Uit de Provincie Liefde in de storm rSSS-"!SS2S3: Kruidenkracht! De Engelse minister van Financiën, Harold MacMillan, en de den gelegd van het dagelijks be- kracht vgn de natuur minister van Handel, Peter Thorneycroft, hebben in het afgelopen RECHTSZAKEN Binnen drie uurLonden-Rotterdam bleek mogelijk Beursoverzichi Produktschap voor landbouwzaden Nieuws in 't kon Engeland en de piannen voor een gemeenschappelijke markt in Europa BIERVLIET. HULST SLUIS. ZAAMSLAG. Albert Milhado en Tom Schreurs van de Avro gingen weddenschap aan LOU „BE WEERGEKEERDE CHRISTUS" VOOR HET GERECHTSHOF. SLUISKIL OOSTBURG OMZETTEN TER BEURZE in West vrouwenverenigingen Zeeuws-Vlaanderen. Mevrouw de Casembroot gaf 'n Concert op de Markt, Ri„r. I uiteenzetting van het werk en het Zaterdagavond gat ae i doel van <je Federatie voor V.V.H. vlietse Kon. Harmonie eien 8 waarna mej. W. Westra van de geslaagd concert op de Ma- Stichting Zeeland voor Maat- o.l.v. de heer JAnthomssej a schappelijk en Cultureel werk 'n mer genoeg was er voor dit co iuiteenzetting gaf over de ophan- cert erg weinig belangstelt g. Zijnde Zeeuwse Collecte, Dit was echter te wijten aan het feit, dat aan dit concert weinig bekendheid was gegeven. Het is te betreuren dat de Kon. Harmo nie zo weinig van zich laat horen. Slechts twee concerten per .jaar is te weinig om de belangstelling bij het publiek voor de muziek er in te houden. Wie verre reizen d«»et We zouden wel eens willen zien hoe je het ginder hebt schreef de heer Adams aan zijn zoon in Canada, die enkele jaren geleden emigreerde. Kom maar eens kijken, de kosten zijn voor S rekening, schreef de zoon teEn 'zo kon het gebeuren dat de heer en mevrouw Adams, die nog niet verder waren geweest dan Koewacht samen de grote reis naar Canada maakten. Beide ma len werd de reis per schip ge maakt. Vele zijn de herinnerin gen die de beiide oudjes hij ff zij 72 jaar - aan hun zoon mee naar huis gebracht hebbe. Zaterdag werden ze te Botter dam door familie af gehaald, waar bleek dat de 72-jange moeder haar haar had laten knippen, en •nel een gloednieuwe permanent in het vaderland terugkeerde. Het echtpaar Adams vertelt enthousiast over hun toch erg naar Canada, maar zij toch erg blij dat ze weer in het oude ver trouwde huisje aan de Haven straat zijn teruggekeerd. Gemeenteraad. waarvan de opbrengst dit jaar is bestemd voor de bejaarden. Daar de landelijke federatie het Bejaardenwerk als taak op zich heeft genomen, heeft ook de ge westelijke federatie Zeeland, en waarin de Zeeuwse Vrouwenver enigingen vertegenwoordigd zijn, op zich genomen de kollekte te organiseren. Hiervoor is nodig, dat in nage noeg alle dorpen een plaatselijke federatie wordt gevormd, welke meestal zal komen te staan onder leiding van de echtgenote van de burgemeester. Nadat mej. Westra een uiteen zetting had gegeven over de ver deling der gelden, werd besloten zo veel mogelijk plaatselijk fede raties op te richten. De federatie Westelijk Zeeuws- Vlaanderen houdt een activerende baak, en zal in gewestelijk ver band de onder handen genomen taken zo veel mogelijk activeren. Uitstapje door militairen. De militairen, die op het ogen blik in Sluis gelegerd zijn in het voormalig Sint Josephpensionaat aan de weg naar Draaibrug maakten met een extra-autobus een uitstapje naar Brugge. Deze reis werd meegemaakt door B. en W. van Sluis en was mogelijk ge maakt dank zij de financiële me dewerking van een aantal inge zetenen namens de burgerij van Sluis. In de stad Brugge werden de meest belangrijke objecten be zichtigd. Een afscheid aan de open bare lagere school. Albert Milhado heeft de weddenschap, die hij met Tom Schreurs was aangegaan, gewonnen. Milhado, de Londense