde tot een prachtuitvoering. De uitverkoop in de muziekaf deling bracht goede zang uit be kende operetten en ook de opera kreeg een beurt... al was het op de plaat, maar het publiek waar deerde toch de manier waarop Harry Woodson hier zijn zangca paciteiten demonstreerde. Na de pauze imponeerde wel •het meest de show „Bloemen weelde", die werkelijk een droom van kleuren te zien gaf. Het hier bij met zeer veel gevoel gezongen „Droomland" maakte deze show tot een waar genot voor oog en oor. De revue bereikte haar cli max bij de slotscèène „De wel vaart van Nederland". Hierbij kwam het gehele gezelschap op het podium met een schittering van kleur en kostuums. De ovatie, welke het publiek het revuegezelschap aan het slot bracht, was een ontlading van de gemoederen na het aanschouwen van deze prachtrevue. Raadsvergadering De raad der gemeente Cadzand is tegen donderdagavond bijeen geroepen. De agenda vermeldt o.m. het eervol ontslag aan de heer J. de Keuninck als onderwij zer aan de openbare lagere school. Als enige candidaat ver meldt de voordracht de heer M. W. de Zwart, onderwijzer te Oud- Vossemeer. B. en W- stellen de raad voor vanaf 1 juli 1956 de sa larisherziening voor rijksambte naren op het gemeentepersoneel van toepassing te verklaren. Ook stellen B. en W. voor om een jaar lijkse subsidie te verlenen voor het Zeeuws studiefonds van 0,05 per inwoner. Verdronken. Woensdag j.l. werd in de buurt van Gent uit het kanaal Gent Temeuzen het lijk opgehaald van R. M., wonende te Sas van Gent, tezamen met het lijk van een vrouw, wonende in de wijk „De Valke" te Assenede. Beide lijken waren aan elkaar vastgebonden. Beide personen, die naar ver luidt een verhouding met elkaar hadden, waren gehuwd, terwijl R. M. reeds enige jaren geschei den van zijn gezin leefde. Veilig Verkeersdag. Donderdag a.s. zal Sas van Gent In het teken van Veilig Verkeer staan. Des voormiddags zal een auto, voorzien van een geluids installatie, door de gemeente rij- Tewaterlating vrachtschip. Op 3 november zal bij de N. V. koninkl. maatschappij „De Schel de" te water worden gelaten het motorvrachtschip „Melbury Bea con." Het schip, dat wordt ge bouwd voor rekening van de Crawford Shipping Co Ltd te Londen, heeft een nlengte van 141,5 meter en een breedte van 18,30 meter en meet 10160 ton deadweight. De doopplechtigheid zal worden verricht door mevr. Kroese. Coöp. Diepvriesvereniging opgericht. Vrijdagavond hield de diep vriesvereniging te Zaamslag een vergadering onder leiding van de heer J. J. de Regt-Dekker. De statuten werden uitvoerig besproken en goedgekeurd, en het huishoudelijk reglement vast gesteld. De voorzitter deelde mede, dat nadat het bureau voor bouw- en woningtoezicht het ontwerp van het gebouw had goedgekeurd, de aanbesteding had plaatsgehad en het bouwen van de diepvriesin stallatie was opgedragen aan de laagste inschrijver, zijnde de heer J. Houg te Bergen op Zoom. Het nieuwe gebouw, dat een afmeting zal hebben van 9.50 x 4.90 m bij een hoogte van 2.80 m, zal verrijzen op een perceel grond in de Stoofstraat. Bij de nu volgende bestuursver kiezing werden tot bestuursleden gekozen de dames N. Koster- Scheele en A. E. van der Waa van Nieuwenhuijzen en de heren J. J. de Regt-Dekker, Anth. Dek ker en P. de Hamer. In de commissie van toezicht werden benoemd de heren L. van Cadsand, C. Maris