Staatsiebezoek van President van Liberia aan Nederland Schmidt tot veroordeeld levenslang Minister Klompé ontving de pers WEERBERICHT HOOGWATER HET WEER ZON- en HAANSTANDEN Nederlandse Regering brengt hulde aan Mevrouw Bouman DINSDAG 16 OKTOBER 1956 11e Jaargang Nr 3896 H.M. DE KONINGIN EN KROONPRINSES BEATRIX TER VERWELKOMING OP CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM AANWEZIG Terwijl 21 daverende saluutschoten over de hoofdstad rolden, heeft gistermiddag om kwart voor één de 50- jarige president van Liberia, William Vacanarat Shadrach /Tubman met zijn echtgenote en zijn gevolg onder een wolkenloze hemel, bijna zo blauw als die boven zijn eigen land, een begin gemaakt met zijn staatsiebezoek aan ons land. Klokslag 12.26 reed de koninklijke trein, die het gezelschap dat gisterochtend uit Hamburg was vertrok ken, van Oldenzaal naar de hoofdstad bracht, het Cen traal Station te Amsterdam binnen en kwam langs het eerste perron tot stilstand. Veroordeling op Cyprus op onder op onder Oct. TEGENSPRAAK VAN BUITENLANDS PERSBERICHT VERKLARING OVER RONDOM SOESTDIJK GEREZEN VRAGEN De 54-jarige Nederlander Henricus Schmidt is maandag schuldig bevonden aan subversieve acties en tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Schmidt glimlachte, toen hij zijn handtekening zette onder het verzoekschrift tot hoger beroep, aldus seint de correspondent van het ANP in Djakarta. De speciale politiebewaking had voorzorgsmaatregelen genomen, die alle vorige overtroffen. Het verkeer ^0(ir het gerechtsgebouw was omgeleid, het publiek in de rechtszaal werd gefouilleerd en gewapende politie hield de wacht voor het gebouw en in de rechtszaal. Vertegen woordigers van de diplomatieke vertegenwoordigingen van Nederland, Engeland, Frankrijk, Australië, Italië, Canada en West Duitsland woonden de zitting bij. MEVROUW BOUMAN DONDERDAG NAAR H.M. DE KONINGIN Frankering: bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct: minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 2n cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Daar stond H. M. de Koningin, gekleed in een blauw-groene la ken japon, een hoedje van dezelf de kleur en een stola van sabel bont om de schouders, samen met haar oudiste dochter, Kroonprin ses Beatrix, die een turquoise ja pon met een veren hoedje van dezelfde kleur en een kort jasje van nutriabont droeg, ter verwel koming gereed. Met de zwarte hoge hoed in de hand trad de in het zwart ge klede Liberaanse president als eerste uit de wagen en reikte onze Koningin de hand. Er volgde een hartelijke begroeting over en weer. Alvorens Hare Majesteit met Prinses Beatrix de hoge Liberi aanse gasten naar de koninklijke wachtkamer begeleidde, inspec teerde zij met de president de erewacht. Daarna stelde de pre sident zijn gevolg aan onze Konin gin en Prinses Beatrix voor, waarna op haar beurt Koningin Juliana haar gevolg aan de pre sident en diens echtgenote voor stelde. Nadat ten slotte het gezelschap nog mevrouw Peal met de staf van de legatie van Liberia en met de consulaire ambtenaren van Liberia in Nederland had begroet, schreden allen naar de wachtka mer. Onder het gezelschap van de president bevindt zich diens doch tertje, Willehmenie Tubman en haar vriendinnetje, Bankie King. In de wachtkamer werden alle aanwezige autoriteiten aan de gasten voorgesteld. Daarna begon de staatsierit naar het Damplein, naar het Koninklijk Paleis waar de hoge gasten gedurende dit staatsbezoek logeren. Enkele minuten na half één klonk over de stad 't doffe droge geluid van het eerste schot der saluutbatterij