(geheime diplomatie Vandaag beëdiging nieuwe ministers De strijd op Cyprus Het gevecht aan de Jordaanse grens ZON- en MAANSTANDEN Wrok tegen V.S. KOND SUEZ SN Mej. Dr. Klompé eerste vrouwelijke minister Noodzakelijke Israëlische vergeld i ngsmaatregel HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Frankering bfl abonrement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 11e Jaargang Nr 3894 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De derde samenkomst te Londen heeft geleid tot de definitieve oprichting van de S. C. U. A., met welke letters wordt aangeduid de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal. Vijftien van de 18 staten, die de meerderheid van de eerste conferentie te Londen uitmaakten, zijn onmiddellijk toegetreden; drie aarzelden nog, t.w. Ethio pië, vermoedelijk met het oog op zijn ligging nabij Egypte en de Soedan, Pakistan met het oog op de moslemse ge voelens, Japan met het oog op de onzekere positie, die het ondanks duidelijk waarneembare economische groei in de wereld blijft aannemen. iitiiimnm: De Amerikaanse verkiezingen Rumoer om Amerikaanse basis in Japan v.m. n.m. Breskens Terneuzen onder onder Oct. Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels lr- Iedere regel meer 21 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De vereniging heeft haar statuten vastgesteld; heeft een beheers raad van 7 leden benoemd, waarin een plaats is opengelaten voor een der drie nog weifelende oosterse landen, en zal spoedig de plaats van vestiging bepalen. Den Haag wordt daarvoor genoemd, hoewel Rome en in nog meerdere mate Messina, in het gebied van de Mid dellandse Zee gelegen, eigenlijk meer daarvoor geëigend is. Het zal afhangen van de wensen van Italië zelf, dat weliswaar volkomen zich aan de zijde van Engeland en Frankrijk schaart, maar voor zijn wereldhandel in nog sterker mate op het Suezkanaal is aangewezen dan met de Westeuropese mogendheden het geval is. Noord-Amerika, dat de initiatiefnemer wordt genoemd van de op richting van deze vereniging, distancieert zich en telkens op minder elegante wijze, van de doeleinden van internationale veiligstellingen Van het Suezkanaal, die daaraan ten grondslag liggen. Foster Dulles «eeft het nu zelfs zo ver gebracht, dat hij in een persconferentie mededelingen deed, welke bijkans onmiddellijk daarop door het State Department als foutief moesten worden hersteld. V.S. AANSTICHTERS. Krachtiger dan Amerika heeft zich de president van de Wereld bank geuit bij de jaarlijkse sa menkomst van dit orgaan te Was. hington, toen hij er nadruk op legde, dat leningen door de We reldbank alleen kunnen worden gegeven aan die staten, van wier verdragstrouw men tevoren is verzekerd. Het eigenaardige in het gehele Suezkanaal-geschil is overigens hierin gelegen, dat de aanstich ters daarvan zijn de V. S., die op een wijze, die ook in Amerika kri- tiek ondervindt, hun aanvanke lijke toezegging aan Egypte in zake de financiering van de Nijl- dam ongedaan maakten. De re actie daarop kwam niet op Noord- Amerika, dat weinig gebruik van het Suezkanaal maakt, neer, maar op Engeland en Frankrijk, bij wie nu begrijpelijke ontstemming je gens de Amerikaanse politiek heerst. Dit te meer, omdat Dulles nog weer eens het anti-kolonialis- me heeft betrokken in de Suez- kanaal-aangelegenheid, die daar mede even weinig of even veel van doen heeft als bijv. het Pana makanaal. Het zou niet onaardig zijn om de reactie te zien, die de Verenigde Staten zouden geven op een verklaring van de repu bliek Panama, dat zij het geheel door haar gebied lopende Pana makanaal nationaliseert! Het Suezgeschil is inmiddels onderwerp van bespreking in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties geworden. De aanvang der debatten kan niet anders dan rustig worden genoemd. Nadat Engeland en Frankrijk erin had den toegestemd, dat de door Egypte ingediende klacht over het Engels en Frans