Het proces te Poznan De kabinetsformatie President Eisenhower en de Amerikaanse atoomproeven Engeland en de gemeen schappelijke Europese markt Amerikaans blad neemt het op voor Admiraal Doenitz Dulles over de Suez-kwestie Brief van Leidse Hoogleraren aan voorzitters kamerfracties HET WEER Vier Westduitse ministers treden al WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 8 OKTOBER 1956 11e Jaargang Nr 3889 Bezoek van Mao Tse Toeng aan Indonesië EDEN NAAR HET ZIEKENHUIS salons jo bert" GERUCHTEN OVER HET PROCES VAN POZNAN. Brits eilandje in de Theems jfcnetodjd»,™ '.una. be van buitenwereld afgesloten j een ministerie heeft men zich te Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 et. VRIJE Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot s namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur „De informateur heeft een on derzoek ingesteld naar de moge lijkheid van een bevredigende samenstelling van het Kabinet, nadat zijn werkzaamheden met betrekking tot de formulering van het regeringsprogram waren beëindigd. Het Kabinet bleek op zeer brede basis te kunnen wor den samengesteld, indien: a. de praktische bezwaren, ver bonden aan de reeds tevoren be oogde opheffing van het ministe rie van Overzeese Rijksdelen op zeer korte termijn konden worden overwonnen b. van anti-revolutionaire zijde het verkrijgen van één zetel ;n het Kabinet, naast enige andere voorziening, niet onaanvaardbaar zou blijken. Waar het één zowel als het an der op bezwaren stuitte, is hand having van genoemd ministerie en wel met anti-revolutionaire be zetting, in overweging genomen. Gebleken is echter, dat ook langs deze weg geen oplossing is te verkrijgen." De minister-president van com munistisch China, Mao Tse Toeng heeft een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan Indonesië. Dit maakte president Soekarno zaterdag bekend bij zijn vertrek uit China. Soekarno noemde Mao Tse Toeng „mijn goede vriend en broeder". De Britse premier sir Anthony Eden is wegens een met koorts gepaard gaande verkoudheid in het ziekenhuis opgenomen, aldus is vanwege zijn ambtfiwoning te Londen meegedeeld. Volgens de desbetreffende me dedeling bevindt lady Eden zich in hetzelfde ziekenhuis, waar zij voor klachten over haar gebit is opgenomen. Eden is vrijdag tij dens het bezoek aan zijn echtge note plotseling ziek geworden. Men raadde hem toen aan in het ziekenhuis te blijven. De koorts neemt af en Eden hoopt dan ook tiiinen een dag of twee weer aan het werk te kunnen gaan. AUSTRALISCH NIEUW-GUINEA ALS ZEVENDE STAAT VAN AUSTRALIË. PRESIDENT Eisenhower heeft verklaard dat het nemen van proeven met kernwapens „een onmisbaar deel" zal blijven van het verdedigingsprogramma der Verenigde Staten. Hij kri tiseerde zijn democratische politieke tegenstanders, omdat zij deze aangelegenheid in de sfeer van de verkiezingen trekken. De manier waarop men de zaak heeft opgeblazen, kan alleen tot verwarring in het binnenland en misverstand in het buiten land aanleiding geven", zei de president. „Er is geen onder werp, waarover het Amerikaanse volk het, vrij van alle ver warring of partijpolitiek, meer eens had moeten zijn". Eisenhower vestigde de aan dacht op de vólgende belangrijke punten in de Amerikaanse poli tiek: 1. „De proeven met kernwa pens zijn -en blijven een onmis baar deel van ons verdedigings programma." De ontwikkeling van deze wapens is een belangrij ke factor geweest; om de commu nisten van agressie terug te hou den; 2. De Amerikaanse regering heeft voortdurend verzekerd be reid te zijn tot beperking van en controle op de proeven en het ge bruik van kernwapens onder toe zicht uit te voeren, als onderdeel van een algemeen ontwapenings programma; 3. Het valt onder de verant woordelijkheid van de Ameri kaanse regering en haar militaire apparaat om te allen tijde de juiste nadruk te. leggen op ver schillende typen