en J. Diele- man. De diep-vriesinstallatie zal om streeks half december in gebruik gesteld kunnen worden. Geen algemene overeenstemming over gemeenschappelijke markt en Euratom. De besprekingen, die de minis ters van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen zaterdag en zondag in het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Parijs hebben gevoerd, hebben niet de algehele overeenstemming over Euratom en 'n gemeenschappelijke markt gebracht, waarop wel was ge hoopt. „Een zeker gevoel van teleur stelling blijft bestaan", zei de voorzitter van de Nederlandse de legatie, mr Luns, zondagavond na afloop van de laatste vergade ring der conferentie, die volgens een officieel communiqué „welis waar op talrijke punten overeen stemming heeft gebracht, doch 'n aantal meningsverschillen heeft laten bestaan, waarover overleg met de respectieve regeringen noodzakelijk is". Hoewel in het communiqué over de aard van de moeilijkheden niet wordt gerept en de woordvoer ders der delegaties vragen van de talrijke journalisten daarover af wimpelden met de mededeling, dat de conferentie had besloten geen verdere inlichtingen te ver strekken, wordt algemeen aange nomen, dat Duitse bezwaren te gen Franse eisen ten aanzien van het tot stand komen van de ge meenschappelijke markt een gun stiger resultaat in de laatste sta dia van de conferentie hebben verhinderd. „Op een aantal pun ten bleek de Duitse delegatie niet voldoende te zijn voorbereid", al dus verklaarde mr Luns slechts. Omtrent het ongeval in Arnhem, waarbij een kind door een schild wacht werd doodgeschoten, ver strekte de L.V.D. zaterdagochtend de volgende lezing van de toe dracht „Gisteravond om 18.30 uur is in de Kazernestraat te Arnhem een noodlottig ongeval gebeurd. De dienstplichtig soldaat C. P. van V., die bij de zijmgang van de Menno van Coehoornkazerne met een collega op plantonwacht stond, werd door enige kinderen met steentjes gegooid. Hij waarschuw de ze, door schertsenderwijs op te merken: „Oppassen, anders ga ik schieten". Daar de kinderen voort gingen met plagen, liep de betrok kene naar het plantonhuisje en pakte het geweer van zijn collega, dat hij 's middags ontladen had, waarbij hij de houder met patro nen in het plantonhuisje op tafel had gelegd. Toen hij naar buiten kwam, grendelde hij dat geweer, richtte van de heup op de kinde ren en haalde de trekker over. Tot zijn grote ontsteltenis ging een schot af, waardoor de 8-jarige Michiel Vermeer in de hartstreek werd getroffen. Het jongetje is tij dens transport naar het ziekenhuis overleden. Uit het door de koninklijke ma rechaussee ingestelde onderzoek is gebleken, dat de collega van sol daat Van V. later op de middag t geweer wederom had herladen, zo dat Van V., die er positief van overtuigd was, dat hij een onge laden geweer met zich meedroeg, in 'feite een geladen geweer af vuurde. Soldaat Van V. is volko men overstuur ter observatie in de ziekenbarak opgenomen". KANTOORBEDIENDE VERDUISTERDE ƒ6.600. De politie te Almelo heeft vrijdag de 23-jarige kantoorbediende E. F. J. L. uit Rotterdam aangehouden, die ervan wordt verdacht een be drag van 6.600 te hebben ver duisterd. De man, die platzak was, is naar Rotterdam overgebracht. In de afgelopen zomer had hij kans gezien zich ten nadele van zijn patroon, een Rotterdamse brandstoffenhandelaar, een bedrag