machtsver toon door de Veiligheidsraad eveneens zou worden behandeld, zijn de debatten begonnen met uitvoerige uiteenzettingen van Selwyn Lloyd en Pineau gevolgd door die van Egypte en Sowjet- Rusland. TERUGKEER VAN DE GEHEIME DIPLOMATIE. Aan beide zijden is met opzet vermeden onnodige scherpe woor- den te gebruiken; slechts het slot van de rede van Pineau, dat de eerzucht van Nasser hekelde, kon tot verkeerde gevolgtrekkingen leiden. Engeland en Frankrijk hebben een resolutie ter goedkeuring door de Veiligheidsraad ingediend waarin de oprichting van de S. C. U. A. en de rol die dit li chaam na de feitelijke opheffing van de Suezkanaalmaatschappij zal hebben te spelen, worden be licht in een vorm, die Amerika bij monde van Dulles aanleiding gaf om deze resolutie te ondersteu nen. Egypte is daarentegen geko. men met een eigen plan, waarin 'n nieuwe Suezkanaalmaatschap pij, die door een internationale lening zou moeten worden tot stand gebracht, tussen de regels door opduikt; een plan, dat voor lopig naar het oordeel van Enge land en Frankrijk te weinig nauwkeurig omschreven is om daarover reeds een afdoend oor deel te vellen. Merkwaardig is, dat bijkans zonder verzet, de Veiligheidsraad het besluit heeft genomen om voorlopig de zitting, aan het Suezkanaal gewijd, van besloten aard te doen zijn, een terugkeer tot de geheime diplomatie, die reeds meer in de koude oorlog kon worden geconstateerd, maar mate opvalt. Het streven van Amerika is er blijkbaar op ge richt om geen uitbarstingen te verkrijgen, zo lang de datum van 6 november, de Amerikaanse ver kiezingsdag, nog in zicht is. SPANNENDE STRIJD. De verkiezingsstrijd in de V. S. neemt in scherpte aanmerkelijk toe. De redevoeringen van Ste venson worden geacht op een minder hoog geestelijk peil te staan dan die, vier jaar geleden door hem uitgesproken, maar daardoor ook duidelijker tot de grote massa van het Noordameri- kaanse volk te spreken. Dat de verjonging, die de demo. cratische partij duidelijk heeft on dergaan, de republikeinen zekere vrees inboezemt blijkt niet slechts uit de gereserveerdheid, die vice, president Nixon bij zijn grote rei zen door Amerika zich oplegt, maar ook uit de uitbreiding, die het verkiezingsprogramma van Eisenhower ondervindt, die daar bij met zeker genoegen een scher- pe toon aanslaat. De aanwezigheid van de nieu we premier van IJsland te Was hington, die duidelijk doet zien, dat de nieuwe IJslandse regering zich geenszins van de N.A.T.O. wenst los te maken, trekt in de internationale politiek minder de aandacht dan de toenadering, die Engeland, na de financiële confe renties te Washington zeer dui delijk heeft getoond jegens het Europese vasteland. EUROPA TOCH EEN? In de afgelopen week is de Europese gedachte inderdaad op duidelijke wijze opgeleefd. Dit reeds door de hernieuwde toena dering van Engeland en Frank rijk, die met een staatsbezoek van Koningin Elisabeth II zal worden bekroond. Dit ook door de uitla tingen van kanselier Adenauer, niet slechts bij zijn bezoek aan België, maar ook bij zijn bespre kingen met de Franse premier Mollet, waarbij niet alleen volle dige overeenstemming over de economische aangelegenheden van het Saargebied is bereikt, maar tevens de Frans-Duitse vriendschap opnieuw n^arvoren is gc .racht. De door minister MacMillan ge houden, ietwat opzienbarende redevoering, waarin hij op toena dering tot het vaste land van Europa heeft aangedrongen, zij 't ook met de gebruikelijke reserves jegens de landen van het gemene best, heeft een minder anti-Ame rikaans karakter dan in de uitla tingen van Adenauer lag opgeslo ten. Toch kan ook van hem niets anders worden gezegd dan dat voorlopig deze Europese eenwor ding meer een middel is om een bepaald doel te dienen dan doel zelf. Dit is vooral in Engeland begrij pelijk, want niet alleen heeft het congres van de labourpartij te Blackpool duidelijke linkse nei gingen vertoond, ook doof de