Grootste gevaar voor Israël dreigt van de zijde van tgypte Engeland zal Jordanië te hulp komen indien het wordt aangevallen De Veilig Verkeersdag 17 oktober'56 WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 11e Jaargang Nr 3898 EERSTE BLAD PREMIER BEN GOERION SPREEKT IN DE KNESSET De Israëlische premier, Ben Goerion, heeft woensdag in de Knesset, het Israëlische Parlement, verklaard, dat het grootste gevaar voor zijn land dreigt van de zijde van Egypte. „De fascistische dictator Nasser wil Israël van de kaart vegen en de Arabische wereld leiden". ISRAEL DIENT BESCHULDIGING IN BIJ DE VEILIGHEIDSRAAD Voortdurende schendingen door Jordanië van de wapenstilstand Minister Algera spreekt voor Veilig Verkeer PRINS BERNHARD IN ONS LAND TERUG DE NIEUWE SPELLING ENGELAND, JORDANIË EN ISRAEL Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft woensdag -opnieuw bevestigd dat Engeland overeenkomstig zijn verplichtingen ingevolge het Engels-Jordaanse verdrag, Jordanië te hulp zal komen, indien dit land zou worden aangevallen. Indonesische reactie op verklaring van minister Luns SPAANSE TREILER VERGAAN Het debat in de Franse Nationale Vergadering op onder op onder Oct. DE MILITAIRE HULP AAN JORDANIË DE JAPANS RUSSISCHE ONDERHANDELINGEN OVER EEN VREDESVERDRAG Japan pleit voor teruggave van de eilanden Habomai en Sjikotan Perzische communisten ter dood veroordeeld 8 dodelijke ongevallen Israëlisch journalist van spionage voor Egypte verdacht Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 et Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f 2,25 Rubriek Kleirte Advertenties: 5 -egels 1,—; iedere regel meer z" cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot s namiddags uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Ben Goerion zei dit bij de be handeling van het buitenlandse en defensiebeleid van zijn rege ring. Aan het eind van het debat werd het regeringsbeleid goedge keurd met 76 tegen 13 stemmen. De communisten en extreme na tionalisten stemden tegen. Andere gevaren voor Israël kunnen, aldus Ben Goerion, voortvloeien uit de bekende en onbekende plannen van Groot- Brittannië. Op de vraag van een afgevaar digde van de algemene Zionisti sche partij wat Ben Goerion be- -doelt met „vrijheid van optreden van Israël in geval van een in breuk op de status quo in het Midden-Oosten", antwoordde de premier, dat „het hier niet de plaats is om deze vraag te be spreken". Ben Goerion zei verder, dat hij hoogachting heeft voor de Ver enigde Naties, maar dat de orga nen van de wereldorganisatie, die naleving van het bestand in Pa lestina, hun taak niet altijd op rechtvaardige wijze hebben ver richt. Met betrekking tot de ingewik keldheid en verscheidenheid van de vraagstukken waaraan Israël het hoofd moet bieden, noemde Ben Goerion in de eerste plaats het vraagstuk van de doorvaart door het Suezkanaal en de vrije toegang tot de haven van Eilath aan de Rode Zee. Voorts merkte Ben Goerion op, dat Israël een bewapening nodig heeft die zowel wat betreft kwa liteit als kwantiteit overeenkomt met die waarover de Arabische landen beschikken en dit niet alleen om het hoofd te bieden aan gevaren maar ook om in ge val van een Arabische aanval de strijd over te brengen naar vijan delijk gebied, hetgeen volgens hem de beste verdediging is van een land als Israël. Ben Goerion waarschuwde Is raël dat de strijdkrachten van het land nog steeds aanzienlijke hoe- Israël heeft in een brief aan de Veiligheidsraad Jordanië beschul digd van „voortdurende schen dingen" van de wapenstilstand en de belofte aan