Het statiebezoek van de president van Liberia aan Nederland Het nieuwe Westduitse kabinet Minister Pineau over de Suezkwestie Persconferentie van Dulles WEERBERICHT HOOGWATER ZON- m MAANSTANDEN HET WEER Nieuwe partij in Frankrijk Wederom vellen bankbiljetten vermist WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 11e Jaargang Nr 3897 EERSTE BLAD TWEEDE DAG BEZOEK AAN BLOEMENCENTRUM Door Nieuw-West BIJ HET BEZOEK AAN BLOEMENCENTRUM Tocht over het water Terugtocht na het noenmaal Naar Rijksmuseum Oostduitse voormalige minister uit gevangenis ontslagen AMERIKAANS VLIEG TUIG VERONGELUKT Noodlanding op de Stille Oceaan Alle 32 inzittenden gered DE PROCESSEN TE POZNAN Zware straffen voor jongelieden Brits-Franse besprekingen van kapitaal belang De Franse minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, heeft dinsdag bij de bespreking van de Suezkwestie in de Franse nationale vergadering gezegd „Wij zijn nog niet uitgespeeld. We zullen zien wie het spel heeft gewonnen alp de robber is afge lopen". Gaat Gomulka's ster weer rijzen Australië betreurt voor legging kwestie-Nieuw- Guinea aan Ver. Naties TWEE VELLEN ELK VAN 24 STUKS VAN 20,— Beloning van 2000 voor aanwijzingen, die kunnen leiden tot opsporing en aanhouding van dader(s) en het vermiste Debat in de Franse nationale vergadering over Suez AN 060998 AO 060998, AO 060998 AP 060998, AP 060998 AQ 060998, AQ 060998 AO AP AP AQ AQ AN 060999, AN 060999 AO 060999, AO 060999 AP 060999, AP 060999 AQ 060999, AQ 060999 3 AO 060998, 3 AP 060998, 3 AQ 060998, 3 AN 060999, 3 AO 060999, 3 AP 060999, 3 AQ 060999, 4 AO 060998, 4 AP 060998, 4 AQ 060998, AN 060999, AO 060999, AP 060999, AQ 060999, Begin van spionageproces te Cairo aangekondigd SYRISCHE WAPENS VOOR JORDANIË „De radicaal-socialistische partij" Eden en Lloyds naar Parijs V Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 2° cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Te half tien dinsdagochtend heerste op 't hoofdstedelijke Damplein wederom een levendige feestsfeer. De koninklijke auto's en de volg- wagens waren voorgereden, de Rijkspolitie escortes deden hun mo toren ronken, de erewacht siomd stram, toen de paleisdeuren werden geopend. Koningin Juliana miet president Tubman, mevr. Tubman met baronesse van Heeekeren van Molecaten, en daarna de ere diensten en gevolgen namen in de auto'is plaats. De koninklijke stoet zette zich in beweging voor' de rit naar Aalsmeer voor het be zoek aan de bloemenveiling. Door het Amsterdamse Bos en een deel van de uitgestrekte nieuwbouw-West reed de konink lijke stoet terug naar het konink lijk paleis, waar hij te elf uur ar riveerde. Enkele van de mooiste orchi deeën uit heel Aalsmeer zijn gis terochtend aangeboden aan de president van Liberia, William V. S. Tubman, en aan Koningin Juliana, die met hun gevolg en erediensten gisterochtend om 10 uur bij de centrale Aalsmeerse bloemenveiling aankwamen. Daar stonden de burgemeester van Aalsmeer, mr. G. G. Loggers en de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, ter begroeting gereed. De zon straalde neer op de honderden schoolkinderen, die bij de aankomst uitbundig met hun oranje vlaggetjes wuifden. Twee kleine kabouters van de Nederlandse padvinders afdeling Aalsmeer boden de Koningin en president ieder een boeket rozen aan en vreemd genoeg begon de jeugd, die de afsluitmuur van de grote hal bedekte, „Geef mij maar Amsterdam" te zingen, toen het hoge gezelschap dat gebouw bin nentrad. De heer W. Maarse Jzn, direc teur voorzitter van de centrale Aalsmeerse velling, leidde de president in de grote hal langs de daar weer in oneindige hoe veelheden pronkende schat van bloemen, terwijl onze Vorstin die zich door de burgemeester liet geleiden, op enige afstand volgde. Andere leden van de veilingver eniging begeleidden bij deze be zichtiging de overige leden van het hoge gezelschap. Prinses Beatrix heeft gisteren niet aan het programma deelge nomen. Verwacht wordt, dat