Uit de Provincie VAN NELLE Liefde in de storm sHAq mM AGENDA De aanvaring tussen „Stockholm .Andrea Doria" en De T. B. C.-bestrijding in Zeeland TERNEUZEN. Sowjet-troepen uit Roemenië en Hongarije naar huis Scherpe reactie op de effectenbeurs te Toronto De gevangenen van Breda AXEL. OOSTBURG ZAAMSLAG. Beslissing over buisleiding naar Ruhrgebied wederom uitgesteld Verkiezingen in de Argentijnse vakbeweging Uitreiking A. N. W. B.- ehanffeui-sinsigne. De afdeling Zeeland van de Kon. Nederl. Touristenbond A. N. W. B. heeft zaterdag in hotel Mondragon te Zierikzee, de jaar- lijkse vergadering gehouden. De bijeenkomst werd gepresideerd door de heer mr. W. A. Offer- haus, vice-voorzitter van de A. N. W. B., die de traditie getrouw, bij deze gelegenheid weer een chauf feursinsigne met bijbehorend diploma heeft uitgereikt. Deze onderscheiding Trouwe Dienst" verleent de Bond aan chauffeurs, die gedurende 12',-2 en 25 jaar onafgebroken in dienst zijn geweest van firma's, instan ties of particulieren, allen bonds leden. Het insigne 25 jaar Trouwe Dienst werd uitgereikt aan de heer D. R. de Witte, in dienst bij de heer J. R. Scheele, alhier. Krijgt Terneuzen een vroe ger bestaand vervoer teirug? Vóór de tweede wereldoorlog werden jaarlijks vanuit België, Frankrijk en Luxemburg tien duizenden tonnen hoogovenslak ken per spoor in Terneuzen aan gevoerd, alwaar zij per schip naar diverse bestemmingen wer den herverzonden. Vorige week vrijdag arriveerde er uit Frankrijk een volledige trein met slakken (ballast) aan gevoerd in moderne spoorwagons z.g. automatische onderlossers, welke aan de Zevenaarhaven werden gelost voor overslag in binnenschip. Naar men ons mededeelde, be trof het hier een proeftrein, die waarschijnlijk in de loop van vol gende week door een tweede wordt gevolgd. Daar er een enorme vraag naar dit artikel schijnt te bestaan en de kwaliteit aan de hoogste eisen voldoet, zoals in laboratoria werd vastgesteld, bestaat er zo wel bij overheids-instanties als bij wegenbouw-firma's grote be langstelling voor dit produkt, dat bij uitstek geschikt is als materiaal voor wegenverharding. Indien alles verloopt, zoals men zich dat heeft voorgesteld, dan zal dit ongetwijfeld leiden tot het bouwen van een vaste installatie om de overslag in schip te ver gemakkelijken. Kan uit het vorenstaande ge concludeerd worden, dat het terugwinnen van dit vervoer tevens betekent een mede-bij drage tot verdere heropleving van onze haven en tevens een begin van outillering van de Zevenaarhaven? K. V. P.vergadering. Daar het reglement van de K.V.P. voorschrijft dat na iedere Tweede Kamerverkiezing het ge hele bestuursapparaat, van afde lingsbestuur tot en met het hoog ste college de partijraad moet worden vernieuwd, werd in het parochiehuis een vergade ring der K. V. P. afdeling Terneu- zen gehouden. Deze vergadering stond onder voorzitterschap van de heer W. Weterings. In zijn openingswoord liet de heer Weterings de afgelopen vier jaren de revue passeren. Hij wees op het grote aantal stemmen dat katholiek Terneuzen had bijge- wonnen bij de laatste verkiezin gen voor de Tweede Kamer. Ook het aantal K. V. P.