Sowjet-Unie spreekt veto uit Rei 9in9 Een reactie op een Engelse publikatie naar Rusland niet door Poolse officieren ten onrechte geëxecuteerd Persconferentie van Dr. Audenauer is WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER De kwestie van het Suezkanaal in de Verenigde Naties De Britse, de Franse en de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, resp. Lloyd, Pineau en rawzi, en ae In de compromis-resolutie werd secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammars- vastgesteld, dat er overeenstem- kjoeld, hebben op hun besprekingen over het Suezkanaal ^"„XtaSlSSS^StS overeenstemming bereikt over beginselen maar niet over v orden voovtgezet, terwijl er too- de toepassing ervan, aldus is in kringen van de V eremgde vendien een 'beroep op alle partij Naties vernomen. 1. 2. 3. 4c 5. 6c f salons „robèft" HONGAARSE GENERAALS HERBEGRAVEN. op onder op ondei Oct. 16 7.08 17.46 16.09 3.27 17 7.10 17.44 16.29 4.36 18 7.12 17.42 16.51 5.45 19 7.14 17.40 17.15 6.57 20 7.15 17.38 17.44 8.10 21 7.17 17.35 18.20 9.23 DE WANORDELIJKHEDEN TE HONGKONG. Jeugdorganisaties eisen doodstraf tegen Schmidt Profestcomiié-Jungschiaeger telegrafeert minister Luns Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. MAANDAG 15 OKTOBER 1956 11e Jaargang Nr 3895 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.—; iedere regel meer 2n cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De drie ministers en de secretaris-generaal kwamen vrijdag voor de laatste maal in het gebouw van de Verenigde Naties bijeen om n werd gedaan geen maatrege len te nemen, die de onderhande lingen zouden kunnen belemme. ren. Minister Lloyd zei tot verslag- is mogelijk, zo zei men. Een woordvoerder van de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Franse minister Pineau, heeft bekendgemaakt dat er óver de volgende zes beginselen overeenstemming is bereikt. „Er zal een vrije doorvaart van het kanaal voorgesteld.^ Dan door het kanaal zijn voor al len zonder enige discrimina tie". „De soevereiniteit van Egyp te zal worden geëerbiedigd". „De functionering van het kanaal zal onafhankelijk zijn van de politiek van welk land dan ook". „Over de wijze, waarop de tolgelden worden vastgesteld en geïnd, zal door Egypte en de gebruikers van het kanaal gezamenlijk worden beslist". „Een billijk deel van. de tol gelden zal worden besteed voor de ontwikkeling van het kanaal". „Ingeval van geschillen zul len hangende kwesties tussen de Suezkanaalmaatschappij en de Egyptische regering bij arbitrage worden geregeld, terwijl er passende schikkin gen zullen worden getroffen voor de betaling van nog ver schuldigde sommen". zou, zo zei hij, het kanaal een speelbal van de politiek worden, niet van één land, maar van een Het eerste deel van de resolutie zijn als nieuwe besprekingen zul heid voor dit resultaat niet bij ons ligt". Hij bleef erbij, dat de voorstellen van de achttien lan den het beste middel waren voor een rechtvaardige en vreedzame oplossing van het probleem van het Suezkanaal Een Britse woordvoerder zei te New York niet verrast te zullen zijn met spoed naar plaatselijke ziekenhuizen overgebracht. d» kapper maf het aportt cocM markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen J De woordvoerder, die een tevo ren opgestelde verklaring voor las, weigerde te zeggen, welke Suezkanaalmaatschappij er in deze algemene beginselen wordt bedoeld. Minister Pineau verklaarde later tegenover journalisten te geloven, dat men ten aanzien van de toepassing van genoemde be