de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Dag Hammerskjoeld, om het vu ren te staken. De Veiligheidsraad komt vrij dag bijeen ter bespreking van de Jordaanse klacht, dat Israël „da den van agressie" heeft gepleegd. Jordanië heeft Israël er in het bijzonder van beschuldigd op 11 oktober een „grote" aanval te hebben gedaan op een politiepost te Kalkiliya, waarbij 25 Jordaan se soldaten en leden van de na tionale garde om het leven zijn gekomen. tand nog steeas aanzieniijne noe-af?e^fai if,sH veelheden wapens behoeven om de Veiligheidsraad zei d n g, de vijand af te schrikken. I dat'Jordame zich P P Inzake Israëls verhouding tot artikel 41 van het handt est de Ver. Naties zei de premier van d.e Verenigde Naties, dat v l6raël: „Wij moeten een onder-!ziet in het toepassen van econo- scheid maken tussen de Ver. Na- mische en diplomatieke sancties, ties en de bureaus van deze or ganisatie. Wij steunen de Ver. Naties en zullen dit blijven doen, maar wij zullen nimmer een en kel recht erkennen van de bu reaus van de Ver. Naties om Is raël te behandelen alsof het geen onafhankelijke staat is". Het parlement raakte in rep en roer toen hij de communisten aanviel voor hun steun aan de Egyptisch-Sowjet-Russische wa pentransactie en de uiterst recht se vrijheidsbeweging ernstig be Voor de najaar.scampagne van het Verbond voor Veilig Verkeer zal de minister van Verkeer on Waterstaat, mr. J. Algera, van daag een radiotoespraak houden. Deze toespraak wordt uitge zonden door de AVRO om 8.15 en 20.05 uur. Z. K. H. de Prins der Nederlan den is woensdagmiddag van zijn verblijf in Tanganyika terugge keerd en om 12.10 uur geland op het vliegveld Soesterberg. Zo heeft de R. V. D. ons medege- rispte voor haar eis dat Israël deëld. een oorlog moet beginnen. i De Prins heeft zich daai na ter- Een motie van de vrijheidsbe- stond naar 's-Gravenhage bege- weging, waarin gevraagd werd ven om deel te nemen aan de rij- om een „bevrijdingsoorlog" werd I toer, die voor woensdagmiddag met 69 tegen 9 stemmen verwor- met de president van Liberia op pen. (het programma stond. Men leest in „Le Peuple": De vereenvoudiging van de spelling der Nederlandse taal heeft aanleiding gegeven tot een zekere verwarring, vermits voor de schrijfwijze van de bastaard woorden dubbelvormen werden toegelaten, waarvan één de voor keur kreeg. Wij zijn in staat mede te delen, dat voor het einde van het jaar de eenheid van schrijfwijze zal hersteld zijn. Er zal een nieuwe woordenlijst worden opgemaakt waarvan de spelling voor de administratie en het onderwijs zal verplichtend zijn, aldus „Le Peuple". Naar aanleiding van boven staand bericht, brengt het A.N.P. in herinnering, dat het vorige jaar door de Nederlandse minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en door de Belgi sche minister van Openbaar On derwijs een gemengd Belgisch- Nederlandse commissie van on derwijsdeskundigen is ingesteld, die tot taak kreeg na te gaan welke bastaard woorden in aan merking komen om op de scho len uitsluitend in de progressieve spelling te worden geschreven. Tot dusverre is nog geen rap port van bedoelde commissie ont vangen. Naar aanleiding van de verkla ring van de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken op oktober jl., waarin de Indonesi sche regering inzake de berech ting van Nederlandse arrestan ten van onwil werd beschuldigd, heeft de woordvoerder van de diplomatieke vertegenwoordiging van Indonesië in Den Haag ver klaard, het tenzeerste te betreu ren, dat de minister van de ont vangst van mevrouw Bouman ge bruik heeft gemaakt om oude