Rommelige toestand in Polen Vragen aan de Minister. salons sobert* HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Het plan van Menon voor de Suez-kwestie Maatregelen van Belgische rege ring om prijsstijging tegen te gaan Eisen van Chroesjtsjef in Warschau Voorstel van Boelganin aan Eisenhower MAANDAG 22 OKTOBER 1956 11e Jaargang Nr 2901 Koningin Juliana met vacantie Lawine in Himalaja eist doden Chinese troepen concentraties bij Hongkong? STAATSGREEP IN HONDURAS. De smokkelwapens voor Algerië Marokko en Algerië De gebeurtenissen op Cyprus Mevrouw Rajk weigert schadeloo&stellin g MEER WIND. Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; Per week ±6 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J- van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek KleineAdvertenties'5 regels 1,-5 iedere regel meer 2n cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor her Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Een correspondent van Reuter, dié1 van Poznan naar Warschau was gereden, heeft zondag mee gedeeld, dat hij tijdens zijn reis weinig tekenen had gezien, die er op wezen, dat er troepenbewe gingen plaatsvonden. In Lowicz, een plaats ongeveer 80 km ten westen van Warschau gelegen, zag hij een konvooi van het Sowjet-Russische leger, dat uit ongeveer 20 vrachtauto's be stond en zich in de tegengestelde richting van Warschau bewoog. Het bleek, dat het grootste deel van deze auto's geen troepen ver voerde. Tussen Lowicz en Warschau zag hij voorts nog ongeveer 10 Sowjet-Russische legerwagens, die geen soldaten vervoerden en niet naar Warschau op weg wa ren. In Warschau stromen uit alle delen van Polen resoluties bin nen, waarin aan de „democrati sering" van Polen steun wordt toegezegd en de terugkeer van Gomulka aan de top van de Pool se regering wordt toegejuicht. Gomulka, de nieuwe leider van de Poolse communistische partij heeft zaterdag een rede gehouden tot het centrale comité van de partij. Hierin zei hij ondermeer, dat Polen zich zal vededigen zodat het niet van de weg van democra tisering kan worden afgedrongen. Gomulka deed een vernietigende aanval op het Poolse industriële en landbouwkundige beleid en zei, dat het geen zin had om zon debokken te zoeken voor de eco nomische moeilijkheden van het land. Na nieuwe hervormingen be loofd te hebben, gaf hij van zijn sympathie blijk met de arbeiders die in juni van dit jaar te Poz nan in opstand kwamen. Gomul ka verklaarde, dat de betogingen in Poznan niet door buitenlandse agenten waren uitgelokt. De relletjes in Poznan waren volgens hem het gevolg van „leu gens," zoals het gegoochel van de Poolse regering met statistie ken met de bedoeling aan te tonen dat de lonen van de arbeiders in de afgelopen zes jaar met 27 waren gestegen. Met betrekking tot het Poolse parlement merkte Gomulka op, dat er bepaalde constitutionele verbeteringen moeten worden aangebracht, zodat de Sejm (de Poolse Tweede Kamer), na de verkiezingen van december, de „opperste wetgevende en uitvoe rende macht kan uitoefenen." Betreffende de produktie zei Go mulka, dat de fabriekenn niet grondig door de staat geleid kun nen worden en dat de beschik bare arbeidskracht economisch moet worden aangewend. Vele Poolse fabrieken zouden stillig gen uit gebrek aan grondstoffen. Voorts merkte de nieuwe Pool se communistische leider nog op, dat de individueel geleide boerde rijen over het geheel genomen betere resultaten opleverden dan de collectieve en dat de toestand op het gebied van de huisvesting „ontstellend" was. Slechts onge veer twee vijfde van de bij plan vastgestelde 900.000 kamers wa ren gebouwd tijdens de uitvoering van het zesjaren-plan. En tenslot te had volgens hem de politiek teruggang in de produktie van steenkool. De speciale correspondent te Warschau van het