be noeming van de rebel Bevan als penningmeester der partij, maar Eden zal het op het a.s. congres van zijn eigen partij niet gemak kelijk hebben, omdat men hem niet ten onrechte verwijt aanvan kelijk te hoog van de toren te hebben geblazen. Het Franse par lement zal het Mollet niet dade lijk zo moeilijk maken; het is, na zijn aftredende president te heb ben herkozen, voorlopig op recès gegaan. Maar de inwendige stoor nissen, die vooral in de grote ste den van Algiers oplaaien, maken de positie der regering weer zwakker, gelijk Engeland reke ning moet gaan houden met ze kere rebellische geest, die onder de in de Middellandse Zee gecon centreerde troepen, zelfs bij die op Cyprus, duidelijk aan de dag is getreden. De raadselen, waarin de Krim- conferentie, waarbij zowel Tito als Chroesjtsjef ten nauwste wa ren betrokken, zijn gehuld, zijn weliswaar nog niet geheel opge lost. Niettemin heeft men kunnen vaststellen, dat zich in het Krem lin twee stromingen duidelijk af tekenen, waarvan die van de Rus Chroesjtsjef de linkse, die onder leiding o.a. van Molotov de recht se zou kunnen worden genoemd. Deze laatste is vooral bezorgd over de gevolgen, die een te grote vrije toenadering van de satelliet- landen, Hongarije, Oost-Duits- land en Polen in het bijzonder, tot Tito zou kunnen hebben. VAN DER MANDERE. ONJUISTE PUBLIKATIES IN DE BUITENLANDSE PERS. Met betrekking tot de kabi netsformatie zijn in de buiten landse pers de spanningen ten paleize Soestdijk ter sprake gebracht. Van gezaghebbende zijde wordt in verband daar mede opgemerkt, dat er zeer veel is gepubliceerd, dat on juist is. Mededelingen bv., dat de Koningin zou weigeren een mobilisatiebevel te onderteke nen en dat haar verhinderd zou zijn een radiorede uit te zenden, zijn uit de lucht ge grepen. Zo circuleren allerlei onjuiste mededelingen. Bedoelde instantie gaf te kennen, dat het niet mogelijk is aan het tegenspreken te blijven. Het nieuwe kabinet zal als volgt zijn samengesteld: minister president en minister van Algemene Zaken: Dr. Drees (Arb.); vice-minister-president en minister van Binnenlandse Zaken, P. B. O. en Bezitsvorming: Mr. Struycken (K.V.P.); minister van Buitenlandse ZakenMr. Luns (K.V. P.); minister van Justitie: Prof. Dr. Samkalden (Arb.); minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: Mr. Cals (li. V. P.); minister van Financiën: Hofstra (Arb.)minister van Oorlog en van Marine: lr. Staf (C. H.); minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting: Mr. Algera (A. R.)minister van Economische Zaken: Prof. Mr. Zijlstra (A. R.)minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening: Dr. Mansliolt (Arb.); minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid: Suurhoff (Arb.) en minister van Maatschappelijk Werk: mejuffrouw Dr. Klompé (K.V. P.). Vrijdagochtend is de afscheidsvergadering van het oude kabinet gehouden en des middags te haif drie had de consti tuerende vergadering van het nieuwe kabinet plaats. Daarna volgde de benoeming en het is de bedoeling dat hedenochtend de beëdiging zal geschieden. ototvwNa aitifAutuiu ic zivwietsu De democratische afgevaardig de Adam Clayton Powell, een ne- ger, heeft vrijdag bekendgemaakt dat hij 'besloten heeft president Eisenhower in diens kandidatuur I vorming zullen ressort re Naar de minister-president Dr. Drees vrijdagochtend tijdens een persconferentie mededeelde, gaat Mr. Struycken, vermoedelijk a.s. dinsdag, naar de Antillen terug om daar afscheid te nemen als gouverneur. Hij wordt dus nog niet aanstonds als minister be noemd. Ook worden nog geen staats-secretarissen aangewezen. Deze zaak zal in het kabinet wor den afgewerkt. Van de zittende staats-secreta rissen valt Dr. Van den Berge af. Dit berust niet op geringschatting van het door hem verrichte werK, zeide Dr. Drees, die verklaarde hem bijzonder warm te waarde ren. Nu de heer Hofstra minister van Financiën wordt, heeft het geen