Uit de Provincie Eric de Noorman - De banneling van IJsland Maatregelen voor kleine boeren. Onvoorziene uitgaven in het buitenland. Actie Jungschlaegerfonds tot redding van Schmidt. AGENDA HOOFDPIJN? WEG HOOFDPIJN! Ir Emmens bepleit samengaan van kleine bedrijven. TERNEUZEN. FRANSE SOLDATEN IN TUNESIE GEDOOD NIEUWE SERVICE VAN DE A.N.W.B. INVOERING VAN INTERNATIONALE KREDIETBRIEVEN OSSENISSE. RETRANCHEMENT. SLUISKIL. GORDON HILL VOGELWAARDE. ZAAMSLAG. Aantal luisteraars en kijkers in Nederland Wrakstukken van vermiste Amerikaanse „Liftmaster gevonden AXEL. BOSCHKAPELLE. SLUIS. CYPRUS AMERIKA BIEDT HULP AAN VOOR DE BOUW VAN ATOOMKRACHT CENTRALE STOPPELDIJK. Hilversummer in Duitsland verongelukt Ir. J. A. Emmens, voorzitter vaii het genootschap voor land bouwwetenschap, heeft dinsdag middag ter gelegenheid van de herdenking van het 70-jarige be staan van het genootschap, een rede uitgesproken te Wageningen, waarin hij een aantal maatrege len voor de kleine boeren heeft aanbevolen. De heer Emmens kwam, uit gaande van de mechanisatie in de landbouw, tot de conclusie, dat het, evenals in de industrie, ook in de landbouw tot een ver dere concentratie zal moeten ko men, waarbij dus kleine bedrij ven zullen verdwijnen. Dat zal het noodzakelijk maken, dat men in de hoogste klassen van de plattelandsscholen een uitgebrei de beroepskeuzevoorlichting gaat geven en dat de boerenbevolking doordrongen wordt van het on voldoende economisch perspec tief van het kleine boerenbedrijf, waarbij moet worden gewezen op de voordelen van concentratie van bedrijven. Ir. Emmens meende voorts, dat bij dit alles een fonds zou moeten worden gevormd, waaruit steun wordt verleend aan bedrijven, die besluiten tot een gemeenschappe lijke exploitatie, waarbij de lei ding van de bedrijven dan zou moeten komen berusten bij we tenschappelijk gevormde figuren, zoals de Wageningse ingenieurs. Onder de samengevoegde bedrij ven, zo ging spreker verder, zul len gedeelten zijn, die niet econo misch als grasland of bouwland zijn te exploiteren. Deze stukken zouden volgens de modernste methoden kunnen worden bebost, waardoor niet alleen aan de wens naar vergroting van 't bosareaal lean worden voldaan, maar waar mee ook het recreatieterrein in Nederland kan worden vergroot. Het overbodige personeel op de samengevoegde landbouwbedrij ven zou, naar spreker meende, gemakkelijk in de industrie en andere bedrijfstakken kunnen worden opgenomen. Ir. Emmens formuleerde deze suggesties die hij het aanbe velen van een voor velen pijnlij ke operatie noemde nadat hij een overzicht had gegeven van de ontwikkeling in de Neder landse landbouw in de afgelopen 70 jaar. Hij had er daarbij op ge wezen, dat de Nederlandse land bouw nadat de achterstand bij andere landen in het begin van deze eeuw glansrijk was inge haald na de achteruitgang in de jaren van 1920 tot 1929 de eer ste bedrijfstak was, waarmee de overheid zich actief heeft be moeid. En in tegenstelling tot de industrie die zichzelf heeft moe ten helpen, heeft de landbouw ook steun gekregen van de over heid. Dank zij de in de jaren 19391940 getroffen maatregelen bedroeg het aantal faillissemen ten in de landbouw (waarin 20 »/o van de groepsbevolking werk zaam was) slechts 6,5 procent van het totale aantal. Intussen is er wel een groot verschil blijven bestaan tussen de werkwijzen in de landbouw en in de industrie. De industrieel was van het begin af verplicht zich te verdiepen in economische begrippen zoals kostprijs, af schrijving, reservering, investe ring enz. Bij de kleine boer ging het meestal zo, dat men daar maar wat harder probeerde te werken als de