De bespreking in de Veiligheidsraad over de Suez-kwestie Het proces te Poznan België en het Deltaplan Nasser over het Suezkanaal Conferentie van Oost- en Westduitse liberalen HET WEER Nehroe sprak over het communisme WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 2. DINSDAG 9 OKTOBER 1956 11e Jaargang Nr 3890 Gefilmd interview met Nasser voor de televisie in Amerika DE SOWJET-UNIE en de komende Tanger-conferentie. Incidenten tussen Grieken en Turkse grenswachten Toekomst van de V. N. hangt af van wijze waarop de Suezkwestie wordt aangepakt Noodweer in Italië Verhoging van de prijzen van olieprodukten in Engeland v.m. n.m. 5.30 5.51 6.05 6.26 6.45 7.06 6.55 7.16 op onder op onder Oct. 10 6.58 17.59 13.36 22.05 11 7.00 17.57 14.13 23.06 12 7.01 17.55 14.42 Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—; iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Mahmoed Fawzi heeft maandag in de Vei ligheidsraad, die het debat over de Suezkwestie voortzette, de Brits-Franse resolutie verworpen, waarin onderhandelingen worden gevraagd op basis van het voor stel der achttien landen om het Suezkanaal onder internationaal beheer te plaatsen. Fawzi stelde voor een commis sie van „redelijke omvang" in te stellen voor onderhandelingen over een vreedzame oplossing van het geschil, en, wat hij nog belangrijker achtte, ten behoeve van die commissie de nodige richtlijnen vast te stellen. Een van de belangrijke punten noemde de Egyptische minister het beginsel van de vrije door vaart voor iedereen en te allen tijde. E5r moet volgens Fawzi overeen stemming worden bereikt over de samenwerking tussen de Egypti sche kanaalmaatschappij en de gebruikers van het kanaal met inachtneming van de souvereini- teit en de rechten van Egypte zo- President Nasser van Egypte heeft in een gefilmd interview, «lat de Amerikaanse televisie zon dag heeft uitgezonden, betoogd, dat nationalisatie van de olie in het Midden-Oosten iets anders is dan de nationalisatie van het Kuoakanaal. Deelend op Perzië zei Nasser: „Men nationaliseerde de olie en kon geen klanten meer vinden. Met het Suezkanaal is het anders omdat de klanten in hun eigen belang het kanaal moeten gebrui ken. Zo zullen zij, die over natio nalisering van olie denken, ont dekken dat het niet zo'n gemak kelijke zaak is, omdat ze het dan in hun land zullen houden". In het vraaggesprek, dat te Cairo werd gehouden, gaf Nas ser als zijn mening te kennen dat bijvoorbeeld een sluiting van het kanaal voor Britse schepen een reden tot agressie zou zijn voor Groot-Brittannië. „Ik geloof hele maal niet, dat wij in een positie zullen zijn om met Engeland oor log te voeren, en ik denk dat de Bntten er van overtuigd zijn, datj. wij jegens hen geen discrimina tie van zins zijn. Maar het is heus een prestigekwestie". Gevraagd of Egypte door even tuele zwaardere economische sancties van de zijde van Enge land en Frankrijk niet steeds mger in de richting van de Sow- jet-Unie zou worden gedreven, antwoordde Nasser: „We zullen geen keus hebben en ons katoen óf onverkoopbaar hier houden óf het aan de Sow jet-Unie verkopen. Ik geloof dat het laatste beter zou zijn voor ons en we zouden er dankbaar voor zijn". Over de Verenigde Naties zei Ngsaer: „Dat is een propaganda- werktuig. Allerlei gebeurtenissen hebben bewezen, dat zij zich het stérkst bezorgd maken voor de belangen van de grote machten ten koste van kleinere staten". ANTWOORD VAN SELWYN LLOYD. Het hierop volgende, eveneens gefilmde vraaggesprek met de Britse minister van Buitenlandse 2ahen, Selwyn Lloyd (die op het ogénblik te New York vertoeft voer het debat over Suez in de Veiligheidsraad), bleek donder dag j.l. te zijn opgenomen als antwoord op het interview met Nasser. Gevraagd, of de morele positie van de Westelijke