ZOEK DE ZON OP KERKDIENSTEN ZENUWRü£T Kantongerecht te Oostburg Eric de Noorman - De grote beslissing m Voor de Zondag Vragen aan de Minister Zonnefeest Strijdbare burgers en vreedzame militairen Bouwen en breken De vakantie is voorb{j 23 september begin van de herfst. Maar op deze da tum scheen in Nederland de zon uitbundig. En we beleef den in de afgelopen twee weken meer zomerse dagen dan heel 1956 tot nog toe heeft opgeleverd. Dat bleek na al de regen en somberheid, die we gehad hebben, niet minder dan een .verkwikking. Op sommige scholen beleefden de kin deren de feestelijke noviteit van het zon-vrij. En buiten de scholen daar moest zelfs de meest ver stokte loop- of fietshater nu toch wel in de verleiding ko men, er op uit te trekken, om zijn bleke body bruin te laten branden en zijn stram me ledematen te strekken Trouwens, wie het zich al niet door een landgenoot ge zegd wil hebben, doet dan toch goed te luisteren naar de 70-jarige Paul D. White, Eisenhowers hartspecialist, die bij zijn aankomst op Schiphol verklaarde, dat hij fietsen een gezond dieet achtte. Dat geeft (de) Burger moed Groen, geel en grijs De staf gebroken „De vogels" WSÊ §!P Tito's bezoek aan de Sowjet-Unie 75.000 Welker namen zijn in het Boek des Levens. Filip. 4 3b. Het Boek des Levens, dat is de lijst der burgers van het Konink rijk Gods! Die burgers zijn zij, die ware onderdanen n volgers zijn van Christus. Levende ran ken van de ware wijnstok. Erf genamen van de toekomstige heerlijkheid. De wereld kent hen niet en inzage in die lijst, in dat Boek des Levens, krijgt niemand hier op aarde. Maar God kent ze. En zij zelf dragen het getuigenis in zich zelf, dat zij behoren tot de kudde des goeden Herders. Zij begeren het Lam te volgen, waarheen Hij hun ook de weg wfjst. Hun klederen zijn gewas sen in Zijn bloed en hun ziel is gerechtvaardigd door de arbeid Zijner ziel. Daar wordt op aarde naar veel ere gedongen. Menigeen begeert te staan op de lijst der edele ge slachten, der aanzienlijke fami lies, der grootwaardigheidsbekle ders, der koninklijke, of ook wel der volksgenoten. Deze boekrol len zullen alle vergaan, en reeds lang vóór ze zijn vergaan, zullen onze namen daaruit gewist zijn. Ze zijn overgeschreven op een lijst, waarop wij tillen zonder on derscheid eens worden geboekt: de lijst der doden. Het Boek des Levens is echter het Boek der Eeuwigheid. Staat gij reeds in dat Boek? Indien niet, haast u dan om uws levens wil. Eens wordt dat Boek ge opend! Wat zou het voor u zijn, als uw naam daar werd gemist? Zalig heil, dat w' eenmaal erven! Gode leven, zonder pijn, Zonder moeite, ziekte of sterven, Eeuwig zonder zonde zijn! (Uit: „Niejjjv Bijbels Dagboekje)'.) wrz Nadat we het jubileum van de 100ste dag kabinetscrisis op een uiterst sobere wijze gevierd heb ben, is aan mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de P. v. d. A.-frac. tie in de Tweede Kamer, door H. M. de Koningin opdracht ge geven, een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid, een ka. binet samen te stellen. Mr. Bur ger heeft de opdracht aanvaard, is met de moed der hardnekkige hoop aan het werk gegaan en zag kennelijk de zonzij van het dra matische probleem, dat onze kabi netsformatie zo langzamerhand is geworden, want hij beweerde permanent, optimistisch te zijn ten aanzien van een eventueel succes. Mr. Burger heeft het goochel- stukje gepresteerd, een oplos sing te vinden voor de kwestie van de bezitsvorming, streeft naar het volbrengen van een (alsdan) waarlijk grootse goo cheltoer, door ook nu nog te wer ken In de richting van een kabi net op brede basis en laat zo de (naar wij hopen gegronde) hoop bestaan, dat ook in de wel uiterst sombere formatiewereld de late herfstzon toch nog door zal bre ken. Zwaarmoedige gedachten, tobberij en