D r. W. Drees formateur Het debat over het Suezkana ai in de Veiligheidsraad HET PROCES IN POZNAN Hond De communistische hulp aan de Verki lezingen in uras De Financial Times over de plannen voor een Europese gemeenschappelijke markt Om de eenheid van Duitsland WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DE KABINETSFORMATIE AKKERTJES minder ontwikkelde gebieden Weeroverzicht WOENSDAG 10 OKTOBER 1956. 11e Jaargang Nr 3891 EERSTE BLAD DE VAART DOOR HET SUEZK AN AAL Amerikaanse hulp voor het onderhoud van het Suezkanaal? „H.M. de Koningin heeft hedenavond op het paleis Soestdijk dr W. Drees ont vangen en hem opdracht ge geven tot het vormen van een kabinet. Dr Drees heeft Hare Ma jesteit verzocht de opdracht in beraad te mogen houden." Mijngasontploffing in Zuid-Afrika Totale inschrijvingen op nationale Franse lening bijna 313 miljard frank Verklaring van Sjepilof Argentijns schip zinkende bij Braziliaanse kust Rheumatiek? Spit in Uw rug? flitsen Uw klachten weg.' Betoging te Lanaken Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 utfr VIJFTIEN LANDEN RICHTEN ZICH TOT V. N. INZAKE NED. NIEUW-GUINEA. Vijftien Afrikaans-Aziatische landen hebben dinsdag formeel de Verenigde Naties verzocht de kwestie Nieuw-Guinea te plaat sen op de voorlopige agenda van de algemene vergadering. Vertegenwoordigers van Afgha nistan, Egypte, Birma, India, In donesië, Cambodja, Ceylon, Irak, Jordanië, Saoedi-Arabië, Libanon, Syrië, Libië, Yemen en Pakistan hebben een schrijven aan de se cretaris-generaal, Dag Hammar- skjoeld, ondertekend. In een toelichtend memoran dum verklaart de Indonesische delegatie, dat de kwestie Nieuw- Guinea een gezwel blijft in de verhouding tussen Indonesië en Nederland. In wijder verband, als overblijf sel van een koloniaal vraagstuk, dat niet is opgelost, tast het op schadelijke wijze het gehele sa menstel van internationale be trekkingen in dat deel der we reld aan, aldus het memorandum. Wij blijven van mening, dat de Verenigde Naties de verantwoor delijkheid en plicht hebben verde re pogingen te doen tot het vin den van een vreedzame oplossing voor dit lang bestaande politieke geschil tussen twee leden-staten. Een dergelijke vreedzame oplos sing zou zeker bijdragen tot ver betering van de betrekkingen tussen beide landen niet alleen, maar ook tot de vrede en veilig heid van de betrokken gebieden, aldus de toelichting. In scheepvaartkringen te Port Said is meegedeeld, dat maandag 56 schepen door het Suezkanaal voeren. Dit is het hoogste aantal in een dag sedert de naasting van de kanaalmaatschappij op 26 juli. Het Egyptische orgaan voor het Suezkanaal heeft de bond van scheepsofficieren van Malakka medegedeeld, zijn aanbod van loodsen voor het kanaal niet te behoeven aanvaarden daar Egyp. te de moeilijkheden door het te kort aan loodsen reeds overwon nen heeft. Senator Estes Kefauver, de democratische kandidaat voor het vice-presidentschap bij de aan staande verkiezingen in de Ver. Staten, heeft maandag in een ver kiezingsrede gezegd, dat de Ame rikaanse politiek president Nas ser van Egypte de kans geboden heeft, zich van het Suezkanaal meester te maken. De Ver. Staten hadden de Engelsen aangespoord, de Suezkanaalzöne te ontruimen en lieten toe, dat Nasser de scheepvaart met Israël 'bleef blok keren, waardoor hij werd aange moedigd nog een stap verder te gaan en zich van het kanaal mees ter te maken. Kefauver was van mening, dat de nadruk meer op de mensen en minder op de olie gelegd diende te worden. De president-directeur van het Egyptische beheersorgaan voor het Suezkanaal, dr. Helmy Bah- gat Badawi, tracht de steun van Amerikaanse olie- en