Uit de Provincie BINNENLANDS NIEUWS. Liefde in de storm Agenda gemeenteraad van Axel. HANDBAL TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE. KOEWACHT. De aanleg van een oliebuisleiding naar het Ruhrgebied. De in Groot-Brittannië opgeroepen reservisten INSPECTIE VAN BE WALCHERCHE ZEEWERINGEN. Het bestuur van de polder Wal cheren heeft een inspectie der zeeweringen van het eiland on dernomen. O.m. bracht men een bezoek aan het kortgeleden vol tooide gedeelte der nieuwe zee wering voor Zoutelande. Er is thans een derde gedeelte (375 m) gereed. De nieuwe dijk, die 11 m boven N.A.P. ligt en van brede zacht glooiende taluds is voor zien, beschikt ook over een spe ciaal voor de badgasten aantrek kelijke brede boulevard van te gels. Zodra de daarvoor in aan merking komende huizen in het dorp zijn afgebroken, zal de rest van de ruim 1 km lange nieuwe zeewering in orde worden ge bracht. Met het gehele project, inclusief de kosten van schade vergoedingen, zal rond drie mil joen gulden gemoeid zijn. Ter hoogte van het waterwin gebied te Oranjezon werd de duinwinning door middel van rijsschermen, in ogenschouw ge nomen. De resultaten zijn zeer verblijdend, meende men. Waar medio 1953 niets lag en het zee water door openingen in de duin wand naar binnenstroomde, lig gen nu duinrichels, ontstaan door dat eenvoudige rijsschermen wer den neergezet. Dit aanzandings- proces gaat nog steeds door. Op plaatsen, waar voorheen de dui nen bij elke hoge vloed werden aangevreten door de zee en de duinwand steil op het strand stond, is nu weer een behoorlijke duinvoet ontstaan. Over een af stand van 150 meter is in drie jaar het zand tot duin opgesto ven tot een hoogte van 3.50 meter boven de duinvoet. Over een af stand van 200 meter bedraagt dit 4 meter en over een afstand van 300 meter is de hoogte weer al 5 meter boven duinvoet. Wat de strandhoofden betreft kan worden medegedeeld, dat er momenteel vijf bij Oostkapelle gereed zijn en vijf in aanleg, n.l. twee bij Oostkapelle en drie tus sen Domburg en Westkapelle. In totaal moeten er 45 komen. De kosten bedragen gemiddeld per strandhoofd een kwart miljoen gulden. Tenslotte bracht het pol derbestuur een bezoek aan de uitwateringsluis te Vlissingen, waardoor 4000 ha polderland van Walcheren zijn water loost en die een grondige opknapbeurt onder gaat. Vereniging' van Huisvrouwen Dinsdagavond kwam de Vereni- ging van Huisvrouwen in café „De Vriendschap" bijeen. Nadat de presidente de aanwezigen, spe, ciaal de nieuwe leden en de spreekster van deze avond had verwelkomd, hield een vertegen woordigster van de firma Lucas Bols een bijzonder geestige cause rie over het gebruik van likeuren en het bereiden van cocktails in haar grote verscheidenheid. Het was interessant te horen hoe de cocktail is ontstaan en hoe de étiquette voorschrijft, dat zij Dasseren gebracht wordt, hetgeen door een Doordat zijn mannelijke collega van spreek ster werd gedemonstreerd. De aanwezigen werden in de ge legenheid gesteld enige met zorg gekozen cocktails te proeven, ter wijl de firma Lucas Bols de atten. tie had enige flesjes likeur be schikbaar te stellen voor het hou den van een kleine loterij, waar door enkele dames thuis de gele genheid krijgen hun echtgenoot de thuiswacht te verzoeten. Met een woord van dank aan de aanwezige dames, de spreekster en de firma Lucas Bols, werd de vergadering door de presidente gesloten. HELIKOPTER KREEG MOTORSTORING Bij landing beschadigd. Gistermiddag om vijf voor vijf is een helikopter van het lucht vaartbedrijf S. en S. te Ypenburg/ Rotterdam, bij het tengevolge van een motorstoring maken van een voorzorgslanding op een wei land onder de gemeente Schiplui den, hard met de grond in aanra king gekomen en uiteindelijk in een sloot beland. De bestuurder, de heer Eelco W. J. Schuller, kon ongedeerd uit