bedrijfsresultaten laag bleken uit te vallen. Door mechanisatie in de land bouw wordt deze op vele punten vergelijkbaar met de industrie en nu ziet het geïndustrialiseerde landbouwbedrijf zich wel eens voor de moeilijkheid geplaatst, dat het zijn produkten niet meer lonend kan afzetten, hoewel de produktie nog steeds toeneemt en hoewel de kostprijs in de Neder landse landbouw zeer laag is. Consequentie hiervan zal moe ten zijn, dat kleinere bedrijven zullen moeten samengaan, zo dacht de heer Emmens, een ver schijnsel overigens, dat in de hele Nederlandse bedrijfswereld al bekend is. Spreker wees er in dit verband op, dat het aantal zuivelfabrie ken in Nederland sinds 1930 (toen 911 waren) geslonken is tot 544, die een hogere totaalproduk- tie hebben. Dat de concentratie in de landbouw niet ver is ge gaan, weet spreker in de eerste plaats aan de sterke gehechtheid van de boer aan zijn grond en in in de tweede plaats aan de maat regelen tot steun aan kleine be drijven. Het kwam ir. Emmens voor, dat de regering met steun aan kleine bedrijven vaak een onnatuurlijke gang van zaken stimuleert. YVandelmars C.J.M.V. Twaalf Franse soldaten zijn maandag nabij Kasserine in Tu nesië, een tiental kilometers van de Algerijnse grens, omgekomen bij een onverhoedse aanval van opstandelingen op een militair konvooi, aldus is dinsdagochtend te Tunis vernomen. Drie van de opstandelingen werden in het gevecht, dat op on verhoedse beschieting volgde ge dood. Volgens latere berichten wer den veertien Franse soldaten ge dood en twaalf gewond. Men vond de lijken van drie opstandelingen. Meer dan tweehonderd Alge rijnse opstandelingen voerden de aanval op 250 soldaten uit. Na af loop van het gevecht keerden de opstandelingen naar Algerijns ge bied terug. Teneinde de serviceverlening in worden voldaan, wanneer men in 1 Nederland is teruggekeerd. internationaal verband te ver groten, is de Alliance Internatio nale de Tourisme, de Internatio nale Federatie van Toeristenbon den, ertoe overgegaan Internatio nale Kredietbrieven in het leven te roepen. Deze documenten worden in Nederland door de A.N.W.B. aan zijn leden afgegeven en zijn, dank zij de samenwerking met de buitenlandse zusterclubs, thans reeds erkend door en geldig in België, Denemarken, West-Duits- land, Frankrijk, Groot-Brittannië Italië, Luxemburg, Noorwegen, Oostenrijk, Zweden en Zwitser land. Bij de invoering van dit nieuwe document werd gebruik gemaakt van de ervaring, welke enkele buitenlandse clubs met krediet verlening aan hun leden hebben opgedaan. De kredietbrieven worden door de A. N. W. B. vapaf 15 oktober voorlopig gratis verstrekt bij car nets de passages, welke na dit tijdstip worden aangevraagd en De kredietbrieven bestaan uit coupons van resp. 170, 85,—, 85,—, 43,—, 43,—, of de tegenwaarde daarvan in diver se valuta's, zoals op de coupures vermeld is. Behalve voor noodza kelijke reparatiekosten kan de Internationale Kredietbrief ook nog gebruikt worden in de vol gende gevallen: a. vervoer van een gewonde of van een zieke van de plaats van het ongeval naar een zieken huis, of naar zijn land van her komst, al naar gelang de om standigheden. b. betaling van rekeningen, be trekking hebbende op de eerste hulp (opname- en doktersreke ningen). c. betaling van rekeningen in ver band met rechtskundige hulp bij verkeersongevallen. In geval men voor een van deze doeleinden gebruik wil maken van de kredietbrief, neemt de be treffende debiteur de benodigde coupurets) in en krijgt; op grond daarvan betaling van de zuster- club van de A.N.W.B. in het land, waar men zich bevindt. Deze verrekent dit op haar beurt met de A. N. W. B., terwijl