De kwestie betreffende het Suezkanaal Westelijke Duitse nota's over de hereniging Woningbouw in Augustus Salarisherziening voor de hogere ambtenaren Montgomery over de moderne bewapening Australische verdediging wordt gereorganiseerd Nog geen afgesloten formatieperiode HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Gouverneur mr. A. A. M. Struycken aanvaardt in principe portefeuille van Binnenlandse Zaken Brief van Makarios aan Kranadiotis Steun voor Stevenson Koningin Juliana bezocht tentoonstelling van Rembrandts tekeningen Italië brengt luchtinspectie- plan in praktijk Arrestaties in Hongarije Stevenson antwoordt Eisenhower Turks-Grieks incident België en de Suezkanaalkwestie Bezorgdheid over haring stand in Noordzee Anti-Schmidt demonstratie verboden frankerine WJ abonnement: Terneuzea Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 11e Jaargang Nr 3892 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum par advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,J iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 unr de kabinetsformatie Namens de formateur dr Drees heeft zijn woordvoerder gister morgen medegedeeld, dat de pu blicaties in de ochtendbladen no pens de te. verwachten samenstel ling van het kabinet in hoofd trekken wel juist zijn, al staat alles nog niet vast. Genoemd waren mej. dr. Klompé (Maatschappelijk Werk) en de heren mr Algera (Verkeer en Waterstaat)mr Cals Onderwijs, Kunsten en Wtenschappen), dr Drees (minister-president), Hof- stra (Financiën), mr Luns (Bui tenlandse Zaken), dr Mansholt (Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening), prof. dr 'amkalden (Justitie), Suurhof (Sociale Za ken en Volksgezondheid), ir Staf (Oorlog en Marine en voorlopig Overzeese Rijksdelenmr Struyc- ken (Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en P.B.O.), ir Witte (Wederopbouw en Volkshuisves ting), en prof. dr Zijlstra (Econo mische Zaken). Er zijn personen in bedoelde publikaties als minister genoemd, die nog gevraagd moeten worden. Er is nog te verwachten, aldus in ik mij altijd diep heb verheugd. De gouverneur zal voor hij zijn nieuwe ambt aanvaardt, naar de Antillen terugkeren. De benoe ming wordt een z.g. „termijnbe noeming", met dien verstande, dat b.v. op het ogenblik dat hij de terugreis aanvaardt, of waarop hij wederom in Nederland aan komt, de benoeming tot minister ingaat. Wanneer hij naar Willem- de woordvoerder, dat bij deze per- stad zal terugkeren hangt af van sonen wensen kunnen leven, die besproken moeten worden. Men kan dus nog niet spreken van een afgesloten formatieperiode. Wanneer de constituerende ver. gadering van het kabinet zal wor- enkele omstandigheden o.a. de formulering der regeringsverkla ring van het nieuwe ^kabinet, waarbij zijn aanwezigheid uiter aard vereist is. De gouverneur verwacht, uiterlijk dinsdag 16 den gehouden staat onder de hui-oktober naar Willemstad te kun dige omstandigheden nog nietnen vertrekken, vast, er is ook geen streefdatum daarvoor bekend. Evenmin is er iets bekend over de staatssecretarissen. Deze ple gen te worden aangewezen in overleg met de ministers. „Ik heb bij mijn bezoek heden middag aan het kabinet van dr Drees, tegenover hem mijn prin cipiële bereidheid uitgesproken, de leiding op mij te nemen van het ministerie van Binnenlandse Zaken, P.B.O. en Bezitsvorming. Een voorbehoud heb ik bij deze aanvaarding nog moeten maken ten aanzien van de organisatie van het departement". Dit deelde de huidige gouver neur van de Ned. Antillen mr A. A. M. Struycken, gistermiddag na zijn bezoek aan minister Drees, mede aan een redacteur van het ANP. De kranten op Cyprus hebben woensdag een brief afgedrukt van aartsbisschop