RADIO Binnenlands Nieuws. Jordanië wendt zich tot de V eiligheidsraad SPORTNIEUWS. Eric de Noorman - De banneling van IJsland Kinderzegels jubileren. Wat brengt de Kruidenkracht! SCHAKEN HANDBOOGSPORT MARKTBERICHTEN BEURSOVERZICHT. mi 1956 Vandaag start in het hele land de verhoop. Woordvoerder van het Indonesische leger van functie ontheven Overstromingen in India ALGERIE BRITS PROTEST JORDANIË VROEG BRITSE HULP BIJ JONGSTE INCIDENT Onderhandelingen tussen Japan en de Sowjet-Unie begonnen Herbegrafenis van nog meer Hongaren Internationale fondsen verdeeld Het grootste verkoop-apparaat, dut Nederland ooit heeft gekend, treedt vandaag, in werking. Mis schien is het ook wel het groot ste verkoop-apparaat ter wereld, want het staat te bezien of zelfs de grote en machtige Amerikaan se monster-concerns het zouden kunnen klaarspelen op een te vo. ren bepaald tijdstip een half mil joen verkopers tegelijk op straat te brengen. En in het ondenkbare geval, dat ze het zouden kunnen hoeveel van die verkopers zou den dan de eerste vijf minuten al hun eerste order hebben geno teerd? Het halve miljoen méér dan een twintigste van de Nederland se bevolking dat vandaag klok. ke twaalf heel Nederland, van Roodeschool tot Sas van Gent, van Eijsden tot Rottummeroog, van Lobith tot Camperduin met de fijne kam gaat bewerken, zal alles wat op dit stuk sinds men senheugenis is vertoond, gega randeerd en glorierijk slaan, want het zijn de jongens en meisjes van meer dan zesduizend van de tienduizend scholen, die het land rijk is, en hun waar is de kinder postzegel en de prentbriefkaart, die de laatste jaren, naast die kinderpostzegel, een nieuwe tra ditie is geworden. Zij komen niet voor zichzelf, die vijfhonderdduizend, en ook niet voor hun baas. Zij komen voor hun kameraden. Voor kame- raden, die zij nooit hebben gezien, niet eens bij name kennen. Kame raden, die op de een of andere 7nanier niet zo bevoorrecht zijn als zij. Die er niét op uit kunnen trekken. Die niet helpen kunnen, omdat zijzèlf geholpen moeten worden. Door een van de vijfhon derd instellingen van gaandeweg zeer geschakeerde kinderbescher ming. Van huis tot huis gaan dinsdag en de volgende dagen tot maandag de 22ste die 500.000 kinderen en niemand hoeft eraan te twijfelen, dat ze ook maar één huis over zullen slaan. Niet omdat ze allemaal zo ver schrikkelijk secuur zijn in dat opzicht hebben kinderen de eeuwen door een plezierig beden kelijke, niettemin door-en-door gevestigde reputatie maar om dat ze ergens voelen, dat deze zaak-voor-het-kind voor hen, kin deren, een erezaak is. Men mag verwachten, dat de grote mensen, die het kind ten voorbeeld dienen te zijn (en zich op dat voorbeeld natuurlijK terecht! zo graag beroemen) zeker déze keer voor de kinderen niet zullen onderdoen. Wat zou den die kinderen van hen moeten denken? Zij zullen daarom, even als de kinderen, doordrongen zijn van de ernst waarom het hier gaat en van het grote, nationale belang dat hiermee gediend is. Het zal hun niet minder een ere- halve miljoen kin- dei en als begrijpende volwasse. nen te ontvangen, wanneer zij aan de deur komen bellen en hen niet met een grauw en een snauw weg te sturen: alweer zo'n kwa jongen voor een bedelpartij! Hier wordt niet gebedeld. Hier toont het prachtig particulier initiatief van een volk in al zijn verschillende geledingen de ge- zonde kracht van dat volk zélf. Hier neemt dat particulier initia tief een zaak ter harte, die sinds de oudste tijden er een was van particulier initiatief en dat altijd blijven zal, zij het dan met een mild steunende overheid als een Wijze mentor. En welke boodschapper zou het particulier initiatief hier beter kunnen zenden dan het kind? Wie zou een beter pleitbezorger voor het kind kunnen zijn dan het kind, aan wie het alle mensen van goeden wille zo moeilijk is iets te weigeren? Nee, dat halve miljoen verko pers zal in een land, waar de koopmansstand