Suez voor deVeiligheidsraad Het proces te Poznan Veiligheidsraad over Suezkwestie Vraaggesprek met Nasser Onrust onder de Britse reservisten gemeld HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Voor de Zondag met melk meer mans HET WEER WEERBERICHT Problemen rond de Kabinetsformatie ZATERDAG 6 OCTOBER 1956. lie Jaargang Nr 3888 EERSTE BLAB WEKELIJKSE WERELDSCHOUW ommekeer te jenden en te ^fVioókou Te Londen zijn opnieuw de 18 staten, die ter eerste Suezconferentie overeen stemming bereikten over maatregelen van internatio naal beheer en controle van het kanaal, bijeengekomen. Ditmaal om metterdaad de gezamenlijke gebruikers-as sociatie van het Suezkanaal, een ietwat zonderlinge fi guur èn politiek, èn volken rechtelijk, op te richten. Ommekeer in Londen? I van regelingen die haar met geweld opgelegd worden Egypte is altijd bereid te onderhandelen over een sis om het Suezkanaal, zo heeft president Nasser ver klaard tegen de Amerikaan- Pro en contra Stalin? Verklaring van Joenis Prof. dr. J. J. de Jong, hoogleraar in de wetenschap der politiek aan de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft gistermiddag voor de leden van het contactcen trum op voorlichtingsgebied in een bijeenkomst te 's-Gra- venhage gesproken over problemen rond de kabinets- Fi ankering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal: per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V.v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Nu is het wel waar, dat de me ningen tussen deze 18 staten ter laatste bijeenkomst uiteenliepen, tot verontwaardiging zowel van de Engelse als de Franse openba re mening, maar vastgesteld moet worden, dat toch praktisch alle staten, die tezamen 95 van de tonnage door het Suezkanaal ver tegenwoordigen, op het appèl aanwezig zijn. Er zijn er drie bij, n.l. Ethiopië, Japan en Pakistan die nog voorbehouden hebben ge maakt, waardoor deze organisatie thans 15 leden telt en drie die zich nog niet definitief aangeslo ten hebben. En het is niet on waarschijnlijk, dat de drie Scan dinavische landen, die uiterst voorzichtig zijn, bij de opstelling van de grondslagen voor deze associatie nog bepaalde eisen zul len stellen. Het is wel eigenaar dig, dat reeds nu blijkt, dat voor een secretaris-generaal van deze associatie, een belangrijke post, wordt gedacht niet b.v. aan Ne derland, maar juist aan een der Scandinavische landen, die bij verwezenlijking van de gedachte zich nu niet door overmatige ijver hebben onderscheiden. Intussen blijkt, dat Egypte en de Egyptische maatschappij al het mogelijke in het werk stellen om het verkeer glad en vlot te doen verlopen. Er is natuurlijk een aantal Egyptische loodsen, dat gelijk te stellen is met de eerste klas loodsen van vreemde nationaliteit, die praktisch allen het kanaal hebben verlaten en daarom behoeft het niet te ver wonderen dat het verkeer in de eerste weken normaal kan blij ven verlopen. Het gaat er om wat er zal gebeuren wanneer zo straks vreemde loodsen in dit bij uit stek moeilijke vaarwater aan het werk worden gezet. Merkwaar dig is ook, dat de neiging ver flauwt om als maatregel van boy cot de route om de Kaap te ne men, nu zich geen moeilijkheden in het Suezkanaal voordoen. De duurte van de omweg, die men dan fnaken moet en het daaraan verbonden, tijdverlies spreken in de praktijk natuurlijk een hartig woordje mee. Ontstemming in Frankrijk Eden heeft, zo spoedig hem dit mogelijk was, na de tweede con ferentie van Londen, een bezoek aan Parijs gebracht. Dit hield vermoedelijk verband met de ont stemming, die in de Franse pers wel heel duidelijk merkbaar werd, over de toegevendheid der Engel sen. Mollet heeft met Eden, en Pineau heeft met Selwyn Lloyd gepraat en een resultaat, dat in sik geval de Franse regering weer enige ruggesteun geeft, is daarin gelegen, dat men de mili taire voorzorgsmaatregelen, die onmiddellijk na de nationalisatie van het kanaal zijn genomen, in stand houdt. Tevens is nu wel ge bleken, dat men de procedure voor de Veiligheidsraad met ge zamenlijke