wapens, de proe ven ermee en hun ontwikkeling. „Dit gespecialiseerde onderwerp is duidelijk niet geschikt voor ge detailleerde openbare bespreking lid oport» coché markt 16 brouwerijstraat 9 lerwuzen ook voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „lancome"-dr. Payot" „yardley". HET DE De Australische minister voor de Randgebieden heeft zaterdag verklaard, dat hij gaarne zou zien dat het gebied van Australisch Nieuw-Guinea de zevende staat van het Australische gemenebest zal gaan vormen. De eindbeslis sing hierover zal echter, zeide hij, moeten liggen bij de bevolking van Nieuw-Guinea zelf. De minister meent, dat opne ming van het land in het Austra lische gemenebest „voor ons beide een gelukkige uitweg zal zijn" uit bepaalde bezwaren van de huidige toestand. Het zuidelijke gebied van Austra lisch Nieuw-Guinea is Austra lisch grondgebied geworden in 1883 en het noordelijke gedeelte, voprmalig Duits gebied, was na 1918 oorspronkelijk een mandaat gebied van de toenmalige Volken bond. Tegenwoordig is het een beheerschapsgebied van de Ver enigde Naties, dat door Australië wardt bestuurd. Twee maanden geleden heeft de beheerschapsraad der Verenig de Naties de Australische rege ring verzocht een streefperiode te noemen aan het eind waarvan gepoemd gebied in Nieuw-Guinea aelfbestuur, dan wel onafhanke lijkheid zal verkrijgen. VRAAGSTUK VAN KERNENERGIE. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zater dag een uitgebreide notawisse ling tussen de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie gepubliceerd, waaruit blijkt, dat geen overeen stemming is bereikt over de be antwoording van de vraag, hoe verhinderd kan worden, dat de bijproducten van plutonium, die vrij komen bij het gebruik van de atoomreactors voor vreedzame doeleinden, worden aangewend voor het vervaardigen van atoom wapens. De onenigheid heeft betrekking op de maatregelen, die zouden moeten worden genomen, om een dergelijk niet-bedoeld gebruik van voor vreedzame doeleinden bestemde energie tegen te gaan. De notawisseling is begonnen na het voorstel, dat president Eisenhower 8 december 1953 in de algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft gedaan, om de kernenergie voor vreedzame doeleinden aan te wenden. uit voor de hand liggende vei ligheidsredenen". Eisenhower betoogde dat de voorstellen, om op te houden met de proeven met de waterstofbom enige belangrijke redenen voor het nemen van deze proeven ne geren, namelijk: a) „Onze jongste proeven heb ben ons in de eerste plaats ge leerd, hoe wij verdedigingsmid delen kunnen maken om onze ste den tegen vijandelijke luchtaan vallen te verdedigen; b) Wij hebben als een der be langrijkste resultaten van de jongste proeven ook geleerd, hoe we wapens móeten vervaardigen met een zo gering mogelijke radio-actieve neerslag, waarvan de vernietigende kracht vooral op militaire doelen uitwerkt. Eisenhower verklaarde ook nog het volstrekt oneens te zijn met een voorstelling van zaken, vol gens welke het feit, dat de Ver. Staten staan op een volkomen af doend toezicht op de uitvoering ner internationale ontwapenings overeenkomst, het tot stand ko men hiervan zou kunnen vertra gen of zelfs in gevaar brengen. „Het is juist omgekeerd. Het gevaar ligt in het postvatten van de ijdele hoop, dat ook een niet geheel waterdicht internationaal toezicht op ontwapeningsovereen komsten een beperking van ons vermogen om ons zelf, onze bond genoten en de vrije landen in het algemeen te verdedigen, zou rechtvaardigen", aldus de presi dent. HET SUEZK AN AAL. Zaterdag zijn in Port Said weer twaalf buitenlanders geslaagd voor de examens voor loodsen van het Suez-kanaal. Vier van hen zijn Russen. Hiermee is het aantal buiten landers, dat deze week met goed gevolg de examens heeft afge legd, gestegen tot 36. Een Egyptische woordvoerder heeft zaterdag voorts bekend ge maakt, dat