scheep vaartmaatschappijen te verkrij gen voor het onderhoud en mo dernisering van het Suezkanaal, aldus is in diplomatieke kringen te Washington vernomen. Een woordvoerder van de Egyp tische ambassade in de Ver. Sta ten zei, dat dr. Badawi, die vo rige week te New York is aan gekomen. besprekingen voert met klanten om zich op de hoogte te stéllen van hun huidige en toe komstige behoeften. Volgens de woordvoerder heeft Egypte bui tenlands geld en buitenlandse deskundigen nodig voor de uit voering en de ontwikkeling van het kanaal. Een deel van deze hulp kan misschien van de zijde van belanghebbende olie- en scheepvaartmaatschappijen ko men, zo zei hij. In de loop van de nacht van maandag op dinsdag is 'ij namens de informateur, mr. Burger, uitgl- geven communiqué verschenen, luidende: „De informateur heeft alsnog een poging ondernomen, een be vredigende anti-revolutionaire be zetting te bevorderen voor de mi nisteries van Economische Zaken en Overzeese Rijksdelen. Toen deze poging niet 'bij voor baat kansloos leek, heeft hij er zich van vergewist, of gerekend kon worden op deelname van VVD-zijde aan het kabinet. Geble ken is dat zekerheid daaromtrent niet kon worden gegeven, terwijl toen de informateur met het oog op de zetelverdeling niettemin nu uitsluitsel verlangde, de betrok ken VVD-kandidaat deelname aan het kabinet heeft geweigerd." In aansluiting aan het door de woordvoerder van de informateur uitgegeven communiqué over deelneming van VVD-zijde aan het kabinet wordt namens de heer Korthals, de betrokken VVD- kandidaat, het volgende medege deeld: Het communiqué van de woord voerder van de informateur geeft aanleiding tot enkele opmerkin gen. In een gesprek tussen de heren Burger en Korthals heeft de heer Korthals medegedeeld, dat hij voor het nemen van een beslissing niet alleen het pro gram, maar ook de samenstelling van het kabinet diende te kennen. Alvorens hij de nodige gege vens had achtte de heer Korthals het in een zo belangrijke aange legenheid niet verantwoord een beslissing te nemen. Daar hem niet voldoende gegevens ter be schikking stonden en door de in formateur ook niet ter beschik king werden gesteld, terwijl noch tans werd aangedrongen op een directe beslissing, zou het aan vaarden van een ministerspost zijn neergekomen op het blinde lings stappen in een kabinet. De heer Korthals meent, dat zulks niet verantwoord is. MR BURGER BRENGT EINDRAPPORT UIT Het kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft dinsdagmiddag op het huis Ten Bosch mr J. A. W. Burger ontvangen, die de Koningin een eindrapport heeft uitgebracht over zijn onderzoek naar de mo- 1 gelijkheid tot het vormen van een kabinet. Het kabinet der Koningin deel de gisteravond mede: Bij een mijnontploffing bij de Zuidafrikaanse plaats Middel burg, die veroorzaakt zou zijn door methaangas, zouden maan dag negentien mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Veertien mijnwerkers zijn met verwondingen naar een huis vervoerd. Later is meegedeeld, dat acht van de negentien ingesloten mijn werkers gered zijn. Men ver moedt dat de elf anderen zijn ver- De Franse minister van Finan ciën, Faul Ramadier, heeft mee gedeeld, dat de totale inschrijvin gen op de nationale Franse lening 312.889 miljoen frank hebben be dragen. De minister wees er op, dat het nog te vroeg is om de gevolgen van deze lening te kunnen vast stellen. maar dat het succes der lening het in ieder geval moge lijk maakt, dat de Franse schat kist de komende winter haar moeilijkheden zal kunnen oplos sen en in die periode zonder moeite alle vervallende bedragen zal kunnen aflossen. In antwoord op een hem tij