N. V. Binnenlands nieuws. Waterleiding Maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen" S ern euzen Twee oceaanvaarders door een wonder gered. Onderwijs werd duurder. Paardenslagers in moeilijkheden Nieuws in 'f kon ft 27-VOETS JACHT DREEF ROND MIDDEN OP DE ATLANTISCHE OCEAAN LIBERIAANS STOOMSCHIP KWAM ALS EEN REDDER IN NOOD In vijf dagen niets gegeten dan alleen wat thee gedronken „God zij dank, kapitein. God is goed". Dit waren de eerste woorden van de 31"jarige Arthur Bertram Smith uit Toronto, toen zijn 27-voets jacht gepraaid werd door het Liberiaans stoomschip „Mariblanca" op 46.18 noor derbreedte en 16.30 westerlengte, midden op de Atlan tische Oceaan. Dat was op zaterdag 13 oktober 1956 oir 15.00 uur 's middags. Bert Smith en zijn 29-jarige maat Allan Patrick Battersby hadden in vijf dagen niet gegeten en alleen maar wat thee gedronken. „RANO", omroep voor zieken VERGROTING VAN EXPORT SLACHTPAARDEN DE OORZAAK De zaak van de aanvaring van de „Stockholm" met de „Andrea Doria' NA VAL VAN VIER METER OVERLEDEN WIJZIGINGEN IN HET BRITSE KABINET Hardnekkige geruchten in politieke kringen In Londense politieke kringen doen hardnekkige geruchten de ronde over komende wijzigingen in het Britse kabinet, waarbij de huidige minister van Landsverde diging, sir Walter Monckton, zou worden vervangen door de minis ter van Oorlog, Anthony Head, die hierdoor lid van het kernka binet zou worden. Bijeenkomst van de Veiligheidsraad HET BELEID VAN OUD-MINISTER BEYEN Gistermiddag zijn het kortgeleden uitgebreide fraaie hoofdkantoor en de watertoren der NA. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaande ren" officieel in gebruik genomen. Behalve de raad van commissarissen en de directie der maatschappij, waren de volgende autoriteiten aanwezig: Mr. J. H. Klatte, secretaris-generaal yan het departement van Sociale Zaken, namens Z. E. minister Suurhoff, die ambtshalve verhinderd was, de Commissaris van dè Koningin in de A. F. C. dé Casem- Provincië Zeeland, jhr. mr broot mét hét voltallig college van Gedeputeerde Staien (behalve mr. Mes die wegens ziekte ver- hirderd was) en dé griffier rhr. J. M. Pilaar; prof. W. F. J. M. Krul en ir. C. van Rooyen, resp. directeur en plaatsvervangend directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening, jhr. E C Storm van 's-Gravenzande, voorzitter van dé „Cocluwa" en van de Vereniging van Exploi tanten van Waterbedrijven in Nederland; prof. L. Merchiers, burgemeester van Gent; de heer A. Norro, secretaris van Gent; de heer G. Na- chez voorzitter van de raad van beheer van de Tussengemeentelijke Maatschappij der Vlaan deren voor Waterbedeling; ir. L. Coune en de heer R. Despiegelaere, resp. hoofdingenieur en insepcteur-directeur van de Watervoorzienings- dienst van de stad Gent; burgemeester en secre- tares van de gemeente Zelzaete; het college van burgemeester en wethouders der gemeente Tërnëufen; het raadslid de heer J. van Lange- vèldë namens de gemeenteraad; de heer M. N. J Scftuursma, inspecteur van de Volksgezond heid: de architect van de watertoren, de heer V J. van Eek; de architect van het hoofdkantoor ir. F. J. Gouwetor; de burgemeesters en/of hun vertegenwoordigers uit vrijwel alle emeenten uit Zeeuws-Vla anderenVerschillend- heren waren vergezeld van hun dames. Verder, voor zover mogelijk, het voltallige personeel van de N.V. Waterlèiding Maatschappij. roemde de grote werkkracht en bekwaamheid van ir. Dikötter. Hij wenste de directie veel suc ces op het gebied van de water voorziening. Per auto en een tweetal bussen van de Z.V.T.M. begaven de ge nodigden zich naar de watertoren die, daar hoog en dreigend staat aan de rand van de Wester- schelde. Een fijne motregen deed de witte steenmantel glimmen. Een enkele boom