het lid na Zaterdag j.l. organiseerde de Hing „Jonge Kracht" van het C.J.M.V. haar halfjaarlijkse wan delmars, waarvoor 'n zeer bevre digende belangstelling bestond. Met goede vooruitzichten op het heerlijk najaarszonnetje werd om 2 uur aan 't jeugdgebouw Bethel de start gegeven. In een vlot marstempo verlieten de 85 deel nemersisters) Terneuzen naar Othene om vandaaruit via de Groenstraat Driewegen te berei ken. Na hier een welkome ver versing gebruikt te hebben ging de tocht via Baandijk terug op Terneuzen aan, waarna in Bethel de prijsuitdeling plaats vond. Bij monde van de heer Scheele bracht de jury verslag uit van de geslaagde tocht. Bij de meisjes behaalde de af- ling Terneuzen een le prijs met 56 punten; 2e klasseerde zich hier de afdeling Sluiskil met 55 pun ten, terwijl de 3e en 4e plaats werden ingenomen door de afde lingen Axel en Philippine, beiden met 47 punten. Bij de jongens was het de af deling Sluiskil die de overwin ning behaalde en wel met 52 pun ten, Zaamslag volgde als 2e met 52 punten, Sas van Gent werd nr. 3 met 38 punten, Hoek-Driewegen met 44 punten bezette de 4e plaats en de afdeling Terneuzen eveneens met 44 punten de 5e plaats. Aan de groepen die zich in beide categorieën het beste klasseerden werd een groepsmedaille uitge deeld. Bij het aantal medailles die voor persoonlijke prestaties werden uitgereikt waren er twee die gingen naar een tweetal deel nemers die voor de 10e maal in successie de halfjaarlijkse wan deltocht had meegelopen. De ringvoorzitter bracht na af loop van harte dank voor het welslagen van de tocht, in het bijzonder de politie van Terneu zen, die voor een ordelijk verloop had zorggedragen. werd in het Parochiehuis een filmavond gegeven ten bate van hun missies in Afrika en Zuid- Amerika. Vertoond werd de film „Men against the Sun". Zowel de voorstelling voor de volwas senen als die voor de kinderen werden goed bezocht. Paard aangereden. Op de Westdijk alhier werd een paard van de landbouwer R. aan gereden door een vrachtauto. Het dier werd zodanig gewond, dat het moest worden afgemaakt. Vlashoop in brand. Dezer dagen ontstond brand in een vlashoop van de landbouwer Iz. B. tengevolge van het spelen met lucifers door kinderen. De brandweer van Retranchement slaagde er in de brand te beper ken, hierbij later geassisteerd door de brandweer van Cadzand. Slechts een kleine hoeveelheid vlas bleef behouden. Het was niet verzekerd. Vingers gekneld. Hoewel het ten strengste verbo den is om aan draaiende machi nes werkzaamheden te verrich ten, meende de 46-jarige P. A. uit Kloosterzande het met deze veiligheidsvoorschriften niet zo nauw te moeten nemen. A. wilde zondag j.l. van epn machine, staande in één van de afdelingen van de C.N.A., een vetpot aan draaien. Hij geraakte hierbij met zijn vingers tussen draaiende on- werden de grote verdiensten van de heer Kentin voor de Katho lieke vakbeweging in het alge meen en voor de afdeling Stop peldijk in het bijzonder naar vo ren gebracht. De heer E. Vink, die namens bestuur en leden het afscheids woord sprak, deed zijn woorden vergezeld gaan van een zwaar- verzilverde sigarettenkoker. Me vrouw Kentin deelde in de hulde en ontving een fraai bloemstuk. Ook de geestelijk adviseur, ka pelaan RomDouts, en districtsbe stuurder de heer Van Kaam brachten de scheidende voorzit ter dank en wensten hem het al lerbeste toe in zijn nieuwe woon plaats. De heer Kentin op zijn beurt dankte voor de steeds betoonde medewerking en voor de hulde, die hem op deze avond ten deel was gevallen. Het deed hem veel genoegen de aanwezige afde lingsbesturen van Boschkapelle en Hengstdijk te kunnen