-leden in Ter- neuzen is sterk gegroeid. Het bestuur werd in zijn ge heel herkozen met dien verstande dat in plaats van de heer mr. Van Meerwijk, die is vertrokken, en de heer W. v. d. Dries, die zich niet meer beschikbaar stelde, de heren J. Kemper en De Waal wer den gekozen. Daar de; heer ir. G. Dikötter niet meer als voorzitter kan fungeren werd de heer W. Weterings als zodanig gekozen. Als afgevaardigden néar de Statenkringvergaderingen wer den aangewezen de heren Diköt ter, Weterings, Everaard en Ghuys. Er werden eveneens vier plaatsvervangers aangewezen. Als Statenkringkandidaten wer den voorgedragen de heren Ten- dyck (Sluiskil), W. Colsen (Sas van Gent) en F. Mechelink (Ter- peuzen). Voor de kring werden als kan didaten gesteld de heren dr. A. Mes, Tendyck en Mechelink. In verband met de belangrijkheid van de Terneuzense havenbelan- gen werd naast de heer Lansu, de heer H. de Meijer als kandidaat aangewezen. Gedurende de vergadering wer den verschillende richtlijnen der te volgen politiek besproken en deed de voorzitter mededeling van de aktiviteiten die deze win ter zullen worden ontplooid. Jubileum voorstelingen van Circus Van Bever. Van dinsdag 9 tot en met don derdag 11 oktober zal Nederlands oudste circus, staande aan de Willem de Zwijgerlaan, alhier voorstellingen geven. Ter gelegenheid van dit jubi leum heeft de directie Van Bever een groots circusfestijn georga niseerd met een buitengewoon in ternationaal circusprogramma. Uit diverse landen werden artis- ten gecontracteerd, nieuwe dres- suren werden samengesteld en van het Deense circus Bennweis komt een groep Afrikaanse leeu wen voorgesteld door de domp teur Olaf Larsen. De heer Van Bever zal op mo derne wijze zijn olifanten tezamen met ponnies presenteren en de charmante directrice mevr. Van Bever toont een keurkollektie prachtpaarden. Het programma is met zorg samengesteld en vooral zij die houden van gezonde humor komen aan hun trekken. Eugens internationale clowns brengen een vermakelijke schets en Dubsky's komische taxi is het grote lachsucces van dit gevari eerde programma. De Tilibs brot hers ontpoppen zich als excentrie ken van groot allure en brengen op humorvolle wijze een perfect acrobaatnummer. Edmondo is een phenomenale jongleur te paard en vertegenwoordigt het klassie ke circus. De 5 Rodos zijn jeug dige wervelwindspringers en na een verblijf van enige jaren in Zuid-Afrika bij het Circus Bos- well is dit hun heroptreden in Europa. De 4 Osmanis zijn Neder landse meesteracrobaten, die in alle grote circussen ter wereld op traden. Runos genaamd de men- Het rechtse Oostenrijkse blad ,,Die Presse" heeft dinsdag ge meld, dat volgens berichten uit Praag het huidige bezoek van de Zuid-Slavische president, maar schalk Tito, aan de Sowjet-Unie in verband staat met het terug trekken van Sowjet-troepen uit Roemenië en Hongarije. In Praag werd gezegd, dat de beperking van het spoorwegver keer in Hongarije voor de tijd van drie weken niet wegens te kort aan brandstof is afgekon digd, maar omdat men rijdend materieel voor het vervoer van Sowjet-soldaten naar de Sowjet- Unie nodig heeft. Ook werd in Praag vernomen, aldus „Die Presse", dat er Tsje- cho-Slowaakse troepen naar de Hongaarse grens zijn gezonden om paraat te zijn, indien de te rugtrekking van de Sowjet-een- heden uit Hongarije tot ongere geldheden leidt. Gedeeltelijk als gevolg van de crisis in het Midden-Oosten heeft zich op de effectenbeurs te To ronto maandag een scherpe re actie voorgedaan. Het index cijfer van industrie-aandelen, dat gebaseerd is op 20 belangrijke fondsen, daalde bijna 10 punten. De koersdalingen liepen tot 5 dollar. De koersdaling, die de groot ste was van dit jaar tot dusverre, was volgens waarnemers niet al leen aan de crisis in het Midden- Oosten, maar ook aan de krappe situatie op de geldmarkt en de politieke onzekerheid in de Ver enigde Staten toe te schrijven. Op de effectenbeurs te New York vond maandag de grootste koersdaling sedert de ziekte van president Eisenhower