Uitvoering Algemene Ouderdomswet De Liefde in de storm 7 7 HET SUEZ-GESCHIL financiële situatie Egypte van Het Labourcongres te Blackpool DRUKWERK wat doet li op 17 oktober Dulles verbetert zich TWEEDE HLAD Donderdag 4 oktober 1^56 11e jaargang nc. 3886 Autobotsing op rijksweg Utrecht - 's-Gravenhage Smokkelbende in Sumatra opgerold PRAUW MET 17 INDONESIËRS BIJ FAK FAK (Ned. N.-Guinea) AANGEKOMEN Gevlucht van de Aroe- eilanden JAPAN EN DE GEBRUIKERS ORGANISATIE Waarschijnlijk geen recht streekse deelneming ZORG VOOR DE ONTWIKKELING VAN HET SUEZKANAAL IN AMERIKAANSE HANDEN DE BESPREKINGEN TUSSEN TITO EN CHROESJTSJEF Vriendschap tussen de Sow jet-Unie en Zuid-Slavië aanzienlijk verbeterd DE ECONOMISCHE, FINANCIËLE EN BELASTINGPOLITIEK Beurswaarde in september met circa 500 miljoen gestegen Nina Ponomareva niet voor Britse rechtbank DE VERENIGING VAN KANAALGEBRUIKERS Saarlandse regering keurt Adenauer-Mollet overeenkomst goed In het staatsblad is opgenomen -pn Kon. Besluit van 5 septem ber 11- houdende vaststelling an de algemene maatregel van letuur, bedoeld in artikel 9, zes de lid, van de Algemene Ouder domswet. Daarin wordt een begripsom schrijving van het indexcijfer der uurlonen gegeven. Onder het gewone gemiddelde indexcijfer der uurlonen van vol wassen arbeiders, bedoeld in ai tikel 9, zesde lid, van de Alge mene Ouderdomswet, wordt vol gens deze algemene maatregel van bestuur verstaan het index cijfer van uurlonen volgens rege lingen nopens die lonen van vol wassen mannelijke handarbei ders, werkzaam in de nijverheid, het transport en de landbouw te zamen, zoals dit wordt berekend door het Centraal Bureau voor de Statistiek naar de stand op de laatste dag van elke maand en voor de eerste maal wordt ge- Woensdagmorgen omstreeks 10 uur zijn bij een botsing tussen een personenauto en een vracht auto op de rijksweg Utrecht— 's-Gravenhage nabij de Meern een persoon om het leven ge komen en twee personen ge wond. De personenauto, die uit de richting Utrecht kwam, reed door nog onbekende oorzaak door de scheidingsheg tussen de beide weghelften, en kwam daarbij in botsing met een vrachtauto van de bescherming burgerbevolking, bestuurd door de 47-jarige A. K., die uit de richting 's-Gravenhage kwam. Van de inzittenden van de per sonenauto werd de 50-jarige P. A. B. gedood, de heren v. E. en G. werden licht gewond. Zij zijn overgebracht naar zie kenhuizen te Utrecht. De politie in Noord-Sumatra heeft 'n smokkelorganisatie ont dekt, die de Indonesische staat voor 414 miljoen straits-dollars aan deviezen heeft benadeeld, al dus wordt in Djakarta vernomen. Een aantal Chinese handelaren en de administrateur van de rub beronderneming „Perapan" in Oost-Atjeh zijn op beschuldiging bij deze smokkel te zijn betrok ken, gearresteerd. Twee en half miljoen ton rub ber is uit Indonesië gesmokkeld via kleine havens aan de Oost kust van Sumatra, tegenover Ma- lakka. De smokkelaars ruilden de rub ber voor luxe goederen, die naar Noord-Sumatra werden gesmok keld. In Noord-Sumatra bestaat on der politici de mening, dat de smokkel werd verricht „onder bescherming" van de Darul Islam. Dezer dagen is in de omgeving van Fak Fak (Ned. N;ieuw-Gui- nea) een prauw met 17 Indonesli sflhe opvarenden aangekomen. Zij verklaarden te zijn gevlucht uit een plaatsje op die Aroe-eilanden met de bedoeling asiel te verzoe ken» Zij zijn door de politie aange houden en overgebracht naar Fak Fak voor nader verhoor. Volgens diplomatieke kringen te Tokio zal Japan waarschijnlijk niet rechtstreeks deelnemen aan het werk van de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal. De Japanse