angstgevoel verdrijft U door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. De ontgroeningsfeesten te Delft hebben een onrustig sluitstuk ge. kregen. Een reeds lang bestaan de animositeit tussen het Delfts Studenten Corps en de Delftce Studenten Bond, leidde ditmaal tot het gooien met brandende fak kels en straatstenen door leden van de eerstgenoemde vereniging naar het gebouw van de bond. De politie kwam er aan te pas en veegde de Oude Delft schoon, i Maar op 't dak van de sociëteit ontstond 'n verwoed gevecht tus sen corpsleden en politie, zo ver- woed, dat het de heren groen en geel voor de ogen werd en één student van een hoogte van drie meter naar beneden tuimelde en er nog goed af kwam ook. Behal ve mr. Burger zijn er dus blijk baar ook nog andere strijdbare burgers! Maar de strijd van de informateur lijkt ons toch veel gezonder te zijn dan die in Delft. Dat echter een vreedzaam bur gervader tot een vreetzaam lint- verslinder kan worden, is wel heel grijs. En toch heeft burge meester Oosterhoff van de ge meente Wonseradeel het gepres teerd, bij de opening van een nieuwe brug het traditionele lint niet alleen door te knippen, maar ook op te eten. Zelfs dit kanni balisme had echter weer zijn zon nige zijde. Het lint bestond na melijk uitworsten. Over de kwestie van onze de fensie, het NATO-verband en met name de financiële konsekwenties van een en ander is al herhaalde, lijk de staf gebroken in ons land, niet het minst in de eerste fase van de nog steeds aanhangige kabinetsformatie. Minister Staf, ongebroken, heeft nu echter in zijn toelichting bij de begroting van het departe ment van Oorlog meegedeeld, dat de vorming van 'n tweede parate divisie reeds in 1957 zal kunnen worden ingeleid. Naast de parate zijn er dan nog een aantal mobi lisabele divisies. Voorlopig zullen de uitgaven de 1550 miljoen per jaar niet te boven gaan, zo zei de minister. Nu, dat is dan ook al iets meer dan wat men noemt „een appel en een ei", naar het ons voorkomt. jaar geleden trouwde, heeft dus al wel een zonnetje in zijn léven, maar nog niet in zijn woning! De 100.000 is er uit! Ditmaal echter niet uit de Nederlandse Staatsloterij, maar uit de bureaus van Radio Nederland Wereldom roep te Hilversum. Het honderd duizendste „transcriptie program ma" is dezer dagen verzonden, om in Canada ten gehore te worden gebracht. De Wereldomroep heeft namelijk naast de eigen uitzen dingen in zes talen naar alle de len van de aardbol, ook een afde- ling, die programma's in nog veel meer talen ter beschikking stelt van radiostations waar ter we reld ook. Op deze wijze wordt op vele plaatsen een enorme good will voor ons land gekweekt. Het honderdduizendste pro gramma was de compositie „De Vogels" van Alphons Diepen- brock, uitgevoerd door het Resi dentieorkest o.l.v. Willem van Ot- terlo en opgenomen tijdens het Holland-Festival van dit jaar. Goodwill wordt ook gekweekt door de Utrechtse Jaarbeurs, die haar poorten weer gesloten heeft, maar die ook dit seizoen een vol- ledig succes bleek. Vergeleken met de najaarsbeurs 1955 nam 't bezoek met 25 procent toe. Er werd niet gehamsterd, de kopers toonden een sterke voorkeur voor kwaliteitsgoederen en het prijs peil per order lag hoger dan voor- heen. En nu maar weer op naar de voorjaarsbeurs van 1957 Het kantongerecht te Oostburg kwam donderdag in maandelijk se zitting bijeen. Kantonrechter mr. J. Moolenburgh, ambtenaar O.M. mr T. Lebret. Zoals steeds maakten de ver keersovertredingen de hoofd schotel van deze zitting uit. Mevr. J. A. de H.B. te IJzen- dijke bereed de Koninginnestraat per rijwiel over een zeker gedeel. te aan de linker zijdë. Dit deed zij om te voorkomen dat zij deze vrij drukke straat tweemaal over zou moeten steken. De kantonrechter meende, dat verd. wel op eigen