van 4500 toe te eigenen. Toen hij op 22 augustus bovendien nog een bedrag van ƒ2100 in handen kreeg ging hij er van door. Hij huurde een scooter en bezocht Antwerpen en Brussel. Vandaar koerste hij naar Duitsland en kwam o.m. in Keulen terecht. Hij leefde op grote voet en weldra was het geld op, zodat hij de scooter moest verko- 0 Het Amerikaanse hof van beroep te San Francisco heeft de verwerping door een federale rechtbank van het verzoek van Caryl Chessman om een verhoor bekrachtigd. Chessman is wegens schaking en aanranding al enke le jaren geleden ter dood veroor deeld. MAANDAG 22 OKT. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Zij allen waren schul dig". Café „La Belle Vue", 8 uur: Geluidsfilm „Tuin der Wonde ren". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Toneelspel „Detective Story". Stadsherberg, 8 uur: „De openluchtzangers"; spreker P. Quist. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Serenade". DINSDAG 23 OKT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Alle hens aan dek". Jeugdgebouw Kerkhoflaan, 8 uur: Prachtige kleurenfilms N.C.R.V.; 4 uur: Jeugdvoor stelling. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Serenade". TERNEUZEN. Aan het bureau van politie al hier zijn als gevonden aangegeven de volgende voorwerpen, welke zijn terug te bekomen op de daar achter vermelde adressen: Muntbiljet, M. de Muijnck, Vloos- wijkstr. 47; Lipssleutel, D. Bolle- man, Baandijk 85; Jutezak, Noord- str. 1012; Portemonnaie met in houd, R. van Raalten, Margriet- str 26; Portemonnaie met inhoud, Van Hoeve, wijk O 12; Lederen mo torkap, W. Deij, Langestr. Hoek; Lederen motorkap, F. Herrebout, Baandijk 71; Bos sleutels, W. de Jonge, Irenestr. 11; Bankbiljet, J. de Bruijne, N. Neuzenpolder A 15; Sigarettenkoker, L. Neve, Midden- sluis 9 E; Vulpen, Van Drongelen, Dekkerstr. 15; Oorbel, R. Machiel- sen, Nieuwediepstr. 67; Paar da- mesglacé's, Geensen, Van Steen bergenlaan 41; Step op luchtban den, Meidoornstr. 9; Duimstok en damesglacê, F. Maas, Othene D 53. Voorts zijn aan het bureau van Dolitie alhier terug te bekomen: Etui met 2 vulpennen, Rijwielhand- beschermer, Gebreid mutsje, Da mesglacé (groen) en een speldje (W.F. A.). Gisteren kreeg kleine Peter kiespijn, maar nu straalt zijn hele snuitje al weer, want die akelige pijn is zo- maar spoorloos verdwenen door een half Rheumien- tje. Vol ontzag kijkt hij nu naar het bekende rode buisje en denkt: Pijn - Rhcumin helpt! bij. elk buisje tijdelijk 'n handig schuifdoosje voor 4 Rheumientjes. Steek 't in uw zak of tas verdwenen was naar Frankrijk waar hij tenslotte in een kamp van het vreemdelingenlegioen terecht kwam. Toen men hem na een paar dagen vroeg voor dienstneming te tekenen, weigerde hij. En zo stond hij weer platzak in een vreemd land. Na veel omzwervingen kwam hij tenslotte weer in Duits-land te recht en in Osnabrück kreeg hij van iemand wat geld te leen om naar ons land terug te keren. On middellijk na de grensoverschry ding werd hij gearresteerd. GLAZENWASSER HAD WEER WAT TE VEEL OP De politie heeft de 19-jarige gla zenwasser A, P. B. aangehouden. B. heeft enige jaren geleden in dronkenschap een agent van poli tie een mes in de buik gestoken. Thans had hij ruzie gehad met de familie van zijn meisje. Om deze vete te beslechten nam hij een groot mes uit haar woning mee en spoedde zich