dens een persconferentie gedane vraag deelde de minister mede, dat de bezuinigingen op civiele en militaire uitgaven voor het begrotingsjaar 1957 350 miljard frank zullen bedragen. Hierdoor zal het ongedekte deel van de begrotingslasten worden terugge bracht tot 800 miljard frank, zon der echter rekening te houden ernstige-L met de militaire uitgaven in Al- zieken- I gerië, welke op 350 miljard frank worden geraamd. Voor 1956 worden de buiten gewone uitgaven in Algerië ge raamd op ongeveer 300 miljard frank. In het debat van de Veiligheids raad over de Suezkwestie heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles dins dag verklaard dat de kern van het Suezvraagstuk wordt ge vormd door het al of niet aan vaarden van het uitgangspunt, dat men een systeem moet vin den om te verzekeren dat niet een 'bepaald land het kanaal kan gebruiken als werktuig voor een nationale politiek. „Indien Egypte dat eenvoudig en elementaire beginsel van recht aanvaardt, geloof ik, dat ook de ondergeschikte vraagstukken kunnen worden opgelost. Maar indien het dat niet doet, is het moeilijk in een bruikbare rol voor een onderhandelend lichaam te geloven," aldus Dulles. „In die omstandigheden wordt het trouwens toch al moeilijk in een oplossing te geloven, die in overeenstemming is met de be ginselen van rechtvaardigheid en internationaal recht. En als we in die zin hiervoor geen oplossing kunnen vinden, zal het gehele systeem van rechtvaardige vrede, dat men door dit plan tracht te vestigen, ondermijnd zijn," zei Dulles voorts. Zijn Egyptische collega, Mah- moed Fawzi, had de Veiligheids raad maandag de oprichting van „een onderhandelingslichaam van redelijke omvang" voorgesteld. De Sow jet-minister van Buiten landse Zaken, Dmitri Sjepilof, had later de instelling van een onderhandelingscommissie aange raden, waarin zes of acht landen zitting zouden hébben. Dulles, de laatste spreker van de buitenlandse ministers der Grote Vier, herinnerde eraan, dat Sjepilof had gezegd: „Het belang rijkste vereiste is dat de commis sie zo is samengesteld, dat een overwicht van stemmen op een bepaald punt niet kan voorko men". Dulles voegde eraan toe dat Sjepilof blijkbaar gelooft dat het „een ongelukkige omstandig heid is dat achttien landen, die meer dan 90 procent van het ver keer door het Suezkanaal verte genwoordigen en waar van de belangen als gebruiker uiteenlo pen, het over een oplossing eens kunnen zijn". „Nog maar zelden, zo al ooit, In een gesprek met het offi cieuze Egyptische regeringsblad „Al Goemhoeria'' heeft de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof verklaard, dat elke aanval tegen de Suezkanaal zöne de ernstigste gevolgen voor de wereldvrede zou kunnen heb ben en het sein zou kunnen geven voor een oorlog met niet te voor ziene gevolgen. Iedere toevlucht tot geweld zou overigens voor de aanvallers gevaarlijker zijn dan voor de aangevallenen. De minis ter sprak evenwel de overtuiging uit, dat geen geweld tegen Egyp te zal worden gebruikt en dat ten slotte een vreedzame oplossing voor het geschil om het Suezka naal gevonden zal worden. Het 433 ton metende Argen tijnse vrachtschip „Trebol" heeft maandagavond geseind, dat het ter hoogte van de kust van de Braziliaanse provincie Rio Gran de Do Sul zinkende was na een zware storm te hebben doorstan. Het vaartuig heeft achttien man aan boord. Een Braziliaanse sleepboot is uitgevaren om hulp te verlenen. In het proces tegen negen deel nemers aan de onlusten van 28 juni in Poznan zijn dinsdagoch tend twee verdedigers aan het woord geweest. De eerste verklaarde, dat het proces eigenlijk vals is. Hij be schuldigde de openbare