veiligheid be dacht geweest was, maar niet op die van anderen. Hij keurde dan ook de daad van mevr. De H. .sterk af en bond haar op het hart onder alle omstandigheden het rechter weggedeelte te berijden. Eis ƒ5 subs. 1 dag, uitspraak 5 subs. 2 dagen. J. L„ landbouwer te Aarden- burg, had zich te verantwoorden voor het feit, dat hij op de Markt te Schoondijke binnen de 12 me ter van een bushalte had gepar keerd Verd. wees op de onover- (Nadruk verboden). GEKISTE VISJES. De bemanning van een Urker kotter, de U.K. 244, schipper R. Bos, heeft ongeveer 30 mijl be westen Terschelling een ongewo ne vangst gedaan. In het net trof men namelijk een kistje aan. dat dicht gespijkerd zat, maar voor zien was van enige gaatjes. Na opening bleek het kistje 2 levende visjes te bevatten, die niemand kon thuisbrengen. Het is de bemanning niet gelukt de diertjes die op haringen leken in leven te houden. naar het fietspad wilde oprijden hij plotseling vrij sterk naar links moest uitwijken voor een fietser. Hierdoor miste hij de oprit en bleef hij de rijbaan vervolgen om de eerst volgende oprit te ge bruiken om het fietspad verder te kunnen vervolgen. Wmr v.d. B. verklaarde de manoeuvre waartoe L. door de fietser zou zijn gedwongen niet te hebben gezien. Hij sloot de mogelijkheid evenwel niet uit, omdat er nog al verkeer was op de Dorpsstraat. De ambtenaar O.M. meende, dat het feit, waarom L. op de rij; baan reed er niets toe deed, hij had toch af kunnen stappen en zo op het rijwielpad kunnen ko men. Eis 15 subs. 3 dgn, uitspraak 8 subs. 4 dagen. F de J., slager te Breskens, heeft in een oude schuur achter de Boulevard een 4-tal varkens zitten en dit varkenshonden ge schiedde op een voor de omge- ving zeer hinderlijke en schade lijke wijze. Uit het proces ver baal bleek, dat het een bijzonde re vieze boel in de stal, de var M. H„ chauffeur te Vlissingen, was na aan de linker zijde van de Rijksweg DraaibrugOostburg te hebben geparkeerd weggere den, zonder voldoende te hebben gelet op het overige verkeer. Een rechts van hem komende auto reed hem aan. Eis ƒ35 subs. 7 dgn, uitspraak 30 subs. 10 dagen. E. R„ schilder te Hoofdplaat, had komende met een brommer van het Spuiplein te Breskens geen richting aangegeven en bij het afslaan de weg voor het ove rige verkeer niet vrijgelaten. Eis 10 subs. 2 dgn en 30 subs. 6 dgn, uitspraak resp. ƒ10 subs. 5 dgn en 25 subs. 10 dgn. E. A., zonder beroep te Eekloo, had te IJzendijke rijdende per rij. wiel eveneens niet op het achter hem komende verkeer gelet. Door sterk remmen had een auto nog een aanrijding kunnen voorko men. Eis 30 subs. 6 dgn, uitspraak 30 subs. 10 dagen. bushalteborden, waardoor de in druk werd gevestigd, dat het ge deelte tussen de borden bushalte is. Wachtmeester P. te Schoon dijke, die verd. verbaliseerde, kwam getuigen dat verd. wel de gelijk in korte nabijheid van een bord geparkeerd had. Eis 3 subs. 1 dag, uitspraak 1 subs. 1 dag met de vermaning in den vervolge 12 meter van bushalteborden weg te blijven. H. J. A. V., waterbouwk. opzich ter te Oostburg, bereed de Brou werijstraat te Oostburg met een rijwiel zonder bel. Eis 5 subs. 1 dag, uitspraak 5 subs. 2 dagen. A. L„ polderanbeider bij het Vrije van Sluis, bevond zich te Breskens met zijn brommer op de rijbaan van de Dorpsstraat. Wmr P. v. d. B. te Breskens, die zichtelijke plaatsing der beide kens nepen tot aan de buik in de gier. Voorts bleek het een broei nest van ratten te zijn, en wr."» het in de omgeving niet uit te houden van de stank. Verd. gaf het ten laste gelegde toe en zei, dat wegens afwezigheid door va kantie de dieren niet tijdig ge mest waren. De opperwachtmees ter der rijkspolitie te Breskens A. J. P. kwam een en ander als getuige nader toelichten en ver klaarde verder nooit last van verd. te hebben op