naar de woning van zijn aanstaande zwager in de Ko ningstraat te Den Haag. Toen de zwager opendeed, begon B. te schelden en begon hem neer te zul len steken. De zwager vluchtte de huiskamer binnen en deed de deur op slot. B. heeft toen uit woede de deur met het mes bewerkt. Daar na is hij weggegaan om zich later bij de politie te melden. Ook deze daad is in dronkenschap geschied. BEJAARDE WIELRIJDSTER OVERREDEN. Zaterdagmiddag stak de 72-jaii- ge mevr. C. M. Wielingde Jong plotseling het kruispunt Bredius- weg-Rijksweg no 1 te Bussum over zonder op het verkeer te letten. Zij werd aangereden door een in de richting Amersfoort op de rijksweg rijdende auto, be stuurd door de heer W. F. uit Amsterdam. Het slachtoffer, dat sedert kort in Naarden woonde, overleed ter plaatse. De bestuur der van de auto verklaarde later aan de politie, dat de dame zó plotseling voor zijn wagen was verschenen, dat hij niet wist of zij van links of rechts kwam. GASONTPLOFFING IN WINKEL MAGAZIJN TE ROTTERDAM. Zondagmorgen te ongeveer half zeven heeft zich een explosie voor gedaan in het dameskleding- en stoffenmagazyn van H. Both aan de Keizerstraat-Vissersdyk te Rot terdam, die een grote ravage aan richtte en waarbij een nachtwaker lichte brandwonden opliep. De man moest in het ziekenhuis Coolsingel worden opgenomen. Het alleenstaande pand, dat na de oorlog is gebouwd, bestaat uit begane grond, tussenverdieping en eerste étage. De explosie, die door de hevige klap tal van omwonen den met schrik deed ontwaken, ont stond in de keuken gelegen op de tussenverdieping en ging ge paard met een enorme steekvlam, die enige gordijnen in vlam zette. Na de ontploffing zag het er in en rond het magazijn uit of er een granaat was ingeslagen. Glazen deuren stuk en ontzet, plafonds beschadigd, stoelen omvergesme ten, vloeren vol kalk, cement en glas In de keuken was een loze ruimte, die er als een schoorsteen uitzag en ook deze was finaal uit elkaar geslagen. Minstens 30 éta lageruiten begaven het en ook de straten rondom de winkel waren bezaaid met glasscherven, die zelfs twee buitenstaande auto's hebben beschadigd. Gordijnen hingen naar buiten en de geëtaleerde goederen lagen als het ware voor het grij pen. De ravage heeft zich gelukkig be perkt tot een gedeelte van de be gane grond en de tussenverdieping; de eerste étage bleef intact. Op het ogenblik van de ontplof fing kwam de 32-jarige PTT-mon- teur G. van der Grift van zijn werk en liep aan de Blaak. Hij schrok geweldig van de klap en het glas gerinkel' en rende er heen. Door een étalage stapte hij naar binnen en drong door tot in de keuken. Hij rook gas en zag de hoofdkraan van het gasstel openstaan. Direct sloot hij de toevoer af, pakte een melkkoker, vulde deze enige keren met water en weldra waren de brandende gordijnen gedoofd. In middels was middelalarm gegeven en kwamen brandweer en politie te hulp. In het gebouw bevond zich gedu rende de nacht een nachtwaker met zijn hond. De man sliep op de begane grond in een harmonica- bed Toen de 74-jarige nachtwaker een lucifer afstreek om water voor thee te gaan koken, vond de ont ploffing plaats. Vermoedelijk heeft de gaskraan voordien lange tijd opengestaan. Hevig verschrikt ren de de nachtwaker naar buiten, nadat hij van het bed nog een deken had gesleurd, waarin hij zich wikkelde. Buiten gekomen is de man