Het proces te Poznan HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De algemene Ouderdomswet Dulles over het komende Suez-debat in de Veiligheidsraad Onderhoud met nieuwe Egyptische directeur van de Suezkanaalmij. Voormalige Britse facistenleider trekt aanklacht in Nieuwe gevallen van viagdiscri- minatie in de scheepvaart Het Westen en het overige Nederland WOENSDAG 3 OCTOBER 1956. lie Jaargang Nr 3885 EERSTE BLAD Europa: derde wereldmacht na Ver. Staten en Sowjet-Unie BELGISCHE MINISTER VAN VERKEER KONDIGT SPOEDIG GEBRUIK VAN RADAR OP DE SCHELDE AAN „Het Laatste Nieuws" meldt, dat de Belgische mi nister voor Verkeer, An- seele, te Antwerpen heeft medegedeeld, dat spoedig op de Schelde het radarstelsel in gebruik genomen zal wor den. DARUL ISLAM ONTKENT BAND MET NEDERLANDER SCHMIDT STAKING VAN ZEELIEDEN TE LE HAVRE Eisen voor loonsverhoging en verbeteringen „ELK SCHIP, DAT ZICH AAN ONZE VOORSCHRIFTEN ONDERWERPT, KAN HET SUEZKANAAL PASSEREN". De nieuwe Egyptische directeur van de Suez-kanaal- maatschappij, de heer Bahgat, verklaarde in een onder houd met het ANP in Den Haag, „dat elk schip, dat zich onderwerpt aan onze voorschriften, het Suezkanaal kan doorvaren". Hij zeide dit naar aanleiding van een verkla ring van een woordvoerder van 't Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, die gisterochtend in Djakarta mededeelde het duidelijk te achten, dat Egypte geen ver gunning zou geven voor doorvaart aan schepen, die aan de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal behoren. POOLSE GEVANGENEN IN OPSTAND SJAH VAN PERZIE GAAT LES GEVEN Kwestie NIEUW-GUINEA WIJZIGING VAN NEDERLANDSE HOUDING IN HET BELANG VAN NEDERLAND ZELF De Russische loodsen in het Suezkanaal „LE MONDE" OVER DE TOESTAND IN POLEN Politieke en economische crisis De Ministers-Kamerleden verlaten de Tweede Kamer Sjepilof naar New York vertrokken Amerikaanse communisten en de presidents verkiezingen Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Abonnementsprijs: 5,75 per kwartaal; per maand 1,92; per week 46 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentié 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur .Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Begin augustus is medege deeld, wie ouderdomspensioen krachtens de algemene ouder domswet moeten aanvragen. De aanvraagformulieren zijn van 6 augustus af verkrijgbaar gesteld bij de Raden van Arbeid en bij alle postinrichtingen. Géén aanvragen om pensioe nen zo is toen bekend ge maakt behoeven in te dienen personen, die op 31 december 1956 nog wekelijks of maande lijks een rente of uitkering van de sociale verzekeringsbank (Rijksverzekeringsbank) of van de Raad van Arbeid ontvangen. Aan deze personen zal het pen sioen automatisch worden toege kend. Het blijkt nu, dat er van de om streeks 300.000 personen, die een rijkspensioen genieten, verschei- denen zijn, die menen, dat zij geen ouderdomspensioen inge volge de algemene ouderdoms wet behoeven aan te vragen. Deze mening is, zoals uit het voorgaande blijkt, onjuist. Rijks gepensioneerden dienen de aan vraag wel in te dienen. Alleen zij, die sociale rente of uitkering genieten zullen automatisch het nieuwe pensioen ontvangen. Ook worden er maatregelen ge nomen om de tonnemaat van de Belgische koopvaardijvloot te ver groten. De minister hoopt, dat spoedig de 1 miljoen tort bereikt zal worden. Van de nieuwe sche pen zal 85 te Antwerpen wor den gebouwd. Begin 1957 zal de automatische aansluiting van het Belgische te lefoonnet op het Nederlandse net tot stand zijn gebracht. Ten slotte deelde minister Anseele nog mede, dat de spoorlijn Ant werpenAmsterdam het volgend jaar volledig geëlektrificeerd zal zijn. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zijn we kelijkse persconferentie te Was hington verklaard, dat een ver enigd Europa de derde wereld macht na de Ver. Staten en de Sowjet-Unie kan en moet wor den. Hij verwierp echter het idee dat dit Europa een neutrale „derde macht" moet vormen tus sen het communisme en de vrije wereld, want hij achtte het on denkbaar dat West-Europa, de bakermat van de christelijke be schaving, een neutrale positie zou kunnen innemen tegenover het materialistische en atheïsti sche communisme. Volgens Dulles nemen som mige mensen aan, dat een ver enigd West-Europa onafhanke lijk zal willen zijn van de Ver enigde Staten. Hij legde dit ech ter niet uit als een slag in het gezicht van de Verenigde Staten en herinnerde er aan, dat hij het in 1948 te Parijs had opgenomen voor de eenheid van West-Euro pa, waardoor Europa niet afhan kelijk van de Verenigde Staten of een andere mogendheid zal zijn. Hij hoopte dan ook dat het nieuwe pleidooi van bondskanse lier Adenauer voor een verenigd Europa succes zal hebben en achtte het een zeer gelukkig uit gevallen neven-produkt van een overigens tragische zaak, als de ontwikkeling van het Suezgeschil zou bijdragen tot de éénwording van Europa. DE SUEZKWESTIE Met betrekking tot het Suez geschil zei Dulleg, dat het nooit in de bedoeling van de westelijke mogendheden gelegen heeft om „tanden" te zetten in de vereni ging van gebruikers van het Suezkanaal, zodat aan de ge ruchten als zouden deze tanden zijn uitgetrokken, elke grond ontbreekt. Dulles verklaarde dat er wel enig verschil bestaat in de wijze waarop de westelijke mogend heden het programma voor het heden het programma voor het Suezkanaal benaderen. Ex zijn vraagstukken met betrek king tot bepaalde gebieden die opi de een of andere manier het koloniale probleem raken en op dit terrein nu spelen de Ver- Staten een enigszins onafhanke lijke rol. Bij het proces van kolonialisme naar onafhankelijkheid, dat nog I-wel een 50 jaar zal duren, trach ten de Ver. Staten er voqr te waken dat de omwenteling niet gestuit wordt of geschiedt door middel van geweld en revolutio naire daden, maar plaats vindt langs een constructieve evolutio naire weg. Hij zei voorts dat hij in New- York, voor het begin van het debat in de Veiligheidsraad over het Suezgeschil, waarschijnlijk met zijn Britse en Franse colle ga's, t.w. Selwyn Lloyd en Pi- neau, besprekingen zal voeren. Op een desbetreffende vraag antwoordde Dulles, dat de Egyp tische weigering, Israëlische schepen door het Suezkanaal te laten varen, in de Veiligheids raad ter sprake dient te komen. De juiste vorm waarin en wijze waarop dit behoort te geschie den, moeten echter nog worden vastgesteld. Op de vraag of het overschot aan Amerikaanse katoen ge bruikt zal worden om Egypte te overreden een rechtvaardige op losing van het Suezgeschil te aanvaarden, antwoordde de Ame rikaanse minister dat hij niet ge loofde dat het Noord-Amerikaan se katoen kan concurreren met het Egyptische. Dulles verklaarde, dat de Ver Staten op het ogenblik niet zoe ken naar iets dat de Egyptisclv? katoenmarkt ongunstig kan be- invloeden. De Ver. Staten voe ren op geen enkele wijze een open economische oorlog tegen Egypte. De „Darul Islam" ontkent, dat er tifssen haar en de Nederlander Schmidt enige band heeft be staan. Deze Islamietische subver sieve organisatie deelt dit mede in een verklaring, die zij gezon den heeft aan alle dagbladen in Djakarta. In de tenlastelegging in de zaak-Schmidt wordt deze er o.a. van beschuldigd steun te hebben verleend aan de Darul Is lam. Dek- en maehinekamerperso- neel van dertien Franse schepen te Le Havre, waaronder de grote passagiersschepen ,,Ile de Fran ce" en „Liberté" heeft maandag besloten tot een staking van 24 uur om zijn eisen tot loonsverho ging en andere verbeteringen kracht bij te zetten. De „Liberté", die dinsdag met 1100 passagiers naar New York zou vertrekken, zal misschien de afvaart enkele dagen moeten uit stellen. Twee tankschepen konden ech ter maandag niet uitvaren als ge volg van de staking. Voor het gerechtshof te Poznan heeft een getuige a charge, de 58-jarige Gomulski, verklaard, dat hij op 28 juni te Poznan een soldaat in een tank zag