grond van de warenwet. In de slagerij van verd. aan het Spijiplein is het zelfs heel netjes. De ambt. O.M. eiste 25 subs. 5 dagen en 7 dagen voorwaarde lijk met een proeftijd van 1 jaar met de voorwaarde, dat verd. binnen drie maanden de toestand verbeterd heeft. Uitspraak 25 subs. 10 dagen, 4 dagen hechte nis voorwaardelijk met 'n proef- ïd van 1 jaar en de verplichting verd. verbaliseerde, werd als ge- lnen drie maanden de ergerlijke tuige gehoord. Verd. gaf als re- .jestand ongedaan te maken. den op dat hij toen hij de oprit OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN. ZONDAG 30 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver beek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Philippine: 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen, van Axel. Sas van Gent: 10 uur Vic. S. den Blaauwen, van Axel. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: 10 uur Vicaris J. Lal- leman, 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. (Bed. H. Doop.) GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 u. en 2.30 uur Ds. Schalk wijk. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. H. Pestman. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. Faber, van Deventer. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 u. leesdienst. GERSF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur geen dienst; 3 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Axel: 10 uur Ds. J. B. Bel, van Krabbendjjke (Bed. H. Avond maal); 2.30 uur en 7 uur Ds. J. B. Bel. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEELS. Terneuzen: 10 uur en 7 uur Sa menkomsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 30 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. Aardenburg: Geen opgave. St. Kruis: Geen opgave. Biervliet9.30 uur Ds. W. S. Even huis. (Bed. H. Doop.) Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom; 6.30 uur Wika R. Wasterval. (Jeugddienst.) Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Bed. H. Doop.) Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong; (Bed. H. Doop.) Hoofdplaat: 9.30 uur Ds. J. Ejjgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: Geen opgave. Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Eerw. heer J. Korpershoek, Vicaris te R'dam. Zuidzande: 10 uur mej. Ds. H. B. de Neeling. Tito's bezoek aan Moskou heeft geen ander doel dan de bespre king van enkele vraagstukken, die bij de vorige onderhandelin gen in Moskou niet afgehandeld zijn, zo meldt radio-Boedapest. Het bouwprogramma voor 1957 is begroot op 75.000 woningen. 2.000 miljoen zal besteed worden voor gebouwen en 494 miljoen voor weg- en waterbouwkundige werken. Blijkens een toelichting van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting wordt er reke- ning mee gehouden, dat de pro duktiviteit in 't bouwbedrijf met 8 procent zal stijgen. Maar dan zal er hard gewerkt moeten wor den, ook bij minder gunstige weersomstandigheden. De Studie commissie weersinvloeden-, die staat onder voorzitterschap van dr. L. Neher en door de minister op 1 februari j.l. werd geïnstal leerd, heeft als eerste resultaat van haar werkzaamheden „Voor lopige Richtlijnen voor het door werken bij minder gunstige weersomstandigheden" gepubli ceerd. Zij beogen o.m. zodanige maatregelen te bevorderen, dat temperaturen van min 5° C. kan worden doorgewerkt. Behalve gebouwd moet er nood zakelijkerwijze ook gebroken wor den. Voor krotopruiming en sa nering is, blijkens dé begroting, een bedrag van een half miljoen uitgetrokken. Misschien dat de tuinman uit Heemstede, die reeds zeven jaar als woningzoekende staat inge schreven en dezer dagen in hon gerstaking is gegaan, wel in zo'n krot wil binnentrekken. Maar mogelijk zou de huisvestingscom missie hem, evenals in twee voor. gaande