mach ten niet sterker zou zijn geweest wanneer zij in 1951 krachtiger hun stem hadden verheven tegen de sluiting van het Suezkanaal voor Israëlische schepen, ant woordde Selwyn Lloyd: „Mis schien. U zult zich echter herin neren dat de Veiligheidsraad een beroep deed op Egypte om de schending van de conventie te herstellen. Ik geloof dat het ge beurde werkelijk de noodzaak be wijst dat meer dan één land het beheer over dat kanaal heeft. De minister zei ook Nassers woorden over mogelijke nationa lisering van de olie interessant te hebben gevonden. „Nasser zei: „Wij hebben veel olie in dit gebied". Ik wist niet dat Egypte veel olie bezit, en ik vraag me af over wiens olie hij het eigenlijk heeft. Het heeft me ge troffen dat de droom van het im perium wat door zijn antwoorden schemerde", aldus Lloyd. Over de aankoop van commu nistische wapens zei Lloyd: „Ik geloof dat het nu de communis te» gemakkelijker is gemaakt te infiltreren en te ondermijnen". wel als de belangen van de ge bruikers. Er moet een stelsel van tolheffing komen, dat de gebrui kers een billijke behandeling waarborgt. Verder, aldus de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, moeten wij het eens worden over een redelijk percentage van de inkomsten, dat speciaal ter verbetering van het kanaal zal worden gebruikt. Twee uitersten moeten verme den worden, zei hij, ten eerste het resultaat van de te voeren onder handelingen al vastleggen voor dat de besprekingen zijn begon nen, en ten tweede de onderhan delingscommissie zonder enige richtlijn met haar werk laten be ginnen. Fawzi stelde, dat de oude ka naalmaatschappij een Egyptische maatschappij was, die voor een bepaalde tijd een concessie van de Egyptische regering had ge kregen. Die concessie kon beëin digd worden. De bewering dat de concessie en de conventie van 1888 één geheel vormden, was on gegrond. Er was geen sprake van, dat de nationalisatie van de ka naalmaatschappij vrede en veilig heid in gevaar kon brengen, zoals door Frankrijk en Engeland be weerd is. Deze twee landen had den getracht de Veiligheidsraad de mening op te dringen, dat Egypte niet tot onderhandelen be reid is. „Wat wij weigeren zijn geen onderhandelingen, maar een dictaat", aldus minister Fawzi. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof noemde de Frans-Britse klacht tegen Egypte ongegrond. Hij meende, dat de resolutie van deze twee landen een heel ander doel had dan een positieve oplossing van het geschil. Deze resolutie, die niets opbouwens bevatte, kon niet door de raad worden aan vaard. Afgevaardigden en waarnemers leggen deze laatste zin uit als te betekenen, dat de Sowjet-Unie haar veto tegen de Frans-Britse resolutie zal uitspreken. „Wij zouden graag geloven", aldus de Russische minister, „dat de Franse en Britse leiders er tenslotte van zullen afzien de Suezkwestie te verergeren en tot een vreedzame regeling zullen bij dragen door hun ontwerpresolu tie in te trekken." Het kwam er op aan een ge schikte vorm van samenwerking te vinden tussen de soevereine staat Egypte en de gebruikers van het kanaal. Egypte moest als gelijke aan onderhandelingen kunnen deelnemen. Sjepilof stelde voor uit de Vei ligheidsraad een commissie te be noemen, waarvan b.v. Egypte, Engeland, India, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten deel zouden kunnen uitma ken. Deze zou eventueel nog uit gebreid kunnen worden met b.v. Zuid-Slavië en Perzië of Indonesië en Zweden. Deze commissie zou op een be paalde tijd rapport aan de Veilig heidsraad kunnen uitbrengen. Ook zou men de commissie kun nen opdragen een nieuwe conven tie te ontwerpen ter vervanging van die van 1888. Zij zou tenslotte een grote internationale confe rentie van alle kanaalgebruikers kunnen voorbereiden om de nieu we