in juli j.l. plaats. De koersverliezen bedroe gen naar raming 3 miljard dollar. In de „Frankfurter Allgemei- ne" doet het „Verband der Heim- kehrer" in een artikel onder de kop „Een punt erachter" op nieuw een beroep op de regerin gen der Westelijke mogendheden om de wegens oorlogsmisdaden veroordeelde Duitsers, die zich nog in gevangenschap bevinden, vrij te laten. In het artikel wordt gezegd, dat vooral de naam „Breda" in deze kwestie beider zijds de gemoederen in beroering kan brengen. Wie de grafkrui- sen en gedenktekenen voor de honderden slachtoffers in Neder land ziet, begrijpt wel hoe moei lijk dit land zijn offers en lijden en de verschrikkingen van de vreemde overheersing kan ver geten, aldus het artikel. „Maar ook daar zal men be grip kunnen opbrengen voor de Duitsers, wie het lot van hun landgenoten, ook de schuldigen, ter harte gaat. Die schuldigen zijn murw en gebroken en nog zwaarder gestraft zijn hun kin deren, vrouwen en moeders, die al elf jaren lang wachten en hopen". In de gevangenisen van Breda, Landsberg en Werl moet nu toch ook eindelijk de licht straal van verzoening binnen dringen, aldus het artikel. Inge val men zou menen dat bepaalde personen nog niet lang genoeg geboet hebben, zou het wenselijk zijn een onpartijdig gerecht vol gens normale rechtsmaatstaven alle omstandigheden nog eens nauwkeurig te doen bestuderen, zo wordt daar aan toegevoegd. fi In het vooronderzoek naar de oorzaak van de aanvaring tussen de „Stockholm" en de „Andrea Doria", dat voor een gerechtshof te New York wordt gehouden, heeft de rechtskundige Leonard Mattison, die optreedt namens bevrachters, verklaard, dat uit de aantekeningen van het toestel, dat automatisch de gevolgde koers aangeeft, is gebleken dat Carstens-Johansen, de derde stuurman, die op het tijdstip van de aanvaring het bevel voerde op de brug van de „Stockholm", „de „Andrea Doria" niet zes of tien mijl van de aanvaringsplaats op het radarscherm kan hebben ge zien". Charles Haight, de advocaat van de rederij van de „Stockholm", sprong onmiddellijk op en pro testeerde. „Er is tot nu toe nog niets ge zegd over de bewegingen van de „Andrea Doria" vóór de aan varing. Ik moet er op aandringen, dat er een einde komt aan het kruisverhoor van Johansen, dat thans de negende dag is inge gaan. Bovendien is er nog geen andere getuige gehoord. Ik acht het juist, wanneer nu de gezag voerder van de „Andrea Doria", Piero Calamai, voor het hof ver schijnt", aldus Haight. Mattison wilde aan de hand van de gegevens van het toestel voor de koersregistratie aanto nen, dat Johansen eerst vier mi nuten vóór de aanvaring het be vel gaf het roer twee graden naar stuurboord te draaien. De aanvaring geschiedde te 23.09 uur. Volgens Mattison ge lastte Johansen de koerswijziging dus te 23.05 uur. Doch laatstge noemde heeft verklaard tot koerswijziging opdracht te heb ben gegeven vóór hij de „Andrea Doria" op het radarscherm had waargenomen, hetgeen zou bete kenen dat dit vóór 23.00 uur zou zijn geschied. Mattison legde een voorlopige rapport van deskundigen van de „Speerry Gyroscope Company" over, waarvan de slotsom luidde, dat op de brug van de „Stock holm" ongeveer vier minuten vóór de aanvaring het bevel werd gegeven de koers twee graden naar stuurboord te verleggen. „De „Speerry" moet zich heb ben vergist", luidde Johansens commentaar hierop. Na Mattison was het de beurt van de jurist Green die optreedt namens de passagiers van de „Andrea Doria". Hij begon te spreken over Jo hansens ervaring op zee en zijn kennis van radar. Green ondervroeg Carstens- Johansen