het toestel komen. De heer Schuller, die zich na het ongeval over. de weg naar Ypenburg heeft begeven, vertel de ons dat hij gisteren op Walche ren besproeiingswerkzaamheden n^t de nieuwste helikopter van het bedrijf van de heer Schreiner en hem had uitgevoerd'. Hij was tegen half vijf met deze Hiller 12C, de PH-NGP, („en niet de N-P-G", zoals hij met niet ver stoorde gevatheid opmerkte), in de omgeving van Schipluiden op de terugweg naar de haven die nu nog thuishaven is, n.l. Ypen burg. Hij vloog op honderd meter hoogte, zag een straaljager drie keer in zijn omgeving cirkelen en besloot, aangezien het enigs zins heiig was, wat lager te gaan, omdat hij niet de zekerheid had dat de vlieger van de straaljager de helikopter had opgemerkt. Hij liet het hefschroefvliegtuig een veertig meter dalen en nadat hij een ogenblik op de hoogte van zestig meter zijn weg had ver volgd, verloor de motor toerental. De heer Schuller nam tevens een sissend geluid achter zich waar; het toestel werd ook moeilijker bestuurbaar. Hij wilde een zgn. voorzorgslanding uitvoeren om het toestel aan de grond te kun nen laten nakijken. De daling verliep sneller dan gebruikelijk is, maar de heer Schuller kon haar niet geleidelijker aan doen verlopen. Het gevolg was dat het hef schroefvliegtuig hard met de grond in aanraking kwam en door de voorwaartse snelheid over het weiland voortsprong. De staart van het toestel knap te af en de romp van het vlieg- uig kwam in een sloot tot stil stand. De rijksluchtvaartdienst zal vandaag een onderzoek instellen. 9b ri i - Jin MOTORRIJDER BIJ GECOM- PLICEERDE BOTSING OMGEKOMEN Bij een botsing tussen een mili taire watertankauto, een perso nenauto en een motor, gistermid dag omstreeks vijf uur op de rijksweg tussen Bergum en Sua- meer (Fr.), is de 31-jarige mo torrijder H. Postuma uit Appel scha, werkzaam bij de Ned. Hei demaatschappij, om het leven ge komen. De inzittenden van de personenauto, de 54-jarige heer D. de Boer, directeur van de zui velfabriek te Marssum en zijn echtgenote, werden licht gewond. De watertankwagen, die op de vliegbasis Leeuwarden thuis hoorde en pas gerevideerd was werd door de 25-jarige op deze basis gelegerde wachtmeester J- van der P- naar Leeuwarden te ruggebracht. De wachtmeester, die uit de richting Suameer kwam, wilde even voor het kruis punt met de weg naar Garijp, de voor hem rijdende personenauto remmen weiger den raakte hij echter de achter kant van de personenauto. Deze sloeg over de kop en werd zwaar beschadigd. De militaitre chauf feur probeerde nog naar links uit te halen, maar reed daarbij de uit tegenovergestelde richting ko mende motorrijder Postuma aan. Diens motor vloog in brand en werd geheel vernield. Vermoede lijk was P. op slag dood. De militaire wagen raakte in een sloot. Een begin van brand aan deze wagen werd door de Bergumse brandweer geblust. De chauffeur bleef ongedeerd. De personenauto werd zwaar be schadigd. SLACHTOFFERS VLIEGRAMP BEGRAVEN. Onder grote belangstelling zijn woensdagmorgen te Eindhoven de twee doden die de vliegramp van zaterdagmiddag in Strijp heeft geëist, ter aarde besteld. Groot was ook de belangstel ling bij de daarna volgende be grafenis van het stoffelijk over schot van sergeant-vlieger A. de Jong. Bij de begrafenis op het kerk hof heeft kolonel Berlijn, com mandant van de vliegbasis Vol- kel, nadat het vuurpeleton een salvo had gelost, een afscheids groet gebracht aan de omgeko men vlieger. Hij memoreerde dat sergeant De Jong na een afwezig heid uit de dienst van anderhalf jaar drie weken geleden weer op de basis in Volkel was terugge keerd. Ofschoon we wisten, al dus kolonel Berlijn, dat hij een goed vlieger was, hebben wij hem toch een grondige proef afgeno men. Hij heeft deze proef glans rijk doorstaan, aldus spreker. Van zijn eerste solo-vlucht is hij he laas