kracht wil aanvatten. Een Frans-Engels verzoek om de Veiligheidsraad bijeen te roe pen in verbard met de nationali satie en het daaruit voortsprui tende gemis aan internationale controle, werd op de voet gevolgd door een Egyptisch verzoek, dat de Veiligheidsraad aandacht zou wijden aan de militaire voorzorgs maatregelen van Engeland en Frankrijk. Men heeft van Engels- Franse zijde geen enkele poging gedaan om het op de agenda plaatsen van dit Egyptische ver zoek te verhinderen. Het komt echter na het Engels-Franse ver zoek en men mag aannemen, dat het dan in de discussies reeds vol doende is verwerkt. Het geval wil bovendien, dat nu ook de gespannen toestand tus sen IlJraël en Jordanië behande ling voor de Veiligheidsraad eist. Vermoedelijk zou secretaris gene raal Hammarskjoeld, krachtens het hem toebehorend initiatief, dit reeds op de agenda hebben geplaatst, ware het niet dat nu een gelijk verzoek van de belang hebbenden is binnengekomen. Het kan das een belangrijke zit ting van de Veiligheidsraad wor den, en het feit b.v. dat zowel Selwyn Lloyd als Pineau daar heen gaan, wijst daarop. Overigens leven wij in de da gen, van grote plannen. Te Was hington zijn de financiële organi saties van Brettenwoods, d.w.z. de Wereldbank en het Internatio nal Monetair Fonds samen ge komen. MacMillan, de Britse mi nister van Financiën, heeft bij die gelegenheid bepaalde denk beelden ontwikkeld, die niet slechts Engeland maar ook ten nauwste de overige leden van het Gemenebest raken. Engeland dat zich in geheel de 20ste eeuw altijd op een afstand heeft gehouden van het Europese vasteland, ontwikkelde nu plotse ling mogelijkheden, die op een zeer nauwe economische band zouden wijzen, welke tussen En geland en de zes Europese mo gendheden van de Kolen- en Staalgemeenschap zou worden gelegd. Natuurlijk zal Engeland in de eerste plaats aan de Com monwealth vasthouden, maar het feit reeds, dat aan een dergelijke band daarbuiten wordt gedacht, spreekt boekdelen. Tezelfder tijd heeft kanselier Adenauer een officiëel bezoek ge bracht aan België ter onderteke ning van een verdrag over Bel- gaanhet heette, dat hij zo maar eens ging praten met maarschalk Tio. Maar terwijl hij daar was, gingen de vooraanstaande Rus- j sische staatslieden naar Sotsi, de badplaats aan de Zwarte Zee, NASSER: Egypte houdt niet waar wijlen Stalin altijd heil voor zijn ziekte zocht. En nu is Chroes- tsjef, in gezelschap van Tito, ook d3arheen vertrokken. Geen won der dat men zich overal afvraagt wat dit te betekenen heeft, even vreedzaam akkoord om een tueel in verband met de inwen maken aan de cri- dige toestanden in het grote Rus- einae te maKen aan ae cri sische rijk. gisch-Duitse grenswijzigingen. Hij heeft daarbij als het ware de alarmkreet aangeheven, dat Neemt werkelijk het verzet te- Europa zich moet verenigen, wil gen de verwerping van Stalin's \\r:„ het niet geheel en al ten onder nagedachtenis zo grote omvang' journalist IvBri 311 W IC- gaan. Tezelfder tijd zijn Mollet aan, dat maatregelen noodzake- gand en Adenauer bijeen geweest om lijk zijn? Of is er een scheuring de economische regelingen .te be-1 in de Russische regering, waarbij spreken, die verband houden met de gematigde partij kans zou lo de terugkeer van het Saargebied pen, het onderspit te delven? Of op 1 januari a.s. in Duitsland en zijn er, wat af te leiden zou zijn ook daar is van veel verder strek- uit de ontmoeting met de Hon kende plannen gewaagd, welker gaarse premier, moeilijkheden te verwezenlijking nodig wordt ge- verwachten met de satellietsta- acht, gezien de toestand waarin ten, die zeker geen te verwaarlo- lczen factor vormen in Ruslands beleid? Het is intussen gebleken, dat zich in de Russische regering een verschil van mening voordoet en Europa begint te verkeren. Aan de andere kant was er deze week in zoverre sensationeel nieuws, dat Rusland sterk de aandacht tot zich trok. Dit ge beurt vanzelf reeds, gezien dat nu in Poznan processen worden gevoerd tegen degenen, die schul dig worden geacht aan de op stootjes