vervolgens uitvoerig over zijn waarneming op het ra darscherm van de „Andrea Do ria" en over zijn algemene erva ring, om met radar om te gaan. In antwoord op vragen van een andere advocaat, Jacob Rassner, verklaarde Johansen, dat er ruw weg een half uur was verlopen tussen het tijdstip, waarop hij de „Andrea Doria" voor het eerst als een stip op het radarscherm had waargenomen en het ogen blik waarop hij zijn tegenligger zelf had gezien. Hij kon niet zeggen hoever de „Andrea Doria" zich van zijn schip bevond, toen in de machi nekamer uitvoering was gegeven aan zijn opdracht, om de machi nes op „volle kracht achteruit" té zetten. Hij voegde hieraan toe voor de aanvaring niets van een vaart vermindering van de „Andrea Doria" bemerkt te hebben. In antwoord op een vraag, of hij zichzelf in staat achtte de na vigatie van een groot schip als de „Stockholm" naar behoren te verzorgen, antwoordde Johansen: „Ik hoop het". De advocaat Mattison verklaar de na de zitting van maandag tegenover verslaggevers, dat hij zal pogen te bewijzen, dat de „Andrea Doria" in een mistbank met onverminderde snelheid heeft gevaren, terwijl de „Stock holm", wetend dat hij de mist naderde en dat zich daarin een tegenliggend vaartuig bevond, evenmin vaart heeft geminderd. Nog drie rechtskundigen heb ben aangekondigd de 3e stuur man van de „Stockholm" te wil len ondervragen. selijke kangoeroe springt paarden, auto's enz. met een ge mak die verwondering baart. De 2 Beeloos vertonen gewaagde rij- wielbalancen op een hoge piëde stal. De attractie van het pro gramma is gentleman-Jack, de aristocraat onder de zakkenrol lers Wat deze artist van Deense origine presteert grenst aan het ongelofelijke en men weet niet waar men meer waardering voor moet hebben, voor zijn vinger vlugheid, of voor zijn charmant optreden'. De 2 Orlatos brengen een luchtsensatie van formaat; onder de verduisterde circuskoe pel vertonen zij luchtacrobatiek van uitzonderlijke klasse. De ver maarde Hongaarse schoolrijder Eugène Karoly rijdt een volmaak, te hogeschool op zijn volbloed „Mohammed". Kortom het is een programma, dat klinkt als een klok, prachtige dierendressuren afgewisseld door het optreden van artisten van wereldformaat vormen tezamen een jubileum programma waarop de directie Van Bever trots kan zijn Het Circus Van Bever toont met cfit programma, dat het zeer goed mogelijk is het klassieke circus te verenigen met moderne attracties. Uit deze combinatie ontstaat dan een fris en vlot pro gramma, dat het enthousiasme van de bezoekers doet stijgen en dat overal in de lande een warme bewondering zal ondervinden. Daar het Circus Van Bever ook in Zeeuws-Vlaanderen een goede naam heeft en de directie er voortdurend op uit is om haar programma's tot een hoogte op te voeren, die slechts de aller grootste en allerbeste circussen ter wereld kunnen brengen, zal zij ook ditmaal mogen rekenen op die belangstelling van het circus- over lievend publiek uit Zeeuws-Vlaan deren, zoals zij ook voorheen al hier gewoon was. Verkeersongeval De 11-jarige scholier R. D. bracht gistermorgen te ongeveer half negen, toen hij op z'n fiets op weg was naar school, niet in praktijk hetgeen hem op de ver- keerscursus was geleerd, n.l. dat doorgaand verkeer ten allen tijde voorrang heeft. De jongeling verleende, ko mende van de Axelse brug, bij 't inrijden van de Vlooswijkstraat geen voorrang aan mevr. O. de B„ wonende in de Bernhardstraat, die op haar rijwiel in de Noord straat reed in de richting van de brug. Door de botsing kwamen beiden te vallen, waarbij mevr. De B. een lichte verwonding