van oudsher in aanzien stond, wel komen met een uitkomst navenant aan zijn aan tal juist omdat zijn daad er deze keer géén is van koopman schap, maar een van gevoelvolle menselijkheid en goede burger zin, die vijfhonderdduizend kinde ren zal leren straks gevoelvolle mensen en goede burgers te zijn. Soms zeggen cijfers méér dan woorden. Eri er zijn mensen, die er bepaald een zwak voor hebben. Wel, de cijfers van de kinderpost zegel zijn ook zonder dat interes sant genoeg. Vooral omdat dit jaar een jubileumjaar is: voor de dertigste maal wordt de postze gel uitgegeven. Niet voor de der tigste maal in successie er is een hiaat van twee oorlogsjaren. De eerste kinderpostzegel ver scheen namelijk in 1924. Ze bracht €e Nederlandse kinderbescher ming de voor die tijd kapitale som van 51.000 gulden op. Het vorig jaar konden de vijf honderd in haar opbrengst delen de instellingen over anderhalf miljoen gulden beschikken. Een goed verstaander heeft onder bepaalde omstandigheden zelfs geen half woord nodig. Het spreekt immers vanzelf, dat Ne derland zich' niet zal laten ken nen. Niet omdat het om het kind gaat en niet omdat een jubileum tenslotte toch altijd een jubileum is. In de huiselijke kring hoort daar, naar goed vaderlands ge- De chef-staf van de Indonesi sche landstrijdkrachten, generaal Nasution, heeft maandag de woordvoerder van het leger, over ste Pirngadie, en het hoofd van le inlichtingendienst van het leger, overste Hassan, van hun functie ontheven. Zij hadden de instelling bekend gemaakt van een commissie van onderzoek om legerofficieren te ondervragen, die beschuldigd worden van „onregelmatigheden en politieke handelingen", die door overste Pirngadie waren uit gelegd als pogingen om de Indo nesische regering te wijzigen of omver te werpen. De mededeling over deze commissie werd „niet nodig geoordeeld". Tot hoofd van de legervoor- lichtingsdienst is thans benoemd kapitein Harsono en tot hoofd van de inlichtingendienst majoor Sukandro. bruik, minstens een taartje en een glaasje bij. En naar buiten uit een toespraak met een cadeau tje. Het halve miljoen zal. met medewerking van de overblijven de negeneneenhalf miljoen bij wie het gaat aankloppen, onge twijfeld voor het cadeautje zor gen. Dat wordt over cijfers ge sproken natuurlijk anderhalf miljoen van het jaar. En de toe spraakgaat hierbij. Sterke toeneming van radio-activiteit boven Noorwegen ,,De Noorse regering is bezorgd, over de sterke toeneming van de graad van radio-activiteit in de lucht boven Noorwegen. Zij is voornemens de aandacht van de algemene vergadering der Ver enigde Naties hierop te vestigen", aldus heeft de Noorse premier Gerhardsen zondagavond j.l. ver. klaard. Hij voegde hieraan toe, dat deze radioactiviteitsgraad in septem ber j.l. het tienvoudige had bedra gen van die in augustus. Gerhardsen besloot met de me dedeling, dat deskundigen van Noorwegen en zijn NAVO-bond- genoten de resultaten van metin gen der radio-activiteit hebben besproken. In Bikanpoer, 28 km van Del hi (India), zijn 34 mensen om het leven gekomen door overstro ming van de rivier de Hindam. Verscheidene dorpen en duizen den hectaren land staan onder water. Delhi zelf wordt bedreigd met de zwaarste overstroming sinds mensenheugenis. Het water van de .Joemna heeft zondag de mu ren van het oude rode fort in de oude stad bereikt. In de omge ving van de stad staat een gebied van 776 km2 onder water. WOENSDAG 17 OKTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gewijdé muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Amus. muz.; 10.05 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.10 Hoorspel; 12.00 Gr.; 12.30 Land. en tuinbouwmed.; 12.33 Vocaal ens.