de RECHTSZAKEN Fa P. J. VAN DE SANDE De Wereld van week tot week Het personeelsverloop bij Nederlandse industrie Sciioolvuipcn Wat brengt de Radio? Binnenlands Nieuws TWEEDE BLAD Donderdag 27 september 1956 11e jaargang no. 3880 De sfeer fn hef bedrijf een van de belangrijksfe factoren Er zijn fabrieken in ons land, waar het percentage mannelijke werknemers, dat per jaar vervangen moet worden, meer dan 100 pro cent bedraagt, het percen tage vrouwelijke werkne mers zelfs meer dan 130 pro cent. Voor kantoren is de si tuatie wat gunstiger, doch ook daar bestaan records van meer dan 40 procent voor mannen en bijna 75 procent voor vrouwen. Deze percentages zijn bekend ge worden door een enquête, die het Nederlands Instituut voor Efficiëncy (NIVE) bij het Nederlandse bedrijfsle ven heeft ingesteld. B.P. M. Technici naar Iran Tweede veiligheidsbeurs in voorjaar 1 957 Twee Fransen op Cyprus verdwenen Peronistische organisatie in Argentinië ontdekt Eerste Transatlantische telefoonkabel in gebruik genomen Britten verlaten Jordanië DE ideale Conflict (1) Conflict (2) Conflict (3) Conflict (4) Geur Cocktail Botsing Te duur Voorkeur Op de pof Vreemde bloem Vis ving vis Verkeerd motief Inca VRIJE ZE Aan de oorzaken en bestrijding van personeelsverloop was de bijeenkomst, waarmee de Zuid hollandse afdeling van het NIVE dinsdagavond in Den Haag haar seizoen opende, gewijd. Dr. D. Horringa, bedrijfs-socioloog te Den Haag, zette uiteen, dat het tegengaan van 'het personeelsver loop zeker niet in de eerste plaats een kwestie is van het uitbetalen van hoge lonen. Belangrijker is de sfeer in het bedrijf. Analyse van het personeels verloop is noodzakelijk om te we. ten, welke specifieke maatrege len er genomen dienen te wor den. Ontstaat bijvoorbeeld veel verloop door ontslag wegens on geschiktheid, dan hapert er iets aan de selectie van 'het personeel. Wanneer blijkt, dat veel perso neel na zeer korte tijd weer ont slag neemt, dan kan dit zijn oor zaak hebben in een gebrekkige introductie in het bedrijf, die der halve verbetering behoeft. Als daarentegen ook het personeel met veel dienstjaren in een be paalde afdeling ontslag dreigt te nemen, dan is het nuttig eens aandacht te besteden aan de lei ding van die afdeling. PEULVRUCHTEN OOGST NOG SLECHTER DAN VERWACHT WERD. De peulvruchtenoogst zal nog slechter zijn dan oorspronkelijk werd geraamd. Aan ronde groe ne erwten zal waarschijnlijk slechts 68.500 ton boerenschoon beschikbaar komen. De kwali teit zal over het algemeen niet prima zijn, omdat bij deze erw ten o.m. veel vlek voorkomt. De kwaliteit van schokkers, kapucijners en rozijnerwten on derscheidt zich hierbij gunstig. Aan schokkers verwacht men een oogst van 11.600 ton, aan ka pucijners plm. 3900 ton en aan rozijnerwten 780 ton, alles boe renschoon. Volgens Engelse berichten is ook daar de erwtenoogst kwali tatief en kwantitatief veel slech ter dan normaal. ATOOMTIJDPERK UIT ZICH IN NIEUWE. UTRECHTSE NAMEN. Het Utrechtse gemeentebestuur heeft gemeend het atoomtijdperk tot uitdrukking te moeten bren gen in de namen van alle wegen op het industrieterrein Lage Weide. De volgende namen zijn voor de daar aangelegde en nog aan te leggen wegen gekozen: Elek- tronweg, Atoomweg, Energieweg, Reactorweg, Kern weg, Neutron- weg en Protonweg. Twee deskundigen van de Ba taafse Petroleum Maatschappij zijn door de Perzische nationale oliemaatschappij uitgenodigd hulp te verlenen bij het bedwin gen van de grote spuitende olie bron te Qum, 120 kilometer zui delijk van Teheran. Deze Iraanse bron spuit sedert 