De Suez-kwestie voor Veiligheidsraad de de Dulles optimistisch Suez-kwestie over De Israëlische aanval op Jordaanse stellingen De luchtvaartbesprekingen tussen Nederland en de V. S. HET WEER HOOGWATER ZON- e» MAANSTANDEN Nederlands kustvaartuig «Gruno» na aanvaring gezonken fi DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3880 EERSTE BLAD Brits-Franse en Egyptische klacht worden volgende week besproken Israël wil aan 't debat in de Veiligheids raad deelnemen Protest tegen Z. O. A. V. O. vlootmanoeuvres Communiqué na Tsjechisch-lndonesische besprekingen Eden en Lloyd in Parijs Nieuwe statuten voor de Chinese communistische partij Noodwet ouderdomsvoorziening en Duitse onderdanen in Nederland Drie opvarenden vermist Franse reservisten met groot verlof t n e s S V K Frankering bij abonnement: Temeuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en ^5j.O Nét 5 uur uitsluitend 2073 nirectpur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pet maand 180; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. --tótjnt dfctfKtjk* Uitgeefster N V. vb Firma P J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— edere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. I het Britse voorstel tot uitnodi ging van Egypte. Tenslotte sloot de Franse ver tegenwoordiger zich aan zij het verzoek de behandeling van de zaak tot het midden van de vol gende week uit te stellen om de ministers van Buitenlandse Za ken in staat te stellen naar New York te komen. De Veiligheidsraad is woens dag onder voorzitterschap van Nune®-Portuondo (Cuba) bijeen gekomen om het Suezgesehil te bespreken. Hert eerste punt van de voorlo pige agenda was de klacht van •Groot Brittannië en Frankrijk over de naasting van het Suezka- naai door Egypte. Het tweede was de Egyptische klacht over ac ties van enige grote mogendhe den, in het bijzonder Frankrijk en Groot Brittannië, die een bedrei ging vormen voor de internatio nale vrede en veiligheid en die ernstige schendingen van het handvest der V.N. zijn". Als sprekers stonden op de agenda genoemd vertegenwoordi gers van Groot Brittannië, Frank, rijk, de Ver. Staten en de Sowjet- Unie. Nunez Portuondo sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat de afgevaardigden zich bij hun commentaren op de agenda zou den beperken tot procedure kwes. ties. REDE VAN SIR PIERSON DIXON. De eerste spreker, de Brit sir Pierson Dixon, verklaarde dat 'i Suezgeschil de wezenlijke belan gen van de gehele wereld direct of indirekt raakt. Hij zei: Wij hebben gehandeld in de geest vajg het handvest van de VJM. en komen nu in goed vertrouwen naar de Veiligheidsraad om te trachten de vooruitzichten op een vreedzame oplossing van het ge schil te verbeteren. Sir Pierson kenschetste vervol gens de Egyptische klacht als ,,op een vreemde manier onder woorden gebracht" en meende, dat in de klacht op vage wijze gesproken werd over „acties, on dernomen door enige niet met na. me genoemde mogendheden". Volgens hem was de klacht dui delijk een propagandastunt, die ten doei heeft ,,de zaak waarom het gaat te verdoezelen en de aandacht af de leiden van het werkelijke probleem dat de Egyp tische regering zelf geschapen heeft". Sir Pierson zeide, dat het Het hoofd van de Israëlische delegatie naar de Ver. Naties, Abba Eban, heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad verzocht, zijn land toe te laten tot het debat over de Suezkwestie, die door Engeland en Frankrijk aan hangig is gemaakt. Eban beroept zich op het ge bruik, dat landen, die een bijzon der belang bij de