niet teruggekeerd. Technisch is dat heel gemakkelijk te ver klaren doch psychologisch is dat heel moeilijk te begrijpen. Laten wij afspreken zo besloot de kolo nel, dat wij het verlies zullen dragen als dappere mensen. HERDENKING OKTOBER-RAZZIA TE PUTTEN. De herdenking van de op 1 en 2 oktober 1944 in de gemeente Putten gehouden razzia is vast gesteld op dinsdag 2 oktober a.s. Bij het monument aan de rijks weg zal des namiddags om 18.30 uur een korte plechtigheid wor den gehouden; het Puttens Chris telijk gemengd koor en het fan farekorps „Excelsior" verlenen daaraan muzikale medewerking. Na -afloop zal in de Ned. Herv. kerk om 19.30 uur een herden kingsdienst worden gehouden. In de Gereformeerde kerk worden de slachtoffers in een op zondag 30 september te houden kerk dienst herdacht. In de R.K. kerk wordt op maandag 1 oktober, des voormiddags 7.30 uur, een gezon gen requiemmis voor de slacht offers van de razzia gecelebreerd. Pater Janssen benoemd in Ethiopië. Aan de Boschkapelse missiona ris, pater Frans Janssen, tot op heden werkzaam als vice-provin- ciaal van de Heren Lazaristen in Brazilië, is een nieuw arbeidsveld toegewezen. De Heren Lazaristen hebben in Ethiopië (Afrika) een missiegebied toegewezen gekre gen en pater Janssen is benoemd tot algemeen overste van deze nieuwe missie-provincie. Ver. wacht mag worden dat pater Janssen, die vorig jaar in augus tus voor de derde maal naar zijn missiegebied in Brazilië is ver trokken, in verband met zijn be noeming spoedig naar Nederland zal terugkeren. Diefstal van kolen Dinsdagmorgen ontdekte de heer A. H. de Schepper, wonende in de Nieuwstraat, dat er gedurende de nacht ongenode gasten een bezoek hadden gebracht en met een partij kolen waren verdwe nen. Het door de politie met een speurhond ingesteld onderzoek heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. GOUVERNEUR VAN NEDERL. ANTILLEN NAAR NEDERLAND De gouverneur van de Neder landse Antillen, mr. A. A. M Struycken, is woensdagmiddag om particuliere redenen naar Ne derland vertrokken. DE „OOSTKERK" NIET DOOR HET SUEZ KANAAL. In verband met de Suez-ka- naalkwestie heeft de Holland- Australië-Lijn besloten het m.s. Oostkerk" via Kaap de Goede Hoop naar Australië te dirige ren. De havens Genua en Mar seille zullen ditmaal niet worden aangelopen. De reisduur van het schip zal nu met vijf dagen wor den verlengd. RAMMEN INPLAATS VAN REMMEN. In Amsterdam-West heeft dins, dagmiddag de motorwagen van lijn 7 doordat de remmen weiger den een bestelwagen aangereden. Deze reed het trottoir op en een daar lopende 47-jarige dame aan, die met inwendige kneuzingen in het Wilhelmina Gasthuis is opge nomen. Een adjunct-hoofdinspecteur van de tram nam zelf de gebrui kelijke remproef. Hij waarschuw de: ,Pas op! Nu gaan we rem men". Doch tot zijn grote schrik weigerden de remmen ten tweede male en een voor het rode stop licht wachtende auto werd aan gereden, die daardoor weer tegen een andere auto werd opgeduwd. De tram, die in beslag is geno men, en de drie auto's liepen al le schade op. In de op dinsdagavond te hou den vergadering van de gemeen teraad komen de volgende punten in behandeling. Beëdiging van het nieuw be noemd lid van de raad, de heer L. de Kraker. Ingekomen stukken. Mededelingen. Op de vraag van de heer Kes- beke om het ovirge gedeelte van de Buitenweg opnieuw te bestra ten delen B. W. mede, dat hier op reeds een antwoord is gege ven tijdens de zitting, vervolgens wordt aan dezelfde spreker me degedeeld dat de aandacht van de politie reeds eerder is geves tigd op het rijden met rijwielen op het voetpad aan de Kinderdijk. Van die zijde wordt steeds zoveel mogelijk toezicht hierop uitge oefend. Dé heer K. Hamelink wordt medegedeeld, dat bij de Rijkswa terstaat de beslissing nog niet is genomen omtrent de voorziening van een rijwielpad langs het ver beterde stuk aan de Kanaalkade. B. en W. delen mede, dat zij hieraan hun volle aandacht zul len blijven schenken. Naar aanleiding van de opmer king van mevr. Folkersma-Staal dat de perken in de Irenestraat niet verzorgd zijn, wordt mede gedeeld dat hiervoor direct op dracht is verstrekt om deze in or de te maken- Op de vraag van de heer J. Pij- pelink dat in de onrendabele ge deelten van de polders geen brandkranen zijn, hebben B. W. zich in verbinding gesteld met de directie van de N. V. Waterl. Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen. Hier over is nog geen nader bericht ontvangen. Op de vraag van vorige spre ker ten opzichte van het overleg met particulieren op het Spui over de weg en riolering wordt medegedeeld, dat deze zaak door het desbetreffende adviesbureau onder de loupe is genomen en volgens verkregen inlichtingen de nodige vergunningen in het bezit ziln van dat bureau. Voorstel tot aanvulling van de vacature in de financiële commis sie, ontstaan door het vertrek van de heer P. Tollenaar; Idem tot benoeming van een lid van de gascommissie om de zelfde reden;. Idem tot benoeming van 5 le den in de commissie van advies, als bedoeld in art. 8 der Woon- ruimtewet, wegens periodieke af treding Idem tot benoeming van 2 le den in de stichting beschuttende werkplaatsen Midden Zeeuws- Vlaanderen, gevestigd te Terneu- zen; Idem óm een vertegenwoordi ger uit de raad aan te wijzen in de commissie der samenwerken de gemeenten, die belast wordt met het opstellen van de richtlij nen van het uitbreidingsplan in de kanaalzone; Idem tot benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school alhier. B. W. stellen voor de heer A. J. Brugge als zodanig te benoemen; Idem tot vaststelling van de verordening op de heffing en in vordering van reinigingsrechten in de gemeente Axel; Idem tot vaststelling van de 2e wijziging van de verordening op de hefting en invordering van rioolrechten in de gemeente Axel; Idem tot verkoop van diverse maken van rioleringen en het maken van een verbindingsweg (z.g. Zuidsingel) tussen Kinder dijk en de Buthdijk en parallel weg met bijkomende werken en aanleg sportterreinen; Idem tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering van de rijksweg Sluiskil en Axel- se Sassing; In de raad van 19 juni 1956 werd dit punt door het college teruggenomen. Ter oriëntering van de raad wordt dit voorstel door B. W. hieronder herhaald, aangevuld met hetgeen wenselijk en nodig werd geoordeeld. Van de Rijks waterstaat werd ontvangen een tekening, waarop het plan is aan gegeven tot verbetering van de rijksweg SluiskilAxelse Sassing Er zal slechts een gedeelte wor den uitgevoerd, zulks in verband met het nog niet vrij zijn van de woningen in de bocht nabij Je Avenue d'Huart. Binnen de gemeente Axel zal dit jaar dus alleen het gedeelte C. D. worden uitgevoerd, waar van hierbij op grotere schaal si tuatietekeningen. Zoals uit deze tekeningen blijkt, zal de Rijkswa terstaat langs de bebouwing bij de Axelse Sassing een parallel weg aanleggen, bestemd voor be- dienings- en rijwielverkeer. Tussen deze weg en de aanwe- ge woningen blijft echter een smalle onverharde strook op de tekeningen met blauwe kleur aangegevenwelke zeer ge schikt is voor voor de aanleg van een trottoir. De Rijkswaterstaat is bereid de aanleg van dit trottoir in het be treffende bestek op te nemen, echter met dien verstande, dat de kosten van de aanleg voor reke ning zijn van de gemeente Axel. De grond waarop dit trottoir komt te liggen, blijft rijkseigen dom, de gemeente behoeft derhal. ve geen grondaankopen te ver richten. Voorts wordt de aandacht ge vraagd voor het op tekening aan Idem' op het verzoek van het hoofd der O.L. school om gelden beschikbaar te stellen voor aan schaffing van leermiddelen voor de gymnastieklessen; Idem