eenzaam aan de voet van de watertoren, doet het silhouet nog beter uitkomen Niet lang zou deze duisternis duren. Zodra het gezelschap voltallig aanwezig was, werden witte lichtbundels op de stenen reus gericht. Op originele wijze zou de Commissaris van de Ko ningin nu het licht ontsteken ten teken dat de officiële in gebruik- name is geschied. Door het vul len van een glazen schaal met (zout) water, om de geleiding beter te doen verlopen, werd con tact gemaakt en gloeiden de lich ten aan. Langzaam ging boven op de toren de nationale drie kleur in top en kon ieder het prachtige bouwwerk bewonderen De genodigden 'werden in de ge legenheid gesteld in de toren, die een juweel van moderne architec tuur is, een verversing te gebruiken. Daarna werd het sein tot vertrek gegeven om in een zaal van het kan toorgebouw aan te zit ten aan een souper, dat verzorgd werd door hotel „Rotterdam" alhier. Bouwkundige gevens over watertoren. ge de Nadat alle aanwezigen zich in de vergaderzaal op het hoofdkan toor hadden verzameld, richtte de president-commissaris, de heer B Truffino hot woord tot de aanwezigen en heette hen allen in een uitermate geestige toespraak van harte welkom. In dit welkomst woord liet de heer Truffino in grote lijnen de geschiedenis van de Waterleiding Mij „Zeeuwsch-Vlaanderen" de revue passeren. „De watervoorziening heeft nu een eindpunt bereikt, aldus spreker. Hij herinnerde er aan hoe ongeveer dertig jaar geleden de heren prof. Krul en dr. Carrière van het voormalige Rijksbureau voor drink watervoorziening per fiets door Zeeuws-Vlaanderen reden om pro paganda te maken voor de waterleiding. Nu zijn 93 van de Zeeuws-Vlaamse woningen van drinkwater voorzien, aldus de heer Truffino. Het begin van de tweede fase is nu het spaarbekkenplan, aldus spreker. Een bijzonder hartelijk woord van welkom sprak de heer Trufnno tot de Commissaris der Koningin die hij de meest mobile figuur van alle Commissarissen in Nederland noemde. Deze heeft destijds een krachtige medestoot gegeven tot het tot stand komen van de waterleiding in Zeeuws-Vlaanderen. In het verloop van de afgelopen periode zijn de moeilijkheden de Waterleiding Mij niet bespaard gebleven doch door inzet van alle krachten, niet in het minst van de directeur ir. G. P. M. Dikotter, is men alle moeilijkheden te boven gekomen. Bijzondere dank richtte de heer Truffino tot de aanwezige zuiderburen die in 1955 toen er waternood heerste zo spontaan hebben geholpen. Wij zijn niet alleen verbonden door wateibuizen maar ook door banden van vriendschap, aldus de heer Truffino. Ook de zustermaatschappij „Zuid-Beveland" die in West-Bra bant over een onuitputtelijke voorraad beschikt, werd door spreker dank gebracht. Het kantoor te Terneuzen is een symbool, zo sprak de heer Truffino verder. Het verbindt Oost en West Zeeuws-Vlaanderen Het paart schoonheid aan zake lijkheid en het munt uit in lijnen, kleuren en vlakken. De presi dent-commissaris noemde de wa tertoren de trotse blanke zuil aar de Schelde-oever, de grens van het zoute water. Hij bracht war me hulde aan de architect de heer Van Eek, die na zeer lang en ingespannen arbeid er einde lijk in was geslaagd de materie de geest te doen volgen. Dank bracht de heer Truffino tenslotte ook aan alle werkers en in het bijzonder aan de directeur Ir. Dikötter de dynamische kracht die altijd op volle toeren en ver over zijn kruissnelheid heen werkt. Mr. J. H. Klatte, de secretaris generaal van Sociale Zaken, sprak er zijn blijdschap over uit in Zeeuws-Vlaanderen aanwezig te kunnen zijn. Steeds is de Wester- Schelde een barrière, aldus mr. Klatte, doch met betrekking tot, de waterleiding is zij dit niet ge weest. Steeds was er een zeer nauwe samenwerking tussen de verschillende instanties. Mede