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.30 Kamerorkest; 15.30 Fluit en clavecimbel; 15.40 Meisjes koor; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Gram.; 18.00 Muzikale caus. 18.15 Causerie; 18.30 Lezing; 19.00 Nieuws; 19.10 Orgelconcert, 19.26 Gram.; 19.30 Buitenl. over- zicht; 19.50 Causerie; 19.55 Gr.: zwaar gewapend waren, slaagde 20.00 Radiokrant; 20.20 Orkest- hun opzet niet. Eén werd gedood,-r2i.oo Causerie; 21.20 Geestelijke 1-I1T A A /Y At f A M J A tt /-1 A 1-1 A tt/4 A fY 1 T AANSLAG OP HONGAARS VLIEGTUIG. Radio-Boedapest meldt, dat vier personen hebben getracht in de lucht een verkeersvliegtuig te overmeesteren, dat van Boeda pest op weg was naar een plaats in de nabijheid van de grens met Oostenrijk. De veiligheidspolitie was ingelicht over een mogelijk heid van een aanslag, aldus de radio, en er reisden heimelijk 2 politiemannen met het vliegtuig mee. Ofschoon de overvallers twee gewond en de vierde gaf zich over. Zij hadden de piloot willen dwingen naar München te vliegen. Van de passagiers is niemand gedeerd. In kruiden zit de kracht van de natuur En de natuur blijft voor mens en dier DE bron. óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist- les, verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN. Kruidenthee, Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist a f ].7« per groot pak, voldoende voor maanden HAZARDSPELERS AANGEHOUDEN. De politie te Amsterdam heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een inval gedaan in 'n woon huis aan de Rozengracht te Am sterdam en heeft 24 mannen, die zich bezig hielden met hazardspel aangehouden. Bij de ondervra ging op het politiebureau bleek dat inzetten van tien tot vijftig gulden normaal waren tijdens het dobbelen. De politie heeft leden van het gezelschap in ver zekerde bewaring gesteld. Het zijn de 55-jarige koopman J. A. R. en de 34-jarige ex-beroeps bokser W. te N., beiden Amster dammers en beiden oude beken den van de politie. Te N. is onmiddellijk uitgele verd aan de rijkspolitie, omdat hij nog 45 dagen gevangenisstraf tegoed had van een veroordeling wegens hazardspel in Den Haag. BROMFIETSER MISHANDELD. Zondag reed de 47-jarige meu belmaker P. B. op zijn bromfiets door de Van Mussenbroekstraat te 's-Gravenhage. Na enige fiet sers te hebben gepasseerd voelde hij eensklaps een hand op zijn schouder en hoorde hij één van de gepasseerde fietsers zeggen: „dat hij niet mocht snijden". Daarbij gaf de fietser hem een klap op het hoofd, zodat hij met de bromfiets over de kop sloeg ■en een ogenblik- bewusteloos bleef liggen. Toen hij, bijgekomen, zei- de dat „dit geen werk was", kreeg hij nog een slag op het hoofd. De bromfietser is met een lichte hersenschudding naar zijn huis vervoerd. De politie zoekt naar de fietser. OPIUM IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van de invoer rechten en accijnzen te Rotter dam hebben op Katendrecht de 51-jarige Chinese wasbaas Ch. Y. aangehouden, omdat hij een par tij van ongeveer tien kg opium bij zich had. De opium is in be slag genomen en de wasbaas is in arrest gesteld. „Zeer ernstige toestand" Jordanië heeft maandag offi cieel om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht, welke ■>*o spoedig mogelijk" de „zeer ernstige toestand" moet bespre ken, die het gevolg is van de in cidenten van elf oktober". Deze incidenten, waarbij meer dan honderd mensen van beide partijen het leven zouden hebben gelaten, zijn door militaire des kundigen beschreven als de groot ste slag sedprt de Israëlisch-Jor- daanse wapenstilstand van 1949. Israëlische strijdkrachten dron gen bij deze vergeldingsactie zes tien km Jordaans gebied binnen. In een brief aan de Veiligheids raad wordt gezegd, dat de Isra ëlische „daden van agressie" een ernstige bedreiging van de vrede en veiligheid en een „ernstige schending" van de Jordaans-Isra- elische wapenstilstandsovereen komst en het handvest der V. N. betekenen. Er wordt gevraagd om „de noodzakelijke actie om deze zeer ernstige toestand het hoofd te bieden". In een verslag aan de secreta ris-generaal der V. N., gedateerd 11 oktober, dat maandag