op de ingekomen aanvra gen, als bedoeld in art. 3 der Ver ordening tegemoetkoming ver voerkosten schoolbezoek; Idem op het verzoek van het bestuur van de Mater Amabilis- scholen in de kanaalzone Zeeuws- Vlaanderen om een subsidie; Idem tot vaststelling van een 3-tal wijzigingen van de gemeen tebegroting 1956; Idem tot voorlopige vaststelling van de rekeningen van de ge meente en van de bedrijven over het jaar 1951; Aanbieding van de gemeentebe groting en die van de bedrijven dienstjaar 1957; Voorstel tot wijziging van de salaris- en loonverordening 1954; Idem tot verhoging van de be zoldiging gemeente-personeel met 67c; Idem op het verzoek van het bestuur van de Chr. Boeren, en Tuindersbond in Oost Zeeuws- Vlaanderen om voor de bouw van een nieuwe Christelijke lagere landbouwschool tijdelijk gelden beschikbaar te stellen; Voorstel te besluiten tot ont eigening van een perceel bouw grond, gelegen aan de Crynssen- straat, hoek Polenstraat; Advies op het ingekomen voor stel van de heer C. van Bende- gem, betreffende de exploitatie van de woningen in de Juliana- straat door de vereniging tot ver betering van de volkshuisvesting. Over deze materie is door het college van B. W. met het be stuur van deze vereniging uit voerig geconfereerd. Dit bestuur is het er met de raad volledig over egns, dat de woningen niet meer voldoen aan de eisen van de tegenwoordige tijd. Er wordt thans meer comfort in een wo ning verlangd. Het bestuur is Naar aanleiding van berichten, waarin wordt gemeld, dat inzake de aanleg van een oliebuisleiding naar het Ruhrgebied besloten zou zijn deze buisleiding aan te leg gen met als beginpunt Rotter dam, wordt van bevoegde zijde vernomen, dat deze berichten on juist zijn. Een beslissing dienaangaande zal eerst mogelijk zijn als het rapport beschikbaar zal zijn van een Amerikaanse onderneming over de technische en economi sche uitvoerbaarheid en wense lijkheid van een Transeuropees buisleidingsysteem. Dit rapport zal niet voor het einde van dit jaar gereed zijn. gegeven voetpad langs de l'Azfi-1 daarvan tenvolle overtuigd en I \ron rrnoHo f *711 nm in Ho WDTJ1IICPI percelen bouwgrond in Plan-Zuid en op Spui, Idem tot onderhandse verhu ring van de percelen Kerkstraat 13 en Kerkdreef Na 8 en 10; Idem tot het beschikbaarstellen van de nodige gelden voor het te. Indien de Rijkswaterstaat overgaat tot reconstructie van het weggedeelte B. C. is zij even eens bereid op vorengenoemde voorwaarden de aanleg van dit trottoir te verzorgen. Samen met de in de gemeente Terneuzen te leggen trottoirs ont staat op deze wijze een ononder broken verbinding voor het voet gangersverkeer tussen de voet paden in de Cité en de brug over het kanaal in de gemeente Ter- neuzen. Gezien het drukke voetgangers verkeer langs de fabrieken te Sluiskil en het te verwachten drukke rijwiel, en bromfietsen- verkeer over de aan te leggen parallelweg, nabij de Axelse Sas sing komt het de Centrale Dienst van bouw- en woningtoezicht zeer gewenst voor, dat deze voetpa den worden aangelegd. De kosten voor deze aanleg worden voor het gedeelte nabij de Sassing geraamd op 3.500, en voor het gedeelte langs de fa briek begroot op 6.000,—waar van de directie van de l'Azóte een bedrag van 3.000,zal bijdra- gen. B. W. zijn ook van mening, dat dit de veiligheid van de voet gangers ter plaatse ten zeerste zal bevorderen, weshalve zij voor. stellen hiervoor de bovengenoem de bedragen te voteren, met in achtneming van de gedane toe zegging van de zijde van de direc tie van de N. V. Compagnie Neéi- landaise de l'Azóte. Idem op het verzoek van" het bestuur van de vereniging voor Christelijk nat. schoolonderwijs om op grond van art. 72 der L. O. Wet 1920, gelden beschikbaar te stellen voor aankoop van boe- ken; Idem tot verhoging van het be drag per leerling voor het U.L.O In deze