correspondent van de AVRO, had n.l. tegen Tom Schreurs, hoofd van de reportage- dienst van dezelfde omroep, gezegd dat hij kans zag binnen drie uur van het hartje van Londen uit te kunnen komen naar het stad huis te Rotterdam. Hij wilde daarbij gebruik maken van de maan dag tussen Southend en Rotterdam geopende vliegdienst. Maandagmorgen om zes minu ten over half tien startte hij met zijn auto te Londen, nadat hij een Vrijdagmiddag werd afscheid boodschap van de lord-mayor genomen van mevr. C. Solleveld— van die stad in ontvangst had ge- v. d. Peijl, die ruim twee jaar lang nomen voor diens ambtgenoot in als onderwijzeres verbonden was de Maasstad. In Southend stapte aan de openbare lagere school te hij in het vliegtuig, dat ook voor Zaamslag ,het vervoer van auto's is inge- Namens het gemeentebestuur richt. Dus ook zijn autp ging mee sprak burgemeester Trimpe het en richting Rotterdam ging de afscheidswoord, waarin hij e.m. machine. Toen het vliegtuig hon- de scheidende onderwijzeres prees derd meter uit de kust van Enge. om haar ijver en plichtsbetrach- land was, bleek men acht minu ting, en haar namens het gemeen- ten op het tijdschema achter te had gewonnen. Immers was hij drie minuten eerder dan nodig zou zijn geweest. „Ik heb alle verkeerswetten overtreden", was tenslotte het commentaar van Milhado. Onder voorzitterschap van bur gemeester A. L. S. Lockefeer kwam de raad van Hulst in open bare vergadering bijeen, nadat vooraf de raad in besloten zitting bijeen was geweest. Als punt één stond op de agen da het verkopen van tien zieke iepenbomen op de stadswallen. De heer Willemstein bracht «aar voren de zieke bomen sue «essievelijk te rooien en door an dere te vervangen. De heer Martens zeide dat er dan ledige plekken komen op de stadswallen en dit het mooie zicht van de wallen zou schen den. Het is beter telkens de zieke bomen te rooien. Het voorstel tot pachtopzeggm0 aan de volkstuinders werd ver worpen met vijf tegen vier stem men. Ook het voorstel van de pachtopzegging aan de heer H. de Vos werd verworpen. Deze be bouwt het stuk bolwerk waarop de gedeeltelijke uitgraving plaats heeft gevonden van de poort van Keldermans. Men wil dit oude bouwwerk, zo dit mogelijk is, verder bloot leggen om er zo een nieuw toeristische aantrekkelijk heid voor Hulst bij te winnen. De heer Warnier opperde de vraag of het financieel wel ver antwoord zou zijn dit werk uit te voeren. Hij zeide niet in de uit- graving van de poort van Kelder- tebestuur dank bracht voor al het werk, dat zij in 't belang van on derwijs en opvoeding heeft ver richt. Hierna sprak het hoofd der school, de heer A. C. Brakman, de vertrekkende onderwijzeres ciSVAwrFWT 1 toe- °-a- wiïzende '°P de bijzondere oAö V A IN uLlNl. (kwaliteit van haar onderwijs en Vergadering Vrouwenbond de prettige en voorkomende om- N. V. V, In hotel Resida vergaderde de Vrouwenbond van het N. V. V. l.v. de voorzitster, mevr. N. Bol- leman. De voorzitster deed de verheu gende mededeling dat een boeken kist is aangekomen van de vereni ging voor reizende bibliotheken te Amsterdam. Deze boeken zul len iedere zaterdag uitgeleend worden voor de tijd van een week. Een bijzonder woord van wel kom richtte mevr. Bolleman tot de heer J. Landman, secretaris van het N. V. V., en mevr. M. S. DijkLangstraat, lid van het Centraal Bestuur van de Vrou wenbond van het N. V. V. De heer Landman hield vervol ge^ een causerie over de ver schillende fondsen welke het N. V. V. in de loop der jaren heeft ingesteld. Grote dank sprak de heer Land man uit aan de Vrouwenbond voor de verzorging van mei- en Kerstgroeten aan de patiënten, waardoor de patiënten, die soms voor jaren worden uitgerangeerd het gevoel