conventie, die een vrije door vaart zou garanderen, te bespre ken en goed te keuren. Sjepilof noemde vier beginse len die de grondslag zouden kun nen vormen van een akkoord tus sen Egypte en de kanaalgebrui kers. 1 Vrije doorvaart voor de koop- vaardij- en oorlogsschepen van alle landen, met gelijke be handeling wat tolgeld en andere condities betreft. Egypte, als eigenaar van het kanaal, verzekert de vrijheid van doorvaart, houdt het kanaal in behoorlijke staat, brengt de nodige verbeteringen aan en houdt de V.N. regelmatig op de hoogte van de gang van zaken. 3 Alle partijen beloven zich te onthouden van daden, die zouden indruisen tegen de on schendbaarheid van het kanaal en van beschadiging van de in stallaties. Het kanaal mag nooit het terrein van vijandelijkheden worden en het mag niet worden geblokkeerd. 4 Vaststelling van de vorm van samenwerking tussen Egypte en de gebruikers van het kanaal. Na de Egyptische en de Rus sische rede waren er aanwijzin gen, aldus Reuter, dat Groot- Brittannië concrete plannen voor een orgaan, zoals voorgesteld in de redevoeringen, wel zou wil len aanhoren. Het land staat echt nog altijd op het standpunt, dat alleen het vinden van een betere oplossing dan de naasting door president Nasser en herstel van het inter nationale beheer over het kanaal de enige onderwerpen van onder handelingen kunnen zijn. Een woordvoerder van het Ma rokkaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld dat de Sowjet-Unie te Parijs om „inlichtingen" heeft gevraagd betreffende de acht dezer te Fe- dala, in Marokko, begonnen con ferentie over de toekomstige sta tus van het thans onder interna tionaal bestuur staande Tanger, doch dat er geen sprake is ge weest van „stappen", noch van een protest, dat Rusland niet voor deelneming van de bespre kingen was uitgenodigd. Een woordvoerder lichtte toe, dat de Sowjet-Unie niet was uit genodigd, omdat zij, niet verte genwoordigd zijnde in de interna tionale commissie, die het bestuur over Tanger voert, geen recht streeks belang heeft bij de gang van zaken aldaar. „Indien een Sowjetrussische delegatie aan de besprekingen, te Fedala deel zou willen nemen, zal zij de deur nipt gesloten vinden. Tot nu toe heeft de Sowjetrussi sche regering echter nog geen enkele stap in deze richting bij de Marokkaanse regering, die de uitnodigingen verzond, gedaan", aldus de woordvoerder van het Marokkaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. De Belgische minister van Openbare Werken, Van Audenho- ve, heeft in antwoord op vragen van dé senator Pholien betreffen de de bevaarbaarheid van de Schelde en de weerslag van de uitvoering van het Deltaplan daarop, verklaard, dat het huidi ge program van het baggerwerk in de Schelde beneden Antwer pen, dat reeds jaarlijks 150 mil joen fr kost, het instandhouden omvat van een 200 meter brede vaargeul van, bij gemiddeld laag tij, 8,75 m diepte op Belgische grondgebied en 9,25 m diepte op Nederlands grondgebied. Om schepen met 11,50 diepgang bestendig te kunnen laten varen, zou op de drempel een vaardiepte van ten minste 12,50 m en een bredere vaargeul dan die welke thans wordt instand gehouden, moeten worden verwezenlijkt. Het hydraulisch regiem der Schelde in de huidige technische mogelijkheden veroorloven ech ter niet, dat een dergelijk bagger - programma in overweging wordt genomen. Voor een tijrivier is het overi gens geenszins nodig dat de voor de grote schepen nodige water diepte overal en altijd in die ri vier aanwezig is. De schepen va ren met het tij de rivier op en af. De Griekse regering heeft, na dat zich incidenten hadden voor gedaan tussen Turkse grenswach ten en Griekse vissersboten, die haar bedrijf op de rivier Evros uitoefenden, lichte marinestrijd krachten naar Alexandroepolis, nabij