Liefde in de storm Diepe verontwaardiging in buitenland over de veroordeling van Schmidt Stevenson over waterstofbomproeven Ben Goerion over de toestand Nederlandse soldaten oefenen in Duitsland Wat brengt de Radio? tweede blad Woensdag 17 oktober 1956 11e jaargang no. 3897 AMERIK A AN SE AUTO MET GEHEIME DOCUMENTEN GESTOLEN Hij zou gebruik maken van gunstige gelegenheid indien hij tot president gekozen wordt, om een einde te maken aan de proeven met! waterstofbommen Sparen uit vrees voor Hitier De Iraaks-Jordaanse besprekingen te Amman De plannen voor een Ameri kaans koopvaardijschip voortbewogen door middel van i kernenergie De ondergang van de „Dumlupinar" SAMENWERKING ZUIDSLAVISCHE EN ITALIAANSE COMMUNISTEN HERSTELD DAMES MEER MELK, MANNEN MEER SUIKER IN DE THEE Frankrijk en Marokko ADEN EN JEMEN Franse actie in Algerië De uitspraak van het landge- recht te Djakarta in de zaak Schimdt is onderwerp van zeer ongunstige commentaren in de Londense pers. De Times schrijft: Voor ieder, die het proces heeft gevolgd, zal de straf schandelijk lijken. Het is te betreuren, dat het anti-Neder landse sentiment zoveel jaren na het einde van het Nederlandse bestuur nog zo sterk leeft. Gedu rende al deze lange en trage pro cessen is de nationalistische hartstocht zelden afwezig ge weest. De bedreigingen tegen de verdediging waren reeds bescha mend. De bewijzen van de getui gen a charge waren verward. Volgens sommige van deze getui gen hadden zij hun verklaringen afgelegd, nadat zij bedreigd wa- De auto van een Amerikaanse invlieger, waarin zich een tas met belangrijke geheime stukken be vond, is, blijkens een mededeling van Scotland Yard, in de nacht van zondag op maandag gestolen. De eigenaar had de auto voor het gebouw van een Amerikaanse of. ficiersclub in Londen geparkeerd. Toen hij uit de club kwam, zag hij nog juist hoe een man met 'n donkere bril plaats nam achter het stuur van zijn wagen en met grote snelheid wegreed. De auto is in de loop van gister ochtend in de Britse hoofdstad teruggevonden. De tas, die in de bagageruimte was opgeborgen, was intact. ren. De beklaagde is schuldig be vonden aan misdaden, die, zelfs volgens de mening van de offi cier van justitie, niet bewezen waren. Dit proces draagt in grote mate bij tot het veroorzaken van ongerustheid. De Indonesische regering moet niet verbaasd zijn, dat dit proces diepe verontwaardiging in het buitenland heeft verwekt, aldus de Times. De Daily Telegraph schrijft: Van het begin van deze zaak af is het optreden van de Indonesi sche justitie gekenmerkt geweest door flagrante onregelmatig heden, die hun climax vonden in het verjagen van de verdediging door een op bloed beluste me nigte. Nu is na een vals proces een draconische straf, zelfs stren ger dan de straf, die de officier van justitie geëist had, gevolgd. Het is werkelijk tragisch dat op het ogenblik, dat de gerechtig heid bezig schijnt te zijn achter het ijzeren gordijn weer te ver schijnen, zij een zo harde slag toegebracht krijgt van een land, dat in schijn niet communistisch is, aldus de Daily Telegraph. Zoon van Schmidt zal niet rusten tot zijn vader vrij is. „Ik zal niet rusten tot mijn vader vrij is", aldus George Schmidt, de zoon van de maan dag tot levenslange gevangenis straf veroordeelde oud-kapitein H. Schmidt. George Schmidt, die te Sydney woont, zei ervan over tuigd te zijn dat zijn vader on schuldig is aan de door de Indo nesische autoriteiten verzonnen beschuldigingen". In zijn huis in Neutral Bay, waar hij met zijn vrouw, Jeanne, Adlai Stevension, de democra tische presidentskandidaat, heeft in Chicago verklaard, dat zijn eerste daad als hij tot president gekozen wordt, zal zijn „gebruik te maken van de huidige gunsti ge gelegenheid" om een einde te maken aan