BINNENLANDS NIEUWS 7 Liefde in de storm wat doet U op Terneuzen en zijn voor gemeentebegroting 1957 Nieuws in 't korx 17 oktober Tijdelijke opheffing beursdwang schippersbeurzen Nederlander schenkt Statenbijbel aan het Amerikaanse volk gebied Groie bedrijvigheid op elk De stadsuitbreiding gaat met rasse schreden voort Met vertrouwen ziet het gemeentebestuur de toekomst tegemoet De strijd tegen opstandelingen in Birma De ontwerpbegroting, welke door Burgemeester en Wethou ders van Terneuzen aan de raad is overgelegd en in november a.s in openbare behandeling zal komen, bevat het volgende voorwoord: verantwoord de posten zodanig te besnoeien dat de voorzieningen ontoereikend zouden worden. „Bij de overdenking van het bij deze begroting te stellen voor woord zijn onze gedachten onwil lekeurig teruggegaan naar de ge- Deze politiek geeft blijkens eigen ervaring een averechtse uitwer- r.«lf niftt mot «chiedenis der gemeente want zo ------ als een algemeen bekend gezeg- king. Zitten wij nu zelf met met de luidt„In het verleden ligt het heden en in het nu wat komen Aan de levendige havenactivi teit kwam bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog een abrupt einde. Het vredesjaar 1918 bracht voor de gemeente geen herstel van de oude gunstige voorwaarden daar de speciale spoorwegtarieven voor de haven werden ingetrokken. Sedertdien heeft Terneuzen steeds moeten worstelen om haar begroting, en dan nog een zeer sobere begroting, sluitend te krij gen. De nieuwe begroting onder scheidt zich op dit punt in mets van één van haar voorgangsters ondanks alle veranderingen en verbeteringen die in de loop der jaren in de financiële betrekkin gen tussen het Rijk en de ge meenten zijn aangebracht. Er is dus voor onze gemeente mets nieuws onder de zon. Ook in de twintiger jaren, toen in Neder land algemene welvaart heerste, moest Terneuzen haar karige in komsten inzetten om de werk loosheid, die al in 1914 was ont staan, enigermate het hoofd te kunnen bieden. Met alle ernst hebben wij ge tracht de begroting, afgezien van de nieuwe uit te voeren kapi- taalswerken, in balans te bren gen. Wij meenden alzo met te meer vrijmoedigheid te kunnen aankloppen bij de minister van Binnenlandse Zaken ter verkrij ging van een verhoogde subjec tieve bijdrage uit het gemeente fonds tot dekking van de jaar lijkse lasten uit de kapitaalswer- ken voortvloeiende. Daartoe zijn de ontvangsten ex tra scherp geraamd en zijn alle uitgaven opnieuw getoetst. In de posten van openbare werken zijn nagenoeg geen uitbreidingen op genomen. De verhoogde ramingen spruiten alleen voort uit de ge stegen lonen en materiaalprijzen en uit de vergroting van het ver zorgingsgebied tengevolge van het tot stand komen van geheel nieuwe woonwijken. Ons college achtte het ook niet lasten, die men uit verkeerd be grepen zuinigheid vroeger ver zuimd heeft te aanvaarden? De toekomst heeft genoeg, te dragen aan haar eigen lasten, het ver schuiven van uitgaven van nu naar die onzekere toekomst heeft derhalve geen enkele zin. Niettegenstaande de stringente beoordeling van alle daarvoor in van het Rijk voor de overname van werkelijkheidszin zullen ge tuigen en de provincie mede haar steun wil verlenen, hebben wij grond voor de verwachting dat een gezonde ontwikkeling voor de deur staat. Het herstel van de speciale spoorwegtarieven zullen wij evenwel steeds onze landsre gering moeten voorhouden als 'n recht voor onze haven. Voor het uitbreidingsplan is de toekomstige loop van het kanaal thans geen sta-in-de-weg meer. Men kan nu althans wel aange ven waar een uitbreidingsplan kan worden geprojecteerd. Voor