die dag 46 schepen door het kanaal voeren. RADIO-MOSKOU VERWERPT BRITS FRANSE RESOLUTIE De Brits-Franse resolutie, die vrijdag bij de Veiligheidsraad is ingediend, kan niet gebruikt wor den als basis voor een regeling van de Suezkwestie; zij bemoei lijkt eerder een vreedzame oplos sing van het vraagstuk en voor ziet in inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Egypte, aldus verklaarde zater dag een commentator van radio- Moskou. Uit de vergadering van de Vei ligheidsraad van vrijdag is vol gens radio-Moskou voorts geble ken, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten nog steeds een kolonialistisch standpunt in nemen. De Brits-Franse resolutie spreekt wel over verzekering van de rechten van de gebruikers van het Suezkanaal, zo voegde de radio hieraan toe, doch zij rept met geen woord over de verzeke ring van de Egyptische soeverei ne rechten. Truman over kernenergie proefnemingen en Russen. „Indien ik nog president was, zou ik alle proefnemingen, nodig om de kracht en het gebruik van het atoom te ontdekken, voort zetten," aldus heeft oud-president Truman zaterdag op een perscon ferentie te Detroit verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Ik ge loof niet in een politiek, die voor ziet in het prijsgeven van onze voordelen. Ik heb nooit het geluk gehad de Russen ertoe te kunnen bewegen een overeenkomst na te komen. Zij kunnen hiertoe slechts gebracht worden, door hen ertoe te dwingen." Een vijftigtal vooraanstaande personen in Engeland ban kiers, economen, vakverenigings leiders en socialistische, conser vatieve en liberale politici heb ben een manifest ondertekend ten gunste van de deelneming van Groot-Brittannië aan de ge meenschappelijke Europese markt. In het Lagerhuis zijn reeds 5 moties ingediend, een door 75 la- bour-afgevaardigden en een an dere door 83 conservatieven-afge vaardigden waarin er bij de rege ring op wordt aangedrongen deel te nemen aan de onderhandelin gen. die op het ogenblik gevoerd worden over de vorming van een gemeenschappelijke markt. Wij zijn van mening, dat de verstandigste politiek, welke Groot-Brittannië kan voeren, is, deel te nemen en rechtstreeks samen te werjeen, zo wordt in het manifest gezegd. De economische crises, die zich op het ogenblik in West Europa voordoen, zijn toe te schrijven aan het ontbreken van EISENHOWER OVER DE DIENSTPLICHT IN DE V. S. President Eisenhower heeft Ste venson, zijn democratische mede kandidaat voor het volgende pre sidentschap der Verenigde Sta ten, ervan bschuldigd „afbreuk te doen aan de Amerikaanse vei ligheidsbelangen in de gehele wereld" door te spreken over de wenselijkheid ener spoedige op heffing van de in Amerika inge voerde dienstplicht. In een presidentiële verklaring die kennelijk slaat op Stevensons uitlatingen, zegt de president, dat opheffing der dienstplicht „de Amerikaanse militaire verdedi ging zeer zou verzwakken,waar aan hij toevoegde: „Wij moeten onze tegenstanders niet door zwakheid onzerzijds uitnodigen een oorlog te beginnen." Eisenhower verklaarde nog: ..De vrije wereld verwacht, dat de Ver enigde Staten haar zullen leiden Wij moeten ons leiderschap niet verloochenen, door vaag gepraat over een spoedige opheffing der dienstplicht. De wereld kan daai alleen uit opmaken, dat wij bezig zijn onze plicht als waker voor vrede en veiligheid te verzaken.' Stevenson heeft in september j.l. voorgesteld de dienstplichtwet in te trekken, „zodra dit met de eisen der nationale veiligheid in overeenstemming kan worden ge bracht." Het Amerikaanse blad „Chica go Tribune" heeft vrijdag een hoofdartikel gewijd aan de motie-, ven die geleid hebben tot de ver oordeling van de Duitse admiraal Dönitz, die dezer dagen na een gevangenisstraf van tien jaar uit de gevangenis te Spandau bij Berlijn is ontslagen. Het blad merkt op dat Dönitz destijds door een internationaal gerechtshof te