Zuid-Slavische dagblad „Politika" meldt, dat een der leden van het centrale comi té der Poolse communistische partij op de zaterdag gehouden bijeenkomst de eis heeft gesteld, dat een onderzoek zal worden in gesteld naar troepenbewegingen, die zouden hebben plaats gevon den, en die in het gebied van Stettin tot incidenten zouden heb ben geleid, waarbij doden en ge wonden zouden zijn gevallen. Radio-Moskou riep zondagmor gen om, dat op de besprekingen, die Chroesjtsjef c.s. met de lei ders der Poolse communistische partij hebben gevoerd, „van ge dachten werd gewisseld in 'n geest van vriendschappelijke openhar tigheid." Zuidslavisc blad meldt inciden ten bij Pools-Oostduitse grens. Het te Belgrado verschijnende blad „l'olitika" heeft zondag be richt, dat Poolse troepenbewegin gen geleid hebben tot „ongewen ste incidenten", waarvan min stens één in het gebied van Stet tin nabij de grens tussen Polen en Oost Duitsland, waarbij verschei dene personen waren gedood of gewond. Volgens „Politika" hadden de troepenbewegingen geleid tot „agitatie onder de Poolse bevol king. Het blad maakte geen mel ding van incidenten, waarbij Rus sische troepen bij Stettin betrok ken, zouden zijn geweest. Trekken Sowjet troepen van Warchau weg? De correspondent van de „New York Times" te Warchau heeft zondag gemeld, dat volgens be richten „uit betrouwbare Poolse bron" de Russische troepen van de Poolse hoofdstad wegtrekken, zonder dat overigens de politieke crisis over de Poolse eisen voor een van de Sowjet-unië onafhan kelijke koers zou zijn opgelost. De Sowjet-tröepen te Sochac- zew 50 km ten westen van War schau, en te Siedlce, 90 km ten oosten van de hoofdstad, zouden worden teruggetrokken. Naar verluidt waren laatstgenoemde troepen vrijdag uit de Sowjet- Unie aangekomen. Gomulka weer eerste-secretartó van Poolse comm. partij. Wladyslaw Gomulka is weer tot eerste secretaris van de Poolse communistische partij benoemd. Maarschalk Konstantin Rokos- sowski, de in Polen geboren Rus sische opperbevelhebber van het Poolse leger, werd niet in het po litieke bureau herkozen. Dit is zondagavond door radio-War- schau meegedeeld. Eisenhower over Polen. President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft zaterdag bij monde van zijn perssecretaris verklaard, dat „alle vrienden van het Poolse volk sympathiseren met zijn traditioneel verlangen naar vrijheid en onafhankelijk heid." Er waren talloze berichten uit Polen ontvangen, die duidden ren berichten ontvangen over Sowjet-troepenbewqgingen. Eisenhower deelde voorts mede in verbinding te zullen blijven met zijn minister van Buitenland se Zaken, teneinde te pogen een en ander bevestigd te krijgen. Een woordvoerder van de Pool se regering heeft zaterdag ver klaard geen commentaar te heb ben op berichten over troepen bewegingen in Polen. Adenauer over de gebeurtenis sen in Polen. „Een akkoord tussen het Duit se volk en een vrij-Polen is abso luut mogelijk, zelf waarschijn Jijk", zo heeft bondskanselier Adenauer zondag in een rede over de Westduitse buitenlandse poli tiek te Dortmund verklaard. „De ontwikkeling in Polen ver sterkt mijn hoop, dat het eens in Europa weer tot vrede en vrijheid voor alle volkeren zal komen", al dus de kanselier. Naar zijn me ning zullen dan alle bestaande ge schillen tussen Duitsland en Po len door onderhandelingen uit de weg kunnen worden geruimd. Het Duitse volk zou echter nooit zijn rechten op het voormalige Duitse gebied achter de Oder en Neisse prijs geven. Felle kritiek van de „Prawda" op Poolse pers. Het blad van de communisti sche partij van de Sowjet Unie, de „Prawda", heeft zaterdag een scherpe aanval gedaan op de Poolse pers, omdat zij artikelen heeft gepubliceerd, die „de funda menten van het socialistische stel sel doen schudden". Ook publi ceerde de