ginselen niet ver is gekomen. Hij voegde hieraan toe, dat de Britse en de Franse regering van oor deel zijn, dat de voorstellen van de achttien landen nog het beste middel vormen om de beginselen ten uitvoer te leggen, „wij gelo ven niet, dat de Egyptische rege ring maatregelen heeft voorge- stéld, die ons dezelfde waarbor gen bieden als de voorstellen van de achttien landen". In de beginselen wordt niet ge sproken over een internationaal beheer van het kanaal, waarop de westelijke mogendheden steeds hebben gestaan. Alleen wordt ge zegd, dat de functionering van het kanaal onafhankelijk moet zijn van de politiek van welk land dan ook. In de Veiligheidsraad is zater dag een herziene Frans-Britse re solutie ingediend, waarin ver zocht wordt het beginsel van in ternationaal beheer van het ka naal te steunen. De regeringen van Egypte, Frankrijk en Engeland worden uitgenodigd haar onderhandelin gen voort te zetten en aan Egyp te wordt verzocht spoedig een voorstel te doen voor een sys teem dat voldoet aan de eisen, vervat in de zes beginselen die eerder door Egypte, t rankrijk en Engeland zijn overeengekomen, en dat waarborgen aan de gebrui kers van het kanaal biedt, welke niet minder doeltreffend zijn dan die uit het voorstel van de acht tien landen. Hangende de totstandkoming van een definitieve regeling van het regiem van het kanaal op ba sis van de zes beginselen, aldus de resolutie, werkt de vereniging van gebruikers, die bevoegd wordt geacht de tolgelden van haar leden in ontvangst te ne men, samen met de bevoegde Egyptische autoriteiten om een goede gang van zaken in het ka naal te verzekeren in overeen stemming met de conventie van 1888. Egypte, aldus de resolutie, heeft zich wel bereid verklaard het beginsel van georganiseerde samenwerking tussen de Egypti sche kanaalmaatschappij en de gebruikers te aanvaarden, maar nog geen duidelijk genoeg gefor muleerde voorstellen gedaan die aan de zes beginselen voldoen. Dr Mahmoed Fawzi, de Egyp tische minister van Buitenlandse Zaken, verzocht de raad niet dat deel van de Frans-Britse resolu tie te steunen, waarin onder schrijving van het voorstel der achttien wordt gevraagd. Daarin wordt n.l. internationaal beheer net cciaic ucci vcui \av. xeovmTT.. waarin de zes beginselen zijn uit-len worden gehouden. Hij was e eengezet is wel aanvaardbaar met zeker van of onderhandelin- voor Egypte ofschoon het derdegen voor deze besprekingen een punt: exploitatie los van politiek goed woord zou zijn. „Zover ik naar zijn mening ruimte biedt!het heb begrepen, zullen de be- voor verschillende en tegenstrij- sprekingen ter verduidelijking van elkanders standpunt worden voortgezet". Minister Dulles was van oor deel, dat van het verworpen twee de deel van de Brits-Franse reso lutie toch nog morele invloed zal uitgaan. Minister Pineau zei, dat de stemming oVer het tweede deel van de resolutie meer moreel ge zag aan de gebruikersorganisatie heeft gegeven. Hij wees er in dit verband op, dat 9 landen zich vóór de voorstellen hébben uitge sproken en slechts 2 er tegen. Minister Fawzi wilde niet zeg gen of hij tevreden was met het resultaat van het debat. Hij was van plan dadelijk naar Egypte terug te keren. Men verwacht, dat secretaris generaal Hammarskjoeld zijn be middelingspogingen zal voortzet ten en dat hij zal proberen de „verkennende besprekingen" weer op gang te brengen. President Eisenhower heeft zondag tegen persfotografen die hem op zijn 66e verjaardag kwa men fotograferen gezegd: „Ik heb een prachtige verjaardag. Zaterdagavond