Provinciaal bestuur stelt problemen rond bet Deltaplan aan de orde Militaire woordvoerder weigert commentaar op verklaring van Darul Islam Kindersterfte op NieuwGuinea aanzienlijk teruggelopen Het proces te Poznan Agrarisch bedrijfsleven trekt voor 350 millioen gulden aan de bel WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Israël zal bijeenkomsten van wapenstilstandscommissie niet meer bijwonen Britse operatie op Cyprus EERSTE BLAD Pakistaanse veerboot sloeg om De strijd in Algiers Dank zij de voorlichting op medisch gebied Kerstpostpaketten voor militairen Hoogleeraarsbenoerr ing Fiankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 4 OCTOBER 1956. lie Jaargang Nr 3886 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Tijdens een dinsdag in hotel „De Burg" te Middelburg door het Provinciaal Bestuur gehouden persconferentie, zei de de Commis saris der Koningin, jlir. nu-. A. F. C. de Casembroot, dat het Provin ciaal Bestuur thans het ogenblik gekomen acht de vele problemen, waarmee men in Zeeland in het kader van het Deltaplan te maken heeft, meer bekendheid te geven. Met nadruk wees de Commissaris er op, dat het hleir niet gaat om een plan, en zeker niet om een vastomlijnd plan, maar om een probleemstelling, die echter ook wensen van Zeeland omvat. De Commissaris had bij de aan vang der conferentie de vele jour- nallsten begroet en gezegd, dat het hem genoegen deed dat zo velen aan. de uitnodiging gehoor gaven, om kennis te nemen van de Zeeuwse probleemstelling ten aanzien van het Deltaplan. Sedert de regering door het instellen van de Deltacommissie een mogelijke afsluiting van de zeegaten lin zuidwestelijk Neder land in uitzicht stelde om de vei ligheid van een groot gedeelte van ons land zeker te stellen, is gedurende de na-oorlogse jaren in Zeeland het inzicht steeds meer gerijpt, dat om een homogene ontwikkeling van Zeeland te kun nen bevorderen ingrijpende maat regelen nodig zijn. De werkgroep Deltazaken Zee land, waarin zitting hebben ir. H. D. J. Swaters, hoofdingenieur directeur van de Provinciale Wa terstaat, ir. J. G. Snip, hoofd Bu reau bijzondere werken Provin ciale Waterstaat, ir. M. de Vink, directeur Provinciale planologi sche dienst, drs. M. C. Verburg, directeur E. T. I. -voor Zeeland, en mr. J. F. Hornstra, directeur Stichting Zeeland voor maat schappelijk en cultureel werk, heeft in deze behoefte voorzien door het opstellen van een werk schema voor verdere onderzoe kingen en, naar de Commissaris verklaarde, staat het Provinciaal Bestuur hier volkomen achter. Dit werkschema, dat geenszins een vast omlijnd plan omvat, spitst zich toe op een vijftiental concrete punten en is daarmee een weergave van hetgeen naar Zeeuwse inzichten voor de toe komst dient te gebeuren. De Commissaris wees op het in het werkschema aangebrachte tracé voor het Schelde-Rijnkanaal lopende van Antwerpen, de Schel de op enige afstand volgend, door de oostpunt der Oosterschelde (alsdan het afgesloten Oostelijke bekken dat een gebied vormt met Zuid Beveland en Tholen) door de Eendracht, tussen St. Philips- land en Brabant door en zo uit komende in de Krammer. Met nadruk wees de Commjis- saris er op, dat Zeeland geen be hoefte heeft aan een nieuw Schel de Rijnkanaal, maar mocht er een nieuw kanaal noodzakelijk wor den geacht, dan is dit het tracé vormen begint aan te nemen, dat de bewoonbaarheid vaar dit ge bied nog slechts door weloverwo gen planologische maatregelen gehandhaafd zal kunnen blijven. De prov. planologische dienst Zuid Holland meent nu in het Deltagebied grote mogelijkheden te zien om de gevaren van een