de Turkse grens, gezonden. Turkse kustwachten hebben verleden week zes Griekse vis sers aangehouden. De regering te Athene heeft Griekse autoriteiten in het grens gebied van Thracië opgedragen een onderzoek in te stellen naar Turkse beschuldigingen, dat Griekse vissersvaartuigen Turkse territoriale wateren schenden. President Nasser van Egypte heeft zondag verklaard, «lat de toekomst van de Verenigde Na ties afhangt van de wijze waarop zij de kwestie-Suez aanpakken. De president zei dit in 'n vraag gesprek met majoor Chalied Ma- hieddin, hoofdredacteur van het Egyptische blad „Al Massaa". Ook noemde president Nasser de kwestie ,,een grote proef" voor het Arabische nationalisme en de Arabische eenheid. Het woord „internationalise ring" met betrekking tot het Suezkanaal is, aldus de president, „een imperialistisch bedenksel, dat niets anders betekent dan in bezitneming, overheersing, we- derrechtelijke toeëigening en col lectief imperialisme". Het imperialisme tracht onenig heid onder de Arabieren te schep pen en vrees en twijfel te zaaien, waarbij het gebruik maakt van „geld en andere middelen". Het verbeteren der vaargeulen van de Schelde zal in het water bouwkundig laboratorium van het bestuur der waterwegen op een model met losse bodem bestu deerd worden. Daarom heeft de bestaande uitrusting van dat la boratorium zo pas een grote proe- venhal erbij gekregen. Om de in vloed van de in 1867 door Neder land uitgevoerde Schelde-afdam- ming op de gedraging van de ri vier tegenover Saaftingen te kun nen bestuderen, zou de admini stratie moeten kunnen beschik ken over de gezamenlijke elemen ten en hydro gegevens over ver schillende tijdvakken van tien jaar voor de afsluiting der Oos- terschelde. Die gegevens zijn on gelukkig niet voorhanden. Bij de studie van het Deltaplan zijn van Belgische zijde betrokken dr ir Hellstrom, professor in wa terbouwkunde aan de universi teit te Stockholm, en ir Holsters, ere-ingenenieur van bruggen en wegen. Benevens beide genoemde vooraanstaande deskundigen werd het bestuur der waterwegen er toe gemachtigd nog 105 krach ten aan te werven om de gevol gen van het Deltaplan te bestu deren. Het waterbouwkundig laborato rium is te Borgerhout gevestigd. Het aantal werklieden zal van 20 op 40 worden gebracht. De bijko mende grote hal van het labora torium is 5000 vierkante meter groot en dient voor de studie op verkleind model met losse bodem van de Scheldestromingen en van de Belgische kust. De hal met haar electro-mechanische en hy draulische inrichting is nog niet voltooid. Dat heeft de bouw niet belet van het model van de mon ding der Schelde, waarop al de studies zullen kunnen worden ge daan dank zij de aan de gang zijn de voorbereidende berekeningen, waarvan sommige reeds klaar zijn. Het is noodzakelijk de laborato riumproeven te laten voorafgaan door theoretische studies, ener zijds en hydrografische opnemin gen, anderzijds, waarmede men thans bezig is. Een eerste gedeelte van de aan de deskundige Holsters toever trouwde studies, is thans vol tooid. Een dergelijke snelle uitslag kon wórden verkregen dank zij de proeven op een analoogmodel. Die proeven werden uitgevoerd door het bestuur der waterwegen 1 met medewerking van prof. Kip- fer en van zijn assistent, Sylvain, in het laboratorium voor fysische elektronica van de vrije universi teit te Brussel. De openbare aanklager heeft maandag in het proces in Poznan geëist, dat de negen Polen die te rechtstaan wegens deelneming aan de onlusten van 28 juni, ge straft worden volgens de wet die als maximumstraf de dood stelt voor misdaden tegen de regering in een tijd van wederopbouw van het land. De laagste straf volgens deze wet is tien jaar. De openbare aanklager, Marian Nowakowski, noemde de dood straf niet en hij