be schuldigingen aan het adres van de republiek Indonesië te her halen. De woordvoerder verklaarde, dat „dergelijke herhalingen door officiële instantiés de verbete ring van de betrekkingen tussen beide landen slechts bemoeilij ken." De woordvoerder ontkent, dat er enige onwil vdn de Indonesi sche zijde is. Het is de Neder landse regering bekend, dat: 1. geen buitenlandse advoca ten zonder meer tot de Indone sische bali kunnen worden toe gelaten, zoals in vrijwel qlle lan den het geval is; 2. er in Indonesië vele Neder landse juristen als advocaat zijn ingeschreven en als zodanig praktiseren, zodat er geen nood zaak bestaat om advocaten uit het buitenland aan te stellen; 3. de bevoegdheid om een per soon in een rechtszaak als verde diger toe te laten uitsluitend in handen van de rechter is; 4. de rechter de toelating van mr. Van Empel als verdediger heeft geweigerd, aangezien daar door het proces onnodig langer zou worden gerekt, hetgeen aan leiding zou geven nieuwe verwij ten te lanceren aan 't adres van Indonesische autoriteiten ten aanzien van de duur der proces sen. (Te bevoegder plaatse herin nerde men er aan, dat mr. Van Empel voldeed aan drie door In donesië gestelde eisen: kennis van de Indonesische taal, kennis van het Indonesische recht en in geschreven zijn bij de bali. Hoe wel aanvankelijk van Indonesi sche zijde toestemming werd ver leend, is mr. Van Empel nooit als verdediger en dus niet op grond van bestaande regelingen een visum verleend.) Volgens een te San Sebastiaan ontvangen radio-bericht is een Spaanse treiler met 12 mensen aan boord voor de Ierse kust ge zonken. Het kabinet heeft premier Mol- let gemachtigd bij het debat in de Franse nationale vergadering over de regeringspolitiek de ver trouwenskwestie te stellen. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat de regeringen van Jordanië en Israël „kortgeleden gewaarschuwd zijn, dat Groot- Brittannië zijn verplichtingen vol ledig zal nakomen". In antwoord op vragen zei de woordvoerder dat een beslissing over de vraag of, ingeval van 'n aanval op Jordanië, de R.A.F.- vliegtuigen in dat land de Jor daanse troepen te hulp zullen komen, door de regering te Lon den zal worden genomen. Dit vormt, volgens waarnemers, een indirecte tegenspraak van de uitlating van generaal Ali Aboe Noear, chef van de staf van het Jordaanse leger, die heeft ver zekerd, dat de in Jordanië gesta tioneerde Britse luchtmachteen heden onmiddellijk in actie zou den komen bij een aanval op Jor danië. De woordvoerder lichtte nog toe, dat de R.A.F.-eenheden in Jordanië niet onder bevel van 'de Jordaanse regering staan. In antwoord op een vraag over een eventueel beroep op de Ver enigde Naties in geval van een anval op Jordanië, zei de woord voerder dat de Britse houding dan zal worden bepaald volgens de bepalingen van het Brits Jordaanse bondgenootschap. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Tijdelijk regen. Zwaar bewolkt met tijdelijk re gen, maar in het noordwesten van het land aanvankelijk nog enkele opklaringen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Dezelfde of iets lagere tempera turen. VRIJDAG 19 OKTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.19 1.54 2.34 2.44 n.m. 1.27 2.02 2.42 2.52 ZON MAAN 19 7.14 17.40 17.15 6.57 20 7.15 17.38 17.44 8.10 21 7.17 17.35 18.20 9.23 22 7.19 17.33 19.05 10.33 23 7.21 17.31 20.00 11.37 TIJDELIJK REGEN. Woensdag is een actieve de pressie via het zeegebied tussen Schotland en IJsland naar het N.O. getrokken. Ze ging verge zeld van een uitgebreid storm- veld, dat zich tijdelijk