Makarios aan Nicos Kranadiotis, secretaris generaal van de etnarchie, die zich op het ogenblik te Nicosia in hechtenis bevindt, omdat hij verdacht wordt van terrorisme. In de brief van Makarios, die uit de Seychellen is verzonden, staat o.m. het volgende: „Wij vol gen van verre de toestand op Cyprus naar ons beste vermogen. Wij weten niet wat de dag vap morgen zal brengen, maar wij zullen de toekomst steeds met optimisme, gegrond op hoop en vertrouwen in God, tegemoet- zien". Adlai Stevenson, de democrati- -laauiv J00A lespipueii aips kaanse presidentschap, heeft woensdag in Seattle bekendge maakt. dat een comité van vijf tig vooraanstaande zakenlieden is gevormd om hem te steunen en zijn denkbeelden in de zaken wereld te verspreiden. Het comité staat onder leiding van de katoenhandelaar William Clayton, die vroeger onder-minis ter van Buitenlandse Zaken is geweest, en de vroegere Ameri kaanse ambassadeur in Londen James Kennedy. Het voorbehoud, waarop mr Struycken doelde, betreft in hoofdzaak de personeelsformatie van het thans met de P.B.O. en de bezitsvorming uit te breiden departement van Binnenlandse Zaken. Zoals onlangs bekend werd, heeft prof, dr C. P. M. Romme voor het geval hij bij de Koningin zou worden voorgedra gen als minister van Binnenland, se Zaken als conditie gesteld, dat hem voor een juiste uitvoering van zijn taak ook de nodige outil lage ter beschikking zou worden gesteld. De P.B.O. had tot nu toe onder minister De Bruyne geen afzonderlijke staf. Over de nieuwe organisatie van het departement van Binnenland se Zaken zal nader overleg wor den gepleegd; de details ervan zijn in het huidige stadium nog niet uitgewerkt. Onder andere zullen hierover besprekingen moeten worden gevoerd met de andere betrokken departementen o.a. Economische Zaken en Finan ciën en, niet te vergeten, de lei ding van de centrale personeels dienst. EEN STAATSSECRETARIS VOOR P.B.O. Mr Struycken deelde on,s mede, dat voor de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, aan het nieuwe departement een staatssecretaris zal worden benoemd. AFSCHEID VAN DE NED. ANTILLEN Ik zal aldus mr Struyken de Ned. Antillen met leedwezen verlaten. In de periode, die ik er heb doorgebracht, heb ik uiter aard wel enige moeilijkheden on dervonden, maar niettemin be waar ik aan mijn ambtsperiode daar een bijzonder dankbare her innering wegens de vriendschap en de genegenheid die ik er heb ondervonden, niet alleen uit een kleine kring, maar ook van de zijde der bevolking en wegens het respect, dat mij als vertegenwoor diger van de Kroon werd toege dragen. Ik zal een eeuwig heimwee be houden naar de vriendschap, de vriendelijkheid, de openheid en de vrolijkheid van de Antilliaanse bevolking in haar geheel en aan het blauwe water en de zon, waar- Aldus mr Struycken in een on derhoud met het ANP. WEST-INDISCHE ZAKEN MET NAAR BINNEN LANDSE ZAKEN Nader verneemt het ANP, dat bij -de in het voornemen liggende opheffing van het departement van Overzeese Rijksdelen, het niet in de bedoeling ligt, dat het directoraat West-Indië, van dat departement zal komen te ressor teren onder Binnenlandse Zaken. Aangenomen kan worden, aldus werd medegedeeld, dat naar de mening van mr Struycken hoe wel hij in het nieuwe kabinet op het stuk van de Overzeese Rijks delen terzake meest deskundig is hij anderzijds ten aanzien van bepaalde kwesties een te gepro nonceerd standpunt heeft. Daar om ook zou mr Struycken het onjuist achten in het nieuwe ka binet ook de leiding van het di rectoraat West-Indië te aanvaar den. Woensdagmorgen heeft Kortin- gin Juliana een bezoek gebracht aan de expositie van tekeningen van Rembrandt in het rijksmu seum te Amsterdam. De vorstin, die zonder