zag het er niet zo goed uit door de Suez-kwestie, doch vandaag (zondag) staan de zaken er weer 'beter voor". dige uitleg. Het kanaal kan naar zijn oordeel het best buiten de politiek worden gehouden door een internationale overeen komst in de vorm van een beves tiging van de conventie van 1888. De Sowjet-llnie heeft zaterdag kert vóór middernacht in de Vei ligheidsraad haaf veto uitgespro ken over het tweede deel van de nieuwe Brits-Franse resolutie waarin wordt aangedrongen op steun voor de voorstellen van de achttien landen tot internatio naal beheer van het Suez-kanaal. Ook Zuid-Slavië sprak zich tegen dit deel van de resolutie uit. Het tweede deel van de resolu tie, waarin de 6 beginselen waar over Groot-Brittannië, Frankrijk en Egypte overeenstemming heb ben bereikt, werd met algemene stemmen aangenomen. De overige negen landen in de Veiligheidsraad stemden vóór het tweede deel van de resolutie. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, de Verenig de Staten en Frankrijk hebben zich na de stemming in optimisti sche zin over de toekomst uitge sproken. Zij hadden wel kritiek op de Sowjet-Unie. Minister Sjepilof, die nog niet eerder van het vetorecht gebruik had gemaakt, zei, dat er, naar zijn oordeel, wel vorderingen zijn gemaakt en dat de raad „een be langrijke en positieve rol heeft gespeeld. De secretaris-generaal van de V. N. Hammarskjoeld, vond het aangenomen eerste deel van de resolutie een waardevol uitgangs punt voor onderzoek naar de ver dere mogelijkheden tot een recht vaardige oplossing van het pro bleem van het Suezkanaal. Aan het veto, het 87ste van de Sowjet-Unie, ging een debat van vijf uur vooraf. Kort vóór de stemming heeft minister Lloyd krachtig aange drongen op goedkeuring van bei de delen van de nieuwe Brits- Franse resolutie. Zuid-Slavië diende vóór de stemming een compromisresolu tie in, maar het trok deze in, toen voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „laneome"-dr. Payot" „yardley". EOTSING VAN MILITAIRE TREINEN IN ZUID ENGELAND Twee militaire treinen zijn tij dens een dichte mist op het tra ject tussen Liss en Bordin in Zuid- Engeland, dat uitsluitend door militairen wordt bediend, met el kaar in botsing gekomen, waar door zes soldaten om het leven Naar aanleiding van een publi- kwamen, terwijl er acht werden katie in het Engelse blad „Sun- gewond. De treinen waren beide j day Pictorial" over ons Konink- op enkel spoor geraakt en reden lijk Huis, vernemen wij van mr toen op elkaar in. De gewonden dr I. G. van Maasdijk, die in het stuk werd genoemd, het volgen de: „Verleden donderdag heb ik op verzoek van een mij bekende in stantie, een mij totaal onbekend Engels journalist in mijn auto 'n lift van hotel Trier in Baarn naar ®en Haag gegeven. De jour nalist had geen auto en had reeds vergeefs enkele uren moeten wachten. De betreffende instantie wilde de journalist niet te woord staan, hem anderzijds ook niet bruske- ren. Zij kon de journalist ook niet naar de Voorlichtingsdiensten in Den Haag verwijzen, omdat deze niet bevoegd bleken hem te ont vangen. Tijdens de rit bleek de persoon een speciaal verslaggever van de Sunday Pictorial' te zijn. Hij was om MOEDER DEED BEROEP OP HET AMERIKAAN SE GERECHT OM TE BELETTEN DAT HAAR DOCHTERTJE DEI VER. STATEN ZOU VERLATEN VOOR REIS NAAR RUSLAND De kleine Tatania Sjwastof en haar vader, die aan boord gegaan waren van de „Wjasjelaf Molotof" met bestemming naar Leningrad hebiberi 20 minuten voor het vertrek het schip, in gezelschap van meerdere ambtenaren van