ambassadeur te Lon den, Haroechiko Nissi, woont de conferentie van de vereniging, die op het ogenblik in de Britse hoofdstad wordt gehouden slechts als waarnemer bij. Genoemde kringen baseren hun oordeel op hetgeen minister Dul les dinsdag op zijn persconferen tie heeft gezegd, en wel in het bijzonder de uitlating, dat de ver eniging geen „tanden" heeft en dat de Verenigde Staten geen vol ledige steun kunnen geven aan Engeland en Frankrijk. publiceerd in het „Statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek". In een nota van toelichting zegt de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid o.a. het volgende: Ingevolge artikel 9 van de Algemene Ouderdomswet zullen de pensioenbedragen de wijzigingen in de algemene wel vaart volgen. De wet verwezen lijkt dit door in artikel 9, zesde lid, de hoogte van de genoemde bedragen te binden aan het ver loop van de wijzigingen in het gewogen gemiddelde indexcijfer der uurlonen van volwassen ar beiders. Aangezien dit begrip nader precisering behoeft schrijft artikel 9, zesde lid, nog voor, dat bij algemene maatregel van bestuur nader dient te worden aangegeven wat hieronder wordt verstaan. In de memorie van toelichting op het wetsontwerp is destijds gesteld, dat de regering met de Sociaal-Economische Raad van oordeel is, dat een binding van het bedrag van het bodempen sioen aan de regelingslonen van volwassen arbeiders de meest juiste concretisering van boven staand uitgangspunt vormt. Voor de praktische toepassing is het gewogen gemiddelde index cijfer der regelingslonen naar de stand op de laatste dag van elke maand in de sectoren nijverheid, transport en landbouw tezamen gekozen, aangezien dit het meest omvattende indexcijfer is, dat momenteel ter beschikking staat. Het kan voorkomen, dat het aanvankelijk in het Statistisch Bulletin van het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubli ceerde cijfer naderhand gewij zigd wordt, b.v. in verband met het ingaan met terugwerkende kracht van wijzigingen in de re gelingen. Teneinde kleine cor recties in de pensioenbedragen binnen kort tijdsbestek te voor komen, zal de aanpassing even wel worden gebaseerd op het voor de eerste maal gepubliceer de cijfer. De minister zegt zich ervan bewust te zijn, dat, hoewei de bovenomschreven maatstaf mo menteel voor het praktisch te voeren beleid de beste lijkt, welke beschikbaar is, daartegen toch bepaalde bezwaren kunnen wor den ingebracht. Indien in de toe komst een Indexcijfer zou kun nen worden samengesteld, dat geheel of ten dele aan deze be zwaren tegemoet zou kunnen komen, zou de regeling van de aanpassing dienovereenkomstig kunnen worden gewijzigd. Het verdient nog de aandacht, dat ingevolge artikel 27, zesde .Cairo, wordt voorts gezegd, dat lid, van de wet ook het bedrag dit voorstel beoogt kracht bij te aan inkomen, waarover door de zetten aan de Egyptische verze- verzekerden ten hoogste premie keringen dat het kanaal op de Op de voorpagina van de „New York Times" is woensdag een be richt gepubliceerd dat de Egyp tische regering „op het punt staat Amerikaanse olie- en scheepvaartondernemingen voor te stellen het toezicht op de ont wikkeling van het Suezkanaal i over te nemen". I In dit bericht, afkomstig uit kan zijn verschuldigd, de wijzi gingen in het vorengestelde in dexcijfer zal volgen. De S. E. R. heeft zich met het besluit verenigd. meest efficiënte wijze geëxploi teerd zaï worden. Egypte zou dan de kosten van de eventueel uit te voeren werk zaamheden dragen. In de „Prawda" van woensdag wordt gezegd, dat de vrees voor onopgeloste geschillen tussen de communistische partij van