onderhavige zaak hebben, worden uitgenodigd aan het overleg deel te nemen. Egyptische agendapunt „een enorme laster" betekent. Maar als de andere leden van de raad van mening zijn, dat het punt desondanks op de agenda moet komen, ben ik aldus Dixon hoewel met buitengewone tegen zin, bereid de plaatsing ervan op de agenda te aanvaarden. Hij hoopte echter dat de Brits-Fran se klacht voorrang zal krijgen en nam aan dat 4 oktober algemeen aanvaard kan worden als begin datum voor de debatten over de aangenomen agendapunten. Sir Pierson stelde vervolgens voor Egypte uit te nodigen voor deel neming aan deze debatten en zei zich zijn standpunt te willen voor behouden over het verzoek van ISraël om ook aan deze bespre kingen deel te mogen nemen. De Franse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad Bernard j Cornut-Gentille, heeft verklaard, dat een internationale conventie plotseling verbroken is. De gebruikers van het Suez- kanaal zien hun rechten niet lan ger gewaarborgd. „De aanstich ter van de gehele zaak heeft ge weigerd aan twee conferenties over de kanaalkwestie deel te ne men", zo zei de Fransman. „In deze omstandigheden is de toestand met de tijd steeds slech ter geworden", aldus Cornut-Gen tille. Om deze reden hebben Frankrijk en Groot-Brittannië de kwestie bij de Veiligheidsraad aanhangig gemaakt. Beide lan den richten zich tot de Veilig heidsraad met het verzoek dat de grondbeginselen van de interna tionale moraal en van recht wor den verdedigd. Frankrijk hoopt, dat de raad de Suezkwestie op de agenda zal plaatsen en schaart zich achter BESLUITEN VEILIGHEIDS RAAD De Veiligheidsraad heeft woensdag besloten zowel de Brits-Franse ,als de Egyptische klacht naar aanleiding van de Suezerisis op de agenda te plaat sen. De Brits-Franse klacht werd met algemene stemmen op de agenda geplaatst. Het besluit om de Egyptische klacht te behande len werd genomen met zeven stemmen voor bij vier onthoudin gen: Engeland, Frankrijk, België en Australië. Enige leidende Indonesische politici hebben er woensdag bij de regering op aangedrongen, krachtig te protesteren tegen de gisteren begonnen vlootoefenin- gen in de Javazee door de landen, die deel uitmaken van de Zuid oost-Aziatische verdragsorganisa- iie. H. Dahlan, de voorzitter van de Orthodox-Islamietische partij Nahdatul Ulama, en A. Manuaba, secretaris der nationalistische partij P.N.I. zeiden, dat deze ma noeuvres als „een schending van Indonesië's territoriale integriteit en soevereiniteit" kunnen worden beschouwd. De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken weigerde hierover enigerlei ver klaring af te leggen. De Indone sische marinevoorlichtingsdienst merkte slechts op, dat de Indo nesische wetgeving geen enkele bepaling bevat, die een verbod van buitenlandse manoeuvres in open zee buiten de drie mijlszone zou rechtvaardigen. Er bestaat een goede kans dat Egypte uiteindelijk het belang zal inzien van een samenwerking met de landen die van het Suez- kanaal gebruik maken, aldus de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles op Woensdagmiddag is te Praag een officieel communiqué gepu bliceerd na het bezoek van pre sident Soekarno aan Tsjecho- Slowakije. Dit zegt, dat besprekingen over internationale vraagstukken en over de samenwerking tussen Tsjecho-Slowakije en Indonesië zijn gehouden tussen de Tsjecho- Slowaakse autoriteiten en de In donesische delegatie. Het communiqué, dat geen en kele andere bijzonderheid over deze besprekingen geeft, ver meldt, dat president Zapotocky een uitnodiging voor een officieel