de proeven met water stofbommen- VT j Waar wachten we op?, zo vroeg hij zich af in een rede die door de televisie werd uitgezonden. Sinds hij vier maanden geleden, dus vóór de verkiezingscampagne be gon, pleitte voor beëindiging van de proeven met waterstofbom men, hadden zowel Engeland als de Sowjet-Unie verklaard, dat zij bereid zijn met de Verenigde Sta ten te streven naar beëindiging van de proefnemingen, zo zei Ste venson. Deze gelegenheid zou hij willen benutten, door een confe rentie of overleg op wat voor ni veau ook. President Eisenhower heeft in de afgelopen weken deze opvat ting van Stevenson aangevallen. Hij noemde haar 'n „theatraal ge baar", dat gevaarlijk zou Kunnen zijn voor de Amerikaanse nationa- le veiligheid. Een aantal vooraan staande atoomgeleerden heeft zich evenwel vóór Stevensons standpunt uitgesproken. Stevenson gaf toe, dat het wel licht niet mogelijk zal zijn in de naaste toekomst een internatio nale overeenkomst te bereiken die verdere proefnemingen ver hindert. De produktie van water stofwapens en verder onderzoek op dit gebied zou voortgezet moe ten worden. De waterstofbom is reeds zo Twee inbrekers hebben zich zaterdag in het bouwvallige huis van de arme John van Huda en zijn zuster Jeannette, resp. 53 en 64 jaar, te West-Babylon in de Amerikaanse staat New York meester gemaakt van 12.000 dol lar. De politie die een onderzoek in. stelde, trof de broer en zuster, die als arm bekend stonden en door de gemeente onderhou den werden, temidden van thee potten, bloemenvaasjes, potten en pannen met dollarbiljetten en goud- en zilverstukken aan. Het paar beschikt na de diefstal over, naar ruwe schatting, nog ruim 50.000 dollar, opgepot, naar •Jeannette verklaarde, omdat John indertijd vreesde dat Hitier de hele wereld zou veroveren en ook hun geld zou opeisen, als dat op de bank zou staan. „Bij hun thuis zou Hitier* wel niet komen zoe ken," zo dachten zij. krachtig, dat een bom de grootste stad op de wereld verwoesten kan, aldus Stevenson. Als elke man, vrouw en kind op de aarde met een staaf dynamiet van ze ven kilogram onder de arm> zou lopen, zou de totale ontploffings kracht gelijk staan aan die van een waterstofbom van 20 mega ton en zo'n bom is reeds tot ont ploffing gebracht. De democratische kandidaat haalde voorts de verklaring van Harold Stassen, de adviseur van president Eisenhower op het ge bied van de ontwapening, aan, dat over een jaar het geheim van de waterstofbom aver de gehele wereld verspreid zal zijn. „Denk u eens in wat gebeuren kan", al dus Stevenson, „als een maniak, een tweede Hitier, de waterstof bom bezit. En stel u de gevolgen voor als een dozijn landen proe ven met waterstofbommen gaan nemen en de atmosfeer besmetten met radio-actief materiaal". De besprekingen op hoog ni veau te Amman over de plannen tot het zenden van Iraakse troe pen naar Jordanië zijn maandag in het koninklijk paleis hervat. Er wordt aan deelgenomen door ko ning Hoessein van Jordanië, ver tegenwoordigers van zijn rege ring en de chef van de staf van het Arabische legioen enerzijds en een Iraakse afvaardiging on der leiding van kroonprins Abdoel Illah anderzijds. In paleiskringen werd verno men, dat na de besprekingen, die nog in het eerste stadium zijn? een gemeenschappelijk communi-, qué zal worden uitgegeven. Men verwachtte, dat de Iraakse minis ter van Buitenlandse Zaken, Boer- hanoeddiin Basjajan, binnenkort aan de besprekingen zal deelne men. President Eisenhower heeft de Amerikaanse regeringsbureaux opdracht gegeven zo ,snel moge lijk voortgang te maken met het ontwerpen en bouwen van het eerste Amerikaanse door middel van kernenergie voortbewogen koopvaardijschip. Het Ameri kaanse congres verleende reeds toestemming voor de bouw van het schip, dat een