aanklager ervan, dat hij de opstand losge maakt heeft van de betogingen van de arbeiders. Dit is tegen de leer van Marx, zo zei de verde diger. „Karl Marx leert ons, dat men in de bewegingen van de massa's niet de ene golf van de andere kan scheiden". De Tweede advocaat wees op de historische kant van de gebeurte nissen van de 28e juni. Als wij het recht willen handhaven, zo betoogde hij, dan moeten hier niet negen verdachten terecht staan, doch duizenden. Deze ver dachten zijn evenzeer slachtoffer als de doden en gewonden die er gevallen zijn. De werkelijke betekenis van de 28e juni zal pas over enige tientallen jaren be kend zijn, de rechters mogen dat niet vergeten. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging voor zijn cliënten Kaufman en Biejanski. In het derde proces in Poznan, tegen acht verdachten, zijn dins dag mannen van de militie ge hoord. die op 28 juni door beto gers zijn aangevallen en ontwa pend. Zij gaven een uitvoerig verslag van de aanval op hun bureau, die door 80 tot 100 man werd uitge voerd. In een kwartier tijds wa ren zij ontwapend en onder be dreiging van vuurwapens op de binnenplaats van het bureau bij eengedreven, zo zeiden zij. Eén der verdachten vroeg een der militiemannen, met toestem ming van de rechter, of hij zich herinnerde dat hij hem uitgelegd had hoe hij met vuurwapens moest omgaan. De getuige, een sergeant, antwoordde in nega tieve zin. Een andere beklaagde' verklaarde daarop, dat hij gezien had hoe verscheidene militieman nen geïmproviseerd wapenonder- richt hadden gegeven. De getuigen verklaarden, dat de jonge aanvallers gewapend waren met allerlei vuurwapens, geweren, machine-pistolen en handgranaten. Een tramconduc trice, die bij hen was, had geroe pen: „Wij komen wapens halen voor een aanval op het hoofd kwartier van de veiligheidspoli tie." Iemand had een pistool gericht op het hoofd van één der militie mannen, doch de conductrice had geroepen: „Schiet niet op de po litie, die vecht voor hetzelfde doel als wij". Een jongeman had geroepen: „Zet ze op een rij, ik wil ze dood schieten", aldus de getuigenver klaringen. resolutie overbodig zouden ma ken. „Het machtsvertoon en de economische sancties van Groot- Brittannië en Frankrijk tegen over Egypte zijn duidelijk in strijd met het Handvest der Ver. Naties. Bovendien hebben ze een allerongelukkigste uitwerking op de toestand", aldus Popovic. De Zuidslavische minister gaf als zijn mening te kennen dat het ijdele hoop zou zijn dat een land, dat tenslotte definitieve onafhan kelijkheid heeft verworven, in zal stemmen met verdergaande beperkingen van zijn soevereini teit dan een 19de eeuwSe vazal staat zou hebben gedaan. Wel was hij van mening dat het be ginsel van de vrije doorvaart een moderner instrument verlangt dan de conventie van Constami- nopel. Nadat voorzitter Christian Pineau, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, er bij de af gevaardigden op had aangedron gen hun delegaties voor de ge heime zitting van dinsdagavond zo klein mogelijk te houden om het 'besloten karakter strikter te kunnen handhaven, verdaagde hij de zitting. De Sowjet-minister van Buiten landse Zaken, Dmitri Sjepilof, heeft dinsdag het Amerikaanse heeft men op dergelijke schaal1 standpunt van de hand gewezen pogingen in het werk gesteld om dat het Suez-kanaalvraagstuk van tot een vreedzame oplossing van' J~ ,"olLr larlH een zo gevaarlijk vraagstuk te geraken", aldus Dulles, die spre kend over het onderwerp „Soe vereiniteit" betoogde, dat het ka naal door gebied loopt dat nu Egyptisch is en dus in deze zin zelf ook Egyptisch is. „Maar het kanaal is niet, en ook nooit ge