gevolg was. heeft vrijwel onopgemerkt door de andere bezoekers, van kwart vóór elf tot half één op de tentoonstelling vertoefd. De Italiaanse luchtmacht is be gonnen met de „operatie-fotogra fie", waarbij met straalvliegtui gen van het type F—84 honderd duizenden foto's van het gehele- land worden gemaakt. Op deze wijze wil men voor het eerst in Europa op zo grote schaal de deugdelijkheid van president Eisenhowers voorstel inzake luchtverkenning in dienst van de ontwapening aantonen. Het denkbeeld is uitgegaan van de minister van Defensie, Paolo Emilio Taviani. Op beschuldiging van „ernstige schending van de socialistische wetgeving" zijn volgens Radio- Boedapest op 5 oktober 1.1. vier vroegere officieren van de Hon gaarse staatsveiligheidsdienst ge arresteerd, Onder hen bevindt zich Vladimir Farkas, de zoon van een vroegere Hongaarse minis ter van Defensie, die onlangs van al zijn vroegere functies is onthe ven. Hun zaak zal spoedig voor komen aldus radio-Boedapest. Stevenson, de democratische kandidaat voor het president schap van de Ver. Staten, heeft dinsdag op een politieke bijeen komst in Seattle president Eisen hower en andere republikeinen er van beschuldigd, zijn mede deling dat de Ver. Staten een ma nier moeten zoeken om aan de proeven met de waterstofbom een einde te maken, „verdraaid" heb ben weergegeven. Volgens Stevenson had die mededeling geen kritiek ingehou den op het beleid van de rege- ring-Eisenhower met betrekking tot de ontwikkeling van de wa terstofbom, wélk beleid door Truman was begonnen". Stevenson zei: „Ik heb te ken nen gegeven, dat ik volkomen be reid ben elk beter voorstel ter bereiking van hetzelfde doel te aanvaarden, maar ik kan niet akkoord gaan met het duidelijk gebleken standpunt van de hui dige regering, dat wij niet in staat zijn iets te doen om aan deze dolzinnige wedloop naar de ondergang een einde te maken". Er zijn geen menigsverschillen tussen Engeland en Frankrijk over de kwestie van het Suez kanaal, aldus is medegedeeld in een Brits-Frans communiqué, dat woensdag te New-York is gepu bliceerd. De Britse en de Franse ministers van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd en Pineau, hadden woensdagochtend een be spreking, waarop is gebleken, dat zij hetzelfde oordeel over de toe stand hebben, aldus het commu niqué. Beide bewindslieden zijn het erover eens, dat het nodig is meer bijzonderheden over het Egyptische standpunt te verne men. Zaker^ van Groot-Brittannië, Frankrijk en Egypte zijn woens dag voor hun tweede bespreking onder auspiciën van de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, op de 38e étage van het gebouw van de wereldorganisatie bijeengeweest. In Instanbul is officieel mee gedeeld, dat een Turkse douane- barkas en een Griekse vissers- De drie Westelijke machten, Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, hebben woensdag de Sow- jet-regering opnieuw nota's doen toekomen over de Duitse hereni ging. De inhoud van de nota's is te Moskou nog niet bekend ge maakt, maar men veronderstelt, dat de drie regeringen er haar instemming in betuigen met de Westduitse houding in deze kwes tie, zoals die in de Westduitse nota aan de Russische regering d.d. 7 september j.l. was uiteen gezet. Op de Westduitse nota van september heeft de Russische re gering nog niet geantwoord. Naar Reuter uit Bonn ver neemt, dringt de Britse regering er in haar nota op aan het Rus sische gezichtspunt uiteen te zet ten hoe men daadwerkelijk de Duitse hereniging kan bewerk stelligen, waarover de regerings. hoofden van Rusland, de Verenig de Staten, Frankrijk en Groot- Brittannië het op de Geneefse conferentie van vorig jaar een werden. De inhoud van de Britse nota