26 augustus. Een Amerikaanse deskundige is er met zijn staf heengetrokken om deze „spuiter" te bedwingen. Een zware betonnen muur voorzien van een afsluiter is reeds gebouwd. Men is echter bang dat het -gehele geval de lucht in zal gaan wanneer de kraan dicht gaat zo groot is de kracht van opgespoten olie en gas. De Perzische regering heeft daarom de hulp van nog een Amerikaanse deskundige en van de B. P. M. ingeroepen. Deze maatschappij heeft twee deskun digen uit Nederland, van Ameri kaanse nationaliteit, uitgezonden om te helpen het vraagstuk op te lossen. Een warmvoelende chef, die niet te zeer in eigen problemen is gevangen, kan een sterke bin ding met het bedrijf tot stand brengen. Maar zeker even be langrijk voor de binding aan het bedrijf is volgens dr. Horringa de binding van de mensen aan el. kaar. Dit geldt in het bijzonder voor de ongeschoolde beroepen, waar men zich' slechts in beperk, te mate kan uitleven in het werk zelf. Het bewust vormen van ho mogene, stabiele werkgroepen on der vaste leiding is een belang rijke stap meer naar plezier in het werk, minder verloop en be tere produktiviteit. Uit een on langs door het NIVE ingesteld onderzoek is echter, volgens spre ker, gebleken, dat in sommige be. drijven op schrikbarende wijze met de mensen gesold en gescho ven wordt. Door al te vele inter ne overplaatsingen ontstaat een gevoel van vereenzaming en vol komen onbelangrijkheid bij de mensen, dat bij de geringste aan leiding tot vertrek leidt. Bij de discussie naar aanleiding van het betoog van dr. Horringa werd ook gesproken over 'het be lang van de verkoopafdeling. Een wilde verkooppolitiek leidt dik wijls tot een wild produktiesche- ma, waardoor voortdurend werk. groepen door elkaar moeten wor- In het veiligheidsinstituut te Amsterdam zal van 25 februari tot en met 1 maart 1957 de twee de veiligheidsbeurs worden ge houden. De eerste beurs, op bescheiden voet opgezet, Werd op initiatief van het veiligheidsinstituut in november van het vorig jaar ge houden. De komende beurs zal een meer internationaal karakter krijgen. De expositieruimte van het in stituut zal worden uitgebreid met 'n overdekte demonstratieruimte, die tijdelijk achter het gebouw wordt opgetrokken. Tijdens de beurs zullen demonstraties, film vertoningen en shows van werk kleding worden gehouden. In Famagusta is vernomen, dat twee Franse militairen op Cyprus vermist worden. Men acht het niet uitgesloten dat zij als ver stekeling aan boord zijn gegaan van één der schepen in de haven van Famagusta. Volgens Argentijnse persbe richten is in de provincie Buends Aires een Peronistische organisa tie ontdekt en zijn een twintigtal personen gearresteerd. De leden van deze organisatie zouden zich bezig hebben gehou den met afpersing van kooplui om gelden te krijgen voor het voeren van Peronistische propa ganda en voor hulpverlening aan politieke gevangenen. Over deze zaak zijn nog geen officiële in lichtingen verstrekt. den gegooid. Het is in bepaalde gevallen nodig de verkoopafde. ling te overtuigen, dat personeels- binding in het huidige tijdsbestek minstens zo belangrijk is als klantenbinding. - De klant mo. ge dan koning zijn, de werkne mer is in vele gevallen toch min stens kroonprins, aldus dr Hor ringa. Dinsdag is de eerste transat- lntische telefoonkabel tussen En geland en Amerika in gebruik genomen. Het eerste gesprek via deze kabelverbinding, die 42 mil joen dollar heeft gekost, werd gevoerd tussen de directeur van de Amerikaanse telefoon- en tele_ graafmaatschappij, Craig, de di recteur van de Britse P.T.T., Hill, en de Canadese minister van Vervoer, Marler. Over de kabel, die van Claren- ville op New Foundland naar Oban in Schotland loopt, een af stand van 3600 km, kunnen 36 gesprekken tegelijk gevoerd wor den. De kabel is in twee jaar tijds gelegd door het Britse kabelschip „Monarch". In de kabel zijn 51 versterkers aangebracht. 