Neurenberg ver oordeeld is op grond van een ach teraf speciaal voor die gelegen heid in het leven geroepen „wet". Het feit, dat Dönitz op de be klaagdenbank zat, maakte de overwinnaars verlegen aldus het blad want de tegen hem uitgebrachte beschuldiging, n.l. dat hij eep onbeperkte duikboot oorlog had geleid, was in over eenstemming met de maatrege len op dit gebied van Groot-Brit tannië en de Ver. Staten. Het gerechtshof was dan ook verplicht kennis te nemen van de feiten* dat de Britse admiraliteit op 8 mei 1940 bevel had gegeven alle schepen die in het Skagerrak voeren zonder waarschuwing te torpederen en dat de Ver. Staten van de eerste dag van de oorlog eveneens een onbeperkte duik bootoorlog had gevoerd. En dit zo vervolgt het blad on danks het bestaan van internatio nale wetten, vastgelegd in het Londens verdrag van 1930, die bepaalden dat onderzeebootaan- vallen beperkt moesten blijven tot onmiskenbare oorlogssche pen en alleen mochten worden ondernomen nadat voor de veilig heid van de bemanning was ge zorgd. In de afgelopen oorlog zouden, blijkens een officieel rapport, van de tien Japanse schepen die door de Amerikanen tot zinken zijn ge bracht, negen geen oorlogsbo dems zijn geweest. Onder de 276.000 Japahners, die hierbij om het leven kwamen, bevonden zich 105.000 burgers. het evenwicht tussen de zeer gro te gemeenschappelijke markt van de Verenigde Staten en de verdeelde economieën van Euro pa. Ook het communistische blok gaat in de richting van een veel grotère economische eenwording en daagt op het ogenblik in Afri ka en Azië uit. Europa moet ge reed zijn om de handschoen op te nemen, zo wordt in het mani fest gezegd. De Europese ge meenschap voor kolen en staal, waartoe Groot-Brittannië weigert toe te treden, heeft, zo gaat het manifest verder, de voordelen van een Europese oplossing aan getoond. Door thans aan de on derhandelingen deel te nemen, kan Engeland voorwaarden stel len die noodzakelijk zouden kun nen zijn, in het bijzonder op agra risch gebied, teneinde zijn bijzon dere betrekkingen met het Ge menebest veilig te stellen. Tenslotte wordt in het manifest nog opgemerkt, dat de gemeen schappelijke Europese markt Europa in staat zou stellen ge zonde betrekkingen met het ove rige deel van de wereld tot stand te brengen. Wanneer wij er ons niet bij de geboorte bij aansluiten, zou de gemeenschappelijke markt sneller kunnen groeien dan wij, en Groot-Brittannië over het hoofd groeien. Tot hen, die het manifest on dertekenden behoren sir Oliver Franks, president van Lloyd's Bank; Sam Watson, secretaris generaal van de vakvereniging van mijnwerkers (afdeling Dur ham); J. Campbellen, secretaris generaal van de vakvereniging van spoorwegarbeiders, en lord Boyd-Orr, voormalig president van de voedsel- en landbouworga nisatie der Verenigde Naties (F.A.O.). Een 19-jarige jongeman heeft zaterdag voor een gerechtshof te Poznan verklaard, dat hij tijdens de relletjes op 28 juni j.l. met een menigte een kamer van het raad huis te Poznan was binnenge drongen, waar hij de voorzitter van de gemeenteraad hoorde tele foneren met de Poolse premier Cyrankiewicz. De jongeman zei, dat hij de voorzitter hoorde zeg gen: „Mijnheer Cyrankiewicz, als u deze middag niet naar Poznan komt, zal ik niet verantwoorde lijk zijn voor de gevolgen". Een andere beklaagde ver klaarde dat hij met een groep mensen naar drie vrachtwagens met politieagenten was gegaan Hij had toen tegen hen gezegd dat zijn moesten staken, omdat zij net weinig verdienden als hij- zelf en de andere betogers. De manschappen verlieten toen de wagne onmiddellijk, zo verklaar de deze beklaagde. Later hoorde hij mensen pra ten over een aanval op de plaat selijke gevangenis. Iemand had gezegd, dat zij geen misdadigers moesten bevrijden. Een ander had echter hierop geantwoord „Waarom niet, iedereen kan ons helpen". Voorts zei hij nog dat de me nigte, waaronder hij zich bevond daarna naar het hoofdstation was gegaan en daar een trein die naar Warschau vertrok tot stilstand had gebracht. Mensen van het spoor hielpen de menigte bij het tot stilstand brengen van andere treinen. Vervolgens namen de be togers de nationale Poolse vlag gen van het station weg en gin gen daarmee de straat op onder het zingen van het volkslied. 