danken voor de prettige samenwerking. Hoewei het hier een afscheid betrof, was de stemming hele maal niet weemoedig. Er was ge zorgd voor een consumptie en het accordeon-orkest van de heer Weegenhausen verzorgde op pri ma wijze de muzikale omlijsting. Rest ons nog te vermelden, dat tot nieuwe voorzitter van de af deling Stoppeldijk werd gekozen de heer P. de Schepper. Een vorige week in Noord- Cyprus gevonden stoffelijk over schot is, aan de hand van een tandartsrapport, herkend als het lijk van de Britse korporaal Gor don Hill, een van de twee Britse militairen van wie de EOKA ver klaard had dat zij in mei j.l. ter dood gebracht waren als repres- saille voor het ophangen van twee door de Britten veroordeelde Cyprioten. Zeeuwse kollekte. De Zeeuwse kollekte ten bate van de bejaardenzorg in de pro vincie bracht in deze gemeente een bedrag op van 129. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau der Rijkspolitie alhier zijn als gevonden aange- derdelen bekneld. De middelste geven; een portemonnaie met in vinger was zodanig gekwetst, dat [10Ufj en een handpomp (fiets), A. naar het ziekenhuis moest we]ke terug te bekomen zijn resp. worden overgebracht, waar totop ^e adressen Veer B 54 en gedeeltelijke amputatie van de Huissenstraat 7. vinger moest worden overgegaan Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 oktober 1956: 2.205.552 tegen 2.197.479 op 1 sep tember 1956. Op 1 oktober 1956 waren er 537.047 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 535.643 op 1 september 1956. Het aantal geregistreerde televisie ontvangers steeg van 71.153 op 1 september 1956 tot 77.587 op 1 ok. tober 1956. Een Britse tankboot heeft on geveer 250 mijl ten zuid-westen van Kaap Lands End (Cornwall, Zuid-Engeland) wrakstukken aan getroffen van het Amerikaanse ^Liftmaster» transportviiegtu^, dat sinds woensdag j.l-, met59 man aan boord, wordtv^t Het toestel was uit Engeianu naar de Azoren vertrokken. De tankboot „Navicellea heefh 370 miil ten zuidwesten van Kaap Lands End, wielen opgepikt van het model van het landingsgestel van de vermiste „Liftmastei De?Navicellea'heeft later ra diografisch medegedeeld dat de opgelikte wielen van de vermiste „Liftmastei Opsporingsvliegtuigen hebben de opdracht gekregen opeen 165 meter hoogte boven het zeeS bted, waar de wielen zijn opge vist,' rond te vliegen. Een snelvarende barkas van-de Britse marine is on verwij id naa de „Navicella" vettrokken om de wielen over te nemen en ze over te brengen naar het hoofdkwar tier 'e St. Mawgans, in Cornwall, waar ze zullen worden onder- Z°De wielen zijn gevonden in het zeegebied waarboven de »1111 master" op zijn weg van Kaap Lands End naar de Azoren, hee gevlogen^tei wag op weg naar de Verenigde Staten. 7. 1 j Qt? Hl. IN VV J-»*, ivi IJl zijn onafscheidelijk aan deze ao- thuiskomst het voorgeschoten toe cumenten en het daarin vermelde voertuig verbonden. Zij vertegen woordigen een tegenwaarde van 500 Zwitserse francs 426,—en kunnen worden gebruikt in ge val van pech met het op het bij behorende grensdocument om schreven motorrijtuig.. Als regel mag worden aangenomen, dat zij, die voor korte of langere tijd met hun motorrijtuig naar het buitenland reizen, over voldoende middelen beschikken om de dage lijkse behoeften te dekken, doch dit wordt anders wanneer men zich plotseling geplaatst ziet voor grote onvoorziene uitgaven. Deze uitgaven ontstaan als regel tenge volge van pech of ongevallen, welke leiden tot hoge reparatie rekeningen en bijkomende kosten. Tot nu toe zag de onfortuinlijke reiziger zich genoodzaakt moei lijke regelingen te treffen tenein de zijn rekeningen te kunnen