namens Z. Exc. de minister van Sociale Zaken, sprak de heer Klatte zijn zeer hartelijke geluk wensen uit, en bracht hulde aan de raad van commissarissen en ir. Dikötter bij de afsluiting van deze lange bouwperiode. Na ook de heren architecten zijn geluk wensen te hebben aangeboden, besloot de -svretaris-generaal met de hoop op een vUchtbare verdere samenwerking uit te SPJhr0nmr. De Casembr;ot, zei rig Zeeland goed was Vlaanderen, hetgeen mr het water even als in Zeeuws Aansluitend op Klatten ten aan zien van Zeeuws-Vlaanderen had gezegd, zei de Commissaris: „Laat de minister besluiten 2 of of zelfs 4 bootdiensten in te leggen, nog beter zou een vaste oeververbinding zijn!" Namens het provinciaal be stuur bood de Commissaris zijn hartelijke gelukwensen aan. Eurgemeester mr. P. H. W. F. Teilegen zei om meer dan één reden blij te zijn over het tot stand komen van dit zeer fraaie kantoorgebouw en de nieuwe watertoren. Terneuzen dat toch al niet veel architectonisch schoon bezit, heeft door deze ge bouwen zeer veel gewonnen. De Zeeuws-Vlamingen zijn taai en volhardend, maar deze eigen schappen worden door Den Haag soms wel heel erg op de proef gesteld. Door het bizonder werk Hei'hoofdkantoor van de N.V. Waterleiding M aalschappij Zeeuwsch-Vla and ere n aan de Axelsestraat te Terneuzen van ir. Gouwetor is de Axelse- gesteld. Door het bijzondere werk ten in Zeeuws-Vlaanderen gewor den, aldus de burgemeester. De bevolking moest er in het begin aan wennen en ook in de ge meenteraad was men het er niet altijd over eens. Niet alleen bood burgemeester Teilegen de raad van commissa rissen en de directie mede, na mens het gemeentebestuur, zijn hartelijke gelukwensen aan, maar deelde namens de raad mede, dat er besloten was een blijvende herinnering aan dit heuglijke feit te doen aanbrengen. De voorzitter van de „Cocluwa en van de vereniging van Exploi tanten van Waterbedrijven in Ne derland, jhr. E. C. Storm van 's-Gravenzande, sprak zijn bewon dering uit over de wijze waarop de strijd tegen alle moeilijkheden en platvloersheid was gevoerd. Hij had grote bewondering voor ir. Dikötter die hij een bekwaam ingenieur, een trouwe vriend en een goed collega noemde. Namens de „Cocluwa" zal door een Zeeuws kunstenaar een blijvend aandenken aan deze dag wor den vervaardigd, aldus jhr. Storm van 's-Gravenzande. Ten slotte wenste spreker de Water leiding Mij voor de komende tweede fase evenveel succes. Tenslotte sprak de directeur van de Waterleiding Mij „Til burg", de heer Jaeger, zijn geluk wensen uit en ook deze spreker De architect van dit machtig bouwwerk, dat reeds van zeer verre af stand zichtbaar is en zo wel vanaf de landzijde als van de zeezijde een imposante indruk geeft is het ingenieurs- en ar chitectenbureau A. J. van Eek te 's-Gravenha- ge. Aannemer was Gebr. Van Heeswijk's Mij N.V. te Best Het schilderwerk werd uitgevoerd door de fir ma P. F. Mertens te Til burg en de firma Gebr. De Zeeuw te Terneuzen. De wandschildering ver zorgde de heer M. v. d. Neut te Amsterdam. Van januari 1954 tot oktober 1956 heeft men aan de watertoren ge werkt (7 januari 1954 werd de eerste proef- paal geslagen). De hoogte tot aan de spits be draagt 53 meter N.A.P. Er was 1.800 m3 beton nodig, 170.000 kg betonijzer, 150.000 geglazuur de stenen en 80.000 stenen in de buitenwand. Geheel gevuld met water weegt de watertoren rond 8 miljoen kg. Er zijn 5 reservoirs in aangebracht waarvan reser voir 4 en 5 tezamen 1148 m3 het distributienet van Terneuzen voorzien. Het scheepje, „De Orenda" had een gebroken giek en gescheurde zeilen. Het was op 1 oktober door de „American Liner" als verlaten drijvend op de Oceaan gesigna leerd. Verleden zaterdag zag ka pitein Leonidas Angelides, ge boortig van het eiland