400.000 ONGEVALLEN PER JAAR. Jaarlijks doen zich in de Ne derlandse bedrijven circa 400.000 ongevallen voor 80 °/o daarvan wordt veroorzaakt door menselij ke schuld en de kosten daar van worden geraamd op rond 200.000.000 gulden per jaar. Dit bedrag is 25 miljoen gulden ho ger dan het aanleggen van de ringdijk met de bijbehorende sluizen, gemalen enz. van Oost- Flevoland, die 175.000.000 heeft gekost. Dit deelde de directeur van het veiligheidsinstituut, ir. E. Spaan mede in zijn toelichting op de komende beurs. Van de 200 miljoen gulden gaan vijftig miljoen gulden naar de getroffenen, en de rest, drie kwart, wordt gevormd door scha de aan machines, materieel en tijdverlies. Het aantal bedrijfs ongevallen is de laatste tijd min of meer stationair gebleven, ver telde ir. Spaan, doch het ligt re latief tien a twintig procent ho ger dan vóór de oorlog. Één op de zeven arbeiders is ons land „loopt" per jaar in de ongeval lenwet. De laatste gezinsleden van Britse militairen in Jordanië zijn dinsdag per vliegtuig naar Enge land vertrokken. Er zouden nu geen familieleden van Britse mi litairen meer in Jordanië zijn. Zij zijn vertrokken nadat de Britse autoriteiten alle Britten die geen dringende redenen hadden om in Jordanië te blijven, aangeraden naar huis terug te keren. SMOKKELARIJ MET GESTOLEN AUTO'S. Voor de Arnhemse rechtbank stond dinsdag de 39-jarige ver tegenwoordiger J. v. R. te Door- werth terecht, die ervan werd verdacht te zijn betrokken in een uitgebreide smokkelzaak met in Duitsland gestolen auto's. In een twaalftal gevallen was hem pri mair heling van vier auto's ten laste gelegd. De officier van justitie eiste een jaar gevangenisstraf met af trek waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De vertegenwoordiger was om streeks 1955 begonnen met de handel in tweedehands automo bielen als bijverdienste. Hij kwam in contact met vader en zoon E. te Dinxperlo, die zich onledig hielden met het smokkelen van koffie naar en van automobielen uit Duitsland. Verdachte kocht van hen onder meer drie volkswagens en een Opel. Hij liet gewoonlijk motor en chassisnummer wegvijlen en vervangen door kentekenen van de weggenomen auto's. Daarna verkocht hij de wagens met on geveer 500,winst (inkoop be droeg meestal omstreeks 2500,- en verkoop circa 3000,aan bona fide afnemers. Één der wa gens werd in gebruik genomen door verdachte's vrouw. Van deze auto waren de kentekenen niet vervalst, zodat de recherche kon vaststellen dat deze ergens in Duitsland was gestolen. De over dracht van de auto's aan ver- Gelijkmatige Inkttoevoer. 9 Degeljjk zuigsysteem. 0 Groot in kt reservoir. Uitschuifbaar voorstak. Slanke elegante altvoering. Prijs 6,— Herkenbaar aan het gouden ridderkruis. Alleen verkoop voor Temeuzen en omgeving bij: NOORDSTBAAT 55-57 TEKNKUZEN dachte vond meestal op geheim zinnige wijze plaats op de een zame Koningsweg bij Arnhem. Verdachte zeide, dat hij lang in de mening had verkeerd, dat B. de auto's had ingeruild tegen gesmokkelde koffie. De prijs was volgens E. zó laag, omdat hij deze had kunnen drukken wegens de aan de koffiesmokkel verbonden voordelen. De president, jhr. mr. F. O. M. van Nispen tot Pannerden: „Maar viel het u