Westers optreden verwaterd Het proces te Poznan De zee kreeg haar prooi niet «Uil Blindlandingssysteem Brand op Noors schip NEDERLANDSE EINDING: Belgische mijnenveger weer vlot HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Turkije en Zweden treden toe tot vereniging van Kanaalgebruikers ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3882 Veracht}nt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Nederland is in de afgelo pen week op drieërlei wijze in het internationale nieuws verschenen. In de eerste plaats in verband met de zg. Troonrede, die geen Troonrede in werkelijke zin (je dreigende toon van Nasser be. kon zijn. In de tweede plaats izweken. Joenes, de directeur van met de opmerkingen, die aan enkelen in het buitenland zijn ontlokt door het open hartig en uitvoerig laatste verslag der enquêtecommis sie van de Tweede Kamer en betreffende de wijze, waar op Engeland het Nederlands gezag in 1945 heeft tegenge werkt. Vooral generaal Kris- tensen, die daarbij de leiding had, stelt de zaken anders voor, hetgeen wellicht de enquêtecommissie tot een repliek zal leiden, hoewel zij deze opnieuw zal moeten funderen op de voor haar onder ede afgelegde verkla ringen van de Nederlandse autoriteiten, die destijds bij de zaak waren betrokken. En ten derde, omdat men in het buitenland, d.w.z. vooral in Amerika, eindelijk is gaan inzien, dat Indonesië een be denkelijk spel speelt in pro cessen, eerst tegen Jung- schlaeger, nu tegen de even zeer onschuldige Schmidt, en daarbij aan het gepeupel de vrije hand is gelaten om de verdedigster, de dappere mevrouw Bouman, naar het leven te staan en in elk geval haar aanmerkelijk lichame lijk letsel toe te brengen. Het is te hopen, dat men zich later zal herinneren op welke wijze de justitie in In donesië ten uitvoer wordt gelegd De associatie opgericht Ook Nasser in het nauw Iiiiümüiw De gebeurtenissen op Cyprus op onder onder Oct. Veiligheidsraad begint 5 october debat over Suez De strijd in Algerië Zuidafrikaanse partijen solidair met Egypte Doenitz komt dit weekeinde vrij Westduits schip in de Oostzee gestrand Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I- van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand f l-80; Per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur, Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. I 1**1 uaiiJium tu vcit laiutcii oijn voui De Londense conferentie, nu slechts van de 18 staten, die de meerderheid vormen van de eer ste bijeenkomst te Londen, heeft haar aandacht uitsluitend gewijd aan het nieuwe plan Eden, dat een gebruikersorganisatie van 't Suezkanaal omvat. Alle 18 sta ten waren tegenwoordig en alle zijn het tenslotte eens geworden, maar op een basis die weinig ge lijkt op het aanvankelijk gedachte schema voor deze nieuwe organi. satie. De zes punten, waarvan Engeland op deze conferentie wilde uitgaan, zijn tot een viertal 'belangrijke aanwijzingen in het Amerikaanse voorstel verwerkt. Daarin zijn de accenten zeer dui delijk verlegd. De gebruikersassociatie komt zeer vage vorm verwezenlijkt. I desnoods door financiële steun, De gedachte om Westerse lood. 