weest, een binnenlandse aange legenheid van Egypte, waarmee Egypte kan doen wat het wil. Het Suezkanaal is al van de dag van zijn openstelling af een in ternationale waterweg, bestemd voor de vrije doorvaart van sche pen aller landen." Dulles betoogde voorts dat in dien het kanaal als een werktuig voor nationale politiek zou wor den gébruikt door een land dat het beheert, het een internationa le steen des aanstoots zou zijn. Dan zou geen land, dat van het kanaal afhankelijk is, zich veilig kunnen voelen. Dan zouden alle landen gedwongen onder een eco nomisch „zwaard van Damocles" leven, „dat zou een negering van de conventie van 1888 inhouden en een schending van recht en wet". Dulles zei tenslotte te ge loven dat de Veiligheidsraad de De in economisch opzicht min der ontwikkelde neutrale gebie den van Azië en het Midden-Oos ten schijnen in de Russische en Chinese aanbiedingen tot het ver lenen van economische hulp en het drijven van handel geen ern stige bedreiging voor hun onaf hankelijkheid te zien, zo schrijft het Amerikaanse bureau, dat de programma's voor de hulpver lening aan het buitenland door de Verenigde Staten beheert, de International Cooperation Admi nistration (I.C.A.) in zijn jaar lijks overzicht over 't verloop van In de Amerikaanse staat Hon duras zijn maandag verkiezingen gehouden voor een grondwetge vende vergadering. Voor het eerst mochten vrouwen en leden van de strijdkrachten aan de stem ming deelnemen. Hoewel de einduitslag pas over een dag of vier bekend kan zijn, is het wel zeker, dat de partij van de nationale unie onder leiding van het staatshoofd dr. Julio Lo- zano de overwinning heeft be haald. De 56 leden van de constitu erende vergadering moeten een grondket opstellen ter vervanging van die van 1936, welke twee jaar geleden werd afgeschaft toen de grote partijen het niet eens kon den worden over de keuze van een president. Dr. Lozano wierp zich toen op als staatshoofd en trok voor onbepaalde tijd alle macht aan zich. Sindsdien regeert hij met een kabinet, waarin de drie grote partijen zijn vertegen woordigd. De nationolistische partij heeft niet aan de verkiezingen deelge nomen, omdat zij die ongrondwet tig en „bedriegelijk" achtte. Bij de vorige verkiezingen, in 1954, hadden de liberalen de derde grote partij de meeste stemmen gekregen. Meer dan 4000 arbeiders van Donawitz-staalfabriek bij Leoben in Stiermarken, een Oostenrijks staatsbedrijf, zijn in staking ter ondersteuning van looneisen. Als gevolg hiervan moest men dins dag de vuren in drie hoogovens uit laten gaan. De „Financial Times" schrijft, dat het Engelse voornemen tot deelneming aan de voorgenomen Europese gemeenschappelijke markt vrijwel zeker Frankrijk meer bereid zal doen zijn tot com promissen ten aanzien van details van de voorgenomen Europese douane-unie. Van het begin af aan. zo schrijft het blad in een hoofdartikel, werd door Frankrijk en Duitsland bij de besprekingen over de voorgenomen douane unie der zes landen van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal en over de Euratom het zwaartepunt op verschillende plaatsen gelegd. De Fransen zien het plan voor een gemeenschap pelijk Europees bureau voor de ontwikkeling van kernenergie zeer gaarne tot stand komen en zij hebben getracht de onderhan delingen over dit plan geheel ge scheiden te houden van die over de Europese gemeenschappelijke markt. De Duitsers, die natuurlijk zeer begerig zijn naar de voordelen, die zij door de gemeenschappelij ke markt zouden verkrijgen, door dat zij het land met de sterkste concurrentiepositie van de groep landen zijn, hebben aangedron gen op verbinding tussen beide