dan niet op. dat er al tijd verdachte beschadigingen waren aan het portier en dat er nooit een contactsleuteltje bij de auto's was?" Verdachte: „Dat was niet altijd het geval. Maar E. had steeds zijn smoesje klaar. Ik had nooit hon derd procent zekerheid dat er iets niet in orde was". Zowel de president als de offi cier gaven uiting aan hun bewon dering voor het opsporingswerk van de douanerecherche. Mr. El lens achtte het bewijs van heling wettig en overtuigend bewezen Bij het bepalen van de strafmaat wilde hij rekening houden met het gunstige reclasseringsrapport over verdachte, die uit een be hoorlijk milieu afkomstig is. De raadsman mr. B. J. Falke- na vroeg uiterste clementie, om dat bij een milde straf verdachte weer bij zijn vroegere patroon aan het werk zou kunnen gaan. Hij meende voortdurend met smokkelauto's te maken te heb ben. Pas later kreeg hij argwaan en kwam hij tot het inzicht, dat de auto's gestolen waren. Maar toen was de relatie in Duitsland, die deE.'s van het gestolene voorzag, al door een auto-ongeval uitgeschakeld. Dat auto-ongeval bleek later arrestatie te zijn. Op het verzoek van de verde diger om het gehele voorrarrest in mindering te brengen, ant woordde mr. Ellens, dat dit voor arrest ook is doorgebracht uit andere hoofde, n.l. wegens de economische kant van het delikt. Uitspraak over veertien dagen. NEDERLANDERS PLEEGDEN INBRAKEN IN ZWEDEN. Voor de rechtbank te Almelo hebben dinsdag twee Nederland se zeelieden terechtgestaan, die beschuldigd werden van enige inbraken in zomerhuisjes in Zwe den. Het waren de 23-jarige K. H. S. uit 's-Gravenhage en de 19- jarige matroos Th. J. V. uit Lex- mond, opvarenden van de kust vaarder „Barends", die op 4 juni j.l. in een baai aan de Zweedse kust hadden geroeid en toen aan wal waren gegaan. Zij hadden van enige daar staande zomer huisjes ruiten ingeslagen en een draagbaar radiotoestel, twee de kens, lakens en slopen, een klok, visgerei, een verrekijker, een ba rometer en gramofoonplaten weg genomen. Beiden bekenden het ten laste gelegde. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, eiste tegen S. twee jaar gevangenisstraf, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutfen en tegen V. 12 maan den, waarvan vier maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd. WIELRIJDSTER VERONGELUKT. De 69-jarige mevr. Ter H. uit Bellingwolde, die dinsdagmorgen te Blijham (gem. Wedde) komen de vanuit een zijweg per fiets de hoofdweg wilde oversteken, werd daarbij gegrepen door een per sonenauto. Zij werd zo ernstig gewond .dat zij ter plaatse over leed. „SPEELSTRATEN" IN AMERSFOORT. In de Amerfoortse gemeente raad is medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt voor de jeugd z.g.n. speelstraten te openen. De jeugd zal daar ongestoord kun nen rolschaatsen en spelen, door dat de straten voor het verkeer afgesloten zullen zijn. Zij, die in die straten autobezitter zijn, zul len slechts onder bepaalde, voor waarden hun wagen voor de wo- nnig mogen plaatsen. DODELIJKE AANRIJDING. Bij het afrijden van de Valken- wegpont in Amsterdam-Noord is een 54-jarige wielrijder, terwijl een bromfietser hem passeerde, volgens getuigenverklaringen plotseling naar links uitgeweken. Hij raakte met het voorwiel de achterzijde van de bromfietser. De wielrijder kwam ten val voor een aanhangwagen en kreeg één of meer wielen over het hoofd. De dood trad onmiddellijk in. De chauffeur van de auto met aanhanger heeft van het ongeval waarschijnlijk niets bemerkt en is doorgereden. VRIJDAG 28 SEPTEMBER. HILVERSUM I:- 