Zuid- Slavië en die in andere landen belangrijk is afgenomen. Volgens de „Prawda" zijn er overal aan wijzingen dat de vriendschap tus sen de Sowjet-Unie en Zuid-Sla- Vië versterkt wordt. Een woordvoerder van het Rus sische ministerie van Buitenland se Zaken heeft dinsdag gewei gerd commentaar te leveren op de officiële Zuidslavische verkla ring dat de besprekingen tussen Tito en Chroesjtsjef betrekking hebben op ideologische verschil len. De woordvoerder zei, dat het ministerie geen commentaar had, omdat het bezoek van Tito een particulier karakter draagt. In de Sowjetrussische pers is tot nu toe nog niets gepubliceerd over deze besprekingen. De Egyptische minister van Financiën heeft blijkens een in de Egyptische pers gepubliceer de verklaring medegedeeld, dat Egypte er in is geslaagd de eco nomische blokkade maatregelen ongedaan te maken, welke enkele Westerse landen tegen Egypte hadden genomen na de nationa lisatie van het Suezkanaal. De minister, die aan president Nasser verslag had uitgebracht omtrent de financiële situatie van Egypte, heeft gezegd, dat de volgende vier factoren hiertoe hadden bijgedragen: 1. Bilaterale overeenkomsten met andere landen, waardoor Egypte in staat werd gesteld te betalen in andere valuta dan sterling en dollar; 2. goudreserves, welke voor enige jaren voldoende zijn; Fa P. J. VANDESANDE. Op het congres van de Britse lrtourpartij is woensdagochtend gesproken over de economische, financiële en belastingpolitiek van de partij. De oud-minister van Handel Harold Wilson hield na mens het partijbestuur een ver handeling, waarin hij zei dat de partij streeft naar een rechtvaar, digere verdeling van de inkom sten, waarbij de belastingen wor den beschouwd als een instru ment tegen sociale ongelijkheid. Daarvoor had sir William Beard, de vice-voorzitter van het alge mene vakverbond, de T.U.C., een krachtige aanval gedaan op de politiek van de conservatieven en de beginselen van het economi sche liberalisme, waardoor deze zich zouden laten leiden en die sir William zag als een bedreiging voor de arbeiders. Naar aanleiding van Bevans kritiek op „de dictatuur van de vakverenigingen" in de partij ver klaarde sir William, dat deze kri tiek niet leidt tot de „noodzake lijke eenheid in de beweging". „Alle meningen kunnen vrijelijk in de arbeidsbeweging worden geuit, maar dat betekent niet een recht om beledigingen te uiten". Twee belangrijke punten in het belastingprogramma van de so cialisten zijn: le vermindering van de kosten die als beroepsuit gaven mogen worden afgetrok ken en 2e belasting op de meer waarde van kapitaal, in het bij zonder op winsten tengevolge van beurstransacties. Wat het eerste punt betreft sprak Wilson over „de schanda lige belastingontduiking" door mensen als sir Bernard Docker. Als toelichting op het tweede punt vertelde Wilson het geval van de eigenaar van duizend aan delen in de „Trinidad Company", die in tien minuten 6.000 pond (ruim 60.000 gulden) had ver diend. Fractieleider Hugh Gaitskell verklaarde later, dat het onzin was te zeggen, dat labour een vol komen gelijkheid van inkomen voor iedereen wenst. „Wij hebben mits er een behoorlijk minimum loon is, geen bezwaar tegen een stelsel van beloningen, waarin rekening wordt gehouden met de aard en de moeilijkheid van het werk, de hiervoor vereiste be kwaamheid, de verantwoordelijk heid van de arbeider en de bijzon dere kwaliteiten welke hij bezit", aldus Gaitskell. De Amerikaanse communis tische partij heeft bekend ge maakt, dat zij geen candidaat voor de Amerikaanse presidents verkiezingen zal steunen. In vorige jaren hadden de com munisten hun eigen candidaten voor president en vice-president, of ondersteunden niet-communis- tische candidaten. 