van enige tijd geleden. Daarbij komen wel bewijzen van ongehoorde economische moei lijkheden aan het licht. Chroestsjef was voor een kor te vakantie naar Joego-Slavië ge Het vraaggesprek is vrijdag gepubliceerd in het semi-officiële blad „Al Gomhoeria". De president zei, dat met Egyp te moet onderhandeld worden en dat geen regelingen die zijn uit gewerkt door de westelijke grote drie en hun organisaties met ge weld aan Egypte opgelegd mogen worden. Een regeling zal overi gens slechts gevonden kunnen dat Chroestsjef Tito te hulp heeft worden op basis van de Egypti- geroepen om een nieuwe Stalinis- gcjie soevereinReit over ^et ka- tische richting te helpen vermij den. Wij zullen het naar wij hopen, spoedig nader vernemen; men denke echter niet dat de waarheid die dan naar voren komt, ook de volledige waarheid is! VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). Het socialistische blad „Daily He*ald" meldt, dat het honder den brieven van Britse reservis- te* in Engeland, Duitsland, Tri polls, Malta en Cyprus ontvangt, waarin zij vragen in het burger lijke leven te mogen terugkeren. Het thema van hun klachten is, aldus het blad: „Wij worden gek van verveling en bezorgdheid over de financiële toestand van onze gezinnen thuis". Berichten over onrust onder de 20.000 reservisten, die met het oog pp de Suezcrisis waren opge roepen, krijgen in toenemende mate de aandacht van het pu bliek. Een hoge militair gaf toe, dat vele reservisten reden tot on gerustheid over gezinsproblemen hebben. Hij verklaarde, dat in een eenheid van 3500 man niet minder dan 375 militairen der gelijke zorgen kennen, o.m. door grote huurkoopverplichtingen. Het Britse ministerie van tor- log 'heeft vrijdagavond bekend gemaakt dat vele rese Disten, die tengevolge van de Suezcrisis weer onder de wapenen waren geroe pen, een week verlof zullen krij gen. Het verlof geldt alleen voor die reservisten, die in Engeland en in Duitsland dienen. Waar schijnlijk minder dan de helft van de 20.000 reservisten, die Groot-Brittannië heeft opgeroe pen om zijn militaire positie in het oostelijk bekken van de Mid dellandse Zee te versterken, heeft het land verlaten. Op Cyprus zijn deze week 21 reservisten van het Britse leger wegens ordeverstoring gearres teerd. Men vermoedt, dat zij op een spoedige terugkeer naar En geland hebben aangedrongen. ZONDAG 7 OKTOBER. v.m. n.m. Breskens 3.27 3.44 Terneuzen 4.02 4.19 Hansweert 4.42 4.59 Walsoorden 4.52 5.09 MAANDAG OKTOBER. v.m. n.m. Breskens 4.11 4.25 Terneuzen 4.46 5.00 Hansweert 5.26 5.40 Walsoorden 5.36 5.50 ZON MAAN op onder op ondei Oct. 6 6.51 18.08 9.46 18.56 7 6.53 18.06 10.56 19.33 8 6.55 18.04 11.58 20.18 Voor het gerechtshof te Poz nan hebben vrijdag tien Polen, beschuldigd van het plegen van gewapende overvallen en dief stallen tijdens de relletjes op 2j juni j.l„ terechtgestaan omdat z« flessen met brandende benzine r.aar het hoofdbureau van de veiligheidspolitie geworpen zou den hebben. Dit proces, waarvoor 99 getui gen gedagvaard zullen worden, is het derde in de reeks volgend op de relletjes van 28 juni. Bij deze relletjes zijn 53 personen om het leven gekomen en onge veer 200 gewond. In totaal zullen 154 mensen terechtstaan. „Ik ben onschuldig. Mijn be kentenissen, die in de ^cte van beschuldiging staan vermeld, zijn mij afgedwongen door middel van methodes die herinneren aan die van Hitler's S.S." Met deze woorden begon chauf feur Janusz Kulas, de voornaam ste beschuldigde in dit proces, zijn verklaring over zijn gedrag tijdens de relletjes. Hij vervolgde: „Ik ga naar mijn werk om in het zweet mijns aan- schijns mijn dagelijks droog brood te verdienen", zo zei hij letterlijk. Alle beklaagden, die vrijdag terechtstonden, zijn tussen de 18 en 25 jaar. Uit de acte van beschuldiging die rechter Fiotrovski voorlas, bleek dat er bij de overval op de gevangenis te Poznan op 28 juni j.l. 257 gevangenen zijn be vrijd. die daarna met de menigte, die hen bevrijd had, een aanval deden op het hoofdbureau van de veiligheidspolitie. Bij deze