blijven behouden er bij te horen, hetgeen erg bevor derlijk is voor de uiteindelijke ge nezing. De voorzitster sloot de bijeen komst. gang met de kinderen. Namens de kinderen bood hij mevr. Solleveld een stoffelijk huldeblijk aan in de vorm van een sierlijke wandlamp. Evenals de burgemeester wenste ook hij haar een prettige werkkring toe op haar nieuwe school. De vertrekkende onderwijzeres bedankte daarna de kinderen hartelijk voor hun attentie en het gemeentebestuur en het hoofd der school voor de medewerking en prettige manier van samen werken, die er steeds is geweest. Nadat de kinderen hun juffrouw allemaal de hand hadden gedrukt, werd het officiële gedeelte van deze bijeenkomst gesloten. „Hier is niet de mens, hier is God aanwezig, die zegt dat hij gekomen is" verklaarde maan dagochtend de 58-jarige vroegere viskoopman L. V. uit Muiderberg voor het gerechtshof te Amster dam, waar hij zich moest ver antwoorden wegens het niet als getuige verschijnen voor de rech- ter-commissaris, nadat hij per dagvaarding daartoe was opge roepen. Verdachte, die zich „de weer- WEINIG VERANDERING IN STILLE MARKT De eerste beursdag van de nieuwe maand is ingezet met een vrij rustige stemming, doch het koersverloop was in het alge meen gesproken niet onbevredi gend. De internationale soorten bleven in doorsnee hangen rond het niveau van vrijdag, doch Kon. Olie stelde licht teleur. Het hoofd fonds daalde namelijk bij opening vijf punten tot 800% en zakte daarna zelfs verder in tot bene de 8 maal pariprijs, slot circa 799%. Bij de scheepvaartaandelen was zijn, maar dit werd ingelopen, Precies om kwart over twaalf verscheen boven de luchthaven Rotterdam de „Vigilant" van de Air Charter Ltd. Het toestel cir kelde enige malen over het veld en streek toen neer. Om 12.20 uur precies stond het op de startbaan. Daar werd meteen de kap ge opend en werden de laadibruggen aangebracht om de auto uit te laden. Mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, en ir. J. A. S. Tillema, hoofddirec teur van gemeentewerken, be groetten hem. Om te trachten de weddenschap te winnen reed hij direct weg, voorafgegaan door de Rotterdamse verkeerspolitie, die vrij baan voor hem maakte. Bui ten de stad werd met een snel heid van 110 km per uur, in de stad met 87 km per uur gereden. Op de trappen van het Rotter damse stadhuis zat Avro's repor- tagedienst hem op te wachten Om drie minuten over half één stapte Albert Milhado uit zijn auto, zodat hij de weddenschap Q In Frankrijk is maandag het nieuwe schooljaar begonnen met een recordaantal van 8.300.000 leerlingen in het lager, middel baar en hoger onderwijs. 10 pro cent meer dan vorig jaar. De Franse scholen waren reeds over vol. 9 Twee Zwitsers zijn zondag avond 'om het leven gekomen, doordat de motorfiets waarop zij reden nabij Mels, in het kanton St. Gallen, uit een bocht vloog en een pijp met een middellijn van ruim een meter binnenreed, die langs de weg lag. Zestien vrouwen en kinderen zrjn verdronken, doordat de zeil boot waarin zij naar een eiland onder de Zuidkoreaanse kust zou den worden gebracht, omsloeg, aldus heeft het hoofdbureau van de landspolitie te Seoel zondag bekendgemaakt. In de boot zaten 25 vrouwen en kinderen. De op varenden waren van plan zee wier te verzamelen. De graaf van Parijs, die aan spraak maakt op de Franse troon, heeft maandag de verloving van zijn op één na oudste dochter, de 22-jarige prinses Helene, met graaf Evrard de Limbourg Sti- um, een jonge Belgische aristo craat, bekend gemaakt. De 48- jarige graaf van Parijs heeft nog tien kinderen. gekeerde Christus met de nieuwe maan<jag KNSM favoriet in ver- naam en dat is Lou" noemt, was band met het lOO-jarig bestaan 25 juni j.l. door de rechtbank in van de maatschappij. De koers Amsterdam wegens weigering als kwam van 181% op 184. Ook getuige te verschijnen bij verstek Scheepvaart Unie was vrij vast tot twee weken gevangenisstraf op 174% (171%). De overige pa- veroordeeld. 