over een deel der Noordzee uitbreidde. Tegelijkertijd verplaatste het koufront van de depressie zich over de Britse eilanden tamelijk snel in Oostelijke richting. Op de nadering ervan nam de wind ook in ons land toe en begon het te regenen. Tegen het einde van de middag bereikte hët front het N.W. van het land. Na de pas sage nam de wind snél af en brak de bewolking. Boven ons land aangekomen onderging het front een aanzienlijke vertraging, zodat het ook donderdag nog be tekenis voor het weer in ons land zal hebben. Temeer omdat er zich ten Z.W. van Ierland een storing in het front bevond, die onze kant uitkwam. In verband daarmee zijn de regenkansen 11.371 voor vandaag groot. In gezaghebbende kring te Cairo wordt vernomen, dat de vertegenwoordigers van de Ara bische generale staven het er op hun bespreking in Riad over eens zijn geworden dit jaar de Jor daanse nationale garde te steu nen met een bedrag van twee en een half miljoen pond. De vol gende jaren zal 3,6 miljoen wor den verstrekt. Egypte, Saoedi-Arabië en Irak zouden ieder 25 procent voor hun rekening nemen, Syrië tien pro cent en Libanon en Jordanië elk 7% procent. Egypte heeft al drie partijen oorlogsmateriaal naar Jordanië verstuurd. Deze maand volgen er nog twee. Dit materiaal zou vol doende zijn om vijftien bataljons van de Jordaanse garde uit te rusten. Ook andere landen heb ben wapens gezonden. Volgens de Israëlische radio zijn er dinsdag Syrische soldaten in Jordaanse steden gezien. De japanse premier Hatoyama en zijn Russische collega Boelga- nin hebben woensdag in 't Krem lin een privé-gesprek gevoerd, tij dens hetwelk de Japanse premier trachtte een belofte van de Sow- jet-Unie los te krijgen over de te ruggave aan Japan van de eilan den Habomai en Sjikotan. Voor deze conferentie hadden de secretaris van de Sowjetrussi- ische communistische partij, Ni- kita Chroesjtsjef en de Japanse minister van Landbouw Kono een onderhoud gehad over hetzelfde onderwerp. Na drie dagen van onderhandelen is er overeenstem ming bereikt over alle andere vraagstukken, zoals het herstel van de betrekkingen tussen bei de landen en de repatriëring van Japanse krijgsgevangenen. Men bericht dat de Japanners ofwel zullen trachten de betrek kelijk onbelangrijke eilanden Ha bomai en Sjikotan onmiddellijk terug te krijgen van de Sowjet- Unie of anders zullen aansturen op het vinden van een bevredi gende formule voor de toekom stige bespreking van de gehele territoriale kwestie. In een briefwisseling tussen Boelganin en Hatoyama was de vorige maand besloten de nu al 15 maanden durende onderhande lingen over een vredesverdrag tussen beide landen te staken en slechts de wederzijdse betrekkin gen te herstellen en een einde te maken aan de staat van oorlog. Het territoriale vraagstuk zou de toekomst besproken dan in kunnen worden. De watertoren der N. V. Waterleiding Mij „Zeeuwsch-Vlaande. en te Terneuzen baadde gisteravond in een zee van licht ter gelegen heid van de officiële ingebruikstelling. De openbare aanklager van het Perzische leger heeft dinsdag meegedeeld, dat vier leiders van de verboden communistische Toe- deh-partij door een rechtbank van het legér ter dood zijn ver oordeeld. Op 4 februari 1949 is een mis- lugte moordaanslag op de sjah gepleegd. Hierna werd de Toe- deh-partij ontbonden en een aan tal van haar leiders gearresteerd. Aan de Israëlische journalist Alexander Joelin is spionage voor Egypte ten laste gelegd. Hij zou een officier van de Egypti sche inlichtingendienst gegevens over het Israëlische leger hebben verstrekt. Het vooronderzoek