is woensdag in Bonn vrijgegeven. Dinsdag had de Duitse bondsre publiek een Britse nota ontvan gen, waarin de Engelse regering het recente initiatief van de rege ring te Bonn om de internationa le onderhandelingen over de her eniging weer te beginnen, met instemming begroette. In de Britse nota aan Rusland staat dat er sedert de Geneefse conferentie nog geen vooruitgang is geboekt ten opzichte van de Duitse hereniging. „De Britse re gering hoopt dat de Sow jet-rege ring het Duitse memorandum in zorgvuldige overweging zal ne men en wil meedelen, hoe naar haar mening het besluit van de Grote Vier te Genève kan worden uitgevoerd en de Duitse eenheid door vrije verkiezingen hersteld", aldus de Britse nota. Volgens de Amerikaanse nota aan Rusland, waarvan de tekst in Bonn is vrijgegeven, vormt de Duitse hereniging een belangrijk punt van de Amerikaanse politiek en zal een blijvende verdeling van Duitsland een durende vrede en veiligheid in Europa onmoge lijk maken. Derhalve juicht ook de Amerikaanse regering het Duitse initiatief toe. Ook de Franse nota gewaagt van hoop op Russische medewer king aan de uitvoering van het Geneefse besluit en noemt de hui dige toestand „niet overeenko mend met de democratische idea len". De West-Duitse regering heeft gedemilitariseerde zóne langs de oostgrens van een herenigd Duitsland voorgesteld om tege moet te komen aan de Russische bezorgdheid voor zijn veiligheid voor het geval Duitsland eens mocht toetreden tot een Westelijk militair verbond. De rede van Spaak in de Veilig heidsraad, waarin hij felle kri tiek oefende op de houding van Egypte in de kwestie van 't Suez kanaal, heeft in Egyptische poli tieke kringen een zeer ongunsti ge indruk gewekt. Tot dusver c" ,ee" t k' loofde men in die kringen de „on- boot maandagavond elkaar heb- J0 en ematigdSe houding- ben beschoten in de buurt van JBef ië s(?derl het uitbreken Ayvalik. van de crisis. Men zegt, dat vanaf de Griekse j Jn m yerband betreurt hetblad boot het eerst het vuur werd ge j Ahram," dat Spaak het nodig opend. Het incident zou nebben hppft ?pvnndpn tp verlcl&ren dst Een Britse woordvoerder bij de plaats gevonden in de Turkse ter- gevonden te Ver. Naties te New York ver klaarde naar aanleiding van persberichten, dat er geen om mezwaai in de Britse politiek in zake het Suezkanaal is geweest Het Amerikaanse blad „Washing ton Post" had gemeld, dat de Britse regering de eis van inter nationaal beheer van het kanaal had laten vallen en genoegen wilde nemen met internationaal toezicht. „The New York Times" had melding gemaakt van een Brits plan voor een compromis. Minister Lloyd heeft woensdag ook een onderhoud gehad met Krisjna Menon, minister zonder portefeuille van India. De ministers van Buitenlandse 9 ln de Sowjet-Unie worden een vijftiental nieuwe geneesmid delen voor hart- en zenuwziekten en nieuwe middelen tegen maag zweren, astma en kanker ver vaardigd. Bijna de helft van de nieuwe geneesmiddelen wordt uit planten verkregen. Volgens gegevens van het cen traal bureau voor de statistiek zijn in augustus 5253 nieuwe wo ningen gereed gekomen. In de zelfde maand van het vorige jaar werden 4843 woningen opgele verd. In de eerste acht maanden van 1956 werden 39696 woningen voltooid, tegen 34190 in de over eenkomstige periode van 1955. In de maand augustus van de jaren 1945 t/m 1955 kwamen resp. gereed: 30, 117, 809, 3132, 2648, 4717, 5049, 4591, 5061, 5836 en 4843 woningen. Gerekend tot en met augustus 1956 werden sedert de bevrijding 479.573 woningen gebouwd. In augustus werd een aanvang gemaakt met de bouw van 7171 woningen. In de eerste acht maanden van 1956 werd een be gin gemaakt met de bouw van 53.595 woningen, tegen 50.763 in de