bezoek aan Indonesië heeft aan vaard. De datum daarvoor is nog niet vastgesteld. Premier Eden en minister Sel- wyn Lloyd zijn woensdagmiddag per vliegtuig te Parijs aangeko men voor overleg met hun ambt genoten Mollet en Pineau inzake de Suezkwestie. Op het vliegveld Le Bourget verklaarde Eden o.a.: „De en tente cordiale is gebaseerd op sympathy en begrip, maar wij moeten er ook voor werken om haar te handhaven. Onze twee landen maken ernstige tijden door, maar wij zullen deze, mis schien nog meer vereend dan ooit in onze geschiedenis, het hoofd bieden". Een uur later begon in de ambtswoning van premier Mol let het overleg, waaraan alleen I de twee premiers en de twee mi- nisters van Buitenlandse Zaken I deelnamen. In de nieuwe statuten van de Chinese communistische partij, die woensdag op het achtste par tijcongres te Peking zijn goedge keurd wordt het Chinese staats hoofd, Mao Tse Toeng niet ge noemd. In de statuten, die op het ze vende congres in 1945 te Jenan werden aangenomen, wordt ge zegd, dat de partijleden zich moe ten inspannen om Mao Tse Toeng's theorie van de Chinese revolutie te begrijpen. Nu wordt de leden bevolen de leer van Marx en Lenin te bestu deren en onophoudelijk het ni veau van hun begrip te verhogen. De meest opvallende wijziging is, dat thans wordt voorgeschre ven, dat het partijcongres ieder jaar zal worden gehouden, al is het gekozen voor vijf jaar. zijn wekelijkse persconferentie. De minister las een verklaring voor, waarin op geduld en vin dingrijkheid in de Suezkwestie wordt aangedrongen. Hij gaf uiting aan zijn vertrouwen, dat men daarmee tot een oplossing kan komen en Egypte zo uitein delijk meer medewerking gaat verlenen. Dulles betoogde nog eens, dat geen Amerikaans schip „zich met kanonschoten een weg door het kanaal zal banen", in dien er met Egypte geen akkoord wordt bereikt of als Egypte de doorvaart weigert aan schepen met loodsen van de vereniging van kanaalgebruikers. Deze ver eniging kan en wil het Suezka- naal niet boycotten, aldus Dulles. Het lidmaatschap van de ver eniging van kanaalgebruikers .verplicht geenszins tot een ge meenschappelijk optreden of tot de omweg om Kaap de Goede Hoop. Elke kapitein moet voor zichzelf beslissen wat hij wil. In elk geval zullen de schepen van enkele landen, die niet bij de vereniging van kanaalgebrui kers zijn aangesloten, het kanaal blijven gebruiken zolang dat open is. De leden van de vereniging moeten bovendien bedenken, dat het op de lange duur niet erg voordelig is duizenden dollars te Als gevolg van een onlangs tussen Nederland en Duitsland gesloten overeenkomst kunnen Duitse onderdanen, die in Neder land wonen, onder dezelfde voor waarden en tot dezelfde bedragen voor een ouderdomsuitkering in gevolge de noodwet ouderdoms voorziening in aanmerking ko men als Nederlanders. Een der gelijke regeling werd reeds eer der voor personen van Belgische en van Franse nationaliteit ge troffen. De maatregel is voor betrokke nen-ook van belang met het oog op de bepalingen van de alge mene ouderdomswet. Vreemde lingen, die op de dag, voorafgaan de aan de intrekking van de noodwet ouderdomsvoorziening d.i. de datum van de inwerking treding van de algemene ouder domswet in Nederland wonen en die recht hebben op een uitke ring krachtens de noodwet ouder domsvoorziening, behouden na melijk deze uitkering zolang zij geen aanspraak op ouderdoms pensioen ingevolge de algemene ouderdomswet hebben. De raden van arbeid zullen aanmeldingen van Duitsers, die menen op grond van voornoemde overeenkomst voor een