klimmen, die een groep burgers tijdens de relletjes had buitgemaakt. De tank reed daarna weg, bemand met 15 ongewapende burgers, onder wie een vrouw die een ge scheurde, met bloed bevlekte Poolse vlag in haar handen hield. De voorlichtingsdienst van de regering van de Duitse bondsre publiek heeft dinsdag meege deeld, dat het vooroorlogse hoofd van de Britse fascistentoond, sir Oswald Mosley, een aanklacht wegens laster tegen bondskanse lier Adenauer heeft ingetrokken. Mosley moet de gemaakte kosten betalen. De Britse fascistenleider had een rechtsvervolging tegen dr Adenauer aanhangig gemaakt naar aanleiding van een verkla ring die bondskanselier drie jaar geleden zou hebben afgelegd in het bijzijn van Amerikaanse jour nalisten over Mosley en dr. Nau- mann die staatssecretaris is ge weest aan het ministerie van pro- paganda van dr. Goetoels. Nau- mann werd in 1953 door de Brit se autoriteiten in Duitsland ge arresteerd, verdacht van neo- nazistische activiteit. Een Duitse rechtbank achtte geen grond voor vervolging aanwezig en gelastte de invrijheidstelling van Nau- mann. Sir Oswald Mosley had zich be ledigd geacht door een uitlating, die in 1953 door bepaalde kranten was toegeschreven aan dr. Ade nauer. Deze laatste zou, volgens de kranten, te Londen tegenover journalisten hebben verklaard, dat sir Oswald verwikkeld was in een neo-nazistisch komplot van Naumann. De voormalige fascistenleider zei dinsdag, op een persconferen tie, dat hij inzage van Duitse re geringsarchieven had gekregen, waaruit bleek, dat de bondskan selier zijn naam niet had genoemd doch alleen sprak van „Britse kringen", die Naumann financieel hadden geholpen. Sir Oswald zei, dat hij grote achting voor Adenauer heeft en dat hij hem zou willen steunen in zijn streven naar Europese eenmaking. Jonge Poolse gevangenen zijn enkele dagen geleden te Pleszew, ongeveer tachtig kilometer ten zuidoosten van Poznan, in op stand gkomen, aldus is dinsdag uit Poznan gemeld. Een voetbalelftal van hun ge vangenis had buiten het gevange nisterrein een wedstrijd gespeeld met een elftal uit een andere strafinrichting. De spelers slaag den erin wodka te bemachtigen, waarmee zij naar de celwagen met medegevangenen gingen. De bewaker die de wacht hield bij de wagen, werd overmeesterd, waar na de gevangenen op luidruchtige wijze door de stad trokken. Zij vernielden de ruiten van enkele winkels, waar men hun geen ster ke drank wilde verkopen. De gevangenen keerden daarna terug naar hun inrichting. Vol gens de te Poznan ontvangen toe- richten is de orde hersteld. De sjah van Perzië gaat elke avond in een van de zalen van zijn paleis aan twintig van zijn onderdanen les geven in het lezen en schrijven. De vorst, die op deze wijze wil voorgaan in de strijd tegen het analfabetisme, heeft op al zijn landgenoten die onderwijs heb ben gevolgd, een beroep gedaan om iedere dag een uur van hun vrije tijd beschikbaar te stellen voor het geven van dergelijke les sen. Gomulski trad als getuige op in het proces tegen acht jeug dige personen tussen de 18 en 22 jaar en een 35-jarige man, be schuldigd van wapendiefstal en bestorming van het hoofdkwar tier van de veiligheidspolitie tij dens de onlusten in Poznan. Op de vraag of het gezicht van de vlag de menigte, die voor het grootste gedeelte uit jonge men sen bestond, beïnvloed had, .ant woordde Gomulski: „Tot op zekere hoogte". Een andere getuige a charge, Pospdech, zei dat hij iemand in een donkerblauw uniform had gezien, die met een pistool in .zijn hand uit de geschutkoepel van de tank leunde en om een radio monteur riep. De openbare aanklager vroeg hierop: „Schoot de jongeman in het donkerblauwe uniform?" Het antwoord, dat een onder drukt gelach op de tribunes uit lokte, luidde: „Jammer genoeg niet". Bij de opening van de zitting op dinsdag hadden verdedigers gevraagd of er geen leden van de delegatie der plaatselijke Zis- po locomotieffabriek, die naar Warschau was geweest om over de