Uit de Provincie De banneling van IJsland Eric de Noorman KERKNIEUWS Finaciële moeilijkheden voor Veiling Walcheren. TERNEUZEN. AXEL. GOES EEDE. SLUISKIL ZUIDZANDE OORLOGSJAREN EN INUNDATIE DE OORZAAK De voorzitter „Geen steun van de regering ontvangen, Walcheren was afgedaan bij het departement". Raad van Vogelwaarde akkoord met vernieuwingsplan Kerkdreef MEVROUW MEIR SPRAK MET SOWJET- AMBASSADEUR TUNESIE EN DE OPSTAND IN ALGERIE GROTE AANVOER VAN GOUDREINETTE IN ZEELAND. De Zeeuwse fruitkwekers wil len graag hun produkten ruimen tegen de zeer bevredigende prij- Geslaagde toneeluitvoering. Ten bate van het Juliana Zie kenhuis alhier heeft de toneel groep „Terneuzen" woensdag avond j.l. voor een goed bezet zen die op het ogenblik worden J jeugdgebouw in de bloemenbuurt betaald. Het is bij de appels het alhier een uitstekende vertolking s-1iA1. in /IriTr» rtrtrt/MTAn trnn +nnncl eflllr QIC ras Goudreinette dat nu in deze provincie een zeer grote plaats inneemt. Op de veiling in Ka- pelle-Biezelinge was woensdag een aanvoer van ruim 100 ton Goudreinette. Het is nog niet dikwijls voor gekomen dat op één veilingsdag zulk een grote hoeveelheid van één ras is. aangeboden. Verwacht wordt dat er in de komende da gen cp deze veiling een aanhou dend groot aanbod van Goudrei nette zal zijn, vooral omdat ook de prijzen gunstig blijven. Woensdag was er weer sprake van een vlotte handel, ondanks het feit dat de Belgische markt voor de Nederlandse Goudreinet te veel aan belangrijkheid heeft verloren. Bij export van Goud reinette naar dit land moet na melijk weer exportheffing wor den betaald en woensdag was deze 4 ct. per kg. De appels wer den nu gekocht voor opslag in koelhuizen. Voor de grootste maten huis houd en standaardkwaliteit werd ruim 33 ct. per kg betaald en de kleinere maten noteerden rond 23 ct. per kg. De kwaliteit is in Zeeland in het algemeen zeer goed. Het per centage keuken- en fabriekskwa- liteit is gering. Hiervoor hebben alleen de fabrieken belangstel ling en zij betalen er 1621 ct. per kg voor. Agenda gemeenteraad. Een openbare vergadering van de raad der gemeente wordt ge houden op woensdag 24 oktober a.s. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: Voorstel van B. en W. tot het verlenen van eervol ontslag aan Ds. A. C. Honders als tijdelijk leraar aan de gymnasiale afde ling van het Petrus Hondius Ly ceum. Idem tot benoeming: a. van een leraar aan de gym nasiale afdeling van het Petrus Hondius Lyceum in vaste dienst, per 1 sept. 1956. De door curatoren opgemaakte aanbevelingslijst luidt: P. Mul der, thans tijdelijk leraar in de oüde talen aan de gymnasiale af deling van dit lyceum; b. van een vertegenwoordiger der gemeente in de stichting „Zeeuwsch-Vlaams Borgstellings fonds". Zitting heeft mr. P. H. W. F. Teilegen. a. idem inzake benoeming Leden van de commissie van ad vies, bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947; b. idem tot vaststelling van een instructie voor de keurings veearts en de hulpkeurmeester en benoeming van een keuringsvee arts. Idem tot verkoop van: a. een perceel grond aan de Willem de Zwijgerlaan; b. gronden in het plan Zeven Triniteitspolder II c. een perceel grond in het plan' Zeven Triniteitspolder II. Idem tot wijziging van de ge meentelijke verplaatsingskosten verordening. Idem tot het verlenen van sub sidie ten behoeve van de stich ting „Zeeuws Studiefonds". Idem tot het vaststellen van de uitgaven van het openbaar lager onderwijs over 1955. Idem tot vaststeling van de uit gaven: a. van het bijzonder lager on derwijs over 1955; b. van het vakonderwijs nut tige handwerken aan de christe lijke school te