Rechter Rochjani velde vonnis tegen beter weten m. UIT DE PROVINCIE. Liefde in de storm Voorlopige oogstraming akkerbouwgewassen september 57 KERKDIENSTEN AGENDA Mevrouw Bouman: Suezkanaalmaatschappij rekent op de westelijke landen. Verwondingen Kloosterbalsem VERDEDIGSTER VAN SCHMIDT EN WIJLEN JUNGSCHLAEGER OVER DE PROCESSEN Rechter Rochjani heeft het vonnis tegen Schmidt tegen beter weten in geveld. Dit klinkt als een zware beschul diging. Hij kon niet anders. Is hij overtuigd van de schuld van Schmidt? Dat is hij helemaal niet. evenmin als de officier van Justitie Suwono, evenmin als de procureur- generaal, evenmin als tal van juridische autoriteiten en evenmin als tal van vooraanstaande Indonesiërs die in particuliere gesprekken onder vier ogen toegeven, dat zij de processen als onzin beschouwen, waaraan zij niet gelo ven. Dit geldt niet voor Sunarjo, die als officier van Justitie zelf de getuigen heeft gemaakt en met hen bij hem thuis repeteerde, wat zij op de zittingen moesten zeg gen". Dit oordeel heeft mevrouw Bouman gistermiddag uitgesproken op een persconferentie in Den Haag, die door een groot aantal binnenlandse en buitenlandse jour nalisten werd bijgewoond en bijna twee uur duurde. „Van hoger beroep niet veel te verwachten". Mevrouw Bouman zeide van hoger beroep niet veel te ver wachten, „tenzij er iets gebeurt, dat de Indonesiërs doet beseffen, dat zü op de verkeerde weg zijn Rochjani heeft dit vonnis tegen De toestand in het gebied van Hongkong TERNEUZEN. GOES. HULST Mevrouw Bonman begon met te verklaren verheugd te zijn over de grote belangstelling voor de zaak, die haar al zoveel jaren ter harte gaat. „Niet voor mijzelf, maar voor de mensen, die in In donesië in moeilijkheden zitten en een helpende hand nodig heb ben". „Voor Schmidt is de slag nu ge vallen", zeide zij. „Daardoor is voor mij de hinderpaal bij het contact met journalisten verdwe nen. Vroeger heb ik mij altijd moeten beperken, omdat mijn ver klaringen mogelijk verkeerd zou- den worden opgevat en schade zouden berokkenen aan de zaak- Schmidt. Ik ben er persoonlijk echter altijd van overtuigd ge weest, dat voor deze geschiedenis geen kruid is gewassen en dat verklaringen geen kwaad zouden hebben kunnen doen". Het feit, dat de uitspraak in hoger beroep nog niet is gedaan, zeide mevrouw Bouman niet als een aanleiding te zien zich te onthouden van ver klaringen. „In Indonesië is het heel gewoon, dat de revisie van een eenvoudige zaak een jaar of meer duurt. Van deze ingewikkel de zaak duurt het misschien veel langer. Intussen kan de propa ganda verder razen, zonder dat er iets tegenover wordt geste Niets wijst er op, dat er in Indo nesië een koers in zicht is in een gunstiger richting, integendeel Voorts zeide mevrouw Bouman zich niet verder gebonden te ach ten aan de beperking, omdat zi; zich niet belast acht met de lei ding van Schmidt's verdediging Mevrouw Bouman deelde me de, 'dat zij Schmidt zeventig keer in de gevangenis heeft be zocht en dikwijls lange gesprek ken met hem heeft gehad. Zi. en haar echtgenoot waren de enigen, die gesprekken onder vier ogen met Schmidt mochten hebben en over zakelijke aan gelegenheden mochten spreken De consulaire vertegenwoordi gers mochten Schmidt alleen bezoeken in aanwezigheid van de politie of een officier van Justitie, waarbij uitsluitend over kleding, lectuur en derge lijke mocht worden gesproken. „Soms verschilden Schmidt en ik van mening, doch na over- leg kwamen wij altijd tot een oplossing. Hij was zeer actief bij het voeren van zijn eige i verdediging". „Ik kan mij voorstellen, hoe hij aandachtig en waardig zijn vonnis heeft aangehoord ni dus mevrouv Bouman. „Nu is de ijzeren deur, die ik zo goed ken, achter hem gesloten en als wij niets doen voor goed beter weten