eerste acht maanden van 1955. Omdat in augustus 1956 met meer woningen werd begonnen dan er gereed kwamen, steeg het aantal in uitvoering zijnde wo ningen wederom, en wel tot 89.932 op 31 augustus 1956. Op dezelfde datum van het vorig jaar bedroeg het aantal in aan bouw zijnde woningen 77.102. De in augustus 1956 gereed ge komen woningen zijn als volgt over de provinciën en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes het aantal in de eerste acht maanden van 1956 aldaar voltooide woningen): Groningen 203 (1522); Friesland 245 (1213); Drenthe 172 (1500); Overijssel 325 (3042); Gelderland 644 (4458); Utrecht 367 (2316); Noord-Holland (exclusief Amsterdam) 481 (3857); Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 724 (5917); Zeeland 217 (1302); Noord-Brabant 804 (5689); Limburg 425 (3079); Am sterdam 229 (1758); 's-Graven- hage 249 (1926); Rotterdam 147 (1620); N.O.-polder 21 (497); Ne derland 5253 (39.696). In augustus werden 350 van de gereedgekomen woningan in een der goedgekeurde systemen ge bouwd. ritoriale wateren. (In Athene is zondag meege deeld. dat de Griekse regering kleine marine-eenheden opdracht had gegeven om naar Alexandro- polis te varen, omdat er inciden ten waren gemeld tussen Turkse grenswachten en Griekse vissers boten die op de rivier Evros voeren). Egypte bij de naasting van het kanaal door wraakgevoelens ge dreven werd. De steller van het artikel voegt er aan toe, dat Spaak „van zijn land een vazal van Frankrijk en Groot-Brittannië heeft gemaakt. Wij meenden, aldus het blad, dat België een onafhankelijk land was, dat over een zekere persoon- lijkheid beschikte." De minister van Onderwijs van Singapore heeft woensdag het ontslag van twee leraren en de schorsing van 150 leerlingen van Chinese middelbare scholen gelast, zulks als onderdeel van de regeringscampagne tegen onder mijnende activiteit van Chinese scholieren op middelbare scholen. Op het internationale visserij congres te Kopenhagen, gehou den onder auspiciën van de Inter nationale raad voor het onderzoek van de zee, dat, zoals gemeld dinsdag is geëindigd, hebben de deelnemende landen hun bezorgd heid van de haringvoorraden in het zuidelijke gedeelte van de Noordzee en dat op grond van veeljarige Onderzoekingen. Men wil door middel van het merken van haring op grote schaal, voor al in de Duitse bocht waar de z.g. blödengronden liggen, nagaan hoe groot de schadelijke invloed van de visserij op de daar voor komende jonge haring is. Voorts wil men onderzoeken of er verband bestaat tussen het interen op het „kapitaal", dat zich daar in de vorm van jonge haring bevindt en de visserij op oudere haring in de zuidelijke Noordzee. Alle deelnemende lan den Frankrijk, België, Engeland, Nederland, Duitsland, Denemar ken, Noorwegen, Zweden, Polen, Rusland en IJsland) is aanbevo len, het verdere haringonderzoek met alle middelen voort te zetten, opdat er een beter inzicht verkre gen kan worden in de stand van zaken aangaande de haringvoor- raad der Noordzee. Om tot even tuele beperking van de visserij te komen zal men over meer gege vens moeten beschikken voordat er overbevissingsmaatregelen ge nomen kunnen worden. De plaatsvervangende opper bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, de En gelse veldmaarschalk Montgo mery, heeft woensdag te Londen voor een organisatie van Engel se oud-officieren een rede gehou den over „Het panorama van de oorlogvoering in een atoom eeuw". Montgomery oefende kritiek uit op het militaire apparaat van de Noordatlantische verdragsor ganisatie en zei onder meer: „Ik ben van mening, dat de huidige situatie kritiek is. Of wij bereiden ons, met beide be nen op de grond, voor om het hoofd te bieden aan