2e zouden toen een jongeman zijn tegengekomen, die hun toe schreeuwde: „Broeders, er zijn vier kinderen vermoord in de Ko- chanowskistraat. Komt mee en neemt wraak". Deze verdachte verklaarde ver der gezien te hebben, hoe bij het hoofdbureau van de veiligheids politie een tank met benzine in brand werd gestoken. De beman ningen van andere tanks sloten zich bij de betogers aan. Met Kulas en een aantal jon geren had hij wapens gestolen in een wapenopslagplaats en een aantal politiebureaus bezocht waar nog meer geweren en revol vers buitgemaakt werden. Een men van de militie had hem, toen hij er om vroeg, gewezen, hoe hij een pistool laden moest. Bulczynski zei, dat hij tot be zinning kwam toen hij zag hoe een dronken betoger door een tank werd overreden. Hij besloot toen naar huis te gaan. De eerste man die hij had zien doden was een burger, die de be togers voor een man van de vei ligheidspolitie hielden. Hij was met benzine begoten. Bulczynski verklaarde, dat hij nu meer verteld had dan tijdens vroegere verhoren, omdat hij zich schuldig voelde tegenover Polen. De 18-jarige chauffeur Kacz- kowski verklaarde na Bulczynski dat hij met veertig anderen twee politiebureaus had overvallen. De mannen van het tweede bupeau gaven hun het adres van een wa penopslagplaats, doch omdat daar zes Russen waren, deden de betogers daarop geen aanval, al dus Kaczkowski. Twee van zijn metgezellen wa ren bij de aanvallen gewond. Hij wist niet wie het bevel had ge voerd. De volgende dag had hij zich aan de politie overgegeven en was hij toen volgens „de beste S S.-methoden" mishandeld. Snoe kend deed Kaczkowski verslag van de mishandelingen die hij had ondergaan. Op dit moment ontstond er eni ge beroering in de zaal, doordat de beklaagde Klimecki, die aan een hartkwaal lijdt en ynjdag toestemming had gehad zich uit de zaal te verwijderen, weg wilde gaan zonder toestemming van de rechter. Een bewaker wilde hem tegenhouden, doch Klimecki riep vertwijfeld: „Hou je poten thuis Op de tribune begon de zuster van Kaczkowski hysterisch te gil len: „Mijn vader stierf voor de Poolse volksrepubliek". De rechter verdaagde daarop voor enige minuten de zitting. ONTWERP GRONDWET VOOR CYPRUS. De vooraanstaande Britse jurist lord Radcliffe, die, na een eerder verblijf, thans 12 dagen op Cy prus heeft doorgebracht i.v.m. het opstellen van een grondwet voor het eiland, die de Cyprioten bin nenlands zelfbestuur zou geven, doch de Britten zou belasten met de handhaving der binnenlandse veiligheid, landsverdediging en het onderhouden der buitenland se betrekkingen, is zaterdagavond per vliegtuig te Londen terugge keerd. De Britse ontwerp-grondwet voorziet ook in, dat Engeland Cyprus als militaire basis mag blijven gebruiken. In kringen van juristen is zater dag in Poznan vernomen, dat mo gelijk de grote meerderheid van de 154 mannen, die in verband met de onlusten van 28 juni in voorarrest vertoeven, zal worden vrijgelaten en niet terecht zal Aan de advokaten zou medege deeld zijn, dat gevallen, die op of na 15 oktober behandeld zouden worden, niet op de vastgestelde dagen zullen voorkomen en dat er voor het ogenblik ceen verder tijdschema wordt opgesteld. De openbare aanklager van het proces tegen een aantal beklaag den in Poznétn, Markowiez, wilde zaterdag deze berichten niet be vestigen. Hij zei, dat maandag misschien het een en ander be kend gemaakt zal worden. Het Franse persbureau A. F. P. maakt melding van geruchten, volgens welke de Poolse autori