Behalve de twee grote politieke partijen zijn er ook kleine partijen in de Verenigde Staten RADIO? Het beroep, dat vergeten wil zijn en slechts in volle vrijheid kan werken.... DE WERELD VAN WEEK TOT WEEK AGENDA VERGETEN GROEPEN Democratische overwinning in Alaska TWEEDE BLAD Vrijdag 12 oktober 1^56 11e jaargang no. 3893 Wanneer de Amerikanen op 6 november naar de stem bus gaan, dan mag men gevoeglijk aannemen dat 99 pro cent van de kiezers hun stem of wel op de republikeinse kandidaat, president Eisenhower dan wel op de demo cratische kandidaat Adlai Stevenson zullen uitbrengen. Dat ene resterende procent der stemmen zal dan worden uitgebracht op de kandidaten van de verschillende kleine partijen, die op de kandidatenlijst voorkomen. Russisch blad bepleit eerherstel voor Hitiers Georgisch bataljon De processen in Poznan VVaf brengi de Automatische alarminstalla tie tegen atoomaanvallen De negers en de aanstaande verkiezingen in de Verenigde Staten Hollen of stilstaan Trip Droom Tony Eindelijk Geïrriteerd haar Rock-and-Roll-bon Sneller Vriend des huizes Sociale achterstand? Vrijheid van provisie RIJE ZE Behalve de republikeinse en de mocratische partijen zullen er op zijn minst nog 12 andere politieke groeperingen „passief" aan de verkiezingen deelnemen. De na men van alle kandidaten van deze zgn. „derde partijen" zullen even wel niet in alle 48 staten op de stembiljetten worden vermeld, omdat elke partij moet voldoen aan de bepalingen van de ver schillende kieswetten, die in die staten geldig zijn en het is nu eenmaal zo, dat sommige daar aan niet voldoen. Een veelvoor komende eis is bij voorbeeld, dat een partij, die wenst dat zij op de staatsstembiljetten wordt ver meld, daartoe een verzoek in dient dat is ondertekend door een bepaald minimum aantal perso nen. Maar zelfs wanneer een derde partij er niet in slaagt aan de in de kieswet gestelde eisen te vol doen, dan kunnen de aanhangers toch nog hun stem op die kandi daten uitbrengen, omdat vrijwel zonder uitzondering op de stem biljetten en ook bij de stern- machines een ruimte is opengela ten, waar de kiezer zijn bijzonde re keuze kan vermelden. Enkele van die derde partijen zullen slechts in één of twee sta ten activiteit ontplooien, terwijl andere, en met name de socialis tische partij, in vele staten op het stembiljet zullen voorkomen. De socialistische kandidaat voor het presidentschap is Darlington Hoopes en die voor het vice-pre sidentschap Samuel H. Fried man. Ofschoon de socialistische par tij een van de oudste kleine partij en in de Verenigde Staten is, wordt daaraan in de pers niet zo veel aandacht besteed als aan de „Constitution Party", de For America Party" en de States Rights Party of Virginia". Deze drie hebben de voormalige direc teur van de belastingdienst, T. Coleman Andrews, kandidaat voor het presidentschap gesteld en het voornaamste punt in zijn partijprogramma is de afschaf fing van de federale inkomsten belasting, een onderwerp waarop Andrews reeds in een aantal ar tikelen en brochures de aandacht heeft gevestigd. Zijn „running mate" is Thomes H. Werdel, een voormalig lid van het Huis van Afgevaardigden voor Californiè. De naam van Andrews zal op het stembiljet van de staat Vir ginia worden opgenomen, daar zijn partij aan de wettelijke eisen van de staat voldoet en zijn aan hangers verwachten dat de naam van de partij ook zal voorkomen op de biljetten voor de ovrige verkiezingen die in november in Virginia zullen worden gehou den. Van de kleinere partijen, die bij wijlen in de eigen streek een zeker succes hebben weten te be halen, zal slechts één, de liberale partij in de staat New York, bij de komende verkiezingen enig gewicht in de schaal leggen. Deze partij heeft geen eigen kandida ten, maar heeft bij vorige verkie zingen de democraten gesteund en de stemmen der liberalen heb ben