zij zich vandaag echter weer bij het gezelschap zal voegen. Het bezoek aan de grote bloe- menhal duurde ongeveer een half uur. Daarna vertrok het gezel schap per auto in snelle vaart naar de orchideeënkwekerij van de Gëbrs Barendsen. Ruim een half uur bewonderden de presi dent met Koningin Juliana hier de kassen waarin deze edele bloe men worden geteeld. Een der ge broeders Barendsen bood zijn bei de hoge gasten bij het vertrek om elf uur enkele in een fraaie doos van cellofaan verpakte orchi deeën aan. Hartelijk juichte de Aalsmeerse bevolking, die buiten de villa op straat bij de auto's stond te wachten, onze Lands vrouwe en haar gast bij het ver trek naar Amsterdam toe. Tegen het middaguur was de stoet terug in het Koninklijk Pa leis op de Dam. Lang duurde het oponthoud in het paleis niet, want reeds een half uur later reden onze Vorstin en het Liberiaanse presidentspaar met een slechts klein gevolg naar de smaakvol versierde gemeente steiger aan de De Ruyterkade en begon de tocht in „de gouden koets te water", de koningssloep. Bemand met adelborsten, die de riemen in volmaakt rytme en met korte slagen door het water trok ken, gleed de sloep soepel over het IJ naar Hr. Ms. Kruiser „De Ruyter". Aan boord van het schip werd het door de ministerraad aange boden noenmaal gebruikt. Na het noenmaal scheepten de Koningin, het presidentspaar en het kleine gevolg zich weer in op de koningssloep. De 800 koppen tellende beman ning van de „De Ruyter" stond aangetreden en joelde tpen de sloep statig de terugtocht naar de De Ruyterkade aanvaardde. 21 saluutschoten dreunden over de stad, terwijl zich voor de twee de maal op deze dag het onver getelijke schouwspel van de va rende koningssloep afspeelde. Tegen half drie was het hoge ge zelschap aan de feestelijk versier de steiger, waar auto's gereed stonden voor de tocht naar het paleis. Te half vijf formeerde zich voor het koninklijk paleis op nieuw de koninklijke cortege voor de rit naar het Rijksmuseum. De minister van O. K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals ontving de hoge gasten in de hal van onze nationale verzameling. Ander half uur duurde dit bezoek. Te 18.00 uur keerde de stoet op het Damplein terug. Met een diner in de Troonzaal te 20.00 uur eindigde de tweede dag van dit staatsiebezoek. Bondskanselier dr. Adenauer heeft de Westduitse president Heuss zijn lijst van nieuwe minis ters voorgelegd. De samenstel ling der nieuwe regering is dins dagmiddag officieel bekend ge maakt. Het aantal ministers is van 19 tot 16 verminderd. Volgens een officiële medede ling is Franz Josef Strauss dins dag benoemd tot minister van Defensie van de Duitse bonds republiek. Hij volgt als zodanig Theodor Blank op. Integenstelling tot de verwach tingen behoudt de 60-jarige dr. Franz Blücher de functie van vice-kanselier. Men nam enige tijd geleden aan dat Von Brenta- no, de Westduitse minister van De vrije democratische partij heeft dinsdag in Bonn meege deeld, dat de vroegere Oostduitse minister van Handel en Bevoor rading, Karl Hamann in 1952 ge arresteerd na verantwoordelijk te zijn gesteld voor het voedselte kort in Oost-Duisland op haar verzoek uit de gevangenis is ont slagen. Hamann was voor zijn arrestatie voorzitter van de Oost duitse liberaal-democratische partij, waarmee de Westduitse vrije democraten de vorige week besprekingen voerden over een gemeenschappelijke actie tot her stel van de Duitse eenheid. De vrouw van Hamann vluchtte in 1953 met vier van haar kinderen naar West-Berlijn. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Meer bewolking. Overwegend droog weer met meer bewolking dan gisteren. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Overwegend matige wind tus sen zuid en zuidwest. DONDERDAG 18 OKTOBER. Breskens v.m. 0.47 n.m. 12.56 Terneuzen 1.22 1.31 Hansweert 2.02 2.11 Walsoorden 2.12 2.21 ZON MAAN op onder op onder Oct. 18 7.12 17.42 16.51 5.45 19 7.14 17.40 17.15 6.57 20 7.15 17.38 17.44 8.10 21 7.17 17.35 18.20 9.23 22 7.19 17.33 19.05 10.33 23 7.21 17.31 20.00 11.37 24 7.22 17.29 21.06 12.31 AANHOUDEND ZACHT. In vrijwel geheel West-Europa was het dinsdag fraai herfst weer. De temperaturen liepen op tot voor de tijd van het jaar hoge waarden. In het zuiden van ons land steeg het kwik hier en daar tot 19 graden. Het fraaie weer werd veroorzaakt door een hogedruk-gebied boven Centraal- Europa. Dit hogedruk-gebied bracht in onze omgeving zuide lijke winden, boven Rusland daarentegen noordelijke winden. Deze laatsten voerden daar koude lucht uit de Poolstreken aan, waarin het kwik plaatselijk niet hoger dan twee graden kwam. Op de oceaan heerst nog steeds een grote depressie-activiteit. Ten westen van de Azoren bevindt zich een tropische cycloon, ter wijl een andere depressie via het zeegebied ten westen van Ierland snel naar het N.O. trekt. Deze storing zal de wind in ons land wat doen toenemen. Daarbij zal wat vochtige lucht worden aan gevoerd zodat er meer bewolking zal komen. Op de temperatuur zal dit echter niet veel invloed hebben. Buitenlandse Zaken, vice-kanse lier zou worden. In de verklaring wordt gezegd, dat behalve Blank nog drie mi nisters aftreden en wel: 1. de minister van Justitie Fritz Neumayer, die wordt opge volgd door Hans Joachim von Merkatz, die bovendien minister voor aangelegenheden betreffen de de bondsraad zal blijven, 2. de minister zonder porte feuille Waldemar Kraft en 3. de minister zonder porte feuille Hermann Schafer. Voorts is de minister van Pos terijen en Telegrafe, Siegfried Balke, benoemd tot minister van Atoomzaken. Hij volgt als zo danig minister Strauss op en be heert nu dus twee portefeuilles. Volgens waarnemers is de voornaamste verandering in het kabinet de benoeming van Strauss tot minister van Defen sie. Strauss, die lid is van de Beierse Christelijk-Sociale-Unie een zusterorganisatie van Ade nauers Christelijk-Democratische Partij staat bekend als voor stander van een doelmatige en ultramoderne bewapening van de Westduitse strijdkrachten, die volgens hem zelfs voorrang moet hebben boven de in uitzicht ge stelde omvang van het West duitse leger van 500.000 man. In kringen van de Sociaal-De mocratische parlementsfractie is men van mening, dat de vernieu wing van Adenauers regering ge karakteriseerd wordt door een duidelijke zwenking naar rechts. Volgens deze kringen heeft de verandering in het kabinet slechts geleid tot verwijdering van figuren van het tweede plan die in elk opzicht overbodig wa ren. Voor de sociaal-democraten aldus deze kringen is het enige dat telt het feit, dat de nieuwe Westduitse regering de regering van Adenauer blijft. Het doel van de Sociaal-Democrati sche politiek blijft de vervanging van de gehele Westduitse rege ring en in het bijzonder de ver wijdering van Adenauer. De vorige minister van Defen sie Blank is binnen de regerings coalitie sterk gekritiseerd. Men heeft hem onbekwaamheid bij de opbouw van het leger verweten. Zijn tegenstanders zeggen, dat hij niet kan overschakelen van 'het destijds getorpedeerde boven nationale Europese leger naar een zuiver nationaal leger. Maar politieke tegenstanders van Ade nauer zeggen, dat Blank nooit anders heeft gedaan dan de poli tiek van Adenauer getrouw uit voeren en dat er nu een zonde bok van hem gemaakt is. A.F.P.: Kanselier Adenauer heeft voor de radio verklaard, dat de kabinetswijziging geen funda mentele veranderingen op econo misch en politiek gebied zal mee brengen. Het is daarentegen de bedoeling de oude politiek onge wijzigd, maar met ten dele nieuwe krachten, voort te zetten. Het zou een krachtige politiek zijn, wat niet hetzelfde was als een poli tiek van geweld. Het is nodig, aldus de kanse lier, dat de Duitsers zich voor de defensie van hun land dezelfde offers getroosten als hun bond genoten. Een defecte „Stratoeruiser" van de Pan American Airways met 32 mensen aan boord, heeft dins dag als gevolg van motorstoring een noodlanding gemaakt