klachten van de arbeiders der fabriek te onderhandelen, als ge tuigen mochten optreden. De rel letjes waren immers uitgebro ken na de terugkeer van de dele gatie naar Poznan. Deze verdedigers verklaarden, dat zij drie leden van deze delega tie als getuigen wilden oproepen om te bewijzen dat de demon stranten naar het hoofdkwartier van de veiligheidspolitie waren gegaan als gevolg van de ge ruchten dat leden van de delega tie in het gebouw gevangen wer den gehouden. Volgens de verdedigers heeft dit feit een grote invloed uitge oefend op de aan de negen be klaagden ten laste gelegde da den De openbare aanklager zei hierop, dat de klachten van de arbeiders van de Zispo-fabriek bekend en zelfs ten dele gerecht vaardigd waren. Het hof be recht geen arbeiders of betogers, maar elementen die gebruik maakten van de betoging om deel te kunnen nemen aan acties tegen de regering. Hij zei dat geen enkel lid van de delegatie gearresteerd of ondervraagd is. Voor een ander gerechtshof is dinsdag het proces voortgezet tegen de 20-jarige Foltynowicz, de 18-jarige Zurek en de even eens 18-jarige Eroka, die terecht staan wegens verdenking van moord op een lid van de Poolse veiligheidspolitie. De openbare aanklager, Le- man, verklaarde dat er een mini mumstraf van tien jaar gevange nis staat op het plegen van een aanslag met dodelijke afloop op een lid van de Poolse strijdkrach ten, maar noemde de maximum straf, nl. de doodstraf, niet, hij vroeg om een „rechtvaardig von nis". In zijn slotrede zei Leman, dat de aanslag op de politieman geen onderdeel had uitgemaakt van de betoging op 28 juni. Volgens hem was hier sprake van een be schuldiging op grond van een misdaad. Hij kan echter niet zeg gen dat deze misdaad geen ver band houdt met de politiek, aldus Leman. Na de slotpleidooien van Ku- kanik, de verdediger van Folty nowicz, en Rust, één der andere verdedigers, besloot het hof de zitting tot donderdag te verda gen. Heden begint een derde proces tegen zes mannen, die van wa pendiefstal beschuldigd worden. De heer Bahgat zeide, dat hij in Den Haag geen besprekingen heeft gevoerd over kwesties, die met het Suezkanaal verband hou den. Wel zal dit eventueel later nog gebeuren, na de besprekin gen, die hij in de Verenigde Sta ten gaat voeren. Op een vraag of zijn antwoord betekent dat ook Israëlische sche pen van het kanaal gebruik zullen kunnen maken als zij zich aan de Egyptische voorschriften on derwerpen zeide de heer Bahgat, dat dit een politieke kwestie is, waarover de Egyptische rege ring beslist. Desgevraagd zeide hij het uit strikt zakelijk oogpunt „vreemd" te vinden, dat de Koninklijke Rot terdamse Lloyd heeft besloten de „Willem Ruys" om de Kaap te laten varen. „Een ongefundeerde beslissing" voegde hij hier aan toe. De heer Bahgat wees er hier bij op dat ondanks de moeilijkhe den, die ontstonden, toen op 15 september de buitenlandse werk nemers besloten te vertrekken men er in is geslaagd het verkeer door het kanaal op gang te hou den. „Wij zijn de moeilijkste pe riode voorbij" zeide hij „en dit is een aanwijzing, dat wij ook de toekomstige moeilijkheden te bo ven zullen komen". In antwoord op verdere vragen zeide hij dat er voldoende lood sen zijn om de huidige situatie 't hoofd te bieden, „maar we zou den er graag nog enkele bij heb ben".' Ook over de toekomstige tech nische voorzieningen van het ka naal toonde de heer Bahgat zich vol vertrouwen. „Wij hebben vol doende goed geschoolde inge nieurs en de drie technische fa culteiten in Egypte worden zeer druk bezocht". Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdag de hoop uitgesproken, dat „de Ne derlandse regering haar houding jegens Indonesië in haar eigen belang zal wijzigen". De woordvoerder leverde com mentaar op de jongste verklaring van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken over Nieuw-Guinea. Hij verklaarde, dat een wijziging in de Nederland se houding „in het belang van Nederland zelf zou zijn, de grote materiële belangen van de Neder landse ondernemingen in Indone sië in aanmerking nemende". De commissie voor zeevervoer van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking deelt mede, dat zij met bezorgd heid twee nieuwe gevallen van vlagdiscreminatie in de scheep vaart heeft vastgesteld. Deze nieuwe gevallen betreffen de handelsovereenkomsten tus sen India en Polen en tussen de Sowjet-Unie en Indonesië en wer den op de jongste bijeenkomst van de genoemde commissie be sproken. De handelsovereenkomst tus sen India en Polen bevat een dis criminerende scheepvaartrege ling, waarbij wordt bepaald, dat alle ladingen vervoerd tussen In dia en Polen onder contracten gesloten door de twee regeringen gereserveerd moeten worden voor schepen van deze twee lan den. Een soortgelijke regeling is opgenomen in een handelsover eenkomst welke in augustus j.l. door de Sowjet-Unie met Indone sië werd gesloten. De genoemde commissie her haalt haar vastberaden voor- Dinsdag heeft voor het eerst een Russische loods zonder hulp van anderen een schip door het kanaal gebracht. Maandag hebben vier Russen, die door het Egyptische beheers orgaan zijn opgeleid, examen ge daan. Een woordvoerder verklaar, de bij die gelegenheid, dat de be trokkenen, als zij zouden slagen, direct zelfstandig aan het werk zouden mogen gaan. Volgens een speciale correspon dent van het Franse blad „Le Monde" in Polen maakt dit land thans een grote politieke en eco nomische crisis door en lijkt de toestand veel ernstiger dan voor do gebeurtenissen te Poznan. Er wordt 'op het ogenblik een In de gistermiddag gehouden openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rotterdam, heeft de voorzitter, mr. K. P. van der Mandele, opgemerkt, dat door de rijksdienst voor het nationale plan en het centraal planbureau een nota is samengesteld over de ontwikkeling van Nederland bui ten het westen, die in de vorm van een kleine brochure, getiteld „Het westenen overig Ne derland" is gepubliceerd. Tot nu toe is het bedrijfsleven nimmer bij deze studies betrokken ge weest en spr. meende daarom de brochure aldus te moeten ver staan, dat zij, door het stellen van het probleem, Nederland, het westen, Rotterdam en dus ook de Rotterdamse Kamer de vraag voorlegt naar haar inzich ten over de economische en de daarmee samenhangende ruimte lijke ontwikkeling van Nederland en het westen op de langere ter mijn. De Kamer heeft zich aan de bestudering van het probleem gezet en te zijner tijd hoopt zij door het zij, die zich deze gedachte heb ben eigen gemaakt, één ding ta bedenken. Wie ondernemers uit het westen weert, zal hen meest al tevergeefs elders in ons land zoeken. Want de situatie in westelijk Nederland is en blijft uniek en wat hier niet wordt toegestaan te groeien, ontstaat niet elders in Nederland, maar is 1 voor ons land, voor ons volk, voor onze welvaart verloren. Toen het kabinet op 13 juni, de dag der Tweede Kamer-ver kiezingen, bij H. M. de Koningin zijn ontslag had ingediend, heeft de Koningin dit verzoek in over weging genomen en de ministers en staatssecretarissen uitgeno- digd inmiddels al datgene te blij ven verrichten, dat zij in het be lang van het koninkrijk noodza kelijk achten. Gisteren liep de naar voren brengen termijn van drie maanden af, ge van de opvattingen van het be- .durende welke een minister bij drijfsleven in en om Rotterdam ®en verkiezing tot lid der Staten- de discussie Generaal gekozen, na zijn toe haar bijdrage aan te kunnen leveren. Het is echter misschien wel goed thans uit drukking te geven aan onze op vatting, dat de brochure langs de kern van het vraagstuk heen- glijdt. Die kern is nl. deze, dat Nederland nu eenmaal in de po sitie verkeert, dat het westen economisch-geografisch 't zwaar tepunt is van ons land en dat dit nu eenmaal het gebied is, eeu wen lang was en ook blijven zal, waar handel, industrie en ver keer groeien en gedijen en inder daad meestal sneller groeien dan hardnekkige