Poolse pers anti-Sow- jet-uitspraken. Dit is de eerste maal sedert Tito in 1948 uit de Kominform werd gestoten, dat de Sowjet- Unie een andere communistische staat zo hevig heeft aangevallen. De geest van de lezers wordt door in de Poolse pers versche nen artikel „vergiftigd met het ingevoerde venijn van een levens beschouwing,'die vreemd is aan de arbeiders". In de Sowjertladen zijn zater dagochtend geen berichten gepu bliceerd over het bezoek van par tijsecretaris Chroesjtsjef en drie andere hooggeplaatste Sowjet- leiders aan Warschau. Naar wij vernemen is H. M. de Koningin zaterdagmorgen van het vliegveld Soesterberg ver trokken om een korte vacantie te gaan doorbrengen op Sicilië. De lange duur van de kabinetsfor matie heeft het H, M. niet moge lijk gemaakt eerder in de zomer een vakantie te ondernemen. De Koningin wordt op haar reis, die een strikt privé karakter draagt, vergezeld door twee vriendinnen uit haar studententijd, mevr. s Jacob-Vaillant en mej. M. Mi- chelin. De reis werd met de rege ringsdakota gemaakt. te naa voigens iiem ue puuucn f- van de regering geleid tot een op onrust en gisting. Verder wa- De correspondent van de „New de Sowjet-partij besprekingen te York Times", Sidney Gruson, heeft aan zijn blad gemeld, dat Nikita Chroesjtsjef, de secreta ris van de Sowjet-communistische partij, „met troepen rondom Warschau" kracht hebben bijge zet aan eisen voor handhaving van pro-Russische Poolse leiders. Volgens Poolse zegslieden stel de Chroesjtsjef na zijn aankomst, vergezeld van vele officieren van het Russische leger, het ultima tum, dat het oude politieke bu reau van de Poolse partij onge wijzigd gehandhaafd moest wor den. Om alle misverstanden te voorkomen werd er bij gezegd, dat maarschalk Rokossowski, de vroegere officier van het Sowjet- leger die in 1949 minister van De fensie in Polen en opperbevel hebber van de Poolse strijdkrach ten werd, troepen bij Warschau had opgesteld. Of dat Russische of Poolse troepen waren, is niet bekend, zo verklaarden de Poolse zegslieden volgens de correspon dent van „New York Times". Het officiële Sowjet-persbureau „Tass" meldt, dat zaterdag een communiqué is uitgegeven over de besprekingen in Warschau tussen de delegatie van het cen trale comité der Sowjet-commu nistische partij en het politieke bureau van de Poolse partij. Besloten is, dat binnenkort een delegatie van het bestuur der Poolse partij naar Moskou zal gaan om met het presidium van voeren over verdere versteviging van de politieke en economische samenwerking tussen Polen en de Sow jet-Unie en versterking van de vriendschap en samenwer king tussen de beide partijen. Bij Garwhal in de Himalaja zijn 23 mensen om het leven ge komen door een lawine. In het betrokken gebied is de laatste tijd drie meter sneeuw gevallen. De „Hongkong Standard" heeft melding gemaakt van bewegingen van communistischChinese troe pen langs de grens van de Britse kroonkolonie Hongkong. Sedert het begin van de week zijn de Chinese troepen in het grensgebied, die gewoonlijk de sterkte van een regiment hebben, opgevoerd tot 35.000 man, aldus het blad. Het vraagt zich af, of de troe penbewegingen verband houden met de onlusten van de vorige week in Hongkong, die volgens de communistische autoriteiten door nationalistische agenten ver oorzaakt waren. De Belgische minister-presi dent, A. van Acker, heeft een persconferentie gehouden, waar in hij mededelingen gedaan heeft over de maatregelen, welke de Belgische regering heeft geno men, om prijsstijging tegen te gaan. De door de regering getroffen maatregelen komen in hoofdzaak neer op de volgende voorzienin gen: 1) Krachtens een ministerieel besluit van recente datum moest elke aanvrage tot verhoging van de prijzen 20 dagen tevoren wor den ingediend bij de minister van Economische Zaken. Voortaan zal geen enkele prijsstijging meer worden toegestaan. 