de De komende Frans-Britse stappen de Suez-kwestie Verklaring van M Suez-kwestie enzies over De strijd in Algerië De kwestie Nederlands Nieuw-Guinea Pool met straaljager uitgeweken in HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De kabinetsformatie Regering overweegt verhoging radio-retributie WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3879 EERSTE BLAD Denemarken wordt lid van gebruikersorganisatie voor Suezkanaal De A menkaanse loodsen voor het Suezkanaal To rnado teistert Sjanghaj Pearson over de N..A. V. O. Verkiezingsrede van Eisenhower Adenauer stelt een nieuw plan voor Europese eenwording voor Het Rijk koopt kernreactor voor onderwijsdoeleinden Twee Indonesische journalisten uit Zürich teruggeroepen Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pei maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. rvrnput <JaK*-tljlM Uitgeefster N.V. v/h Firma P J van <i» Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Franse minister van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag in een parlementscommissie de eerste schermutselingen over de houding van de Franse regering in de Suez-kwestie doorstaan. Hij betoogde tegenover de commissie van buitenlandse zaken van de nationale vergadering, die een week vóór de officiële opening van het parle ment bijeen is gekomen, dat „het overdreven is te spreken van een Frans-Britse diplomatieke nederlaag in de Suez-crisis". Onvoorzich tig praten over een overwinning voor president Nasser zal de Egyptische dictator alleen maar ten voordele zijn, zo voegde Pineau er aan toe. Pineau herinnerde de leden van de commissie er aan, dat de krachtproef tussen het Westen en Nasser nog geenszins voorbii is en dat Franse en Britse strijd krachten nog steeds paraat zijn. Denemarken zal toetreden tot de organisatie van gebruikers van het Suezkanaal. De Folke- ting, het Deense parlement, heeft dinsdag op voorstel van premier Hansen het 'besluit hiertoe geno men. Alleen de zeven communis tische afgevaardigden stemden tegen het voorstel. Op doorreis naar Egypte zijn dinsdag op het Parijse vliegveld Orly vijf Amerikanen aangeko men, die dienst willen nemen als loods voor het Suezkanaal. Zij probeerden de pers en de foto grafen te ontwijken, maar een hunner, Nico Hagens, die al eer der in Cairo is geweest en Ara bisch spreekt, verklaarde ten slotte: „ik heb geen geld nodig en ik ga daar heen omdat ik het "verkies en het mijn plicht acht. Ik zal alles doen wat ik kan, op dat het kanaal kan blijven func tioneren als voorheen." Gregory Hatch, die ook zei dat hij al eerder in Egypte was ge weest, zei dat hij nog geen con tract met de Egyptische maat schappij heeft en ter plaatse in lichtingen wil inwinnen. De regering zal niet aflaten er op te wijzen, dat zij zich nog steeds voorstelt tot actie over te gaan om het kanaal onder daad werkelijk internationaal beheer te plaatsen voor het geval dat de Veiligheidsraad wil uitstellen of door een Russisch veto wordt belemmerd. Herhaalde malen bracht Pineau de Amerikaanse houding in de kwestie ter sprake en hij zei, dat zij die zachtheid hebben getoond, de zaak van de vrede slecht heb ben gediend. Ook zei Pineau dat het Italiaanse besluit om de tol gelden aan Egypte te betalen de vereniging van kanaalgebruikei s van een belangrijk deel van haar inkomsten heeft beroofd. Pineau deelde voorts mede dat de regeringen te Londen en Pa rijs dinsdag intensief de komen de stappen in de Suez-kwest'e hebben voorbereid. 1. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft aangekondigd, dat minister Pineau de volgende week 'n bliksembezoek aan Caracas zal brengen, de hoofdstad van het olierijke Venezuela, op doorreis naar New York waar hij het debat over de Suez-kwestie in de Veilig heidsraad bij zal wonen. In Caracas zal Pineau een onde- houd hebben met alle Fran se ambassadeurs uit latijns- Amerika. 2. De Britse en Franse ambas sadeurs in beide hoofdsteden bespreken de details van hun aandeel in het V. N.-debat van heden. 