Sluiskil is dit eveneens van groot belang. De vaststelling van een plan in onderdelen ook voor Sluiskil kunnen wij in het aan staande jaar tegemoet zien. De wijziging van de regeling tot verdeling van het bouwvolu me heeft grotere bouwactivitei ten tot gevolg. De in de laatste raadsvergadering genomen be sluiten tot grondaankoop en -ver kopen spreken in dit opzicht een duidelijke taal. In Sluiskil werd weer grond ver kocht voor de bouw van een zes tigtal woningen. Naast de particuliere bouw zal de bouw van woningwetwoningen nodige expansie van de Christe lijke school voor U.L.O. komen aan de orde. De uitbreiding van de school der Gereformeerde Ge meente is alsdan tevens moge lijk. Het Petrus Hondiuslyceum met annex Middelbare meisjes school eist een nieuw schoolge bouw. Met het oog op de in te voeren drie-jarige cursus zijn voorzieningen noodzakelijk ten behoeve van de Lagere Techni sche school. Wat het onderwijs betreft ma ken wij hier nog even melding van de stichting van een school voor uitgebreid technisch onder wijs in de kanaalzone. Alle beschikbare reserves heb ben wij ingezet om als het kan de stichting van het zwembad in 1957 in elk geval gedeeltelijk uit te voeren, maar dit is in de eer ste plaats ook nog arhankelijk van de Rijksgoedkeuring, die voor deze bouw moet worden verkre IN DE BIOSCOOP GEARRESTEERD. De Maastrichtse recherche heeft in een bioscoop aangehouden de 30-jarige chauffeur-monteur F. W., afkomstig uit Maastricht. De man werd reeds enige tijd door de politie gezocht wegens dief stallen te Maastricht, Valkenburg tige dienst en een loonsverhoging van 1,25 per week, onafhanke lijk van een tariefsverhoging. STOFFELIJK OVERSCHOT OPGEHAALD Maandag heeft de Rijkspolitie uit de Oude IJssel bij Ter borg het stoffelijk overschot opgehaald Ivan de 72-jarige Th. J. Slutter uit en Brunssum. Hij wist echter jrffen g js zondagavond, vermoe delijk door de duisternis misleid, met zijn rijwiel in het water ge reden. Een meisje uit Gendringen die het ongeval zag gebeuren is hem nagesprongen, maar heeft de man, die zich hevig verzette los moeten laten. Het Tweede Kamerlid de heer Van de Wetering heeft aan de minister van Verkeer en Water staat de volgende schriftelijke vragen gesteld: if Het Amerikaanse vliegdek- schip „Enterprise", dat twintig jaar oud is, zal gesloopt worden In de tweede wereldoorlog bracht de ..Enterprisse" 71 schepen tot zinken. Haar luchtafweerschut schoot 911 Japanse vliegtuigen neer De Japanners meldden zes maai. dat de „Enterprise" tot zin ken was gebracht, doch het schip is in de vier oorlogsjaren geen dag buiten gevecht gesteld ge weest. Pogingen van particulie ren om voldoende geld bijeen te brengen om het schip als natio naal monument te behouden, zijn mislukt. if Volgens radio-Moskou zullen eind van dit jaar zestien cafés en broodjeswinkels in de Sowjet Unie uitgerust zijn met automa ten voor het serveren van brood jes en dranken. if De Poolse vlieger Zygmunt Gosciniak, die de vorige maand met een Mig-straaljager naar Bornholm uitweek, heeft dinsdag politiek asiel gekregen. De Pool se autoriteiten hadden zijn uitle vering geëist. if De politie van Innsbrück zal in het vervolg iedere chauffeur die dronken achter het stuur van zijn wagen wordt aangetroffen on middellijk drie dagen opsluiten. if De communistische autoritei ten in -Kanton (China) hebben be kendgemaakt, dat vier nationalis tische agenten zijn gearresteerd die op 1 oktober, de nationale feestdag in communistisch-China openbare gebouwen hadden wil len opblazen. if Een gerechtshof in Maagden burg (Oost-Duitsland) heeft vijf mannen wegens spionage voor