bekend werd gemaakt, zegt generaal Burns, hoofd van de wapenstil standscommissie der V. N. in Pa lestina, dat de Israëlische boycot van de gemengde Israëlische-Jor- daanse bestandscoi.imissie geva ren inhoudt. De toestand is thans zo, aldus het verslag, dat een der partijen van de wapenstilstandsovereen komst haar eigen onderzoek in. stelt, dat niet onderhevig is aan de controle van neutrale waar nemers, de resultaten hiervan publiceert, haar eigen conclusies trekt en op grond daarvan acties onderneemt met haar strijdkrach ten. Dit wordt een ontkenning van de vitale elementen van de wapenstilstandsovereenkomst ge noemd. De aandacht van de secre taris-generaal wordt gevestigd op de „klaarblijkelijke gevaren", die dit met zich meebrengt. Israël boycot de gemengde wa- deze zich naar zijn mening alleen bezig houdt met het uitspreken van een veroordeling van inciden ten en verder niets doet, waar door een einde aan de incidenten wordt gemaakt. De ontploffing van een bom in een café te Mostaganem kostte zondag een soldaat het leven. Tien personen raakten gewond. Ook te Colomb-Bechar, Oran, bij Bethelot en Algiers werden aan slagen gepleegd, waarbij even- penstilstandscommissie, omdat wel geen doden zijn gevallen INBRAAK TE 'S GRAVENHAGE. In de nacht van 13 op 14 okto ber is ingebroken in een perceel aan de Sijzenlaan te 's-Graven hage. waarbij twee kostuums ge stolen werden en voorts een gou den schakelarmband, een broche, een damespolshorloge, sigaren en sigaretten en enige flessen drank. Als vermoedelijke dader is aan gehouden de 21-jarige bouwvak arbeider H. F. J. T. Sinds ander half jaar zijn niet minder dan 34 aangiften van inbraken in de vogelwijk binnengekomen. In zes gevallen werden vingerafdruk ken gevonden, die niet in het po- litie-archief voorkwamen. Deze vingerafdrukken blijken nu van de aangehoudene te zijn. HYENA'S UITGEBROKEN. Twee gestreepte hyena's die In Tilburgs natuurdierenpark thuis hoorden zijn uitgebroken en aan de wandel gegaan. Eén hunner werd nog binnen de omrastering van het park gevangen. De ander had zich intussen in de richting Tilburg langs de Bredaseweg verwijderd. Dit uitstapje is het dier duur komen te staan, want toen het was opgespoord, bleek er geen andere mogelijkheid dan het dier te doden. WIM VINK OVERLEDEN. De 10-jarige Wim Vink uit Am sterdam, die op 1 oktober in het Serrevimer hospitaal te Stock holm was geopereerd aan een hersentumor, is aldaar zondag morgen overleden. Nadat hij aan vankelijk goed vooruit ging en reeds aan zijn terugkeer naar Amsterdam werd gedacht, trad zaterdagmorgen een verergering van de toestand in. Op 13 september was hij met zijn vader van Schiphol naar Stockholm vertrokken, om zich daar onder behandeling te stellen van de Zweedse chirurg Pro Oli- vecrona. MOTORRIJDER NA BOTSING OVERLEDEN. Zondagavond omstreeks tien minuten over half negen, is de 20-jarige motorrijder J. L. uit Someren in botsing gekomen met een wielrijdster, mej. E. V. Een half uur na de aanrijding is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Waarschijnlijk tengevolge van de mist heeft de motorrijder de wielrijdster, die de Einderstraat tussen Someren-eind en Some ren dorp wilde oversteken, niet gezien en is tegen haar opgere den. Mej. V. brak haar rechter- bovenbeen en werd naar het zie kenhuis te Geldrop overgebracht. MEISJE ONDER VRACHTAUTO GERAAKT. Bij het uitgaan van de school is maandagmiddag de 8-jarige Dora Mooy te Assendelft met haar fiets gevallen en gegrepen door een tegemoet komende vrachtauto. Het kind was op slag dood. liederen; 21.50 Muzikale cause rie; 22.10 Lichte muiek; 22.35 Reportage uit Cyprus; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Zaalsportuitslagen; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 De Ontbijtclub; 8.00 Nieuws; 8.18 De ontbijtclub; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 School radio; 10.20 Gram.; 11.30 Show boat-reprises; 12.30 Land- en tuinbouwmed,; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstel lingsagenda; 13.18 Dansmuziek; 13.50 Medische kroniek; 14.00 Gram.; 14.30 Voor de jeugd; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Gram. 17.00 Orgelspel; 17.20 Lichte mu ziek; 17.50 Regeringsuitz.; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Ham mondtrio; 18.40 Act.; 18.50 Gram. 19.00 Liedjes voor de jeugd; 19.10 Voordracht met muz.