3. Op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zou volgens gewoonlijk betrouw bare bron de laatste hand worden gelegd aan een me morandum over mogelijke actie in de Suez-kwestie wanneer het debat in de Vei ligheidsraad geëindigd zal zijn, De uiterste geheimhou ding zou over de aard van de voorstellen in dit memoran dum worden betracht Sjanghai is maandag getroffen door een krachtige wervelstorm. In de westelijke en oostelijke voorsteden zijn meer dan zestig mensen om het leven gekomen en 600 gewond. De aangerichte schade is zeer groot. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Pearson, heeft dinsdag verklaard, dat de landen van de NAVO meer en meer gaan beseffen, dat onder linge afhankelijkheid voor hun vooruitgang en veiligheid van even groot belang is als onafhan kelijkheid. Hij zei dit in een ge sprek met een vertegenwoordi ger van het onafhankelijke Fran se blad „Le Monde". Op de vraag of de NAVO spoe dig zal worden gewijzigd in een „werkelijke politieke, sociale, economische en culturele gemeen schap", zoals in het NAVO-ver- drag staat, antwoordde Pearson, dat er, ondanks teleurstellingen, zeker vorderingen gemaakt zul len worden, nu de NAVO-landen IfUn onderlinge afhankèlijkbeid gaan inzien. Pearson is lid van de „commis sie van drie wijzen", die de NAVO-raad heeft ingesteld om te onderzoeken hoe de organisatie uitgebreid kan worden voor sa menwerking op niet-militair ge bied. ..Zelfmoord-commando's" van Algerijnse verzetsstrijders heb ben maandag in Algiers bij blik- semaanvallen drie Fransen ge dood en zes personen gewond. De verzetsstrijders, die in groepjes van drie of vier man opereerden, sloegen bij het aan breken van de dag elf maal toe. Hun aanvallen duurden slechts 35 minuten. Ondanks de voort durende waakzaamheid van 110 Franse patrouilles slaagden de aanvallers er in te ontkomen. In het Algerijnse departement Constantine werd maandag een twintigtal Europeanen gewond toen een granaat ontplofte in een bioscoop. President Elsenhower, de repu- Het besluit van de Indonesische regering om het geschil met Ne derland over West-Irian weder om aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties voor te leggen, is gebaseerd op de reso luties, die verleden jaar in Ban- blikeinse kandidaat voor de a.s. doeng zijn aangenomen door de Amerikaanse presidentsverkie. conferentie van Aziatische en zingen, heeft dinsdag in een ver kiezingstoespraak voor de televi. sie verklaard, dat zijn regering „een goed begin in de goede rich ting heeft gedaan" in haar strijd tegen de „knoeiboel" die het ge. volg zou zijn van de democrati sche agrarische politiek tot 1952. Nooit te voren in vredestijd zijn de vooruitzichten voor de boeren zó gunstig geweest als thans, al dus president Eisenhower. Eisenhower sprak zijn toe. spraak uit te Peoria in de staat Illinois. Hij herinnerde er aan, dat zijn regering het probleem van de landbouwoverschotten krachtig heeft aangepakt door 't invoeren van een politiek gericht op handhaving van het prijspeil. Afrikaanse landen, aldus heeft 't Indonesische ministerie van Voor lichting dinsdag medegedeeld. In een radio-uitzending voor de binnenlandse omroep, zeide de woordvoerder van dit ministerie: „Indonesië hoopt, dat de Azia- tisch-Afrikaanse landen zich standvastig tegen het kolonialis me zullen blijven verzetten en de eis van Indonesië met betrekking tot West-Irian in de algemene vergadering van de Verenigde Naties zullen steunen". Hij herinnerde er aan, dat de latijns-Amerikaanse landen de Indonesische eis in de vorige al gemene vergadering hebben ge steund en sprak de hoop uit, dat EINDE FRAAI NAZOMERWEER De bewolking in de hogere ni- veaux, die dinsdag in de middag vanuit het zuiden over ons land begon te schuiven, was er de aan. duiding van dat vochtige lucht met zuidelijke winden werd aan gevoerd. Dit kon gebeuren door dat het hogedrukgebied dat da genlang boven Oost-Europa lag, over Zuid Rusland in zuidoostelij ke richting van ons verwijderde en een lage drukgebied boven de Golf van Biscaye meer invloed op het weer hier te lande kreeg. Een zwak front dat de schei- dingslijn vormt tussen de droge lucht die dagenlang met zuidoos. telijke winden werd aangevoerd en de vochtigere lucht die ook vandaag over ons land blijft stro men bereikte in de avonduren ons land en zal hedenmorgen het gehele land gepasseerd zijn. Inmiddels ontwikkelde zich bo ven Zuidoost-Frankrijk een sto ring, die vergezeld van regen- en onweersbuien in noordelijke rich ting trekt. Deze storing kan van daag in de loop van de dag het weer ook in ons land van het zui den uit in ongunstige zin gaan beïnvloeden. Enige regen is dan waarschijnlijk, er zal veel bewol king zijn, terwijl het kwik niet zulke hoge waarden meer zal kunnen bereiken, hoewel de aan voer uit zuidelijke richtingen ge handhaafd blijft. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Toenemende regenkans. In de ochtend plaatselijk mist. Vrij veel bewolking met, waar schijnlijk tegen de avond, enige regen, het eerst in het zuiden van het land. Overwegend zwak ke wind uit zuidelijke richtingen. Iets lagere middagtemperaturen. DONDERDAG 27 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 6.20 6.42 Terneuzen 6.55 7.17 Hansweert 7.35 7.57 Walsoorden 7.45 8.07 ZON MAAN op onder op onder Sept. 27 6.36 18.29 23.13 14.34 28 6.38 18.27 15.15 29 6.39 18.24 0^29 15.50 30 6.41 18.22 1.49 16.19 Oct. 1 6.43 18.20 3.10 16.44 2 6.44 18,17 4.32 17.0S 3 6.46 18.15 5.53 17.31 4 6.48 18.13 7.13 17.56 zij dat ook dit jaar zullen doen. Ook wees de woordvoerder op de jongste reizen van president Soekarno naar de Verenigde Sta ten, Canada en West-Europa en zijn huidige reis door Oost-Euro pa. Hij zeide daarbij, dat deze be zoeken in grote mate hebben bij gedragen tot een internationaal begrip voor de aanspraken van Indonesië. Hoewel de Nederlandse rege ring het betrokken gebied open lijk heeft geannexeerd, zonder toestemming en medeweten van Indonesië, heeft de jonge repu bliek vastgehouden aan het be ginsel van vreedzame oplossing van het gebruik van geweld ver meden, aldus de woordvoerder. Commentaar leverend op de berichten dat Nederland zijn mi litaire basis op West-Irian ver sterkt, zeide de woordvoerder: „Dit is helemaal niet verwonder lijk, daar de Nederlanders nooit enige bereidheid hebben getoond om hun kolonie op te geven". Tenslotte deelde de woordvoer der mede, dat de sultan van Ti- dore is geïnstalleerd als gouver neur van de nieuwe provincie West-Irian. Nu al ruzie om West-Irian. Vertegenwoordigers van het „West-Iraanse proclamatie comi té" hebben zich intussen gewend tot de grote regeringspartijen met een krachtig protest tegen de benoeming van de sultan van Tidore, die door de voorzitter van dit comité, Silas Papare. er van wordt beschuldigd een „Ne derlandse marionet te zijn ge weest". Naar reeds werd gemeld heeft het comité reeds gedreigd, zijn 3 vertegenwoordigers uit het par lement terug te trekken, indien de regering in gebreke mocht blijven aandacht te schenken aan zijn protest. Bij verspreide gevechten in het rotsachtige berggebied bij Con stantine zijn 65 verzetsstrijders door Franse troepen doodgescho ten. Bij gevechten in het gebied van Tizi-Ouzou zijn vijf Algerijn se Fransen vermoord of ont voerd. In hetzelfde gebied hebben Franse troepen verscheidene ver zetsstrijders gedood en een grote hoeveelheid oorlogsmateriaal buitgemaakt. In Oran is een Mohammedaan-- se koopman door verzetsstrijders doodgeschoten. Bij Philippeville is zondag de leider van de opstandelingen in het noorden van het departement Constantine, Zighoet Joessef, ge. sneuveld, zo is maandag officiëel bekendgemaakt. In een Algierse straat heeft een opstandeling dinsdagmorgen twee Franse soldaten, die in bur ger gekleed waren, doodgescho ten. Verkiezingen op Trinidad De acht maanden oude nationa. Ie volksbeweging op Trinidad heeft bij de jongste verkiezingen een grote meerderheid behaald. Van de 24 zetels kreeg zij er 13. De nationale volksbeweging be haalde deze overwinning ondanks de tegenstand van de Rooms- Katholieken tegen haar onder wijsbeleid en haar opvattingen over geboortebeperking. De beweging heeft voorts zelf. bestuur voor Trinidad en het bin. nen vijf jaar verkrijgen van de positie van Brits dominion voor een federatie van Britse Caribi sche eilanden op haar program ma staan. Een kwestie als die van het Suez kanaal, waarbij „grote be ginselen en levensbelangen" op het spel staan, kan niet worden afgedaan door haar