gevallen bij normale wo ningen, ook dan de toegang weer weigeren. De jonkman, die twee en je bent misschien wel aan - zee geweest? Maar weet je wel dat je ook thuis kunt genieten van de zee?. „Geheimen van de Zee" is nèt een boek voor jou! Iets geweldigs voor de wintermaanden I Het is het eerste boek, dat is uitgekomen in de „Wonderwcreld"-serie en je kunt er de spannendste avonturen aan, op en onder de zee in beleven! Dit grote, prachtige boelc kost maar I 2.25 I Vraag je Vader of Moeder of je 't mag kopen bij de kruidenier of rechtstreeks bestellen bij Van Nelle, afd. Cadeaus, postbus 817, Rotterdam. Het kan betaald worden door overschrijving op giro 59600 of per postwissel. Doe het direct, je zult er geen spijt van hebben. Er horen 4 series van elk 15 prachtige, gekleurde platen in. Elke serie krijg je gratis op 120 waardepunten. Die heb je gauw genoeg bij elkaar gespaard, j j l want op elk pak Van Nelle's koffie zitten er al 25 en op elk pakje Van Nelle's thee al 101 Mej M. N. B„ zonder beroep te Aardenburg, bestuurde een trac tor, waaraan een wagen gekop peld was. Aan de koppeling ont brak een z.g. borgpen, waardoor de veiligheid van het verkeer niet verzekerd was. De rechter vond dit een levensgevaarlijke omstandigheid; immers dagelijks leest men van losschietende wa gens, die veel schade en ongeval, len met dodelijke afloop veroor- zsken Eis 25 subs. 5 dagen, uit spraak 25 subs. 10 dagen. P. J. W„ chauffeur te O., en W. Souburg, keek bij het uitrij den van Van der Wijkmanlaan te Breskens op de Rijksweg niet voldoende uit en hinderde een uit de richting Schoondijke komende auto welke hij voorrang diende te geven. Deze auto remde krach tig, waardoor hij slipte en schade opliep. Ver. zei door enkele ge parkeerde vrachtauto's geen goed zicht te hebben gehad en reeds gedeeltelijk op de weg ge komen zijnd kon hij eerst de auto aan zien komen. Remmen had ge noemde auto niet behoeven te doen. Was hij rustig doorgereden en iets uitgeweken dan was niets gebeurd. Eis 30 subs. 6 dgn, uitspraak 20 subs. 10 dagen. C. de R„ vishandelaar te Arne- muiden, had te Breskens bij het inslaan van de Wijkmanlaan de doorgang naast zich niet vrijge laten, waardoor de bromfietser J. B„ machinst te Groede, tegen zijn auto was opgebotst. De brom fiets werd vernield, terwijl kle ding eveneens zwaar werd geha vend. Verd. bekende ruiterlijk het ten laste gelegde. De verzekering heeft inmiddels de schade aan de brommer vergoed, terwijl nog een bedrag van 100 voor de kleding als vergoeding werd geclaimd. Eis 25 subs. 5 dgn, uitspraak 25 subs. 10 dgn, terwijl de in de eis geëiste toewijzing der vorde ring van 10 eveneens door kantonrechter werd toegewezen, alsmede betaling der eventuele Invorderingskosten. P J van M„ houthandelaar te St. Laüreijns (België), beschadig, de te Aardenburg bij het achter uitrijden van zijn auto een andere geparkeerde auto. Eis 15 subs. 3 dgn, uitspraak 10 subs. 5 dagen. E. P., landbouwer te Biervliet, weidde 3 runderen aan de Roo- denhoek waarbij runderhorzel- bulten werd geconstateerd. Verd. betoogde, dat hij reeds twee maal zijn dieren had behandeld, de laatste behandeling had op de dag van het verbaal drie weken eerder plaats gehad. Hiermee meende de verd. de voorschrif ten te hebben gevolgd, daar im mers een duur van 4 weken tus sen de behandelingen voldoende wordt geacht. Verd. meende voorts, dat de bestrijdingsmidde len niet goed genoeg zijn. Eis 15 subs. 3 dgn, uitspraak 7,50 subs. 4 dagen. A. J. O., bloemkweker te Oost burg, had als eigenaar van een driewielig motorvoertuig zijn zus ter dit voertuig laten berijden zonder deugdelijke remmen en zonder een geldig kenteken. Eis resp. 5 subs. 1 dag en 10 subs. 2 dgn voor wat betreft de remmen. Uitspraak 2 subs. 1 dag voor kenteken en ƒ7.50 subs. 4 dgn