'de moeilijkheden, ook van finan- sen op deze schepen te zetten en dan te proberen een konvooi door het kanaal te krijgen, heeft schipbreuk geleden op de hou ding, die Egypte daartegenover aannam en vele landen zijn voor ciële aard opheffen. de genationaliseerde kanaalmaat schappij zei, dat Egypte de sche pen zal toelaten in het kanaal, maar ze moeten Egyptische lood. sen aan boord nemen. Het is vooral de houding van Amerika, vrij sterk gevolgd door Engeland, die tot dit compromis heeft ge leid. Men zal nu, gelijk Egypte reeds ten aanzien van de militaire maatregelen der Westersen heeft gedaan, de zaak aan de Verenigde Naties voorleggen, maar het re sultaat, zo het er van komt, is wel erg verwaterd. Teleurstelling is derhalve dui delijk merkbaar èn in Engeland èn in Frankrijk. In het laatste het meest, gelijk blijkt uit het communiqué van de ministerraad, gehouden onmiddellijk nadat Pi- neau uit Londen was terugge keerd. Men heeft in die minister raad gewaardeerd, dat Pineau alle reserves voor Frankrijk heeft gemaakt, zelfs wat betreft de toe treding tot de organisatie, die in het Franse communiqué waar schijnlijk niet onopzettelijk een club wordt genoemd. Maar men is, zelfs in dit communiqué niet erg te spreken over Amerika en Egypte. Men vergeet in zekere zin wel, ook in Egypte, dat de beide Westelijke machten een forse houding hebben aangeno men zonder tevoren zeker te zijn van Amerikaanse hulp. Die hulp blijft nog bestaan; zou de olie- aanvoer uit het Oosten stagnatie ondervinden, dan zal Amerika, Aan de andere kant moet men bedenken, dat het voor Nasser ook niet alles botertje tot de bo dem is. India, dat in geheel de Suezkanaalkwestie wel een ietwat bedenkelijke rol heeft gespeeld, ziet, indien de vaart algemeen rondom de Kaap zou worden ge nomen, zijn vijfjarenplan in ge vaar. Dit is Nasser ook duidelijk medegedeeld. Deze zelf wil een andere confe rentie houden, waarop alle 45 staten, die wel eens een schip door het kanaal zenden, zullen worden genodigd. Rusland en de satellieten en de Arabische lan den hebben natuurlijk toege- istemd, maar tegenover de Weste lijken met 95 van de doorvaart zegt dat niet veel! Mag men bepaalde berichten uit Cairo geloven, dan is Nasser ook wat teleurgesteld terugge keerd van de ontmoeting die hij had met koning Saoed en de Sy rische aanvoerder van het leger. Beiden zouden er niet veel voor gevoelen, dat Rusland op de wijze als Nasser zelf heeft geprovo ceerd vaste voet op Oostelijk ge bied krijgt; dat is het laatste wat zij wensen. Zij zijn bang voor hun oliebronnen, al heet het dat zij (of de Egyptenaren!) klaar zou den staan om de pijpleidingen te vernielen, wanneer het tot een ernstig conflict kwam. Men ziet uit dit alles wel, dat de Suezkwes- tie nog geenszins van het inter nationaal programma is verdwe nen. VAN DER MANDERE. T' TtW'KKBC' Zeven Britse soldaten zijn don derdag in een kantine van een Britse kamp nabij Nicosia ge wond door de ontploffing van een tijdbom. De helse machine was volgens een militair de grootste die tot dusver door de Eoka iè geplaatst. In Famagusta werd in de hoofdstraat een Griekse cypri. oot door twee mannen neerge schoten. Het slachtoffer werd zwaar gewond; de plegers van de aanslag wisten te ontkomen. Bij het dorp Lysso ten noorden van Paphos bliezen verzetslieden een auto van de politie op. Een Turks Cyprische inspecteur van politie werd zwaar gewond; een andere Cyprische politieman liep eveneens verwondingen op. (Nadruk verboden.) Twee K.L.M.-technici hebben een blindlandingssysteem ontwik keld. het zgn „Kider-systeem", dat o.m. door het nationale lucht vaartlaboratorium veelbelovend wordt genoemd. In het door de K.L.M.