voortgaande bevolkingsconcen tratie af te wenden en door ver groting van het Rotterdamse ha vengebied in zuidelijke richting (Haringvliet) de basis van de Ne derlandse economlie te verbreden. Terwijl men zich in nationaal ka der bezighoudt met de mogelijk heid om een verlichting van de bevolkingsdruk in de randstad Holland te zoeken in het afleiden van een deel der rjjeuwe indus triële ontwikkeling naar andere streken van het land. Mede gezien de omstandigheid, dat de mogelijkheden van indus triële vestigingen langs het Noordzeekanaal en de Nieuwe Waterweg nog heel beperkt zijn, dringt zich de vraag naar voren, of men op nationaal niveau zich niet bezig dient te houden met de mogelijkheden, die in ons land te vinden zijn. De ligging van de Westerschelde een der druk ste waterwegen van Europa biedt in dit opzicht unieke moge lijkheden. Tot op heden vormt het ontbreken van goede Noord-Zuid- verbindingen met de economische centra van Nederland en België de grootste handicap voor een in gebruikname van de hier aanwe zige industriële en vervoerstech- nische mogelijkheden. Eén van de internationale vraagstukken is, dat het Deltage bied een ernstige handicap vormt voot- een efficiënt rechtstreeks contact tussen de belangrijke economische centra in Noord- West Europa. De randstad Holland (met Am sterdam en Rotterdam als con centraties) aan de Rijnmondin gen ten noorden van de Delta en de stedendriehoek aan de zuid zijde van de Delta (Antwerpen- Gent-Brussel) met het industrie gebied van Noord-West Frankrijk. Vooral in het kader van de toe nemende integratie op econo misch gebied in Noord-West Europa (de Benelux) doet zich steeds in sterkere mate de be- dat voor Zeeland van belang is hoefte gevoelen aan rechtstreek- 0 /-» 1 n virlimvkivifl, virrrvvi tncCAM Hfl'7n met het oog op industriële vesti gingen in Tholen, dat met een chronische werkloosheid kampt. Voorts wees de Commissaris op de mogelijke ontwikkeling van het industrie- en havenbekken in het westelijk gedeelte van de Westerschelde aan de Zuidoever gedacht tussen Terneuzen en Breskens en aan de noordelijke oever tussen Ovezande en Vlis- singen, en de ontwikkeling van de industriegebieden bij Yerseke en Bruinisse, voor omschakeling wegens het wegvallen van de oester- en mosselcultuur. Het is eis, dat een vaste oeververbinding voor Zeeuws-Vlaanderen tot stand komt. Hierop kreeg ir. M. de Vink, directeur van de Prov. Planologi sche Dienst het woord, die een korte inleiding hield en het werk schema lin onderdelen besprak. Zo vernamen wij, dat de Zeeuwse problemen, de kernproblemen rond het Deltaplan, te onderschei den zijn in regionale, nationale en internationale vraagstukken. Als kernpunt van regionale aard noemde spreker de onvolledige ontplooiing op economisch zowel als op maatschappelijk terre|in van dit gebied als gevolg van de barrières, die door de zee armen worden gevormd. De verwezenlijking van het Deltaplan opent nu kansen het isoloment te doorbreken door het creëren van nieuwe Noord-Zuid verbindingen. Tot de nationale problemen rekende spreker het samendrommen van mensen fn de randstad Holland, dat zodanige Men vreest dat maandagavond zestig mensen door verdrinking om het leven zijn gekomen bij het omslaan van een veerboot in een rivier bij Khoelna (Oost-Pakis- tan). Twintig van de tachtig men sen die aan boord waren, zijn gered. se landverbindingen tussen deze centra. Het zuidelijke deel van 't Deltagebied zal in steeds toene mende mate in de internationale economische ontwikkeling een bijdrage moeten leveren en zal, naast Rotterdam en Amsterdam, de natuurlijke