2) De regering zal overgaan tot een Vermindering van de indi recte belastingen op sommige goederen met groot verbruik. Deze verlichting moet overeenko men met een werkelijke daling van de door de verbruiker te be talen prijs. 3) De regering, overtuigd van de noodzakelijkheid om de rijks uitgaven te houden binnen de per ken van de normale inkomsten en geleidelijk het beroep op de kapi taalmarkt te verminderen, heeft besloten de inkomstenverminde ringen, voortvloeiende uit de verlaging der indirecte belastin gen, goed te maken door bezuini gingen en uitgavenverminderin- gen, geldende voor de gewone be grotingen der dienstjaren 1956 en 1957. 4) De regering heeft besloten voor vlees weer wettelijke prijzen vast te stellen. Door deze maat regel zal de thans geldende vlees- prijs belangrijk worden verlaagd. 5) De regering heeft een aan tal maatregelen genomen inzake de bevoorrading van het land met kolen en besloten voor huisbrand weer wettelijke prijzen vast te stellen. De prijzen zullen eerst daags worden bekend gemaakt en dit zal een belangrijke daling van de prijs van huisbrandstof tot gevolg hebben. 6) Heffing op winsten. Ten einde een overmaat van koop kracht uit de schakelen zal de regering bij het parlement een wetsontwerp indienen tot het hef fen van een conjunctuurbelasting op de winsten van de handel- en nijverheidsbedrijven waarvan de opbrengst op een speciale reke ning bij de Nationale Bank zal worden" gestort. Deze heffingen zullen slechts van toepassing zijn op bedrijven, die winsten van een bepaalde grootte hebben ge maakt. 7) De regering is niet voor nemens zich op de een of andere wijze tegen koppeling van lonen aan het indixcijfer der kleinhan delsprijzen te verzetten. Zij is evenwel voornemens zich met kracht te verzetten tegen alle rechtstreeks, of indirect, buiten de loonovereenkomsten om ge stelde looneisen, zoals thans in sommige takken van nijverheid voorkomen. Op de vrijdag gehouden pers conferentie heeft de minister van Financiën o.m. nog medegedeeld, dat de financiële offers voor de regering, voortvloeiende uit de te nemen maatregelen ongeveer IV2 miljard frank zullen bedragen. De regering heeft besloten dat die verminderingen der inkom sten zullen opgevangen worden door begrotingsbeperkingen en hiertoe is door de dienst voor de begroting een klein program met voorstellen opgemaakt, waarin wordt aangeduid voor elk depar tement, in welke mate er in wel ke sector beperkingen moeten nagestreefd worden. Wat de investeringen door de overheid betreft is volgens de minister reeds ingegrepen en er zullen nog nieuwe beslissingen volgen, vooral op het gebied van openbare werken, verkeerswezen en landsverdediging. Deze heb ben betrekking op eeni belangrijk bedrag. De regering zal besissen over de uitvoering van werken en verbintenissen die niet absouut noodzakeijk waren. Wat de invoering van een con juncturele belasting betreft, deel de de minister mede, dat deze voor 2 jaar van kracht zou zijn. Zij zou toegepast worden op de winsten van het dienstjaar 1956. Zij is niet van toepassing op klei ne ondernemingen, daar winsten tot en met 500.000 fr zullen vrij gesteld worden. Voorts zal voor de beperkte gevallen de belasting niet hoger mogen zijn dan een vierde van de inkomsten boven de 500.000 fr. De belasting zou in beginsel 10 pet bedragen en door bij de maatschappijen die bedrij ven vrij te stellen die geen 500.000 fr winst maken, zullen van in totaal 22.853 maatschap pijen er 18.018 belast worden. VRAGEN OVER PUBLIKATIE INZAKE KONINKLIJK HUIS. Het Eerste Kamerlid de heer Reijers heeft aan de minister president, minister van Algemene Zaken, de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Was de materiële inhoud van het op 12 juni 1956 in het Duitse weekblad „Der Spiegel" verschenen artikel over ons ko ningshuis vóór de publikatie, al thans op 8 juni 1956, aan de rege ring, althans aan de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken bekend? 