Geval Janits: Politieke barometer? Het prijspeil in \V est-Duitsland Pas op, studerenden Zuidslavische delegatie naar Polen Wat brengt de Radio Liefde in de storm RECHTSZAKEN Officiële Publicatie SOCIAAL ADVIES AGENDA Geen ziekteverzekering tijdens studieverlof? En twee huurkwesties DE VERKIEZINGSSTRIJD OP VOLLE TOEREN KANSEN EISENHOWER—STEVENSON VAN 51 TOT 3 2 Hervorming op de valreep Voortschrijdende mechanisatie in de tuinbouw Ook de democraten Dreigende ambtenaren- staking in Frankrijk Nieuwe Amerikaanse tweeverdieping-treinstellen voor grote afstanden De toenemende diepgang van schepen De arrestaties onder leger officieren in Indonesië Onbekend evangelie ontdekt? Ex burger geïnterneerden Ned. Indië Het ongeluk met de Bell X-2 (P P) De Amerikanen zijn hun verkiezingsstrijd bijzonder geurig en fleurig begonnen. Vooral verbazingwekkend is, dat de democraten zich met zoveel optimisme in de slag hebben gestort, hoewel hun kans om de zetel in het Witte Huis te veroveren, toch niet al te groot is. Maar reeds op het partijcongres in phicago woei een frisse wind en het waaien heeft sindsdien niet opgehouden. De gebeurtenissen in de staat Maine zijn weliswaar geenszins beslissend, maar het is toch een goed voorteken voor de democraten, dat gouverneur Muskie, een zoon van Poolse immigranten, in deze aarts-republikeinse staat is herkozen met een nog groter meerder heid, dan hij in 1952 verwierf. Het best tot uiting komt de ont. wikkeling misschien wel in de weddenschappen. Natuurlijk heeft president Eisenhower nog altijd de leiding, maar de stand is voor Stevenson aanzienlijk ver beterd: van 5 1 tot 3 2. Men moet daarbij echter bedenken, dat het republikeinse „oorlogs apparaat" nog niet op volle toe ren draait, terwijl Stevenson en Kefauver met hun scharen reeds stormachtig door het land trek ken. Zij moeten dat ook, want zij zijn de aanvallers; de anderen houden als verdedigers de hoge stellingen van een regeringspar tij bezet. PRESIDENT EISENHOWER zelf schijnt het plan te hebben de republikeinse partij nog mid den in de verkiezingsstrijd te her vormen. Wie thans naar de repu blikeinse sprekers luistert, zal steeds de twee woorden „modern republikanisme" horen. Achter deze term staan de republikeinse „jonge Turken" in het Witte Huis, mannen als Sherman Adams, Milton Eisenhower en republikeinse intellectuelen van de „nieuwe soort", die Eisenho wer gaarne tegenover de over vloed aan intellectuelen in het democratische kamp stelt. De president heeft inderdaad inzicht genoeg om een betere re publikeinse partij te wensen. Hij gevoelt zich beslist onbehagelijk, wanneer hij steeds weer hoort, dat hij het uithangbord van de „big business" is. Maar het is zeer de vraag, of men een derge- lijke partij midden in de verkie zingsstrijd kan veranderen. Par tijen hervormen zich gewoonlijk slechts in een nederlaag. Wat op het ogenblik gebeurt bij de demo craten, die eveneens genoeg ver starde lieden in hun rijen hebben, is een typisch bewijs daarvoor: meer jonge mensen en een onaf hankelijker denken verdringen de aan sleur gewenden en hun fossiele denkbeelden. Het geval-Javits TEN VOORBEELD voor deze dwang tot hervorming, die van een noodtoestand kan uit gaan, is de benoeming van Jacob K. Javits tot republikeins kandi daat voor de Senaat in de staat New York. Door zich unaniem achter hem te stellen, heeft de partij, tenminste officiëel, te ken. nen gegeven, dat zij de tegen Ja vits uitgesproken beschuldiging van communistische activiteit in het verleden als belachelijk en boosaardig beschouwt. In het ge heel niet belachelijk, maar wel zeer boosaardig was echter