Sluiskil over 1955 Idem tot het verlenen van een tegemoetkoming ingevolge arti kel 13 van de Lager Onderwijs wet 1920. Idem tot wijziging van de ver ordening op de precariorechten. Idem tot het opnieuw vaststel len van de verordening op de rei nigingsrechten. Idem tot het opnieuw vaststel len van de verordening tot het tijdelijk in gebruik hebben van gemeentegrond en tot het vast stellen van een verordening op de weekmarkt. Idem tot stichting van een ge meentelijke school voor kontinu- onderwijs voor schipperskinde ren. Idem tot wijziging van de ge meentebegroting dienst 1956 gegeven van 't toneelstuk „..als 'n Kwartel", een blijspel in drie bedrijven door Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen. Eten hartelijk en langdurig ap plaus was de beloning voor de wijze waarop het gezelschap dit stuk voor het voetlicht heeft ge bracht. De regie was bij de heer B. Burger en de grime bij de heer Th. van Kouteren in goede han den, terwijl de firma Doorns be langeloos voor een keurige to neelaankleding had gezorgd. Zonder de overige actrices en acteurs te kort te doen verdient wel bijzondere vermelding het sublieme spel van mevr. Sol. Alvorens het stuk een aanvang nam werd een minuut stilte be tracht ter nagedachtenis van het onlangs overleden lid van de to neelgroep, wijlen de heer D. Faas. In de pauze werd een geslaag de verloting gehouden. De alleszins geslaagde avond werd geopend en gesloten door de heer R. Hol. die namens de gemeente zitting heeft in het da gelijks bestuur van het zieken huis. K.R.O.-revue „Uitverkoop" Woensdagavond bracht een uit gelezen gezelschap van het vro lijke genre namens de K.R.O. een bezoek aan de luisteraars uit Terneuzen, Sluiskil, Sas van Gent, Axel en Philippine, in het Concertgebouw. Velen hadden aan de uitnodiging deze avond te bezoeken gehoor gegeven, maar ook niet-leden, wetende dat de K.R.O.-avonden steeds goed ver zorgd zijn, wilden dit program ma niet missen. Het Concertge bouw was dan ook tot de laatste plaats bezet. Vóór de aanvang vroeg de K.R.O.-propagandist de heer De Vletter enkele ogenblikken de aandacht voor een propagandis tisch woord, waarin hij de nood zaak van een eigen omroep uit eenzette. Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda hadden wel het leeuwenaandeel in deze zeer vro lijke avond. Maar daarnaast wer den fraaie zangnummers ge bracht door Coby Beek, sopraan, en John van Heumen, tenor. Ook nu weer brachten Frances en Ca- py buitengewoon mooie dansen. De overige artisten: Betty Bell, Mitzy Tieland en Harry Woodson hebben niet minder er het hunne toe bijgedragen van deze avond weer de zeer verzorgde K.R.O.- avond te maken, die als contact avond tussen omroep en luiste raars ieder keer opnieuw weer een succes is. Het K.R.O.-revue- orkest onder leiding van André van Wattingen met Nick Godart aan het electronisch concertorgel zorgden voor een zeer melodieu- se begeleiding. De décors van Tom Manders waren ook nu weer bijzonder schilderachtig. De cos- tuums van Coby Stijlen décent, dus smaakvol. Toneeluitvoering Z. V. U. Maandagavond opent de afd. Axel der Z. V. U. het seizoen in het „Centrum" met een bijzonder spannende detective story, dat gebracht zal worden door het Nieuw Nederlands Toneelgezel schap. Met dit toneelstuk, waarin vele bekende toneelspeelsters en -spe- Iers optreden en een rolbezetting heeft van niet minder dan 26 dames en heren, startte deze to neelgroep. In september ging te Amster dam de première en verkreeg unaniem zeer goede resencies. Het hoofdbestuur der Z. V. U. heeft dan ook niet geaarzeld dit gezelschap te engageren en zo kan verwacht worden, dat dit to neelstuk, dat een