1 pieren in deze afdeling ruim prijs- De procureur-generaal bij het houdend tot iets beter. Van de gerechtshof mr. A. S. de Munck cultuursector valt wederom wei- Keizer eiste maandagochtend een nig opmerkelijks te vertellen doch week gevangenisstraf. 'de koersen van vrijdag bleven Bijeenkomst Vrouwenbond. In het Jeugdgebouw „De Ark" kwamen de leden van de Ned. Christelijke Vrouwenbond in ver gadering bijeen. Na het gebruike lijke huishoudelijke gedeelte be stond het voornaamste agenda punt uit een spreekbeurt van mr P. J. van de Hout uit Den Haag die als onderwerp behandelde „Als Christen kopen en verko pen". Documentaire film In het Parochiehuis werd zon dagavond een film gedraaid door jde Witte Paters uit Afrika. De Tenns?ottewerd het voorstel van [belangstelling voor deze film- BT« W. verworpen nre, tege„ 4 DTverse punten van de gekeurd. Hulst kreeg ook op voor stel van B. en W. een Reinaert- straat. Het doorlopende straatje in de Gentsestraat naast 't post kantoor en dat uitgang heeft voor genoemd kantoor langs de achter kant wordt nu Reinaertsteeg ge naamd. Diverse wijzigingen in de ge meentebegroting werden zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Bij de rondvraag wees de heer A. Blommaert op het vele la waai dat er wordt gemaakt in sommige café's. Omwonenden on dervinden hiervan zeer veel last. Er zal door B. en W. in samen werking met de politie hiernaar een onderzoek worden ingesteld. De heer Van Mierlo protesteer de ertegen dat hij als raadslid geen uitnodiging had ontvangen bij de opening der stadsmolen. De andere raadsleden hadden er wel een ontvangen. Hij eiste dat hiernaar een onderzoek zou wor den ingesteld en dat diegene, die aan deze nalatigheid schuldig is, zich zou moeten verantwoorden. Door de heer De Wilde werd nog gevraagd hoe ver men was met de gemeenterekeningen. Door de voorzitter werd geant woord dat hieraan hard werd ge werkt, zodat deze ten spoedigste zullen klaar zijn. De heer Willemsen vroeg hoe zou worden gehandeld met de costuums en de dierenkoppen die waren gebruikt in de Reinaert- dptocht. Dit geval heeft de ge meente veel geld gekost. Hij hoopte dat alles goed zou worden bewaard. De voorzitter antwoordde nog niets te hebben vernomen over de definitieve plannen. Er zal echter aandacht aan worden be steed. V. V. H. vergadering. Onder leiding van mevrouw C, S. de Casembroot—baronesse van der Feltz, de echtgenote van de Commissaris der Koningin werd te Oostburg een bijeenkomst be legd. Uitgenodigd waren alle dene zeer goed Verschillende beelden uit landstreken, plaatsen, bevolking enz. gaven de aanwezi gen een duidelijk beeld van het bijna 2000 jaar veel besproken land. Zeer voldaan ging men huis waarts. Het bestuur van het produkt- chap voor landbouwzaden heeft belloten vanwege een aanzienlijk overschot op de begroting van 1956 groot 1.190.000.— twee bij zondere fondsen in te stellen. In de eerste plaats werd ingesteld een subsidiëringsfonds, waaruit vaste en daarnaast ook inciden tele subsidies kunnen worden verstrekt. Tot deze vaste subsi dies behoren een subsidie voor de propagandastichting landbouw- zaaizaden van 50.000,- per jaar, waarvan men de continuïteit thans voor 10 jaar heeft gegaran deerd. Voorts wordt een vaste subsidie van 10.000,aan het Nederlandse vlasinstituut gege ven. Aan de incidentele subsidies kan een kwekersvergoeding wor den gegeven voor granen en peulvruchten. Bovendien kan eventueel