eiste geen be paalde straffen tegen elk der ver dachten afzonderlijk. De negen mannen worden beschuldigd van wapendiefstal en aanvallen op het hoofdbureau van de veilig heidspolitie in Poznan. In een van de andere processen die tegen deelnemers aan de on lusten in Poznan gevoerd worden, hebben de verdedigers verklaard dat een wet die lichtere straffen voorschrijft, op deze misdaden moet worden toegepast. Nowakowski verklaarde, dat de verdachten misdadigers waren „die met wapens in de hand een krachtige aanval op het hoofdbu reau van de veiligheidspolitie" hadden gedaan. De veiligheidspo litie trachtte te verhinderen dat van vuurwapens gebruik gemaakt moest worden, doch zij moest zich wel verdedigen toen de aan vallers van 26 verschillende pun ten uit het vuur openden. De aanval was begonnen nadat de betogers geruchten gehoord hadden volgens welke de veilig heidspolitie op vrouwen en kin deren had geschoten. „Alsof dat mogelijk geweest kon zijn", zo verklaarde de openbare aankla ger in zijn requisitoir. Hij noemde de aanval een „tegen de regering gerichte actie" en „een toesand die voor iedere Pool pijnlijk was" Tevoren hadden twee vrouwe lijke psychiaters het hof meege deeld, dat een van de beklaagden de 21-jarige Wierbicki, geestelijk niet volwaardig was, doch zich volledig bewust van zijn daden Zij waren het eens met de verde digers, dat hij een type was dat zich door een menigte kon laten beïnvloeden. De rechter van het hof dat het tweede proces in Poznan behan delt, bepaalde maandag, dat Jan Luczak, die aanvankelijK met ne gen anderen beschuldigd was van gewapende aanvallen op de poli tie en plundering, afzonderlijk te recht zal staan, omdat zijn zaak niet nauw met die van de anderen verbonden is. Zaterdag was de zaak van een andere verdache, Klimecki, opgeschort, omdat deze „te emotioneel" was. De 19-jarige chauffeur Jan Ku las, een van de acht resterende beklaagden, beschuldigde een van zijn medebeklaagden, de student Pac-Pomarnacki, ervan, dat hij probeert anderen de schuld te ge ven. Pac-Pomarnacki klaagde er maandag over, dat Kulas tegen hem en nog een verdachte drei gende taal had gebruikt, nadat zij verklaringen voor het ge rechtshof hadden afgelegd. Toen hij door de rechter hierover on dervraagd werd, zei Kulas: „Ja. Ik heb lef genoeg om dat toe te geven. Ik probeer niet zoals zij mijzelf schoon te wassen en an deren de schuld te geven". Een andere beschuldigde, de 25-jarige chauffeur Zygmunt Majcer gaf toe in het bezit van een handgranaat te zijn geweest, die hij aan Kulas had gegeven. Hij ontkende, Kulas ertoe te hebben aangezet de granaat naar het hoofdbureau van de veilig; heidspolitie te werpen, doch hij gaf toe hem gewezen te hebben hoe hij het projectiel moest ge bruiken. Italië heeft op het ogenblik te lijden van een koudegolf, die ver gezeld gaat van onweersbuien, sneeuwval en hagel. In de berg achtige gebieden van Noord-, en Midden-Italië is de temperatuur tot onder het vriespunt gedaald en er valt een dichte sneeuw. Zware onweersbuien hebben voor honderden miljoenen lire schade veroorzaakt, vooral in het gebied van Meran (Zuid-Tirol) waar de schade op 60 miljoen lire wordt geschat. Twintig a dertig procent van de fruitoogst kan men als verloren beschouwen. Majcer beschreef, hoe burgers zich meester hadden gemaakt van een legertank, waarmede zij naar de hoek van de Kochanowskistr. waarin dit hoofdbureau ligt waren gereden. Deze en andere handgranaten kwamen uit een hiermede gevul de kist, die betogers uit het ge- nouw van de gevangenis naar de tuin ervoor hadden gesleept. De 23-jarige meubelmaker Z'big- niew Blaszyk verklaarde niet in het bezit te zijn geweest van uit de gevangenis of uit posten der arbeidersmilitie waarvan er verscheidene gedurende de wan ordelijkheden