de wijze, waarop de af faire-Javits in scène werd gezet. En Javits kwam er slechts als overwinnaar uit te voorschijn, omdat deze partij het zich niet kon veroorloven, hem aan de kant te zetten. Aan het geval-Javits kan men uitstekend zien, hoe in de Ver. Staten de beide partijen in hun Ter ontsmetting van tuinbouw- en grasgronden is vooral na de laatste oorlog het stomen van grond in zwang geraakt. Deze sterilisatie, waarbij alle vijanden van de intensieve groenten; en fruitteelt worden vernietigd, heeft een aanzienlijke evolutie naar mechanisatie doorgemaakt. Een Haagse machinefabriek („Komex") heeft een apparaat geconstrueerd, dat ingraven van stoomleidingen overbodig maakt. Nadat de grond is losgemaakt trekt een lier de stoombuizen door de grond, waarbij diepte en stroomsnelheid regelbaar zijn. Demonstraties, die thans wor den gehouden, trekken veel be langstelling uit ambtelijke en be drijf skringen. Behalve het snelle werk trekt het ook de aandacht, dat de mechanische methode aanzienlijk minder arbeidskrach ten vergt en daarom reeds doel matiger, dan de traditionele moet worden geacht. NEDERLANDERS PLEEGDEN DIEFSTALLEN IN ZWEDEN. De rechtbank te Almelo heeft dinsdag de 23-jarige matroos K. H. S. uit Den Haag veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. Tegen hem was twee jaar geëist wegens inbraken en diefstallen uit enkele zomerhuisjes in Zwe den, toen hij daar aan de wal was gegaan, samen met de 19- jarige Th. J. V. uit Lexmond. Deze werd veroordeeld tot tien maanden, waarvan vijf voor waardelijk en onder toezichtstel- ling. De eis tegen V. was twaalf maanden gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk. reactionaire delen samenwerken, wanneer het tegen vooruitgang en politieke gematigdheid gaat. De man, die de geruchten om trent Javits in de wereld bracht, Sourwine, is een democraat vein het slag McCarran en Walter, die zoals bekend emigranten uit de Verenigde Staten willen weren. Het grootste succes had hij met zijn geruchten echter niet bij de democraten, maar bij de republi keinen, lieden als een Senator Jenner, een dikke vriend van McCarthy. Het is zelfs zover ge komen, dat de reactionaire repu blikeinse senatoren Goldwater, Schoeppel en Bridges er op aan drongen, New York aan de de mocraten over te laten en Javits te laten schieten. De republikei nen zouden genoeg kansen in Maryland, Oregon, Washington en Kentucky hebben, zo beweer den zij. Maar de partijleiding stel de vast, dat in drie van deze sta ten een republikeinse Senaatsze tel beslist niet zeker is en daar om besloot zij de populaire Javits in New York tot kandidaat te be noemen. I\E DEMOCRATEN hebben deze gehele manoeuvre meege maakt. Natuurlijk zouden zij er zich zeer over hebben verheugd, tegenover hun kandidaat, burge Dat kan men begrijpen. Maar wat men als objectieve waarne mer niet kan begrijpen, is dat een deel van hen met de reactionaire republikeinen samenwerkte in de lastercampagne tegen Javits. De veldtocht tegen Javits was, wan neer men het kind bij de naam wil noemen, een regelrechte sa menzwering. Dat moet ook de naïefste duidelijk zijn geworden, toen op zekere dag in de „New York Times" een advertentie van een gehele pagina stond, waarin „onafhankelijke republikeinen" reclame -maakten voor de tegen kandidaat McGovern. Volgens de wettelijke voor schriften was, in kleine druk, on der de advertentie de naam van de opdrachtgever vermeld: Peter Hoguet. Nu, Peter Hoguet treedt op als verbindingsman tussen alle groepen in Amerika, die uiterst reactionaire of zelfs fas cistische denkbeelden huldigen. Al deze kringen wensen geen li beraal