van emotie in elkaar gezakt, maar gelukkig bleek hij niet ern stig gewond. Zijn hond kwam er eveneens goed af. LEIDSE STUDENTENSOCIËTEIT AAN VERNIETIGING ONTSNAPT Door oplettendheid van eenbrand wacht is de Leidse studentensocië teit Minerva zondagmorgen aan to tale vernietiging ontsnapt. Om 7.15 uur heeft hij, op weg naar de brandweerkazerne, ontdekt, dat de over drie verdiepingen lopende lift koker van de sociëteit in lichter laaie stond. De brandweer rukte met 4 wagens uit, overmeesterde het vuur in 20 minuten en kon zich daarna tot nablussen bepalen De „nachtkroeg," de kleine eet zaal en een bijkeuken, alsook de liftkoker zijn uitgebrand. De verwekker van het vuuy is vermoedelijk een warmgelopen elektromotor onder in de liftkoker. RIJINSTRUCTEUR De politie heeft de 42-jarige rfj- instructeur A. den B. aangehou den. Deze had zyn auto aan een vriend geleend, die hem beschadigd terugbracht. De verzekering wilde de schade slechts gedeeltelijk ver goeden. Er moesten nu nog enige niet urgente reparaties aan worden verricht. Den B, is toen naar de garage gegaan, waar de auto heen was gebracht en wist een bediende te bewegen om een kwitantie In te vullen en te ondertekenen, die moest aantonen dat de reparaties waren geschied. Met deze kwitan tie is Den B. naar zijn vriend ge gaan en vroeg hem het bedrag dat op de kwitantie stond, te willen betalen, hetgeen deze deed. Later kreeg de vriend argwaan en zo kwam de zaak aan het rollen. BROMFIETSER VERONGELUKT, Zaterdagmorgen om bngeveer zes uur is de 30-jarige A. de Ko ning uit Zevenbergen ter hoogt;e van Kalishoek nabij Zevenbergen met zijn bromfiets tegen een 50- jarige voetganger opgereden. Hierdoor kwam hij zelf te val len. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het ziekenhuis-, te Breda overgebracht, waar hij in de loop van de middag is over leden. De K. was gehuwd en va der van één kind. 2 KINDEREN VERDRONKEN TOEN SCHIP ZONK. Toen schipper Van der List, lig gende met zijn schip „De nieuwe zorg" te Oosterhout, zaterdag morgen om half zes wakker werd, bemerkte hij dat zijn schip zin kende was. In paniek wisten de man met zijn vrouw en het oudste kind van 5 jaar zich te redden. De 2 jongste kinderen, die in het aéh teronder sliepen, dat reeds bij pa geheel onder water was ge lopen kon men niet meer berei ken. Omstreeks half acht arri veerden zes man van het detache ment torpedisten uit Keizersveer om hulp te bieden. Slechts een klein gedeelte vah het schip stak toen nog boven water uit. Om respectievelijk tien uur en kwart voor elf werden de lijkjes van de twee kinderen ge borgen. DRIJVENDE TORPEDO WAARGENOMEN. Het Engelse troepentransport schip „Empire Wansbeck" heeft zaterdagmorgen om 8 uur onge veer acht mijl bewesten de in gang van de Nieuwe Rotterdam se Waterweg een drijvende torpe do waargenomen. Vermoedelijk is het projectiel afkomstig van de onlangs op de Noordzee ge houden oefeningen. De scheep vaart is gewaarschuwd. GEVANGENE UIT ROTTER DAMSE GEVANGENIS ONTSNAPT De politie zoekt op het ogen blik naar de 21-jarige A. L. uit Zoetermeer, die vrijdagochtend ontsnapt is uit de gevangenis te Rotterdam. Met een andere gede tineerde was hij belast met het buitenzetten van vuilnisemmers. Zo ook vrijdagochtend. Zij deden dit onder toezicht, maar dit mocht toch niet verhinderen, dat L. op eens de benen nam en verdween