in enkele gevallen tot de overwinning van de democrati sche kandidaten voor het Huis van Afgevaardigden bijgedragen. Voorts dienen nog genoemd te worden de „Socialist Labor Par ty", die in 21 staten aan de ver kiezingen deelneemt, de „Socia list Workers Party", de „Pioneer Party", die zich tegen elke oorlog keert en voorstander is van een VRIJDAG 12 OKTOBER. TERNEUZEN. Concertgebouw, 2.30 en 8 uur: Neveda Brei- modellen-show. Luxor-Theater, 8 uur: „De twee wezen." SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Jacht op het groene vuur." ZATERDAG 13 OKTOBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De twéé wezen." Concertgebouw, 8 u.: „Ras senhaat." CLINGE: Gemeentehuis, 10 u.: Aanbesteding van een brand weergarage te Nieuw-Namen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Botsende jeugd." SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Jacht op het groene vuur." kosteloze gezondheidzorg, de „Prohibition Party", die een ver bod wil invoeren op de verkoop van alcoholische dranken en de „Texas Constitution Party", een conservatieve groepering. Het aantal stemmen dat in 1952 op de kleine partijen werd uitgebracht, bedroeg 428.638. On danks deze betrekkelijk geringe resultaten, wordt door deze par tijen niettemin het kiezersvolk op krachtdadige wijze bewerkt. Zowel de republikeinen als de democraten maken dit jaar op uitgebreide schaal gebruik van televisie en zij betalen honderd duizenden dollars aan de T. V.- maatschappijen, die de uitzendin gen verzorgen van de redevoerin gen hunner kandidaten, iets waar de kleine partijen natuurlijk niet aan toe kunnen komen. Eén der grote radio-T. V.-netwer- ken heeft evenwel uitzendingen van 55 minuten verzorgd voor de drie socialistische partijen, terwijl enkele kleine afzonderlij ke zenders ook enige tijd beschik baar hebben gesteld voor kandi daten van andere kleine partijen. In vroeger jaren hebben de „der de partijen" soms grote invloed uitgeoefend zo kreeg oud-pre sident Theodore Roosevelt in 1912 als hoofd van de „Progressive Party" meer dan vier miljoen stemmen, de winnaar, presi dent Woodrow Wilson, demo craat, kreeg meer dan zes Het Georgische blad „Zaria Wostoka" heeft in het nummer van 6 oktober, dat woensdag te moskou is ontvangen, de leden van Hitiers „Georgisch bataljon", dat tegen het einde van de oorlog op het eiland Texel tegen de Duitsers in opstand is gekomen, „vurige Sowjet-patriotten" ge. noemd. Het bataljon werd in 1943 ge vormd uit Sowjet-krijgsgevange- nen van Georgische afkomst. Het maakte deel uit van de Duitse bezettingstroepen in Frankrijk en Nederland. Door vorming van „nationale formaties" hoopten de Duitsers de broederschap van de volkeren van de Sowjet-Unie te ondermij nen. Maar de vijand vergiste zich. Van de eerste dagen van zijn be staan af, ging het bataljon de weg van het verzet op. De schrijver van het artikel, Swerdlin, erkende, dat „het ba taljon een weg vol verwikkelin gen en tegenstrijdigheden had gevolgd voordat het onsterfelijke roem verwierf in de gevechten tegen de Duitsers op het eiland Texel". miljoen stemmen en republikein William Howard Taft ruim drie miljoen. Aangezien Roosevelt met zijn partij een onderdeel vertegenwoordigde van de repu blikeinse partij, maakte hij het door het onttrekken van vier miljoen stemmen aan Taft moge lijk dat Wilson tot president werd gekozen. In 1924 en wederom in 1948 de den enkele „derde partijen" een poging om als winnaar uit de bus te komen, maar in beide gevallen ontving de gekozene meer stem men dan alle verliezende partijen tezamen. Niets wijst er op dat de „derde partijen" er, ontmoedigd, het bijl tje bij neer zullen leggen; aange zien de Amerikanen over het al gemeen best tevreden zijn met de situatie zoals die door het twee partijen-stelsel geschapen wordt, zal een derde partij slechts de wind in de zeilen