-ers (die ongenoemd wensen te blijven) ont wikkelde systeem wordt gebruik gemaakt van een akoestische hoogtemeter waarin een geluidsbron met zeer hoge puls-energie en speciaal daarvoor geconstrueerde microfoon worden toegepast. Aldus blijkt uit het verschenen officiële orgaan van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, „Avio-vliegwereld". Vrijdag zijn te Poznan de twee processen tegen twaalf der 154 beklaagden voortgezet, die in deze Poolse stad terecht zullen staan op beschuldiging van moord en andere misdrijven, gepleegd gedurende de wanordelijkheden, die aldaar 28 juni j.l. waren uit gebroken. De spoorwegarbeider Tadeusz Derda trad als getuige op tegen de drie beklaagden, die ervan worden beschuldigd een korpo raal van de Poolse veiligheidspo litie „op beestachtige wijze" te hebben vermoord. Hij verklaarde „een heleboel mensen" te hebben gezien, die vijf minuten lang op een perron van het station de korporaal had den geslagen. De drie beklaagde Foftynowicz, Zurek en Sroka be vonden zich volgens hem in de voorste rij van de er op los slaan de menigte. Derda zei, dat Zurek en Sroka de korporaal over zijn gehele li chaam hadden geschopt. De rechter: „Was er nu nie mand onder de aanvallers, die ervoor pleitte deze man, die aan hen overgeleverd was, niet zo hard te schoppen?" Derda: „De anderen, die zich in de nabijheid van de drie beklaag den bevonden, begonnen minder In de duistere berghaven van Hoek van Holland liggen dicht bijeen de sleepboten „Blankenburg" en „Argus" en de bergings- vaartuigen „Buffel" en „Meermin". Het wachten is op daglicht. Want op de kop van het Noorderhoofd van de haven zit nog steeds de Belgische mijnenveger M. 927. Het waait hard uit het zuidwesten, windkracht 6. Met de vloed slaan grote klappen water over het schip, dat af en toe heen en weer wrikt met de zeegang. De houten bodem zal het hard te ver duren krijgen op de grote stenen van de Noorderpier. Dan komt het eerste daglicht. In de berghaven komt leven. er; op 1 oktober zal zij officiëel wórden gegrondvest. Maar op aandrang van de Scandinavische landen, die in wezen natuurlijk weinig met het Suezconflict te maken hebben, zijn de vroegere plannen om onmiddellijk een proefvaart te maken naar voor bereidingen voor lange termijn, met inbegrip van Amerikaanse hulp indien de Europese olieaan- toer wordt vertraagd, wel in MINDER WIND. Een actieve stormdepressie trok in het afgelopen etmaal via Schotland naar Midden-Scandina- vië. Tussen deze depressie én een gordel van hoge luchtdruk, die zich van Oost-Amerika via de Oceaan en het Middellandse-Zee- gebied tot aan de Kaspische Zee uitstrekt, ontwikkelde zich boven de Noordzee en de omringende landen een zuidwesterstorm. Hiermede werd vochtige ocea nische lucht aangevoerd, waarin veel bewolking voorkwam, waar uit het ook in ons land langdu rig heeft geregend. Stations in het midden en oosten tapten 5 tot 8 mm af. In Zuid-Noorwegen echter viel op veel plaatsen 25 tot 35 mm regen. In de namiddag werd de vochti ge lucht verdreven door drogere polaire lucht die aanvankelijk nog met stormachtige winden binnenstroomde. Met het wegtrekken van de •tormdepressie neemt de wind echter verder in kracht af. In de aangevoerde lucht komen flinke opklaringen voor die worden af gewisseld door enkele verspreid optredende buien. Daar de aange voerde lucht ook koeler is, zullen de temperaturen niet veel hoger oplopen dan omstreeks 16 gra den. Het geluidssignaal dat een fre quentie heeft van ongeveer tien duizend Hertz en dat ongeveer 2 maal per seconde in zeer korte stoten (pulsen van een achthon derdste seconde) elektronisch wordt opgewekt voert men toe aan een zgn. ionofoon. De ionofoon is een vinding van de Franse ingenieur S. Klein. Men zou haar kunnen aanduiden als een massaloze luidspreker die het signaal zonder vertraging hoorbaar maakt. Het toepassen van twee pulsen per seconde houdt in, dat de ap paratuur bedoeld is om op gerin ge hoogten, lager dan honderd meter in werking te komen. Het signaal wordt naar de grond ge zonden en het teruggekaatste ge luid wordt in het vliegtuig opge vangen met behulp van speciale