uitkering in aanmerking te kunnen komen, in behandeling nemen. In kringen van het Arabische legioen te Amman is men van mening, dat bij de Israëlische aanval in de nacht van dinsdag op woensdag op de dorpen Fo- kien en Hoessan meer dan negen tig Israëliërs het leven hebben gelaten. Over hun eigen verliezen lieten de Jordaniërs zich niet uit. Wel gaven zij te kennen, dat dit aan tal geringer was dan van Israë lische zijde is verklaard (het Is raëlische leger sprak van onge veer vijftig gesneuvelden aan Jor daanse zijde). Het Jordaanse persbureau maakte later bekend, dat er 31 Jordaniërs zijn gesneuveld. De Israëlische verliezen zouden even wel vele malen groter zijn. Op het slagveld waren de lijken van tien Israëliërs gevonden, maar de aanvallers zouden de stoffelij. ke resten van andere gesneuvel den met zich hebben meegevoerd naar Israëlisch gebied. Onder deze 'lijken zou zich dat van een „hooggeplaatste Israëlische offi cier" hebben bevonden, aldus het Jordaanse persbureau. Koning Hoessein belegde een bijeenkomst van de ministerraad om de toestand aan de grenzen te bespreken. Ook ontbood de Jordaanse vorst de hoofden van de Arabische diplomatieke verte, genwoordigingen in Jordanië voor een bespreking van het in cident. President Sjoekri el Koeatly van Syrië heeft de koning intus sen telefonisch de verzekering gegeven, dat Syrië bereid is Jor. danië te steunen. De Jordaanse minister van Bui. tenlandse Zaken, Awni Abdoelha- di, is in gezelschap van de Iraak. se ambassadeur in Amman naar Bagdad vertrokken om met de Iraakse regering de jongste ont. wikkeling van de toestand aan .verband herinnerde zij er aan, dat er sinds het door bemiddeling van secretaris-generaal Hammar- skjoeld gesloten bestand 36 Isra ëliërs zijn gedood en 51 gewond. Na de bespreking vertrok gene raal Burns naar Amman, de hoofdstad van Jordanië. Engeland keurt Israëlische politiek van vergelding af Groot-Brittannië heeft woens. de Jordaans-Israëlische grens te dag de Israëlische aanval op Jor. bespreken. daanse stellingen „sterk afge. Het hoofd van de waarnemers keurd" en de politiek van vergel der V.N. in Palestina, generaal dingsacties veroordeeld. Dit blijkt Burns, heeft woensdag een on- uit een officiële verklaring van derhoud gehad met de Israëlische het Britse ministerie van Buiten minister van Buitenlandse Zaken, landse Zaken, die op een perscon. mevrouw Golda Meir. ferentie werd voorgelezen. Hierbij legde de generaal de In de verklaring stond voorts: nadruk op de noodzaak om tot „De Britse regering wenst haar een nieuw staken van het vuren medeleven met de Israëlische re- te komen. Mevrouw Meir eiste gering uit te drukken over het op haar beurt, dat de Jordaanse incident van 23 september j.l., regering en het opperbevel van waarbij door onverantwoordelijk het Arabische legioen beloven, schieten van de Jordaniërs onder dat zij zich van elke aanval op een groep oudheidskundigen do- Israël zullen onthouden. In dit den zijn gevallen". In een dichte mist is woensdagmorgen omstreeks zes uur bij Ameland het Russische schip „Kolomna" in aanvanng gekome met het Nederlandse kustvaartuig „Gruno De „Giuno schijnt onmiddellijk na de aanvaring gezonken te zijn Volgens <pgaaf van het Russische schip, dat vijf overlevenden aan boord heeft genomen, waren in totaal acht man aan boord van de „Gruno Er zouden dus drie opvarenden vermist zijn, waarnaar direct werd gezocht door de reddingboten „Brandaris" van Terschelling en „Van Linschoten van Ameland Bovendien steeg een lange-afstand patrouille-vlieg tuig van het marine-vliegkamp