gecombineerd vaartuig zal zijn, ongeveer 100 passagiers zal kunnen vervoeren en een vrachtcapaciteit zal krij gen van 12.000 dwt. en dochtertje van zes weken, In- grid, woont, zei George Schmidt dinsdag, dat hij zijn vader voor het laatst zag in de gevangenis in augustus 1954. „Mijn vader was het slachtoffer van een Hit- ler-achtig komplot. Hij zei mij in Indonesië een openbaar protest tegen de schandelijke ongerech tigheid te laten horen. Spoedig daarna moest ik Indonesië ver laten, omdat ik werd gewaar schuwd, dat ik misschien zou worden gearresteerd." „Ik hoop een beroep op de Ver. Naties te doen om een eerlijke behandeling voor mijn vader te verkrijgen" aldus George Schmidt die voorts meedeelde, dat een co mité van Nederlanders in Sydney poogt de vrijlating van zijn vader te bewerkstelligen. Sabri Chelebioglu, de gezag voerder van de Turkse duikboot „Dumlupinar", die drie jaar ge leden in de Dardanellen zonk na een aanvaring met het Zweedse vrachtschip „Naboland", is ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 20 maanden. Chelebioglu, die men eerst van schuld had vrijge sproken aan de aanvaring (waarbij destijds 81 mensen het leven ver loren) is in juni j.l. schuldig be vonden aan nalatigheid en ver onachtzaming van dienstregels. In hoger beroep is het vonnis thans bekrachtigd. De Zuid-Slavische en de Ita liaanse communistische partij hebben maandag de samenwer king officieel hersteld. Dit is meegedeeld in een ge meenschappelijk communiqué, dat werd uitgegeven na een be zoek van tien dagen aan Zuid- Slavië door een delegatie der Italiaanse partij, onder leiding van de plaatsvervangende secre taris-generaal, Luigi Longo. De Zuid-Slavische partij zal een delegatie naar het komende con gres van de Italiaanse partij zen den. Indien er bij de toekomstige samenwerking geschillen ont staan, zal de ene partij het recht hebben de andere „kameraad schappelijk" te kritiseren. De betrekkingen tussen de par tijen waren verbroken, nadat de Zuid-Slavische partij in 1948 uit de cominform was gestoten. In het communiqué wordt nog gezegd, dat de eerste contacten tusen beide partijen reeds posi tieve resultaten hebben afge worpen. De Zuid-Slavische communis,- ten hadden reeds de betrekkin gen met de Sowjet-Russische, Roemeense, Poolse en Bulgaarse partijen hersteld. Een Hongaar se delegatie kwam in Zuid-Slavië aan, toen de Italianen vertrok ken. In het noorden van Nederland is het theeverbruik groter dan in het overige gedeelte van het land. Tot deze conclusie komt de Ne derlandse Stichting voor Stati stiek in haar onlangs verschenen tweede rapport over het theever bruik in Nederland. Andere interessante gegevens, die uit het gehouden onderzoek zijn verkregen, zijn ondermeer, dat ongeveer 80 van de Neder landse huisvrouwen altijd suiker in de thee gebruikt, terwijl voor de mannen dit percentage nog hoger ligt. Dit in tegenstelling tot het percentage mannen, dat de voorkeur geeft aan thee met melk. 25 van de dames ge bruikt melk in de thee, voor de mannen ligt dit percentage slechts iets lager. Bij het ontbijt wordt door 86 van de ondervraagden thee ge dronken. In het noorden door 91 „in de loop van de middag". Be Israëlische premier heeft zich in het parlement eens te meer uitgesproken tegen een pre ventieve oorlog, ook al hellen naar zijn zeggen steeds meer par lementsleden er toe over om „het hoofd te bieden aan de groeiende macht van de Egyptische dicta tor". Maar Israël behoudt zich zijn vryheid van handelen voor indien de status quo in het Mid den-Oosten door een legering van Iraakse troepen op Jordaans grondgebied wijziging ondergaat, verklaarde Ben Goerion. Het doel van de Israëlische re gering is ..het handhaven van de vrede zelfs als het een onbesten dige is", aldus de Israëlische