de toekomst en een oorlog met atoomwapens te overleven óf wij laten ons op alle winden meedrijven, waarbij wij onze plannen van jaar tot jaar vaststellen en gebruik ma ken van methoden, die slechts voor bepaalde doelen geschikt Australië heeft woensdag de beëindiging van zijn produktie van Canberra-straalbommenwer- pers en het ontslag van duizen den arbeiders in de verdedigings industrie aangekondigd. Deze maatregelen zouden de eerste van vele ingrijpende wij zigingen in de Australische ver dedigingsstructuur kunnen bete kenen. Leden van de Australische re gering zijn van mening, dat hier mee inderdaad de nieuwe defen siepolitiek is ingeluid, die de Australische rol in de Zuid- Oostaziatische en Zuidzee-defen- sie nauwer met die van de Ver enigde Staten beoogt te ver weven. Men vermoedt, dat de dienst plicht althans voorlopig bekort zal worden en dat in het leger nadruk zal worden gelegd op de vorming van kernen geheel mo bile stoottroepen. zijn, om tenslotte een rampzalig einde te vinden". De Engelse veldmaarschalk achtte het vervolgens noodzake lijk het vraagstuk van de defen sie op een nieuwe manier te be naderen en sprak zich in het bij zonder uit voor de versmelting van de drie wapens, hetgeen vol gens hem een grote besparing zou betekenen. Montgomery vroeg om een in lichtingendienst voor de Weste lijke landen, die beter is dan die waarover zij nu beschikken, en deed het verzoek om alle lucht strijdkrachten en de militaire eenheden, die uitgerust zijn met geleide projectielen, onder één commando te plaatsen. Hij is van mening dat de luchtmacht niet meer het voor naamste wapen is voor de onder steuning van de landstrijdkrach ten en zei, dat „wij inplaats van ons vergeefs in te spannen voor de taktische luchtmacht, de land strijdkrachten wapens moeten geven die zij nodig hebben, zoals geleide projectielen voor doelen op korte afstand en kanonnen en houwitsers die atoomgranaten kunnen afschieten". Tenslotte verklaarde Montgo mery niet te geloven dat de hui dige ingewikkelde manier van mobiliseren der Navo-strijdkrach- ten in het tijdperk van de atoom oorlog doeltreffend is. In Trondheim (Noorwegen) zijn woensdag drie vrouwen om het leven gekomen bij een brand die de tramremise van de stad geheel verwoestte. Alle 40 trams die Trondheim rijk was, zijn ver nield. Na kennisneming van de stand punten van dé personeelsverte genwoordigingen in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken met betrekking tot een door de rege ring voorgenomen herziening van de salariëring van enkele groe pen van hogere rijksambtenaren met ingang van 1 september 1956, heeft de regering besloten geen wijziging te brengen in de door haar aan deze commissie voorge legde voorstellen. In grote lijnen houdt deze her ziening een verlenging in van de salarisschalen, waasaan een ma ximum salaris is verbonden, gel dende voor de ingenieur le klas se, wetenschappelijk ambtenaar le klasse en referendaris, met 3 jaarlijkse periodieken van 29, per maand en een verhoging van de salarisschalen, geldende voor de hoofdingenieur, administra teur en hoger met 3 tot 5 perio dieken, terwijl de minima in min dere mate werden verhoogd. Tevens zal voor bepaalde groe pen in de wetenschappelijke en wetenschappelijk-technische sec tor een verbetering tot stand wor den gebracht door överbrenging van de daarop betrekking heb bende rangen in een hogere schaal, zoals bv. de rangen van hoofdingenieur A„ wetenschappe lijk hoofdambtenaar A. en van hoofdingenieur voor bijzondere diensten. In het bezoldigingssysteem zijn voorts enige, vereenvoudiging beogende, technische wijzigingen ontworpen, waar dit wenselijk en mogelijk bleek. Daarbij komt on der meer de rang van administra