3. het verwerven van andere deviezen dan sterling en dollar sedert de crisis begon, en 4. een lening van 15 miljoen dollar van het internationale mo netaire fonds. Volgens de minister is de alge mene economische situatie van Egypte bevredigend. Egypte ver wacht in de toekomst meer ka toen en rijst te kunnen uitvoeren. De koerswaarde van alle ge wone aandelen ter beurze van Amsterdam is in september blij kens het C.B.S. gestegen van 16.571 miljoen tot 17.068 mil joen. De nominale waarde van deze aandelen bleef onveranderd op 4.641 miljoen. De stijging is vrijwel uitsluitend het gevolg ge weest van een betere stemming voor de internationale concerns. De nominale waarde hiervan bleef onveranderd op 2.093 mil joen, doch de reële waarde ver meerderde van 11.627 miljoen tot 12.095 miljoen. De wijzigingen in de overige rubrieken zijn niet groot geweest de Indonesische aandelen ver toonden een lichte stijging in koerswaarde n.l. van 892 mil joen tot 911 miljoen. De gemid delde koers van alle aandelen kwam in september van 357 op 368. Het beurswaarde indexcijfer (1953 100) bedroeg vorige maand 242, tegen 234,9 in augus tus en 226,1 in september 1955. Een woordvoerder van de Sow jetrussische ambassade te Londen heeft de geruchten dat de Rus sische atlete Nina Ponomareva woensdag voor een Britse recht bank zal verschijnen, tegenge sproken. Hij verklaarde niet te weten waar de Russische atlete verblijf houdt. door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: HERMAN ANTONSEN 29) Nadruk verboden. Maar op het ondergaande, ge leidelijk nog verder zinkende schip kwam Gwynne langzaam aan tot het bewustzijn terug. Ze hief haar pijnlijke hoofd op en besefte plotseling het grote ge vaar, waarin ze verkeerde. Ze lag in het water, dat ze langzaam voelde stijgen. Zonder zelf te we ten hoe, krabbelde ze overeind, greep zich ergens aan vast en trachtte haar duistere omgeving met haar ogen te doorboren. Ze riep zo luid ze maar kon: „Inez Mevrouw Maitland! Rachel!.... Waar zijn jullie ergens?" Ze kreeg geen antwoord. Ze was alleen in de salon. Een ogen blik verlamde de angst al haar ledematen. Waren ze allen ver dronken in die snel onderlopen de kajuit? Ze zocht op de tast naar de deur, slechts geleid door de flikkerende bliksemstralen. Maar in die korte ogenblikken, dat het even licht was, ontdekte ze dat haar gezelinnen verdwe nen waren. Haar knieën knikten, haar hart bonsde met felle slagen en ze stikte bijna van benauwd heid. De dikke buil op haar hoofd, waar ze tegen de kast was opgevallen, deed haar ontzettend veel pijn. Ze werd duizelig. Ze zou er nooit in slagen naar bui ten te komen, waar ze ten minste om hulp kon roepen! Ze moest sterven als een muis in de val op het zinkend schip. Maar de wil om te leven over won alle angsten en pijnen. Ze verzamelde al haar krachten en hernieuwde haar pogingen om uit haar afschuwelijke gevangenis te komen en een zekere dood te ont gaan. Het water stond al tot bo ven haar knieën, toen ze einde lijk de deur bereikt had. Intussen hadden beide red dingsboten zich van het jacht verwijderd en waren nu buiten gevaar meegezogen te worden met het zinkend schip. De inzit tenden konden eikaars gelaat in het donker niet onderscheiden. Mijnheer en mevrouw Maitland, Inez, Robin, Julian en Rachel be vonden zich in de ene, de beman ning en de bedienden in de an dere sloep. Alleen de kapitein en de bootsman waren achtergeble ven en hadden in allerijl 'n vlot De vertegenwoordigers van de vijftien landen, die maandag