ten teken, dat de stoet het Centraal Station ha verlaten. Op de dam hadden zich enkele duizenden Amsterdammers opge steld om het steeds weer boeiende en kleurige schouwspel van de aankomst der koninklijke cortege gade te slaan. In gestrekte galop draafde het eskadron bereden Rijkspolitie dj Dam op direct gevolgd door de eerste stalmeester in zijn schar laken rode rok. Nauwelijks had het publiek tijd alles goed in zich op te nemen of het eerste hofrij- tuig, met de president en de Ko- Vorstin haar gasten zich in het paleis te begeven. De paleisklok stond op tien mi nuten voor één toen een lakei de deuren van het balcon opende en onze Vorstin met de president, diens echtgenote en Prinses Bea trix naar buiten traden. Toen klonk allengs luider wordend gejuich, dat nog een torsen manshoge krans van witte en rode anjers en lila herfstasters voorzien van Liberiaanse vlagge- tinten met de elf rood-witte banen waarop de naam van de president stond vermeld. Vervolgens daalde een minuut volkomen stilte op 't anders zo drukke Damplein, waarna de muziekkapel van de Amsterdamse politie onder lei ding van kapelmeester J. K. Pinkse gedragen koraalmuziek ten gehore bracht. De hoge gasten gebruikten het noenmaal ten paleize. In de middag heeft het Amster dams stadsbestuur de Liberaanse gasten begroet. Koningin en Prin ses Beatrix mengden zich onder de stadsbestuurders en spraken geruime tijd met hen. Des avonds had op het Konink lijk Paleis een diner plaats, waar. aan door H. M. de Koningin en de Liberiaanse president het woord werd gevoerd. Een 1 -jarige Griekse Cyprioot, paar keer herhaald werd nadat I Efthymios Andreoe, is maandag de president met'zijn hoge hoed naar het publiek had gezwaaid. Ook Vorstin en Prinses groetten met handgewuif. Nog even toefde het gezelschap op het balcon terwijl de Vorstin met haar gast sprak. Toen sloten de deuren zich. Langzaam ver spreidde zich het publiek. Niet zodra was de president van Liberia in het Koninklijk Pa leis op de Dam aangekomen, of hij verliet in gezelschap van leden van zijn hofhouding de tijdelijke woning van zijn koninklijke gast- vrouwe om in het openbaar uiting te geven aan zijn eerbied voor de Nederlandse slachtoffers van de laatste wereldoorlog, voor wie het nationale monument op de Dam werd opgericht. Aan de voet van dit gedenkteken plaatste presi dent Tubman een nauwelijks 1 tot levenslange gevangenisstrai veroordeeld op beschuldiging van het gooien van een bom naar een Brits militair voertuig, in juni j.l. Andreoe verklaarde onschul dig te zijn. Hij is de 21ste Grieks-Cyprische jongeman, die sedert het begin van de activiteit der verzetsorga nisatie EOKA tot levenslang is veroordeeld. 0 Een afvaardiging van de Hon- gaarse communistische partij on der leiding van partijleider Erno Geroe is maandagochtend per trein in Belgrado aangekomen, waar zij vier dagen besprekingen zal voeren met leiders van de Zuidslavische communistische partij. De nieuwe minister van Maat schappelijk Werk, mejuffr. dr. Marga Klompé, heeft maandag haar intrede gedaan op haar de partement. Des middags heeft zij een aantal parlementaire en an dere journalisten voer een vraag gesprek ontvangen. Op politieke vragen is zij daarbij n'et inge gaan en vragen over zakelijke problemen leken haar prematuur. Zo kon zij ook niet ingaan op het vraagstuk der Ambonezen. In de eerstvolgende dagen zal zij dit probleem met de hoofden van haar departement bespreken. Het ziet er naar uit, dat mejuffrouw Klompé over vier weken de be groting van haar departement in de Tweede Kamer zal krijgen te behandelen, zodat er wel meer ningin hield stil voor het paleis, kwesties zullen zijn, waarin zij Direct daarachter hield het twee- de rijtuig stil met de echtgenote van de president en Prinses Beatrix. Tezamen met Koningin Juliana, inspecteerde de president kapel en erewacht. Met een militair sa luut, blootshoofd gebracht, dank te de president de commandant der erewacht. Daarna noodde de medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdag avond. Dezelfde temperatuiren. Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tempe raturen. WOENSDAG 17 OKTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.13 0.48 1.28 1.38 n.rn 12.26 1.01 1.41 1.51 zich de eerste dagen zal moeten verdiepen. Met betrekking tot de vraag of een bepaald departement beter Te Managua is een zekere Aus- berto Arguello aangehouden in verband met de moordaanslag op president Anastasio Somoza van Nicaragua. De 27-jarige arrestant op wiens hoofd een hoge prijs was gesteld, zou een volledige be kentenis over zijn aandeel in de aanslag hebben afgelegd. ZON MAAN 17 7.10 17.44 16.29 4.36 18 7.12 17.42 16.51 5.45 19 7.14 17.40 17.15 6.57 20 7.15 17.38 17.44 8.10 21 7.17 17.35 18.20 9.23 22 7.19 17.33 19.05 10.33 23 7.21 17.31 20.00 11.37 24 7.22 17.29 21.06 12.31 DEZELFDE TEMPERATUREN. Nog steeds wordt het weer in een groot deel van Europa be heerst door een krachtig hoge- drukgebied, waarvan het cen trum maandag nabij Zuid-Slavië was gelegen. Aan de flank van dit hogedrukgebied werd met zuidoostelijke winden iets droge re lucht aangevoerd. In deze lucht steeg bij ons het kwik plaatselijk tot 16 graden; in België hier en daar tot 18 gra den. Een scheiding tussen de bij ons aanwezige en in Zuid-Europa afkomstige vochtiger lucht werd gevormd door een front, dat maandagavond van Zuid-Enge- land via het midden van Frank rijk liep. Dit front zal, vergezeld van enkele wolkenvelden, heden ons land passeren. Achter het front neemt de wind af en komen wederom opklaringen voor, waar bij het kwik tot ongeveer dezelf de middagwaarden zal oplopen als maandag. door een vrouw dan door een man kan worden beheerd, zeide zij in het politieke werk het ge voel te hebben gehad, dat man en vrouw elkaar aanvullen. Men kan h.i. niet zeggen, dat dit of dat beter door een man dan door een vrouw kan worden gedaan. Zo leek het haar ook onjuist te zeg gen, dat het beheer van het de partement beter kan geschieden door een vrouw. Uit een oogpunt van ridderlijk heid zouden de belangen der vrouwen eigenlijk moeten wor den bepleit door een man. Maar men moet het zo zien, dat de Ka merleden de belangen van de mens behartigen. Intussen zijn er wel taken, waarin speciaal voor de vrouw iets kan worden ge daan. Op dit departement wordt gewerkt aan het stimuleren van alle krachten, die in maatschap pelijk werk leven. Er zijn veel vrouwen bezig op het terrein van het maatschappelijke werk. Daar aan zal zij veel kunnen doen, meende mej. Klompé, maar niet alleen daaraan, voegde zij eraan toe. Hoe de vrouwen zullen merken, dat het departement door een vrouw wordt beheerd? Misschien omdat er een kam en een poeder doos op de ministerskamer zullne zijn, dacht minister Klompé. Naar aanleiding van een vraag of er bepaalde gebieden van het maatschappelijk werk braak lig gen merkte zij op, dat na de oor log het maatschappelijk werk naar alle kanten is gaan groeien. Er is een nieuwe gedachte over het maatschappelijke werk, dat afstand neemt van de armenzorg en een nieuwe benadering van de mens zoekt. Vroeger dacht men: Er is nood, hoe kan men hier hel pen. Thans speurt men naar de oorzaken van de nood