de Britse immigratiediensten, verlaten. Alexis Sjostov en zijn tweejarig dochtertje waren vorige week maandag met de „Queen Mary" uit New York te Southampton aangekomen. Na naar de Ver enigde Staten uitgeweken te zijn had Sjwostov een Amerikaanse gehuwd, van wie hij later scheid de. Onlangs besloot hij met zijn kind naar de Sowjet-Unie terug te keren, maar de moeder, die in tussen hertrouwd was, deed een beroep op het Amerikaanse ge recht om te beletten dat Tatiana de Verenigde Staten zou verla ten. Sjwostov slaagde er niettemin in te New York aan boord van de Queen Mary" te gaan. De Poolse procureur-generaal r De officieren zijn indertijd ver- Mariam Reybicki heeft zaterdag meegedeeld, dat in 1952 19 Pool se officieren ten onrechte ter dood zijn gebracht, zo meldt ra- dio-Warschau. Hij deelde dit mee aan een com missie uit het parlement, die is ingesteld om „inbreuken op het socialistische recht" in het ver leden te onderzoeken. Nog vijf generaals, die tijdens het Stalin-regiem ten onrechte ter dood zijn gebracht, zijn zater dag in Boedapest met militaire eer herbegraven. Een grote me nigte woonde de plechtigheid bij. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch- td tot maandagavond. Droog weer. Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking, maar hier en daar ook perioden met zonne schijn. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Dezelf de of iets lagere temperaturen. DINSDAG 16 OKTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.34 0.09 0.49 0.59 n.m. 11.50 12.25 1.05 1.15 ZON MAAN DROOG EN RUSTIG WEER. oordeeld in verband met de zaak tegen generaal-majoor Stanislaw Tatar. Deze is in-april j.l. in ere hersteld. Hij was chef-operaties van het Poolse ondergrondse le ger in de oorlog. In 1951 is hij, samen met andere officieren ge arresteerd op beschuldiging van spionage. Tatar kreeg levenslang. Procureur-generaal Rybicki zei, dat tussen mei en oktober van dit jaar 1708 aanvragen om eer herstel zijn ontvangen. Pas een derde deel is behandeld. Het be treft in hoofdzaak mensen die op valse beschuldiging, bekente nis onder dwang of mishandeling zijn veroordeeld. Er is een wetsontwerp in be handeling om deze slachtoffers schadeloos te stellen. Enkele leden van de parlemen taire commissie gaven als hun mening te kennen, dat degenen die indertijd belast waren met het ministerie van staatsveilig heid, moeten worden vervolgd. De procureur-generaal heeft geantwoord, dat het onderzoek tegen de schuldigen gaande is en dat binnenkort bijzonderheden nd gemaakt. Dicht in de nabijheid van ons land was het afgelopen weekein- de een hoogedrukgebied gelegen zujjen worden bekend gema; waardoor het weer een zeer rus tig karakter had. De weersver- schillen waren daarbij betrekke lijk groot, doordat sommige plaat sen de gehele nacht in een dichte mist zaten en middagtemperatu- ren van maar 11 tot 13 graden no teerden, terwijl op andere daar entegen zonnige perioden voor kwamen. Die laatste was zowel in het uiterste zuiden als in het noorden het geval, op het vlieg veld Zuid-Limburg werd daarbij een maximum-temperatuur van niet minder dan 19 graden geme ten. Reeds vroeg in de zondagoch tend was het grootste deel van het land al weer met mist bedekt. Daar de invloed van hogedrukge- bieden hier heden blijft overwe gen (het bovengenoemde hoge- drukgebied ondergaat namelijk nog een versterking boven Scan dinavië) zullen de windsnelheden klein blijven. In verband hiermee is te verwachten dat de mist of laaghangende bewolking slechts plaatselijk