de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal hebben opgericht, zijn woensdagochtend voor de tweede maal in plenaire vergade ring bijeen geweest. Waarschijn lijk zal er hedenmorgen nog een volledige bijeenkomst worden ge houden. Volgens jconferentiekringen zijn woensdag de rapporten van de commissies, die de organisa torische en financiële kwesties hebben bestudeerd, behandeld. De commissie belast met de be studering van technische scheep vaartkwesties had haar werk nog niet voltooid. Verwacht wordt, dat dit donderdagochtend wel het geval zal zijn. Er is, aldus genoemde kringen, nog geen besluit genomen inzake het lidmaatschap van de uitvoe rende raad of de plaats van het hoofdkwartier van de organisa tie. Over deze en andere kwes ties zal pas kunnen worden be slist, als de rapporten van alle drie commissies gereed zijn. Het Saarlandse kabinet heeft met algemene stemmen de over eenkomst, die de Westduitse bondskanselier Adenauer en de Franse premier Mollet in het af gelopen weekeinde betreffende de terugkeer van het Saargebied tot Duitsland hebben besloten, goed gekeurd. De premier van het Saargebied heeft nog te Saarbrücken ver klaard, dat het overeengekomene geen volledige verwezenlijking is van de verwachtingen der Saarlandse regering". samengesteld, waarop ze waren gesprongen en nu ronddobberden op de wilde golven. „Goddank dat we nu allen ge red zijn en een kans hebben be houden te blijven", zei Ambrose Maitland met grote dankbaar heid. „Binnen enkele minuten zinkt het schip. Ik weet zeker, dat ik ook de kapitein op het vlot gezien heb juist toen hij het van het jacht afstiet, is het niet zo Faust?" Beide mannen sloegen nog een laatste blik in de richting van het mooie jacht, dat binnen enkele ogenblikken een graf zou vinden in de ziedende golven, toen een felle, lang aanhoudende bliksem straal een hartverscheurend to neel aan hun ogen openbaarde. Een tengere, in het wit geklede gestalte klemde zich aan de ver schansing van 't bijna gezonken jacht vast. Met wanhopige vast beslotenheid was Gwynne er ten slotte in geslaagd aan het dek te komen en had toen ontdekt, dat iedereen van het schip verdwe nen was. „Goeie genade!" schreeuwde Maitland. „Is dat Gwynne? Kijk eens Faust. Of verbeeld ik het me? Waarom is ze niet bij ons? Ik zou erop hebben kunnen zwe ren, dat ik haar gezien had! Kijk! Ze is verloren.... niemand kan haar meer bereiken! Ze valt.... de verschansing heeft het bege ven. Ze ligt in het water. ik moet.... ik moet iets...." Hij begon zijn oliejas uit te trekken om zich vrijer in het wa ter te kunnen bewegen. Maar zijn vrouw greep hem vast. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft zich grote moeite ggtroost om Engeland en Frank rijk in het Suezgeschil te steu nen, zonder zichzelf bloot te stel len aan mogelijke beschuldigin gen, dat hij het kolonialisme in Azië steunt. Op zijn persconferentie van dinsdag was hij begonnen met een bespreking van de Suezkwes- tie en geëindigd met de definië ring van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de algehele on afhankelijkheid van landen in Azië en Afrika, die vroeger onder Brits of Frans bestuur hebben gestaan. Nadat verscheidene journalis ten tegen functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Za ken hadden gezegd, dat het laat ste deel van Dulles' uiteenzetting uitgelegd zou kunnen worden als bewijs van principiële verschillen tussen de drie Westelijke mo gendheden ten aanzien van de Suezkwestie, gaf minister Dulles „Nee, Ambrose.dat kan niet" gilde ze. „In zulk weer kun je geen twee slagen ver zwemmen. Ik laat je het niet doen! Toe, doe het niet! Toe!" De sloep