mi nister-president. die voorts zei dat Israëls politiek er een van zelfverdediging is, indien Israël wordt aangevallen. „Toch geloof In 1934 bouwde het derde rijk nabij Schleiden in het westelijk deel van het Duitse Eifelgeberg- te een vormingscentrum voor politieke leiders, de „Burg Vogel sang", een indrukwekkend com plex in de stijl die zo kenmer kend was voor het nationaal- socialisme: in grauwe rots- en leisteen opgetrokken gebouwen, forse vestingtoren en brede ter rassen, versierd met beeldhouw werken van onheuse atleten. Toekomstige kringleiders en jeugdopvoeders ontvingen hier hun politieke scholing, terwijl op de hoogtijdagen van het nazisme Hitier, Goebels en Goering hun volgelingen toespraken. In mei 1936 werd „Burg Vogelsang" of ficieel in gebruik genomen en nog thans treft men in de nabij heid van het hoofdgebouw een zwaar gehavende gedenksteen aan, die dit feit memoreert en waarin naast de figuur van een fakkeldrager in het Duits de woorden staan gebeiteld: „Gij zijt de fakkeldragers van de na tie. Gij draagt het licht van de geest vooraan in de strijd voor Adolf Hitler". Commandant van deze éliteschool van het natio- naal-socialisme was Manderbach, een persoonlijke vriend van Ru- dolf Hess. Deze Manderbach werd in 1939 echter uit zijn func tie ontslagen omdat hij zijn doch ter in het geheim evangelisch had laten dopen.... Op de wijde en golvende vlak ten die ,,Burg Vogelsang" omrin gen en waar eens de partijcon gressen werden toegesproken door de corypheeën van 't dui zendjarige rijk, houden thans on derdelen van de Nederlandse der de divisie herhalingsoefeningen. De commandant van 32 R.I., kol. J. H. Tijmann vertelde een aantal Nederlandse journalisten, die een bezoek brachten aan „Burg Vogelsang" en een deel der oefe ningen bijwoonden, dat het hier voornamelijk dienstplichtigen van de lichting 1951 betreft, die reeds in 1954 voor herhalings oefeningen opkwamen. Opvallend is het grote aantal dienstplichti gen dat dit keer moest worden afgekeurd, n.l. 8 procent, zo deel de kol. Tijmann mee. De militaire artsen schrijven dit voornamelijk toe aan de invloed van de oor logsperiode waarin deze dienst plichtigen, die thans 25 en 26 jaar oud zijn opgroeiden. Vele lieden, die in 1951 voor het eerst onder de wapenen kwa men, hebben zich sedertdien vooraanstaande plaatsen in de maatschappij weten te veroveren en het aantal verleende vrijstel lingen bij deze tweede herha lingsoefeningen was daarom vrij groot. In totaal nemen echter toch nog meer dan 3300 soldaten aan de oefeningen deel. Waar bij de herhalingsoefeningen van 1954 door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: HERMAN ANTONSEN 39) Nadruk verboden. Het was reeds ver op de mid dag toen ze hem eindelijk van het strand zag komen en tegen de helling opklimmen. Urenlang had ze eraan gewanhoopt hem nog ooit terug te zien, en toch verborg ze nu terstond haar ang sten onder een strak masker van onverschilligheid. Ze ging hem met afgemeten waardigheid tege moet. Ze wees hem op de scheepskist, waarop verscheidene geroosterde broodvruchten lagen. „Je middagmaal," zei ze op ef fen, vormelijke toon. „Ik ben al klaar met eten". „Wel bedankt", antwoordde hij al even vormelijk. ,.Ik heb ook al gegeten. Er zijn hier bananen ge noeg te vinden. En hier is een kokosnoot". Hij wierp een groot voorwerp op de lemen vloer neer. Het rolde in een hoek en bleef daar liggen. Gwynne keek het na, maar verroerde zich niet. „Zal ik proberen dat ding voor je open te maken?" vroeg hij stroef. Zijn stem klonk zo vreemd, half verstikt en onna tuurlijk. Voor het eerst keek ze hem recht in het gelaat en haar ogen puilden uit van schrik. Zijn gezicht was vlekkerig en zijn ogen rood en gezwollen. Ze zag bovendien, dat hij van koorts stond te