2. Zo ja, welke maatregelen heeft de regering en met name de minister van Buitenlandse Zaken getroffen om deze voor ons staatshoofd kwetsende en het internationaal aanzien van ons land schadende publikatie te voorkomen, te verhinderen of te doen wijzigen? Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meldt dat het bericht had ontvangen, dat een militaire junta zondag middag de macht in Honduras heeft overgenomen. President Lozano zou zijn af getreden. Er waren geen andere bijzonderheden over deze staats greep binnengekomen, aldus ver klaarde men op het ministerie, maar er schijnen zich geen ge welddaden te hebben voorgedaan. Frankrijk heeft Egypte inlich tingen gevraagd over de lading wapens in het „Athos", die dezer dagen voor de Algerijnse kust door de Fransen in beslag is ge nomen. Volgens de bemanning zijn de wapens in Alexandrië ge laden door Egyptische soldaten. De kapitein van de „Athos" heeft voor radio-Oran verklaard, dat hij negentig Egyptische pon den voor de reis had ontvangen. Hij had eerst gedacht, dat de wa pens bestemd waren voor Marok ko. De reis was gegaan via Genua, Italië en de Balearen, waarbij de instructies voor de vaart per radio waren ontvangen. De gezagvoerder zei, dat de wapens in de nacht van de vierde oktober bij de militaire basis te Alexandrië waren geladen nadat het schip daar door een loods van de Egyptische marine was ge bracht. Op de kade stonden zeven wagons met wapens. De „Athos' was omgeven door twee compag- niën van het Egyptische bevrij dingsleger en, toen de kapitein het bevel over het schip had wil len neerleggen met het oog op de wapens, hadden de Egyptenaren hem te verstaan gegeven, dat in dat geval zijn gezin in Egypte last zou krijgen. Het semi-officiële Egyptische blad „Al Goemhoerija" heeft zon dag de tekst bekendgemaakt van de voorstellen van Krisjna Me non voor een regeling van de kwestie van het Suez-kanaal. Het plan omvat een inleiding en zeven „suggesties". In de in leiding worden de zes beginselen opgesomd, waarover de ministers van Buitenlandse Zaken van En geland, Frankrijk en Egypte het onlangs te New York eens zijn ge worden en die vervolgens door de Veiligheidsraad zijn goedge keurd. De eerste' „suggestie" betreft n bevestiging van de conventie van Constantinopel van 1888 inzake de vrijheid van doorvaart door het kanaal. Deze conventie zou moeten worden gemoderniseerd. De tweede „suggestie" gaat over de schadeloosstelling van de aandeelhouders van de oude Suez- kanaalmaatschappij en in het al gemeen over alle klachten welke eventueel worden ingediend naar aanleiding van het besluit tot na tionalisatie van deze maatschap P De derde „suggestie" heeft tot onderwerp de somenwerking tus sen het Egyptische beheersor gaan en de vereniging van ka naalgebruikers. Deze laatstge noemden zouden slechts een advi serende taak hebben en zich op geen enkele wijze mogen mengen in kwesties betreffende het be stuur over het kanaal. In zijn vierde „suggestie" roert Menon de kwestie van een even tuele verhoging van de doorvaart- gelden aan. Z.i. is hiervoor een ak koord tussen de kanaalgebrui kers en het beheersorgaan nood- zakelijk. De vijfde „suggestie" heeft ten doel de gebruikers de mogelijk heid te geven in beroep te ko men tegen alle gevallen van dis criminatie. De zesde „suggestie" voorziet m een soort handvest voor het ka naal- In de laatste „suggestie" wordt voorgesteld, Egypte te belasten met de benoeming van de be kwaamste deskundigen voor de drie belangrijkse posten in het be heersorgaan. Deze benoeming zou moeten geschieden op aanbe veling van de Verenigde Naties. 