op de Stille Oceaan. Het toelstel brak hierbij in tweeën. Alle inzittenden zijn gered en aan boord genomen van een weerschip, waarboven 't toestel meer dan drie uur had rondgecirkeld voordat het een noodlanding maakte. Het vliegtuig was van Honoloe- loe op weg naar San Francisco, de laatste étappe van een vlucht rond de wereld die in New York begonnen was. Het ongeluk gebeurde op onge veer 1650 km van de kust en zo wat halverwege tussen Hawaii en San Francisco. Het toestel raakte in moeilijk heden toen een motor uitviel en de propeller van een andere mo tor niet meer normaal functio neerde. Volgens de door de P. A. A. verstrekte passagierslijst bevon den zich aan boord van het toe stel de heer H. Braat uit de Krommelaan te Rotterdam en diens echtgenote. Nader blijkt, dat alleen de heer Braat in het toestel reisde; zijn echtgenote bevindt zich te Rot terdam De openbare aanklagers heb ben dinsdag zware straffen ge- eist voor drie jongelieden, die be schuldigd zijn van het aanvallen van politiebureaus tijdens de on geregeldheden van 28 juni. Zij zouden wapens hebben willen be machtigen. Voor vijf andere verdachten, die van hetzelfde worden be schuldigd, eisten zij, gezien be paalde verzachtende omstandig heden, passende straffen. Pineau, die zijn redevoering hield vóór zijn besprekingen te Parijs met de Britse premier Eden en minister van Buitenland se Zaken, Selwyn Lloyd, over de volgende stappen in de Suezkwes tie, zei: „Deze Brits-Franse toe- sprekingen zijn van kapitaal be lang. Wij zullen bepaalde aspec ten van de gebruikersvereniging Te Warschau is medegedeeld, dat Wladyslaw Gomulka, de 51- jarige voormalige secretaris-gene raal der Poolse communistische partij, die in 1949 uit de partij werd gezet, waarna hij in 1951, op beschuldiging van spionage, gevangen werd gezet, om in juli jl. weer in ere hersteld te wor den, maandagavond jl. heeft deel genomen aan een vergadering van het politieke bureau der Poolse communistische partij. Daar dit politieke bureau in feite de instantie is, die Polen be stuurt, leidt hieruit af, dat Go mulka's ster weer rijzende is. In het Oostduitse plaatsje Lauch- hammerSued heeft een 27-jarige moeder een vierling ter wereld ge bracht. Moeder en kinderen (drie meisjes en een jongen) maken het goed. De Australische regering be treurt het, dat de Afrikaans-Azia tische landen opnieuw hebben be sloten het geschil tussen Indone sië en Nederland over westelijk Nieuw-Guinea voor de Verenigde Naties te brengen, zo heeft de Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Richard Casey, dinsdag in het parlement ver klaard. Sinds maandagmiddag twaalf uur worden bij d«e Grafische Inrich ting Joh. Enschedé en, Zonen N.V. te Haarlem vermist twee vellen bankbiljetten, elk van 24 stuks van 20,paarse kleur elti voorzien van de beeltenis van Boerhaave. De biljetten hebben de volgende nummers. EERSTE VEL: W AN 060998 onder de loep nemen. Er zijn nog teveel landen die de tolgelden niet aan de vereniging voldoen. We zullen ook andere vraagstuk ken van het Midden-Oosten be spreken die aan de Suezkwestie verwant zijn, zoals de toestand De Franse Nationale Vergade ring heeft dinsdagochtend een be- gin gemaakt met haar debatten over de algemene politiek van de regering. De eerste drie verga deringen worden gewijd aan de kwestie van het Suezkanaal. De socialist Conté heeft het be in Israël, Jordanië en Irak. Groot-leid van de regering inzake Suez Brittannië en Frankrijk moeten verdedigd. Hij zei het niet eens tegenover al deze vraagstukken te zijn met degenen, die zeggen, eenzelfde houding aannemen. Wij dat het Brits-Franse front is ver zijn van mening dat de rechten slagen door president Nasser van van Israël evengoed verdedigd Egypte. Hij wees erop, dat 60 moeten worden als die van ieder i procent van de door het kanaal ander". varende schepen de tolgelden Pineau zei dat men had voorge- ni®t aan Egypte betaalt. Conté steld dat een Amerikaanse maat- zeï dat hij en