zijn aangevallen ontvreemde wapens. Hij verklaar de dat sommige militiemannen na zijn arrestatie er hun medeleven mee hadden betuigd, dat hij bij de ordeverstoringen betrokken was geraakt, doch dat andere hem erg hadden geslagen. Hierop deelde de openbare aan klager mede, dat een onderzoek is ingesteld naar Blaszyks klacht over mishandeling door leden der arbeidersmilitie. VONNISSEN Twee der beklaagden kregen vier en een half jaar en de derde vier jaar gevangenisstraf. De veroordeelden werden hier mede tevens gestraft voor andere gedurende de wanordelijkheden begane misdrijven. De ordeverstoringen, welke volgden op de betogingen, die 28 juni j.l. te Poznan werden gehou den, hebben aan 53 personen het leven kost; er waren 200 gewon- den. De vonnissen zijn: Jozef Fol- tynowicz, twintig jaar: vier en een half jaar gevangenisstraf. Kazimierz Zurek, achttien jaar vier jaar gevangenisstraf. Jerzy Sroka, achttien jaar: vier en een half jaar gevangenis straf. Rechter Celinsky zei, dat bij het bepalen van de strafmaat re kening was gehouden met de tijd van het voorarrest. Iedereen stond, toen de vonnis sen werden voorgelezen. Krach tige booglampen gingen aan in de overvolle zaal en er heerste volledige stilte, die slechts werd onderbroken door het zoemen van een filmcamera en het mom pelen van tolken, die de vonnis sen voor buitenlandse waarne mers en journalisten vertaalden. De drie mannen in de beklaag denbank hoorden de vonnissen uiterlijk onbewogen aan. Zij werden alle drie schuldig bevonden aan moord en plunde ring en Zurek bovendien aan het deelnemen aan een aanval op het gerechtshof van Poznan en het bureau van de openbare aankla ger en aan het verbranden van documenten. Sroka werd niet schuldig bevonden aan het deel nemen aan een aanval opi de stadsgevangenis en het vernieti gen van documenten. De rechter zei, dat de drie man nen behoorden tot elementen, die een arbeidersdemonstratie had den uitgebuit voor hun eigen doe len, te weten het verwekken van ongeregeldheden en het aanval len van mensen en gebouwen. Hij verklaarde voorts, dat de beklaagden tijdens het proces alle gelegenheid hadden gehad vrijuit te spreken. Bij het vast stellen van het vonnis was alleen rekening gehouden met hetgeen tijdens het proces te berde was gebracht, niet met getuigenissen bij de ondervragingen in het voor onderzoek. Er was bewezen, aldus de rech ter,'dat de dood van de korporaal der veiligheidspolitie ook zou zijn ingetreden, indien de drie be klaagden niet aan de mishande ling hadden meegedaan. Er wa ren vele aanvallers, van wie som migen zware voorwerpen, zoals stenen, gebruikten. De straf zou nog anders zijn geweest, indien de beklaagden de enige aanval lers waren geweest. De veroordeelden kunnen nog in hoger beroep gaan bij het op- pergerechtshof. De eerste conferentie van West duitse en Oostduitse liberale lei ders die in het afgelopen week einde in Weimar (Oost-Duitsland) is gehouden, heeft niet tot con crete resultaten geleid. De bondsafgevaardigde van de Westduitse liberale partij Scheel verklaarde zondagavond in Ber lijn, dat de Westduitse liberale leiders hebben kunnen vaststel len dat de Oostduitse liberale partij volledig gelijkgeschakeld is. Er bestaat geen gemeenschap pelijke, politieke en geestelijke grondslag meer tussen de beide partijen. Wel bestaan er in de Oostduit se liberale partij politieke opvat tingen die van die der Oostduitse socialistische eenheidspartij af wijken, aldus Scheel. Alleen op dit feit kan de hoop gevestigd worden, dat wij voor bepaalde concrete vraagstukken ter bevor dering van de hervereniging een aanknopingspunt zullen kunnen vinden, zo voegde hij hieraan toe. De voorzitter van de liberale fractie in het parlement van Noord-Rijnland-Wcstfalen, Doe ring, verklaarde, dat