invalspoort voor 't Rijn-Roergebied de Westerschel- demonding als aanvulling voor de bediening van de Belgische ste dendriehoek en het daarbij aan sluitende Noord-Franse en Lu xemburgse industriegebied moe ten dienen. Ontsluiting van de Scheldemon- ding door onbelemmerde verbin dingen met het achterland en de aangrenzende centra is echter ook hier weer de primaiire voor waarde. Bij verschillende aspec ten van het Deltaplan treedt de doelmatige ontsluiting van dit gebied in verkeerstechnisch op zicht naar voren. Voor pijümaire Noord-Zuidverbinding treden drie mogelijkheden naar voren, name lijk de weg over de Westelijke af- sluitdammen der zeegaten, voorts de z.g. Zoomweg. Deze beide we gen zijn niet ideaal, omdat zij aan de randen van het gebied liggen. Wil men het gebied ontsluiten dan is 't noodzakelijk de verbin ding er midden doorheen te voe ren; in dit geval over secundaire dammen, de z.g. centrale weg. Bij 'n voorlopige toerekening is ge raamd door de Planologische Dienst, dat de voordelen voor het Zeeuwse landverkeer door de uit voering van het Deltaplan op 300 miljoen gulden kan worden ge steld. Bij aanleg van de secundaire dam door de Oosterschelde zal dit voordeel nog met 40 50 mil joen gulden kunnen worden ver groot. Hieruit mag de conclusie getrokken worden, dat voor een doeltreffende ontsluiting van het Zeeuwse Deltagefoied een ver keersverbinding door het hart van het Deltagebied aanbeveling verdient en dat in verband hier mee onderzoekingen zullen wor den gedaan naar de economische mogelijkheden van een secundaire dam in de Oosterschelde ten be hoeve van het landverkeer en naar de waterstaatstechnische mogelijkheden voor de aanleg van een dergelijke dam. Voorts zal het aanbeveling verdienen de mogelijkheden te onderzoeken Tholen een vaste oeververbin ding te geven met Zuid-Beveland, terwijl een doorverbinding over de Westerschelde voor de Kanaal zone in Oost Zeeuws-Vlaanderen van betekenis moet worden ge acht, en deze weg verbinding te geven op de zg. Zoomweg ter hoogte van Steenbergen. In het kader van dit onderzoek ware eveneens te betrekken de mogelijkheden tot afsluiting van de Eendracht en de wateren tus sen St. Philipsland en Tholen, teneinde te komen tot een grotere economische geografische een heid ook in dit deel van Zeeland. Door deze landaanwinning wordt uiteraard het zoetwaterbekken teruggedrongen, maar het land is voor Zeeland van veel vérstrek kender betekenis. Wellicht kan door het verleggen van de bui tendammen een zoetwaterbassin van voldoende grootte gecreëerd worden. Verdere landaanwinningsmoge- lijkhedeji zijn gelegen in de Wes terschelde (Land van Saeftinge) terwijl hier en daar enkele auto matische landaanwinningen kun nen geschieden door het uitval len van de getijden. Hierdoor ko men ook een aantal zandbanken droog te liggen, die voor recrea tiedoeleinden benut kunnen wor den (randstand Holland). Sprekende over het Drie-eilan denplan, dat in 1961 volledig uit gevoerd zal zijn, wees spreker op de sociaal-economische proble men, die voor Veere hieraan vast zitten. Als compensatie van de verdwijning der visserij zal van overheidswege beslist iets gedaan moeten worden. Met dit probleem zit men ook wat betreft Yerseke en Bruinisse. Dr. Korririga zal proeven nemen op grote schaal met kunstmatige voortzetting van de oesterteelt. Ook Bruinisse heeft bij deze onderzoekingen toe- lang in verband met de Grevelin- gen, dat zout zal blijven. Het Veersegat zal na het totstandko men van het Drie-eilandenplan voorlopig nog zout blijven en zal door Dr. Korringa voor zijn proef nemingen als proefbassin