aanval, waarbij de be togers flessen met brandende benzine naar het gebouw wier pen, werd een politieman ge dood. De commandant van de veilig heidspolitie gaf eerst bevel over de hoofden van de mensen te schieten. Toen dit niet het ge wenste resultaat opleverde, be val de commandant op iedereen te schieten die vuurde of tracht te vaten met brandende benzine naar het gebouw te rollen. Beklaagde Kulas verklaarde nog dat hij die morgen gewoon naar zijn werk was gegaan. On derweg voegde hij zich bij een grote menigte. Iemand duwde hem, aldus Kulas, een bord in zijn hand, waarop stond „wij willen brood". De menigte zou vervolgens, onder het zingen van godsdienstige liederen en het Poolse volkslied en onder het schreeuwen van „wij eisen brood en boter voor onze kinderen", naar de plaats van de jaarbeurs zijn getrokken. Kulas zei later met andere jon gelingen naar een wapenopslag plaats te zijn gegaan, waar hij zich een lichte revolver en een veldkijker had toegeëigend. Daar na was hij met een vrachtauto met jongemannen naar het poli tiebureau gegaan. Kulas zei met een andere jon geman, die een machinepistool had, bij een aantal huizen te zijn langs gegaan om te kijken of op de persoonsbewijzen van de be woners een aantekening stond. dat zij in dienst waren van de politie of de veiligheidsstrijd krachten en of zij wapens had den. Hij bekende een jas en schoenen te hebben gestolen in een winkel. Toen de rechter vroeg waarom hij nu een andere verklaring af legde dan bij het vooronderzoek, zei Kulas, dat de politie hem had geslagen om hem valse verklarin gen te doen afleggen. Hij zei, dat de politie hem met iets als een gummistok had geslagen, toen zij hem van het bed in zijn woning hadden gelicht. In het politiebu reau had men hem geschopt en met de k°lf van een geweer ge slagen. Bij een verhoor had hij tegen de muur moeten zitten en had een politieman getracht hem in het gezicht te schoppen. Bij een laatste verhoor door de politie zou geen geweld zijn gebruikt, maar men had hem gezegd, dat het Slecht voor hem zou zijn als hij niet de verklaring aflegde die de politie wenste. Op de vraag van de rechter, waarom hij een groep met span doeken naar het terrein van de jaarbeurs leidde, zei Kulas: „Men heeft mij op school geleerd, dat de arbeidersklasse altijd moet strijden voor verbetering van haar levensomstandigheden. Daarom nam ik als proletariër aan deze betoging deel." Er klonk gelach in de rechts zaal toen Kulas zei: „Wie ben ik? Ik ben een arme man en wie spreekt een oordeel over mij uit? Het is de rijke. Omdat, voor zo ver ik weet, de president van de rechtbank een salarisverhoging heeft gehad, waardoor zijn inko men thans 2500 zloty per maand bedraagt, terwijl ik hoogstens 800 zloty krijg". naai. De druk die op Egypte wordt uitgeoefend zal mislukken, even als dergelijke maatregelen inder tijd tegen Franco en Spanje mis lukt zijn, aldus Nasser. De uitvoerende directeur van het Egyptische orgaan voor het Suezkanaal, Joenis, heeft volgens het blad „Al Akhbar" verklaard, dat onlangs een Brits tankschip en drie schepen van andere na tionaliteit bij de vaart door het Suezkanaal plotseling machine- schade kregen, „kennelijk om de vaart door het kanaal te belem meren" „Het kan ons niet schelen of die I machineschade echt was of niet", aldus Joenis, „de hoofdzaak is dat de vaart door het kanaal on danks deze samenzweringen niet gestremd is". Het incident met het Britse tankschip, dat geladen was, had zich volgens Joenis als volgt voorgedaan: De Egyptische loods die bij het vertrek uit Suez naar Port Said aan boord kwam, had gevraagd of alles in orde was. De kapitein antwoordde bevestigend. Tijdens de vaart vielen op een moeilijk gedeelte in het kanaal plotseling de machines uit. De kapitein antwoordde op de vraag van de loods, wat er aan de hand was, „de machines werken niet. Wat kan ik daar aan doen? U moét zelf maar zien". Het schip dreef door de wind en de stroom af naar de weste lijke kanaaloever en het volgende schip van het konvooi kwam ge vaarlijk dichtbij, aldus