be talen zoals het telegrafisch ver zoeken om overmaking van een bedrag aan geld door bank of relatie, het zich wenden tot een consulaat of het geven van een voorwerp als onderpand In al deze gevallen zal de Inter nationale Kredietbrief nu uit komst bieden; de rekening be hoeft pas aan de A.N.W.B. te drag aan de A. N. W. B. terugbe taalt. De kredietbrieven moeten na afloop van de geldigheidster mijn van één jaar tegelijk met de bijbehorende grensdocumenten vóór of op de vervaldatum bij de A. N. W. B. worden ingeleverd. Een uitvoerige gebruiksaanwij zing in vele talen op de omslag geeft verder nauwkeurig aan, hoe gehandeld moet worden. De A. N. W. B. doet met deze nieuwe dienstverlening wederom een belangrijke stap ter bevorde ring van het internationale ver keer en toerisme. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN BRITS SCIIIP OP NOORDZEE. Het Britse schip „Felicious' heeft dinsdagochtend noodseinen uitgezonden wegens een ontplof fing in de machinekamer. Het schip bevond zich ongeveer 180 kilometer ten noordoosten van de havenstad Newcastle aan de En gelse oostkust. Er zijn geen slachtoffers geval len. Eten vissersboot is bij het schip aangekomen. Er bestaat geen gevaar. Uitreiking vakdiploma's melk- en zuivelhandelaar Woensdag 10 oktober vond al hier de uitreiking plaats van de vakdiploma's aan de geslaagden van de vakcursus 1955-1956. Na een openingswoord van de heer ir. W. L. Harmsen, geweste lijk directeur van het vakonder wijs in de provincie Zeeland, werd het woord gegeven aan de heer E. G. H. Haighton, direc teur van de stichting vakoplei ding voor de melkdetailhandel en zuiveldetailhandel. De heer Haighton feliciteerde de geslaagden met het mooie re sultaat en wees hen er op dat hun taak nog niet is afgelopen maar dat men steeds verder moet studeren; een goed vakblad le zen en bovenal het geleerde in praktijk moet brengen. Ook wees hij op de ontwikkeling die thans in de middenstandswereld plaats vindt. Daarom is het harde nood zaak dat men als gediplomeerd melkhandelaar te voorschijn treedt. Met een toepasselijk woord voor ieder der geslaagden, wer den hierna door de heer Harm sen de diploma's overhandigd. Verder voerden nog het woord de heren Boeije en Boone (de heer Zee was verhinderd) als do centen en de heer Polderman na mens de afdeling Zeeland van le Prot. Christ, bond van melkhan delaren. Tenslotte werd door de cursist De Boeije uit Westdorpe mede na mens zijn mede-geslaagden een woord van dank tot de leraren gericht. Het diploma werd overhanoigd aan de dames M. L. de Caluwe- vanBroeck te Hulst, A. B. On- derdonck-van de Vijver te Philip pine. M. E. de Rijcke—Groene te St. Jhnsteen, M. W. Kayser en J. S. M. Verbiest, beiden te Terneu zen, en de heren C. F. Haak te Axel A C. M. Rammelaere te Eede' G. P. P. van Vooren te Hulst, Th. P. de Koek te Kloos- terzande, C. J. de Zwart te Oost- burg, A J. M. Nelen te Sas van Gent en R. Th. de Boeije te Wes.- dorpe. Filmavond. Prijskaarting. In het clubgebouw van de Sluis- kilse Wieier- en Supportersclub café „De Brug", werd ten bate van deze club een grote prijs kaarting gehouden, waarvoor prijzen ter waarde van 75 wa ren gewaarborgd. De aard der prijzen waren zodanig dat menig kaartliefhebber zich liet inschrij ven. Er heerste dan ook spoedig gezellige drukte. Tenslotte kwamen de volgende deelnemers als prijswinnaars uit de bus: le pr. J. MinnaartD. Geers (Terneuzen); 2e pr. C. Destombes W. v. Troost; 3e pr. J. du Puy A. v. Damme; 4e pr. J. v. d. Velde A. Vermuren; 5e pr. C. van DammeA. Hulshout; 6e pr. P. DavidW. v. d. Velde. De extra-prijs werd gewonnen door D. Sandrini en mej. A. van