ge bruikt kunnen worden. Wellicht kan Veere aan de recreatie een compensatie vinden voor het ver loren gaan van zijn visserij. Voor wat de recreatie betreft kon spre ker nog meedelen, dat de rand stad Holland zich al geworpen heeft op plannen voor recreatie gebied ten zuiden van Goeree- Overflakkee. Dr. M. C. Verburg legde uitvoe rig uit de taak van het E. T. I. in het kader van het Deltaplan, wel. ke taak in algemene zin gericht is op het welvaartsstreven. Mr. J. F. Hornstra lichtte een en ander nader toe over de maat schappelijke en culturele proble men, terwijl de hoofdingenieur- directeur van de Prov. Water staat, ir. H. D. J. Swaters, nog een toelichting gaf op het 100 ha gro te proefbassin met kanaal, dat bij het Drie-eilandenplan van het Veersegat over blijft. Tenslotte sprak nog ir. Snip van de Provinciale Waterstaat over de oesterteelt in de Greve- lingen en het Brouwershavense Gat. Met uitzondering van mr. dr. A. J. J. M. Mes was het gehele college van Gedeputeerde Staten bij de conferentie aanwezig. Een woordvoerder van het In donesische leider, luitenant-kolo nel Pirngadie, heeft woensdag ge weigerd commentaar te leveren op de verklaring, die door het „op perbevel" van de Darul Islam is uitgegeven en, waarin wordt ont kend, dat deze Islamietische or ganisatie ooit betrekkingen heeft onderhouden met de Nederlan ders Jungschlager en Schmidt. De woordvoerder deelde wel mede, dat op het hoofdkwartier van de landstrijdkrachten per post een afschrift was ontvangen van de uit elf pagina's bestaande verklaring. De enveloppe was af gestempeld op 1 oktober. De verklaring is ook naar een vahde onveiligheid in West-Java, aantal dagbladen in Djakarta ge- 'Noord Sumatra en Zuid-Celebes. zonden. Zij bevat een krachtige I In zijn verklaring daagt Dja- tegenspraak, dat de Darul Islam jasakti de „Pantja-Sila-commu- en haar strijdkrachten, de „Ten- j nistische Indonesische republjiek" tara Islam Indonesia" ooit enige uit de bewering te bewijzen, dat band heeft onderhouden met wij- de Darul Islam betrekkingen len Jungschlager en Schmidt. De j heeft onderhouden met beide Ne- verklaring was ondertekend door derlanders. „Indien de beschuldi- Djajasakti, „generaal-majoor van 'gingen van de officier van Justi- de strijdkrachten van de Darul tie, Sunarjo, kunnen worden be- Islam en lid van het opperbevel".wezen, zullen wij ons overgeven. De Darul Islam is een Islamie. Maar indien geen bewijs kan wor- tische opstandige toeweging, die den geleverd, moet de Indonesi- van een hoofdkwartier in de her-sche republiek zich onvoorwaar- gen in West-Java uit wordt geleid delijk overgeven aan de Darul TZ" „«t/Nr-iniriviirt Art'jA vinr» iyi Tolorvk" olrlnc rl a -nrlzl ovin (T Het hoofd van de waarnemers van de Verenigde Naties in Pa lestina, generaal-majoor Burns, heeft er woensdagavond bij de Israëlische regering op aange drongen van haar besluit terug 'e komen de bijeenkomsten van de wapenstilstandscommissie niet meer bijwonen. Generaal Burns zei het Israëli sche besluit te betreuren, dat volgens hem het werk van de gemengde commissie ten nadele van beide partijen zal verhinde ren. De Israëlische regering verwijt de Palestijnse bestandcommissie der Verenigde Naties gefaald te hebben in haar verantwoordelijk heid voor de handhaving van de vrede langs de IsraëlischJor daanse grens. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde later dat Israël zijn klachten aan de commissie zal blijven voorleg gen, maar niet langer wil deel nemen aan de bespreking ervan en ook niet aan de bespreking van Jordaanse klachten jegens Israël. Volgens de Israëlische verkla ring hebben de Arabische staten de bepalingen van de wapenstil stand genegeerd, in plaats van hun verplichtingen na te komen, en voeren ze een politiek van agressie tegen Israël. Volgens berichten uit Algiers zijn negen Franse soldaten dins dag doodgeschoten door verzet strijders toen een militaire colon ne in Zuid-Algerië in een hinder laag vielen. De Franse soldaten bonden onmiddellijk de strijd aan met de rebellen en brachten hun zware verliezen toe. door Kartosuwirjo. Deze riep in 1949 de Indonesische Islam-staat uit, enkele maanden voordat Ne derland de soevereiniteit over droeg. Deze beweg]ing wordt als voornaamste oorzaak beschouwd Bij het medische werk op Ne derlands Nieuw-Guinea zal een sterker accent gelegd worden op de preventieve gezondheidszorg, naast de bestaande arbeid van de curatieve aard. Dit is verklaard door dr. Bierdrager, de directeur van de gezondheidszorg in Hol- landia, die in Tokio een vergade ring heeft bijgewoond van de commissie tot onderzoek van voe dingsproblemen in Zuid-Oost- Azië en de Pacific. Een van de belangrijkste factoren in de grote kindersterfte onder de inheemse bevolking van Nieuw-Guinea is een onvoldoende variatie in de samenstelling van het menu. Er zijn thans nieuwe afdelin gen ingesteld, die speciaal belast zijn met de bestrijding van kin dersterfte en medische voorlich ting aan de bevolking. Getracht wordt de zelfwerkzaamheid te stimuleren voor het gebruik van muskietennetten, pré- en post natale hygiëne, verbetering van beeldromans en pamfletten. In de laatste drie jaar is tengevolge van deze activiteiten in de daarmee bereikte gebieden de kindersterf te aanzienlijk teruggelopen. In sommige gevallen, waar zij 30 tot 50 procent bedroeg van alle kinderen beneden twee jaar, is de sterfte teruglopen tot 6% 25 procent. Kerstpostpaketten, bestemd voor militairen, die in Nederlands Nieuw-Guinea of op Hr. Ms. schepen van oorlog in de Nieuw- guinese wateren dienst' doen, kun nen per zeepost worden verstuurd met het m.s. „Japara", dat in de tweede helft van oktober uit Ne derland derwaarts vertrekt. Deze pakketten dienen uiterlijk 20 oktober per post te zijn be zorgd. Islam", aldus de verklaring. Bij zijn eis tot doodstraf tegen wijlen Jungschlager verklaarde Sunarjo het als bewezen te be schouwen, dat beklaagde de Darul Islam-opstandelingen had gesteund. In de verklaring van de Darul Islam wordt gezegd, dat zij be reid is een onpartijdig internatio naal lichaam te aanvaarden om een onderzoek naar de beschuldi gingen in te stellen. Er wordt voorts aan herinnerd, dat de Da rul Islam vorig jaar december hetzelfde aanbod heeft gedaan. De verklaring bevat voorts uit gebreide beschuldigingen tegen de Indonesische regering en pre sident Soekarno. Boven de hand tekening van Djajasakti stond: „Te velde tijdens onze heilige oor log, 7 september 1956". Bij koninklijk besluit is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, be noemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der veeartsenijkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de inwendige geneeskunde en de klinische diagnostiek der grote huisdieren en de gerechtelijke diergeneeskunde: dr. G. Wage naar, thans directeur van de ge zondheidsdienst voor dieren in de provincie Zeeland. Een gerechtshof in Poznan om het leven kwam, verklaarde heeft woensdag het verzoek van dat men hem verteld had dat zijn zoon overleed toen hij bezig was het menu en bereidingsmethoden de verdediging om leden van t gewonden te verbinden, en maatregelen voor het schoon- delegatie van de plaatselijke p>e 0p de vraag van de rechter