Chios in Griekenland, het scheepje in de storm en de woeste golven drij ven. Hij draaide bij en zag twee personen, die zich beijverden e „Orenda" langszij te brengen. Bert Smith en Allan Battersby klommen moeizaam aan boord van het laag liggende 10.000-tons schip „Mariblanca", waar zij met koffie en hete melk op hun ver haal werden gebracht. Zij waren door hun familie twee weken lang als verdronken '>et,Blijf aan boord" pleitte kapi tein Angelides „en vaar mee naar Rotterdam". De kapitein, die gis termiddag het anker voor de Maasstad liet vallen, gaf een le vendig verhaal van de beide Oceaanvaarders. Smith en Battersby vroegen T, water Zii wilden, on- de kapitein Angeiiaes. /„ij waien slechts om wate j een tocht van 21 dagen op weg hanks hun gebroken giea, w Engelandi nog vastberaden en vol goede 'torenhoge golven zagen verdwij nen". „Ze varen immers met speelgoed". De marconist van de „Mari blanca" haastte zich naar zijn ra dio om mevrouw Violet Smith te Londen van het welzijn van haar man en zijn maat te verwittigen De „Mariblanca" zette opnieuw koers naar Rotterdam. Kapitein Angelides, die in op dracht van de Anker Kolenmaat schappij N.V. te Rotterdam met 'n lading voor de Duitse industrie in Rotterdam voor de wal kwam, droeg de dramatische ontmoe ting in de ziedende Oceaan leven dig voor. „Ik maak me nog dagelijks zor gen voor de mannen van de „Orenda". „Ik schrok wel even van de verschijning van Berth Smith, gehuld in een kletsnatte duffelse jas en met een gewei dige baard en snor. Het was ech ter een aardige en beleefde man, evenals trouwens Battersby, zijn maat. De laatste leed aan een kleine huidinfectie op zijn ribben. Ik gaf hem penicilline, zo vertel de kapitein Angelides. Zij waren Het merkwaardige was, dat ik zaterdag liet uitkijken naar even tuele overblijfselen en overleven den van een verdwenen Ameri kaans vliegtuig, dat met 53 pas sagiers aan boord boven de Oce aan vermist werd. Waarschijnlijk had mijn uitkijk anders nooit de kleine „Orenda" ontdekt, aldus kapitein Angelides. Als zeeman ben ik dankbaar en gelukkig een dienst te hebben kunnen bewijzen in de broeder schap van zeelieden aan twee flinke kerels. Als Grieks zeeman ben ik bo vendien dubbel dankbaar, trots en gelukkig die hulp te hebben kunnen verlenen aan Canadezen, die in de na-oorlogse jaren met hun milde gaven aan tarwe zo vele Grieken van de hongerdood hebben gered. Ik was eens een arme jongen van Chios, die door vrienden werd geholpen aan zee- vaartboeken om zo mijn rangen te kunnen halen. Zonder het Ca nadese graan echter, zoui ik thans geen gezagvoerder zijn, aldus ka pitein Angelides van de „Mari blanca". danks hun gebroken door ze slechts met klem zei kon den varen, toch zien op eigen kracht Engeland te bereiken Teneinde raad gaf kapitein An gelides opdracht voor 35 a 40 da- een proviand aan boord van de Orenda" te brengen. De beman ning sleepte suiker, brood, aard- appe'or1, rozijnen, boter, kaas, melk v lees, worst, haring, appels, biscuit, citroenen, sigaretten, lu cifers, petroleum en een paar flessen cognac aan. Bovendien werden hout, spijkers, touw cam vas aan boord gebracht, om d giek en de zeilen te repareren, alsook 20 gallons water in de tanks van het bootje. Anderhalf uur bleven Smith en Battersby aan boord. Daarna stootte de „Orenda" van het gast vrije boord van de „Mariblanca af om zijn eenzame worsteling met storm en ontij te ve^'°J®eTe „Gekkenwerk", mompelden de van de „Mariblanca het scheepje tussen de moed. Hun gezondheid was uit stekend, ondanks de ontberingen De landelijke „Rano", de ver eniging van radio-amateurs, die uit eigen middelen en als vrije tijdsbesteding ontspanningspro gramma's in de ziekenhuizen en sanatoria verzorgt, heeft dezer dagen in Dordrecht haar alge