de Amerikaanse geheime dienst ver- oordeeld tot gevangenisstraffen die variëren van één tot zeven jaar. getoond van een bouwplan om vattende ongeveer vijfhonderd woningen te realiseren in de Ze ven Triniteits- en Zuidlandpolder. Uiteraard zijn met de bouw meer dere jaren gemoeid, maar er is bereikt dat een gehele wijk ont staat waar één stedebouwkundi- ge gedachte heerst. Over dit resultaat spreken wij onze voldoening uit. Met vreugde constateren wij de sterk verhoogde bouw-activiteit, waarbij wij terloops opmerken dat de overzichten van de wo ningnood, die de dienst voor maatschappelijke zorg periodiek verstrekte, tenvolle zijn beves tigd door de uitkomsten van de woningtelling die in het voorjaar heeft plaats gevonden. In de directe omgeving van de evengenoemde woningwetbouw is plaats ingeruimd voor het sportcentrum en het nieuwe lyceum. De aanleg van het sport centrum gaat geregeld verder. Dit jaar werden reeds twee velden ingezaaid. Het nijpend gebrek aan sportvelden zal na een twee tal jaren, voor wat de kom be treft, tot het verleden kunnen be horen. In het uitbreidingsplan voor Sluiskil zal een sportveld worden opgenomen. Wij weten dat dit deel van de gemeente hier van niet verstoken kan blijven. Aan de verwezenlijking zullen wij medewerken. De bouw van een politiebureau annex badhuis te Sluiskil kon nog niet de Rijksgoedkeuring verwer ven. Wij achten de bouw dermate urgent dat wij het plan voor 19o7 opnieuw op de begroting hebben gebracht. De verlichting van de Kanaal weg voldoet thans zeker aan mo derne eisen. Tussen de Rijkswaterstaat en ons college is overeenstemming bereikt omtrent de aanleg van de toegangsweg van de Kanaal- weg naar de Nieuwe Kerkstraat en Benedenweg met omgeving, waardoor ter plaatse een aanzien lijke verbetering zal ontstaan. Met de uitbreiding van de R. K.- school te Sluiskil is thans een aanvang gemaakt. De scholen bouw gaat ook in de kom gesta dig verder. De R. K.-jongens school nadert de voltooiing. De uitbreiding van de R. K. school voor U.L.O. kan nu de nodige verbouwing ondergaan. In sep tember 1956 moesten verschillen de aanvragen tot toelating op deze school wegens plaatsgebrek worden afgewezen. Met de bouw van de nieuwe Hervormde school zal men in 1957 kunnen aanvan gen. De verhuizing van de Chris telijke school Jozinastraat en de plan voor het aanstaande jaar kloppend te krijgen en sluit de gewone dienst, zonder daarbij nog rekening te houden met de nieu we kapitaalsinvesteringen, met een nadelig saldo af. Helaas moest U evenals in 1956 ook thans weer voor 1957 besluiten aan de minister van Binnenland se Zaken een verhoogde subjec tieve bijdrage te verzoeken. Op zakelijke gronden bepleiten wij bij de hogere colleges de nodige middelen te willen toestaan. Moge het beeld van de begro ting weinig hoopvol zijn, de ont wikkeling van de gemeente m voortgaande lijn is niet meer te stuiten. Toen de uitbreiding van de ge meente zich na 1945 snel ging voltrekken, kwam uw raad te staan voor de dubbele taak: het inhalen van een enorme achter stand van jaren en het besluiten tot uitbreiding van de gemeente met voorzieningen op het gebied van de volkshuisvesting, volks gezondheid, volksontwikkeling, de maatschappelijke zorg en de sti mulering van de culturele be langstelling. Behalve deze factoren waren er de onzekerheid van de toekomst van het kanaal Terneuzen—Gent en van de uitvoering der water staatswerken voor de oeververde diging, waardoor bepaalde kapi- taalswerken niet op het hiervoor meest gunstige tijdstip tot uit voering konden komen. Op 28 oktober 1953 besloot U tot deelname in de N. V. „Haven Terneuzen" en