teur A. te vervallen. Voor de functionarissen, die thans deze rang hebben, wordt een over gangsregeling getroffen. De inpassing van meergenoemd personeel in de nieuwe salaris- De massale „anti-Schmidt"- demonstratie, die a.s. vrijdag op het Merdekaplein in Djakarta zou worden gehouden, is door de po litie van Djakarta verboden. Dit werd woensdag medegedeeld door de leider van de „Anti-sub versieve beweging", Eddy Abdur Rachman. Op deze massa-bijeen komst zou een resolutie worden aangenomen, waarin de doodstraf tegen Schmidt wordt geëist. Abdur Rachman gaf te kennen, dat een delegatie zal worden af gevaardigd naar de president van het hooggerechtshof, de minister president, het parlement en de politie-autoriteiten om tegen deze beslissing van de politie te prote steren. Volgens zijn mening is het verbod een schending van de Indonesische grondwet. Hij zeide, dat het comité, dat de bijeenkomst wilde organise ren,- de doodstraf tegen Schmidt eist „omdat het duidelijk is, dat hij in Indonesië subversieve han delingen heeft gepleegd". Het is niet de bedoeling van het comité, zich in de rechtspraak te men gen, doch uitsluitend om de opi nie van het volk en de jeugd be kend te maken", volgens hem is dit de meest belangrijke factor, waarmede een progressieve justi tie rekening moet houden. Vijf tien jaar gevangenis achtte Ab dur Rachman geen voldoende straf voor Schmidt. schalen, zal plaats vinden onder directe toekenning van 2 a 3 pe riodieke verhogingen, zulks me de afhankelijk van de mate, waarin ook de minima der scha len zijn verhoogd. Van de herziening zijn uitge zonderd de ambtenaren of groe pen van ambtenaren, waarvan de bezoldiging in het verleden reeds is vernoogd, vooruitlopende op deze herziening. Zo heeft b.v. ten aanzien van cle leraren bij het V.H.M.O. en N.O. reeds in 1953 een dergelijke salariscorrectie plaats gevonden. Het Amerikaanse tijdschrift „The American Weekend", dat in West-Duitsland verschijnt, heeft al zijn lezers opgeroepen een Amerikaan uit te nodigen hun vriend te worden. Deze oproep is een gevolg van de verklaring van de bevelhebber van het zevende Amerikaanse leger, generaal Clarke, dat „de soldaat zich niet bij een Duitse familie mag in dringen, doch op een uitnodiging moet wachten". RUSTIG WEER. De depressie-activiteit die ook woensdag op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan voor kwam. heeft zich vrijwel niet naar het zuiden uitgebreid. Een langgereKt hogedruicgebied, dat zich van de Oceaan uit via ue En gelse eilanden naar Midden-Euro pa uitstrekt verhindert dit. In het rustige weer, dat in ver band hiermee ook in onze omge ving heerst, zal daarom ook he den voortduren. Aangezien er woensdagavond op de meeste plaatsen maar weinig bewolking was, daalde de temperatuur flink en vormde zich op verschillende plaatsen mist. Het is waarschijn lijk, dat deze mist in de ochtend maar moeizaam zal oplossen, zo dat op de meeste plaatsen pas in de middag enkele zonnige perio den zullen voorkomen. Waar de mist of bewolking lang aanwezig blijft, zullen de middagtemperaturen niet zo hoog kunnen worden als woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Droog weer. Droog weer met in de ochtend op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking en later op de dag plaatselijk zonnige perioden. Weinig wind. Dezelfde middag- temperaturen als gisteren of iets lagere. VRIJDAG 12 OKTOBER. v.m. n.m. Breskens 7.05 7.49 Terneuzen 7.40 8.24 Hansweert 8.20 9.C4 Walsoorden 8.30 9.14 ZON MAAN op onder op onder Oct. 12 7.01 17.55 14.42 13 7.03 17.53 15.08 0.10 14 7.05 17.50 15.30 1.15 15 7.07 17.48 15.50 2.21 16 7.08 17.46 16.09 3.27

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1