in geveld. Tenzij er iets gebeurt, zal het in de andere zaken op dezelfde wijze toegaan Mevrouw Bouman ging voorts uitvoerig in op de destijds ver schenen berichten, dat zij door Nederlandse autoriteiten zou zijn aangeraden de verdediging van Jungschlager en Schmidt op te geven en Indonesië te verlaten. Zij sprak dit zeer beslist tegen. -Na het overlijden van Jungschla ger heeft de Nederlandse rege ring mij juist gevraagd met de verdediging van Schmidt door te gaan". De incidenten op de voor laatste zitting in de zaak-Schmidt echter deden de omstandigheden veranderen en daarna werd be sloten, dat mevrouw Bouman naar Nederland zou terugkeren. „Dikwijls is mij de vraag ge steld, of Schmidt en Jungschla ger nu werkelijk onschuldig zijn. Ik antwoord hierop met een volmondig „ja". Dit is van mij geen stellige overtuiging, maar een zeker weten". Mevrouw Bouman ging voorts in op de vraag, waarom deze pro cessen in Indonesië worden ge houden. „In ue eerste plaats zijn zij bestemd voor binnenlands ge bruik en in de tweede plaats voor buitenlandse consumptie. Als de rechter eenmaal vonnis heeft ge wezen. zou 't voor het buitenland alle aantijgingen tijdens de pro cessen door een rechterlijk von- zijn bekrachtigd. De tegen Nederland nodig geachte econo mische maatregelen zouden hier mede Kunnen worden gemoti veerd, daar immers tijdens de processen Nederlandse -nderne- mingen werden genoemd als fi nanciers van ondergrondse acti viteiten". Mevrouw Bouman verklaarde voorts, dat er bij het bendewezen in Indonesië wel loslopende Ne derlanders zijn, die daar op de een of andere wijze verzeild zijn geraakt. Verantwoordelijke autoriteiten dorsten zich hiertegen niet te verzetten, aldus zeide mevrouw Bouman voorts. Bovendien is po pulariteit in Indonesië een kost baar en begeerd goed, dat dikwijls de andere grondslagen voor ver antwoordelijke functies moet ver vangen. Als voorbeeld noemde zij de wijze van optreden van de officier van Justitie Suwondo bij de incidenten, waarvan zijzelf het doel was. Toen bij het terugdrin gen van het publiek een van de politiemannen overigens niet op zettelijk een van de demonstran ten met zijn geweer verwondde en er grote opwinding ontstond, sprak Suwondo de menigte toe; niet om de mensen tot bedaren te brengen, maar om aan te kon digen, dat de politieman streng zou worden gestraft. Toen orga nisaties vertegenwoordigers af vaardigden om aan de president van het hooggerechtshof en de procureur-generaal resoluties te overhandigen, waarin de dood straf tegen Schmidt werd geëist, v erd de betogers niet verteld, hoe het hoort te gaan in een rechts staat. „Als de reactie bij de hoog ste juridische autoriteiten zo is kan men naar de rest wel raden" Ook voor de geëiste doodstraf tegen Jungschlager bestond juri disch geen enkele grondslag, al dus mevrouw Bouman, maar nie mand, inclusief de juristen, dorst daartegen zijn stem te verheffen Mevrouw Bouman stelde voorts de vraag: Hadden de ontwikke lingen in de processen in Indone sië niet voorkomen kunnen wor den?" In het beginstadium misschien wel, zeide zij, „maar toen het ru moer er om heen zo groot werd, en dat begon al in september 1954 konden de Indonesiërs moeilijk meer terug. Als van Nederlandse zijde in het beginstadium andeis was opgetreden, dan zou mis schien veel voorkomen hebben kunnen worden". .,Er is wel eens kritiek uitge oefend op de slappe Nederlandse houding", aldus ging mevrouw Bouman verder. „Maar als men voorzichtig aan deed zo meen den sommige kringen en de Indonesiërs het gezicht niet zou den verliezen, zou de zaak wel op zijn pc tjes terecht komen. Ik heb deze theorie nooit geloofd. Zij werd veroorzaakt door een te ge ringe kennis van de zaak en de achtergronden. Van het begin af is er een vooropgezet doel ge weest: Het anti-Nederlandse ge voel te stimuleren en daarjnede de eenheid nieuw leven in te bla zen. De achtergrond was de heim wee naar de tijd van revolutie, toen er grote eenheid en opoffe ringsbereidheid bestond. Als een dergelijke opzet van het begin af aan bestaat, dan kan met zacht heid en vriendelijkheid niets wor den bereikt". Tenslotte werd mevrouw Bou man nog de vraag gesteld, waar om zij niets verwacht van het ho ger beroep in de zaak-Schmidt. „In Indonesië bestaat een gespan nen toestand", antwoordde zij, doelende op onenigheid in het le ger. „Er is een grote geprikkeld heid, die het de regering moeilijk maakt iets te doen. Daarbij wordt het hoe langer hoe meer een axioma, dat Schmidt schuldig is en deze idee fixeert zich hoe lan ger hoe meer. Er is niemand, die zich hiertegen durft te verzetten" AANVOER VAN WINTER APPELRASSEN BEGONNEN. De laatste dagen van de afge lopen week is op de Zeeuwse fruitveilingen de aanvoer begon nen van de winterappels en wel speciaal van de rassen Goudrei- nette en Jonathan. Deze twee rassen zijn de belangrijkste van het sortiment winterappels. Vooral Goudreinette wordt over al veel geteeld. De kwekers vol gen de prijsvorming van dit ras met grote belangstelling. De ver wachting hierover was niet zo optimistisch maar gedurende de eerste aanvoerdagen is gebleken dat de handel toch wel belang stelling heeft voor de goede par tijen. In Kapelle-Biezelinge was vrijdag reeds een zeer groot aan bod van Goudreinette, maar dit werd vlot verkocht. Voor de groot ste maten van goede kwaliteit werd rond 33 ct. per kg betaald en voor de kleinste maten lag de prijs rond 24 ct. De appels wer den gekocht voor opslag in de bewaarplaatsen. Tot dusver is de prijs van de appels voor de telers steeds mee gevallen. Steeds duidelijker wordt dat er behoefte is aan appels van goede kwaliteit en dat men hier voor ook graag goede prijzen be taalt. Voor de Zeeuwse fruitkwe kers is dit een gelukkige om standigheid want er is in deze provincie een zeer groot percen tage fruit van standaardkwali teit. Ook de kilo-opbrengst is goed. Verwacht wordt dat er in de komende weken een groot aanbod zal zijn van winterfruit dat dan wel in het bijzonder voor opslag gekocht zal worden. De raad van commissarissen van de Suezkanaalmaatschappij verklaart in een verslag, dat maandag te Parijs is voorgelezen op een vergadering van aandeel houders, dat hij rekent op de al gehele steun van de Britse en de Franse regering voor de verdedi ging van de rechtmatige belan gen van de maatschappij. In het verslag wordt eraan her innerd, dat de maatschappij het aangekondigde beleid van Groot Brittannië en Frankrijk in de kwestie van het Suezkanaal on voorwaardelijk heeft gesteund. Nu de maatschappij door de naasting van het kanaal beroofd is van de uitoefening van haar rechten, kan zij alleen nog wor den verdedigd door landen, die het internationale karakter van de waterweg willen handhaven. Onder deze landen nemen Groot- Brittannië en Frankrijk de eerste plaats in, aldus het verslag. waar vuil in homt, hunnen ernstige gevolgen hebben- Doe op wonden en wondjes die ontsmet en geneest J Het bestuur van de Britse ko lonie Hongkong heeft zondag in de meeste wijken van de stad Kowloon het uitgaansverbod op geheven. Volgens de jongste gegevens zijn bij relletjes te Kowloon 47 personen omgekomen. De mate riële schade blijkt echter gerin ger dan men aanvankelijk dacht, aldus deelde het bestuur mee. Volgens het officiële commu nistische persbureau „Nieuw China" zijn zondagmiddag m Kowloon weer onlusten uitgebro ken. Op aanstichten van Kwomin- tang-agenten deed een grote groep bandieten een aanval op textielfabrieken in deze stads, wijk, aldus dit persbureau. Voorts zouden betogers zich meester hebben gemaakt van het