4» lui pp*. net MaparfrcocM msrfe 16 bfomwrjsfroat 9 Itrnsuzen nat. en internationaal jurylid wij leveren met succes alle voor komende haarwerken de betere toiletartikelen BUITENGEWOON LIDMAAT SCHAP VOOR MEVR. BOUMAN. Aangeboden door de vereni ging van vrouwen met acade mische opleiding. De Nederlandse vereniging van vrouwen met een academische opleiding te Groningen heeft aan mevrouw Bouman het buitenge wone lidmaatschap der vereni ging aangeboden. De aanbieding van dit buitengewone lidmaat schap der vereniging, die 2600 leden en drie buitengewone leden telt, zal geschieden op 26 januari 1957. Naar wij vernemen, zal mevr. Bouman dit buitengewone lid maatschap aanvaarden, Een menigte van naar schat ting 150.000 personen heeft te Casablanca geluisterd naar een rede van de leider van de Marok kaanse nationalistische beweging, Istiqlal, Allal El Fassy. Het was de eerste keer sinds zijn terug keer uit ballingschap, dat Allal het woord voerde in Casablanca. Hij eiste o.m. onafhankelijkheid voor Algerië en hernieuwde de aanspraken op Mauretanië en de Sahara. Te Tetoean sprak vrijdag de Marokkaanse kroonprins, Moelay Hassan, over „de strijd van het broedervolk van Algerië voor zijn bevrijding" en de noodzake lijkheid om de Aijgerijnse belan gen in overeenstemming te bren gen met de Franse. Reuter meldt, dat bij vrijdag ge leverde gevechten in het Algerijn se departement Constantine de Franse troepen 29 opstandelingen hebben gedood. Maarschalk Boelganin, de pre mier van de Sowjet-Unie, heeft in een schrijven aan president Eisenhower een onmiddellijke overeenkomst voorgesteld tussen de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie tot het stopzetten van proeven met atoomwapens, aldus meldt het officiële Sowjet-pers bureau Tass. In de brief, die vrijdag in Wash ington is overhandigd, zegt maar schalk Boelganin verder, dat de overeenkomst uiteraard ook zal gelden voor andere landen, die atoomwapens bezitten. Volgens maarschalk Boelganin zou het niet bijzonder moeilijk zijn de uitvoering van een derge lijke overeenkomst te controle ren. Bij de huidige stand van de wetenschap zou geen atoom- of waterstofontploffing teweegge bracht kunnen worden zonder dat zulks in andere landen zou wor den geregistreerd. Premier Boelganin acht het wen selijk om het thans tenminste eens te worden over het verbie den van de proeven met kernwa pens in afwachting van een nood zakelijke overeenstemming over een verbod van deze wapens. Boelganin spreekt er voorts zijn verwondering over uit, dat presi dent Eisenhower zich sceptisch heeft uitgelaten over de bereid heid van de Sowjet-Unie om een einde te maken aan de proeven met atoom- en waterstofbommen. Boelganin verklaart, dat er geen reden is voor een dergelijke twij fel. In zijn brief deelt Boelganin ver volgens mede, dat de moeilijkheid om te komen tot een ontwape ningsovereenkomst over de ge hele linie, het gevolg is van „het feit, dat zowel de Verenigde Sta ten als enige van de andere lan den die aan de besprekingen over de ontwapening deelnemen, hun voorstellen terugnemen, terwijl de Sowjet-Unie ze aanvaardt." „Gegeven deze toestand is het naar onze vaste overtuiging aldus Boelganin onmogelijk de regeling van de kwestie van de atoomproeven afhankelijk te ste len van een ontwapeningsover eenkomst over de gehele linie. De brief wordt dan besloten met het volgende: „Het spreekt vanzelf, dat de re gering van de Sowjet-Unie voort zal gaan te trachten een overeen komst te sluiten over de andere aspecten der ontwapening, waar bij buiten beschouwing wordt ge laten het feit, dat zij onlangs - zonder te wachten op een moge lijke overeenkomst op dit gebied haar strijdkrachten met 1.840.000 man heeft verminderd". Officiële Amerikaanse kringen beschouwen de brief van