teiten overwegen de verdachten amnestie te verlenen, omdat toch slechts een klein aantal van de betogers vervolgd kan worden. De meesten kunnen niet achter haald worden. Volgens onbevestigde berichten zal heden een besluit worden ge nomen over de gevallen, die óor 15 oktober behandeld zouden wor den. In bevoegde kringen wijst men er op, dat volgens de Poolse wet afgezien kan worden van ver volging in gevallen waarbij geen grote mate van misdadigheid blijkt te bestaan. De president van het Gerechts hof van Poznan heeft later op vragen van een correspondent van A. F. P. verklaard, dat de ge ruchten over schorsing van het proces ongegrond zijn. Zij zijn vermoedelijk ontstaan doordat tie zaken, die nu behandeld worden, langer duren dan gedacht werd, zodat het moeilijk is de datum voor de volgende processen vast te stellen, zo zei hij. Dulles, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft in een toespraak op het Williamscollege gezegd, dat Egypte het Suezkanaal aan zich heeft getrokken onder omstan digheden die doen denken dat het probeerde zijn eigen roem te be vorderen en door andere landen geprezen wilde worden. Hij noem de de Suezkwestie een praktisch INCIDENT AAN GRENS VAN HONGKONG. Communistisch-Chinese grens wachten hebben zaterdag gescho ten op een dertigtal mensen, die probeerden de grens van China met Hongkong te overschrijden. Eén der vluchtelingen werd ge dood, drie van hen liepen verwon dingen op. De Chinezen achtervolgden de vluchtelingen over de grens, doch zij trokken zich terug toen de politie van Mongkong ter plaat se verscheen. Zij voerden echter een paar vluchtelingen met zich mee terug over de grens. Op het gebied van Hongkong bleven 20 vluchtelingen en de dode en de 3 gewonden achter. voorbeeld van de onderlinge af hankelijkheid van vrede en recht vaardigheid. Hij zei verder, dal het Suezkanaal voor vele landen van levensbelang was en dat van geen enkel land geëist kon wor den onder de bedreiging van een economisch „zwaard van Damo cles" te blijven leven. Over de hele wereld is 'n krachtige stem ming tegen het gebruik van ge weld ter regeling van deze kwes tie aan de dag getreden en dat is natuurlijk en juist, aldus Dulles, maar degenen die bezorgd zijn voor de vrede moeten evenzeer bezorgd zijn voor de rechtvaar digheid. „De Veiligheidsraad is door deze kwestie voor een vuur proef geplaatst". .0 7 7 7 7 6 6 5 5 5 4 4 4 4 3 2 2 2 Vijf-en-twintig hoogleraren van de faculteit der rechtsgeleerd heid te Leiden hebben zaterdag aan de voorzitters van de bij de kabinetsformatie betrokken Ka merfracties de volgende briet doen toekomen: „Ten zeerste verontrust en ge schokt door de staat van feitelij ke regeringloosheid, waarin ons land sinds meer dan honderd da gen verkeert, voelen wij ons ge drongen het volgende onder uw aandacht te brengen door de wij ze waarop nog steeds verant woordelijke raadslieden aan H. M de Koningin worden onthouden is een toestand ontstaan waarin Het blad schrijft dan verder, dat het onder de gegeven omstan- digheden voor het tribunaal te Neurenberg niet mogelijk was om op dezelfde gronden een aan klacht tegen Dönitz te formule ren. De beslissing van het tribu naal, n.l. dat het oordeel of een bepaalde daad al dan niet een misdaad is afhangt van het feit of de aanklagers dit misdrijf ook gepleegd hebben, betekende de invoering van een nieuw beginsel in de jurisprudentie, aldus de „Chicago Tribune". Niettemin, zo vervolgt het blad, is men erin geslaagd Dönitz van iets „waarschijnlijk van de misdaad, dat hij als beroepsoffi cier in dienst van zijn land heeft gevochten" te beschuldigen. „Hij kreeg tien jaar gevangenis straf; een vonnis dat weer eens bewijst dat huichelarij alle hin dernissen kan overwinnen", zo besluit het blad. Tijdens het weekeinde bevond ons land zich in koude onstabiele lucht, waarin zondag al wat min der buien voorkwamen dan zater