Valkenburg op om bij het zoeken naar overlevenden te assisteren. Volgens een opgaaf zijn aan boord van de Kolomna" gered de matroos Dick van den Berg uit Delfzijl en de kok Ate van der- Veen uit Ferwerderadeel bei den Nederlanders en de Duitse matroos Pieter Bassler en de ma chinist H. van der Meer uit Straatsburg. Voorts is gered de 18-jarige dochter van de kapitein C. A. Wieringa. Vermist worden kapitein A. Wieringa uit Appin- gedam, oud 42 jaar, en echtgeno te mevr. G. Wieringa-Hartenhof, 38 jaar en de Duitse matroos C. R. Beeck. De „Gruno", die 216 b.r.t. meet, hoorde thuis in Appingedam. Het scheepje was met een lading pot- as onderweg van Bremen naar Hull in charter voor Freight Ex press in Londen. De bevrachter is Kamp's scheepvaart- en han delmaatschappij te Groningen. De Kolomna" meet 558 b.r.t. en is verliezen tengevolge van een boycot om Egypte te treffen. De inkomsten van het kanaal zijn niet van levensbelang voor de economie van Egypte. Uitein delijk is het een principiële en juridische kwestie. Op $e vraag of de Verenigde Staten de Britse en Franse hou ding in de Veiligheidsraad zullen steunen, antwoordde Dulles, dat dat in het algemeen inderdaad het geval zal zijn. Desgevraagd verklaarde Dulles dat men misschien stappen zal doen om te voorkomen dat sche pen onder Amerikaanse vlag de tolgelden aan Egypte voldoen. Men zou deze betalingen alleen toe staan als zij via de gebrui kersvereniging zelf worden ge daan. Dulles zei, dat de Verenigde Staten geen economische, psycho logische of andere inaatregelen bestuderen, die zij zo nodig tegen Egypte kunnen treffen. Maar er zijn zekere consequenties, die we, ook al zouden we willen, niet uit de weg kunnen gaan, aldus Dul les. Deze consequenties vormen dat soort druk, die uiteindelijk staten er toe brengt de idee van onderlinge afhankelijkheid te aanvaarden. Gevraagd of de Ver. Staten ingeval van een sluiting van het Suezkanaal bereid zijn, financiële steun te geven voor de aanleg van pijpleidingen door Is raël of Turkije, merkte Dulles op, dat het de betrokken oliemaat schappijen niet aan de middelen ontbreekt om zelf dergelijke pro jecten te verwezenlijken. Over de nieuwe gewelddaden aan de Israëlisch-Jordaanse grens zei Dulles, dat de incidenten een negering van Hammerskjoelds gebod „staakt het vuren" schij nen in te houden. Dulles verklaarde voorts, dat ook Israël gebruik zal kunnen maken van de faciliteiten die de vereniging van kanaalgebruikers zal bieden. Hij herinnerde er ech ter aan dat een land, om lid te kunnen worden van deze vereni ging, een doorvaarttonnage van minstens een miljoen bruto regis ter ton in het vorige jaar moet hebben gehad, of wel 50 o van zijn invoer via het kanaal moet ontvangen, zodat Israël geen lid zou kunnen worden. WESTENWINDEN Op de Oceaan heeft zich de af gelopen 24 uur een krachtige er bovendien een Zweeds vaar tuig van die naam is. Volgens de eerste mededelingen kon het aan gevaren schip ook een Duits schip zijn geweest. De geredden van de „Gruno" zijn door de „Kolomna" woensdag avond te IJmuiden aan wal ge zet. De kapitein van dit schip heeft nl. van de staatsrederij te - Leningrad opdracht gekregen west-circulatie ingesteld. Deze naar Amsterdam te stomen om wordt m stand gehouden door daar een verklaring af te leggen sen diepe depressie die woens over het ongeluk. j dagavond vlak bij de zuidkust Het vliegtuig van de opsporings- i van IJsland lag met een druk van en reddingsdienst van de Kon. 980 mb in het centrum en een Marine is in de loop van de dag j hogedrukgebied met