zijn partijgenoten schappij de functionering van het Suezkanaal zou overnemen. „De Amerikaanse regering heeft deze gedachte niet aan vaard. Ik geloof dat ik namens de Franse regering en de natio nale vergadering kan zeggen, dat als het er om gaat een Frans- Britse en internationale maat schappij door een Amerikaanse te vervangen, deze idee door de Franse openbare mening zeer on gunstig zou worden ontvangen en en zij de goede verhouding tussen Frankrijk en de Verenigde Staten ernstig zou verstoren". Over de houding van de Ver enigde Staten tegenover Frank rijk en Groot-Brittannië in de Suezkwestie zei Pineau: „Ik er ken dat verschillende bondgeno ten verschillende ideeën over de NAVO hebben, maar een bondge nootschap kan men niet in hokjes splitsen". de pogingen van premier Mollet om door onderhandelingen een oplossing voor het probleem te vinden, alvorens tot geweld over te gaan, ten volle steunen. De onaf hankelij ken oud-pre mier Reynaud en Legendre wa ren van oordeel, dat de regering wel de diplomatieke strijd had verloren. Volgens Reynaud is het nu niet meer mogelijk de kwestie met militaire middelen tot een oplossing te brengen. Hij verzocht de regering te wil len meedelen welke economische middelen zij dacht te gebruikeri, indien zij Egypte onder druk wik de zetten. Het zenden van sche pen om de Kaap is een ondeug delijk middel gebleken, aldus Reynaud. Dit werkt als een boe merang. De ochtendvergadering werd na twee uur verdaagd. In de mid daguren kwam de Nationale Ver gadering weer bijeen. AN PYPOOIN AN 060998, AO 060998, AO 060998, AP 060998, AP 060998, AQ 060998, AQ 060998, TWEEDE VEL AN 060999, AN 060999, AO 060999, 060999, 060999, 060999, 060999, 060999, 3 AN 060998, 4 AN 060998, Degenen die één of meer bankbiljetten bij aanbieding herkennen, wordt verzocht onmiddellijk aan de politie ter plaatse aanwijzingen te geven, die kunnen leiden tot opsporing en aanhouding van de dader (is) en het vermiste. Aan hem of haar zal een beloning van 2000 worden uitgekeerd. Het (de) ingeleverde biljet (ten) zal (zullen) worden vergoed. Enige wekefi geleden waren ook reeds vellen met bankbiljetten uit het bedrijf te Haarlem verdwenen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op zijn persconfe rentie verklaard, (lat Amerika elk slachtoffer van een agTessie in Palestina te hulp zal komen. Over de Suez-kwestie zei hij, dat de door de Veiligheidsraad aanvaarde beginselen over de vrije doorvaart door het Suez kanaal voor alle schepen gelden, ook voor de Israëlische. Hij ves tigde er de aandacht op, dat de Sowjet-Russische vice-premier Mikojan er ook deze uitleg aan heeft gegeven. Egypte heeft nog niet nadruk kelijk verklaard dat het de dis criminatie tegen Israël bij het gebruik van het kanaal zal be ëindigen, aldus de Amerikaanse minister, maar in New York neemt men algemeen aan, dat het dit op grond van de aan vaarde beginselen zal doen. Dulles wilde geen mening uit spreken over het gemelde voor nemen van Irak om troepen naar Jordanië te zenden teneinde de toestand in dat land te stabili seren. Hij noemde de situatie uiterst moeilijk door de vele ver dragen en overeenkomsten. Ame rika was niet van plan daarin een beslissende rol te spelen. Minister Dulles verdedigde met klem zijn recht om de schrifte lijke verslagen van zijn perscon ferentie te wijzigen als hij naar Zestien de de dertig personen, die enige tijd geleden door de Egyptische politie werden gear resteerd op beschuldiging van spionage, zullen donderdag voor een politierechter worden geleid, aldus is dinsdag te Cairo bekend gemaakt. Onder de zestien mannen be vinden zich o.a. vier Britten, een Egyptische marineofficier en een kolonel, Grivorovic, wiens natió- naliteit niet is meegedeeld. „Zware" wapens en uitrusting zijn dinsdag sedert'middernacht uit Syrië Jordanië binnengeko men als „gift van het Syrische volk" voor het „volk van Jorda nië". Dit heeft de Syrische am bassadeur, Foead Kadamani, te Amman meegedeeld. Het