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Tussen de regels door; 20.15 Gr.; 20.55 Hoorspel; 22.05 Gram.; 22.15 Causerie; 22.30 Lichte mu ziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 23.50 Socialistisch nieuws in Es peranto. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; ZEEUWSE SCHAAKBOND HIELD JAARVERGADERING IN GOES. 21 tientallen ingedeeld. Zaterdag heeft de Zeeuwse Schaakbond in hotel „Centraal" te Goes zijn najaarsvergadering gehouden, waarin voornamelijk is gesproken over de indeling van de a.s. klubcompetitie. Nog deze maand zullen in het organisato risch gebruikelijke pyramidale verband van een eerste klasse afdeling en drie 2e klasse-afde lingen 21 tientallen de vreedzame strijd aanbinden op het schaak bord om de hoogste plaats in de diverse afdelingen. Van de sprei ding van het vernuft, dat de schijnbaar levenloze houten fi guurtjes bezielt tot het volbren gen van koene strategische pres taties op de 64 zwart-witte vel den, zal het dan grotendeels af hangen, welk tiental het Zeeuw se klubkampioenschap zal beha len. Voor dit kampioensteam ligt dan door succesvol spelen van een tweetal promotiewedstrijden de weg open naar de landelijke K.N.S.B.-klubcompetitie. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter, drs. J. Schel- tens de promotie van het kam pioenstiental Zierikzee, dat nu deelneemt in de 2e klasse van de K.N.S.B. klubcompetitie. Spr. re sumeerde enige belangrijke ge beurtenissen van het afgelopen schaakseizoenhet persoonlijk kampioenschap, dat werd behaald door J. Jansen (Vlissingen), het jeugdkampioenschap dat voor de 4de maal achtereen werd gewon nen door Gabe Woudstra, het schoolschaakkampioenschap, dat door het Middelburgse gymna sium werd veroverd, de goede prestaties van de Zeeuwse jon geren in de Haagse schaakweek en de wedstrijd om het anel- schaakkampioenschap, welke ge wonnen werd door J. L. Woud stra. Bij de behandeling van het rap port van de kas-contrölecommis- sie werd de wenselijkheid naar voren gebracht het boekjaar ter wille van de overzichtelijkheid voortaan overeenkomstig het sei- 13.00 Nieuws; 13.10 Gram.; I4.00z°enjaar te laten lopen. Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02' Gram.; 16.15 Licht orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.50 Boek bespreking; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Volkszang; 20.00 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55 Nieuws. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft maandag in Lon den meegedeeld, dat Groot-Brit- tannië bij de regering van com munistisch China geprotesteerd heeft tegen de schending van de grens tussen Hongkong en com munistisch China door Chinese troepen. In het begin van oktober zou den troepen van communistisch China op een groep van ongeveer dertig mensen die deze grens in de richting van Hongkong tracht te overschrijden, geschoten heb ben. Tenminste één persoon zou hierbij gedood zijn en drie ge wond. Volgens de regering van Hongkong hebben de Chinese troepen deze groep tot ongeveer 50 meter over de grens achter volgd. De Jordaanse autoriteiten heb ben bij de jongste grote Israëli sche vergeldingsactie de hulp van de Britse luchtmacht ingeroepen. Dit is maandag door een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken meege deeld. De aanval werd woensdag j.l. in het gebied van het Jordaanse dorp Kalkilje uitgevoerd. De woordvoerder zei, dat Israël volgens de Jordaanse autoriteiten