zeer boeiende schildering geeft van de misdaad in een stad als New York en de politiepraktijken, zeer grote be langstelling zal trekken. Dodelijk verkeersongeluk bij Vlake-brug. Bij de Vlake-brug is gistermid dag omstreeks twee uur een on geval gebeurd, dat aan de heer J. Cosijn uit Middelburg het leven heeft gekost. De heer Cosijn stond aan de kant van de weg naast zijn gepar keerde auto, toen een bestelwa gen naderde. Deze moest rem men voor een tegenligger, slipte en raakte de heer C., die tegen zijn auto werd gedrukt. Het slachtoffer werd zeer ern stig gewond en overleed in de loop van de middag in het zie kenhuis te Goes. Doctoraal veeartsenijkunde. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het docto raal examen veeartsenijkunde de heer F. M. Willems, alhier. P. Dourleijn t Na een vrij kort ziekbed is gis ter in de ouderdom van 64 jaar overleden de heer P. Dourleijn, kantoorhouder der P. T. T. alhier. Vorig jaar mocht de overledene op 1 november, ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstjubileum, zowel van de zijde der P- T. T. als van de zijde der bevolking, de directies der alhier gevestigde grootbedrijven en de organisaties de algemene waardering onder vinden, die de heer Dourleijn ge bracht werd voor de wijze, waar op hij zijn ambtelijke dienst ver richtte en zich ook op maatschap pelijk terrein verdienstelijk maak te. -Tijdens de huldiging van de zijde der P. T. T. werd er op ge wezen hoe de heer Dourleijn door zijn correcte dienstvervulling de aandacht van zijn superieuren op zich gevestigd had en hier door van besteller zich had op weten te werken tot kantoorhou der van een der drukste hulp postkantoren in Zeeland. Gasvoorziening. Sluiskil-Oost mag zich gelukkig prijzen de eerste buurt te zijn onder de rook van de Cokesfa- briek die zal kunnen profiteren van het gas. dat een honderdtal meter verder wordt geprodu ceerd. Deze week is men begon nen met de aanleg van de dienst leiding in de Vinkenstraat om deze dan verder te leggen in de Vogelenbuurt. De werkzaamhe den worden verricht in opdracht van het gemeentelijk gasbedrijf te Axel. Als eenmaal de dienst leidingen liggen, zal, aangezien de meeste woningen reeds de be schikking hebben over de bin nenleidingen het niet lang meer duren of de gasvoorziening al daar zal werkelijkheid worden. Verwacht wordt dat de meeste bewoners uit die wijk nog vóór decenfber van het industriegas gebruik zullen kunnen maken. Ongetwijfeld zullen vele bewo ners van de westzijde met enige jaloersheid het werk volgen, om dat het nog wel enige jaren zal duren voordat ook zij van het on dergrondse gas kunnen profite ren. Een duiker door het kanaal schijnt nu eenmaal grotere moei lijkheden op te leveren dan de duiker door de Schelde. Vergadering E. H. B. O. Tijdens de in hotel „De Zwaan te Zuidzande gehouden algemene vergadering van de plaatselijke afdeling van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging E. H. B. O. werden door burgemeester II. P. Everwijn, ere-voorzitter van de afdeling, de diploma's uitgereikt aan de dit voorjaar geslaagde leden. In zijn toespraak zeide de bur gemeester het van belang te ach ten dat ook in Zuidzande een E.H.B.O.