gemeente; POSTZEGELS VAN VROEGERE UITGIFTEN BUITEN GEBRUIK Met ingang van 1 januari 1957 worden de volgende bijzondere postzegels buiten gebruik gesteld en voor de frankering waarde loos: a. De zomerpostzegels, uitgifte 1955, frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. b. De in 1955 uitgegeven be vrijdingspostzegel, frankeer- waarde 10 cent. c. De in 1955 uitgegeven bijzon dere postzegel met toeslag t.b.v. de Ned. vereniging tot steun aan het „Koningin Wilhelmina fonds'' voor de kankerbestrijding, frankeer, waarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. d. De weldadigheidszegels (kin derpostzegels), uitgifte 1955, frankeerwaarden 2, 5, 7. 10 en 25 cent. De Britse minister van Oorlog, Anthony Head, heeft woensdag te Londen op een persconferentie van goede wil om in de woningen een zodanige verbetering aan te I meegedeeld,dat dê regering niet brengen die tot tevredenheid 'van plan is de onlangs opgeroe- stemt van de overheid en van de i reservisten van het leger bewoners, maar ook dat het van- ,ar huig te zolang de wege de financiële positie van en 'kwestie van ket Suezkanaal niet in het verleden onmogelijk was |ig geregeid. hieraan te voldoen, daar hiervoor i Verder sprak minister Head het bedrag van het rijk voor het Lersberichten tegen, waarin werd onderhouden van de' woningen £esproken over ernstige onte nv^nv. moio laürr lc VflStPP- t. ten enen male te laag is vastge steld. Voor het college van B. W. bestaat allerminst enige reden om deze rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging een wenk te geven, dat zij als vereniging zich liquideert, teneinde deze wo ningen door de gemeente ter ver dere exploitatie over te nemen. Gezien de financiële stand van deze vereniging die zorg baart verdient het bestuur alle waarde ring voor hetgeen dat zij belan geloos en met grote opofferingen de exploitatie van deze woningen verzorgt. Vóórdat B. en W. hierover ver der uitweiden, merken zij aller eerst op, dat de gedachtengang de voorsteller over de gemaakte winst door het gemeente-woning bedrijf onjuist is. Het is zó: De gemeente wordt door het rijk een hoger rentepercentage vergoed, dan waartegen de ge meente, ten behoeve van het ge meentelijk woningbedrijf heeft geleend, waardoor zij een jaarlijk se rentewinst heeft gemaakt van ongeveer 17.000, Deze rentewinst is nooit ten bate gekomen van het woningbe drijf. Voor 1956 (en ook voor de vol gende jaren) is door Gedep. Sta vredenheid onder de reservisten, die in verband met de Suezkwes- tie zijn opgeroepen. Volgens de minister heeft de grote meerderheid der reservis ten haar militaire taak goed ver vuld, al is het voor de mannen onplezierig niet thuis te kunnen zijn. ten tegen het vormen van deze I geen „adem" meer. DOCHTERS WINNEN VAN MOEDERS Onder grote bijval is woensdag als afsluiting van het district kampioenschap, te Stuttgart een handbal wedstrijd gespeeld tus. sen de meisjes van TG Stuttgart en de moeders van deze speel sters. De meisjes hadden „de ouderen" uitgedaagd. Het werd een 64 overwinning voor de jeugd, die over een betere li chaamsconditie beschikte. De moeders, die niet meer zo snel ter been waren, bleken deze han dicap te kunnen compenseren door de bal het werk te laten doen en beter met het „hoofd" te spelen; tegen het einde van de wedstrijd hadden zij echter bijna „adem" meer. De toejui door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: HERMAN ANTONSEN 22.) HOOFDSTUK IX. De kloof wordt wijder. In de late middag van de vol gende dag wierp het jacht het anker op de rede van Havana uit. Het gehele gezelschap was aan dek, met uitzondering van Gwyn. ne. Ze had neef Ambrose ver baasd en teleurgesteld door haar besliste weigering hen te verge zellen op hun tocht door de his torische stad. „Ik kan met geen mogelijkheid begrijpen mopperde Maitland, „waarom