aan de linkerknie öpliep, terwijl het achterwiel van haar rijwiel ver bogen was. De fiets van de scho lier vertoonde na de botsing een verbogen voorwiel. Installatie raadslid en benoeming onderwijzer. In de gisteravond gehouden ver gadering van de gemeenteraad werd in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer P. Tolle naar, als lid van de gemeenteraad geïnstalleerd de heer L. de Kra ker. Tot onderwijzer aan de open bare lagere school werd benoemd de heer A. J. Brugge, thans als tijdelijke leerkracht aan genoem de school verbonden. Goed afgelopen. In de nacht van maandag op dinsdag is de auto bestuurd door de 42-jarige handelsvertegenwoor- diger A. A. de J„ wonende te Sas van Gent, toen hij van Hulst op weg was naar zijn woning, naüij de le Verkorting onder de ge meente Axel over de kop gesla gen. Tengevolge van de gladheid van het wegdek slipte de auto in de daar gelegen flauwe bocht en kwam in de berm terecht, waar na zij over de kop sloeg. De heer De J., die met de schrik vrij kwam wist zich uit de zwaar beschadigde auto te bevrijden door uit een portier te kruipen, waarvan de ruit verbrijzeld was. Omlegging verkeer. In verband met de uitvoering van verbeteringswerken aan het weggedeelte OostburgDe Lieter zal dit tot 15 oktober overdag ge durende de tijd, dat zal worden gewerkt aan het aanbrengen van de deklaag in beide richtingen gesloten zijn voor alle rijverkeer, uitgezonderd fietsen. Het verkeer van Oostburg naar Sluis of verder in beide richtin gen zal worden omgelegd over de provinciale weg OostburgZuid- zande—Potjes—Sluis. Het ver keer van Oostburg naar Aarden burg of verder zal voor beide rich tingen worden omgeleid over de Bakkerstraat, de Bakkerpolder straat, de Langeweg en de Heren weg. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie alhier, zijn onderstaande voorwerpen als gevonden aange geven welke terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen Een regenjas, Hoogte D 162; een paar gummieregenpijpen Polderstraat 6 en een Puntstraat 11. WOENSDAG 3 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Untamed". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Het offer van een moeder". DONDERDAG 4 OKT. TERNEUZEN: Kantoor der vennootschap, 2 uur: Buiten gewone vergadering aandeel houders N.V. Transport Mij. „Terneuzen". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Heuvel 24 antwoordt niet". BIJ R.P.S. WERD IN SEPT. ƒ5,8 MILLIOEN GESPAARD. Bij de Rijkspostspaarbank werd in sept. '56 ingelegd ƒ55,4 min en terugbetaald 49,6 min, het geen een positief spaarverschil opleverde van 5,8 min (vorige maand 19,9 min en in sept. vorig jaar ƒ10,6 min). In 1956 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard 188,4 min tegen ƒ98,3 min in hetzelfde tijdvak van 1955. Het saldo-tegoed per ultimo sept. '56 bedraagt ƒ1885 min (vorige maand 1880 min en ulto sept. vorig jaar 1601 min). In Amsterdam werd bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 6089 dzd en terugbetaald 6090 dzd, een spaarverschil dus van 1 dzd, tegen +1738 dzd vo rige maand en +1126 dzd vorig jaar sept. In Rotterdam waren deze cij fers resp. ƒ3634 dzd. ƒ3368 dzd en 226 dzd, tegen 1226 dzd vorige maand en +592 dzd in sept. vorig jaar. In 's-Gravenhage resp. 4359 dzd en ƒ4394 dzd en 35 dzd, tegen +1270 dzd vorige maand en +758 dzd in sept. vorig jaar. Het spaaroverschot in de tot nu toe verstreken periode van 1956 bedroeg in deze drie plaat sen resp. 19411 d2d, 14558 dzd en 12727 dzd, tegen resp. 12630 dzd, ƒ6621 dzd en ƒ7203 dzd in dezelfde periode van 1955. Bij het onderzoek van