in deze zaak was tot nu toe in beslotenheid verricht. Het openbare proces te gen Joelin begint zondag a.s. De veilig verkeersdag 17 okto ber 1956 is ingezet met een onge luk, waarbij één dode te betreu ren is. Het ongeluk gebeurde woensdagmorgen tegen half acht tussen Groenlo en Winterswijk. Het slachtoffer is de 70 jarige weduwe E.V. die bij het over steken van de weg door een uit de richting Doetinchem komende bus van de Gelderse Tramwegen werd aangereden. Zij is vrijwel onmiddellijk na de aanrijding overleden. De chauffeur trachtte door krachtig remmen een aan rijding te voorkomen. Tweede ongeval. Op de provinciale weg Vlagt- weddeTer Apel is woensdag morgen omstreeks half tien de 39-jarige landarbeider P. G. uit Rijsdam (gem. Ylaktwedde), toen hij met een paard de weg over stak aangereden door een vracht auto, met aanhangwagen uit Nieuwe Schans. De chauffeur trachtte door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, doch hij slaagde hierin niet. Het slachtoffer werd gedood. Ernstig gewond bij aanrijding Gisteravond te omstreeks 9 uur is op de nieuwe rijksweg van Delft naar Rotterdam, bij de af takking naar Delft, in de gemeen te Pijnacker, een ongeluk ge beurd, waarbij drie religieuzen uit het klooster te Pijnacker ern stig werden gewond. Zij zijn in het St Hyppolitus-ziekenhuis te Delft opgenomen. Voor het leven van een van hen, de moeder overste Louisine Rombouts wordt gevreesd. Twee kloosterzusters Godefride Wester en Irenea Niederer waren in een auto, bestuurd door de heer Stoppelaar, bedrijfsleider van de firma V. te Pijnacker, naar Delft gegaan om daar de moeder-overste van de trein te halen. Op de terugweg naar Pijnacker kwam de auto in bot sing met een vrachtauto uit Rot terdam. De drie zusters werden in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Delft overgebracht. De chauffeur van de vracht auto bekwam geen letsel, de per sonenauto werd zwaar bescha digd. De verkeersafdeling van de gemeentepolitie Zeist had een bord langs de weg geplaatst met het opschrift: „17 oktober. Van daag niet storen". Uit de omgeving van Utrecht zijn de volgende berichten ont vangen: Te Huis'ter Heide (gem. Zeist) woensdagmorgen omstreeks 9 uur twee personenauto's op elkaar; geen voorrang verleend; geen persoonlijke ongelukken. Woensdagmorgen om half acht is op de Zeisterweg te Bunnik een bromfietser tegen een melk- auto gereden. Oorzaak volgens de politie: hoge snelheid bromfiet ser. Bromfietser kreeg een ge broken been; naar een ziekenhuis overgebracht. Woensdagmorgen omstreeks 8 uur onder de gemeente Harme ien op rijksweg 12 motorrijder gevallen. Hij js zwaer gewond naar een ziekenhuis in Utrecht overgebracht. Zijn vrouw, duo- passagiere, mankeerde niets. Van woensdagmorgen af, toen het licht begon te worden, tot 's middags twaalf uur hebben er zich in Rotterdam vijftien ver keersongevallen van enige bete kenis voorgedaan de onbedui dende, dus niet meegerekend waarbij vijf personen, van wie twee ernstig, werden gewond. Op andere dagen bedraagt het aan tal ongevallen ongeveer de helft van het aantal van vandaag, de dag, die als veilig verkeersdag is aangewezen. De politie in Rotterdam wijst er op, dat het woensdagmorgen, na een periode van droogte, weer had geregend, zodat gladde stra ten ontstonden. De praktijk heeft uitgewezen, dat dit meteen een stijging van het aantal ongeval len met zich mee brengt. Zevenjarig meisje gedood. Woensdagmiddag is, nadat ze uit school was gekomen, het 7- jarige dochtertje van de familie Geerts te Esbeek plotseling de provinciale weg Hilvarenbeek Lage Mierde overgestoken, door een juist passerende militaire jeep gegrepen en gedood. Zesjarig meisje gedood. Het zesjarig dochtertje van de familie Schuilenburg uit Nijver- dal is woensdagmiddag toen zij van school kwam bij het over steken van de weg nabij het café ,;Oude Laan" aangereden door een bestelauto en gedood. 