voor de remmen. De zuster van verd., mej. J. S. O, werd voorts, .omdat zij met ge noemd motorrijtuig op het fiets pad gereden had bij verstek ver oordeeld tot 6 subs. 3 dgn. De eis was 15 subs. 3 dagen. MEJ. KLOMPE STELT VRAGEN OVER RADIOACTIVITEIT. Het lid van de Tweede Kamer, mej. Klompé, heeft aan de minis ters van Sociale Zaken en Volks gezondheid, van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en van Economische Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld. 1. Is het juist, dat het radiolo gisch instituut in Freiburg in West-Duitsland een verhoog de radioactiviteit in veld en gewas heeft geconstateerd, welke wordt toegeschreven aan proeven met atoomwa pens? 2. Metten de ministers, dat een dergelijke verhoogde radio activiteit ten onzent niet werd geconstateerd? Waar op steunt deze mening? 71. Onmiddellijk nadat Eric het afgesproken teken heeft gegeven, komen de krijgers van Axe en Aranrod bo ven op rotswand in actie. Met dunne stammen van bomen; die ze als koevoeten gebruiken, wrikken ze grote stuk ken rots en stenen los, die alles meesleu ren wat hen in de weg komt en met don derend geraas stort 'n ware lawine van ste nen, boomstammen en rotsbliokken achter de piraten in de kloof. Een ogenblik ontstaat er een gro te verwarring onder de rovers en hiervan maakt Eric gebruik om zijn krijgers weder bevel te geven hem te volgen. Achter de Noorman aan stormen de krijgers nog dieper de kloof in en opnieuw sluit een alles vernie- omlaag, nu tussen twee groepen van Ondur inDe piraten zijn ingesloten Erics plan is gelukt Zodra de wolken stof zijn opge trokken springen Eric en Svein, gevolgd door hun mannen, snel op de gevormi De piraten zijn nauwelijks van de schrik bekomen als Eric hen toe schreeuwt: „Geeft U over Ge zijt aan alle kanten ingesloten en als ge niet onmiddellijk de wapens neerlegt, zult ge tot de laatste man in de pan worden gehakt fluistert Eric tegen Svein: „Ze zit ten wel in de val, maar de dam men zijn niet zó hoog, dat ze er niet overheen kunnen komen En bovendien zijn ze nog altijd met veel meer dan wij"! Diezelfde ge dachte schijnt ook door te dringen heeft opgeworpen, want ineens trekt hij zijn zwaard en brult: „Luister niet naar zijn groot spraak, mannen. De dood van On dur moet gewroken worden! Valt aan! Bestormt de dam"! Wordt deze activiteit in ons land regelmatig gecontro leerd? Zo ja, door welke in stanties? Zo neen, waarom blijft deze controle achter wege? Welke plannen heeft de rege ring ter bescherming van de bevolking, ingeval een der gelijke verhoogde radioactivi. teit ook in ons land in de toekomst zou worden gecon stateerd? Worden terzake onderzoekingen uitgevoerd? Zo ja. door welke instituten? Zo neen, meent de regering dan niet, dathet hoog tijd wordt hiermede een aanvang te maken? HET RIJNWATER. De Zwitserse professor Otto Jaag heeft op een congres van Duitse waterbeschermingsdes- kundigen in Lörrach gewaar schuwd voor een nieuw gevaar voor de Rijn, nl. de radioactivi teit. Hij zei dat de overheid maat regelen moet nemen opdat radio actieve stoffen in het water vroegtijdig worden onderkend. Dezer dagen zal hij met een Duit se en een Nederlandse deskundi ge over dit probleem van gedach ten wisselen. In Zwitserland zal men op 2 plaatsen waarnemingsposten in richten voor de radioactiviteit van het rivierwater. Op het congres is verklaard, dat de vervuiling van het Rijnwa ter sterk toeneemt en dat ern stige gevolgen voor de water voorziening van Duitse en Neder landse plaatsen aan de Nederrijn niet kunnen uitblijven. Bijzonder bedenkelijk acht men het hoge zoutgehalte van het Rijnwater aan de Duits-Nederlandse grens, waar de stroom dagelijks circa 29.000 ton keukenzout meevoert. Vrijdag ziin in Nicosia

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 7