onderzoek naar het be waren van landbouwzaaizaden worden gesubsidieerd. Het fonds zal zijn verdere in komsten kunnen krijgen uit de heffingen voortkomende uit de exportregeling. Het beginsaldo van het fonds werd vastgesteld op f 380.000,—; het maximum op ƒ500.000,—. Voorts werd inge steld een fondsmarktordening landbouwzaden. Dit fonds zal een beginsaldo hebben van 550.000,- met een maximum van drie mil joen gulden. Dit fonds wordt be stemd ter financiering van markt- ordenende maatregelen voor alle landbouwzaaizaden, hiervan uit te zónderen graszaad, voeder- en suikerbietenzaad, zolang voor deze produkten nog eigen fond sen bestaan. Niet uitgezonderd wordt zaailijnzaad, dat weliswaar over een eigen fonds beschikt, maar waarvan momenteel de middelen te enen male onvol doende zijn voor het nemen van marktordenende maatregelen. Het bestuur van het produkt schap heeft voorts vanwege de slechte oogst besloten om han delszaad van zaaischokkers naast te velde en in voorraad goedge keurde voorraden van zaaischok kers toe te staan. Gesproken is nog over het vrijgeven van han delszaad voor zaairogge voor de uitvoer, doch men beschikt op het ogenblik nog niet over vol doende gegevens om hier een evenwichtig besluit te kunnen nemen. Het al of niet vrijgeven van rogge-handelszaad is in han- AUTO DOOR TWEE TREINEN OVERREDEN. Zondagavond is op de onbe waakte overweg te Nunspeet een luxe personenauto, eigendom van de heer A. J. Visser uit Wapen veld, geslipt en tengevolge daar van tussen de rails terechtgeko men. De inzittenden van de auto, acht personen in totaal, van wie twee kinderen, hebben getracht de auto weer op de weg terug te brengen, doch zij slaagden daarin niet tijdig. De auto werd gegre pen door de trein, die uit de rich ting Nunspeet kwam en naar Zwolle reed. Door de botsing werd de auto op de andere rails gesmeten en daar overreden door de uit tegen overgestelde richting komende sneltrein ZwolleAmersfoort. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor doch de auto werd totaal-vernield. Het treinverkeer in de richting Zwolle had onge veer vijf kwartier oponthoud, dat in de richting Amersfoort onge veer een half uur. De erechter-commissaris, waar voor verdachte moest verschij nen wenste hem te horen in een zaak tegen twee zijner volgelin gen, een echtpaar uit Weesp, waarvan het jongste kind gestor ven was aan een ernstige long ontsteking, zonder dat de ouders de hulp van een medicus hadden ingeroepen. Als volgelingen van Lou hielden zij zich aan diens leer, dat men bij ziekte in hem moet geloven en geen dokter moet roepen. „U kunt God niet dagvaarden" verklaarde maandagochtend ver dachte met duidelijke stem, toen de president, mr. J. C. Brongers, de reden van zijn niet verschij nen vroeg. God kan zich niet laten dwingen. Men kan wel aan God vragen of hij wil komen. Voor de rechtbank kon ik daarom op een dagvaarding niet verschijnen. Maar nu ben ik eiser van het ho ger beroep." Op een vraag van de president hoe hij aan de kost komt, zeide verdachte (die had opgegeven geen beroep te hebben): dat is een manna, dat verborgen is." Een getuige a decharge, de 53- jarige fabrikant T. Haantjes Dek ker, meende dat het verdachte onmogelijk is om op een oproep te verschijnen. Getuige kende V. bijna zes jaar, doch is geen lid van zijn gemeente. De verdediger, mr. W. M. Pronk voerde in zijn pleidooi geestelijke overmacht aan. Deze man kon niet anders handelen. Het paste in zijn systeem. Ook vroeg hij zich af of hier niet gesproken kan worden van ontoerekenbaarheid, als de overtuiging van zijn cliënt zover afwijkt van de normale normen. Pleiter vroeg ontslag van rechtsvervolging. Nogmaals zeide verdachte op een vraag van de