het ver slag van Joenis. De loods waar schuwde toen zijn collega's op de andere schepen en gaf de beman ning van het Britse schip bevel het anker uit te werpen. De kapi tein bleef al die tijd rustig in zijn hoekje van de brug toezien. Na dat het anker was uitgeworpen en het gevaar geweken was, gaf de Britse kapitein orders en be gonnen de machines weer nor maal te draaien. Deze verklaring van Joenis heeft veel opzien gebaard. Er hebben zich tijdens de vaart door het kanaal wel gevallen van ma chineschade voorgedaan. Zo kreeg het Italiaanse passagier schip „Toscana", op weg van Australië naar Triëst, donderdag tijdens het passeren van het Tim- sahmeer mchineschade. Het schip is voor anker gegaan en zal, als de schade hersteld is, met een an der konvooi verder varen. Ik vertrouw op God, ik zal niet vrezen; wdt zou mjj de mens doen? Ps. 56 12. De Psalmdichtfer geeft ons hier de verzekering, dat hij geen vrees kent, zelfs voor een oppermach tige vijand niet, omdat hij de machtige God der uitkomsten aan zijn zijde heeft, en op Hem al zijn vertrouwen gezet heeft. De uitkomst in zo menige bange nood, zo vele dreigende gevaren, heeft zijn geloof niet beschaamd. Inderdaad, David is een geloofs held geweest en daarom een dap per krijgsheld als weinigen. Een maal slechts is hij bedrogen uit gekomen, door de vreze huiten te sluiten. Niet de vrees nl. voor de mens, maar de vrees voor eigen zwakheid, de vreze des kwaads. Inderdaad, wij zwakke mensen kunnen zo wonderlijk sterk wor den gemaakt door de nabijheid onzes Gods. Wij behoeven met Hem aan onze zijde, die onze Be waarder, ja onze Schaduw wil zijn, niemand of niets te vrezen. Alleen de zonde, die tegelijk met de bekoring, die zij over onze ziel heenwerpt, een dam op werpt tussen God en ons. Daar voor beware ons de Here, dat wij de bekoring der zonde de plaats zouden laten innemen, die Hem alleen toekomt. Ja, strijden, lijden, duizend doden Bedreigen vaak de kind'ren Gods. Maar d'Oudste Broeder ziet hun [noden. Hij is hun kracht, hun schild, [hun rots. Door nood en strijd, door duizend [vrezen Moog' hier hun weg belegerd [zijn, Hij zal hun Licht en Leidsman [wezen Naar 't Land van eeuw'ge [zonneschijn. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje.") NEEM PER MAN DRIEKWART KAN I Publitco'le Nadarlondi Zuivi 65 AANHOUDEND KOUD Het weer in ons land stond vrij dag onder invloed van een noor delijke luchtstroming, die over 't Noordzeegebied uit de Poolstre ken afkomstige lucht aanvoerde, waarin talrijke buien, sommige- vergezeld van hagel of onweer, voorkwamen. De meeste neerslag viel in het midden van het land, waar tussen 7 en 19 uur, 10 tot 15 mm werden afgetapt. Deze noordelijke luchtstroming werd in stand gehouden door het de- pressiegebied boven MiddemEuro- pa en een gebied met hoge baro meterstanden ten westen van de Britse eilanden. Beide druksyste- men bewogen heel langzaam in oostelijke richting. Vandaag blijft het hij ons buiig en koud weer met wind tussen noordwest en noord, die vooral langs de kust van Holland en Zeeland krachtig blijft. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag avond tot zaterdagavond Buiig en koud weer, matige tot krachtige en, hoofd zakelijk langs de kust van Hol land en Zeeland tijdelijk harde wind tussen west en noord. De Veiligheidsraad is vrijdag onder voorzitterschap van minis ter Pineau bijeengekomen om zich bezig te houden met de Suezkwestie. De vergadering die stond onder Franse leiding, door dat het voorzitterschap, dat bij toerbeurt wordt bekleed, deze maand Frankrijk toekomt. Minister Dulles, die de verte genwoordigers van de andere landen namens de Amerikaanse regering welkom heette, was van mening, dat de aanwezigheid van de ministers van Buitenlandse Zaken „een goed voorteken" was. Hierop bracht Pineau de ver zoeken van Israël en zeven Ara bische landen om het debat te mogen bijwonen, aan de orde. De Zuidslavische minister van Bui tenlandse Zaken Popovic stelde onmiddellijk voor. een beslissing over deze verzoeken op te schor ten, aangezien