apparaten. De tijd die het signaal nodig heeft om heen en terug te gaan kan worden gemeten en als hoogte aanwijzing worden gere gistreerd. Het doorlopend meten van de afstand tussen het vliegtuig en het punt waar het vliegtuig de landingsbaan raakt, houdt even eens het meten van de grond- snelheid in. De vlieger kan in de stuurhut medegedeeld door het K. N. M. I. De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Opklaringen en minder wind. Wisselend bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Krachtige tot vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. Lagere temperaturen dan gisteren. ZONDAG 30 SEPTEMBER. aflezen de hoogte van het vlieg tuig. de tot het Iandihgspunt af te leggen afstand en een zijaan zicht van de landing. De afwijkin gen van de akoestische hoogte meter blijven procentueel steeds even groot, nl. ongeveer drie pro cent. Dat wil zeggen bij een hoog te van honderd meter een afwij king van drie meter en op een hoogte van vijf meter slechts 15 centimeter. De octrooien die door de twee uitvinders en door de K.L.M. in alle landen zijn aangevraagd om vatten de hoogtemeter, de af standsmeter tevens grondsnel- heidsmeter, de luchtsnelheidsme- ter en twee indicatoren. De K.L.M. heeft gelden beschikbaar gesteld voor de ontwikkeling van de apparatuur. Van de zijde van het nationale luchtvaartlaboratorium tekenen ir. D. C. Schering en drs. J. Buhr- mann in een naschrift bij het be richt o.a. aan: „Hoewel de tot nu toe genomen proeven bemoedi gende resultaten te zien geven, rijzen niettemin enige vraagpun ten. Zo doet zich bv. onmiddellijk de vraag voor of bij de hoogte en snelheidsbepaling de afhanke lijkheid van de geluidssnelheid van de temperatuur in aanmer king is genomen". Verder wordt opgemerkt dat waarschijnlijk, zoals met alle nieuwe apparatuur het geval is. nog wel enige kinderziekten aan het licht zullen komen en onge twijfeld zullen nog vele proefne mingen moeten worden verricht vóórdat de apparatuur, die wel licht ook voor andere doeleinden toepassing kan vinden (hef- schroef vliegtuigen) produktie- rijp zal kunnen zijn. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.17 10.52 11.32 11.42 n.m. 10.54 11.29 12.09 12.19 ZON MAAN op Sept 18.24 29 6.39 0.29 15.50 30 6.41 18.22 1.49 16.19 1 6.43 18.20 3.10 16.44 2 6.44 18.17 4.32 17.08 3 6.46 18.15 5.53 17.31 4 6.48 18.13 7.13 17.56 6.30: De reddingboot „President Jan Leis vaart uit met 'n gedeel te van de bemanning van de M. 927, zwemvesten aan. Op de gezichten van de Belgen en Hol landers ligt een grimmige trek, alsof ze zeggen willen, als het aan ons ligt, krijgt de zee deze keer haar tol niet. De bemanning zal met de Leis aan boord gezet worden om op het gestrande schip te zijner tijd behulpzaam te zijn bij het vast maken van sleepboten en ber gingsvaartuigen 6.35: De „Maas" en „Blanken burg" varen uit. Het is nu licht genoeg en het water rijst snel. Vóór 9 uur, wanneer het water gaat zakken, moet de operatie ge lukt zijn. Anders zal het schip moeten blijven zitten tot het vol gende hoogwater, ongeveer 12 uur later. Er is echter windkracht 8 voor speld 6.45: De „Leis" zet de Belgen over op hun vaartuig. 6.50: De eerste vuurpijl met daaraan verbonden 'n lijn, vliegt vanaf de „Blankenburg" om ver binding met de mijnenveger te krijgen. Mislukt. 7.00: Daar gaat de vuurpijl van de „Maas", met een dunne lijn eraan, keurig geschoten door de eerste stuurman met een Scher- muly-pistool. In een grote boog valt de lijn over de M. 927 en rap pe handen halen hem in. Aan de dunne lijn zit een dikkere en daaraan een 4V2 duims staal draad met een tussenstuk van nylon om de grote stoten op te vangen. 