dag het geval was geweest, ter wijl de noordelijke wind ook ge leidelijk in kracht afnam. De nachtelijke temperaturen waren laag. terwijl zondag maximum temperaturen van 10 tot 12 gra den werden gemeten. De aanvoer van koude lucht, die in stand werd gehouden door een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaje en een lagedruK- gebied boven Polen, begon zon dag te verminderen onder invloed van een zwakke storing, die over Schotland naderde. Daarachter stroomde vochtige lucht naar het Noordzeegebied, hetgeen boven Schotland en Engeland aanleiding gaf tot wat regen of motregen. Deze vochtige lucht zal bij ma tige winden tussen noord en west maandag in het westen van het land de bewolking doen toe nemen en daar waarschijnlijk wat regen brengen. In de middagtem- peraturen komt niet veel veran dering. de gehechtheid van de bevolking aan ons democratisch staatsbe stel, de eerbied voor de overheid en het aanzien van ons land in den vreemde teloor dreigen te gaan. *Tal van dringende voor ons land en volk belangrijke vraagstukken, nationale en inter nationale, wachten op behande ling. Inmiddels verglijden de da gen met onmachtig beraad dat bij de burgers slechts wrevel en afkeer wekt. Politieke partijen hebben tot taak 's lands belang te dienen overeenkomstig de be- j medegedeeld door het K.N.M.I. te ginselen en op de ,wÜze welke De geldig van maandagoch- De vier ministers van de West duitse vrije volkspartij in de re gering van bondskanselier Ade nauer hebben zaterdag op een partijcongres in Kassei bekendge maakt, dat zij hun ontslag zullen aanbieden om de weg vrij te ma ken voor de reeds lang voorgeno men kabinetswijziging. De ministers zijn: Blücher (vi- ce-kanselier en minister voor eco nomische samenwerking), Ney- mayer (justitie), Preussker (huisvesting) en Schater (minis ter zonder portefeuille). De vrije volkspartij is dit jaar gesticht door leden van de vrije democratische partij, die zich af scheidden toen vrije democraten in de oppositie gingen. Een regeringswoordvoerder maakte zaterdag in Bonn bekend, dat nog geen ontslagaanvragen van de ministers zijn ontvangen. De kabinetswijziging werd reeds lang verwacht, omdat de vrije volkspartij te klein zou zijn om aanspraak te kunnen maken op vier portefeuilles in de coali tieregering. haar aanhangers juist oordelen. Zij verzaken hun plicht zo zij zich bij hun besluiten laten leiden door andere overwegingen dan de be langen van de volksgemeenschap als geheel. Een politieke partij welke geen bezwaren van princi piële aard heeft tegen een voor een ministerie ontworpen rege ringsprogramma, moet daarom in beginsel bereid zijn aan (le vor ming van dat kabinet mede te werken. Het getuigt van een ge brek aan verantwoordelijkheids besef als men die bereidverkla ring afhankelijk .stelt van voor waarden welke vreemd zijn aan 's lands tend tot maandagavond. Dezelfde temperaturen Zwaarbewolkt met hoofdzake lijk in de kuststreken af en toe wat regen, elders enkele opkla ringen. Zwakke tot matige wind. meestentijds tussen noord en west. Dezelfde middagtempera- turen als gisteren. Doordat een Noors vrachtschip vrijdag de brug tussen het eiland je Sheppey en de oever van de Theems ramde, zijn de 35.000 be woners van 't eiland van de bui tenwereld afgesloten. Melk, boter en andere levens middelen worden per boot over de rivier gebracht. onthouden van berekeningen wel ke de rekenmeester zouden sie ren maar de staatsman mis staan". Te Turijn is het gezin van een Lilliputter echtpaar vermeerderd met een baby van 6 pond en 4 ons. De jonge moeder weegt zélf 13 kg. DINSDAG 9 OKTOEER v.m. n.m. Breskens 4.51 5.10 Terneuzen 5.26 5.45 Hansweert 6.06 6.25 Walsoorden 6.16 6.35 ZON VI AAN op under no bhdei Oct. 9 6.56 18.02 12.52 21.09 10 6.58 17.59 13.36 22.05 11 7.00 17.57 14.13 23.06 12 7.01 17.55 14.42

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1