naar zijn mening het geen nut zou hebben om in dit stadium in deze kwestie een besluit te nemen. Het Zuidslavi sche voorstel werd zonder stem ming aanvaard. Vervolgens nodigde Pineau de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, dr. Fawzi, uit aan de conferentietafel plaats te ne men. Minister Selwyn Lloyd van En geland, die het debat opende, diende een Brits-Franse ontwerp resolutie in, waarin aan de Vei ligheidsraad gevraagd wordt: te bevelen, op basis van deze voorstellen te onderhandelen en op deze wijze mee te werken aan het vormen van een doeltreffend stelsel voor de exploitatie van het kanaal. 5. Tenslotte de regering van Egypte aan te hevelen, intussen samen te werken met de vereni ging van gebruiKers van het Suezkanaal." Lloyd stelde voor, dat de raad zich volgende week achter geslo ten deuren met de Suezkwestie gaat bezig houden. Hij verklaarde, dat de Veilig heidsraad, als onderdeel van zijn taak de vrede te bewaren, er voor moet zorgen, dat het recht blijft heersen. De Suezkwestie zag Lloyd als een belangrijke gele genheid voor de raad om „het recht te handhaven en een situa tie te beëindigen, waardoor het economische leven van zo vele landen in gevaar wordt ge bracht". De minister vatte de opvatting van Engeland in twee punten sa men: 1. „Wij zijn vastbesloten onze rechten te handhaven op de juiste wijze verzekerde en ge waarborgde rechten op vrije doorvaart door deze nationale waterweg. In deze handelen wij niet louter voor ons zelf, maar voor allen, die van het kanaal af hankelijk zijn". 2. „Wij streven naar een vreed zame oplossing door middel van onderhandelingen en wij hebben een basis voor onderhandeling opgesteld, die naar onze mening zowel voor de gebruikers als voor Egypte rechtvaardig is". heid van scheepvaart overeen komstig de conventie inzake het Suezkanaal te onderschrijven. 2. De noodzaak te bevestigen om net recht en de waarborgen te verzekeren, die alle kanaalgebrui kers op grond van het stelsel, waarop de conventie was geba seerd, genoten d.w.z. de exploi tatie van het kanaal door een or gaan van internationaal karak ter. 3. Goedkeuring te hechten aan het optreden van de achttien lan den op de eerste Londense confe rentie in de vorm van het indie nen van voorstellen, welke waren bedoeld om in overeenstemming met de rechtvaardigheid tot een vreedzame oplossing te geraken. 4. De regering van Egypte aan formatie. Met betrekking tot het vraag stuk der zetelverdeling merkte hij o.m. op, dat dit na 1945 in toe nemende mate centraal is komen te liggen. Van 1900 tot 1940 speel de de zetelverdeling een heel an dere rol. Dat het nu anders is heeft een complexe oorzaak. Enige punten uit dit samenstel heeft prof. De Jong nader aange duid en uitgewerkt. Daar is o.a. allereerst de ver anderde relatie tussen volksver tegenwoordiging en regering. Het besturen is meer op de voor grond gekomen hij de regering en de wetgeving is achterop ge raakt. Er heeft zich een struc tuurwijziging voorgedaan. Om daar tegen in te gaan wordt ge tracht invloed uit te oefenen op de zetelverdeling. In dit verband wees spreker er ook op, dat de positie van de individuele minis ter is veranderd. Deze positie is veel gewichtiger geworden dan ze in vroeger jaren was. Dit is een tweede reden waarom er aan leiding is ontstaan tot strijd om de zetelverdeling. Het derde punt, dat prof. De Jong uit het door hem aangedui de complex van oorzaken lichtte, is het ingroeien van de politieke partij in de staat. Dit inbouwen is blijkens het betoog van de in leider bespoedigd doordat de so cialisten werden betrokken in de kabinetsformatie. Dit is z.i. een der zwaarst wegende copnponen- ten van de complexe oorzaak van de strijd om de zetelverdeling. Een ander nieuw probleem is dat der publiciteit. Het instellen van een officiële woordvoerder van de kabinetsformateur is een instituut geworden in het raam van de kabinetsvorming. Na de voordracht van prof. De Jong ontspon zich een geanimeer de gedachtenwisseling.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1