Damme. Benoeming. In pamfletten, die de Cyprische verzetsbeweging Eoka in de nacht van maandag op dinsdag te Limassol heeft verspreid, wordt gezegd dat het Britse be stuur 25 gevangenen uit de ge* vangenis te Nicosia heeft laten ontsnappen, „opdat zij in de Eoka-gelederen zouden kunnen binnendringen en geheime ge gevens bemachtigen". Tót concierge van het nieuwe gezondheidscentrum in de Hoog straat is benoemd de heer N. An- dries. Dit gezondheidscentrum, bij de oudere generatie meer be kend onder de naam „Gasthuis' is zo goed als klaar en zal bin nenkort in gebruik genomen kun nen worden. Jeugdbrigadiers Maandag 22 oktober a.s. zal Sluis staan in het teken van de verkeersveiligheid. De plaatselijke commissie voor Veiligverkeer biedt dan aan vol wassenen en schooljeugd een film aan Bovendien worden dan de alom bekende jeugdbrigadiers aangesteld. Elk van de 4 scholen heeft daartoe 4 leerlingen aange wezen. In de door de Eoka-leider Dige- nis getekende pamfletten wordt verder verklaard: „Enkele van deze mannen hebben wij reeds kunnen arresteren". Verscheidene honderden leer lingen van het gymnasium te Ni cosia hebben dinsdag hun les lokalen verlaten en zijn naar huis gegaan als gezamenlijk protest tegen de veroordeling tot levens lange gevangenisstraf van de 17-jarige gymnasiast Efthymios Andreoe, die schuldig werd be vonden aan het gooien van een bom. Een 45-jarige Cyprioot is maan dagavond j.l., toen hij een brui loft in het ongeveer 50 kilometer ten zuid-westen van Nicosia ge legen dorp Agridia bijwoonde, doodgeschoten. Men meent, dat de moord een politieke achtergrond heeft. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie en de export-im port bank der Amerikaanse rege ring hebben bekendgemaakt, dat zij bereid zijn regeringen en par ticuliere maatschappijen in an dere landen hulp te verlenen bij het bouwen van atoomkrachtcen trales. De aangeboden financiële en technische hulp, zo werd in een gemeenschappelijke bekendma king van beide instellingen ge zegd, is uitsluitend bestemd voor de landen, die er in samenwer king met de Verenigde Staten voor zorgen, dat de hulp voor vreedzame doeleinden worden gebruikt. De Export-Import Bank is be reid de verstrekking van leningen voor dit doel te overwegen tegen dezelfde voorwaarden, als die, welke gelden voor de financie ring van conventionele kracht- eentrales. Eén van de voorwaarden is, dat alleen Amerikaans materiaal en Amerikaanse technische diensten mogen worden gebruikt. Voorts werd medegedeeld, dat reeds overeenkomsten voor sa menwerking op het gebied van atoomreactoren zijn gesloten met België, Canada, Engeland, Aus tralië, Frankrijk, Nederland en Zwitserland. Met vele andere landen zijn besprekingen over het sluiten van soortgelijke over eenkomsten begonnen. Door de Paters van de H. Geest R.K Bouwvakarbeidersbond Stoppeldijk huldigde schei dende voorzitter. In een feestelijke bijeenkomst heeft de afdeling Stoppeldijk van de R.K. Bouwvakarbeidersbond afscheid genomen van haar voor zitter, de heer P. Kentin, die we gens vertrek naar elders gedwon gen is de voorzittershamer neer te leggen. Het is voor de tieer Kentin, zijn echtgenote en de overige aanwezigen een avond geworden, die lang in de herin nering zal voortleven. De schel dende voorzitter en zijn vrouw werden letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes gezet en door alle woordvoerders op deze avond Het bestuur van het Jungschla- ger-fonds deelt ons het volgende mede: „Het bestuur van 't Jungsehla- gerfonds, diep geschokt door de ontstellende uitspraak, waardoor de Nederlander H. C. J. G. Schmidt door de Indonesische rechter tot levenslange gevange nisstraf werd veroordeeld, heeft zich beraden over de stappen wel ke tot redding van onze landge noot kunnen worden genomen. De vergadering werd bijgewoond door mevrouw M. Bouman, wier inlichtingen van de grootste be tekenis waren. WOENSDAG 17 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De twee wezen". Concertgebouw, 8 u.: K.R.O.