de kinderen, die in he^ zeehospitium „Zon neveld" te Oostkapelle worden verpleegd, is gebleken dat de frequen tie van het aantal tuberculose-gevallen op Walcheren .belangrijk hoger ligt dan op de Bevelanden, waar een opmerkelijke teruggang van het aantal T. B. C. gevallen geconstateerd wordt. Dit heeft dr. J. J. Okker maan dag op de jaarvergadering van de provinciale Zeeuwse vereni ging tot bestrijding der tubercu lose medegedeeld. Het percentage gevallen op de Bevelanden ligt zelfs lager dan het landelijke ge middelde. Dr. Okker gaf de ver zekering dat dit verschijnsel gron- dig onderzocht zal worden, o.m. met medewerking van het insti tuut voor toegepast natuurweten schappelijk onderzoek. Het is niet te verwachten, ver volgde dr. Okker, dat Walcheren op korte termijn voor wat de T. B. C. betreft, gesaneerd zal sleutel, kunnen worden. Naar aanleiding 'van de wijziging die in het afge lopen jaar in het bevolkingson derzoek is ingevoerd, zeide spre ker met nadruk, dat dit onderzoek niet is afgeschaft, maar slechts in andere banen is geleid. door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: HERMAN ANTONSEN i H 28) Nadruk verboden. f' Gwynne vond in het donker de deur van de salon op het zelfde ogenblik dat een bliksemflits Ro bin en Inez, die zich krampachtig aan hem vastklampte, in fel witte gloed zette. Hij zag het meisje en wendde zich smekend tot haar: Toe neem Inez in de rooksalon bij je. Dat is de beste plaats tij dens deze storm." Ze brachten het overspannen meisje tussen zich in de rooksa lon binnen. De meubels gleden over de grond bij elke stijging en daling. Even later kwam me vrouw Maitland met Rachel, elk voorzien van een zaklantaarn. Een uur kroop voorbij en onop houdelijk schommelde het schip als een dronken man van de ene naar de andere kant. De machi nes hadden het zwaar te verant woorden en het stampen ervan klonk zo, alsof een geweldige breker van schuimend water zich met donderend geweld over het schip heenstortte. Al die geluiden tezamen maakten de indruk als of een geweldig monster lag te kermen en te steunen. Tweemaal slaagde Ambrose er in de salon, waarin de vrouwen zich bevonden, te bereiken. Hij deed zijn best Zo opgewekt moge lijk te praten. „Blijven jullie nu toch in vre desnaam bedaard", bemoedigde hij fteh. „Het is erg, dat geef ïk dadelijk toe, maar het kon heel wat erger zij ij. Doe vooral geen pogingen om hier vandaan te gaan. Jullie hutten zijn door het water overstróómd." En na die waarschuwing ver dween hij weer. Dit nieuws be zorgde Inez weer een aanval Haar wilde kreten overstemden het lawaai van buiten. „We gaan naar de kelder, daar ben ik zeker van! Over een paar minuten zijn we allemaal ver dronken. Verdronken in dat ver schrikkelijke <jonkere water! Oh. ik wil nog niet dood! Ik ben zo bang om dood te gaan." Met moeite- wankelde Gwynne de salon dooi naar de rustbank, waarop Inez lag te kermen. Ze legde haar koele hand op Inezs hóófd en streek haar kalmerend over het gelaat, zoals ze reeds zo vaak haar overspannen nicht tot bedaren had gebracht. ,We komen best door die storm heen," bemoedigde ze haar. „Geef de moed nou toch niet op. Moedig zijn beste meid. Ze doen al het mogelijke om ons te redden en het jacht is zo sterk gebouwd en. „Ik moet Robin hebben", jam merde Inez. „Haal hem toch hier. Toe, ga hem halen, Hij hoort nu bij mij te zijn. Hij zal nog van dat dek afgespoeld worden!" „Hij kan niet komen, Inez," zei mevrouw Maitland. „Dat is ge woon onmogelijk. Ze hebben alle mannen aan boord veel te hard nodig. Wees nou toch verstandig Het minste wat wij