president of hij nog wat had op te merken, dat het onmogelijk is God te dwin gen. Men kan hem alleen maar vragen. Het gerechtshof zal op 15 ok tober a.s. uitspraak doen. vrij goed behouden. Maandag stond de inschrijving open op certificaten van de Ba- dische Anilin. und Soda-fabriek tot de koers van 105% procent. De belangstelling hiervoor was vrij groot. Aandelen Deli Spoor werden opnieuw hoger geadvi seerd namelijk op 27% (24%). Staatsfondsen ten slotte stil en goed op peil. Prolongatie 3% procent. NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 785—794 Philips: 281 Unilever 395—397% slot 788 (798%) 282 V4 slot 397% (401%) BEURSINDICES. 27/9 28/9 1/10 Int. conc. 290.30 290.64 289.30 Industrie 163.36 163.34 163.77 Scheepvaart 177.89 176.89 177.09 Banken 140.34 139.53 139.04 Ind. fondsen 106.43 107.33 107.69 Algemeen 214.94 215.07 214.57 Ook in september heeft de han del ter beurze weinig om het lijf gehad. De aandelenomzet bedroeg nominaal n.l. slechts 29.061.932 (in augustus 34.364.712) en in obligaties werd voor een bedrag van 49.239.317 verhandeld 47.469.090). De omzetten ter beurze blijven inmiddels aanzien lijk achter bij die in de overeen komstige periode van het vorige jaar. In aandelen werd tot dus ver dit jaar verhandeld voor een bedrag van 373.821.183 (v.j. f 693.036.815) en in obligaties voor 451.920.847 470.976.30o) De koersen ter beurze hebben in september slechts weinig ver- andering te zien gegeven. De in ternationale fondsen vertoonden een lichte verbetering, hetgeen tot gevolg had dat het algemeen A.N.P.-C.B.S. indexcijfer vorige maand gestegen is van 209,38 tot 215,07 (basis 1953 100). stuur. De voorzitter heeft mede- bhjft voor mens en dier weekeinde te Washington na de jaarvergadering van de instellingen deeld, dat tot dusverre van de brQn óók van gene2ing. Klachten en van Bretton Woods uiteengezet, waarom het voor de1 landen van het oogst 1956 aan landbouwzaaen, kwaal s zoa|s moeheid hoofdpijn ist „emenebest van belang is Engelands voornemen tot deel- het plan .„Ln,„g van een vt.Je 307 ton wintergerst, 113 ton kool- houd Uw ge2ondheid, zuiver Uw lichaam West Europa te steunen, zaad en 225 ton Westerwolds rai- met HERBESAN, Kruidenthee. Verkrijg- gras. Vooral het cijfer van de baar bij Uw apotheker of drogist f 1.79 nanciële redac- wintertarwe is voor deze tijd van per groot pak, voldoende voor maanden. Naar Reuters financiële reaac het jaar vrij hoog. door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: HERMAN ANTONSEN 27) Nadruk verboden. Julian Faust schoof zijn stoel dichterbij. Hij greep een harer handen en hield die stevig vast. Ik heb al een positie voor je Gwynne", zei hij zachtjes. „Heus waar? Hebt u dan soms een draadloos..." Niet in een ziekenhuis, lieve kind", zei hij, haar hand druk kend. „Gwynne ik houd van je. Ik zou je zo graag tot vrouw hebben. Denk je, dat je van een man, die tweemaal zo oud is als jij zóu kunnen houden? Ik zou alles wat ik kon doen, om je ge lukkig te maken. Ik zou er mijn leven aan besteden, lief kind". Verschrikt keek ze hem aan. Julian Faust, de beroemde spe cialist, de man van de wereld, zo knap en aantrekkelijk in alle opzichten... hield van haar? Dat was te geweldig om zo ineens te begrijpen! Hij wachtte geduldig en zijn lange, blanke vingers sloten zich vaster om haar handje heen; zijn grijze ogen lieten haar niet los, Dit was geen dwaze, wilde ver liefdheid. Dit was de diepe, be trouwbare genegenheid van een man op rijpere leeftijd. Met hem zou het leven degelijk en gezond zijn. Hij was een man van eer niet zo een als Robin Lee... De gedachte aan Robin gaf haar een schok, gevolgd door een gevoel van ergernis. Was dit met de redding uit haar