een kern teruggekeerd op het marine- druk van 1028 mb ten zuiden van vliegkamp Valkenburg. Ook de de Azoren. twee reddingboten gaven na eni-1 De koele Oceanische lucht die ge tijd het zoeken op. Er hing ta- in de westelijke stroming tussen melijk veel nevel boven zee, zo-1 deze druksystemen wordt meege. dat het zicht niet verder reiktevoerd wordt begrensd door een dan 200 meter. i koufront dat woensdag de Britse Ongeveer 200.000 Franse reser visten, die onder de wapenen wa. ren geroepen om in Algerië dienst te doen, zullen in de loop van het komende half jaar met groot verlof worden gezonden. Dit heeft de Franse minister van het Leger Max Lejeune woensdag na een kabinetszitting bekend gemaakt. De minister verklaarde dat deze maatregel mogelijk is geworden doordat het aantal ge. wone dienstplichtigen thans groot genoeg is om de strijd krachten in Algerië op het ge. wenste peil te kunnen houden. Minister Lejeune zei dat er 160.000 reservisten uit het leger gedemobiliseerd zouden worden, 35.000 uit de luchtmacht en ver scheidene duizenden uit de mari ne. „De totale troepensterkte in Algerië op de eerste januari van het komende-jaar zal even groot zijn als op 1 juli j.l.", zo zei hij. (Frankrijk had in juli 400.000 man onder de wapenen in Alge rië.) De reddingboot van Hollum- eilanden en vandaag ons land dinsdag uit Rotterdam vertrok- 'Ameland, de „Dr W. H. van Riet- passeren zal. De achter het front ken met bestemming Leningrad, 'schoten", is, na negen uur lang naar zuidwest tot west geruimde Aanvankelijk was er enige de omtrek van de plek waar de wind is krachtiger dan we de af- verwarring over de identiteit van „Gruno" is gezonken te hebben gelopen dagen gewend waren het gezonken schip, omdat er afgezocht, te vijf uur gistermid- terwijl de temperatuur belangrijk twee Nederlandse kustvaartui- dag op zijn basis teruggekeerd, lager zal blijven en niet meer bo gen de naam „Gruno" dragen en Het enige wat de bemanning ven 20 graden komen kan. heeft gevonden is een grote olie. vlek en een klein vaatje, voor de helft met olie gevuld. Toen de reddingboot langszij WEERBERICHT Naar mijn mening is het waar schijnlijk dat de luchtvaartonder, handelingen tussen Nederland en de Verenigde Staten over de aan vraag van de K.L.M. voor het onderhouden van de lijnen Am- sterdam-Montreal-Los Angeles en Amsterdam-New York-Houston zullen worden hervat, wanneer de verkiezingscampagne in de Ver. Staten achter de rug is en Nederland een nieuw kabinet heeft. Aldus heeft de president directeur der K.L.M., de heer Aler, woensdagmiddag verklaard in het eerste transatlantische persgesprek dat gevoerd werd over de nieuwe telefoonkabel tus sen Europa en de Verenigde Sta ten. De heer Aler deelde mede dat, voor zover hem bekend is, nog geen beslissing is genomen over de datum waarop de besprekin gen zullen worden hervat. De on. derhandelingen worden gevoerd door delegaties van de regerin gen van beide landen en het be palen van een datum geschiedt op regeringsniveau. Ik heb het volste vertrouwen, dat die besprekingen een gunsti ge uitslag zullen hebben, wan neer wordt nagegaan hoe de stuk. ken liggen. Ik kan me niet voor stellen dat ze een voor Nederland ongunstig resultaat zouden heb ben, zo zeide de heer Aler voorts o.m. De heer Aler zeide verder o.a., in antwoord op een vraag daar over, dat H.M. de Koningin in de troonrede inderdaad melding heeft gemaakt van het feit dat de luchtvaartonderhandelingen met de Ver. Staten in Nederland tot nu toe teleurstelling hebben gewekt. De heer Aler las de des. betreffende