rillen. Ogenblikkelijk was al haar af keer verdwenen. Ze liep naar hem toe en legde haar hand tegen zijn vuurrode wang. Het was alsof ze een gloeiende plaat aanraakte. Hij brandde van koorts. „Robinzei ze hijgend, „je bent ziek. Kom, ga gauw liggen en laat me eens bedenken, wat ik voor je doen kan. Kom hier op het mos liggen." Hij duwde haar hand weg, als was het een gevaarlijk ding. „Ik ben zo goed als wat!" zei hij in hoofdzaak in pelotons-verband werd geoefend, wordt thans de nadruk gelegd op het bataljon, waarbij ook het tankwapen is in geschakeld. Hoewei geen artille rie-eenheden aan deze oefenin gen deelnemen, zullen wel artil leriewaarnemers aanwezig zijn en wordt de gewone procedure van het aanvragen van onder- steuningsvuur gevolgd. Deze her halingsoefeningen zullen aan rea liteit winnen, doordat een aantal straaljagers aanvallen zal uitvoe ren. Hierbij zullen ook imitatie napalmbommen worden uitge worpen. Behalve pelotonaanvallen zullen oefeningen worden gehou den in het plaatsen van prikkel draadversperringen en het leg gen van mijnenvelden. Bovendien zijn enkele nachtoefeningen voor zien. Kolonel Tijman verklaarde ver der, dat na deze oefenperiode van ongeveer drie weken de dienstplichtigen weer een hoge graad van geoefendheid hebben bereikt. Hij was van oordeel dat deze geoefendheid echter weer snel terugloopt, per jaar mis schien wel met 20 procent. De individuële prestaties van deze mobilisatie-eenheden noemde hij iets beter dan die van de parate troepen, waarschijnlijk omdat deze soldaten van de lichting 1951 nog buiten het nadien in gevoerde z.g. „filter"-systeem vielen. Kolonel Tijmann was ove- De onderhandelingen tussen Frankrijk en Marokko over de militaire betrekkingen tussen beide landen beginnen 12 novem ber, zo is te Parijs na besprekin gen, die twee dagen geduurd hebben, bekend gemaakt. Er zijn uitvoerige instructies uitgegeven ter vermijding van nieuwe incidenten naar aanlei ding van de aanwezigheid en verplaatsingen van Franse troe pen in Marokko. Anti-franse havenarbeiders in Casablanca. Marokkaanse havenarbeiders hebben maandag in Casablanca willen verhinderen, dat 250 Fran se militairen, die met het schip „Chanzy" aangekomen waren, aan land gingen. De politie wist de havenarbeiders echter over te halen de militairen aan land te laten gaan, waar auto's gereed stonden om ze naar hun eenhe den in Marokko over te brengen. Voorts hebben de havenarbei ders in Casablanca maandag ge weigerd twee Franse schepen te dossen. Het ene schip had Franse auto's voor het nieuwe Marok kaanse leger aan boord, het tweede was geladen met munitie voor de Franse luchtmacht. grimmig. Ik moet voor vanavond nog een andere hut bouwen. Het ziet er naar uit, dat we nog heel wat regen krijgen." „Jij doet wat ik je zeg", gaf ze beslist ten antwoord. Ze trok hem naar het mosbed door hem voor haar gemaakt. Wees nou verstan dig. Geen van ons beiden kan zich de weelde veroorloven ziek te worden. We hebben elkaar veel te veel nodig." Ze dwong hem te gaan liggen. Zijn onnatuurlijk schitterende ogen bleven aldoor op haar ge richt, maar hij stribbelde overi gens niet tegén. Hij keek haar verlangend na, toen ze naar bui ten snelde en de droog geworden kleren haalde, waarmee ze hem zo goed mogelijk toedekte. Daar na nam ze de geroosterde brood vruchten van de kist af, opende het deksel en haalde er een fles je, dat Robin die morgen over het hoofd had gezien, uit te voor schijn. Er zat wit poeder in. „Kinine", zei ze, „voor ons zijn gewicht in goud waard!" Ze kwam met een blikje water naar hem toe. „Doe je mond open. Het smaakt afschuwelijk, dat weet ik wel, maar je moet het toch innemen." En Robin gehoorzaamde als een gewillig kind. HOOFDSTUK XVI. WAPENSTILSTAND. Robin Lee lag die verdere dag