Boelga nin aan Eisenhower als een po ging van de Russen om zich te mengen in de verkiezingsstrijd in de Ver. Staten. Zij zien de brief als een propagandastunt om de tegenstelling te verbitteren tus sen de democraten en republikei nen, zoals die tot uiting is geko men ten gevolge van de door de democratische kandidaat Steven son gestelde eis tot het nalaten van proeven met waterstofbom men. Men verwacht, dat president Eisenhower Boelganin spoedig zal antwoorden dat hij diens voorstel verwerpt. Een Griekse Cyprioot is zater dagochtend te Nicosia door onbe kenden doodgeschoten. Dit is de derde moord op een Cyprioot in 24 uur tijds. In de afgelopen 14 dagen zijn twaalf Cyprioten ge dood. Drie Cypriotische meisjes zijn omgekomen en 22 andere Cyprio ten zijn gewond doordat de auto bus waarin zij zaten, zaterdag ochtend in een ravijn is gestort. De 25 inzittenden waren, op weg van het dorp Kypercunda naar hun werk te Episcopi, het Britse militaire kamp in aan bouw bij Limassol. NOG STEEDS VUURHAARDEN IN DE MIJN TE MARCINELLE. In de rampmijn te Marcinelle zijn nog altijd vuurhaarden. De bestrijding van de branden zal worden hervat zodra de liftkooi en weer werken. Het Hongaarse ministerie van Justitie heeft de weduwe van Laszlo Rajk een schadeloosstel ling van 200.000 forint (ongeveer 65.000 gulden) aangeboden, doch mevr. Rajk heeft geweigerd deze som voor zichzelf te aanvaarden en het geld ten geschenke gege ven aan de volksscholen, aldus heeft radio-Boedapest bekendge- Mevr. Rajk zei in haar verkla ring o.m., dat zij sinds augustus j.l. pensioen krijgt voor haar „op onrechtvaardige gronden ver- moorde echtgenoot" en verder niets nodig heeft. Mevr. Rajk voegde hieraan overigens toe, dat men „de jaren van terreur, die wij hebben doorgemaakt, niet met geld kan terugkopen". „Mo ge daarom het geld nuttig zijn voor hen, wier taak het is onze fouten te herstellen". De Nederlander A. H. Zand vliet, wiens vijf minderjarige kinderen onlangs als verstekelin gen van Australië naar Europa voeren, is nu zelf ook op weg naar Nederland. Donderdag arri veerde het schip waarop hij ge monsterd heeft, de Nederlandse „Amstelveen", in Durban. Het afgelopen weekeinde stond het weer in Nederland zoals trou wens in het hele Europese vaste land bezuiden de Oostzee onder invloed van een uitgestrekt en krachtig hogedrukgebied waar van een centrum zondagavond bo ven West-Frankrijk lag terwijl 'n andere kern boven de Hongaarse laagvlakte werd aangetroffen. Dientegevolge was het rustig herfstweer met verspreide opkla ringen en in de nacht op verschei dene plaatsen mist. Boven het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen bevond zich zondagavond een diepe de pressie terwijl ook tussen IJsland en het zuidelijk deel van het Groenlandse plateau een lage drukgebied lag. Met het Europe se hogedrukgebied hielden deze depressies op het oostelijk deel van de Oceaan en het noorden van de Noordzee een krachtige zuidwestelijke luchtstroming in stand. Daarin trok een storing in noor delijke richting naar Schotland. Deze storing wordt heden boven het noordelijk deel van de Noord zee verwacht. In verband daar mee gaat de wind in ons land iets toenemen, maar dat zal dan ook wel het enige verschil zijn met het weer van zondag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR, Overwegend droog weer met over het algemeen veel bewolking en in de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind langs de waddenkust. Later vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. DINSDAG 23 OKTOBER. v.m. n.m. Breskens 3.46 3.57 Terneuzen 4.21 4.32 Hansweert 5.01 5.12 Walsoorden 5.11 5.22 ZON MAAN op onder op onder Oct. 22 7.19 17.33 19.05 10.33 23 7.21 17.31 20.00 11.37 24 7.22 17.29 21.06 12.31

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1