als Javits in de Senaat, of hij nu republikein of democraat is. Bij velen van deze lieden zal ook het argument, dat Javits Jood is, een rol hebben gespeeld. In New York echter hebben nu de kiezers een zeer moeilijk pro bleem op te lossen: namelijk de keuze tussen Javits en Wagner, twee vooruitstrevende, volkomen eerlijke en voor het ambt van Se nator uiterst geschikte politici. (Nadruk verboden.) De ambtenaren in Frankrijk dreigen met een staking ter on dersteuning van hun looneisen. Het onder socialistische leiding staande vakverbond „Force Ou- vrière", waarbij de meeste zijn aangesloten, heeft zijn leden me degedeeld, dat zij zich op een sta king van onbeperkte duur moe ten voorbereiden. De bond dreigt bovendien gemene zaak te maken met de communistische vakver enigingen, voor het eerst sinds 1947, toen het algemene vakver- bond uiteenviel in een communis- meester Wagner, een minder ge-jtische en een anti-communistische vaarlijke tegenstander te zien.'groep. Bondskanselier Adenauer heeft woensdag een nieuwe poging ge daan om een verder stijgen van de prijzen in West-Duitsland, die de laatste tijd betrekkelijk stabiel zijn gebleven, te voorkomen. Hij ontving de woordvoerder van de ijzer- en staalindustrie, ge- neraldirektor Sohl, en voerde met hem besprekingen over de prijs- verlangens van de ijzerproduce- rende industrie. De minister van Economische Zaken, Erhard, had zaterdag reeds een soortgelijk ge sprek met Sohl gevoerd. De ijzer industrie voert als argument voor een prijsverhoging o.m. aan, dat door de verkorting van de ar beidstijd in de Duitse steenkolen mijnen de kolenprijzen omhoog zullen gaan. Men verwacht, dat dr Adenauer de eisen van de In juli zijn door The Santa Fé Railway 0p het traject Chicago- Los Angeles, een afstand van ruim 3.500 km, nieuwe treinstel len in dienst gesteld, waarvan de wagens twee verdiepingen heb ben. Deze wagens moeten niet verward worden met de nieuwe typen eenvoudige treinen van licht gewicht, die van lage con structie zijn en die eerder in dit jaar door andere spoorwegmaat schappijen in dienst werden ge steld. De nieuwe wagens zijn 4,6 m hoog ruim een halve meter ho- ger dan de normale Amerikaanse spoorwegwagens en ongeveer an derhalve meter hoger dan de Aerotrain van de General Motors Corporation, een van de nieuwe treinen van licht gewicht; ze we gen 71,5 ton, tegen 56,7 ton van de normale wagens en ongeveer de helft van de Aerotrain. Deze „twee-verdieping" trein werd speciaal ontworpen voor 't transcontinentale reizigersver keer, terwijl le lichtgewicht-trei nen over het algemeen de verbin ding vormen tussen de steden die niet meer dan 300 tot 500 km van elkaar afliggen en waarbij de la ge aanschafkosten en de voorde lige exploitatie een bijzonder voordeel opleveren tegenover de conventionele Amerikaanse trei nen. Bij de bouw van de wagens is in het bijzonder rekening gehou den met ruime zitplaatsen, die van zo groot belang zijn op grote afstanden, terwijl men in het bo- ven-compartiment van het mooie landschap kan genieten, waar men bovendien zo ver vaA de wie len verwijderd zit dat men weinig of geen hinder heeft van het la waai. Elke wagen heeft 72 zitplaat sen, zodat in het zevenwagenstel 500 mensen kunnen worden ver voerd, dat is een derde meer dan in de normale personenwagens. Bovendien is er een restauratie wagen en 'een conversatiewagen met bar. Men heeft dus met deze nieuwe treinstellen weten te be reiken, dat er meer passagiers met groter comfort en tegen lage re kosten vervoerd kunnen wor den. ijzerindustrie van de hand zal wij zen. Hij steunt daarmede de mi nister van Economische