plannen. Het voornaamste ver schil van mening betreft thans de zekerheid, die door de Fran sen verlangd wordt, alvorens zij er in toestemmen hun invoerbe perkingen en tariefmuren af te en toezicht op de handel tussen Oost en West, bestemd voor het Amerikaanse congres. In het rapport wordt verder medegedeeld, dat de totale han del tussen de niet-communistische wereld en de communistische lan den in Europa en het Verre Oos ten in 1955 met 24 pet is toegeno men. De totale handel met de Sowjet-Unie, het communistische blok in Europa, communistisch China, Noord-Korea en Noord- Vietnam is verleden jaar toege nomen tot een totaal van 4.461 miljoen dollar van in totaal 3.599 miljoen dollar in 1954. De handel met de Sowjet-Unie en het communistische blok in Europa vertegenwoordigde een totale waarde van 3.646 miljoen dollar in 1955. Het totaal voor 1954 was 2.923 miljoen dollar. De waarde van de handel met com munistisch China wordt geraamd op 805 miljoen dollar tegen 669 miljoen dollar in 1954. Het res tant van het totaal vertegenwoor digt de waarde van de handel met Noord-Korea, Buiten-Mongolië en Noord-Vietnam de politiek van welk land ook moet worden gescheiden. „Wij achten het voorstel om het kanaal te internationaliseren niet juist omdat het een flagran te schending van de Egyptische soevereiniteit zou betekenen en in die zin is de uitdrukking de kanaalkwestie van de politiek scheiden kunstmatig", aldus ver klaarde Sjepilof desgevraagd aan verslaggevers. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, heeft als zijn mening ge geven, dat het voorstel van de achttien landen niet in strijd is met de souvereiniteit en waardig heid van Egypte. Integendeel, al dus minister Spaak, het is in het belang van het Egyptische volk, omdat het beheersorgaan niet al leen een groot deel van de win sten aan Egypte zal overdragen maar omdat het bovendien de verantwoordelijkheid op zich neemt voor de financiering van noodzakelijke werken aan het kclïTclcll BRITS VOORSTEL TOT UITSTEL AANVAARD. De Veiligheidsraad heeft dins dag een Brits voorstel om de be sloten vergadering van de raad over het Suez kanaal 48 uur uit te breken. Er zijn belangrijke sectoren van de Franse industrie, aldus de „Financial Times", die op het ogenblik alleen maar kunnen voortbestaan, doordat zij kunst matig tegen buitenlandse concur rentie worden beschermd. Hoe wel dit voor de meeste landen in Europa en elders geldt, is deze j zwakte wel bijzonder duidelijk in Frankrijk. De Fransen beweren Een menigte van 70.000 Duit- echter, dat hun zwakke concur- sers heeft zondag op de markt te rerende positie niet voortvloeit Bonn verklaard nooit te zullen uit een structueel ge'brek, doch instemmen met afstand van de beginselen van de achttien landen als „beginselen van de rechtvaar digheid" kan aanvaarden. Het debat was dinsdag geopend stellen, aangenomen, door de Zuidslavische minister j Hierdoor wordt de weg vrij voor van Buitenlandse Zaken Kocabesprekingen van de Westelijke Popovic, die de Brits-Franse re-1 mogendheden met de Egyptische solutie (een aanbeveling van hetminister van Buitenlandse Zaken, voorstel der achttien landen tot j Nadat de zitting was verdaagd, internationalisering van het Suez-vergezelden de Britse minister kanaal) verwierp omdat zij naar j van Buitenlandse Zaken, Selwyn zijn mening het feit negeerde dat j Lloyd, en minister Fawzi, de se- dat voorstel voor het meest recht-cretaris-generaal _van de Verenig streeks erbij betrokken land Egypte reeds onaanvaardbaar was gebleken. Popovic sprak de hoop uit, dat de resultaten van het debat een stemming over de de Naties, Dag Hammerskjoeld, naar diens bureau