krijgen, wan neer groeperingen zich van het partijprogramma van een grote partij losmaken omdat ze het daarmee niet langer eens kun nen zijn. Evenals zulks in het ver leden enkele malen is voorgeval len kan zich een dergelijke situa tie bij komende verkiezingen voordoen. De openbare aanklager van het eerste proces in Poznan tegen drie jongemannen die meegedaan hebben aan het vermoorden van een korporaal heeft hoger be roep aangetekend. Hij vindt de straffen waartoe zij veroordeeld zijn, twee van hen kregen vier-en- een-half jaar gevangenisstraf en de derde vier jaar, te licht. Volgens de openbare aanklager hadden de verdachten gestraft moeten worden volgens het sten- ge „kleine Wetboek van Straf recht" van 1946, dat een mini mumstraf van tien jaar voor schrijft voor misdaden in de pe riode van wederopbouw van het land. ZATERDAG 13 Het Amerikaanse leger heeft een goedkope automatische alarminstallatie ontworpen voor bescherming tegen atoomaanval len. De installatie, die slechts 500 dollar kost, is reeds op een be langrijke militaire basis geïnstal leerd en zal ook door de organi satie voor bescherming van de burgerbevolking aangeschaft worden. Alle belangrijke bases en industriecentra zullen met dit ap paraat worden uitgerust. De alarminstallatie reageert onmiddellijk als ten gevolge van een atoom- of waterstofbomont ploffing de radio-activiteit in de lucht gevaarlijk wordt. Zij stelt automatisch sirenes in werking, sluit deuren en ramen van het ge bouw dat beveiligd wordt en scha kelt apparaten voor het zuiveren van de lucht in. Ook als de in stallatie door een ontploffing be schadigd zou worden, worden deze beveiligingsmaatregelen automatisch getroffen. Een ambtenaar van het Ameri kaanse departement van Justitie, Olney, heeft woensdag in een subcommissie van de Senaat ver klaard, dat duizenden negers in Louisiana en andere staten in het zuiden het recht wordt ontzegd dit jaar hun stem uit te brengen ondanks het feit, dat zij volgens de wet stemrecht hebben. Olney stelde voor, dat de subcommissie, die zich bezighoudt met verkie zingen, in de plaatsen waar klach ten zijn, een onderzoek instelt. De voorzitter van de subcom missie, de democratische Senator Gore, zei, dat het nu te laat is voor een dergelijk onderzoek. OKTOBER. 7.00 Nieuws; HILVERSUM I: 7.10 Gew. muz.; 7.45 Morgenge bed en liturg, kal.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de Vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Ange lus; 12.03 Gr. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmeded.); 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Idem; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Engelse les; 14.40 Boekbespr.; 14.50 Amateurprogr.15.10 Kron. van letteren en kunsten; 15.45 Amateursprogr.; 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans; 16.30 Voor de jeugd; 17.10 Gram.; 17.20 Musette ork.; 17.40 Accordeon orkest; 17.55 Lichte muz.; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.30 Pari. overz.; 18.40 Gram.; 18.45 Regeringsuitzending; 19.00 Nws; 19.10 Intern, vocalis tenconcours 1956; 20.10 Caus.; 20.30 Act.; 20.45 De gewone man; 20.50 Gevar. progr.; 22.10 Cabaret; 22.35 Wij luiden de zondag in! Aansluitend: Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Dansmuziek. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Caus.; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Zigeunerork.; 10.50 De familie Doorsnee; 11.20 Bui tenlands overz.; 11.35 Bariton en piano; 12.00 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Fanfare ork.; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Voor de jeugd; 14.35 Koor zang; 14.50 Boekbespr.; 15.05 Gr.; 15.30 Van de wieg tot het graf; 15.45 Kamerorkest; 16.30 Caus.; 16.45 Lichte muz.; 17.10 Week- journaal; 17.40 Hammondorgel spel; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Dansmuz.; 18.45 Gram.; 19.00 Ar tistieke staalkaart; 19.30 Caus.; 19.40 Idem; 20.00 Nws; 20.05 Gev. progr.; 22.00 Soc. comm.; 22.15 Amateurprogr; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Omroepork.