Syri sche volk acht het een nationale plicht deze wapens te schenken ter versterking van de Jordaanse defensiepositie aan de grens met Israël, aldus de ambassadeur. Volgens berichten te Amman bevindt zich onder de Syrische wapens voor Jordanië een aantal Tsjecho-Slowaakse tanks, kanon nen, anti-tankwapens en mortie ren. Syrië heeft onlangs een wa penovereenkomst met Tsjecho- Slowakije gesloten. partij is André Morice In Frankrijk is dinsdag een nieuwe politieke partij opgericht, wardoor het aantal partijen of groeperingen, die vertegenwoor digd zijn in de nationale verga dering, van 12 op 13 is gebracht nieuwe de vroegere Franse minister van Handel. Morice verklaarde tegenover verslaggevers, dat 15 van de 60 radicale leden van het Franse De nieuwe partij, die „de radi- parlement reeds tot de nieuwe caal-socialistische partij" heet, is opgericht als gevolg van de split sing in de 55-jaar oude radicale partij op het congres van vorige week in Lyon. De voornaamste leider van de Koning Paul van Griekenland heeft besloten het koninklijk paleis te Athene bij wijze van bezuiniging te sluiten. Ook het paleispersoneel zal worden verminderd. partij zijn toegetreden. Onder dezen bevinden zich twee vroe gere premiers t.w. Henri Queuille en André Marie. Morice ver wachtte dat nog meer afgevaar digden zijn zijde zullen kiezen. De naam van de nieuwe partij kan verwarring geven, omdat de oude partij o. 1. v. Mendes-France de officiële naam draagt van „Re publikeinse, Radicale en Radi caal-Socialistische Partij". zijn oordeel iets heeft gezegd dat de Amerikaanse belangen in ge vaar brengt of de vriendschap van de bondgenoten geweld aan doet. Met een van emotie ge smoorde stem zei Dulles tot de verslaggevers, dat hij er geen be lang bij heeft goede krantenkopij te leveren door een verspreking of door een gezegde dat, gedach- tenloos geuit, aanleiding geeft tot grote koppen in de wereld pers over „Dulles, die weer eens heeft staan te knoeien". De minister zei dit toen men hem een verklaring vroeg van het feit dat hij twee weken ge leden een uitlating over funda mentele misverstanden tussen Amerika en Engeland en Frank rijk over kolonialisme uit het verslag van zijn persconferentie liet schrappen. Dulles verklaarde dat hij voor de vuist weg niet alles precies kan zeggen zoals hij het bedoelt. Daarom behoudt hij zich 't recht voor later correcties aan te bren gen. Premier sir Anthony Eden eri minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd zijn dinsdag on verwachts per vliegtuig uit Lon den naar Parijs vertrokken om te spreken over de volgende stap pen, welke in het geschil over het Suezkanaal moeten worden gedaan. Zij zullen hedenochtend naar de Britse hoofdstad terug keren. In een officiële verklaring te Londen wordt gezegd, dat de Franse regering de ministers na de besprekingen in de Veilig heidsraad had uitgenodigd spoe dig een bezoek aan Parijs te bren gen om verder overleg over de Suezkwestie te plegen. Lloyd, die een paar uur tevo ren pas uit New York in Londen was teruggekeerd, had bij zijn aankomst verklaard dat Engeland bereid is verdere verkennende besprekingen met Egypte over het probleem Suez te voeren, maar, zo voegde hij eraan toe, „er is nog weinig tijd". In kringen, die in nauw con tact staan met het bureau van de Franse premier, zei men, dat de Britse en Franse ministers dins dagavond zouden overwegen of het raadzaam is een proefkon- vooi, waarin zich een Israëlisch schip zou bevinden, in de nabije toekomst door het Suezkanaal te laten varen. Men gelooft, dat de kwestie van een proefkonvooi ook besproken is tijdens een onderhoud van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, met zijn Sowjetrussische ambtgenoot Sje- pilof, die op doorreis naar Mos kou te Parijs verblijft. Volgens onbevestigde berichten zou de Sowjet-regering waar schijnlijk niet onwelwillend staan tegenover het zenden van een konvooi.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1