5-jarig jongetje gedood. In het Sint Franciscusgasthuis te Rotterdam is woensdagmiddag overleden de 5-jarige N. van IJ. uit de Brielselaan, die woensdag ochtend met zijn autoped van net trottoir was gevallen en was te recht gekomen tussen de voor- en achterwielen van een truck met oplegger, die langzaam reed om te stoppen. Motorrijder tegen onver lichte auto gereden. Op de KeppeJseweg te Doetin chem is omstreeks half acht gis- teravon 'n motorrijder tegen de achterzijde van een kraanwagen gereden. De man was onmiddel lijk dood. De kraanwagen stond uiterst rechts van de weg geparkeerd, omdat het licht van de wagen uitgevallen was. De motorrijder heeft de kraanwagen vermoede lijk niet opgemerkt. Voctgangster door tram aangereden. Op de hoek Zuiderparklaan Hoenderlostraat in Den Haag is woensdagmiddag om drie uur een •v. .^-voetgangster, vermoedelijk door dat zij onvoorzichtig overstak,, door een tramstel van lijn vijf tien op zij geworpen. Zij over leed ter plaatse. De identiteit van het slachtoffer is nog niet be kend. De trambestuurder was de 43-jarige D. B. Brosnfietsberijder verongelukt. De 55-jarige bromfietsberijder E. van den Hoek uit de Palm straat te Amersfoort is woens dagavond omstreeks zes uur, bij het onverhoeds oversteken van de Utrechtse weg nabij het kruis punt Daan Fokkemalaan. door een bestelauto gegrepen. Hij was vrijwel op slag dood. Auto onder Amsterdam- Parijs express. Gisteravond omstreeks kwart over tien is op de onbewaakt? overweg bij Oudenbosch van de spoorlijn RoosendaalLage Zwa- luwe een personenauto aangere den door de Amsterdams-Parijs express trein. De bestuurder van de auto, de 18-jarige D. Dekkers, was onmiddellijk dood. De auto werd geheel vernield. De trein was beschadigd en kon eerst na anderhalf uur vertra ging de reis voortzetten. Motorrijder bij aanrijding gedood. De motorrijwielbestuurder A. van der Z. uit Wanrooy is gister avond te Mill bij een botsing met een bromfietser, die een paard geleidde, om het leven gekomen, Zijn verioofde, die» op de duo zat, werd zwaar gewond en is in zorg wekkende toestand naar het zie kenhuis in Nijmegen vervoerd. De bromfietser werd eveneens zwaar gewond. De motor naderde uit de rich ting Wilbertoor (gemeente Mill) en kwam ter hoogte van de Staar- tjesweg en Noordsestraat in aan raking met de bromfietser. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. Wat gebeurde er op 17 oktober 1955? Voorzover de gegevens strekken zijn er op 17 oktober van het vo rig jaar drie ernstige verkeers ongelukken gebeurd, waarbij vijf mensen het leven hebben gelaten. Die ongelukken zijn gebeurd op de rijksweg van Boxtel naar Eindhoven, waar een slippende vrachtauto op een personenauto botste (twee doden); te Haaks bergen, waar twee mensen om kwamen die met een personen auto op een onverlichte stilstaan de vrachtauto reden, en te Am- Sterdam, waar een bromfAser door een tankauto >verü aangere den, waa "b u'e bromfietser het leven «Hoor. Bij het ongeluk te HaakAergen werden bovendien twee r«nsen ernstig gewond. In total kostte het verkeer jn oktober an het vorige jaar 125 mensen Ri leven. Dat komt dus neer op bemiddeld 4 doden per dag. In e voorafgaande jaren was dit dfer weinig lager.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1