schom melde heftig, toen de beide jon gere mannen tegelijkertijd op stonden en hun klaren begonnen uit te trekken. Maar Robin was vlugger dan de dokter. Hij dood in het water en begon met grote slagen naar de kleine, hulpeloze gedaante te zwemmen. Ze dob berde als een rietje op het water, werd het ene ogenblik onderge dompeld, kwam het volgende weer boven en het gevaar was groot, dat ze door de zuiging van het schip zou worden meege sleurd in de diepte. Inez begon angstig te gillen. „Vader, houd hem toch tegei;! Breng hem terug, Julian! Hij kan haar toch niet bereiken! Ze zul len allebei verdrinken!. Toe doen jullie dan toch iets Inez was in de boot gaan staan en strekte haar ramen wijd uit. Bij al haar zelfzuchtigheid koes terde ze toch een grote liefde voor Robin. Zelfs zijn verachting voor haar was niet in staat geweest, die liefde in haar te doden. Had ze integendeel vergroot en ver meerderd. Maar haar impulsieve beweging was fataal voor de sloep. Ze helde heftig naar een kant over op het ogenblik, dat Julian, die ook was gaan staan, haar wilde vastgrijpen. Het vol gend ogenblik sloegen ze samen overboord en lagen in zee te spartelen. (Wordt vervolgd.) schriftelijke wijzigingen van zijn verklaringen uit, welke de na druk leggen op drie punten: 1. De vereniging van gebruikers van het Suezkanaal is nooit be doeld geweest als middel voor het gebruik van geweld in het Suezgeschil. 2. Het verschil in benadering van de kwestie tussen Engeland en Frankrijk enerzijds en de Ver. Staten anderzijds vloeit voort uit het technische feit, dat de drie landen in het gebied van Suez niet door een verdrag verbonden zijn tot een gemeenschappelijk optreden op de manier die geldt in het gebied van de Navo. 3. De Ver. Staten kunnen kwesties, die een gevolg zijn van oplevend nationalisme in voor malige koloniën, onafhankelijker benaderen, omdat zij, anders dan Engeland en Frankrijk, geen ko lonies bezitten en ook niet beze ten hebben. Op zijn persconferentie hadden de journalisten gevraagd naar commentaar op berichten, vol gens welke sedert het einde van de tweede Londense Suezconfe- rentie, waarop tot de vereniging van gebruikers van het Suezka naal is besloten, een verwijdering of tenminste een verschil in de mate van benadering was ont staan tussen de Ver. Staten ener zijds en Engeland en Frankrijk anderzijds. Dulles verklaarde in zijn ant woord, dat „er gepraat wordt over „tanden" die (Uit het ont werp voor de vereniging) getrok ken zijn. Er hebben nooit „tan den" ingezeten". Na herschrijving moest dit ant woord luiden: „Er hebben nooit „tanden" ingezeten, als dat het gebruik van geweld betekent". Op zijn persconferentie ver volgde de minister: „Er is enig verschil geweest in onze benade ring van dit vraagstuk van het Suezkanaal, doch dit verschil heeft betrekking op nogal funda mentele dingen." Na de verbetering luidt deze zinsnede: „Er is enig verschil ge weest in onze benadering van dit vraagstuk van het Suezkanaal, doch dit is niet een gebied waar wij door verdrag gebonden zijn." Op zijn persconferentie besprak Dulles de gebieden, waar de Ver. Staten door verdragen aan hun bondgenoten verbonden zijn, b.v. het gebied van de Navo. Hij voegde hieraan toe: „Er zijn ech ter andere vraagstukken met be trekking tot andere gebieden en die in de een of andere vorm met het zogenaamde vraagstuk van het kolonialisme te maken heb ben". De herziene versie luidde: „Er zijn tevens andere vraagstukken waar onze benadering niet altijd eender is. Zo is er bv. in Azië en Afrika het z.g. vraagstuk van het kolonialisme".

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5