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Muzikale kalei- doscoop; 14.30 Journaal; 15.00 Vlaamse liederen; 15.15 Omroep ork.; 16.00 Accordeonmuz.; 16.15 Gram.; 16.30 Accordeonmuziek; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.30 Orgelconcert; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Cabaret; 21.00 Omroepork.; 21.30 Amus. muz.; 22.00 Nws; 22.11 Ver- zoekprogr.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. UIJ IS EEN PERSOONLIJKHEID, die er goed verzorgd uitziet en die wat men noemt representatief; is. Hij heeft zeer goede manieren zonder" bepaald op te vallen. Hij heeft een reeks goede en kwade eigenschappen, die wij allen be zitten en enkele, die wij beslist missen. Hij is in de meeste gevallen iemand, die graag goed eet en dikwijls niet afkerig van een lekker drankje. Hij heeft in elk geval de kracht der overtuiging en geniet in de kringen, waar hij zich beweegt, een zekere populariteit. Hij behoort tot een groep mensen, die dikwijls maatschappelijk verg/eten is en daarom nog niet ingekapseld is in een kooi van paperassen en wettelijke be palingen. Hij zou dit ook niet wensen. Hij wil zich vrij bewe gen op een beperkt terrein, is soepel in zijn oordeel en buig. zaam in de discussie. Zo'n man is de vertegenwoordiger, een figuur die in alle branches van industrie en handel te vinden is en toch zelden in 't brandpunt staat van de belangstelling. VERTEGENWOORDIGERS zijn niet het produkt van een be paalde vooropleiding. Dan zouden ze in te delen zijn naar een be paalde salarisschaal en naar hun aantal dienstjaren. Ze worden als vertegenwoordiger geboren en ontpoppen zich vanzelf als zoda nig. Men kan hen zelden een be paald administratief systeem op dringen en daarom mislukken bij hen vele pogingen om de effi ciency van hun werkzaamheden te verbeteren. Men kan hen daar toe met paardemiddelen dwingen en dan accepteren ze het wel, maar meestal ten koste van een deel van hun prestatie en zeker van hun levensvreugde. Men treft vertegenwoordigers aan op allerlei sporten van de maatschappelijke ladder. Soms besteden ze enkele jaren aan het rondsnuffelen in het bedrijf, waarvoor ze op stap gaan. Ze pra ten daar veel, nemen dikwijls produkten of onderdelen in de hand, loven en misprijzen om beurten en stappen op zekere dag in auto of trein om -dan slechts zo nu en dan terug te keren met een boekje met orders. Hun pro- duktenkennis is niet volledig, maar afgestemd op verkoop. Men ziet ze zelden veel handwerk be drijven, maar zijn altijd juist op tijd ter plaatse, wanneer hun pro dukt gewenst wordt. Zij worden er zelden op afgestuurd maar we ten uit vele dikwijls vergeefse be zoeken bij hun klanten precies wanneer, waar en hoe ze moeten binnenstappen om een order te boeken. Zij tasten letterlijk de markt af en vervullen een onmis bare stuwende functie op de weg, "die een produkt aflegt van zijn maker naar zijn verbruiker. ÜEN GOED vertegenwoordiger is meestentijds niet aan een programma gebonden. Hij kan zelden enkele weken vooruit zijn reisplan overleggen, want de weg der goederen van fabrikant naar verbruiker kent geen reisplan met vertrektijd en uur van aan komst. De stroom van goederen loopt zeer onregelmatig. Nu eens zeer snel als aangedreven door een springvloed, dan weer bijna stilstaand als ware er een malai se te wachten. De goede vertegenwoordiger weet de momenten van versnel ling en vertraging. Hij slaapt soms een dag bij wijze van spre ken en komt dan een week lang niet uit de kleren omdat hij1 weet dat hij nu zijn slag moet slaan. Veertien dagen later zit hij plot seling met vrouw en kroost aan het strand of in een