om die weg te kunnen nemen. Het geheel is echter nog niet overzichtelijk. Hoe zij in de politiek is geko men? Ir. de oorlogsjaren, terwijl zij lerares aan het lyceum Mater Dei in Nijmegen was, kwam zij in het maatschappelijk werk, o.m. met de evacuatie van de Veluwe. Zij maakte deel uit van de landelijke vrouwenorganisatie en op verzoek van het Nederland se vrouwencomité is zij in 1947 door de regering naar een verga dering van de Ver. Naties gezon den. In de delegatie zaten ook Kamerleden en die zeiden: Zij moet in de Kamer. Toen zij er eenmaal in zat heeft zij getracht er het beste van te maken. De Rijksvoorlichtings dienst deelt mede: „In regeringskringen heeft men met verbazing en verontwaardiging ken nis genomen van bewerin gen in het Britse zondags blad „Sunday Pictorial" als zouden er in Nederland mi- nisters en politici zijn, die in contact met de moeder van Z. K. H. de Prins der Nederlanden er naar zou den streven H. M. de Konin gin tot abdicatie te bewe gen. Het spreekt vanzelf, dat hiervan schijn noch schaduw waar is. Het is diep te betreuren, dat niet geschroomd wordt derge lijke onzinnige beweringen aan de openbaarheid prijs te geven". Van zeer bevoegde zijde vernemen wij, in verband met onzekerheden, die blij ken voort te bestaan naar aanleiding van de in de af gelopen zomer rondom Soestdijk gerezen vragen, het navolgende: „De bemoeiingen, waar. toe H. M. de Koningin reeds geruime tijd geleden op dracht had gegeven tot het bereiken van een doelmati ger coördinatie van de ver schillende diensten van het koninklijk huis vinden ge regeld voortgang. H. M. de Koningin wenst zich uiteraard op de te tref- fen voorzieningen rustig te beraden, teneinde naar alle 1 zijden een zo juist en bevre digend mogelijk resultaat 1 tot stand te zien komen. Vanzelfsprekend zal ook i nog verder overleg te ple- i gen zijn met Z. K. H. de i Prins der Nederlanden, waartoe eerst na diens te rugkeer uit de Verenigde Staten van Amerika in be gin november de gelegen - 1 heid zal bestaan. Voorts diene dat H. M. de Koningin indertijd heeft ge meend het beste de rust der gemoederen in den lande, alsmede die van alle betrokkenen, te bevorderen, door voor onbepaalde tijd geen betrekkingen met me juffrouw G. Hof mans te onderhouden, met wie hier omtrent volkomen eensge zindheid bleek te bestaan. Het behoeft dan ook niet meer te worden bevestigd, dat sindsdien generlei ver- binding, direct of indirect, wordt onderhouden. Wan neer van sommige zijden, met name in de buiten landse persorganen, erop is gezinspeeld, dat zulks an ders zou zijn, is dit totaal in strijd met de waarheid". Bij het voorlezen van de uit spraak zeide rechter Rochjani, dat hij Schmidt schuldig had be vonden aan steun aan de vijand in oorlogstijd. Er was het begin van applaus in de rechtszaal, toen hij het woord „levenslang" uit sprak. Schmidt scheen ongeschokt. Toen de rechter hem in het Ne derlands mededeelde, dat hij hoger beroep tegen het vonnis kon aantekenen, zeide hij dit te zullen doen. Onder de diplomatieke verte genwoordigers bevond zich de Nederlandse tijdelijke zaakgelas tigde in Djakarta, de heer Hage naar. In zijn gezelschap was het hoofd van de afdeling politieke zaken van de Nederlandse ver tegenwoordiging in Djakarta, de heer H. Menke. Ook mr. Bonn van de Neder landse vertegenwoordiging was in de rechtszaal aanwezig. On middellijk nadat de zitting was geëindigd, ging deze naar Schmidt toe en sprak enige mi nuten met hem. Toen de politie-auto met Schmidt het gebouw verliet, joel den en schreeuwden duizenden jongeren „Dood aan Schmidt". Zij stonden op vijftig meter af stand van het gebouw aan de andere kant van het kanaal, dat langs het gerechtsgebouw loopt. Op 20 augustus eiste de open bare aanklager 15 jaar gevange nisstrai. 