-afdeling is en het zeer te respecteren dat deze, dank zij aller medewerking, een bloeiende vereniging is geworden. Spreker onderstreepte nog eens nadrukkelijk, dat het uitgereikte diploma niet inhoudt, dat zonder meer levensreddende hulp kan worden verleend. Het regelmatig bezoeken van de oefenavonden is hierdoor dringende noodzaak. De nieuwe gediplomeerden zijn: de dames: J. Berkers, M. J. de Kramer, J. S. Neufeglise, S. Ris- seeuwDe Ridder, M. D. Ris- seeuw, M. VerplankeDierkx en J. M. de VeijEVersdijk en de heren: W. H. Verplanke, J. Schou ten, H. Koens, J. de Doelder en F. Faes. Het bestuur werd na verschil lende stemmingen als volgt sa mengesteld: Voorzitter J. de Doelder, secr. mej. J. Berkers, penn. mevr. C. van HouteVer- keste en leden mevr. M. Verplan keDierkx en de heer W. Ver- blanke. Aan de niet in het bestuur te rugkerende leden, de heren H. Goedegebuur en J. v. d. Luijster, werd door de burgemeester en de nieuwbenoemde voorzitter dank gebracht voor 't vele werk dat deze voor de afdeling hebben gedaan. De afdeling Zuidzande telt thans 21 gediplomeerde leden. NED HERV. KERK Bedankt voor: IJzendijke, J. Korpershoek, vic. te Overschie. In de algemene ledenvergadering der Coöp. Veilingvereniging „Walcheren" is kritiek geoefend op de overheid, die geen steun geeft in de moeilijkheden, waarin de veiling verkeert. Deze moeilijkheden zijn een gevolg van de oorlogsjaren en van de inundatie van Wal cheren. Dank zij de medewerking van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen en van de Coöp. Centr. Raiffeisenbank te Utrecht kon door de vergadering een nieuw financieringsprogram wor den vastgesteld. Op de balans der veiling was door genoemde oorzaken per 31 december 1955 een tekort van 173.500 ontstaan. Het Centraal Bureau is bereid een bedrag van 28.500 beschik baar te stellen ter afbetaling van de schuld, welke de veiling nog heeft aan dit bureau. Het restant van het tekort, 145.000 dus, zal worden omgeslagen over de leden, maar,, het ligt niet in de bedoeling dit bedrag in te vorde ren van de leden, die aan hun verplichtingen tegenover- de vei- Krijgt ook Ossenisse opknapbeurt? Terwijl de uitvoering van het vernieuwingsplan Bossestraat in volle gang is, kreeg de raad van Vogelwaarde alweer te beslissen over het door de provincie toege zonden plan voor verbetering van de Kerkdreef. Na het jarenlange talmen, is er nu dus wel schot in de zaak gekomen. Het plan Kerkdreef voorziet in het leggen van een verbindingsweg tussen de Bossestraat en de Provinciale weg en de uitvoering hiervan heeft voor Boschkapelle de grote betekenis, dat dit dorp hierdoor zal verlost worden uit zijn isole ment. De kosten van dit werk worden geraamd op ruim 260.000 gulden. Deze weg is op het tertiair we genplan geplaatst, hetgeen met zich brengt, dat de provincie 65 procent van de uitvoeringskosten voor haar rekening neemt. Een tweede bij deze wegsvernieuwing nauw betrokken lichaam, de Stoppeldijkpolder, participeert voor 10 procent, zodat uiteinde lijk voor de gemeente nog het vierde deel van de kosten rest. Geen wonder dus dat de raad van harte met dit plan kon instem men. De raad besloot verder om het onderhoud van de nieuwe Bosse straat en van de toekomstige weg Koekebakkerspad-Kerkdreef (voor zover binnen de bebouwde kom gelegen) van de Stoppel- dijkpolder over te nemen. Indien aan het overnemen van de eigen dom van deze wegen geen finan ciële gevolgen verbonden zullen zijn, kon de raad zich ook hier mee verenigen. Om de zaak in Boschkapelle helemaal rond te maken, besloot men tevens tot het doen leggen van een riolering in het laatste gedeelte van de Bossestraat, aan het z.g. Ruisen de gat. S®SÉéfefc 6. Een moeizaam sciior gejuich uit ver droogde kelen bege leidt de vogel, die in pal noordelijke rich ting vliegt. „Aan de riemen," schreeuwt Eric. Aan de nu van op zij komende wind heb ben ze niet veel, daar kunnen ze niet hard genoeg mee opschie ten. Bewaakt door enkele gewapende krijgers van Eric worden ook de mannen van Ondur aan de riemen gezet. Men wendt de ste ven en koerst de vogel achterna, die kleiner en kleiner