van straalvliegtuigen gebruik had gemaakt. De gevechten wa ren echter afgelopen, voordat de zaak was onderzocht. Engeland heeft Israël meege deeld van mening te zijn, dat het binnentrekken van Iraakse troe pen in Jordanië zou „bijdragen tot de stabiliteit in een onrustig gebied". De indeling der (7) Zeeuws- vlaamse tientallen in één groep bleek met het oog op het gecom bineerde reizen en spelen op eni ge bezwaren te stuiten. Na enige discussie werd besloten, dat in deze afdeling de ontmoetingen van Breskens en Cadzand met Hulst in Sluiskil zullen plaats vinden. De onderhandelingen tussen de minister-president van de Sowjet- Unie, maarschalk Boelganin, en de minister-president van Japan, Hatojama, zijn maandag te Mos kou begonnen. Van Sowjet-zijde nemen verder aan de besprekingen deel: partij, secretaris Chroesjtsjef, vice-pre mier Mikojan en de vice-ministers van Buitenlandse Zaken Gromy- ko en Fedorenko. Van Japanse zijde: de minister van Landbouw, Kono, en de ambassadeur Matsoe- Het orgaan van het Hongaarse vakverbond, „Nepszava", meldt volgens radio-Boedapest, dat nog meer Hongaren een herbegrafe nis zullen krijgen. De lijst van dode „slachtoffers van het tijdperk van Rakosi" is nog zeer lang, aldus het blad. Competitie-indeling 1956(57. De klubcompetitie 1956/57 werd als volgt ingedeeld: le klasse (enkelrondig): Goes I, Middelburg I, Middelburg II, Oostburg, Terneuzen I en Vlis singen I. 2e klasse C (enkelrondig): Bres kens, Cadzand, Hulst, Landau I en Landau II (uit Axel), Terneu zen II en V.S.V. (uit Sluiskil). Tot competitieleiders voor bo vengenoemde klassen werden be noemd resp. de heren dokter E. J, v. d. Waag en W. H. Hardeman. ZANDSTRAAT. Zondag j.l. hield de handboog mij „De Zeeuwse Schutters" al hier haar laatste schieting in dit seizoen en wel een grote kalkoen- schieting om 15 kalkoenen. Hoewel er op verschillende plaatsen in de naaste omgeving nog dergelijke schietingen wer den gehouden, was de belangstel ling groot, want niet minder dan 74 schutters namen aan de wed strijd deel. Zowel uit de naaste omgeving als uit België en zelfs uit Zuid-Beveland waren schut ters gekomen, wel een bewijs dat dergelijke schietingen bij de schutters zeer gewild zijn. De uitslag luidt als volgt: Hoogvogel: O. Lijbaart te Nie- burg B. Zijvogels: Iz. v. Wingen te El- lewoutsdijk en Mervis te Koe wacht. Kallen: Em. Dumoleyn te Phi lippine, andere verloot. VEEMARKT ROTTERDAM. 15 oktober. Op de veemarkt waren aange voerd 1609 stuks vee, zijnde: 1132 vette koeien en gebruiksvee; 477 varkens. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,70-3,24; var kens 1,95—2. De aanvoer van vette koeien was als vorige week, de handel stroef, niet geheel prijshoudend, enkele prima's boven notering. Aanvoer varkens was korter, de handel vlug en prijzen hoger, enige prima's boven notering. GRAANBEURS ROTTERDAM. 15 oktober. Binnenlandse granen, ochtend- beurs, officieuze noteringen per 100 kg: Tarwe, op vochtconditie, 27,15 27,50, naar kwaliteit. Voedergranen: Zomergerst, flauw, 22,50 ƒ24,50; Wintergerst, prijshou dend, ƒ21ƒ23; Haver naar kleur, droogte en kwal. 19,75 ƒ23,75; extra blanke ƒ24,50. Rogge doorsneekwal. 22,25 gedroogde doorsneekwal. ƒ23,25; bakrogge geschoonde, circa ƒ24. Peulvruchten. alles boeren- schoon: Groene erwten ƒ40— 72; Schokkers ƒ40ƒ75; Brui ne Bonen ƒ60ƒ95 (de laatste prijs voor prima droge). AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 15 oktober. Klei-aardappelen 35 mm opw. Eigenheimers 10,25—10,75; Bintjes ƒ8,508,75Bevelan ders ƒ11ƒ11,50; Koopman's Blauwe 1010,50; Meerlan- ders 10—10,50; IJselster 7,75. Export: Bintjes 35 mm opw. klei 10. Zand-aardappelen 35 mm opw. IJselster ƒ7; Bintjes ƒ7. Voer-aardappelen ƒ2,75—ƒ3,75, prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con- sumptie-aard?,ppelen op wagon, schip of auto. Er heerste een onregelmatige stemming gisteren ter beurze, die vooral voor