eilandje Aplisjau, bij de zuidwest kust van Hongkong. Premier Tsjou En Lai van communistisch China verklaarde zondag tegenover buitenlandse journalisten in Peking, dat zijn regering „dergelijke onlusten vlak bij de Chinese grens „niet kan dulden, aldus meldt het Rus- sische perbureau „Tass". Het centraal bureau voor de statistiek heeft de uitkomsten be kend gemaakt van de voorlopige oogstraming van de akkerbouw gewassen, welke gehouden is van 2429 september j.l. De gegevens hebben uitsluitend betrekking op de geoogste hoe veelheden en niet op de kwaliteit der geoogste produkten. Uit de gegevens blijkt dat met uitzondering van de zaai-uien vrijwel alle gewassen een gerin gere opbrengst per ha hebben op geleverd dan in 1955. De peul vruchten hebben het meest door de ongunstige weersomstandighe den geleden. De graanproduktie. Verwacht wordt een totale graanproduktie van 1.676.000 ton tegen 1.756.000 ton in 1955, een achteruitgang derhalve met rond 79.000 ton of c.a. 5 °/o. De totale opbrengst van de tar we ad. 312.400 ton is 11 lager dan in 1955. Ook de produktie van haver blijkt met 16 te zijn achteruitgegaan en bedraagt nu rond 486.300 ton. De totale opbrengst van gerst is 5 °/o en van rogge en mengsels van granen 7 groter dan ver leden jaar. Deze stijging is niet ontstaan door een hogere op brengst per ha, doch is uitslui tend het gevolg van een uitbrei ding van de geoogste oppervlakte dezer gewassen. Peulvruchten. totale produktie nog groter, n.I. 11 ®/o; de opbrengst bedraagt nu 2.551.700 ton. De totale produktie van de klei- aardappelen bedraagt, exclusief uitval, 1.134.000, tegen 1.276.000 ton in 1955 11 De produk tie van de zand- en veenaardap- pelen is 856.500 ton tegen verle den jaar 1.065.000 ton 20 "/o). De produktie van de fabrieks aardappelen beloopt thans rond 795.000 ton, hetgeen 24 lager is dan in 1955. Bij de zaai-uien blijkt de op brengst per ha 28 hoger te'zijn dan verleden jaar. De totale op brengst wordt geraamd op 155.600 ton tegen 98.900 ton in 1955 (—57 procent). Op de vergadering werd een resolutie aangenomen, waarin de tot dusver door de maatschappij genomen maatregelen worden goedgekeurd. Op de vergadering waren 509 aandeelhouders aan wezig, die tezamen 4.000 aan delen vertegenwoordigden. Er werden 27 stemmen tegen de re solutie uitgebracht. In het verslag wordt voorts gezegd, dat een rechtvaardige vergoeding aan de maatschappij ook een speciale schadeuitkering moet inhouden voor het verlies van de concessie der maatschap pij in de 12 jaar tussen nu en de vervaldatum van de concessie in 1968. Het rapport merkte ook op, dat twee maanden na de naasting van het Suezkanaal 58 percent van alle tolgelden aan de maat schappij werden betaald. De rest is betaald aan de Egyptische ka naalmaatschappij Een woordvoerder van de maat schappij deelde de aandeelhou ders mede dat de maatschappij haar opvatting, dat zij juridisch gesproken nog geen afstand heeft gedaan van haar concessie tegen over alle regeringen zal verdedi gen teneinde de belangen van de aandeelhouders te beschermen. Vakexamen. Op het te Eindhoven gehouden examen vakbekwaamheid voor kappers slaagde o.m. voor het herenvak de heer L. v. Kouteren te Terneuzen en voor het dames vak mej. J. v. d. Heuvel te Hulst, beiden ieerlingen van de kappers- school alhier. Examen Rode Kruis-helpster Voor het door dokter A. C. S van Breda Vriesman, geassisteerd door de wijkverpleegster zr N. Dieleman, afgenomen examen voor Rode Kruis-helpster, slaag den de door de 2e luitenante van het Rode Kruis mevr. P. J. C. Verlinde—Maandag hiervoor op geleide dames M. Solv. d. Broek, J. en M. v. d. Straaten, S. v. d. Velde en N. Visser. Jaarvergadering van het Zeeuwse WitGele Kruis. Na zjjn terugkeer uit New York heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, te