wordt en ten slotte als een stip in de verte ver dwijnt. Er heerst nu een angstige span ning op de boot; alle vijandschap is vergeten en er is maar één ge dachte, die alle mannen bezig houdt: Ze zullen land vinden! Let terlijk en figuurlijk zitten ze in hetzelfde schuitje en allen doen hun uiterste best, ook de mannen van Ondur. Ze trekken aan de rie men tot het zweet hun langs het voor ieder dezelfde dorst zijn vijand. Plotseling springt éen der krij gers naar het voordek en half dol men tot net nreet uun nuig» To_ji lichaam loopt, want hongeren van vreugde schreeuwt hp„Lana. Land, recht vooruit!" De riemen liggen stil en vol ver langen zijn aller ogen gevestigd op de wazige, blauwe streep in de verte. Ossenisse vraagt de aandacht. Wat de normale agenda betrof, was de raad hiermee aan het eind van de wegenbouwerij, uit gezonderd dan de verschillende klachten, die naar voren werden gebracht omtrent de uitvoering in de Bossestraat. Deze klachten konden voor het grootste deel worden teruggebracht op het feit, dat niet tijdig begonnen is met zand aanvoeren, waardoor de Bossestraat het karakter kreeg van een kanaal. De rondvraag bracht opnieuw de wegen in het middelpunt van de belangstelling. De heren Ser- rarens en De Booij vroegen nu eens speciaal aandacht voor de wegen te Ossenisse. De heer Serrarens zeide dat het nu ook tijd werd om eens te voldoen aan reeds lang bekende wensen van Ossenisse. Reeds lange tijd hebben B. en W. toege zegd, deze wensen nader te zul len bekijken, maar tot op heden is het resultaat uitgebleven. Hij formuleerde zijn wensen als volgt: Het leggen van een klin kerweg in de Kipstraat, het leg gen van trottoirs in de Dorps straat en het keren van de klin kers in de weg Ossenisse—Zee- dorP- Ambtenaren krijgen 6 De raad besloot de salarissen van de ambtenaren met ingang van 1 juli 1956 met 6 te ver hogen, zulks in overeenstemming met het advies van het Centraal Bureau inzake gemeenschappelij ke behandeling van personeels- schikt. Aan deze stichting zal 5 Op een verzoek om subsidie van de Stichting „Zeeuws Studie fonds" werd goedgunstig be schikt Aan deze stichtnig zal 5 cent per inwoner per jaar wor den bijgedragen. Van kapelaan Rombouts te Stoppeldijk was een verzoek in gekomen om verhoogd subsidie voor het patronaatswerk. B. en W. stelden voor om het subsidie van ƒ100 voor eenmaal te verhogen met een bedrag van 150. Op voorstel van de heer Van Hove maakte de raad er 300 gulden van. Besloten werd toe te treden tot de stichting „Beschutte werk plaats voor minder validen" te Hulst, alsmede tot het aanvaar den 'van de hieruit voortvloeien de garanties. Als vertegenwoor diger van de gemeente in het stichtingsbestuur werd benoemd burgemeester Hendrikse. Aangeboden werd de gemeen tebegroting en de begroting Bur gerlijk Armbestuur voor 1957. De gewone dienst van de begroting sluit op een bedrag aan inkom sten en uitgaven van 35a.256.22 met een post voor onvoorzien van 6000. 1 Een aanvraag van het R. K.- schoolbestuur te Ossenisse om de benodigde gelden te mogen ont vangen voor de aanschaffing van een oliestookkachel en voor her stelwerkzaamheden aan 'n schoor steen van het schoolgebouw werd ingewilligd. Besloten werd voorts tot aan koop van een voormalig trans formatorhuisje in de Bossestraat voor een bedrag van ten hoogste 25 overeenkomstig voorlopig mondeling door de P.Z.E.M. ge daan voorstel. Dit huisje zal ling voldoen, d.w.z. de leden, dié hun produkten veilen. Wel zul len zij over het aldus omgesla gen bedrag een rente van 4 pro cent moeten betalen. Het Centraal Bureau en de Raiffeisenbank zullen voorts jaar lijks een dotatie verstrekken aan