rigens van oordeel dat deze mobi lisatiebataljons, waarvan de dienstplichtigen in het algemeen spoedig de leeftijd van 27 jaar bereiken, reeds te oud zijn om op te treden als troepen in de eerste linie. De commandant vertelde ver der, dat met de Duitse burgerbe volking goede relaties worden onderhouden en de Nederlandse soldaten een zekere populariteit genieten. Niettemin verwachtte hij, dat de bewoners in de omge ving van „Burg Vogelsang" bin nenkort, wanneer de tanks over de vlakten zullen ratelen, wel weer de zwarte vlag uit de hui zen zullen hangen. De boeren ontvangen een vergoeding voor het bouwland dat is aangeduid als „oefenterrein voor de tanks en als zij deze velden toch bebou wen met allerlei gewassen, dan doen zij dit natuurlijk op hun eigen risico, zo verklaarde hij. Onze tanks zullen proberen deze beplante en bezaaide terreinen zoveel mogelijk te vermijden, doch zulks is in het heetst van het gevecht niet altijd mogelijk. Het is evenwel thans gebruik ge worden bij de bewoners in de om geving de zwarte vlag uit te ste ken wanneer tanks over de lan derijen rijden. Hierna woonden de Nederland se journalisten de aanval bij van een peloton van 45 man van het bataljon Oranje-Gelderland op een bepaald punt in het terrein, alsmede het leggen van een prik keldraadversperring en een mij nenveld. Tenslotte werd nog een bezoek gebracht aan de nabijge legen Urftstausee, waar Neder landse tanks oefeningen houden in mitrailleurschieten. ik niet dat oorlog ooit een oplos sing is voor welk vraagstuk ook". Sprekend over de Israëlische verzoeken om wapenleveranties met het oog op de wapenstroom uit Oostelijke landen naar de Arabische wereld, zei Ben Goe rion, dat Groot-Brittannië ook wapens aan de Arabieren had ge leverd, maar dit aan Israël had geweigerd. Hij voegde eraan toe dat Amerika zijn bondgenoten heeft aangemoedigd wapens aan Israël te leveren om het machts evenwicht in het Midden-Oosten te herstellen en hij dankte Frank rijk voor de wapenhulp en steun. Over de Russische wapenver schepingen naar de Arabische landen verklaarde Ben Goerion: „Een woorvoerder van de Sow- jets heeft betoogd dat dit alles (de wapenleveranties aan de Ara bische landen) louter terwille van de vrede in het Midden-Oosten is gedaan, maar het resultaat is een verhoogde spanning in dit gebied en in de hele wereld. Het gevaar waarin Israël verkeert, is enorm toegenomen doordat de Egypti sche dictator, evenals andere Arabische leiders, geen ogenblik zijn koortsachtige voorbereidin gen voor een tweede ronde tegen Israël onderbreekt. Ben Goerion twijfelde aan het vermogen van de Verenigde Na ties om iets van wezenlijk belang te doen voor de handhaving van de vrede. Volgens de Israëlische premier heeft Egypte alleen al „een geweldige superioriteit in de lucht, ter zee en zelfs te land over Israël, ondanks bepaalde verbe teringen van Israëls verdedi ging". In het Jemense gebied van Ka- taba, aan de grens met het Britse protectoraat Aden, bevindt zich thans een aanzienlijke troepen macht, aldus wordt te Aden van officiële zijde vernomen. De toestand wordt als ernstig beschouwd, omdat Kataba nabij de emiraten van Tsjaab en Dhala ligt, waar thans opruiers aan het werk zijn. Een gebied van 300 km2 van de Sahelvlakte rondom Algiers wordt door een 5.000 man mili tairen en politie doorzocht naar opstandelingen. Deze operatie behoort tot de grootste sinds het begin van de nationalistische opstand, twee jaar geleden. Alle verbindingen met de dorpen in het betrokken gebied, dat 40.000 inwoners telt, zijn afgesneden. DONDERDAG 18 OKTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Gewijde muz.; 10.30 Morgendienst; 11,00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Ange lus; 12.03 Gram.; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Land- en