zal verdwijnen. Te Hongkong zijn meer dan 3000 personen, die ervan worden ver dacht deel te hebben genomen aan de gevechten tussen commu nistisch- en nationalistisch gezin de Chinezen, gearresteerd. Bij de vechtpartijen zijn 45 per sonen om het leven gekomen en 369 gewond. Eén der om het leven gekome- nen is mevrouw Ernst, de echt genote van de Zwitserse vice-con sul te Hongkong. Ook de Chine se chauffeur van de taxi, waarin het echtpaar-Ernst reed, is om het leven gebracht. Hij werd door het gepeupel aan zijn auto auto vastgebonden en met benzine overgoten, waarna men hem liet verbranden. Onder de doden bevinden zich verder geen Europeanen, doch 11 der gewonden zijn blanken. Na aankomst van de „Wjasjelaf Molotof" vertrokken vader en dochter in een auto van de Sow- jetrussische ambassade te Lon den. Het Britse hooggerechtshof heeft bevolen, dat het kind in En geland moet blijven totdat de zaak door de rechtbank behandeld is. De Russische zaakgelastigde te Londen, Rosjtsjin, is vrijdagmid dag door een hoge ambtenaar van het Foreign Office ontvangen, die hem zei dat een Londens advo caat op verzoek van de moeder van het meisje, aan de rechtbank had gevraagd te beletten dat Sjwostof het land zou verlaten, vóórdat de kwestie van de natio naliteit van het kind zou zijn op gehelderd. •Rosjtsjin werd er van in ken nis gesteld, dat, als een Engelse rechtbank een dergelijk verzoek ontvangt, de wet haar oplegt het kind „onder de hoede van de rechtbank" te stellen en maatre gelen te treffen opdat het niet aan de rechtspraak ontrokken zal worden. Om die reden besloot de Russi- sche zaakgelastigde Sjowostof te vragen zijn dochtertje niet mee te nemen. De „Wjasjeslaf Molotof" is vrij dag naar Leningrad vertrokken. Aan boord bevond zich de Russi sche atlete Nina Ponomareva, die vrijdagmiddag door een Londen- se rechtbank van rechtsvervol ging werd ontslagen. NINA KREEG HOEDJE CADEAU. Ton Nina Ponomareva, de Rus sische discuswerpster, die be trokken was bij de geruchtma kende hoedenaffaire, vrijdag avond aan boord ging van de „Mo lotof", had zij geen enkel stuk bagage bij zich. Maar aan boord lag er een pakje op haar te wach ten. Er zaten een hypermoderne dameshoed en enkele fraaie sou venirs in, haar cadeau gedaan door de lezers van één van de populaire Londense kranten. Men vraagt zich af of de Rus sische kampioene nog naar de Olympische Spelen in Melbourne zal gaan. De „News Chronicle" beweert, dat Nina in de laatste 6 weken volop gelegenheid heeft gehad om te trainen. Het blad veronderstelt, dat zij de laatste tijd niet in de Russische ambas sade heeft gewoond, maar in het „Kleine Kremlin", een landgoed in Kent, dat gebruikt wordt als rusthuis voor Russische diploma ten in Engeland. Radio-Moskou heeft vrijdag avond in het kort melding ge maakt van de rechtzaak tegen Nina Ponomareva, zonder er commentaar aan te verbinden. naar Nederland gekomen voor zijn blad nieuws te halen. Hij vertelde, dat zijn krant bezig was met een opinie-onderzoek in En- land!, naar de populariteit van ons Koninlijk Huis in Engeland en dat dit onderzoek zozeer ten gunste van onze Koningin was uitgevallen! De correspondent vertelde bij alle officiële instanties gesloten deuren te hebben gevonden. Hij beschikte evenwel over sensatio neel nieuws, waarover hij gedu rende de rit tal van mededelin gen deed. Ik probeerde tevergeefs te weten te komen welke de bron dat wel was, waaruit hij putte, en wees hem erop, dat al hetgeen hij vertelde, waaronder de meest fantastische verhalen, reeds se dert