in een auto, die kennelijk op hem door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: HERMAN ANTONSEN DINSDAG 23 OKTOBER. GEREF. GEMEENTE. Axel: 7.30 uur Ds. P. Honkoop, van Ierseke. Vliegtuigen van Amerikaanse bases op de Philippijnen hebben zondag op 500 mijl ten noord-oos ten van het eiland Luzon tien op varenden ontdekt van het Philip- pijnse vrachtschip „Lepus", dat de dag tevoren in een wervel storm terecht was gekomen. De vliegtuigen wierpen redding- vlotten en levensmiddelen uit, die door de schipbreukelingen kon den worden bereikt. Van het vrachtschip en de overigen van de 37 opvarenden heeft men geen den, waarbij het publiek zal wor- spoor kunnen ontdekken. 43) Nadruk verboden. Op andere ogenblikken verwen ste hij zichzelf om dat dwaze verlangen. Was hij dan niet flink genoeg om een nederlaag te er kennen en te aanvaarden? Kende hij dan het oude gezegde niet, dat als liefde komt tot haat, dan is het duivels kwaad? Die oude spreekwoorden waren maar al te waar! Gwynne had geen greintje gevoel meer voor hem over.Als ze ooit iets om hem gegeven had, nu deed ze dat zeker niet meer. Zelfs hun vriendschapsband was zo teer, dat een onbewaakt woord die verbreken kon. En dan zou den ze eikaars tegenwoordigheid niet meer kunnen uitstaan. En zo werd hij, zonder te beseffen, wel ke een wanhopige strijd Gwynne moest voeren om haar ware ge voelens te verbergen, prikkelbaar en somber. Hij bracht uren door in stilzwijgen, snede stukjes hout tot figuurtjes, om ze even later in het vuur te gooien. Maar toen hij een klein schip had gesneden en weg wilde werpen, kwam ze daartegen op. „Nee, maar dat is veel te schat tig!" riep ze uit. zich bukkend om het keurig gesneden scheepje uit het vuur te redden. Hij keek niet eens op en zij stopte zijn scheep je stilletjes weg in één der broek, zakken van haar matrozenpakje, dat ze droeg met de zwiergiheid van een echte zeeman. „Waarom zou je niet eens pro beren een paar borden en scha len voor ons te maken?" stelde ze hem schuchter voor. „Overal ligt schors en hout in overvloed. Waarom zou dat niet gaan?" Hij keek plotseling op en zijn blauwe ogen flikkerden. Haar ge maakte vrolijkheid werkte op zijn overspannen zenuwen. Waarom was "ze niet als andere vrouwen. aanhankelijk, hulpbehoevend, vertrouwend op zijn hulp' Zelfs en huilbui zou hem liever ge weest zijn dan deze zelfbeheer sing, deze supérieure houding. Ze behandelde hem feitelijk alsof hij een klein stout kind was, dat bezig gehouden moest worderi, omdat het regendel Toch zag dat smalle, ernstige gelaat er zo bleek en verdrietig uit, dat het een snaar in zijn bin nenste roerde. Heel even zag hij achter dat masker van rust de ziel van een hopeloos verliefd jong meisje, dat met ongeëve naarde moed haar best deed zich goed te houden. En hij, die toch als man sterk moest zijn, hij gaf het op. Hij balde zijn vuisten, zo dat de nagels hem diep in de handpalm drongen. „Dat is een prachtidee!" zei hij, opstaande en zich uitrekkend. „Jij vormt het denkend deel der natie! Voordat we weer gaan eten zal ik zorgen, dat we borden heb ben. Waar heb je het materiaal gezien?" Ze wees hem de plek en volgde hem met haar blikken, toen hij erheen ging. Ze dacht aan de. eer ste keer, dat ze Robin Lee. in de spreekkamer van het ziekenhuis gezien had. Aan zijn blauwe ogen, die haar zo doorvorsend hadden