7.25: Er komt een sein van de Belg „tros is vast". De tros is rond de achter-verhaallier en goed vast gezet. 7.30: De kleine „Blankenburg" is vastgemaakt vóór de „Maas en samen beginnen ze te trekken. De wind is inmiddels aangewak kerd tot 8 misschien wel tot 9 en er is een lage, dreigende-grijze wolkenhemel. Af en toe regent het. Driftig scharen de beide sleepboten aan hun trossen, maar de M. 927 zit vast en goed vast ook. Dwars op wordt er ge trokken. En er komt beweging in... Zij draait om haar as. maar komt niet verder in zee. Waar schijnlijk draait zij op de puntige bazaltblokken. 9.00: De sleepboot „Argus wordt te hulp geroepen, Zij maakt vast en dan door vereende krach ten schiet de M. 927 los. Direct wordt ze nu uit het vaarwater gesleept. De „Blankenburg" en de „Argus" gooien los. Daarna maakt de „Blankenburg" voor vast om het schip naar binnen te trekken naar veiliger haven. Van de „Maas", die nog steeds met het achterschip verbonden is. blijkt intussen de sleeptros on klaar geraakt te zijn en die wordt gekapt. En dan gaat het convooi naar binnen. Reddingboot en „Maas" in de nabijheid voor het geval zich nog wat zou voordoen. 10.30: Plotseling breekt de tros van de „Argus", maar dat kan geen kwaad meer. hard te slaan, omdat zij niet wil den dat hun slachtoffer te spoe dig zou sterven. Foltynowicz maakte een enigzins aangeschoten indruk." De rechter: „Waarom werd die korporaal eigenlijk zo geslagen?" Derda: „Ik hoorde mensen schreeuwen: „Dit is de man, die een vrouw en twee kinderen heeft doodgeschoten bij het ont snappen uit het gebouw van de veiligheidspolitie, toen dit door de ordeverstoorders werd aange vallen". Uit de berichten van vrijdag blijkt, dat'de berechting niet ge schiedt door drie „volksrechters", als donderdag j.l. gemeld, doch door twee van deze rechters en een beroepsrechter, die als voor zitter optreedt. In een ander gerechtshof staan acht mannen van achttien tot 22 jaar en een 35-jarige man terecht op beschuldiging van het aan vallen en beschieten van de ge vangenis te Poznan, het hoofd bureau van de Poolse veiligheids politie en een militaire post. De beklaagden worden ook be schuldigd van het plunderen van flatwoningen en winkels. Eén hunner, de 21-jarige Sta- nislaw Jaworek, verklaarde men sen gedurende de wanordelijk heden hebben horen roepen: „Weg met de Russen". Anderen riepen: „Wij willen een vrij Po len" en „Geef ons brood". Hij zei, dat bij een betoging op het stadsplein werd geroepen: „Val de gevangenis aan". Jawo rek trok daarop mee naar de ge vangenis. Deze stond al in brand, toen hij daar aankwam. Hij ging naar de gevangeniskeuken en at daar vier eieren. Ook nam hij 4 moersleutels mee. Vervolgens nam Jaworek deel aan de beschieting van het hoofd bureau der veiligheidspolitie. Hij had met een machinepistool van af een naburige vliering gescho ten, doch hij ontkende met een licht machinegeweer te hebben gevuurd. Jaworek zei na het verlaten van de gevangenis van een vrouw gehoord te hebben, dat de vei ligheidspolitie vrouwen en kin deren vermoordde Hij ging toen naar een huis en zag, dat vanuit een vliering op het hoofdbureau der veiligheidspolitie werd ge schoten. Hij ging ook naar de vliering, waar een onbekende man hem een machinepistool in de hand duwde en zei: „Hier, probeer te schieten". En dat deed hii ongeveer vijf minuten lang. In antwoord op een vraag van de voorzitter, waarom hij dit dan wel had gedaan, antwoordde Ja worek: „Alleen om een beetje wanorde te wekken". In antwoord op een vraag van een verdediger zei hij in den blinde weg te hebben geschoten. Hij zei voorts, dat zich een licht machinegeweer op de vliering