Zaken, die tracht prijsstijgingen in de grondstoffenindustrie, welke van invloed kunnen zijn op het algehele prijsniveau, zoveel mo gelijk te remmen. Bondskanselier Adenauer heeft daarom ook, bij zijn besprekingen met vooraan staande vertegenwoordigers van de Duitse boerenbond, maandag geweigerd belangrijke verhogin gen van de levensmiddelenprijzen goed te keuren. Het ministerie van Economi sche Zaken en dat voor de voed selvoorziening treffen inmiddels voorbereidingen, om door grote re invoer de prijzen, met name op markten voor vlees, groenten en fruit, stabiel te houden. Naar verluidt ligt het o.m. in de bedoe ling omvangrijke hoeveelheden conserven in te voeren en tot nieuwe verlagingen van de doua netarieven over te gaan. De mi nister van Economische Zaken wil bovendien binnenkort nog maals trachten door besprekin gen met vertegenwoordigers van de mijnen in het Ruhrgebied de reeds aangekondigde nieuwe prijsverhoging van bijna 3 D.M. per ton voor kolen te voorkomen. In het afgelopen weekeinde heeft de minister reeds woord voerders ontvangen van het in- dustrieverbond, van de verbon den van werkgevers, van de Ka mers van Koophandel en van de banken, waarmede hij algemene De Nederlandse deskundige dr J. A. Ringers, die zich op het ogenblik te Londen bevindt, heeft verklaard, dat doorvaart van olie tankschepen van meer dan 40.000 ton door het Suezkanaal niet mo gelijk -is en de voornaamste hin derpaal is voor de bouw van der gelijke schepen. De oude Suezka- naalmaatschappij heeft echter werkzaamheden kunnen uitvoe ren, waardoor het mogelijk werd, dat schepen met een diepgang van ongeveer 10,4 meter het ka naal passeerden. Toch moet vol gens dr Ringers in het algemeen de diepgang van schepen beperkt worden tot 12,2 meter, in ver band met de onvoldoende diepte van de meeste internationale ha vens en kanalen in de gehele we reld. Volgens dr Ringers zullen de in economische opzicht minder ontwikkelde landen internationale hulp moeten ontvangen, die' het voor deze landen mogelijk maakt hun havens en de toegangen daartoe te verbeteren. Volgens kringen, die nauw con tact met het leger onderhouden, aldus meldt Reuter, hebben Indo nesische legerofficieren gewei gerd uitvoering te geven aan or ders om sommige van hun colle ga's te arresteren. De woordvoerder van het Indo nesische leger had eerder meege deeld, dat een aantal legerofficie ren, die hebben getracht de wet tige regering te veranderen of om ver te werpen, op last van óe chef-staf van het leger, generaal- majoor Nasution, was gearres teerd. Hij was niet bereid het juiste aantal gearresteerde offi cieren mee te delen. Hij zei, dat zij waren gearresteerd op be schuldiging van „onregelmatig heden en wegens het deelnemen aan politieke activiteit", welke hij omschreef als pogingen om de re gering te wijzigen of omver te werpen. Prof. Henri Charles Puech. hoog leraar in de godsdienstgeschiede nis aan het „College de France", heeft dinsdag in Cairo meege deeld, dat er zich bij de onlangs in Opper-Egypte ontdekte, 1600 jaar oude Gnostische handschrif ten „een omvangrijke en volledi ge verzameling van tot nu toe onbekende gezegden bevindt, die toegeschreven worden aan Jezus Christus". Puech zei, dat de ontdekkin gen, in 1946 te Nag Hamadi ge daan, eerst dit jaar tot in bijzon derheden bestudeerd zijn en dat zij tezamen met de z.g. Dode Zee rollen „zeer belangrijke" bijdra gen vormen tot de kennis van de eerste christenheid. De gezegden, die aan Christus worden oege- schreven, staan vermeld in een evangelie volgens Thomas. Dit evangelie staat opgetekend in één van de 13 in leer gebonden delen, die