het kind aan boord wil blijven, terwijl er toch zoveel moois te zien valt. Toe probeer eens, of je haar kunt overhalen, mee te gaan, Margaret!" „Och Ambrose, wat kan ik daar nu tegen doen?" wierp zijn vrouw hem heftig tegen. „Dat kind heeft weer een van haai; koppige ku ren, die langzamerhand onver- dragelijk worden. De meeste tijd blijft ze op haarzelf, moet her haaldelijk geroepen worden, als we haar nodig hebben en ge draagt zich voor zo'n jong schep sel buitengewoon onprettig. Ik (Nadruk verboden.) heb wel gedacht, dat je bevoor oordeeld was, toen je zo dweepte met haar lieftallig karakter en haar zonnige natuur maar nu ben ik ervan overtuigd." „Gwynne is niet goed, dat ver klaart alles", zei Maitland met ongeschokte loyaliteit. In zijn jeugd had hij een grote verering voor zijn nicht Mona Cameron gekoesterd en die verering was nu hartgrondig overgegaan op Mona's dochter. Ik vind het hele maal geen prettig idee haar al leen op het jacht achter te laten, terwijl wij voor ons plezier erop uit zijn. En.waar is Faust er gens? Ik zou toch wel graag heb ben, dat hij haar eens onderzocht en temperatuurde. Ze zou wel aan de koorts kunnen bezwijken zonder dat wij er enig idee van hadden. Het is niet natuurlijk, dat een meisje van negentien jaar zo graag alleen blijft, terwijl al de anderen aan wal gaan om een vreemde stad te bekijken." „Toe, Ambrose, schei nu toch in vredesnaam uit met over dat nukkige, ondankbare nest te tob ben," viel zijn vrouw hem in de rede, „Julian Faust zit op 't ogen blik bij haar. Ze wil alleen maar een beetje verwend worden." Op dat ogenblik zat dokter Faust werkelijk met Gwynne te praten en deed al zijn best, haar over te halen, niet alleen op het jacht achter te blijven. Zijn donkere ogen onderzochten haar ernstig, terwijl zij over het gebruikelijke stapeltje prentbriefkaarten zat, dat ze uit Havanna moest ver sturen. De zon scheen volop de salon binnen. Het licht viel recht op het smalle, bleke gelaat van Gwynne, wier bruine ogen veel te groot schenen te zijn. Ze had kringen onder haar ogen van sla peloosheid en gebrek aan eetlust en inwendig verdriet. ,';Diis u wilt beslist niet meeko men?" vroeg de dokter nogmaals, „U mist heel wat. Morro Castle, het Malecon, de parken, de Bo tanische Tuinen enz." „Heus, dokter," antwoordde Gwynne, het hoofd opheffend met een moeizaam gedwongen glimlachje, „ik blijf veel liever aan boord. Het is aardig van u. dat u me mee wilt hebben, en dat waardeer ik echt.Ik zou niet graag hebben, dat u iets anders van me dacht, maar Ze zocht wanhopig naar een aannemelijke reden, „ik ben geloof ik, lui of iets dergelijks, ik heb geen grein tje energie meer over. Misschien komt het van de hitte. Ik heb nog nooit zulk drukkend weer in september meegemaakt.'' Julian Faust stak de hand uit en zocht met zijn geoefende vin gers naar haar pols, die ongelijk en gejaagd sloeg. Het ene ogen blik was haar huid gloeiend heet, het volgende ijzig klam. „Dan geloof ik, dat u niet beter kunt doen, dan naar bed te gaan jonge dame," zei hij ernstig, „u moet me beloven, er dadelijk in te kruipen en het drankje in te nemen, dat ik aan Rachel zal ge ven. Belooft u me dat?" „Ja, dat zal ik doen, heus." Als hij nu maar ging! Ze verlangde ernaar, alleen te zijn; om het ge voel te hebben, dat Robin Lee, tenminste voor een poosje, niet in haar nabijheid was. Ze had wel tien jaar van haar leven willen geven, als ze het jacht in Havan na had kunnen verlaten en naar San Francisco terugkeren. Maar dat ging onmogelijk. Ze was voor de gehele tocht aangenomen en dus aan haar eer verplicht, die tot het einde toe mee te maken. Ze telde reeds de dagen en de uren, die nog verlopen moesten, voordat „De Droom" de haven van New York zou binnenvallen. Als ze daar eenmaal was, zouden geen tien paarden haar meer naar het jacht terug kunnen