ellendige toestand? Als verloofde van dok ter Faust zou ze in een heel an dere positie komen. Ze zou dan op voet van gelijkheid met de anderen op het schip komen en niet meer de combinatie zijn van verpleegster, secretaresse en ka menier. En Robin... ze kon zien tegenover hem gedragen als een gelukkig verloofd meisje! Maar... kon ze het aanbod van Julian Faust wel aannemen? Kon ze beloven zijn vrouw te worden Dat was niet eerlijk tegenover hem. Hoe goed en voortreffelijk hij ook was, ze hield immers niet echt van hem? Ze voelde, dat ze nooit van hem zou houden. Als ze hem het antwoord, door hem verlangd, gaf, was ze even eer loos... als Robin. „Ik ben tweemaal zo oud als jij lieve kind. Ik ben negen en dertig. Tot nog toe heb ik hele maal voor mijn beroep geleefd. Ik heb nergens anders tijd voor gehad, ook niet voor verliefdheid. Jij bent de eerste en enige!" Van af de dag, dat je aan boord kwam, zo lieftallig, zo fris en zacht als een bloem, heb ik aan niet anders gedacht, dan aan mijn overweldigend verlangen, jou voor mij te winnen. In het begin scheen dat een ijdele po ging. Er was een veel jongere man aan boord en jeugd zoekt eugd. Robin was altijd om je heen. Het scheen alsof... „Robin Lee?" Het was alsof het meisje door een wesp gesto ken werd. En daarna begon ze schril te lachen, te giechelen, te gieren, maar de man, die haar hand vasthield scheen niet te horen, hoe vals het klonk. En geen van beiden bemerkten dat er iemand op de drempel van de salon stond te luisteren. Iemand, wiens gelaat asgrauw werd, toen hij zijn eigen naam hoorde noe- HOOFDSTUK XI. DE ORKAAN. Beiden zagen Robin op het- men. Robin Lee is nooit iets voor me geweest!" riep Gwynne hef tig uit. „We... we hebben maar wat mét elkaar gespeeld.^ Hij was wel aardig. Dat is alles." „Daar ben ik blij om, liefste, mompelde Julian. „Ik ben banS geweest, dat je zo veranderd was, door dat engagement van Inez en Robin..." „Belachelijk!" viel ze hem koortsachtig gejaagd in de rede haar handen uit de zijne losma kend en een eindje opzij schui vend „Kom, laten we niet meer over zulke malle dingen praten. „Dat zal ik niet doen, lieve. We zullen alleen maar over ons beiden praten. Over jou en mij en het geluk, dat we samen zul len kunnen vinden, als..." Op dat ogenblik ging er een schok door het schip, die hun beider stoelen achteruit deed glijden. Een volgende schok deed Robin de salon intuimelen. Bo- ven hun hoofden klonken schui felende voetstappen, verwarde kreten van schrik en het kraken van een zwaar voorwerp, dat op het dek neerplofte... zelfde ogenblik. Hij ontweek de blik van Gwynne. Met door in spanning bijna onherkenbare stem zei hij tegen Julian: „Oh... ik kom om jou Faust... Er dreigt gevaar. De storm wordt erger en de kapitein heeft alle mannen aan dek nodig. Kom gauw mee. Dat er gevaar dreigde was spoedig meer dan duidelijk, zelfs voor de bemanning, die toch wel aan zwaar weer gewend waren. Het werd onmogelijk te gaan di neren. Het jacht slingerde zo ge weldig dat niemand op een stoel kon blijven zitten. Inez en mevrouw Maitland kregen ze nuwtoevallen en de anderen konden hen nauwelijks een wei nig tot bedaren brengen. De hofmeester ,en zijn helpers liepen zenuwachtig rond om de patrijspoorten te sluiten. Felle bliksemstralen doorlichtten het vaartuig tot in alle hoeken en lieten, als ze verdwenen waren, een verstikkende duisternis na. Gwynne draaide een lichtscha kelaar om, maar het bleef don ker. De elektrische leidingen wa ren defect. Ze hoorde de kapitein de bevelen rondschreeuwen, het onafgebroken heen en weer rol len over het dek en de schrille kreten der beide vrouwen. „Oh we zijn verloren! Verlo ren! O, Robin, laat me toch niet alleen! Ik