Parijs tegenover verslaggevers verklaard, dat Frankrijk zich be treffende het Suezgeschil volledig vrijheid van handelen voorbe houdt. Pineau zei dat „Frankrijk zich na de uitslag der stemming in de Veiligheidsraad die ons alleen aan beginselen bindt zich vol ledig vrijheid van handelen voor behoudt wegens het veto van de Sowjet-Unie, dat de mogelijkhe den, door het tweede deel van de Frans-Britse voorstellen geboden, ongedaan maakt". In hotel „Des Pays-Bas" hield de provinciale bond „Het Zeeuw se witGele Kruis" haar jaar vergadering. Deze. als naar gewoonte druk bezochte, vergadering had een bijzonder karakter door de aan wezigheid van de heer Th. van Steen uit Berg en Dal, die na het welkomstwoord van de voorzit ter, burgemeester J. M. A. C. van Dongen uit Aardenburg, een bril- lante inleiding hield over het on derwerp „Gezinscultuur en ge zinsgeluk". Uitstekend woord kunstenaar, die de heer Van Steen is, wist hij zijn talrijk gehoor te boeien door er op te wijzen, dat de jeugd van heden op drift is ge heerst en man en vrouw geen ob- ecten voor elkaar zijn, daar is de vader niet alleen maar de vak man en geldverdiener, maar wordt hij door het kind werkelijk als de „vader" beschouwd, zo be sloot spreker. Vóórdat het huishoudelijke ge deelte van de vergadering begon, werd zr Berchmans, de wijkver pleegster te Zuiddorpe en Over slag. onderscheiden met het kruis van verdienste van het WitGele Kruis. Na de middagpauze werd eerst het woord gevoerd door mr De Vreeze uit Utrecht en vervolgens door de geestelijke adviseur van de bond, pastoor Preijers. Deze prees het WitGele Kruis gelukkig dat zij nu twee voor vechters in de uitgebreide Twee de Kamer heeft gekregen. Hij complimenteerde de heren Van Dongen en De Vreeze met hun eervolle benoeming en sprak de hoop uit dat in de komende ja ren veel zal worden bereikt in het kader van de gezondheids zorg. Uit de jaarcijfers bleek, dat het aantal leden van het Wit—Gele Kruis met ruim 600 is gestegen. De voorzitter betreurde het evenwel, dat er nog zoveel Katho lieken zijn die naast het mooie werk staan en spoorde daarom de afdelingen aan zoveel mogelijk leden te winnen. De contributies bewegen zich in stijgende lijn. Het is verheu gend dat de rijksbegroting een steeds hoger bedrag uitkeert voor de gezondheidszorg. Helaas wordt door vele gemeenten nog niet be seft, dat zij in de eerste plaats dit werk behoorlijk dienen te subsi diëren. De diverse verslagen, rekening en verantwoording over 1955 en begroting 1957 werden goedge keurd. Het bestuur is met grote zorg vervuld over het tekort aan kraamverpleegsters, alsmede over de bedroevende salariëring. Het is te hopen dat hierin een kentering komt, wil het bestuur niet het gevaar lopen over een vijftal jaren de dienst „kraam zorg" te moeten beëindigen. Het bestuursvoorstel om de af dracht der afdelingen aan de bond op 75 cent per lid per jaar te brengen werd met grote meer derheid van stemmen aangeno men. De verkiezingen verliepen zeer vlot. Alle aftredende leden wer den herkozen, terwijl in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van de heer mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk, werd benoemd de heer F. Hagenaar, voorzitter van de afdeling Terneuzen. De heer Hagenaar vroeg voor al de aandacht voor het werk van de Nederlandse Katholieke Inva- liedenbond. Wanneer de afdelin gen de namen doorgeven van die invalieden, die nog niet bij deze bond zijn aangesloten, dan kan er heel veel bereikt worden. Na een zeer geanimeerde rond vraag sloot de voorzitter deze zeer vruchtbare vergadering. stuurder niet tijdig op, dat op de s-Heer Hendrikskinderendijk ter hoogte van de hofstede „Corne lia" een vrachtauto stond gepar keerd van B. uit Nisse, die bezig was melk