passage uit de troon, rede voor. Hij herhaalde dat H.M. de Koningin de hoop heeft uitge sproken dat bij de voortzetting van de besprekingen meer dan tot dusverre met redelijke aanspra ken van de Nederlandse lucht vaart rekening zal worden gehou. den. De K.L.M. zal noch de interna tionale organisatie van lucht ganiseerd verzet niet inroepen en al zou ze het kunnen dan deed ze het niet. De K.L.M. is ook niet van plan met andere Europese luchtvaartmaatschappijen in die richting stappen te ondernemen. „Wij denken positief", aldus de heer Aler. De luchtvaartmaatschappijen in de Verenigde Staten nemen zeventig procent v&n het wereld- luchtverkeer voor haar rekening. De directies van sommige dier maatschappijen zijn, uit vrees voor een vrije concurrentie, te gen het toestaan van landings rechten aan de K.L.M. Ik weet echter dat er ook directies zijn, die voorstandsters zijn van het toekennen van die rechten. Zij redeneren dat de lijnen die de K.L.M. zou krijgen ook nieuw vervoer schept voor Amerikaan, se maatschappijen, aldus de heer Aler. De K.L.M. heeft voor 2,6 procent aandeel in het wereld- luchtverkeer. Dinsdagmiddag is de nieuwe transatlantische telefoonkabel van de Russische boot lag slie pen de geredde bemanningsleden 'medegedeeld door het K. N. M. van de „Gruno" en kon men ze - 5 niet te spreken krijgen. Het schip schijnt na de aanva ring direkt gezonken te zijn, waarbij drie leden van de beman, ning mede de diepte ingingen. Het zoeken werd door de mist, met een zicht van slechts hon derd meter, zeer bemoeilijkt. De aanvaring is geschied tussen de lichtboeien 14 en 15, 2xk mijl noordelijk van Ameland. Bij de lichtboeien lagen verscheidene schepen wegens mist voor anker. Inspecteur Klein van de Kon. Noord, en Zuidhollandse Red dingsmaatschappij, die toevallig op Ameland vertoefde, maakte de tocht van de reddingboot mee. vaartmaatschappijen, de I.A.T.A., tussen Europa en de Verenigde 1 Staten in gebruik genomen. De persconferenties die de heer Aler gistermiddag door middel van de telefoonverbinding over die ka. bel hield, waren de eerste, naar noch de internationale organisatie van regeringsafgevaardigden van rijksluchtvaartdiensten, de I.C.A.O., inschakelen wanneer de onderhandelingen toch zouden mislukken. De K.L.M. kan de men aanneemt, die op deze wijze hulp van die organisaties voor in de wereld zijn voorgekomen, het eventueel voeren van geor-l (5 Volgens het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka zullen vijf Tsjechoslowaken terechtstaan wegens het voeren van de staat vijandiggezinde propaganda. De leider van de groep was een voormalige kolonel van de gene rale staf, Jaroslav Hajiceck. Deze man zou brieven hebben gezon den naar vakbondsleiders en ambtenaren, waarin werd aange drongen op een „demogogische campagne" om de regering te dwingen loonsverhogingen en prijsverlagingen in te voeren. VRIJDAG 28 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 7.18 7.57 Terneuzen 7.53 8.32 Hansweert 8.33 9.12 Walsoorden 8.43 9.22 ZON MA A N op onder op onder Sept 27 6.36 18.29 23.13 14.34 28 6.38 18.27 15.15 29 6.39 18.24 0^29 15.50 30 6.41 18.22 1.49 16.19 Oct. 1 6.43 18.20 3.10 16.44 2 6.44 18.17 4.32 17.08 3 6.46 18.15 5.53 17.31 4 6.48 18.13 7.13 17.56 i s 3 D e x E- E a e t- i! 2 i f, a u il I S fe it t- t- 3 I Z L te De Bilt, geldig tot donderdag- avond. Meer wind. Veranderlijke bewolking met tij delijk wat regen. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Over het algemeen iets lagere tempe raturen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1