mene vergadering gehouden. Het zittende bestuur trad af en een nieuw dagelijks bestuur werd ge kozen. In functie werd benoemd de heer B. Poelstra uit Den Haag als voorzitter. Als overige leden vdn het dagelijks bestuur werden gekozen: G. Beet uit Haarlem, J. Karei uit Den Haag, C. Lint uit Rotterdam (secretaris), W. Quax uit Rotterdam (penningmeester), W. Zweres uit Dordrecht. De vergadering gaf het dage lijks bestuur opdracht de statu ten zodanig op te stellen, dat de koninklijke goedkeuring daarop kan worden verkregen. Het voor lopige adres van de afdeling voorlichtingen en propaganda van de landelijke „Rano" is Kor- noeljestraat 28, Den Haag. 9 mannen toen zij De paardenslagers zijn ongerust over de vergroting van de uitvoer van slachtpaarden naar Frankrijk. Deze uitvoer is de laatste maand uitgedijd tot honderd paarden per wieek. De slagers vrezen dat hier door te weinig paardevlees voor de binnenlandse consumptie over blijft en zij dus in een moeilijke positie geraken. Zij hebben zich met hun moei lijkheden gewend tot het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, doch dit heeft hun weinig troost kunnen geven. Aangezien het de uitvoer uitsluitend van slacht paarden betreft, zal er volgens het Produktschap weinig aan te doen zijn. Als enige mogelijk heid bestaat de gelegenheid het „opweiden" van paarden hier in het land nog uit te breiden. Bij de bespreking van de markt situatie in de te Utrecht gehou den vergadering 'Vain het Pro duktschap js het prijsbeeld van het rundvee als vrij rustig en constant geschetst De importeurs hebben besloten de import tot 27 oktober iets te verminderen en deze te stellen op 1250 stuks per week. Vrijdag zal de import worden bepaald voor de weken van 27 oktober tot 11 november. Geacht wordt dat daarna de „herfstafstoot" is ge in verband met de toespaak van passeerd, waarmee het doel van de heer Truffino, dat tij weder- vrijwillige om was getroffen deerde buiten gewone geestighe;a van diens rpripvoeriner. r-'e Mommissaris van de Koningin ro»mde even eens de activiteit van de directie en personeel en wilde 'dat in ove- contingentering (die marktordenend heeft gewerkt) is weggevallen. Daarna is er een vrije invoer, die afhankelijk zal zijn van de Nederlandse produk- tie Op 11 november zal dan ook de'vrijwillige samenwerking van de importeurs met het Produkt schap worden beëindigd. Wat de marktsituatie van de varkens betreft heeft de scherpe prijsdaling van de laatste weken zich voortgezet, met als gevolg een grote toeneming van het ba con. Er zijn de laatste week 20.938 baconvarkens geslacht, hetgeen een hoeveelheid van dui zend ton bacon betekent. Het eerste bacon, dat in vrij heid op de Engelse markt is ver kocht, bracht een winst van tien shilling per kg maar er is een daling te verwachten, ook al door het prijsverloop van het Engelse bacon zelf. Het Produktschap besloot de prijs niet te verlagen tot 2,35, doch op 2,40 te handhaven, met het oog op een te verwachten herstel als gevolg van een af nemend aanbod. Mede door de loonronde van oktober 1954 en de salarisherzie ning van het rijks- en onderwij zend personeel per 1 januari 1955 is voor verschillende takken van onderwijs in 1955 meer geld no dig geweest dan waarop bij de opstelling van de begroting van onderwijs, kunsten en weten schappen voor dat jaar was gere kend. In een wetsontwerp tot wijzi ging van deze begroting wordt o.m. voorgesteld, dat post voor bij voorschot uit te betalen ver goeding voor bedoeld jaar aan de gemeenten ingevolge de lager on derwijswet 1920 en voor tegemoet koming aan gemeenten wegens verlies van rijksvergoeding met ƒ5.450.000,— te verhogen tot ƒ85.650.000,—. De analoge post voor de bij zondere lagere scholen wordt met 19.000.000 gulden verhoogd