op 13 september 1956 kon U in principe besluiten tot overname van de Rijksha vens. Wanneer nu de voorstellen gen. Mogelijk kan ook de huisves ting van de openbare bibliotheek tot een oplossing komen. In de tegenwoordige omstan digheden achten wij het alleen geoorloofd inzake de stadhuis bouw slechts de plannen met de architect te bespreken. De huis vesting van de gemeentelijke diensten baart evenwel steeds grotere zorg, terwijl ook de re presentatieve taak van het ge meentebestuur bij de toenemende groei van Terneuzen steeds moei lijker te vervullen wordt. Wij achten onze colleges geluk kig te mogen bouwen aan de ont wikkeling van onze gemeente, vol leven. Moge ook in de toe komst de voor deze gemeente kenmerkende zakelijke gezonde sfeer tussen onze colleges blijven heersen. Moge God beide colleges die wijsheid schenken, welke nodig is tot het nemen van de juiste beslissingen." steeds te ontkomen, totdat hij in de bioscoop werd gesignaleerd. Na afloop van de voorstelling verborg hij zich boven achter de stoelen, waar hij door de politie werd ontdekt. Hij wordt ervan verdacht verschillende goederen te hebben ontvreemd, o.a. een bromfiets, een costuum en lood kabels. Hij werd dinsdag voor de officier van justitie geleid. STEUN VAN STAKING NU VOOR KANKERBESTRIJDING. Het comité, dat de actie der typografen in de hoofdstad, en kele weken geleden, heeft geleid en voor de kosten daarvan gel den had ingezameld, heeft thans het batig saldo op de rekening ONGEVAL OP ALKMAARSE KERMIS Maandagavond om elf uur is in de motorsteilwand op de Alk- maarse kermis een van de motor acrobaten, de 30-jarige P. O. uit Amsterdam, tijdens een rit geval len. Hij wilde zijn rit juist eindi gen, toen hij van ongeveer vijf meter hoogte met zijn motor naar omlaag viel. Met een ernstige wond aan het voorhoofd en een zware hersenschudding is hij van het Koningin Wilhelmina-,naar ziekenhuis te Alkmaar fonds gestort. overgebracht. AMSTERDAMSE TAXI. CHAUFFEURS STAKEN DOOR. De Amsterdamse taxichauffeurs, die nu 138 dagen staken, hebben op een besloten vergadering met de stakingsleiding het besluit ge nomen zo werd na afloop medegedeeld dat zij de actie voortzetten totdat hun eisen zijn ingewilligd. Deze zijn: 3 pet. over 1955 op basis van 56.80, een toe slag van ƒ2,15 voor onregelma- Heeft de minister bij zijn be sluit om vanaf 8 oktober a.s de beursdwang voor enkele belangrijke schippersbeurzen tijdelijk op te heffen overwo gen dat hiermede het prin cipe van de evenredige vrachtverdeling in de bin nenlandse wilde vaart gedeel telijk wordt prijsgegeven en zodoende de weg kan wor den geopend om de terugkeer te bevorderen van de on sociale toestand, waarin de schippers vóór de invoering der evenredige vrachtverde ling zich bevonden? 2. Meent de minister werkelijk, dat door deze maatregel er belangrijk meer tonnage aan de markt zal komen, tenzij de verladers de nu vrije vrachtprijzen zodanig om hoog stuwen, dat deze de toets der vergelijking met de internationale vrachtprijzen kunnen doorstaan, in welk geval de prijspolitiek der re gering wordt doorbroken? 3. Kan de minister niet het kwaad der beursmoeilijkhe- den in de wortel aantasten door zodanige herziening der al te lage vervoerstarieven te bewerken, dat het beginsel van de vervoerszekerheid van de zijde der schippersor- ganisaties ter hand worden genomen? 4. Heeft de minister kennis ge nomen van het feit, dat de verantwoordelijke schippers organisaties niet alleen deze maatregel betreuren, doch tevens de verantwoordelijk heid voor de juiste uitvoe ring van de genomen maatre gel niet kunnen aanvaarden? 