aan de Vei ligheidsraad of de algemene ver gadering der Vevenigde Naties voor te leggen, zo heeft premier Menzies dinsdagochtend voor het Australische Huis van Afgevaar digden verklaard. Hij zei, dat de kwestie met „spoed en werkelijkheidszin" moet worden behandeld. Voorts weigerde hij te geloven, dat het Westen, als er via de Verenigde Naties niet spoedig een beslis sing wordt bereikt, in de natio nalisatie van de Suez-kanaalmaat- schappij door Egypte moet be rusten. Het beginsel van een interna tionaal verzekerd, niet politiek beheer van het kanaal noemde hij van levensbelang. De zaak op zijn beloop laten zou z.i. neerko men op zelfmoord. „Als de Verenigde Naties, weer eens door Sowjet-actie tot werke loosheid gedoemd, ondoeltreffend blijken te zijn, als zij geen econo mische sancties kunnen opleggen of leiding kunnen geven aan een andere vorm van effectief optre den, dan moeten wij als kanaal gebruikers bereid zijn zelf sanc ties toe te passen", aldus Men zies in zijn rede, die ook via de radio werd uitgezonden. „Wij behoeven niet zo be schroomd te worden, dat het uit spreken van het woord „geweld" al verboden is". Na te hebben verklaard, dat het Britse gemenebest in de twintigste eeuw alleen maar tot het gebruik van geweld is over gegaan als het daartoe was ge dwongen, voegde de Australische premier hieraan toe, dat dit niet betekent, dat het gemenebest hulpeloos staat tegenover een bedreiging van zijn industriële en economische toekomst. „Voorze ker is het onze taak niet louter vijandelijkheden te voorkomen, maar een hechte orde van recht en fatsoen op te bouwen, waarin een „ruitentikkerstaktiek" geen voordeel oplevert". „Wij moeten het gebruik van geweld, als wij dat kunnen, voor komen, maar wij moeten niet bij voorbaat op grond van theore tisch redeneren ons verbinden, geen geweld te gebruiken onge acht de eventuele feiten en om standigheden. Wij zullen steeds streven naar vrede, maar wij zijn niet verplicht dat streven zóóver uit te breiden, dat wij hulpeloos staan tegenover onwettige ac ties, die als wij ze zo maar laten passeren, tenslotte onze kracht kunnen vernietigen en de wereld beroven van de morele en fysieke macht en autoriteit, waarover de vrije volken beschikken en die nog steeds van levensbelang zijn voor de vrije wereld en de men selijke belangen, welke door de vrije wereld worden beschermd", aldus Menzies. Herbert Evatt, de leider van de socialistische oppositie noemde het „stuitend" dat er aan de vooravond van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad ter be spreking van de Suez-kwestie 'n rede is gehouden zoals die van premier Menzies. „Er is nooit een internationaal beheer van het kanaal geweest. De Suez-kanaal- maatschappij is een lichaam van aandeelhouders", zo meende hij. Evatt zei dat Menzies een com pleet programma van economi sche sancties tegen Egypte wil. „De wereld en de Veiligheidsraad zullen het er niet mee eens zijn. Het Australische volk zal dezelf de houding aannemen als het Britse volk, dat in opinie-onder zoeken scherp gekant bleek tegen gebruik van geweld". BRITSE REACTIE. In Britse officiële kringen te Londen heeft de rede van pre gebruikersorganisatie moet zijn, als via de Verenigde Naties geen voorlopige regeling van de Suez- kwestie bereikt kan worden. Ook minister Dulles verklaar de zondag, dat de gebruikers van het Suezkanaal wellicht verdere stappen zullen doen als Egypte hun pogingen bij de Ver enigde Naties om tot een rege ling van de kwestie te komen, zou verwerpen, zo verklaarden zij. In Parijs is Menzies' verkla ring met instemming begroet. Indiase functionarissen ver klaarden in Nieuw Delhi, dat zij verontrust zijn door Menzies' ver klaring. India hoopt dat de par tijen in het Suez-geschil door di plomatieke onderhandelingen na der tot elkaar gebracht kunnen worden. Zij verwachten niet dat de bespreking van de kwestie in de Veiligheidsraad veel zal bij dragen aan het vinden van een regeling van het geschil. 