voor besprekin gen. Later voegde de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Pineau, zich bij hen. RU STIG WEER Rustig weer was het dinsdag, behalve in ons land, ook in Bel gië, Frankrijk, Duitsland en het grootste deel van de Britse eilan. den. Dit hele gebied ondervind na melijk de invloed van een hoge- drukgebied, waarvan het centrum dinsdagavond boven de Noordzee was gelegen. uit het feit, dat de kosten van so- „verloren gebieden" dale lasten in de vorm van kinderbijslag en dergelijke, die door bijdragen van de werkge vers worden gefinancierd voor de Franse industrie hoger zijn dan die in andere landen. Zij drin gen aart op concessies van Duitse zijde, die het verschil in dit op zicht tussen de beide landen zul len verminderen. Het is vrijwel zeker, dat, nu Engeland bereid is tot de gemeenschappelijke markt toe te treden, Frankrijk eerder tot compromissen bereid zal zijn dan anders het geval was ge weest. Afgewacht zal nog moeten wor den, aldus de „Financial Times", of hetgeen er uit de onderhande lingen der zes landen resulteert meer zal lijken op het oorspron kelijke plan van een volledige douane-unie, of meer op het Brit se ontwerp van een „gedeeltelijk vrijhandels gebied". die thahs de Sowjet- deel uitmaken Unie en Polen. Deze menigte was bijeengeroe pen door de bond van uitgedre ven Duitsers, de radikaalste on- Ongeveer 3000 Rooms-Katholie- ken hebben zondag te Lanaken, in het oosten van België, betoogd tegen het bouwen van een over- heidsschool. De betogers, die spandoeken met leuzen tegen de regering met zich mee droegen, krasten leuzen in muren. Na een H. mis in de open lucht beschuldigde een spreker de Bel gische minister van Onderwijs, Collard, ervan regeringsscholen in Vlaanderen te maken tot „bas tions van het socialisme". der de grote vluchtelingenorga nisaties. De belangrijkste spreker op de bijeenkomst was de leider van de democratische partij van 't Saar land, dr. Heinrich Schneider. Hij oefende kritiek op het „kleine Europa" van de Duitse bondsrepubliek, Frankrijk, Italië, België, Naderland en Luxemburg. Dit „kleine Europa"." is niet be zield door een Europese geest, al dus dr. Schneider. Hij stelde voor, dat afgevaar digden uit Oost- en West-Duits- land en vertegenwoordigers van de „verloren gebieden", een raad van geheel Duitsland vormen. Deze raad zou misschien het begin kunnen zijn van een natio nale vergadering, die de eenheid van Duitsland herstelt. Dit verenigde Duitsland, zo be toogde dr. Schneider, zal deel uitmaken van een „vredeszöne" tussen Oost en West, waartoe ook de Scandinavische landen, Zuid-Slavië en Oostenrijk zouden kunnen behoren. Op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan daarentegen heerst een grote depressieactivi teit, hetgeen gepaard gaat met een sterke zuidwestelijke stro ming. Het ziet er echter niet naar uit, dat deze circulatie het ge noemde hogedrukgebied in het komende etmaal zal kunnen ver dringen. In verband hiermee zal het rustige weer ook vandaag voortduren. Daar de lucht, die met zwakke nQordoostelijke winden ons land binnenstroomt, geleidelijk droger wordt, kan meer zonneschijn worden verwacht dan dinsdag, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag morgen tot woensdagavond. ZONNIGE PERIODEN. Overwegend droog weer met zonnige perioden en in de ochtend hier en daar mist. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. DONDERDAG 11 OKTOBER. v.m. n.m. Breskens 6.14 6.44 Terneuzen 6.49 7.19 Hansweert 7.29 7.59 Walsoorden 7.39 8.09 ZON Oct. 11 12 op onder op 7.00 17.57 14.13 7.01 17.55 14.42 M A A N onder 23.06

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1