internationale fond' sen duidelijk tot uiting kwam Unilever en Kon. Olie zetten de vaste stemming van vrijdag voort en Philips bleef op het vorige peil gehandhaafd maar AKU was zwak gestemd onder Invloed van de teleurstellende cijfers over het 3. „Svein klinkt de stem van Eric hard door de stilte. Met een ruk gaat de lange Saksèr, die naast Eric op de ach terplecht ligt te sla pen, overeind zitten. De sluipende ge daanten houden plot seling de pas in, als zij zien dat de reus aalvlug opstaat met een lang zwaard in zijn knuisten. „Wat heeft dit te betekenen?" bijt Eric de kerels toe. Schuifelend en mom pelend komen ze naar voren; het zijn de krijgers van Ondur, zoals Eric verwachtte. Voor alle zekerheid houdt ook de Noorman zijn zwaard gereed. De kerels gluren onzeker rond naar de krijgers van Eric, die hier en daar wakker zijn geworden en haastig komen toegesneld. „We wilden alleen maar een wei nig water vragen," zegt de voor ste, terwijl zijn makkers hem bij vallen. „Ja, ja, met getrokken zwaard, zeker geeft Eric scherp ten ant woord. Struikelend over hun woorden ontkennen ze heftig: „We hebben geen zwaard in de hand gehad." „Onze watervoorraad is te klein om extra rantsoenen te geven," zegt Eric, „en dat is jullie voldoen de bekend „We weten ook," klinkt uit de achterhoede een stem, „dat we geen van allen dit zullen overleven als het nog lang mocht duren....' „We vragen, of ge wilt terug keren," komt een ander met een huichelachtige deemoedigheid tus senbeide. Na dit voorval, dat gelukkig bij zonder goed is afgelopen, weet de Noorman genoeg en zal hij geen halve maatregelen nemen. Hij beveelt de ongure kerels on middellijk de wapens neer te leg gen, waarna hU zijn eigen krijgers wenkt om naderbij' te komen. Onder deze strenge bewaking worden de mannen van Ondur naar de voorplecht gebracht, die ze on der geen enkele voorwaarde mogen verlaten. Met bezorgde blikken kijkt Eric het stelletje sluipmoordenaars na. Hako, op wiens voorspraak de kerels aan boord zijn medegeno men, tracht zich te verontschuldi gen over dit inderdaad aan duide lijkheid niets te wensen voorval, doch Eric wimpelt hem af. „Ook dit nog," denkt hij bitter. „Bijna een derde deel van de be manning is thans uitgeschakeld, want vertrouwen kan men die krijgers niet meer. Het is gebleken, dat ze voor alles in staat zijn. Als het weer maar zo blijft, redden we het wel met onze eigen mannen, maar als het weer mocht omslaan, kon het er wel eens lelijk voor ons gaan uitzien." derde kwartaal. Het rayonfonds viel terug tot circa 245 hetgeen een verlies betekende van bijna 5 punten. De handel was echter zeer beperkt en van groot aanbod was geen sprake. Ook irf"de hoe ken van Unilever en Olie verliep de affaire zeer kalm. Trouwens de gehele markt opende weinig nieuwe perspectieven en had een uitermate rustig verloop. Dit gold vooral de scheepvaarthoeK waar Koninklijke Boot en Rotterdamse Lloyd niettemin voor een vaste stemming zorgden. Maar ook hier heerste gebrek aan ondernemings lust. De cultuurondernemingen wa ren bijzonder ongeanimeerd en zelfs Amsterdam. Rubber moest twee punten prijsgeven. Voor het eerst werden verhandeld claims katoenspinnerij Twenthe die ver nomen werden op 60 a 65 bij een theoretische waarde van 70. Stockdividenden Leidsche Wol werden getaxeerd op 153, claims Boeke en Huidekoper op 16 a 17 en stockdividenden Twent- sche Overzee op circa 53. Een lichtpunt van de markt was de algemeen betere stemming voor Nederlandse staatsfondsen. Prolongatie 3% procent. NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 820—826% Philips: 286—287 Unilever: 408 Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen slot 822 822%/ slot 286 (284%) (407%) BEURSINDICES 11/10 12/10 15/10 295.15 293.98 293.98 165.08 165.41 166.32 176.89 177.09 176.89 135.77 135.12 136.10 104.88 105.15 105.52 216.99 216.52 216.81

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3