pensionnetje aan de bosrand. Zou men een vra gende 'blik werpen op zijn hou ding, dan aarzelt hij geen moment met het antwoord. De markt zit vol en hij weet dat geen van zijn klanten hem op dat moment wen sen te zien. Een goed vertegenwoordiger zal zelden van werkkring veran deren. Hij is vergroeid met zijn firma en zijn klanten. Hij is de laatste, die bij zijn bedrijf wordt ontslagen en de eerste, die weer wordt aangenomen. Hij heeft zijn eigen klantenkring en zelfs de di recteur van zijn zaak kan ze hem niet afnemen. Hij weet van ge- De Amerikaanse democraten hebben bij verkiezingen in Alas ka, volgens de nog niet volledige uitslagen, aanzienlijke successen behaald. De democraten zijn op getogen. omdat het oude politieke speekwoord zegt: „Zoals Alaska stemt, stemt het hele land". Stevenson, de democratische kandidaat voor het president schap, verklaarde, dat sedert 1916 steeds de partij die de verkiezin gen in oktober in Alaska won, ook de presidentsverkiezingen in november gewonnen heeft. De uitslag in Alaska voorspelt een democratische overwinning op 6 november, zo meende hij. De voorzitter van de republi keinse partij, Hall, hechtte echter geen bijzondere betekenis aan de verkiezingsuitslag In Alaska. Wij zullen in november winnen, dat blijkt uit de opiniepeilingen, zei hij. In 1952 wonnen de republikei nen 21 van de 24 zetels van het Huis van Afgevaardigden van Alaska. Volgens de jongste uitslagen is de situatie nu precies omgekeerd. De democraten schijnen nu 21 zetels te zullen veroveren. Voor de democraten is deze uit slag het beste nieuws sedert de verkiezingen in de staat Maine, eveneens een politieke barometer, waar kort geleden de democrati sche gouverneur herkozen werd en een republikeinse afgevaardig de zijn zetel verloor. Sommige Engelsen maken zich onge rust over de kosten van de reisjes van prinses Margaret (naar Afrika) en de hertog van Edinburgh (naar Australië ter bijwoning van de O.S.). Wat kost ons (de belastingbetaler) het konink- m It_ lijke jacht per dag? vragen zij. Maar le bruin. sonnlère Juliette Greco aan overgegeven een helicopter, die boven de notebomen cir- dat is, zo schrijft de Sunday Express, Kan een kandidaat voor het president- 'n e®n overmoedige bui toen re in een kelt en de noten van de takken blaast. On- staatsgeheim. Het blad schat die dage schap van de Ver. Staten te bruin zijn? dancing geen plaats vonden om te dan- der de bomen in het gras raast een machine, lijkse kosten echter op 10.000 25.000 In het neg' kwartier van New-York, ®en' Eddie dreef onder bedreiging de die de oogst van de grond verzamelt. gulden. Daarbij komen voor de hertog op de stoep tegenover de kroeg van Ray ncl naar buiten, waarop er midden op dan nog de kosten van de kruiser, die Sugar Robinson (bokswereldkampioen), atraa': een Rock^nd-Roll-feest ontstond. Sportsnippers hem en het jacht op zijn trip moet „be- tussen twee nummertjes Rock and Roll sjacherein van de omwonenden (het De En„else voetbalclubs mogen weer schermen". Het zou een hele besparing in, verontschuldigde Adlai Stevenson zich ^.as. s nachts om drie uur), die water niet klagen De belangstelling van het voor zijn gebruinde gezicht met de op- "rt lampetkannen naar beneden zonden pubiiek stijgt er nog steeds:vorige week f„eJkinJv dat, hij dh niet^had te danken vT", ITL Tbon woensdag trokken acht wedstrijden in de aan golf spelen (zoals Eisenhower, die een groot liefhebber van dit spel is), waarop de toehoorders reageerden met de improvisatie „We willen Adlai als president" op een Rock-and-Roll-wijsje. Op zijn beurt liet ook Eisenhower het golfspel buiten de verkiezingspropagan da en ontkende bovendien op een pers- de aanstichter van de rel op de slingerde. zijn, besluit het blad, als de hertog in plaats van per jacht, per kruiser zou rei zen... Een veertienjarige Engelse schooljon gen droomde dat het op zijn huis bom men regende. Hij sprong in paniek uit zijn bed en het raam door naar buiten, eerste divisie 295.675 toeschouwers, dat is gemiddeld 37.000. In België hebben deze zomer 7870 voetballers overschrijving naar een an dere club gevraagd. .