zin een staats-secretaris bij zonderlijk voor de belastingzaken te hebben. De minister-president gaf te kennen, dat het niet is te ver wachten, dat er staats-secretaris sen zullen bijkomen, behoudens één voor Binnenlandse Zaken, on der wie de P. B. O. en de Bezits- voor herverkiezing te steunen. De invloedrijke neger zei dat hij een nationale organisatie zal oprichten die de herverkiezing van de president zal trachten te bewerkstelligen. In 1952 had Po well de democratische kandidaat Stevenson gesteund. Powell vertelde verslaggevers dat hij van mening is dat Steven son „de hele liberale groep republikeinen zowel als democra ten kwalijk behandeld heeft" inzake de kwestie van de burger rechten voor negers. streeks te kunnen behandelen bv. met de minister van Defensie. Ten aanzien van de departe menten van Oorlog en van Mari ne komt er een wijziging. Zoals reeds het gebruik was bij het ver keer met het buitenland, zal deze minister genoemd worden minis ter van Defensie, beherende de departementen van Oorlog en van Marine. De organisatie der departementen blijft echter het zelfde. Met betrekking tot de bespre kingen van de informateur Mr. Burger met de heer Korthals, wie gevraagd was of hij de por tefeuille van Verkeer en Water staat wilde aanvaarden, verklaar de Dr. Drees dat z.i. van over rompeling geen sprake is ge weest. 1951 is hij gouverneur van de Ne derlandse Antillen. Mej. Dr. M. A. KLOMPE. Dr. Margaretha Albertina Maria Klompé is 16 augustus 1912 te Arn hem geboren. Na haar middelbare school-opleiding studeerde zij wis- en natuurkunde met als hoofdvak scheikunde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. In 1941 promoveer, de zij aan bovengenoemde univer siteit. Zij was aanvankelijk in het onderwijs werkzaam. Van 1932 tot 1949 doceerde zij natuur- en schei kunde aan het lyceum „Mater Dei" te Nijmegen. In 1943 werd zy vice-presidente van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Zij ver vulde deze functie tot 1953. Zij had een groot aandeel in het in 1945 opgerichte R. K.-vrouwendispuut, waarvan zij hoofdbestuurslid is. In 1948 kreeg zij zitting in de Tweede Kamer voor de K. V. P. In dat zelf de jaar werd zij lid van de raadge vende vergadering van de Raad van Europa. Drie jaar later werd (zij opgenomen in de gemeenschap pelijke vergadering van de Kolen- en Staalgemeenschap. Mej. Klompé is verscheidene malen lid van de delegatie naar de algemene verga dering van de Verenigde Naties ge weest. Zij is adviserend lid van het centrum van de Nederlandse Ka tholieke Vrouwenbeweging, be stuurslid van de Nederlandse afde ling van de Europese Vrouwen- Unie en presidente van de politieke commissie van de Nederlandse Raad van de Europese Beweging. DE NIEUWE MINISTERS. H. J. HOFSTRA. Hendrik Jan Hofstra is 28 sep- Om de stad Sunakawa, bij To kio, is een cordon gelegd nadat zich ongeregeldheden hadden voorgedaan, waarbij zeker tien mensen zwaar werden gewond en 90 licht. Er is meer dan 1500 man politie op de been om de orde te herstellen. De relletjes begonnen toen de politie op een terrein in de 'buurt Vrijwel onmiddellijk na de eer ste operatie op grote schaal tegen de verzetsstrijders, zijn de Britse troepen donderdag in het noor den van Cyprus een tweede be gonnen. Deze operatie wordt uitgevoerd in het westen van de bergketen, bij Kyrenia, een bolwerk van de Cyprische verzetsorganisatie, de Eoka, waar vele aanvallen en hinderlagen zijn voorbereid en waarheen de aanvallers, na af loop van hun gewelddaden, de wijk namen om aan de achtervol ging van de Britse troepen en de politie te ontkomen. Een Britse woordvoerder deel de donderdag mee, dat er tijdens de „operatie sperwer", die acht dagen duurde, 31 verzetsstrijders, onder wie de hoofdman Andreas Charalambous op wiens hoofd 5000 pond sterling stond, gevan gen zijn genomen en grote hoe veelheden wapens en munitie zijn buitgemaakt. Vier groepen van Eoka-strijders in de