1 De informateur deelt mede, dat —„uw,, uw ww„w i f°rmulerihg van 't regerings- mier Menzies grote voldoening Pr°gram niet langer de vorming gewekt daar het hierin gehuldig-van f®1}. cabinet van brede sa- de standpunt geheel gelijk is aan mistelling in de weg blijkt te het Britse. j suum- I De uit vorige fasen der kabi- AMERIKAANSE REACTIE. nets vorming, resterende kwestie, te weten bezitsvorming, kan wor- De woordvoerder van 't Ame- 1 den geconcretiseerd en getempo- rikaanse ministerie van Buiten- riseerd in deze zin, dat de voor- landse Zaken, White, heeft dins- stellen tot bouwsparen met uit- dag geen commentaar willen le veren op de rede van de Austra lische premier, Menzies. Amerikaanse functionarissen zeiden, dat Menzies slechts in breiding tot andere werknemers spaarfondsen gehandhaafd blij ven, terwijl naar gelang de daar mede in de praktijk opgedane er varingen, onderzocht wordt of krachtige bewoordingen heeft die voorzieningen, gevolgd wor- herhaald wat volgens de meeste I den door andere van soorgelijke functionarissen in Washington j strekking ook voor andere groe- de gedragslijn van de leden der pen. Op het vliegveld nabij Rönne op het Deense eiland Bornholm is gisterochtend een Poolse straaljager van het type Mig ge land. De piloot, een lid van de Poolse luchtmacht, heeft politiek asiel gevraagd. Bij de landing werd een van de vleugels van de straaljager be schadigd. Bornholm ligt tussen Zweden en Polen. De Poolse straaljager is een Mig van het modernste type. De piloot bleek te -beschikken over een kaart, waarop een nieuwe startbaan, waaraan nog gewerkt wordt, al als voltooid stond aan gegeven. De landing op de gras- De regering overweegt met het oog op de financiële moeilijkhe den van de radio-omroep de luis terbijdrage te verhogen. Het is namelijk gebleken, dat het in 1957 en volgende jaren niet meer mogelijk zal zijn de uitgaven ge heel te dekken uit de opbrengst van de luisterbijdrage. Verhoging van deze bijdrage verdient naar de mening der re gering vooralsnog de voorkeur boven het doorbreken van een systeam, dat alle uitgaven van de omroep uit de daartoe bestem de heffing worden betaald. Immers, zo zegt minister Cals in de memorie van toelichting op de begroting van O. K. en W„ het lijkt minder juist om nog ge durende het huidige overgangs- bestel en vooruitlopende op de behandeling van de aanhangige omroepwet een principiële wijzi ging te brengen in de financie ring van de radio-omroep, die on getwijfeld zou prejudiceren op het definitieve radiobestel. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft dinsdagavond een Europese federatie voorge steld als nieuwe vorm van Euro pese eenwording. Dr. Adenauer drong er op aan, dat Groot-Brit- tannië zijn medewerking ver leent. Groot-Brittannië's houding is van zeer grote betekenis voor de toekomst van Europa, zo zei de bondskanselier tot dè vereni ging van Katholieke conferenties te Brussel. Door de toetreding van Groot- Brittannië tot de Westeuropese Unie in 1954 heeft het getoond. dat zijn belangen in overeen stemming zijn met die van de landen op het Europese vasteland. Deze nieuwe federatie, zo be toogde dr. Adenauer, moet niet worden gebaseerd op het be staande plan tot eenwording van Europa. „Het mag niet mank gaan aan de kwaal van onze tijd- perfectionisme. Haar instellingen behoeven niet altijd supra-natio naal van aard te zijn", aldus de bondskanselier, die op het ogen blik een officieel bezoek aan Bel gië brengt. De minister herinnert er aan, dat het tarief van de luisterbij drage sinds 1941 ongewijzigd la gebleven. Dit kon tot nu toe op hetzelfde bedrag worden gehand haafd omdat de toeneming van het aantal luisteraars tot dusver re de verwachting heeft overtrof fen. Nu het peil der uitgaven dit nodig maakt lijkt het niet onre delijk, aldus de minister, deze bij drage op te trekken tot een be drag dat het mogelijk maakt het radiobedrijf ook in de toekomst op verantwoorde wijze te voerer:. Over het bedrag van de verho ging is nog overleg gaande. Bo vendien is er een wettelijke voor ziening voor nodig. De financiële behoeften van de televisie vertonen eveneens een belangrijke stijging, die hoofdza kelijk wordt veroorzaakt door de uitbreiding van het zendernet en het tot stand komen van de straalzenderverbindingen. Daar tegenover kan gerekend worden op een toenemende opbrengst van