5. Kan de minister mededelen waarom, ondanks de aan ze kerheid grenzende waar schijnlijkheid. dat uitsluitend door te lage binnenlandse ta rieven geen belangrijk meer dere tonnage aan de markt zal komen en ondanks de ernstige en gemotiveerde be zwaren de schippersorgani- saties, toch aan de wensen der verladers eenzijdig is te gemoet gekomen? 6. Kan de minister de verzeke ring geven, dat de genomen maatregel op 15 januari 1957 zal worden ingetrokken? KERST- EN NIEUWJAARS CORRESPONDENTIE. Zeepostcorrespondentie, waar van het de bedoeling is dat zij de geadresseerden vóór Kerstmis c.q. Nieuwjaar a.s. bereikt, moet uiter lijk op de hierna vermelde data worden verzonden. Algerië (Algiers) 13 dec.; Ameri ka (New York) 26 nov.; Argentinië (Buenos Aires) 17 nov.; Australi sche statenbond 7 nov.; Bolivia (La Paz) 17 nov.; Brazilië (Rio de Ja neiro en Santos-) 17 nov.; Brits- Guyana (Georgetown) 10 nov.; Brits Oost-Afrika (Mombasa en Dar-Es-Salem) 22 nov.; Canada (Montreal) 22 nov.; Ceylon (Co lombo) 20 nov.; Chili (Valparai so) 3 nov.; China (nationalistisch gedeelte) 10 nov.; China (volksre publiek) 20 nov.; Columbia (Ba- ranquilla) 10 nov.; Costa Rica (San José) 22 nov.; Cuba (Havana) 22 nov.; Ecuador (Quito) 22 nov.; Egypte (Cairo, Alexandrië en Port Said) 3 dec.; El Salvador (San Sal vador) 22 nov.; Goudkust (Takora- di) 22 nov.; Guatemala (Guatema la) 22 nov.; Haiti (Port au Prin ce) 22 nov.; Hongkong 9 nov.; In dia (Bombay) 20 nov.; Indonesië (Djakarta) 6 nov.; Irak (Bagdad) 3 dec.; Iran (Teheran) 3 dec.; Is raël (Haifa en Tel Aviv) 30 nov.; Japan (Yokohama) 2 nov.; Liba non (Beyrouth) 3 dec.; Liberia (Monrovia) 28 nov.; Malaka (Sin- apore en Kuala Lumpur) 9 nov., Marokko (Casablanca) 10 dec.; Mexico City) 28 nov.; Nederlandse Antillen (Willemstad en Oranje stad) 17 nov.; Ned. Nieuw-Guinea (Sorong) 22 okt.; Nieuw-Zeeland (Wellington) 1 nov.; Nigenë (La gos) 22 nov.; Pakistan (Karachi) 9 nov.; Paraguay (Asuncion) 17 nov.; Peru (Lima) 22 nov.; Phi- lippijnen (Manilla) 9 nov.; Rho desia (Bulawayo) 23 nov.; Saoedi (Djeddah) 26 nov.; Senegal (Da kar) 28 nov.; Sierra Leone (Free town) 22 nov.; Soedan (Kartoem) 3 dec.; Suriname (Paramaribo) 10 nov.; Syrië (Damascus) 7 dec.; Thailand (Bangkok) 6 nov.; Trini dad (Port of Spain) 26 nov.; Tu nis (Tunis) 10 dec.; Uruguay (Montevideo) 17 nov.; Venezuela (La Guaira) 17 nov. en Zuid-Afri ka (Kaapstad) 23 nov. De overtochtsduur is berekend tot de plaatsen achter de landen vermeld. Voor andere bestemmin gen is in het algemeen verzending met een vroegere gelegenheid ge wenst. ONEERLIJK DEN HAAG In de Talinglaan is een inslui ping gepleegd. Meegenomen wer den een radiotoestel, een porte feuille met 225, een pormonnaie met 30, een spaarvarken met 5 en een spaarbusje met 2,50. Eveneens is in de Van Neck straat een insluiping gepleegd, waarbij drie gouden ringen zijn weggenomen, alsmede een pistool met munitie. Uit een zaak in tweedehands materiaal werden sigaren en eni ge kilo's lood ontvreemd. Uit een fotowinkel aan de Be- zuidenhoutseweg werden drie kleinbeeldcamera's ontvreemd ter waarde van 1625. De dieven had den daartoe de étalageruit inge slagen. Aangehouden is de 22-jarige mevr. M. B.