op te laden. De melk wagen stond goed rechts van de weg en was goed verlicht. Met een geweldige klap smak te de wagen tegen de achterkant van de vrachtauto en schoof er. gedeeltelijk onder. Dodelijk auto-ongeluk. In een dikke mist in zondag morgen te Goes de luxe auto van de landbouwer M. J. Vermue uit Wolfaartsdijk tegen een stilstaan de vrachtwagen gereden. De 36- jarige mevr. Vermue, die naast haar man zat, werd zo ernstig ge- Circus Van Bever. Ook in Hulst gaf circus Van Bever enkele zeer geslaagde voor stellingen, die zich in een zeer grote belangstelling van de zijde van het publiek mochten ver heugen. De directie hoopte in dien toestemming van de gemeen telijke autoriteiten werd verkre gen het volgend jaar wederom terug te komen met een nieuw programma. 2e Reinaertrally- Voor de tweede maal heeft het Reinaertcomité te Hulst een Rei naertrally ingericht. Deze is, evenals de voorgaande, een groot surces geworden. Het was jam mer dat de mist de rijders parten speelde. Verschillende ingeschre ven rijders kwamen niet aan de start. Er werden twee rijders per minuut gestart. Er diende on geveer 110 km te worden afge legd. De gemiddelde snelheid was 30 km per uur. Het parcours, dat was opgegeven in een gesloten enveloppe, diende te worden af gelegd in de tijd van 3.42 uur. Het was geen gemakkelijk par cours, dat door het Reinaertcomi té was uitgestippeld. Ook de ge heime tijdcontröles waren voor velen een zware handicap. Als men alle controles goed had ge reden en alle stempels had ont vangen moest op de kaart te lezen zijn „Goed gereden vosje". Diver, se rijders reden het af te leggen parcours dan ook zonder straf- punten. Wel hadden deze enkele kleine tijdafwijkingen. Het werd tenslotte een grote Belgische over winning. De Belgische rijders wa ren ook het grootste in aantal. De uitslag was: Algemeen klassement: le. Fabriëlse—Remaal, Eeke ren (B.), 0 strafpunten, 3 tijdaf wijkingen; 2e. echtpaar Meeuw- sen, Terneuzen, 0 strafp., 9 tijd- afw.; 3e. echtp. Verdonck, Eeke ren (B.), 0 strafp., 11 tijdafw.; 4e. Broekhoven—Goosens, Lokeren (B.), 1 strafp., 4 tijdafw.; 5e. Van Wezembeek-Dielen, Eekeren (B.), 1 strafp., 4 tijdafw.; 6. De Bak ker—v. d. Linde, Hulst, 3 strafp., 5 tijdafw.; 7e. Darden—Meulen, Borgerhout (B.), 3 strafp., 8 tijd afw.; 8e. Peeters—Mooren, Deur- ne (B.), 3 strafp., 9 tijdafw.; 9e. Dondt—De Wispelaere, St. Amandsberg (B.), 3 strfp., 12 tijd afw.; 10e. BourgiljoenBogaert, Gent (B.), 3 strafp., 13 tijrafw. Clubteam. le Polderrijders te Eekeren (B.). Merkenprijs: le Ford. Damesteam: le. dames Locke- feerAdriaansen, St. Jansteen 2—6. Gemengd team: echtp. Meeuw- sen, Terneuzen. Na afloop vond de prijsuitrei king plaats in hotel „De Graan- beurs". Hierna had nog een ge zellig samenzijn plaats. '1x7 ICUii tl vcij j i, o raakt. Hij behandelde verder, be- wond, dat zij kort na aankomst ginnende bij het gezin, de jeugd, in het ziekenhuis overleed. Het i 1 a I n J„„UiAvliA lian nan 71119. die langs de straat loopt en on danks de zorgen, die er aan wor den besteed, de verkeerde weg op gaat. De heer Van Steen betoogde dat er teveel aandacht wordt be steed aan de ontwikkeling der jeugd, het steeds meer kennis bij brengen en steeds verder blijven ontwikkelen. „De jeugd wil ook wel eens iets anders", aldus spreker. Van na ture is zij niet slecht, zij hunkert er naar de levensvoorwaarden van de ouderen te vernemen en liefde te ontvangen. Wanneer in het huwelijk de echte liefde over- 12-jarige dochtertje liep een zwa- j re hersenschudding op en werd in bewusteloze toestand naar St. Joanna vervoerd. De heer Vermue. die chauffeer de, kreeg slechts lichte verwon dingen. Omstreeks half acht 's morgens was het drietal uit Wolfaartsdijk vertrokken, om de H. Mis van acht uur in de R.K. kerk te Goes