volgens prof. Puech deel uitmaakten van de biblio theek van de Gnotische gemeen schap in de derde en vierde eeuw na Christus. Puech zei, dat dit evangelie afkomstig is uit de eerste helft van de derde eeuw na Christus. conjunctuurbesprekingen voerde, tard. SCOOTERBERIJDER BIJ BOTSING GEDOOD Woensdagochtend om half acht is de 28-jarige scooterberijder J. F. Agteres uit Maastricht op de rijksweg te Geleen, op het kruis punt met de Beekhoverstraat, verongelukt. Een hem tegemoet komende vrachtautobestuurder, de heer K. uit Sittard, die naar links wilde afslaan, verleende geen voorrang. De heer A. sloeg tegen de bumper van de vracht auto en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is Overge bracht naar het ziekenhuis te Sit- Smartegeld ter beschikking ge steld door de Japanse regering. Aangezien het in het voorne men ligt, op of spoedig na 1 december a.s. het bedrag vast te stellen, dat aan elke ex-burger- geïnterneerde zal worden uitge keerd uit de door Japan daartoe beschikbaar gestelde fondsen, en met de uitbetaling daarvan zal worden begonnen, wordt een ieder, die meent voor deze uitke ring in aanmerking te komen en zich daarvoor nog niet per brief kaart heeft aangemeld verzocht, zulks alsnog vóór die datum te doen bij de Directie Overgangs zaken Indonesië, Bureau Japanse Uitkeringen, Hooftskade 1 te 's-Gravenhage. Zij, die in Indonesië woonach tig zijn, moeten zich aanmelden bij de Tijdelijk Zaakgelastigde der Nederlanden te Djakarta, dan wel bij een der in Indonesië ge vestigde Nederlandse Consulaten. Aan het bovenstaande zal ook in de pers in Indonesië en de Over zeese Rijksdelen bekendheid wor den gegeven. Zij, die op hun aanmelding tot dusverre nog geen vragenlijst ontvingen kunnen deze thans spoedig tegemoet zien. Met nadruk wordt verzocht van elke na de aanmelding plaats ge vonden adreswijziging aan ho ger vermeld bureau kennis te geven. Een ieder wordt verzocht aan hun bekende belanghebbenden ln het buitenland van het boven staande zoveel mogelijk medede ling te doen. 's-Gravenhage, 11 oktober 1956. ER valt nog wel het een en ander te regelen in de bestaande ziektewet. Hoe gaat het bv. met de ziekteverzekering als men wegens studie of wegens bezoek aan een conferentie met verlof gaat? Deze vraag is niet ten onrechte gesteld, want indien de werknemer tijdens deze verlofperiode geen loon ontvangt van zijn werkgever, is hij niet verzekerd ingevolge de ziektewet. De ziektewet schrijft immers voor, dat voor het verzekerd zijn krachtens de ziektewet het niet alleen een vereiste is dat men in dienst is, maar ook dat men werkt, of als men om de een of andere reden niet werkt, men in elk geval toch loon ontvangt dat tenminste gelijk is aan de helft van zijn normale loon, bij diezelfde werkgever verdiend. Betaalt de werkgever dus gedu rende de afwezigheid voor boven bedoelde doeleinden het loon ge heel, dan wel tenminste voor de helft, dan loopt men geen risico. Ook bij conferenties. Dat deze regeling nodig wijzi ging vraagt, kan men begrijpen, indien men weet hoe dikwijls het tegenwoordig voorkomt, dat werk nemers in verband met hun stu die verlof dienen te hebben, voor het voltooien van die studie, die uiteindelijk in vele gevallen al thans ook de werkgever ten goede zal komen. Evenzo is het gesteld met het verlof indien men dit nodig heeft voor een studieconferentie. Het is in de tegenwoordige tijd immers niet overbodig, dat de werkenden geheel op de hoogte zfjn van hun eigen rechten en verplichtingen, niet waar? Een delegatie van het Zuidsla vische parlement is woensdag onder leiding van de president van Servië, Stambolic, per