ben zo doodsbang! gilde Inez door de g g wanke- kelend. Ik" moet weg," antwoordde Robin. „Ik moet helpen. We zijn allemaal nodig. Ga maar naar de rooksalon, daar heb je het min ste last van het slingeren. We komen bij je, zodra het maar mogelijk is." (Wordt vervolgd.) teur Gampell opmerkt, kan er in dit stadium geen sprake van zijn, dat de landen van het gemene best zelf deelnemen aan een Europese gemeenschappelijke markt. Sedert juli j.l., toen het plan voor het eerst werd geop perd, hebben de gebeurtenissen zich echter zo snel voltrokken, dat nu bijna alles mogelija schijnt. De Engelse ministers moesten bii de landen van het gemene best de vrees wegnemen, dat deelneming van Engeland aan een vrije handelszone hun een gedeelte van de Engelse markt zou kosten, doordat het stelsel van voorkeursrechten, dat voor de handel tusen de landen van het gemenebest geldt, in waarde zal verminderen. Zij voerden aan, dat tegenover iedere achter uitgang van de positie der ge- menebestlanden op de Engelse markt waarschijnlijk een verbe tering van de positie op de Euro pese markt zal staan. In feite be tekent deelneming van Engeland aan 'n gemeenschappelijke markt van de Europese landen, dat de voorkeursrechten der gemene- bestlanden voortaan ook voor de levering aan Europese landen zullen gelden, daar de goederen uit het gemenebest, die onder het stelsel der voorkeursrechten in Engeland worden ingevoerd, vrij van verdere rechten naar Europa kunnen worden doorgevoerd. Voorts wezen de ministers er op, dat de voorkeursrechten in het gemenebest hoofdzakelijk be trekking hebben opi agrarische produkten. Wellicht zullen agra rische produkten in het geheel niet onder de gemeenschappe lijke markt worden opgenomen daar alle betrokken landen sterke politieke en sociale redenen heb ben om de bescherming van hun landbouw te handhaven. In het ergste geval zal de achteruitgang voor de gemenebestlanden dus niet groot zijn. Alleen Australië hecht nog grote waarde aan de voorkeurs rechten voor de Engelse markt. De meeste andere landen van het gemenebest stellen niet veel belang meer in dit stelsel. De gemeenschappelijke mark. zal bovendien slechs zeer lang zaam tot stand komen. De tane ven zullen geleidelijk worden verlaagd en waarschijnlijk zal er een periode van tien jaar mee heen gaan, alvorens de douane tarieven voor bepaalde produk ten geheel zullen zijn opgeheven. De gevolgen voor de gemenebest- landen zullen dus in het begin zeer klein zijn, zodat ieder land ruimschoots de tijd zal hebben om zich aan de nieuwe toestand aan te passen. Tenslotte zal Engeland op een gemeenschappelijke Europese markt, die in belangrijkheid al leen door de Amerikaanse markt zou worden geëvenaard, grote mogelijkheden hebben, o.a. mo gelijkheden voor het scheppen van meer kapitaal, dat zou kun nen worden gebruikt voor de eco nomische ontwikkeling van het gemenebest. Reuters financiële redacteur vestigt er de aandacht op, dat Engeland zich niet heeft verbon den deel te nemen aan een ge meenschappelijke markt van Europese landen. Engeland heefl zich alleen verbonden toetreding te overwegen. Er valt echter een zeer sterke stroming ten gunste van toetreding waar te nemen. In de loop van dit jaar hebben invloedrijke ministers van Enge land en een belangrijk gedeelte van de pers erkend, dat indien Engeland niet zou .deelnemen aan een gemeenschappelijke mar^t zijn handel ernstig gevaar zou lopen en Duitsland in de gelegen heid zou worden gesteld de Eu ropese markt te veroveren. Door deel te nemen zou Engeland gro te mogelijkheden hebben, mits het zijn prijzen concurrerend kan maken en houden met die van Duitsland.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2