tot ƒ208.700.000,—. De subsidiën en daarmee verband houdende uit gaven over 1955 en vorige jaren ten behoeve van bijzondere ho gere burgerscholen, lycea en mid delbare scholen voor meisjes worden met 10.338.900,— ver hoogd tot ƒ46.600.000,—. Een groter aantal klassen dan aanvankelijk was verwacht heeft deze verhoging mede nodig ge maakt. De post voor subsidiën aan lagere nijverheidsscholen voor jongens wordt met 6.000.000 gulden verhoogd tot 40.614.000,-, die voor subsidiën aan scholen voor huishouden, landbouwhuis- houden, vrouwelijke handwerken en maatschappelijk werk met 3.900.000,tot 33.992.000,—. De post voor de spoedcursus sen ter opleiding van de (oude) lagere acte als onderwijzer wordt met f 2.050.000,— verhoogd tot f 3 550.000,Het aantal bitu- riënten van V.H.M.O.-opleidingen dat aan deze cursussen deelnam, was bijna drie maal zo groot als aanvankelijk was verwacht. De gewone kosten voor rijks-, ge meentelijke en bijzondere kweek scholen zijn eveneens gestegen. Underwood, de advocaat van de eigenares van het gezonken Italiaanse passagiersschip „An drea Doria", heeft dinsdag te New York namens zijn cliënte aange boden door duikers te laten zoe ken naar de vermiste delen van het logboek van het Italiaanse schip, indien de tegenpartij, de eigenares van het Zweedse schip „Stockholm", zich bereid ver klaart de helft van de kosten te betalen De advocaat van de Zweedse De artiesten die meewerken aan de Franse televisie hebben dinsdagmiddag het werk neerge legd. Op een vergadering, woens dag te Parijs gehouden, besloten zij te blijven staken tot donder dagmiddag. De Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright heeft dins dag aan de pers zijn plan voor een meer dan 1600 meter hoog gebouw in Chicago getoond. Het gebouw zal de vorm krijgen van een degen met het gewest in de grond. Het zal 528 verdiepingen tellen, bekroond door een t°re" van 150 meter hoog. Er zullen 130.000 mensen in kunnen wer ken. Voorts komt er parkeer ruimte voor 20.000 auto s. De bouw zal 100 miljoen dollar ver gen. Een zware ontploffing heeft dinsdagochtend de plattelands- school te Greenup in de Ameri kaanse staat Kentucky volledig verwoest, enige minuten nadat oe onderwijzeres, die de deur met kon open krijgen omdat het slot haperde, de 42 leerlingen naar huis gestuurd had. Na de ont ploffing is bij de school een stuk lont gevonden en achteraf is ge bleken, dat bij een mijn in de buurt van Greenup een halve kist dynamiet gestolen was. Wie de aanslag op de school gepleegd heeft is nog niet bekend. SCHADE AAN ABATTOIR DOOR MILTVUUR. Het slachthuis te 's-Hertogen- bosch heeft gisteren aanzienlijke schade geleden door het feit, dat een daar voor de slecht aange voerde koe met miltvuur besmet bleek te zijn. De koe was uit Dreumel (Gld.) op de veemarkt te 's-Hertogenbosch aangevoerd en viel daar plotseling neer. Men dacht aanvankelijk aan kopziekte en heeft het dier ter plaatse ont- bloed en daarna naar het abat toir gevoerd. Toen het daar opengesneden werd, bleek dat men met miltvuur te doen had. Het kadaver werd vernietigd. Ook al het overige nog in de slachthallen aanwezige vlees is besmet verklaard en werd gister avond naar de destructor overge bracht. Dit vlees was in hoofd zaak van een aantal kalveren die een waarde van enkele duizenden guldens vertegenwoordigen. Het vlees dat zich in de koel cellen bevond en dus volledig van de slachthallen was afgesloten, kan echter normaal verhandeld worden. De plaats, waar de koe op de veemarkt ontbloed was, is terstond afgezet en alle maatreg- len voor ontsmetting in de om geving zijn genomen. KINDEREN NA ONGEVAL OVERLEDEN. In het Westerziekenhuis te Rotterdam zijn overleden de 5- jarige jongen L. G. van Bleijs- wijk uit de Troelstrastraat en de 