dorpen zijn opgerold. De Cyprische regering stelt nog steeds een totaalbedrag van ongeveer een kwart miljoen pond sterling ter beschikking voor de uitlevering van 44 Eoka-strijders. Vliegverbod boven Cyprus. De gouverneur van Cyprus, sir John Harding, heeft vrijdag het gehele eiland Cyprus tot verbo den gebied voor vliegtuigen ver klaard. Enkele luchtcorridors voor binnenkomende en uitgaan de toestellen zijn uitgezonderd. Volgens een officiële publika- tie, die vrijdag is verschenen, is deze maatregel bedoeld om de „vereiste normen voor veiligheid" te verzekeren. Britse militairen hebben vrijdag in Limassol, de op één na groot ste Cyprische stad, zonder voor afgaande waarschuwing voorbij gangers aan den lijve onder, en voertuigen doorzocht. Dit ge schiedde nadat geruchten ronde hadden gedaan, dat de Eoka-lei- der Grivas zich in Limassol be vond. Over het resultaat van deze actie, die 25 minuten heeft ge duurd, werd niets medegedeeld. LOPIS ROSIER WEER BIJ KENNIS De Franse coureur Louis Ro sier, die j.l. zondag op het circuit van Montlhery een schedelbles sure opliep, is pas gisteren weer tot bewustzijn gekomen, zijn toe stand gaat langzaam vooruit, maar de patiënt is nog bijzonder zwak. Het Israëlische ministerie van i ven gekomen. De regering van Buitenlandse Zaken heef t een ver-Israël beschuldigt de Jordaanse klaring uitgegeven over de „ver- regering er van, dat zij „de voort, geldingsaanval" van Israël, waar- zetting van de aanvallen aanmoe- in onder meer wordt gezegd, dat er aan de grens vrede zou heersen „als de Jordaanse autoriteiten een einde maken aan de gewapende aanvallen op Israël". In deze verklaring spreekt de digt" en koning Hoessein van Jordanië, dat hij de moordenaars in vrijheid heeft gesteld. Dit laatste ondanks het feit dat de Israëlische regering de namen skjoeld, en het hoofd van de wa penstilstandscommissie der Ver. Naties, generaal Burns, om Jor danië te dwingen de wapenstil- stands'bepalingen na te komen, geen afdoende resultaat had ge had. „Onder deze omstandigheden aldus de verklaring is Israël gedwongen zijn toevlucht te ne men tot zelfverdediging". De Jordaanse ministerraad heeft donderdag een spoedverga dering gehouden in het paleis van koning Hoessein ter bespreking van de Israëlische aanval. In Am man wordt vernomen, dat koning Hoessein tijdens de Israëlische "r -—-o -ivan de aanvallers, die verant- nQesseUi ujuens uc uiacusuic Israëlische regering de hoop uit, woordelijk zijn voor de moord op aanvaj het grensgebied bezocht dat de Jordaanse autoriteiten zul- de vijf Israëliërs bij Sodom, aan |1€eft len erkennen dat het ook in hun de Jordaanse autoriteiten had be- eigen voordeel is aan deze aan- kendgemaakt. In de verklaring vallen een einde te maken. Vol- wordt voorts gezegd, dat Israël gens de Israëlische verklaring tot deze vergeldingsmaatregel zijn er'bij de Jordaanse aanvallen moest overgaan, omdat het be- op 1 en 9 oktober respectievelijk I roep op de secretaris-generaal Het hoofdkwartier van de Ver, Naties te Jeruzalem heeft don derdag meegedeeld, dat zijn waar nemers de lijken van 48 Jorda- niërs en twee Israëlische solda- in deze kring natuurlijk in sterke vijf en twee Israëliërs om het le- Ivan de Ver. Naties, Dag Hammar- Iten hebben ontdekt. De benoeming van de minister van Binnenlanüse Zaken zal wor den aangehouden en de porte feuille zal ad interim worden be heerd door minister Suurhoff. Die van het departement van Over zeese Rijksdelen zal voorlopig ad interim worden waargenomen door minister Staf. De minister-president merkte op, dat de kabinetsformatie zich ais het ware in een glazen huis heeft voltrokken. Hij meende, dat het daarom geen zin had in de lange voorgeschiedenis terug te treden. In antwoord op desbetreffen de vragen, verklaarde de minis ter-president, dat bij de forma tie de kwesties om Soestdijk geen rol hebben gespeeld. Hij kon mededelen, dat er in elk geval dinsdag nog geen