aangekeken; aan zijn schitterend witte tanden, als hij glimlachte; aan zijn bos geel blond haar, dat over zijn voor hoofd viel op de engie manier, waarop het volgends haar meis jesidealen vallen moest. Heimelijk had ze hem „Robin Adair" genoemd» naar de held uit het oude Ierse liedje, dat ze zo vaak geneuried had, als ze aan hem dacht. Ze beet zich op de lippen om zich goed te houden Hij kwam terug. Ze moest haar rol blijven spelen. Eb zat i.iets anders op. Hij was nu eenmaal Robin Lee, de verloofde van Inez Maitland, die op dit ogenblik on getwijfeld in wanhoop naar hem zocht, om hem dood of levend, terug te vinden. Hij was niets voor Gwynne Cameron. Zelfs geen trouwe vriend, al hielden ze zich ook zo. Die nacht draaide de wind naar het Noorden. Op haar bed van mos in de andere hoek der hut, achter een scherm van bam boestengels en palmbladeren, lag Gwynne te luisteren naar het ruisen der palmbladeren achter de kleine hut en zond een gebed van dankbaarheid ten hemel op. Morgen zou het helder weer zijn en zouden ze de kans wellicht krijgen, de aandacht van een voorbijvarend schip te trekken. Ze hadden alle mogelijke sprok kelhout verzameld en tot een hoge berg op het smalle strand opgestapeld. Het was slechts flink honderd meter in de lengte en eindigde in een strook moerassige grond. Zodra ze een schip bespeurden wilde Robin die stapel aansteken. Het diende nergens toe, dit te doen, voordat ze met hun kijker een schip ontdekt hadden. Brand stof verspillen zou in hun om standigheden onverantwoord zijn. Hun voorraad was niet onuitput telijk. (Wordt vervolgd.) had staan wachten. Men zag nog, dat de auto twee inzittenden had, een man en een vrouw, en kente kennummer SX-65-72 droeg, De wagen was zwart met geel ge verfd. A. L. is bijna twee meter lang, heeft blond haar en blauwe ogen en droeg ten tijde van de ontsnapping een overall. De eigenaar van auto SX-65-72 heeft zich bij de Rotterdamse po litie gemeld en hij vertelde vrij dagmorgen aan het stuur te heb ben gezeten, toen de 21-jarige A. L. uit Zoetermeer kans zag met behulp van zijn auto er van door te gaan. De eigenaar, de 24-jarige C. H. P. V., een mijnwerker uit Heerlen, verklaarde geheel te goeder trouw te zijn geweest. Be halve hijzelf had nog in de auto gezeten de 27-jarige mijnwerker A. M. uit Heerlen, die in de Rot terdamse gevangenis gedetineerd zou zijn geweest. De laatste zou als gids hebben gefungeerd. Na dat men van de Noordsingel was weggereden, heeft de auto de weg naar Den Haag ingeslagen en in de buurt van deze stad zijn A. L. en A. M. uitgestapt. Aanvankelijk dacht men, dat in de wachtende auto een man en een vrouw had den plaatsgenomen, maar geble ken is dus nu, dat de inzittenden twee mannen waren. Zaterdagmiddag omstreeks het middaguur is de 73-jarige wielrij der F. van der B. te Nuland op de rijksweg door een auto aange reden. Hij werd ernstig gewond naar het St. Carolusziekenhuis te Den Bosch overgebracht, waar hij kort daarop aan de verwondingen overleed. Zondag-ochtend omstreeks half acht werd de 59 jarige wielrijder H. D. uit Den Bosch op de Van der Weeghensingel te Den Bosch door een auto gegrepen. Hij over leed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. In de St. Jorisstraat te Den Bosch reed zondagmiddag een be stelauto, die onder toezicht door een dame zonder rijbewijs be stuurd