tuinbouw- med.; 12.38 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Sopraan en piano; 13.45 Gram.; 14.00 Orkest; 14.45 Voor de vrouw, 15.15 Gram.; 16.00 Bijbeloverden- king; 16.30 Pianorecital; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Vocaal en semble; 18.05 Lichte muz.; 18.30 Friese uitz.; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 So- doodziek te bed. Gelukkig begon hij niet te ijlen, zoals Gwynne gevreesd had. Hij zei, dat hij zich veel te bezorgd over haar maakte om aan zijn eigen toestand te kunnen denken. Het hinderde hem, dat hij nu haar legerstede moest innemen, haar voor zich moest laten zorgen en allerlei dingen doen, die hij vond, dat eigenlijk zijn werk waren. Maar hij was niet in staat iets te doen. Hij had zware moeraskoorts. En terwijl zij bezig was, lag hij voortdurend te mopperen op zichzelf. „Daar lig ik me nou als een stumperig oud wijf, terwijl jij bezig bent mos voor een ander bed te verzamelen, hout te sprok kelen, het dak te herstellen en zo meer. Ik kan het niet hebben. Ik sta op en ga mee aan het werk. We moeten toch wat te eten hebben, is het zo niet?" Hij zei dit herhaaldelijk en wierp dan telkens het geïmprovi seerde dek van zich af. Doch Gwynne legde het telkens weer recht. „Je doet niets van dat alles, on dankbare patiënt, dat je bent. Nu doe ik mijn best, je aan het zwe ten te krijgen! Je bent op het ogenblik gelukkig doornat. Als je kinine ingenomen hebt, moet je heel voorzichtig zijn. Blijf dus stil liggen en goed onder dek. Wat eten betreft, hebben we voorraad genoeg bij de hand." (Wordt vervolgd.) ciaal perspectief; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gev. pro gramma; 21.45 Gram.; 22.00 Pe riodieken-parade; 22.10 Orgelcon cert; 22.35 Gram.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Zaalsportuitslagen; 23.10 Nieuwe gram. HILVERoUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.10 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 Voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 1050 Voor de kleu ters; 11.00 Causerie; 11.15 Kamer orkest; 12.00 Orgelspel; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Westindisch or- kêst; 12.50 Causerie; 13.00 Nws; 13.15 Med. of gram.; 13.25 Mil. kapel; 12.55 Koersen; 14.00 Gram. 14.05 Hoorspel; 14.45 Sopraan en colachno; 15.05 Gram.; 15.15 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Rege- ringsuitz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen18.25 Lichte mu ziek; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Jazzmuziek; 19.40 Lichte muziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Filh. orkest; 20.55 Causerie; 21.25 Pianokwintet; 22.00 Progr. voor de strijdkrachten; 22.50 Act.; 23.00 Nieuws; 23.17 Sport; 23.25 Jazz muziek. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.00 Amus. muz.; 12.30 Weerbe richt; 12.34 Omroeporkest; 13.00 Nws; 13.11 Orgelspel; 14.00 Engel se les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Schoolra dio; 15.30 Voor de jeugd; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de Junde- ren; 18.15 Vlaamse liederen; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Reportage; 19.40 Gram.; 19.50 Pol. causerie; 20.00 Gram.; 20.10 Hoorspel; 20.40 Verzoekpro gramma; 21.30 Jazzmuz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Intern. Radio Uni versiteit; 22.30 Gram. 22.55 Nws. TWEEDE KAMERZITTING OVER BE TELEVISIE. De Nederlandse Televisiestich ting zal op dinsdag 23 oktober a.s., des middags omstreeks 13.00 uur een rechtstreekse reportage uitzenden uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Den Haag van het afleggen van de rege ringsverklaring door minister president dr. W. Drees.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5