bij te kunnen wonen. Er hing een dikke mist, zodat het zicht nog geen honderd meter was. De auto reed met grote snel heid. Daardoor merkte de be- COOP. VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSCH-VLA ANDEREN" TERNEUZEN. door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertdling: HERMAN ANTONSEN 38) Nadruk verboden. In totaal werd van groene erw ten geoogst rond 61.800 ton tegen 109.000 ton in 1955 43 o); ook per ha bleef de opbrengst verre ten achter bij die in '55 41 °/o). De produktie van schokkers, kapucijners en grauwe erwten bleef eveneens verre ten achter bij het vorige jaar (resp. 33 en 31 °/o). Zaden. Tengevolge van een aanzienlij ke uitbreiding van de oppervlak te koolzaad, blauwmaanzaad, karwijzaad en kanariezaad is de totale opbrengst, ondanks de ge ringere opbrengst per ha, groter dan verleden jaar. Zo steeg de totale produktie van koolzaad met 34 °/o, blauw maanzaad met 39 karwijzaad met 8 en kanariezaad met 150 procent. Aardappelen. De opbrengst per ha van de consumptie- en voederaardappe len is 7 lager dan in 1955. Ten gevolge van de inkrimping van het areaal is de daling van de „Schei uit! Dadelijk! Ik wil niet naar je luisteren. Je neut geen recht over dat vermakelijke grapje in deze omstandigheden te spreken!" Ze was opgestaan en week met voor zich uitgestrekte handen achteruit van hem af. Hi] volgde haar en zijn gezicht stond vast besloten. Hij stak de handen uit en greep haar beet op het ogen blik dat ze zich wilde omdraaien en vluchten. In zijn jonge sterke armen hield hij haar gevangen. „Je moet luisteren!" zei nij heftig, „en je moet ook geloven dat ik je gewoonweg aanbid Noem je dat een „grapje"? Iets dergelijks heb je al eens eerder tegen Julian Faust gezegd. Ik heb het gehoord en gezien, dat hij je vasthield, zoals ik nu doe en je kuste, zoals ik nu doe zó!" Hij drukte zijn lippen innig op die van Gwynne. Tevergeefs stribbelde ze tegen. Zijn armen hielden haar als in ijzeren han den omkneld. „Jij bent de mijne!" riep Robin opgetogen met glinsterende ogen uit, „je zult naar me moeten luis teren, als ik je vertel, hoe sluw ik in een onmogelijke Dositie ben gebracht... hoe ons geluk ver stoord werd. Hier is er niemand, die ons kan storen en jij kunt niet weg Snel had Gwynne haar tanden in zijn pols gezet en met een on willekeurige kreet van pijn liet hij haar los. Ze holde naar de in gang van de hut en wendde zich daar naar hem toe met van woe de fonkelende ogen. ,Jij wou misbruik maken van mijn toestand hier om me te be ledigen!" zei ze smalend en snij dend. „Geweld gebruiken tegen een meisje, dat je diep veracht en dat je niet zien kan! Als je me nog ooit aanraakt Robin Lee dan spring ik in de zee! Dat ver- zgKgf ik je!" ,Maar Gwynne" verweerde hij zich, „wees nu toch eens rede lijk. Geef me de kans toch, je te bewijzen, hoe ik ben! Wil je dat niet eens doen?" „Dat heb je al genoeg bewe zen!" wierp ze hem voor de voe ten, „je bent een lafaard!' En met die woorden verdween ze in de hut. Vuurrood van woede bleef hij stokstijf staan. Plotseling liep hij met grote passen naar de deuropening en keek naar bin nen. 2ie lag voorover op het bed van mos. „Gwynne", riep hij gestreng van toon. Ze hief het hoofd op en hij zag de tranen er langs stromen. Ze scheen te willen op staan en hield hem argwanend in het oog. Dit verhoogde zijn woede. „Ik wil alleen maar dit zeg gen", zei Robin hees, „ik zal je nooit meer lastig vallen, of je me een lafaard noemt of niet. Al zouden we nog vijftig jaar op dit eiland moeten blijven. Wat mij betreft, ben je volkomen veilig. Ik hoop, dat ik het duidelijk ge noeg gezegd heb." Voordat ze hem antwoord kon geven, was hij verdwenen. Ze kwam naar de deuropening en zag hem de heuvel afgaan, door haar tranen heen keek ze hem na, tot