werd. Ter hoogte van het -paleis van Justitie raakte zij de macht over 't stuur kwijt en reed aan de overzijde tegen een gevel op, juist toen daar twee kinde ren passeerden. Het 3-jarige meis je W. J. uit Den Bosch raakte zo danig tegen de muur bekneld, dat zij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Haar zusje, de 14-jarige Tt. J. liep inwendige kneuzingen op. SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN Vrijdag is in de Oude IJssel te Doetinchem de 36-jarige schip persvrouw E. A. van Megen-van Megen uit Bemmel te water ge raakt en verdronken. Zij was be zig met wassen en viel door on bekende oorzaak -n het water. Eerst geruime tijd later werd zij vermist. Mevr. Van Megen was gehuwd en had 2 kinderen. „ROCK AROUND THE CLOCK" IN APELDOORN VERBODEN De burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, heeft uit vrees voor wanordelijkheden de vertoning van de Amerikaanse film „Rock around the clock" in de Apeldoornse bioscopen verbo den. De film zou met ingang van 26 oktober gaan draaien in een theater te Apeldoorn. TERNEUZEN. Geboorten. 12 okt. Jan Pieter, z van Johannes Walhout en Su zanna Gijssel, Kazernestraat 24; 15 okt. Antje Suzanna, d. van Jan v. d Wege en Suzanna Verstraten, Tramstraat 10; Diana Ina, d. van Maarten Klouwers en Tanneke de Zwart Hendrikstraat 2; 16 okt. Carina Mariëtte Gerarda, d. van Cyrillus Wauters en Madeleine C. Huijsman, (won. te Sas van Gent, Zandstraat 39); 17 okt. Hermanus, z van Izaak Verhelst en Pleuntje Vlaander, P. 149; Jacinta Johanna Waltruda, d. van George F. de Co- ninck en Maria A. Lioen, (won. te Sas van Gent, Stationsstraat 24e). Huwelijksaangiften. 12 okt. Ge- rardus Charles Lohman, 23 j jm. (won te Rotterdam) en Irma Loui sa -Snoeck, 23 j. jd.Rosé Petrus Eggermont, 23 j. jm. en Agnes An gela Gelderland, 20 j. jd.; Petrus Daniël Bareman, 31 j. geh. gew. en Carla Friedricke J. Schout, 20 j. jd. (won. te Oostburg)16 okt. Ar- mand Richard Marie de Clerck, 24 j. jm. (won. te Philippine) en Frie da Louisa Bracke, 22 j. jd.; 18 okt. Pieter Frangois de Nys, 25 j. jm. en Gerada Catharina Suzanna Luyk, 23 j. jd. Huwelijksvoltrekkingen. 17 okt. Johannes Cornells Corstiaan van Aalst, 23 j. jm. (won. te Pijnacker) en Catharina Maas, 26 j. jd.; 18 okt. Daniël Cornells Schieman, 27 j. jm. (won. te Axel) en Janna Jozina de Vos, 23 j. jd. Overleden. 11 okt. Adnana Ver- schelling, 77j. geh. gew. met Corne lls Weststrate; 12 okt. Krijn Dees, 77 j., geh. gew. met Anna K. de Vos; Clement August Verheecke, 57 j., (won. te Axel), echt. van Alice D. Varin; Jacobus Arie Hamelink, 73 j., echt. van Pieternella J. Hame- link; 13 okt. Zephirine de Bat, 8 mnd, d. van Marinus de Bat en van Anna van Iwaarden; 17 okt. Adria- na de Kraker, 73 j. echt. van Pie ter M. de Jonge; Adriaan Pieter Jansen, 68 j., (won. te Axel), echt. van Cornelia Verstrate. TERNEUZEN. In de week van 12 tot 18 oktober' zijn uit deze gemeente vertrokken: M. A. Schoonakker, Emmalaan 1, naar Poortugaal; A. H. de Gysel, Kanaal weg 95, naar Heerlen; M. F. M. Zandburg, Rozenstraat 93, naar Den Haag; A. Ch. R. van der Linden, v. Steenbergenlaan 25a, naar Middelburg; K. Ch. H. Lyp- pens Axelsestraat 21, naar Am sterdam; F. C. de Doelder, Nieuwe- diepstraat 112, naar Den Haag en L. Vermaas, Bosjesweg 53, naar Axel.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2