houden van dorpen, erven en hui- Zispo-locomotieffabriek als getni- 0f hij wist wie zijn zoon had dood- zen. Deze medisch-hygiënische 1 gen te horen, afgewezen. geschoten, antwoordde hij propaganda werkt met het plaat- „neen". sen van permanente dorpsver- voleens rechter Zebrowski1 °e zitting werd daarna ver hebben de negen beklaagden geen daagd tot donderdag. contact gehad met de delegatie, j Zoals bekend zijn de staking en j .relletjes in Poznan uitgebroken: HhJ WhltD de nadruk wordt gelegd op de va- na de terugkeer van de delegatie 1 IUjl Ldi" natie en samenstelling van de Ujt Warschau, waar zij onderhan-1 dagelijkse maaltijd. Bovendien delingen had gevoerd over de worden filmvoorstellingen gege- I grieven van de arbeiders der zorgstens, die daarvoor een spe ciale opleiding genoten. Daar naast worden in de dorpen kook demonstraties gegeven, waarbij ven, lantaarnplaatjes vertoond en gewerkt met radiouitzendingen, Het agrarisch bedrijfsleven geeft een forse ruk aan de bel, om dui delijk te zeggen, dat het tekort komt, wij laten ons niet bang maken door het mogelijk ook nu weer dreigende gerucht, want wij staan voor onze zaak en hebben geloof in het gemotiveerde en ge rechtvaardigde ervan. Aldus de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes, in zijn inleiding tot de behandeling van de nota's over het „doorberekenen van de eige- naaislasten in de preduktiekos- ten", over „de waardering van de bedrijfsleiding", over „de waar dering van de handarbeid van de boer en diens gezinsleden" en over de „beloning van de land arbeid op grond van werkklassi- ficatie in relatieve verhouding tot vergelijkbare arbeid". Deze nota's zullen aan de regering worden aangeboden. Genoemde nota's, die zonder uitvoerige discussie door het be stuur van het Landbouwschap woensdagmiddag vrijwel onge wijzigd unaniem werden goedge keurd, omvatten zodanige eisen, dat hieraan bij toepassing grote financiële consequenties, tot een bedrag van ongeveer 3350 miljoen gulden per jaar, verbonden zijn. De herwaardering van de grond en de bedrijfsgebouwen gaat, al dus de heer Louwes, met inacht neming van een zeker bedrag voor grondrechten, gepaard met financiële consequenties ten be drage van ruim 200 miljoen gul den. Het is niet mogelijk om aan te geven, welke de financiële ge volgen zijn van de herwaarde ring van de handenarbeid van de boer en de medewerkende ge zinsleden, daar hiervoor nog niet voldoende basisgegevens ter be schikking staan. De herwaarde ring van de bedrijfsleiding bete kent ongeveer 60 miljoen gulden, terwijl het realiseren van de re latieve gelijkstelling van de be loning voor landarbeid met die voor gelijkwaardige arbeid in an dere bedrijfstakken ten platte- lande gepadrd gaat met finan ciële consequenties ten bedrage van ongeveer 90 miljoen gulden. Indien de voorstellen van het Landbouwschap door de regering ongewijzigd zullen worden over genomen en de hieruit voort vloeiende kostenstijgingen niet worden gecompenseerd door ho gere opbrengstprijzen van depro- dukten, zijn de financiële gevol gen voor het landbouwegalisatie- fonds tenminste 350 miljoen gul den. Hiervan kunnen in prinsipe aan de consument worden door berekend de financiële conse quenties voor wat betreft de pro- dukten tarwe, suikerbieten en consumptiemelk, aangenomen, NOG IETS KOUDER. Geheel Nederland bevindt zich nu in tamelijk koude lucht, die met krachtige Westelijke winden ons land wordt binnengevoerd. In deze lucht steeg het kwik op woensdagmiddag, boewei we nog van enkele uren zonneschijn kon den genieten vrijwel nergens ho ger dan 16 graden. Rond een nabij IJsland ge legen depressie stroomt intussen met harde tot stormachtige N.W. winden nog koudere lucht naar de Britse eilanden en onze om geving. Het weinig actieve front dat de voorste begrenzing van deze lucht vormde bereikte woensdagmiddag de Waddenkust. In verband hiermee zullen de temperaturen op donderdag en kele graden lager blijven dan op woensdag. In de lucht waarin we ons thans bevinden zullen op- klaringerf worden atgewisseld door enkele buien. De wind zal nog iets in kracht toenemen en blijft in de Westhoek. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Enkele buien. Wisselende bewolking met en- Ongeveer 3000 Britse soldaten opnieuw voor de duur van twee hebben woensdag de bergen van uren opgeheven om de inwoners )angs de Wadden k i«t ti i rtniH k Noord-Cyprus op verzetsstrijders gelegenheid tot inkopen van voed- |harde westelijke wind Opnieuw doorzocht het is de eerste groot sei e.d. te geven. Maar deze boy- lagere temperaturen opgezette operatie van de Britten cotten deze Britse maatregel en b maakten slechts in zeer kleine getale van de mogelijkheid tot boodschappen doen gebruik. De gemeente heeft intussen gratis voedsel aan behoeftige gezinnen dat bij prijsstijging het verbruik niet daalt, het gaat dan hier om een bedrag van ongeveer 120 mil joen gulden in totaal. Zoals men weet, bestaan voor genoemde produkten gerantieprijzen. Ip dit geval rest ongeveer 230 miljoen gulden, welke ten laste zullen blijven van het landbouwegalisa- tiefonds. Met nadruk zeide de heer Louwes, dat deze bereke ningen zijn gebaseerd op boek houdingen van het landbouw- economisch instituut op zgn. kost- prijsbedrijven, dat wil zeggen op wat grotere, goed geleide bedrij ven. Zispo-fabriek. De rechter ging evenmin in op een voorstel van de verdediging om met het hof een bezoek te brengen aan de plaats bij het hoofdbureau van de veiligheidspolitie, waar de on lusten van 28 juni hun hoogte punt bereikten. Een getuige a charge verklaar de, dat de menigte voor het hoofdbureau van de veiligheids- I politie „weg met de Russen" had I geroepen. Een andere getuige zei, dat hij tijdens de relletjes 'een jongen van 13 jaar had ge zien die een bord droeg met het j opschrift „wij willen brood". Jozef Wierzbicki, een oudere broer van één der beklaagden, verklaarde dat zijn broer in gees telijk opzicht achter was geble ven en tijdens en na de oorlog in zeer moeilijke omstandigheden was grootgebracht. Hij zei dat het gezin Wierz bicki uit vier personen bestond, die huisden in een woning van 13 vierkante meter. Een getuige, vader van een 14- jarige jongen, die bij de relletjes sedert drie maanden. De actie die mogelijk een week zal duren beslaat een gebied van 125 vier kante kilometer, waarin onge veer 20 dorpen worden geïso leerd. Marinevaartuigen bewa- verstrekt, ken de kust om ontsnappingen p>e op een na grocdste stad van over zee te voorkomen. In Nico- Cyprus, Limassol had woensdag, sia is nu reeds sedert vijf dagen avond geen elektrische stroom, een uitgaansverbod van kracht, Men nam aan, dat het uitvallen dat werd ingesteld na de moord (van de stroom aan sabotage moet van vrijdag j.l. op een Britse worden toegeschreven. In de af- vrouw en drie soldaten. V/oens- 'gelopen twee weken werd reeds dagmiddag hadden de Britse tweemaal sabotage aan het licht- autoriteiten het uitgaansverbod net gepleegd. VRIJDAG 5 OKTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.05 2.40 3.20 3.30 n.m. 2.20 2.55 3.35 3.45 ZON MAaN op ondei op onuci Oct. 4 5 6.48 6.49 18.13 18.11 7.13 8.31 17.56 18.24

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1