„Ik zal de Australiërs de formule uit eenzetten, waarmee men 250 gasten in een éénslaapkamerwoning pakt om er Bij de wereldkampioenschappen in een Rock-and-RoU-feest te houden", zegt Z1^n 'Jrlane &ezicht te danken waar hij vijf meter naar beneden viel. ,e. ebben aan een make-up. Want, zei Door de schok van de val nog niet he- i'J. wij oud-soldaten houden niet van die lemaal goed wakker gemaakt, strompel- de hij naar de garage, waar hij zich on der een auto verstopte. Eerst daar kreeg Italië voor verkleinde modellen vliegtui gen, bereikte de winnaar met een toe stelletje van veertig centimeter lang een snelheid van 211 kilometer per uur. hij het gevoel veilig te zijn. In Amerika heeft men het eindelijk gevonden: er is kauwgom in de handel gebracht dat niet meer aan de tanden Juiste tijd vastkleeft en speciaal voor gebitdragers - - Voor 500 dollar kan men in New-York 1S ultgevonden. ke geweten, als we tenminste het Engelse een norloge kopen, dat in 3000 jaar T kappersolad mogen geloven. Dit schrijft: slechts één seconde achter zal lopen. „Het kapsel van minister-president Eden Het is een atoom-horloge, waarvan de Geen huizen met tuintjes, maar hon- toont de latente geïrriteerdheid van iemand constructie een miljoen dollar heeft ge- derdduizend mensen in één huis, vindt Ook in Engeland speekt het uiterlijk een woordje mee in de politiek, kan zelfs een weerspiegeling geven van iemands politie- Tony Moynihan, een der adellijke vriend jes van de Engelse hertog van Kent (die een dezer dagen 21 jaar werd en daardoor lid van het Hogerhuis kan worden, maar daarvan voorlopig zal af zien vanwege zijn vrolijkheid). Met de hertog hield Tony verschei dene van die feestjes en het feit dat hij op een ervan de hertog een dreun op z'n neus gaf, zal vermeld worden in zijn biografie, die hij voor de Austra lische pers zal schrijven, omdat hij het geld 10.000) best kan gebruiken. Hij is naar Australië uitgeweken en staat daar van aangezicht tot aangezicht met een moordcarrière, want hij heeft meer ii,i,, 1een iiiuuiuccuiieie, wctin inj neen ineei cue voelt dat de goede bedoelingen van zijn kost. Het is wat lomp en zwaar om op men in Chicago, waar men met dit doel ulent dan Johnnie Ray en Liberace en U.OGTT. ëfl Laten mof mnrnon nonronon „nli 4-*» JJ- 1l_i. nn-okmuiT rvrvti-nlrl- ,.n„ 100D TY-1 otflr VinAO" doen en laten niet worden begrepen. De Rock-and-Roll-manie is, zo verne men wij, vanuit Amerika via Engeland en Nederland Parijs binnen gerold. De zanger en filmster Eddie Constantine heeft er zich in gezelschap van de chan- zak te dragen, de belangstelling ervoor komt dan ook voorlopig alleen van de zjjde van laboratoriums voor weten schappelijk onderzoek. Met het mlten schudden is het in Geor gië AmerikaJ afgelopen. Men gebruikt er ..rol' horen. een gebouw optrekt van 1800 meter hoog. jjjj geeft de voorkeur aan een toneel- loopbaan „om zijn vrouw de loef af te kjcuool steken" (want die speelt óók toneel). Wel Het Amerikaanse departement van staat zou hij weigeren als iemand hem zou heeft een school geopend voor de echt ge- vragen voor Hamlet te spelen (vanwege notes van diplomaten. Zij worden er inge- de moordscène?), maar elke andere rol wijd in plichten en gebruiken, die bij haar durft hij met vertrouwen aan. Aldus Tony... boorte en dood bij Schillemans. Zijn sigaren zijn het eerst bij Van Heuvelen, wanneer die veertig jaren in de zaak staat. Hij komt soms in de middag en eet mee. Hij belt laat in de avond omdat die klant juist een dag naar fami lie ging en het onmogelijk is hem buiten te sluiten of te vergeten bij een