bevond en dat een man hem had gevraagd dit naar de overzijde van de straat te brengen, hetgeen hij had gedaan. „Maar ik heb er- niet mee geschoten". Een medebeklaagde, de 18- jarige Jasef Pocztowy, verklaar de in antwoord op vragen van de rechter, dat hij gezien had dat Jaworek met het machinegeweer vanaf de vliering had geschoten. Later had hij hem, met de mi- dat hij het machinegeweer onder een bed had verborgen, toen mi litairen het huis, van waaruit ge schoten was, doorzochten. Jaworek had eerst zelf een lange verklaring afgelegd. Daar-, op werd hij bijna twee uur door de voorzitter van de rechtbank ondervraagd. Vervolgens werden hem vragen gesteld door de ooenbare aanklager en de ver dedigers. De 21-jarige Ludwik Wierz- bicki vertelde de rechters, dat hij zich met vijf andere burgers meester had gemaakt van een legertank en met een machinege weer op het hoofdkwartier van de veiligheidspolitie had gescho ten. Ze hadden de militair, die de tank in zijn eentje bestuurde, ge zegd het voertuig te verlaten. De militair zei: „Als ik dat doe, kom ik in moeilijkheden", maar toen de mannen een dreigende hou ding aannamen, was hij uit de tank geklommen. Eén van de vijf was een monteur en deze reed de tank naar het hoofdbureau van de veiligheidspolitie, waar enkele van de anderen salvo's op het ge bouw losten. Daarna reden ze in de tank terug en klommen er uit. Wierzbicki zei, dat hij later uit een nabijgelegen huis ongeveer twintig salvo's uit een automa tisch pistool op het politiebureau had gelost. Gevraagd door de rechter waarom hij eigenlijk had gevuurd, antwoordde Wierzbicki: „Omdat ik een diepe haat voelde, toen men mij had verteld dat de veiligheidspolitie vrouwen en kinderen had gedood." Wierzbicki, een keurige jonge man met een prettig gezicht en net gekamd haar, zat onder het afleggen van zijn verklaringen zenuwachtig aan zijn nagels te plukken. Hij erkende dat hij on wettig wapens had bezeten, dat hij op het politiebureau had ge schoten en voorts dat hij vroeger zich schuldig had gemaakt aan diefstal en aanranding, zich eens verkleed had als politieagent om „boeten" te innen en zich als lid van de geheime politie had voor gedaan om mede-arbeiders te intimideren. Hij zei, dat één van zijn drie broers agent bij de vei ligheidspolitie is en dat hij van hem met wapens had leren om gaan. Zweden zal tot de vereniging van gebruikers van het Suezka naal toetreden, zo wordt in een verklaring van het Zweedse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gezegd. De Zweedse regering maakt echter het voorbehoud, dat de vereniging naar aangenomen mag worden, zich alleen met ze kere praktische kwesties zal be zig houden en dat het lidmaat schap er van bijgevolg verder op geen enkele wijze bindt. Het Turkse ministerie van Bui. landse Zaken heeft bekendge maakt dat de Turkse regering besloten heeft toe te treden tot de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal. Een telegram met deze medede ling is aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, gezonden. Turkije zal op 1 oktober a.s. in Londen deelnemen aan de con ferentie waarop de vereniging zal worden opgericht. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties zal vrijdag 5 okto ber bijeenkomen voor het debat over de Suezkwestie, zo is vrij dagavond officieel in New York bekendgemaakt. Men verwacht, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van En geland, Frankrijk, de Verenigde Staten en Egypte de besprekin gen zullen bijwonen. Mogelijk zal ook de Sowjet-minister van Bui tenlandse Zaken aanwezig zijn. Op de agenda van de raad staat een Brits-Franse klacht over de „eenzijdige" nationalisatie van 't Suez-kanaal door Egypte en een Egyptische klacht over optreden van sommige landen, in het bij zonder Engeland en Frankrijk, dat gevaarlijk is voor de vrede. 