rege ringsverklaring zal komen. De eerstvolgende dagen zijn namelijk weinig geschikt voor het kabinet om samen te komen ter opstel ling van die verklaring. Dit met het oog op het staatsiebezoek, dat de president van Liberia aan ons land brengt. Een datum voor het afleggen der regerings-verklaring is nog niet vastgesteld. Daaromtrent dient overleg te worden gepleegd met de voorzitter van de Tweede Kamer. De vraag of men nu moet spre ken van een parlementair of van een extra-parlementair kabinet zeide Dr. Drees van weinig bete kenis te achten. Helemaal los van de parlementaire fracties kan men het kabinet z.i. niet noemen. De begrippen zijn wazig gewor den, zodat een gedachtenwisse- ling daarvoor hem weinig vrucht baar leek. Met betrekking tot het departe ment van Overzeese Rijksdelen zeide hij, dat toen hij zijn eerste poging begon, hij gedacht had aan veertien ministers. Enige inkrim ping was z.i. wenselijk en moge lijk. Een verdeling der zetels, waarbij de grote partijen er vijf zouden krijgen en de A. R., C. H. en V. V. D. tezamen vier leek hem niet onredelijk. Hij was van plan het departe ment van Overzeese Rijksdelen prijs te geven, maar het ministe rie voor de P. B. O., aangehaakt aan de apparatuur van het depar tement van Economische Zaken, te handhaven. Daartegen is be zwaar gerezen bij de K. V. P., die er prijs op stelde de P. B. O. te koppelen aan het vice-minister- presidentschap en dit aan de por tefeuille van Binnenlandse Za ken. Een praktische moeilijkheid was „binnenlandse zaken" een ander karakter te geven en daar de zaken van de West nog aan toe te voegen. De gedachte was, de Rijkszaken bij Binnenlandse Zaken onder te brengen. Toen kwam nog de moeilijkheid, dat er een zetel te kort zou zijn. Op grond hiervan en van de prakti sche bezwaren, is toen besloten het departement van Overzeese Rijksdelen te laten bestaan. De gevolmachtigde ministers van Su riname en de Antillen, de heren Pos en Lampe hadden geen prin cipiële bezwaren, maar zij vonden het wel gewenst Rijksaangele genheden de West rakende recht- Hendrik Jnn Hoistra. is sep~ i j ctaH 4 000 mpnsen wilde tember 1904 te Amsterdam gebo- van de stad 4.UUU mensen wiioe HÜ bezocht de H. B. S. te Den'verspreiden, die daar toijeengeko- men waren om een ploeg land meters het werken onmogelijk te Haag en legde in 1923 het eerste deel van het notariële examen af. In hetzelfde jaar slaagde hij voor het examen voor surnumerair bij de belastingdienst en drie jaar la ter voor het vakexamen. Hij was gedurende twee -jaar werkzaam als surnumerair bij de directe belas tingen en daarna van 1928 tot 1931 als adjunct-inspecteur bij deze dienst. In 1931 volgde zijn benoe ming tot inspecteur, welke functie hij tot 1939 bekleedde. In dat jaar vestigde hij zich als belastingcon sulent te Rotterdam. Hij is thans directeur van de N. V. De Centra le Arbeiders Verzekerings- en De posito Bank te Den Haag. De heer Hofstra heeft zitting gehad in het noodparlement en werd op 30 ok tober 1946 lid van de Tweede Ka mer. Hij maakt deel uit van de fractie van de P. v. d. A. en is fis caal deskundige van deze partij in de Tweede Kamer. De heer Hofstra is redacteur van „De Naamloze Vennootschap". Van zijn hand ver schenen enige vakboeken op het gebied der belastingen en tal van publikaties over overheidsfinan ciën en fiscaal-recht in binnen- en buitenlandse tijdschriften. Prof. Dr. I. SAMKALDEN. Prof. dr. Ivo Samkalden is 10 augustus 1912 te Rotterdam gebo ren. Hij bezocht de H. B. S. in zijn geboortestad en studeerde vervol gens rechten aan de Rijksuniversi teit te Leiden, waar hij in 1938 promoveerde. Van 1938 tot 1946 was hij als bestuursambtenaar werkzaam in het voormalige Ne derlands Indië. Hij keerde in laatst genoemd jaar naar Nederland te rug en was als secretaris verbon den aan de commissie-generaal Ne- derlands-Indië. In 1947 volgde zijn benoeming tot assistent bij de leer stoel in het staatsrecht