komende prijsverhoging of een extra aanbieding. IYE GOEDE vertegenwoordiger is een vriend des huizes bij zijn klanten en kent daarom geen ar beidstijden, geen loonbesluit en geen schematisch voorgekauwd werkprogramma. Heeft hij dat alles wel, dan is zijn beroep ver waterd tot dat van een goed be taalde loopjongen, die alleen als automaat wordt gebruikt. Niemand kan tevoren bepalen hoe de afzet van bepaalde goede ren zal verlopen. Het hangt af van de conjunctuur, bijzondere gebeurtenissen, van het weer en meer dan eens van de gezondheid en het humeur van de klant. En men gaat hem dus bezoeken wan neer men weet of vermoedt dat er goede kansen zijn voor de ver koop. Dat kan men hem niet op een briefje voorkauwen. Geen beroep is meer gespecia liseerd bij een geringer mate van speciale geschooldheid. Goed on derlegde, gediplomeerde verte genwoordigers kunnen falen op een terrein waar een ongeletterde wonderen van verkoopkunst ver richt. Moet dit verhaal zinvol zijn door een betoog voor ongeschool de vertegenwoordigers? Stellig niet. Duizenden van hen, die van nature begaafd zijn, behoeven een flinke ondergrond. Daarom is er een aantal leergangen voor de vertegenwoordiger. Maar zij be treffen de vorming van de ver tegenwoordiger, niet de schep ping. Men kan zijn bekwaamheid vergroten en verfijnen, doch niet aanleren. Bovendien kan men hier moeilijk een algemene lijn trekken. Er zijn zoveel soorten vertegenwoordigers, die allen een verschillende laag van de bevol king bewerken. CR IS een sterk sociale scheiding tussen deze mensen onderling, die dikwijls duidelijk wordt wan neer men de vertegenwoordiger naast de reiziger plaatst. - En hiermee komen wij tot de kernvraag voor deze groep van veelsoortige gevederde vogels. Is er in het algemeen bij hen sprake van een sociale achterstand en moet er een reeks wettelijke be palingen komen en een uitgebrei de sociale wetgeving, speciaal voor vertegenwoordigers? Bij een dergelijke uitgebreide reglementering van het beroep zou men de functie wel eens kun nen vernietigen. Die functie is al overal daar in discussie, waar men meent dat door geconcen treerde inkoop, geweldige beïn vloeding van het publiek met re clame enz. de vertegenwoordiger geen functie meer zal hebben, omdat er direct contact komt tus sen verkoopleiding en afnemer en daarnaast het publiek over de hoofden van grossier, vertegen woordiger en winkelier recht streeks door de fabrikant wordt bewerkt. AVERAL WAAR de concurrentie blijft bestaan, daar zal plaats blijven voor vertegenwoordigers, die 'n bepaald produkt van een be paalde fabriek naar de verbrui ker stuwen. Wordt die stuwkracht teveel gekanaliseerd, dan wordt de functie tot een stilstaand, dood water. Vertegenwoordigers kennen geen sociale achterstand. Zij ken nen hun klanten, zij weten in hoe ver ze door hen worden gedragen en de werkgever weet zijn afhan kelijkheid van de goede verkoper. Iets anders is het bij de reiziger, die met een lijstje adressen in de trein of een auto stapt en zijn op dracht mechanisch afwerkt. Hij voelt niets voor zijn zaak en zijn produkt. Hij zit 's ochtends zo laat mogelijk in de trein en reist al vroeg weer naar huis. Van deze reizigers zijn er legioenen te vin den. Slechts enkelen onder hen worden vertegenwoordiger. Dit zijn de ware kunstenaars in hun beroep. Want bij dit aantrek kelijke werk worden er zeer ve len geroepen maar er zijn weini gen, die opklimmen naar de ivo ren toren van de vertegenwoordi ger-kunstenaar, die liefst verge ten wil worden omdat hij in de sfeer der vergetelheid het beste werken en verdienen kan. Deze laatste zal zich nimmer tot een vergeten groep gerekend wil len zien. Hij wenst slechts de vrij heid in zo ruim mogelijke zin met de hoogste vrijheid in de marges der verkoopprovisie. Drs HERMES. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5