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgym.7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 1.40 Gram.; 10.55 Gevar. muz.; 11.35 Harprecital; 12.00 Orgel en saxofoon; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.12.33 Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Mil. ork.; 13.55 Beursber.; 14.00 Viool en piano; 14.30 Voor dracht; 14.50 Gram.; 15.15 Gevar. muz.; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muzikale caus.; 17.40 Lichte muz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Dansmuz.; 18.50 Vak- verenigingsnieuws; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Hammondorgel spel; 19.30 Caus.; 19.50 Berichten; „De vrouw heeft het recht van de man consideratie en beleefdheid te ei sen, en, in het tegenovergestelde geval is het toedienen van een klap haar ge rechtvaardigde wapen", heeft de rech ter van Elizabeth in Amerika gezegd, v aama hij aan een serveerster uit een restaurant een schadevergoeding van 5116 dollar toekende, te betalen door de chef kok die haar een stomp had gege ven waarna de serveerster door de knop van een koelkast was verwond. De ru zie vva3 ontstaan toen de kok de ser veer ,:ier de kast had uitgekeerd omdat ze e-.n klant niet goed had bediend, wat de laatste had beantwoord met een fer me klap om z'n oren. Primo Camera, ex-bokswereldkam- pioen, nu restauranthouder, is van me ning dat men in de film „The harder they fall" de spot met hem drijft en heeft daarom voor de rechter een scha devergoeding van anderhalf miljoen dol lar geëist, maar deze is hem niet toege wezen, want de rechter vond „dat iemand die een beroemdheid wordt het recht op een privéleven verliest en het niet terugkrijgt door van beroep te ver anderen". Wegens een bekeuring vraagt een auto mobilist een schadevergoeding van 500.000 dollar van de stad New York. „Want", zegt de bekeurde, „de houding van de agent die mij bekeurde was zo on beschoft en dictatoriaal, dat ik er een hartaanval van heb gekregen, zodat ik eerder zal sterven." Een arbeider in Connecticut verbrak zijn arbeidscontract omdat hij zichzelf te dik en vet vond om zich te tukken zijn werk be stond uit het van de grond rapen van wol- afval). Zijn werkgever achtte de opgegeven reden onvoldoende, maar het arbeidsgerecht niet, dat gaf de arbeider volledig gelijk en stemde in de ontslagaanvrage toe. Bioscoop-exploitanten in Amerika kun nen vanaf heden beschikken over een elektronisch apparaat waarmee ze twee duizend verschillende bloemgeuren op de hoofden der bezoekers kunnen laten neer komen. En winkeliers hebben nu de be schikking over prijskaarten die geuren verspreiden in variaties van chocolade cake tot gebakken ham. Een heer in Dayton, Amerika, wedde om binnen twee uur zestien cocktails op te drinken. Aan de vijf dollar die hij ermee verdiende had hij niets, want toen hij z(jn zestiende naar binnen had liep hij steunened naar buiten, waar hij op de stoep overleed. Te Saratoga kwamen gedurende een wedren twee paarden met elkaar in bot sing. Beide overleden ter plaatsen en een der berijders werd ernstig gewond. Het casino van Dinant heeft het plan om de Franse chansonnière Edith Piaf dit sei zoen te laten optreden laten varen. De zan geres vroeg 6500 gulden per avond De voorkeuren van bezoekers aan Pa rijs kan men volgens landaard rubrice ren: de Duitsers gaan er naar de opera, de Scandinaviërs kijken door gekleurd glas naar het paleis van Versailles en bezoeken de catacomben, de Amerika nen maken uitstapjes langs de kastelen aan de Loire. Uit de haven van New York heeft