10 september vroeg de verdedigster, mevrouw Bouman, die inmiddels in Nederland aan gekomen is, vrijspraak. Zij was sedert 22 september in Europa, nadat zij na het pleidooi te Dja karta door een opgewonden me nigte was gemolesteerd. De heer H. C. J. G. Schmidt, afkomstig uit Nederweert, gewe zen kapitein van het K.N.I.L., was na zijn pensionering in 1951 eerst beheerder van een mess van de Garuda; vervolgens was hij werkzaam bij de makelaarsfirma Fenis in Bandung. Hij werd op 18 december 1953 gearresteerd door de Bandurigse politie, toen hij op zijn bromfiets op weg was van huis naar kantoor. Als redenen voor zijn arresta tie werden in het proces-verbaal van de Bandungse politie (in specteur Enduh) opgegeven, dat de politie van een niet genoemde helper de inlichting had gekre gen, dat hij leider van een bende was, dat de politie vervolgens door de infiltratie in zijn huis te weten kwam, dat hij anti-Indone sisch was, dat met het oog op het nog niet opgelost zijn van de 17-oktober affaire (de twist tussen twee groepen in het Indo nesische leger, die op 17 oktober 1952 aanleiding gaf tot moeilijk heden) het wenselijk leek hem te arresteren, daar het komplot, dat onder zijn leiding zou staan, elk ogenblik tot actie kon over gaan. Op 9 september 1954 begon het proces tegen beklaagde die toen 51 jaar was. Van de 30 getuigen, die de po litie na zijn arrestatie verhoorde, zijn de „kroongetuigen" dezelfde als in de zaak tegen wijlen de heer Jungschlager, namelijk To- masoa, Manoch, Harris Bin Su- haemi. In de overwegingen tot het vonnis gaf rechter Rochjani een overzicht van de verklaringen van de getuigen a charge en a dé charge. Hij zeide het van groot belang te achten, dat zich onder de getuigen a charge een Isla- mietische godsdienstleider had bevonden. Hij achtte het bewe zen, dat de beklaagde de opstan dige Darul Islam in West-Java had gesteund. Hij bevond hem schuldig aan het eerste deel van de tenlaste legging: steun aan de vijand in oorlogstijd en verklaarde, dat slechts zeer hoge straf, levens lange gevangenisstraf, het juiste vonnis was. Rechter Rochjani gaf toe, dat de wijze van confrontering van beklaagde met de getuigen niet altijd correct was geweest. betrekkingen, maar verklaarde wel, dat het zijn invloed zou heb ben op de Nederlandse openbare mening. Tenslotte verklaarde hij, dat de Nederlandse vertegenwoordiging tevreden is over de voorzorgs maatregelen, die door de indruk wekkende politiemacht was ge nomen om incidenten te voor komen. Nederlandse vertegenwoor diging diep geschokt. De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Indonesië is „diep geschokt" door het von nis, dat rechter Rochjani maan dag tegen Schmidt heeft gewe zen, aldus seint de A.N.P.-corres- pondent te Djakarta. Protestcomité-J ung schlager telegrafeert minister Luns. Het protestcomité-Jungschlager heeft het volgende telegram aan minister Luns gezonden: „Verontwaardigd over uit spraak in zaak Schmidt, welke duidelijk manifesteert de druk van anti-Nederlandse groeperin gen op Indonesische rechtbank, hetgeen onpartijdige rechtspraak tot een aanfluiting maakt, dringt het protestcomité-Jungschlager Den Haag bij U met de meeste kracht aan op maatregelen, welke de behandeling van deze zaak voor een internationaal rechts- orgaan bevorderen. Dringen voorts aan op indie ning van scherpe klacht bij Ver enigde Naties". Het hoger beroep Een woordvoerder