- revue Uitverkoop Bethel, 7.30 uur: Vergade ring oud-leden C.J.M.V. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: ,,'s Nachts op de boulevard". DONDERDAG 18 OKT. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De blauwe engel". 4. De toestand aan boord van de Drakar is nu allesbehalve aan genaam, al houden de twaalf mannen van Ondur zich koest. Er dreigt echter een een nog vrij wat ern stiger moeilijkheid. De voedselvoorraad be gint op te raken en er is nog slechts voor enkele dagen drink water. Hoe lang Eric's eigen mannen dit zon der morren zullen dul den, is een benauwen de vraag. De enige, die zijn vertrouwen nog steeds niet heeft verloren, is Oude Cendrach. Desondanks besluit Eric zijn koers te wijzigen en het wat noor delijker te zoeken en hiermee is Hako het volmondig eens. Ook wordt de raaf, die speciaal voor dit doel is meegenomen, uit Nu de uitspraak is gevallen acht het fonds het tijdstip aange broken een grootscheepse actie in het buitenland te ontketenen. In het belang van de goede zaak zul len volledige mededelingen hier over verschijnen, telkenmale wanneer een nieuw onderdeel van deze actie wordt uitgevoerd. Bin nenkort kunnen nadere medede lingen worden verwacht. Aangezien het bestuur van me ning is, dat een actie in het bui tenland gesteund moet worden door het Nederlandse volk, cal hier te lande een openbare verga dering worden belegd. Deze ver gadering zal plaats vinden (op korte termijn was geen andere datum beschikbaar) Kip zondag avond 28 oktober in het Concert gebouw te Amsterdam. Ook hier omtrent zullen binnenkort nadere mededelingen volgen". Voorzitter van het Jungschla- ger-fonds is prof. mr. P. S. Ger- brandy. Ledep zijn o.a. mr. K. T. M. van Rijckevorsel, lid Tweede Kamer (K.V.P.), prof. mr M. van Bemmelen, hoogleraar strafrecht en strafvordering te Leiden, drs M de Bloeme, oud-voorzitter dei- Algemene Rekenkamer en de heer N. H. ter Kuijle, industrieel, Enschedé. zijn kleine kooi losgelaten. Is er ergens land in de buurt, dan zal de vogel er zonder aarzelen recht streeks op af vliegen. Het loslaten van de raaf is een gebeurtenis van belang voor de mannen, die daar eenzaam in hun kleine scheepje op de eindeloze watervlakte dobberen. In grote spanning volgen ze allen met de ogen de vlucht van de zwarte vogel; hij kan hun redding zijn! Blij met zijn vrijheid vliegt het dier pijlsnel de lucht in. Ademloos volgt de hele bemanning zijn be wegingen. Met brede wiekslagen beschrijft de raaf een cirkel om het vaartuig, éénmaal, om zich dan op de ra neer te laten, waar hij krassend blijft zitten. Een grqte stilte valt over het schip. De mannen durven elkaar niet aan te zien, hun laatste hoop is hiermee vernietigd en ze weten nu, dat er geen land nabij is. De 60-jarige vertegenwoordiger W. F. Zetteler uit de Frans Hals laan te Hilversum is maandag bij een verkeersongeluk bij Berghau- sen in de buurt van Halle (West- falen) om het leven gekomen. Volgens mededelingen van de po litie reed de heer Zetteler met grote snelheid tegen een boom langs de weg, waarbij zijn wagen, geheel werd vernield. Levensge vaarlijk gewond werd het slacht offer naar het ziekenhuis overge bracht waar hij des avonds over leed. De heer Zetteler was ge huwd.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2