strijd aan de top van'elders En het wezenlijke pro- de communistische partij gevoerd bleem is dan ook, hoe wij in het aldus de correspondent. De „har den" onder leiding van de minis ter van Defensie, maarschalk Ro- kossowski, vice-premier Nowak, de vakbondsleider Klosomitsch westen deze groei zo harmonisch mogelijk kunnen opvangen, al dus spr. Het is jammer, dat de brochure daarover niet rept, maar wel met een oplossing en anderen, zouden het standpunt komt, die geen oplossing is, nl. huldigen, dat de nieuwe lijn intensiveren van de ontwikkeling slechts chaos brengt. De „libera- buiten het westen, afremmen len" onder leiding van premier j van de groei in het westen. Nog Cyrankiewicz en minister van j afgezien van het feit, dat het Buitenlandse Zaken Rapacki wen- westen zich ongetwijfeld met sen de nieuwe lijn tot het einde zulk een afremmingspolitiek niet toe te volgen. zou kunnen verenigen, dienen lating als lid het ambt van mi nister en het lidmaatschap der Staten-Generaal kan verenigen. Naar wij vernemen hebben de tot Kamerlid gekozen ministers besloten in verband met boven genoemd- verzoek van de Ko ningin besloten minister te blij ven, hetgeen dus medebrengt, dat zij het lidmaatschap der Tweede Kamer zullen neerleg gen. Het betreft hier de ministers Algera, Cals, Drees, Luns, Mans- holt, Staf, Suurhoff, Van Thiel en Zijlstra en staatssecretaris Van Rhijn. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Dmitri Sje pilof, is dinsdagochtend uit Mos kou naar New York vertrokken, waar hij aan het debat in de Vei ligheidsraad over de Suezkwestie zal deelnemen, aldus heeft radio- Moskou bekend gemaakt. nemen alle mogelijke maatrege len te zullen nemen ten einde te voorkomen dat discriminerende praktijken zullen toenemen. Een dergelijke discriminatie leidt tot verhoogde vrachtkosten en be ïnvloedt de economie van alle landen, zowel de zeevarende als andere. De commissie heeft tot taak de raad van de organisatie voor Europese Economische Samen werking van advies te dienen over de stappen, welke door de regeringen van de landen der O.E.E.S. eventueel moeten wor den genomen om deze praktijken te bestrijden. De Amerikaanse communisti sche partij heeft maandagavond bekend gemaakt dat zij geen kan didaat voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen zal steunen. In vorige jaren hadden de com- munisten hun eigen kandidaten voor president en vice-president, of ondersteunden niet-communis- tische kandidaten. KOUDER. Ook dinsdag bevond zich boven het continent van West- en Zuid- Europa zachte en vochtige lucht. Een storing hierin veroorzaakte regen in een gebied, dat zich uit strekte van Bretagne tot in mid- den-Duitsland en waarin dinsdag avond op een station in Noord- Frankrijk niet minder dan 31 mm werd afgetapt. Ook in het zuidoosten tan het land viel enige tijd regen, maar meer dan 6 mm is daar niet ge vallen. Inmiddels drong van het noordwesten uit koudere lucht ons land binnen. Dinsdagavond had deze het noordwesten van het land reeds overstroomd. Deze ontwikkeling houdt verband met het wegtrekken van een hoge- drukgebied, dat de laatste dagen in de omgeving van de Alpen lag. Nu is een hogedrukgebied mid den op de oceaan voor de alge mene luchtcirculatie in West- Europa van meer belang gewor den. Aan de noordkant hiervan trekt een depressie bij IJsland naar het oosten. Het front hier van kan ons vanmiddag bereiken, waardoor er enkele verspreide buien zullen vallen. De aanvoer van koude lucht duurt daarbij voort. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Verspreide buien. Veranderlijke bewolking met en kele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en west. Lagere temperaturen. DONDERDAG 4 OKTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.26 2.01 2.41 2.51 n.m. 1.39 2.14 2.54 3.04 ZON MAAN op Oct. 3 6.46 4 6.48 5 6.49 onder op onder 18.15 18.13 18.11 5.53 7.13 8.31 17.31 17.56 18.24

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1