2-jarige J. Bender van de Uitweg. De eerste is maandagavond op de Bergselaan bij het oversteken aangereden door een personen auto en ernstig gewond. Het meisje viel van een hoogte van 12 meter, nl. van de tweede étage, van de ouderlijke woning. AUTOBOTSING BIJ BERGUM EISTE VIER DODEN. In de nacht van dinsdag op wooensdag is ook de vierde in zittende van de verbrande auto, de 16-jarige W. Boersma uit Har- degarijp, in het diaconessenhuis te Leeuwarden aan zijn verwon- dingen overleden. De drie inzit tenden, die direct bij het ongeluk omkwamen zijn drie jongeman nen, die werkzaam waren in een textielbedrijf te Hardegarijp. Het zijn de 23-jarige W. Brouwer, de 18-jarige J. Tabak en de 16-jarige J. Bosma. In de nacht van dinsdag op woensdag is te Onstwedde aan de gevolgen van een val van vier meter hoogte overleden de 40-ja rige P. Kruize. Hij was dinsdag avond van een zolder op een vier meter lager gelegen betonnen vloer gevallen. K. was gehuwd en had twee kinderen. ■fc Koningin Elisabeth van Enge land heeft woensdag te Calder Hall in Noord-West-Engeland de grootste door atoomenergie aan gedreven krachtcentrale ter we- maatschannii Haight, sprak êr reld in werking gesteld. De Ko zijn verbazing over uit, dat de ningin schakelde de stroom m die Italiaanse maatschappij,, die blijk- deze centrale levert aan het elek- baar weet, dat de vermiste stuk ken zich in het wrak bevinden, er niet eerder naar heeft laten zoe ken. Ook was Haight verrast door het verzoek om een financiële bij drage van iemand anders. trisch net van Engeland. De bouw van de centrale heeft meer dan 16.500.000 pond sterling (circa 165 miljoen gulden) gekost en drie en een half jaar in beslag genomen. Sir Walter, die reeds geruime tijd de wens heeft geuit ontheven te worden van de taak een be- langrijk ministerie te leiden, om dat hij meer tijd wil hebben voor het opbouwen van zijn politieke carrière, zou dan minister zonder portefeuille worden. Dinsdagavond is bekend ge maakt, dat de Veiligheidsraad vrijdag bijeen zal komen om de Jordaanse klacht over „agressie daden" van Israël in behandeling te nemen. De Jordaanse afgevaardigde Abdoel Moenim Rafai heeft na een onderhoud met secretaris generaal Ilammerskjoeld gezegd, dat Jordanië toepassing van sanc ties tegen Israël zal eisen. Rafai zei nog, dat Jordanië, dat geen lid van de raad is, geen re solutie kan indienen. Het zou der halve een lid van de raad moe ten verzoeken zulks uit zijn naam te doen. Volgens Rafai zou dit Perzië kunnen zijn. Een rapport over de jongste incidenten aan de Israëlisch-Jor daanse grens van generaal Burns, het hoofd van de bestandscom missie der V. N. in Palestina, wordt heden verwacht, aldus is van Jordaanse zijde medegedeeld. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: „In De Telegraaf van 16 okto ber 1956 staat een artikel, waar in ernstige kritiek wordt geuit op het beleid van de vorige mi nister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen met betrekking tot een met de hoofdredacteuren der Nederlandse bladen op 8 juni 1956 gehouden vertrouwelijke be spreking. Naar aanleiding hiervan deelt de R. V. D. mede, dat bedoelde conferentie door minister Beyen is gehouden in overleg met de minister-president, teneinde de hoofdredacteuren der Nederland se pers voor te bereiden op te verwachten publikaties in de bui tenlandse pers. Het toenmalige kabinet heeft zich met deze zaak bezig gehou den naar aanleiding van mede delingen als thans in De Tele graaf zijn opgenomen en heeft daartegenover als zijn vaste over tuiging gesteld, dat minister Beyen, evenals het gehele kabi net, alles heeft gedaan om Hare Majesteit de Koningin tegen on rechtvaardige aanvallen te be schermen."

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2