vlieg tuig uit Belgrado naar Polen ver trokken. De delegatie zal een be zoek van veertien dagen aan Po len brengen. De vorige maand be zocht een aantal Poolse parle mentsleden Zuid-Slavië. Het Parijse blad „France-Soir" meldde woensdag, dat een gehei me brief van de Sowjet-commu- nistische partij aan de Oosteuro- pese partijen de oorzaak van Tito's reis naar de Zwarte Zee en zijn besprekingen met Sowjet-lei- ders is geweest. In deze brief zou de Sowjet-partij opnieuw hebben verklaard, dat zij recht heeft op een overheersende positie in Oost-Europa. Tito is het hier ech ter niet mee eeps. Volgens de politieke medewer ker van „France-Soir", Partinax, bevat de gewraakte brief de vol gende drie punten: 1. De Sowjet-partij blijft de „leidster" van de andere commu nistische partijen in de wereld. De partijen buiten de Sowjet- Unie worden geclassificeerd over eenkomstig de intensiviteit van haar betrekkingen met de Sow jet-partij. Het is niet de bedoeling dat de partijen buiten de Sowjet- Unie zich individueel ontwikke len. 2. Samenwerking tussen de communistische partijen is alleen mogelijk op de Marxistisch- Leninistische grondslag die zij alle gemeen hebben. 3. De partijen kunnen zich met andere „proletarische groe pen" verbinden waar het vraag stukken betreft die de arbeiders klasse raken? ■k Bij Düsseldorf is dinsdag een dieseltrein ontspoord doordat een seinpaal op de rails was gevallen. Drie mensen zijn om het leven ge komen' en vijf gewond. Het socialisme kan slechts door nauwe samenwerking van de so cialistische landen opgebouwd worden en niet onder „nationalis tische vlag", aldus de brief. De Amerikaanse minister voor de Luchtmacht, Donald Quarles, heeft dinsdag te Spokane bij Washington meegedeeld, dat ka pitein Milburn G. Apt kort voor dat hij op 27 september met het raketvliegtuig Bell X-2 veronge lukte, sneller had gevlogen dan ooit iemand voor hem. Dit bleek bij het onderzoek van instrumen ten van het vliegtuig na het on geluk. In juli van dit jaar werd door de Bell X-2 reeds een snelheid van ongeveer 3000 km per uur bereikt. Nu komt het dikwijls voor, dat andere instanties deze werknemer schadeloos stellen, zodat het over bodig is, dat de werkgever het loon doorbetaalt, maar waarom, zo vragen wij ons af, is de werkne mer dan gedurende die tijd niet verzekerd volgens de ziektewet? Twee huurkwesties. Het is ons gebleken, dat vele onzer lezers de mening zijn toege daan, dat als zij de onderhuurder van hun huis een contract laten te kenen, waarin de onderhuurder ge sommeerd wordt het door hem ge huurde gedeelte op eerste aanzeg ging der hoofdbewoners te zullen ontruimen, een dergelijk contract rechtsgeldig is. Gelukkig is dit niet zo; die hoofd bewoner is ook dan niet gerech tigd de inboedel van de onderhuur der zonder meer op straat te zet ten, want ware dit wel het geval, dan ware het niet nodig geweest de huurwetten in het leven te roe pen. Iedere hoofdbewoner zou in zo'n geval de onderverhuurder een dergelijk stuk ter tekening voor de neus leggen. Ondanks dit listig bedachte con tract is de hoofdbewoner verplicht ontruiming te vragen aan de kan tonrechter, indien de onderhuur der met de ontruiming geen ge noegen wenst te nemen. Hij tekene dus in elk geval niet een stuk, waaruit blijkt, dat hij op eigen verzoek tot ontruiming is overge gaan! Vergunning vereist. Als U als hoofdbewoner woon ruimte verhuurt zonder vergun ning van het huisvestingbureau en op grond hiervan in de veronder stelling verkeert, dat u dus kunt opzeggen wanneer u wilt, bent u er eveneens naast, want u moogt geen woonruimte verhuren zonder die vergunning, ook al verhuurt u gestoffeerd of gemeubileerd. Dat gehuwde onderhuurders in de eerste plaats van deze gunstige regeling kunnen profiteren en zich op huurbescherming kunnen be roepen, behoeft geen betoog. Een vrijgezel kan gemakkelijk van woonruimte veranderen, echtparen verkeren doorgaans niet in deze gunstige positie. (Nadruk verboden.) VRIJDAG 12 OKTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.25 „Waar voor uw geld"; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstan den; 9.40 Omroepork.