het schip Never-Never zee gekozen. Het is het eerste aan boord waarvan men ge heel op de pof kan leven. De passagiers behoeven geen geld mee op reis te ne men, maar kunnen alles (tot een bedrag van 2000 doUar) later via hun bank beta len. Deze proef wordt genomen om de va kantiegangers te bevrijden van de vrees dat hun onderweg hun geld wordt ont stolen. Een vreemde bloem ontvouwde zich hoog aan de hemel toen in de buurt van Parijs negen parachutisten tegelijk uit een vliegtuig sprongen. Tien seconden klampten ze zich aan elkaar vast, waar na ze elkaar loslieten en elke parachute zich bntplooide. Allen kwamen veilig op de grond terecht. Een Franse visser aan de Somme slaagde er pas in een karper uit het water te halen toen een toevallige voorbijganger in het wa ter sprong om te helpen het beest te over meesteren. Het was er een van 32 pond. De Duitse posterijen hebben een post zegel met de afbeelding van de compo nist Robert Schumann, uitgegeven ter gelegenheid van het feit dat deze musi cus honderd jaar geleden stierf, uit de circulatie genomen. Het motief was een verkeerd motiefachter het porteret stond een deel uit een partituur van Franz Schubert afgebeeld. De Inca's, die voor de komst van de Spanjaarden een groot rijk hadden in het noordelijk deel van Zuid-Amerika, wa ren niet van wat wij noemen beschaving verstoken. Hun heelmeesters kenden ve le geneeskrachtige kruiden, waaronder de quina-quina (kinine), amputeerden le dematen en verrichtten hersenoperaties* Wat de huwelijkswetgeving betreft, wa ren zij minder soepel dan wij: wie on trouw was, kreeg de doodstraf. 20.00 Nws; 20.05 Toneelrubriek; 20.15 Kamerkoor; 20.30 Gespro ken zelfportret; 20.40 Caus.; 21.00 Amus. muz.; 21.30 Met de plaat op reis; 22.00 Amus. muz.; 22.25 Buitenl. overz.; 22.40 Caus.; 22.50 Avondwijding; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Radio Filh. orkest; 10.10 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Sopr. en piano, 11.25 Gram.; 12.00 Gevar. muz.; 12.30 Land- en tuinbouw meded.; 12.33 Negro-spirituals; 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants interkerkelijk thuisfront; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Omroepork., omroepkoor en vrouwenkoor; 15.15 Voordr.; 15.35 Surinaamse volksmuz.; 16.00 Cau serie; 16.15 Gram.; 16.25 Kamer- muz.; 17.00 Voordr.; 17.20 Lichte muz.; 17.40 Koersen; 17.45 Gram.; 18.00 Stemmen van overzee; 18.15 Vocaal ens.; 18.30 Clavedmbel en viool; 19.00 Nws; 19,10 Regerings uitzending; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Kamerorkest; 21.20 Reportage uit Cairo; 21.30 Gevar. muz.; 22.00 Caus.; 22.15 Zang en piano; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Omroeporkest; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 School radio; 1545 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muz.; 17.45 Gram.; 18.10 Vlaamse liederen; 1830 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Symfonie ork. (21.0021.15 Kunstkaleidoscoop); 22.00 Nws; 22.11 Gram.; 22.30 Russische fol klore; 22.55 Nieuws. TE VOET NAAR MELBOURNE De 42-jarige Zwitser Ignaz Rügg is op 11 januari van dit jaar uit Zwitserland vertrokken. Zijn doel was Melbourne, de stad van de Olympische spelen, te voet te 'bereiken. Dezer dagen is hij na 19.000 km te hebben afgelegd in Melbourne gearriveerd Het heeft hem zeven paar schoenen gekost. Twee kameraden van hem en dit bewijst, dat dit wan deltochtje niet zonder gevaar was, zijn het slachtoffer geworden van een bende in Malakka.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5