juli in verschillende buiten landse bladen was gepubliceerd, terwijl het merendeel ervan reeds officieel werd gedementeerd. De volgende ochtend heb ik de Voorlichtingsinstanties in Den Haag er terstond op geattendeerd dat er weer buitenlandse verslag gevers in ons land waren en dat men zich op nieuwe publikaties moest voorbereiden. Zodra ik in de nacht van zater dag op zondag uit Londen werd opgebeld met navraag over een zogenaamd door mij verstrekt in terview, heb ik direct verklaard, niemand ooit interviews over de rond Soestdijk gerezen publika ties te hebben gegeven. Inmid dels is het duidelijk dat de jour nalist in kwestie, die blijkbaar nergens officieel of officieus be vestiging van de inlichtingen „uit goede bron" kon krijgen, zijn ver haal maar aan mij heeft opge hangen. Waarschijnlijk nadat de Engelse journalist te Amsterdam had vernomen, dat degene, die Tijdens een bijeenkomst van jeugdorganisaties, die vrijdag avond in het jeugdgebouw in Dja karta werd gehouden, is met al gemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de doodstraf wordt geëist tegen de Nederlan der Schmidt, in wiens zaak rech ter Rochjani heden vonnis zal wijzen en tegen wie de officier van justitie, Jusuf Suwondo, 15 jaar gevangenistraf heeft geëist. De bijeenkomst stond onder lei ding van Edy Abdurrachman. 'n kandidaat van de Indonesische communinstische partij voor de nieuwe constituante. Oorspronkelijk zou deze bijeen komst worden gehouden in de vorm van een massabetoging op het Merdekaplein in Djakarta, doch de politie weigerde daar voor toestemming te verlenen. In de gehouden bijeenkomst op vrijdagavond werd tegen dit ver bod geprotesteerd. Een der sprekers, Ondang, die de studenten vertegenwoordigde, betoogde, dat de jeugd niet in de rechtspraak wenst in te grijpen, „doch slechts zijn geyoelens wil uiten". De enige vrouwelijke spreker, mevr. Sugiarto, zei, dat Schmidt aan talloze vrouwen een onher stelbaar verlies had berokkend door het omkomen van hun echt genoten en kinderen als gevolg van zijn handelingen. Tenslotte drong de bijeenkomst er bij de regering op aan, beslag te leggen op buitenlandse onder nemingen, die betrekkingen blij ven onderhouden met subversie ve groepen. Het protestcomité-Jungschlae ger heeft een telegram aan mi nister Luns gezonden, waarin het „met de meeste kracht aandringt hem een lift bezorgde, in journa-op spoedige maatregelen, welke listieke kringen geen onbekende figuur was en, aangezien door mij geen officiële of officieuze functies worden bekleed, met mijn dementi niet al te veel reke ning behoefde te worden gehou den". de beveiliging van Schmidt in Djakarta zouden kunnen bevor deren". Het telegram, dat ondertekend is door de voorzitter van het werkcomité, de heer Ego, en de secretaris van dit comité, de heer Koekkoek, zegt „ernstig bezorgd" te zijn „over mogelijk geweldda dig optreden van opgezweepte mensenmassa's in Djakarta bij de uitspraak in de zaak-Schmidt". EMPLOYE'S VAN BELGISCH GEZANTSCHAP IN PRAAG GEARRESTEERD? Te Praag is vernomen, dat vier Tsjecho-Slowaakse employé's van het Belgische gezantschap aldaar drie vrouwen en één man, zou den zijn gearresteerd op beschul diging van het „in gevaar bren gen van de veiligheid van Tsje- cho- Slowakije." Eén der vrouwen en de man zouden reeds 25 jaar bij het Bel gische gezantschap in dienst zijn. Nadere bijzonderheden over deze vóór twaalf bij het schip aange- zaak, waarover van Tsjecho-Slo-komen, terwijl het 18.563 ton me. waakse officiële zijde een vol- tende passagiersschip „Homerk" strekt stilzwijgen wordt bewaard, j 'n arts aan boord van de „Eagle" konden niet worden verkregen, i bracht. ONTPLOFFING OP LIBERIAANS SCHIP. Het Liberiaans tankschip ..Ea gle" (8.318 b.r.t.) heeft zondag ochtend geseind, dat zich een ont ploffing aan boord-heeft voorge daan. Het schip bevond zich toen 25 kilometer van Le Havre. De sleepboten „Abeille 4" en „Abeille 15" zijn ongeveer kwart Het Tsjechoslowaakse ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft vrijdag bekendgemaakt, dat ver scheidene groepen spionnen van „imperialistische geheime dien sten" zijn ontmaskerd. Alle gear resteerden, van wie er velen in West-Duitsland een spionnage- opleiding hebben gevolgd, hebben bekend, aldus het Tsjechoslo waakse ministerie. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft in West-Ber- lijn meegedeeld, dat hij het be sluit van het ministerie van de fensie tot opneming Van oud-of ficieren en oud-manschappen van de Waffen S.S. welk besluit in het buitenland slecht is ontvan gen in het kabinet ter sprake zal brengen. De bondskanselier zei op een persconferentie, dat ervoor zal worden gezorgd, dat het verleden van elke oud-S.S.'er die zich voor dienstneming meldt nauwkeurig zal worden nage gaan. Verder moet erop worden gelet, dat de geest van de Waffen S.S. niet doordringt in de nieuwe strijdkrachten. Dr. Adenauer zei verder, dat hij publikatie van het besluit zou hebben voorkomen, als hij er eer der van op de hoogte zou zijn ge weest. Het zou dan eerst door het kabinet zijn besproken. Dr. Adenauer zei te verwach ten, dat er binnenkort leven komt levensbelang zijn. In de toekomst zal de ruimte nog altijd een rol spelen en om de gebieden te ver overen of bezet te houden zijn nog landstrijdkrachten nodig. President Nasser van Egypte heeft door zijn optreden bet bes te antwoord gegeven op de theo rie, dat atoomwapens voldoende zijn, aldus de bondskanselier. Op een vraag van een verslag gever naar de mogelijkheid van een tegenbezoek van de eerste- minister van de Sowjet-Unie, maarschalk Boelganin, aan Bonn, antwoordde Adenauer, dat het klimaat daarvoor tot dusver niet zo goed is geweest. VERZET TEGEN INTERNATIO NALE REGELING VAN BINNENSCHEEPVAART TARIEVEN. De Nederlandse, Belgische en nieuw Franse makelaars in scheeps- in de betrekkingen vrachten hebben zich tegen een met de Sowjet-Unie. De bonds- internationale regeling van grens- kanselier ziet de mogelijkheid overschrijdend vervoer en tegen daartoe in het voornemen van een vaststelling van internationa- de Sowjet-Unie de ambassadeurs- Ie vrachtprijzen voor de binnen post te Bonn, die drie maanden i v^rt verklaard. vakant is geweest, weer te be- ^it gebeurde tijdens een op 11 zetten. De regering të Moskou oktober te Parijs gehouden ver stelde de bondsregering voor de huidige ambassadeur te Wenen, Smirnof, tot ambassadeur te Bonn te benoemen. De bondskanselier zei, dat de nieuwe ambassadeur behandeld zal worden als iedere andere di plomaat. Naar aanleiding van een vraag over atoomwapens zei Adenauer, dat ondanks de atoomwapens landstrijdkrachten nog altijd van gadering van afgevaardigden var de Belgische, Franse en Nede - landse makelaars in scheeps- vrachten voor kolen en staal en de hieruit voortvloeiende conse quenties van reglementering en regeling der vrachtprijzen vorm den het onderwerp van bespre king. De vergadering besloot de mogelijkheid om te komen tot een internationale unie van make laars in scheepsvrachten te on derzoeken.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1