het kijkgeld. De zendtijd van de N.T.S. zal evenwel in 1957 niet boven twaalf uren per week kunnen worden uitgebreid. „Zonder op een be slissing omtrent de toelating van reclame in de televisie-uitzendin gen vooruit te lopen moge de mi nister er in dit verband op wij zen", aldus de memorie, „dat de invoering van de commerciële te levisie wel een belangrijke ver ruiming van de zendtijd zal kun nen brengen, waaraan voor het Rijk geen kosten verbonden zou den zijn. De toelating van de com merciële televisie zou derhalve kunnen leiden tot een belangrijke beperking van het in de komende jaren te verwachten stijging dei- rijksbijdrage aan de televisie. Intussen is deze materie nog in behandeling bij de radioraad, deert. Bijzondere aandacht heeft ook het internationale aspect van deze kwestie, omdat een beslis sing op dit gebied in het ene land de situatie in de andere landen zal beïnvloeden". Minister Cals heeft in Amerika een kernreactor 'besteld voor on derwijsdoeleinden. Het apparaat, van het type „Swimming pool", kost een miljoen gulden. De bouwkosten van het laboratorium, waar de reactor in zal worden ge plaatst zullen ongeveer ander half miljoen gulden kosten. In oktober 1957 zal de reactor kun nen worden geplaatst. De minister deelt dit mee in zijn memorie van toelichting op baan verliep echter goed. Alleen raakte een vleugel even een ma chine, die bij de aanleg van de startbaan werd gebruikt. Ook een opvarende van een Russische treiler heeft in Dene marken asiel gevraagd. Toen het vaartuig in de Deense wateren voer, was de man overboord ge sprongen en naar een nabijgele gen lichtschip gezwommen. De Poolse piloot heeft ver klaard dat hij tijdens een oefe ning uit het verband van zijn eenneid was ontsnapt. Om bij een eventuele achtervolg ging een grotere snelheid te kun nen ontwikkelen, liet hij de hulp brandstoftanks aan de vleugels vallen. Zijn collega's bemerkten echter niet dat hij een andere richting nam. Twintig minuten later landde hij op Bornholm. Hij schatte de snelheid waar mee hij gevlogen had, op 1100 km per uur. Toen hij boven het vliegveld op Bornholm cirkelde, zag een Deense officier dat het toestel 'n Mig was. Het luchtafweergeschut werd in gereedheid gebracht, maar de bevelvoerende officier gaf opdracht met schieten te wachten, omdat de ervaring hem had geleerd dat hier van een vlucht sprake kon zijn. Nadat hij geland was, sprong de piloot uit het toestel en riep: „Het is mij eindelijk gelukt". Het toestel zal aan Polen wor den teruggegeven. Waarschijnlijk zal het gehaald worden door een Poolse vlieger. De gevluchte piloot zal, even als zijn beide landgenoten die eerder naar Denemarken waren uitgeweken, ongetwijfeld asiel krijgen. Men gelooft, dat hij evenals zijn beide voorgangers naar de Verenigde Staten zal gaan om zich ter beschikking te stellen de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor i v3h de Amerikaanse luchtmacht, het volgende jaar. De correspondent van het ANP in Djakarta heeft van betrouw bare zijde vernomen, dat twee vooraanstaande journalisten, die momenteel in Zürich de bijeen komst van Indonesische en Ne derlandse journalisten bijwonen, van de Indonesische militairen opdracht hebben gekregen naar Indonesië terug te keren. De hoofdredacteur van de so cialistische „Pedoman", Rosihan Anwar, en de hoofdredacteur van het onafhankelijke blad „Indone sia Raya", Mochtar Lu'bis, wer den de vorige week aan de voor die haar diverse aspecten bestu- avond van hun vertrek naar Europa negen uur lang onder vraagd in verband met artikelen in hun bladen, waarin commen taar werd geleverd op de militai. re verordening, waarbij provoca tieve en destructieve berichtge. ving en kritiek op regeringsper sonen werd verboden. „Indone. sia Raya" had geschreven, dat premier Ali Sastroamidjojo „een mislukking" was. De procureur generaal Suprap. to heeft gisteren medegedeeld, dat het parket op de hoogte was van de ondervraging door de mi- liaire ipolitie en voorts dat de maatregelen, die op grond van de militaire verordening werden ge nomen, geen schending zijn van enigerlei bestaande Indonesische

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1