—H., die tijdens een bezoek aan kennissen uit een col bertjasje 1500 uit een portemon- naie had weggenomen. Het geld is bij haar thuis in toeslag geno men. Na verhoor is zij heengezon den. WIM VINK IN STOC KHOLM AAN HERSENTUMOR GEOPEREERD. De 10-jarige Wim Vink uit Am sterdam is vorige week door de vermaarde Zweedse chirurg pro fessor Olive Crona in Stockholm aan een hersentumor geopereerd. Het comité De Palmgracht- school, dat Wims uitzending naar Zweden financieel mogelijk maakte, heeft bericht ontvangen, dat de operatie tot dusver is ge slaagd en kleine Wim het naai omstandigheden redelijk goed maakt. Als het genezingsproces verder normaal verloopt, dan kan Wim over ongeveer drie weken in Amsterdam terug worden ver wacht, zo werd uit Stockholm aan het comité bericht. Een drie eeuwen oude Neder landse Statenbijbel is maandag avond per K.L.M. van Schiphol naar New York gebracht onder de hoede van gezagvoerder J. G. Roosenburg. Deze zeidame bijbel is een ge schenk van de 80-jarige Katwij- ker Nicolaas van der Mey, aan het Amerikaanse volk. De heer Van der Mey, die zes tig jaar geleden per stoomschip nar Amerika reisde, is daar tij dens de Spaans-Amerikaanse oorlog als vrijwilliger in dienst geweest van het tweede regiment van Arkansas, een feit, waaraan hij sedert enkele jaren een mooi pensioen dankt. Om zijn erken telijkheid hiervoor te tonen heeft door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: HERMAN ANTONSEN 33). (Nadruk verboden.) Hij wankelde even, maar stak daarop zijn hand uit om haar overeind te helpen. Ze vermeed zijn hulp en stond vlug en schijn baar zonder inspanning op. Ook vermeed ze zijn strakke blik en keek naar de warrige struiken langs het strand. „Ik geloof dat hier geen levend wezen te vinden is,'' mompelde ze. „Het komt me zo onbewoond voor. En zover we kunnen zien is nergens anders land te ontdek ken." „Kom kom. we kunnen toch zo maar niet buiten bereik van ieder menselijk wezen weggedreven zijn", zei hij bemoedigend. „Ik hoop alleen maar, dat de rest van ons gezelschap even fortuinlijk als wij „Toe!" smeekte ze weer, „laten we helemaal niet over wat er ge beurd is, praten. Ik zou helemaal van streek raken, als je dat deed en ik wil zo graag de moed erin houden." Het was alsof zij een klap in zijn gezicht kreeg. Ze hield op slot van zaken wel van Julian Faust. Als dat niet het geval was, kon ze niet zo spreken en voelen, meende Robin. „Nu goed dan." zei hij met vol komen voorgewende luchthartig heid. „We zullen ons dan maar verbeelden dat we Robinson Cru soe en Vrijdag zijn. Ik weet nu ten minste hoe die oude heer zich gevoeld moet hebben, toen hij o;5 zijn onbewoonde eiland aanspoel de. Als we nu eens rond gingen kijken!" Zij aan zij liepen ze zwijgend naar het bos van hoge bomen, dat met Spaans mos was over woekerd. Hier en daar stond een groepje dwergdennen of een klei ne palm. Onder hun voeten strek te zich een fluweelachtig groen tapijt uit en de lucht was ver dijs? Nooitvoor hen beiden niet. Hij en zij stonden even ver van elkaar als de polen en dat zou altijd zo blijven. „Hier hebben we een helling, die misschien ergerfs heenvoert," wees Robin. „Ik zal er eens tegen opklimmen en een kijkje nemen. Jij doet misschien beter even hier te blijven, want het is nogal steil." „Ik ga mee," zei Gwynne be slist, gejaagd over haar schouder omkijkend. „Ik ben bang voor wïlde beestenen Hij stak haar de hand toe, maar ze deed of ze het niet zag en volgde hem. Robin wierp een snelle zijde lingse blik op Gwynne. Ze had haar handen laten zakken en haar bleke gelaat van hem afge wend. Met haar wipneusje en korte bovenlip had ze nog zo'n echt kinderlijk gezichtje. Haar roodbruine haar krulde zo ver rukkelijk mooi om haar blauw dooraderde slapen. Zelfs de ver kreukte en verfomfaaide japon kon niets aan haar schoonheid afdoen. Hij verlangde haar in zijn ar men te nemen en aan zijn hart te drukken. Hij wilde haar zo graag rukkelijk koel op de plekken verklaring geven van wat vooi waar de hitte der zon niet door- een meisje, zo oprecht en waar- I heidlievend als zij, zo onver klaarbaar moest wezen. Hier in de wijde stilte, met hun beiden op dit verlaten stukje grond, zou hij haar wel kunnen overtuigen, dat hij het eerlijk met haar meen de. Ze had immers vroeger van hem gehouden? Geen meisje was in staat haar liefde voor een man drong. Robin was de eerste die begon te praten. „Heerlijk hier, vind je niet? Het lijkt wel een paradijs." Het meisje gaf geen antwoord. Een vurige blos was omhoogge stegen naar haar wangen. Ze keek recht voor zich uit. 