de veiling tot het bedrag, dat ge lijk is aan de 10 procent van de ledenschuld, welke wordt kwijt gescholden aan de leden, die in het betreffende boekjaar al hun produkten op de veiling hebben gebracht. De jaarlijkse exploita tieverliezen van de veiling in de komende tien jaar zullen door de beide genoemde instellingen wor den gedragen, voorzover de ex ploitatieverliezen, gevoegd bij het bedrag der kwijtscheldingen van 10 een bedrag van 27.000 niet overschrijden. Het meerdere wordt gezamenlijk door de leden, het Centraal Bureau en de Cen trale Raiffeisenbank, elk voor een derde, gedragen. In de vergadering heeft de voorzitter, de heer B. Koole, o.m. gezegd, dat geen steun van de regering is ontvangen. „Walche ren was afgedaan bij het departe ment", zo verklaarde hij, erop wijzend, dat de tuinders na de oorlog zichzelf hebben moeten helpen. In dat verband werd medegedeeld, dat momenteel nog steeds de volledige vergoeding van de opstanden niet is afge rekend. Geen der Walcherse tuinders had in 1944 kunnen denken, dat de regering hen „in de kou" zou laten staan. Men heeft een be roep gedaan op een klein gedeel te van de Marshall-pot van vijf miljoen gulden, welke bestemd was voor de Nederlandse tuin bouw. Maar men kreeg niets, zo werd verklaard, en men is erg benieuw waar die 5 miljoen naar toe zijn gegaan. Uit het verslag van de direc teur, de heer W. Kweldam, bleek o.m. dat de omzet over 1955 be droeg 1.809.087,79 dat is 62.584,49 meer dan in 1954. Aan appelen werd aangevoerd 790.000 kg, peren 250.000 kg en pruimen 44.000 kg. Er kwamen een mil joen kroppen sla binnen, 32.000 kg aardappelen en 82.000 kg zwarte bessen. De eieromzet liep 'terug met 82.050. Intussen is dit jaar de eier- afdeling opgeheven. De klein handel was de voornaamste af nemer van de produkten, n.l. voor 77.5 procent. De export was bijna 10 procent van de aanvoer. Er zijn ruim 460 tuinders bij deze veiling aangesloten. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Golda Meir, heeft woensdag een onder houd gehad met de Sowjet-am- bassadeur in Israël. Uit Israëlische bron is verno men. dat mevr. Meir de amba-- sadeur heeft gezegd, dat de aan wezigheid van Iraakse troepen in Jordanië de status quo in het Midden-Oosten zou versteren. Het militaire evenwicht zou dan verbroken zijn en de veiligheid in het Midden-Oosten bedreigd, zo zou de minister eraan toege voegd hebben. Mevrouw Meir heeft ook met de ambassadeur van Frankrijk en van Engeland gesproken o.a. «ver de houding van deze landen in de Veiligheidsraad met betrek king tot de Jordaanse klacht over het incident bij Kalkilja, aldus is in diplomatieke kringen te Tel Aviv verklaard. De Tunesische regering heeft aangekondigd, dat zij troepen naar de grens met Algerië zal sturen en deze zonodig zal slui ten om te voorkomen, dat zich op Tunesisch grondgebied ge vechten tussen Franse troepen en vluchtende Algerijnse opstande lingen voordoen. Enkele dagen geleden hebben Frnse militairen dorpen in Tu nesië doorzocht bij de achtervol ging van Algerijnse opstandelin gen. In één dorp werden daarbij twee burgers gedood en in een ander verscheidene zwaar ge wond. Tunesië heeft, naar aan leiding hiervan bij de Franse ambassade geprotesteerd. waarschijnlijk dienstbaar kunnen worden gemaakt voor het drogen van de brandslangen. Het opbergloon voor de B.B.- wagentjes, die bij particulieren zijn ondergebracht, werd vastge steld op ƒ25 per jaar. In verband met de verhoging van de vacantietoelage van 2 op 4 !0/o werd het ambtenarenregle ment en het arbeidsovereenkom- stenbesluit dienovereenkomstig gewijzigd.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2