hij uit haar gezicht ver dwenen was. Daarna wierp ze zich weer op haar rustbed en snikte het uit, of haar hart zou breken. Hoe durfde hij haar zo te behandelen als hij gedaan had! De herinne ring aan zijn kussen wekte haar woede opnieuw. Hij had misbruik gemaakt van haar ellende! Lief de? Hij wist immers niet eens, wat dat woord betekende. Had ze zelf niet gezien, hoe hij Inez in zijn armen gedrukt had? Op die dag, toen Inez zo gegild had, dat iedereen naar het dek was ge rend om te zien wat er gebeurde en dat haar nicht tegen mevrouw Maitland beweerde, dat Robin haar zo geplaagd had. Dat toneel zou Gwynne nooit kunnen ver geten. En nu wilde hij haar doen geloven, dat Inez hem op slink se wijze tot een verloving had gedwongen? En durfde hij vol houden, dat hij toch altijd van haar. Gwynne, gehouden had? Hij was een lafaard! Echt een lafaard! En ze was blij, dat ze hem in zijn gezicht gezegd had hoe ze over hem dacht. Maar toen de morgen voorbijging en Robin nog steeds niet terug was, zakte haar woede tegenover hem. Een dodelijke angst kwam ervoor in de plaats. Ze trachtte op alle mogelijke manieren be zig te blijven en afleiding te vin den De zeemanskleren had ze in de zon te drogen gelegd; ze sleep te de scheepskist de hut in om als tafel dienst te doen. Ze rakel de het vuur op, voorzag het van nieuwe brandstof en maakte een maaltijd van broodvruchten ge reed. Het werd middag en nog steeds taal noch teken van Robin. Even als de vorige dag stelde Gwyn ne zich allerlei ongelukken voor, die hem konden overkomen zijn. Een val; een wild dier, waartegen hij zich zonder enig wapen niet kon verdedigen. Een verrader lijk stuk drijfzand in de dichte wildernis Ze had dergelijke din gen wel eens gelezen. Het was toch mogelijk dat hij er onver hoeds in terecht was gekomen Misschien werd hij op dit ogen blik wei in die driftige diepten omlaaggezogen Herhaaldelijk liep ze naar de top en doorzocht met de hand boven de ogen de dichte bossen naar alle kanten, luisterend naar het geringste geluid, dat haar oor trof. Als ze zijn voetstappen maar hoorde! Maar ze hoorde niets anders dan het suizen van de wind door de bomen en nu en dan het geschreeuw van een troep vogels die over haar hoofd vlogen. Die akelige dieren flad derden in wijde kringen om haar rond; het was om gek te worden! Het leken wel buizerds of gieren. Veiling van 15 oktober. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 3,30ƒ8,30. Per stuk: Bloemkool A 4461 ct, A II 37—53 ct, B 26-41 ct, B II io43 ct, B afw. 1017 ct, C 18 ct, C II 10 ct, C afw. 10 ct; Knolselderij 11 ct. Per bos: Peen 15 ct. Per kg: Andijvie 717 ct; Prin- cessebonen II ƒ1,02; Pronkbonen II 81 ct; Rode kool 7—10 ct; Sa- voye kool'711 ct; Witte kool 2 - 7 ct; Waspeen 17—19 ct; Breek- peen 9 ct; Prei 10-16 ct; Sprui ten A II 52—57 ct, B afw. 29 ct; Tomaten A 4252 ct, C 25 ct, Spinazie 2035 ct. aardappelen. Per 100 kg: Bintjes I 8. FRUITT. Per kg. Appelen: Jonathan F 30 ct; Jacq Lebèl K 14 ct; Br. Seed ling K 16—17 ct. Peren: Beurré Alex. Lucas K 18 ct; Conférence F 29 ct; St. Rémy K 20 ct; Maagdepeer F 10 ct. WOENSDAG 17 OKTOBER. GEREF. GEMEENTE. Axel: 7.30 uur Ds. M. Heerschap, van Borssele. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 7 uur Ds. G. Blom, van Meerkerk. Wordt vervolgd.). DINSDAG 16 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De twee wezen". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: ,,'s Nachts op de boulevard". WOENSDAG 17 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De twee weten". Concertgebouw, 8 tl.: K.R.O.- revue „Uitverkoop". Bethel, 7.30 uur: Vergade ring oud-leden C.J.M.V. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: ,,'s Nachts «P de boulevard".

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2