voor hen kunnén doen is toch wel. dat we hen steunen door ons moedig te tonen. Houd je dus bedaard!" Maar terwijl ze nog sprak stop ten de machines plotseling. De salon helde waanzinnig .schuin over, ging met een schok terug en bleef daarna scheef liggen Gwynne werd dwars door het vertrek geslingerd en kwam met haar hoofd terecht tegen een boe kenkast en wel zo hard, dat ze het bewustzijn verloor. Op het zelfde ogenblik drong een golf water door een gebroken venster binnen. Margaret, Inez en Rachel kropen schreeuwend en gillend naar de deur toe. Boven hen de vreselijke kreet, die aan schip breukelingen reeds zoveel angst heeft aangejaagd: „In de boten! We vergaan!". Op het ten ondergang gedoem de jacht heerste een vreselijke paniek. Nergens brandde enig licht meer. De rooksalon was niet meer dan een door water overstroomde vloer in dichte duisternis gehuld. De drie vrou wen kropen langs de vloer om laag naar de deur. En tegelijker tijd trachtten enige mannen naar binnen te komen. Het waren Am brose met enkele anderen. Door dat het schip zich plotseling weer wat oprichtte waren ze in staat de vrouwen te bereiken. „Zijn jullie hier allemaal?" schreeuwde hij met zijn zware stem, „er valt geen ogenblik te verliezen. We hebben nog maar twee sloepen over. De andere zijn weggeslagen." Hij nam zijn vrouw in zijn armen. Een bliksemstraal zette Robin een ogenblik fel in het licht. Inez greep hem in wanhoop beet en klemde zich aan hem vast. Een matroos greep Rachel, die geheel overstuur tegenspartelde. Ze moesten tegen het gevaar lijk hellende dek opklauteren en in de panische verwarring miste niemand Gwynne. Elk hunner dacht, dat zij bij de anderen was Zij wisten, dat zij er het type niet naar was om het hoofd kwijt te raken zelfs niet in levensge vaar. Eindelijk hadden ze de sloe pen bereikt. Ze werden neergela ten en door de nu eens wild stij gende, dan weer dalende golven op en neer gesmeten. De matro zen wierpen zich op de riemen en roeiden uit alle macht van het overhellende schip weg. (Wordt vervolgd.) Naar wij vernemen hebben de 8 Duitse oliemaatschappijen haar beslissing omtrent de eventuele aanleg van een oliebuisleiding van Keulen naar de Noordzee, waarbij een keuze zou worden gemaakt tussen Rotterdam en Wilhelmshaven wederom uitge steld. Op een gisteren in Hamburg gehouden bespreking is namelijk besloten dat men eerst over de geprojecteerde buisleiding het rapport zal afwachten dat door eqp Amerikaanse deskundige zal worden uitgebracht over de kos ten voor de aanleg van een buis leiding van Keulen naar de Noordzee. Voor het eerst sinds 12 jaar zijn er in de Argentijnse vakbe weging vrije verkiezingen gehou den. Door de leden van de bonden van handelsemployés, typogra fen employé's in de kledingindu strie en die in de houtindustrie is een nieuw bestuur gekozen, ter vervanging van de functiona rissen die na de anti-Peronisti- sche revolutie in september van het vorige jaar door de nieuwe regering waren benoemd. In de eerste drie genoemde bonden kreeg een coalitie van socialisten, radicalen, liberalen en christendemocraten de meer derheid, terwijl in de kleinere bond van arbeiders in de hout industrie de volgelingen van Pe- ron de overwinning behaalden. Het aantal vakbondsleden, dat niet aan de stemming deelnam, was zeer groot 60 tot 70 pro cent van de stemgerechtigden. Politieke waarnemers zien in deze onverschilligheid een slecht teken, tegen de achtergrond van de algemene verkiezingen die aan het eind van het volgende jaar moeten worden gehouden.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2