11.20: De Belgische mijnenve ger is veilig binnen de pieren en trailleur, op straat dicht bij een maakt de „Argus" weer vast Dan gaat het naar Wilton, Dok 2, in Rotterdam. De zee is grauw, en dreigend, maar de prooi is haar dit keer inderdaad ontgaan. legertank zien staan. „Dat is een leugen. Ik stond niet bij die tank en ik heb ook niet met het machinegeweer van af de vliering geschoten", ver klaarde Jaworek. Hij zei verder, Het Noorse vissersvaartuig „Heimdalj" heeft vrijdagochtend vroeg gemeld, dat er een brand woedde in de machinekamer. De acht man sterke bemanning van het vissersvaartuig heeft zijn schip in een reddingboot ver laten. De boot bevond zich toen ongeveer negentig mijl uit de Noorse kust, temidden van een wilde zee, krachtige wind en re gen. Een vrijdagochtend van een Noorse basis opgestegen vliëg. tuig kon, tengevolge van de wil de zee en het slechte zicht, nóch de „Heimdal I", nóch de redding boot vinden. Later werd gemeld, dat de „Hegra" de „Heimdal I" heeft bereikt. Het'vaartuig stond toen nog steeds in brand, doch de be manning was weer aan boord ge gaan. De „Hegra" bleef enige tijd bij de „Heimdal I" liggen, in afwach. ting van de beslissing der opva renden van dit schip, of zij het zullen verlaten en aan boord van de „Hegra" zullen gaan, of dat zij zullen pogen het te redden. Nader wordt gemeld dat een van de opvarenden van de „Heim dal I" wordt vermist. De zeven anderen besloten na inspectie hun schip weer te verlaten en klommen aan boord van de „He gra". De „Heimdal I" moet als totaal verloren worden beschouwd. Later is medegedeeld dat het vermiste bemanningslid om het leven is gekomen. De „Hegra" heeft, met de ze ven andere opvarenden van de „Heimdal I" aan boord, koers gezet naar een Engelse haven. Bij felle gevechten ten zuidoos ten van Batna zijn tachtig opstan delingen gesneuveld en acht ge wond. Aan Franse zijde vielen drie doden en acht gewonden. De opstandelingen, die in uni form waren, werden donderdag ochtend door een verkennings vliegtuig ontdekt. Onmiddellijk werden Franse troepen naar het betrokken gebied gezonden, o.a. met hefschroefvliegtuigen. Aan de felle gevechten die ontstonden, namen ook Franse vliegtuigen deel. De acht gewonde rebellen zijn in handen van de Fransen geval len. Voorts zijn wapens buitge maakt. De twee grootste partijen van niet-blanken in Zuid-Afrika, het „Afrikaanse nationale congres" en het „Indische congres in Zuid- Afrika" hebben zich solidair met Egypte verklaard in de kwestie van het Suezkanaal. De vroegere opperbevelhebber van de Duitse marine en opvol ger van Hitier als rijkspresident, Karl Doenitz, wordt dit weekein de vrijgelaten uit de Spandau-ge- vangenis in Berlijn. Hij heeft dan zijn straf tien jaar tot op de dag af uitgezeten. De gewezen grootadmiraal is 65 jaar. In een dichte mist is het West- duitse kolenschip „Canopus" (229 ton) vrijdagochtend nabij de Zweedse havenstad Umea aan de Botnische Golf aan de grond ge lopen. Twee bemanningsleden, die zich met een sloep van het ge strande vaartuig hadden verwij derd, worden vermist. Vier ande. re opvarenden, onder wie de schipper, werden door een Zweed se kotter aan land gebracht. Voor de nacht van vrijdag op zaterdag is een stormwaarschu- wing gegeven. Gevreesd wordt, dat de „Canopus", die slagzij maakt, in een krachtige storm zal vergaan. De twee vermiste mannen zijn er in geslaagd met de sloep de Zweedse kust te bereiken.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1