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Mezzo-sopr. en piano; 11.30 Gram.; 12.00 Instr. trio; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Gram.; 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nws; 13.15 Zigeu nerkwintet; 13.35 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Gram.; 14.45 Metropole ork.; 15.15 Literaire kron.; 15.35 Lichte muz.; 16.00 Caus.; 16.15 Gram.; 16.30 Radio Filharm. sextet; 17.00 Voordr.; 17.20 Vocaal ens.; 17.40 Koersen; 17.45 Gram.; 18.00 Stemmen van overzee; 18.15 Fanfare ork.; 18.35 door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: HERMAN ANTONSEN 34) Nadruk verboden. Ze naderden nu de zogenaam de grot, die geen hol bleek te zijn, maar een uit bamboe ruw weg gebouwde hut, geheel met groen mos overwoekerd. Aan de achterzijde bevond zich een bouwvallige schoorsteen en door de opening zonder deur aan de voorzijde, zagen ze een grote platte steen, die blijkbaar als vuurplaat gediend had. Er lagen nog halfverkoolde takken op. Tegelijk gingen ze naar binnen. „Hier is indertijd dus gestookt," mompelde Robin, rondkijkend. Op de lemen vloer lagen ver scheidene roestige conservenblik- jes en een aarden kan met een gebroken tuit. „En ze hebben hier ook gekookt," vervolgde hij. „Ja, dat is waar ook, ik ben zo onge veer uitgehongerd. En dat moet jij ook wel zijn". Hij keek het meisje vol medelijden aan. „Ik zou wel iets kunnen koken .als' er iets te koken viel," trachtte ze vrolijk te zeggen. „Ik heb werkelijk honger". „Als we dan eens verder zoch ten? We kunnen, zo nodig, hier altijd terug komen. Vermoedelijk zal dit wel de enige schuilplaats zijn, die we vinden èn naar de lucht te oordelen, zal het binnen kort wel gaan stortregenen. Hij wees naar buiten. De zon was door zware wolken bedekt. „Mis schien is het ook wel een be woond eiland. Ik mag het lijden-'' Van de top van de heuvel af was echter nergens enig spoor van een mensenwoning te ont dekken. Naar alle kanten strekte zich dg zee uit, zo ver het oog reikte. Het eiland zelf bleek slechts klein te zijn en Robin schatte de lengte op een mijl en de breedte op de helft. Overal was het dicht begroeid met uit zondering van het door hen ge vonden open plekje. Op het ge luid hunner voetstappen vlucht ten kleine dieren weg in de strui ken en veelkleurige vogels ver lieten hun schuilplaatsen en vlo gen piepend en schreeuwend weg. Overigens was de stilte bijna angstwekkend. Robin keek naar Gwynne, zo tenger, zo fijngevormd, en hij zag, hoe wanhopig ze voor zich uitstaarde. Zou ze hun toestand even ernstig inzien als hij? Mogelijk dat er weken, ja maanden verliepen voordat er hulp kwam opdagen. Het eiland lag zo geheel buiten de koers der schepen. Hij wist dat wel, maar hoopte tevens, dat zij het niet be seffen zou. „Kom kameraad, kop omhoog", zei hij op luchthartige toon. „We worden wel gered. Nu en dan komen hier natuurlijk schepen voorbij. Het voornaamste is nu, dat we wat te eten vinden. Ik ben ervan overtuigd, dat we daar beneden een of andere boom met eetbare vruchten zullen vinden. Zie je die daar? Ga naar de hut terug en wacht op me, dan