van de Ne derlandse vertegenwoordiging in Djakarta verklaarde, dat onder het Indonesische recht het aan tekenen van hoger beroep zeer veel gelijkt op de procedure in andere landen. Hij zei, dat thans drie rechters de zaak opnieuw in behandeling zullen nemen op ba sis van het bewijsmateriaal en drama één zitting zullen houden achter gesloten deuren om tot een beslissing te komen. De verdediger of verdediging van beklaagde is gerechtigd een memorandum van appèl in te die nen bij het hogere gerecht. Hij kondigde aan, dat de Nederland se vertegenwoordiging „stappen neemt" inzake een nieuwe ver dediger in de plaats van mevr. Bouman. De woordvoerder zei: „Wij zijn ervan overtuigd, dat Schmidt niet schuldig is". De Nederlandse tijdelijk zaak gelastigde, die na de uitspraak Schmidt de hand drukte, ver klaarde, „onder de indruk te zijn van de dappere en moedige hou ding van Schmidt". De Nederlandse woordvoerder ontweek antwoorden op vragen of het vonnis invloed zou hebben op de Nederlands-Indonesische Tijdens een maandag namiddag op het ministerie van Buitenlandse Zaken gehouden bijeenkomst heeft mr. J. M. A. H. Luns, minister van Buitenlandse Zaken, namens de Nederlandse regering aan mevr. Bouman hulde gebracht voor de wijze, waarop zij aan in Indonesië gevangen gehouden Nederlanders rechtskundige bijstand heeft ver leend. Minister Luns heeft voorts medegedeeld, dat Koningin Juliana de wens te kennen heeft gegeven mevrouw Bouman donderdagmid dag in gehoor te ontvangen. Minister Luns begon zijn toe- in de verdediging van de Neder- spraak tot mevrouw Bouman met uiting te geven aan de dankbaar heid, dat het echtpaar Bouman thans weer in veiligheid is her enigd. „Onmiddellijk hierna", aldus mr. Luns, „wil ik namens de re gering in het openbaar hulde be tuigen aan de moedige Neder landse vrouw, die in nood verke rende landgenoten te hulp is ge komen en daarbij van uitzonder lijke toewijding en capaciteiten blijk heeft gegeven". Minister Luns vervolgde met te zeggen, dat men zich zal herinne ren, onder welke omstandigheden de Nederlandse regering een be roep op mevrouw Bouman heeft gedaan. Na het vertrek van mr. Bouman moest worden voorzien landse gevangenen. „De Nederlandse regering, die de belangen van de landgenoten in het buitenland, en in het bij zonder in Indonesië, ter harte gaat, deed verschillende pogingen om in de verdediging te voorzien, eerst door Nederlandse, toen door buitenlandse deskundigen. Dit alles is echter afgestuit op de on wil van Indonesische zijde". Mr. Luns voegde hieraan toe, dat slechts mr. Van Empel korte tijd bijstand had kunnen verlenen. „Ondanks de omstandigheid, dat mevrouw Bouman geen advocaat is, heeft zij belangrijk gesteund door mr. Vervloet van het mini sterie van Buitenlandse Zaken de verdediging van de Nederland se arrestanten geleid op een wijze. die iedere advocaat tot grote eer zal strekken. De vele, moeilijk heden, gevaren en onheuse beje geningen ten spijt, heeft zij volge houden in het bijstaan van haar landgenoten. Het „officium no- bile" is een levende werkelijk heid". Minister Luns zeide voorts, dat het feit, dat de regering mevrouw Bouman officieel ontvangt ook haar dank inhoudt aan alle amb tenaren, van hoog tot laag, die bij de verdediging zijn betrokken. „Het spreekt vanzelf, dat ik geen namen kan noemen", voegde hij hier aan toe. De bewindsman vervolgde: „Over de grote vreugde en dank baarheid hangt echter een scha duw van diepe tragiek. Het leed, dat de Nederlandse arrestanten is en wordt aangedaan, noopt tot ingetogenheid. Er is geen reden tot feestbetoon. Mevrouw