het vreselijk was te moeten vasstellen, hoever de beide delen van Duitsland in levensstijl reeds uiteengedreven zijn. Het voornaamste punt van de mede, dat met ingang van dins- besprekingen in Weimar ging dag de meeste kwaliteiten auto- over de beperking van de strijd benzine en dieselolie met pen- ny per gallon in prijs verhoogd De Shell-Mex en de British Petroleum Company hebben maandag de prijzen verhoogd wegens de stijging van de ver- voers- en distributiekosten. Deze maatschappijen deelden West-Duitsland gemeenschappe lijke vergaderingen te beleggen. Op deze vergaderingen, die vooi iedereen, ook voor de Oost- en Westduitse pers toegankelijk moe ten zijn, zouden geen ministter mogen spreken. Vrije discussie moet verzekerd zijn. De Oostduitse liberale leiders hebben toegezegd dat zij' dit voor stel met hun partijbestuur zullen bespreken. In november zal een nieuwe conferentie belegd worden. zijn. Een woordvoerder van een maatschappij deelde mede, dat de nieuwe prijzen geen verband hou den met de Suezkanaalkwestie. krachten in Oost- en West-Duits land. De basis voor het gesprek hierover was het plan-Eden vooi een gedemilitariseerde zóne op de grens van West- en Oost-Europa. De Westduitse liberalen hebben voorts voorgesteld in Oost. en Premier Nehroe van India heeft op een bijeenkomst van leden van de congrespartij als zijn me ning uitgesproken, dat 't „dwaas heid" is te denken, dat het com munisme de oplossing is voor de vraagstukken van India. De doe len van de congrespartij en die van de communisten zouden de zelfde kunnen zijn, aldus Nehroe, doch hun wegen waren verschil lend. Spreker merkte op, dat de com munistische partij in India zweert bij alles wat uit Rusland komt. Hij vroeg zich af of de commu nistische partij in India de gehele strijd van Rusland onder Lenins leiding wilde herhalen en voegde eraan toe, dat in China de huidi ge sociale orde was gevestigd na een strijd die veertig jaar onaf gebroken was gevoerd. India, al dus Nehroe, zou zich een derge lijke strijd en de daaropvolgende wederopbouw van het land niet kunnen veroorloven. De Russen, zo vervolgde de In dische premier, gaven zelf toe, dat Stalin, die eerst vergoddelijkt was, ernstige fouten had gemaakt. Thans werden alle fouten, die de dood van honderdduizenden ten gevolge hadden gehad, aan hem verweten. Nehroe zei ervan over tuigd te zijn, dat fouten onver mijdelijk uit een stelsel gegrond vest op geweld en haat voort vloeien en niet door een enkele mens kunnen zijn begaan. Nehroe zei verder, dat de Indi sche communistische partij haar ideologie vrij kan verkondigen, mits zij haar werk vreedzaam verricht. Tenslotte gispte Nehroe die par tijen op godsdienstige grondslag, die nog erger waren dan de com munisten, „omdat zij zelfs geen sociaal doel hebben". Over de Noordzee bereikte maandag vrij vochtige lucht ons land. Dit ging gepaard met wat regen of motregen, die op de meeste plaatsen echter van ge ringen betekenis was. Het dichte wolkendek verhinderde de nach telijke uitstraling, zodat het voor al des nachts minder koud is ge weest. Heden blijven westelijke win den Noordzeelucht aanvoeren, waarin veel bewolking voorkomt en waaruit hier of daar wat re gen kan vallen. De luchtdrukverschillen over onze omgeving zijn intussen af genomen, zodat de windkracht slechts zwak tot matig blijft. In tegenstelling tot het rustige weer boven West-Europa, kwam op de westelijke Oceaan-helft flinke depressie-activiteit voor. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. MINDER KOUD. Veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Minder koud. In het noordpn van 't land zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen, elders weinig wind. WOENSDAG 10 OKTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1