trekken. Ze zag, hoe het gezelschap aan boord ging van een sloep, die het naar de wal zou brengen. Door haar patrijspoort keek ze hen na, tot ze uit het gezicht waren ver dwenen. Daar zat Inez in een druk bewerkte japon van gele zijde met haar arm door die van Robert heen. Mevrouw Maitland zat naast de dokter en neef Am brose achter hen. Maar Gwynne zag niemand anders dan Robin. Hoe attent scheen hij te zijn voor de mooie vrouw naast hem ten minste, zo scheen het toe aan het meisje, dat hem met haar ogen volgde. (Wordt vervolgd.) reserve bezwaar gemaakt. Deze moeten ten bate komen van de gewone dienst van de gemeente begroting en zal volledig nodig zijn om de gewone dienst sluitend te maken. Vandaar dat Gedeputeerde Sta ten zullen eisen, dat, wanneer de nodige verbeteringen in deze wo. ningen worden aangebracht, deze bestreden moeten worden met gelden uit een geldlening door de gemeente aan te gaan en aan de ze vereniging te verstrekken te gen betaling van rente en aflos sing. Dit vraagt van de vereniging verhoging van uitgaven, die on vermijdelijk gedekt moet worden door een verhoging van de huis huur. Met het bestuur van deze ver eniging is overeengekomen, dat van hun zijde aan de desbetreffen de instantie een verzoek zal wor. den gedaan om de kosten van aanleg elektriciteit en van 't ver beteren der w.c.'s met waterspoe ling te dekken door een verhoging van de huur met 25 met ingang van 1 januari 1957. Wanneer hier in toegestemd wordt, zal vanwe ge de gemeente aan de woning bouwvereniging een bedrag van 32.000 worden verstrekt voor de aanleg van een elektriciteitsver. lichting en een voorziening van de w.c.'s met een aflos van dat be drag in 30 jaren met een rente vergoeding van 414 zal dit een huurverhoging van ongeveer 1,20 per week teweeg brengen, waardoor van de te verwachten algemene huurverhoging met 25 procent geacht wordt, reeds per 1 januari 1957 te zijn ingevoerd. B. en W. stellen voor, in af wachting van de beslissing van het departement te besluiten ten behoeve der vereniging tot ver betering van de volkshuisvesting een geldlening aan te gaan tot 'n bedrag van 32.000, tegen een rente van 414 met een looptijd van 30 jaren ten behoeve van bo vengenoemd doel, en dit bedrag onder dezelfde voorwaarden aan de vereniging te lenen chingen van de ruim 800 toe. schouwers golden in de eerste plaats de moeders. COOP. VRUCHTENVEILING .ZEEUWSCH-VLA ANDEREN." TERNEUZEN. Veiling van 26 september. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 3ƒ24,10. Per stuk: Bloemkool A II 3661 ct, B II 1941 ct, C II 12—25 ct, Cafw. 1025 ct; Groene komkom mers B 28 ct, C 19 ct; Witte kom kommers C* II 1427 ct; Meloe nen 3751 ct. Per bos: Selderij 45 ct; Peen 2129 ct; Kroten 13 ct. Per kg: Andijvie 722 ct; Stok- snijbonen II 66102 ct, III 52 90 ct; Princessebonen II 6081 ct, III 40 ct; Pronkbonen 7586 ct; Rode kool 4%—15 ct; Savoye kool 1420 ct; Witte kool 49 ct; Peen 18 ct; Prei 1422 ct; Tomaten A 11 35—50 ct, B II 2654 ct, C II 20—35 ct; Uien 6—13 ct; Spinazie 30 ct. FRUIT. Per kg. Appelen: Transparant de Croncels H I 2629 ct, F 1922 ct; Mank's Godlin H I 20 ct, H II 12 ct, K 17—18 ct, F 12—14 ct; James Grieve H I 4548 ct, K 38 44 ct, F 2331 ct; Ellisons Oran ge H II 24—26 ct, K 31 ct, F 21 22 ct; Zoete appelen 923 ct. Peren: Conférence st. 55/65 44 49 ct, H I 65/75 50—60 ct, H I 55/ 65 42—48,4 ct, H II 19—27 ct, K 24—33 ct, F 16—30 ct; Bonne Loui se d'Avranches St. 60/65 4553 ct st 55/60 41—48,5 ct, st. 50/55 32,7—36,2 ct, H I 60/65 42,3—48 ct, H I 55/60 41,2—45,9 ct H I 50/ 55 30—32,9 ct, H II 20—28 ct, K 28—32 ct, F 2126 ct; Beurré Har dy st 70/75 76—83 ct, st. 65/70 76,2—81 ct, st. 60/65 72,4—73,6 ct, H I 70/75 72—81 ct, H I 65/70 72,1 —73 ct, H I 60/65 69—72,7 ct, F 31—46 ct. Druiven 1,09—1,31.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2