'n Para- ronduit te bekennen, als Gwynne die avond gedaan had. hoe lang geleden En het was toch ook zo volkomen natuurlijk, dat daarna een diepe verachting voor hem was gaan koesteren. De morgen volgend op die verrukke lijke avond, had Ambrose Mait- land de verloving met Inez aan gekondigd. Gwynne volgde Robin rustig en met vaste schreden. Ze deed haar best nergens aan te denken. Dat was meende ze, nog het bes te. En maar doen „alsof" zoals ze bij haar kinderspelen zo vaak gedaan had. En terwijl ze dan ook naar bo ven klauterden, begon ze vlug en aan één stuk door over haar jeugd te praten en de spelletjes, die ze toen deed. „We deden vaak of we ergens op een verlaten eiland zaten en stelden ons dan voor, dat we een prachtig hol vonden. O, kijk toch eens! Daar heb je warempel iets dat er op lijkt. Zie je het ook?" In haar opgewondenheid greep ze zijn arm beet en wees hem op een verhevenheid op de top van de heuvel. Met versnelde schre den gingen ze erheen. De heuvel was heel steil en nu en dan gleed Gwynne uit. Tel kens stak Robin meteen zijn hand uit, om haar te steunen, maar onmiddellijk scheen ze zich de klove tussen hen beiden te her inneren en sloeg zijn aanbod af, hij besloten zijn fraaie bijbel te schenken aan het Amerikaanse volk. Op het vliegveld van New York zal de bijbel vandaag worden overgedragen aan de heer Meloin H. Baker, voorzitter ran de na tionale bijbelweek, die van 15 tot 21 oktober in Amerika wordt ge houden en waaraan vele Prote stanten, Katholieken en Joden in de U.S.A. zullen deelnemen. Ge durende deze periode zal de bij bel worden tentoongesteld in de étalage van het K.L.M.-kantoor aan Fifth Avenue. Na de bijbelweek zal de bijbel op 24 oktober in het bijzijn van de Nederlandse ambassadeur in het stadhuis van New York door de heer Meloin H. Eaker worden overhandigd aan de voorzitter van de Newyorksche gemeente raad, mr. Abe Stark, waarna het kostbare boek een definitieve plaats zal krijgen in het gebouw van de „New York Historical So ciety", waar talrijke oude docu menten en voorwerpen nog her inneren aan de tijd dat New York nog Nieuw-Amsterdam heette. Naar verluidt hebben commu nistische opstandelingen in Bir ma acht leden van een voetbal ploeg van het Birmaanse leger in een hinderlaag bij Pyoe, 200 km ten noorden van Rangoon op de weg naar Mandalay, om het leven gebracht. Drie leden van de ploeg worden vermist, en drie werden door versterkingen van het leger en de politie bevrijd. Zij waren ernstig gewond. Na een kort ge vecht met de versterkingen trok ken de opstandelingen zich terug. De stoker van een voorbijrijden de trein, die door de rebellen was beschoten, liep verwondingen op. if Een voormalige chirurg van de Duitse luchtmacht, dr. Heinrich Rose, heeft de hoogste onder scheiding voor burgers van de Amerikaanse luchtmacht gekre- ïnneien eu "J" üen VOOr Zijn Hij kneep telkens de lippen strak zoek ^ar verblinding van vhe- opeen. Wat had ze toch een af keer van hem. (Wordt vervolgd.) gers door atoomontploffingen, nachtblindheid e.d. op de Ameri kaanse luchtbasis te Sanantonio in Texas.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2