Bou man heeft zelf hierop aangedron gen. Daarom zijn hier ook geen bloemen om aan mevrouw Bou man aan te bieden". Mr. Luns herinnerde voorts aan het onherstelbare en onverdiende leed, dat over wijlen Jungschla ger en zijn nabestaanden is geko men. „Thans hebben wij gehoord, dat de heer Schmidt tot levens lange gevangenisstraf is veroor deeld. De Nederlandse regering neemt met droefheid en veront waardiging kennis van dit von nis". Minister Luns herinnerde er aan, hoe in de rechtszaal verkla ringen aan getuigen zijn ontwron gen. „Ik zal maar niets zeggen Initiatief voor internatio naal protestcomité. Het bestuur van de 13 juni '55 opgerichte en te Den Haag geves tigde stichting „Hulp aan land genoten in Indonesië", waarvan dr. H. H. Colijn voorzitter is, mr. J. W. M. Aarts, secretaris (secre tariaat: Anna Paulownastraat 11, tel. 11.17.73), de heer J. Korten- horst, voorzitter propagandacom- misie, en mr. G. W. Eskens, pen ningmeester, heeft naar aanlei ding van de uitspraak in Djakar ta in de zaak Schmidt het initia tief genomen tot het stimuleren van het tot stand komen van een protestcomité op internationaal niveau, dat zich zal bezig houden met de verschillende aspecten van deze zaak. Het is de bedoe ling over de gehele wereld aan dacht te vragen voor deze aan gelegenheid. Tevens hopen de initiatiefnemers, dat andere plan nen in deze richting gecoördi neerd kunnen worden onder su pervisie der stichting. Zoals bekend is maken 17 voor aanstaande personen deel uit van het comité van aanbeveling van de stichting. Gistermorgen werd ons van de zijde van het bestuur van de stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" medegedeeld, dat dit bestuur besloten had het ini tiatief te nemen tot het bevorde ren van het tot stand komen van een protestcomité op internatio naal niveau in de zaak-Schmidt. Daarbij werd de hoop uitgespro ken, dat eventuele initiatieven van gelijke aard elders onder su pervisie der stichting gecoördi neerd zouden kunnen worden. Genoemd bestuur bericht ons thans nader, dat overleg in deze geleid heeft tot het besluit, dat de stichting zich zal blijven beper ken tot haar charitatieve taak en het eventueel nemen van een der- gelijk initiatief zal overlaten aan het Jungschlagerf onds, dat zich inmiddels bereid heeft verklaard zich ook met de behartiging van de zaak-Schmidt te belasten. Officiële kringen in Den Haag. In officiële kringen in Den Haag heeft men met zorg en verbazing kennis genomen van het verschil tussen de eis en de uitspraak in het proces-Schmidt. over de druk, die op de rechter is uitgeoefend". 'Minister Luns zeide zich verder te willen ont houden van officieel commentaar op het vonnis, totdat de regering de overwegingen zal hebben be studeerd. Minister Luns bracht voorts de andere Nederlandse arrestanten in Indonesië ter sprake en zeide, dat de gedachten van de Neder landse regering ook naar hen uit gaan. Tenslotte zeide mr. Luns het een voorrecht te achten mevrouw Bouman namens de Nederlandse regering te mogen danken voor hetgeen zij tot dusverre voor de Nederlandse arrestanten In Indo nesië heeft gedaan. „Woorden vermogen deze dank niet juist uitdrukken", voegde hij hier aan toe. Mevrouw Bouman werd door minister Luns toegesproken in aanwezigheid van een groot aan tal binnenlandse en buitenlandse journalisten, die haar met ap plaus 'begroetten, toen zij de ver gaderzaal op het ministerie van Buitenlandse Zaken, begeleid door minister Luns, binnentrad. Na zijn toespraak drukte minister Luns mevrouw Bouman de hand.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1