ga ik op onderzoek uit. Ga nu gauw. Zo dadelijk begint het te rege nen". Een plotselinge stortbui kwam zijn voorspelling verwerkelijken. „Maar je zult doornat worden", sputterde ze nog tegen, „laten we nog wat wachten!" Hij lachte erom. „Wat komt het erop aan, nu we toch uren lang in het water gelegen heb ben, of we een beetje nat worden. Toe, ga jij nu terug". Met tegenzin keerde zij terug en Robin ging verder. Tweemaal bleef ze staan en keek hem ach terna. Een ontzettende angst maakte zich plotseling van haar meester. Als hij eens van die steile hoogte omlaag stortte. De regen viel in stromen neer en haar tanden klapperden van angst en koude. Ze bereikte ein delijk de hut en kroop weer in de primitieve schuilplaats. Als er eens wilde dieren daar beneden in het bos waren, die hem aan vielen! Ze werd zó angstig, dat het zweet haar aan alle kanten uitbrak. Ze kon daar niet langer blijven, zonder te weten, wat er met hem gebeurde. Dat was te veel van haar gevergd. Ze stond op en liep de hut uit, maar bleef onmiddellijk met een kreet van blijdschap en opluchting staan, toen ze Robin zag aankomen. „Hoera" riep hij met voorge wende' opgetogenheid, „kijk nu toch eens. wat ik gevonden heb! Nu hoeven we niet bang te zijn, geen eten te vinden." Hij was beladen met allerlei vruchten. Gwynne ging naar hem toe en bekeek de ronde vruchten, die hij haar vol trots voorhield. „Wat zijn dat in vredesnaam?" vroeg ze. „Ik heb ze nog nooit van m'n leven gezien!" „Vruchten van de broodboom", verklaarde hij, een vrucht haar voorhoudend. „Kijk eens naar die schilvolkomen gaaf. En er zijn er nog honderden te vinden. Ik heb zes of zeven volbeladen bomen geteld. En ik heb een bron gevonden met het helderste wa ter, dat je nog ooit gezien hebt. Ik weet verder ook zeker, dat ik verderop een bananenboom heb ontdekt, maar ik wilde je niet te lang alleen laten. We zullen van honger niet omkomen, dat is al vast zeker." (Wordt vervolgd). Voor de jeugd; 19.00 Nws; 19.10 Regeringsuitzending; 19.30 Gr.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.30 Hoorspel; 21.00 Opera; 22.10 Gram.; 22.20 Gevar. muz.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Caus.; 23.45 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gr.; 10.30 Voor de kleuters; 10.50 Amus. muz.; 11.30 Pianorecital; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 Beursber.; 14.00 Koorzang; 14.25 Boekbespr.; 14.45 Gevar. progr.; 16.00 Gram.; 16.20 Muz. caus.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Orgel en zang; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muziek; 18.50 Vakverenigingsnws; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Klank beeld; 19.30 Caus.; 19.50 Berich ten; 20.00 Nws; 20.05' Filmrubr.; 20.15 Vlaamse dichters van deze tijd; 20.30 10 jaar Ned.-Belg. cul tureel accoord; 20.40 Het onder wijs nu; 21.00 Dansmuz.; 21.25 Interview; 22.10 Buitenl. overz.; 22.25 Amus. muz.; 22.40 Caus.; 22.50 Avondwijding; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 School radio; 15.45 Pianorecital; 16.00 Koersen; 16.02 Gevar. muz.; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muziek; 17.45 Gram.; 18.05 Idem; 18.20 Symf.- ork.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Muz. caus.; 20.00 Gram. (20.45—21.00 Kunstkalei - doscoop); 22.00 Nws; 22.11 Gram.; 22.30 Folklorisch progr.; 22.55 Nieuws. DONDERDAG 11 OKTOBER. TERNEUZEN: Hotel „Rotter dam", 2.30 en 8 u.: Modeshow. Willem de Zwijgerlaan, 8 uur: Circus Van Bever. VRIJDAG 12 OKTOBER. TERNEUZEN. Concertgebouw, 2.30 en 8 uur: Neveda Brei- modellen-show.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5