te Leiden. Een jaar later werd hij belast met de leiding van de afdeling wetge ving en juridische zaken aan het ministerie van Landbouw( Visserij en Voedselvoorziening. Hij vervul de deze functie tot 1952, toen hij benoemd werd tot hoogleraar in het agrarisch-recht aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. Sedert 1954 heeft hij voor de P. v. d. A. zitting in de Provinciale Staten van Gelderland. Van begin 1956 is hij lid van de Sociaal Eco nomische Raad. maken. De landmeters waren be zig aan het uitbreidingsplan voor een nabijgelegen basis van de Amerikaanse luchtmacht. Het gebruik van nog meer grond voor deze basis heeft het misnoegen gewekt van de plaatselijke bevol. king, vooral van socialisten en communisten. M. Mr. A. A. M. STRUYCKEN Anton Arnold Marie Struy cken is 27 december 1906 te Breda geboren. Na het gymnasium te heb ben doorlopen, studeerde hij aan de R. K.-universiteit te Nijmegen, waar hij in 1932 doctoraal examen deed. Hij vestigde zich daarop in zijn geboortestad als advocaat en procureur en in 1935 werd hij tot lid van de Bredase gemeenteraad gekozen. In 1937 werd hij fractie voorzitter van de R. K. S. P. en een jaar later volgde zijn verkiezing tot wethouder. In hetzelfde jaar werd hij afgevaardigde naar de Provinciale Staten van Noord-Bra bant, doch in 1941 bedankte hij als zodanig als protest tegen de door de bezetter genomen maatregelen. In hetzelfde jaar trad hij af als wethouder en kreeg toen de leiding van de sociale dienst van de N. V. Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda, met opdracht voor deze on derneming een sociale ontwikke ling voor te bereiden, die de na oorlogse structuur zou eisen. Van mei 1942 tot januari 1944 bevond mr. Struycken zich als gijzelaar in het kamp te St. Michielsgestel. Na de bevrijding van Breda in 1944 werd hij gekozen tot wethouder van financiën en bedrijven. Hij was speciaal belast met de zorg voor vluchtelingen en evacués. La ter was hij loco-burgemeester van Breda en beheerde hij de porte feuille van onderwijs. Van juli 1950 tot 1951 maakte hij als minis ter van Justitie deel uit van het kabinet DreesVanSchaik. Sedert Het langgerekte hogedrukge- bied dat zich boven Engeland, Frankrijk en midden-Europa toe- vindt is het afgelopen etmaal heel langzaam naar het zuiden getrok ken. Tegelijkertijd bewoog een ac tieve depressie van IJsland naar het noorden van Noorwegen. Het stormveld van deze depressie strekte zich tijdelijk tot over het noorden van de Noordzee uit. Ook in ons land was er vrijdag meer wind gekomen, vooral in het noor. den. De maximumtemperaturen liepen van plaats tot plaats weer sterk uiteen, doordat de mist op sommige plaatsen wél, op andere daarentegen niet verdween. De uitersten bedroegen 10 en 16 gra den. Een nieuwe storing ontwikkel- dè zich vrijdagavond ten zuidwes ten van IJsland. Het is te ver wachten dat deze in de middag bo ven de Noordzee zal aankomen. Daardoor zal er vooral in het noorden van het land een stevige wind staan. De fronten van de sto ring zullen echter vóór de avond waarschijnlijk geen neerslag kun nen veroorzaken. In de ochtend zal weer plaatselijk mist voorko men, vooral in het zuiden van het land. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Overwegend droog Plaatselijk enkele opklaringen en overwegend droog weer. In de ochtend hier en daar mist, voor namelijk in het zuiden van het land matige, in het noorden af en toe krachtige wind tussen noord west en zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur. ZONDAG 14 OKTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.48 10.23 11.03 11.13 n.m. 10.28 11.03 11.43 11.53 MAANDAG 15 OKTOBER. 11.02 11.25 11.37 Hansweert 0.17 12.40 Walsoorden 0.27 12.50 ZON MAAN op op 14 7.05 17.50 15.30 1.15 15 7.07 17.48 15.50 2.21 16 7.08 17.46 16.09 3.27 17 7.10 17.44 16.29 4.36 13 7.03 17.53 15.08 0.10

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1