De pot verwijt de ketel Vliegtuig op huizen gevallen Engeland en Frankrijk Frans kabinet steunt Pineau De demonstratie tegen Schmidt HET WEER ENGELAND SPUWT ZIJN GAL OP NASSER UIT WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Aanslag op president Somoza van Nicaragua verzoeken om bijeenkomst van de Veiligheidsraad salons sa bert" MAANDAG 24 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3877 Minister Luns over Londense conferentie Paspoorten voor Amerikaanse loodsen Buitenlandse bezorgdheid over annulering Indonesische schulden aan Nederland onder CYPRUS. Meer schepen om de Kaap Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pei maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ttertebtjnt d&gelttkJ Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Engeland en Frankrijk hebben de voorzitter van de Veiligheids raad der Verenigde Naties ver zocht op 26 september een bijeen komst van de raad over de Suez- kanaal te beleggen, aldus is zon dag bekend gemaakt. In welingeliohte kringen is ver. klaard, dat de vergadering van de Veiligheidsraad op 26 sept. ge. volgd zal worden door een twee de bijeenkomst van ministers der toetrokken landen, waarvoor ook Egypte zou worden uitgeno- „De tweede Suezkanaalconfe. rent ie in Londen kan het beste worden gezien als een overwin ning op punten voor de Westelij ke mogendheden. Ze heeft echter niet gebracht wat (men oorspron kelijk wei van Franse en Engelse zijde in het vooruitzicht had ge steld en had gehoopt, namelijk een technisch goed georganiseer de derde Suezkanaalmaatschappij, die het zou laten aankomen op een „show-down" met de Egypti sche regering". Dit heeft de voor zitter van de Nederlandse delega. tie naar deze conferentie, minis ter Luns, zaterdagochtend op een persconferentie in Londen ver klaard. „Anderzijds heeft echter de conferentie geen grote verdeeld heid gebracht in de Westelijke wereld", aldus zeide mr Luns. „De conferentie is geworden tot een politieke georganiseerde groep van staten, die de tijdens de eerste conferentie getoonde eenheid van opvatting heeft be stendigd".- Minister Luns voegde hieraan toe dat, daargelaten of alle lan den lid zullen worden van het voorgestelde genootschap van ge. bruikers van het Suez-kanaal, de mening van de achttien landen is gebleven, dat de beginselen voor internationaal beheer over het Sluez-kanaal, die op de eerste Lon dense conferentie zijn aanvaard, de beste oplossing blijven vormen. digd. Dit is, zo werd gezegd, de gebruikelijke procedure van de Veiligheidsraad. Men hoopte, dat de tweede (bijeenkomst zeer spoe dig zou worden gehouden. Het Frans-Britse besluit is, naar in genoemde kringen ten. slotte is medegedeeld, genomen in de geest van de oorspronkelij ke verklaring van de achttien lan. den op de eerste Londense Suez- conferenti en betekent geen prijsgeven van het verbond van kanaalgebruikers doormiddel waarvan alle onderhandelingen zouden worden gevoerd. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken hebben Engeland en Frankrijk overleg gepleegd met de Verenigde Staten alvo rens hun stap te doen. De beteke. nis van het voorgestelde verbond van Suezkanaalgebruikers zou door de Brits-Franse stap hoege naamd niet aangetast worden. „Wij menen, dat het een nuttige taak te vervullen zal hebben", al dus de woordvoerder. >Ir Luns over de Brits-Franse stap. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns heeft het voorleggen van de Suez, kanaalkwestie aan de Veilig heidsraad „een noodzakelijke en nuttige daad" genoemd. Hij zei dat het mogelijk is vraagstukken als dit buiten de Verenigde Na ties om op te lossen, maar dat het psychologisch en met het oog op het rechtsbewustzijn van de openbare mening" goed is dat de Verenigde Naties er aan te pas komen. Nederland behoort tot de lan den die voorlegging aan de Ver enigde Naties warm hebben aan bevolen en het is verheugend, al dus mr Luns, dat dit advies zo snel is opgevolgd. Egyptisch commentaar. Een Egyptische functionaris heeft verklaard dat Egypte, als lid van de Verenigde Naties, er niets tegen heeft dat de kanaal kwestie in de Veiligheidsraad wordt besproken. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be. kend gemaakt, dat het besloten heeft zeven Amerikanen, die zich naar Egypte willen begeven om daar als loodsen voor het Suez- kanaal dienst te doen, paspoorten te verstrekken. Perschef White zei, dat in to taal tien loodsen passen hadden aangevraagd, maar dat er over drie van deze aanvragen nog niet was beslist, omdat er hierover zekere twijfel was gerezen. In beginsel zouden echter alle verzoeken van Amerikaanse lood sen voor een paspoort voor Egyp te worden ingewilligd, mits de aanvragen in orde zijn. Goedingelichte kringen hebben aan de correspondent van het A.N.P. te Djakarta medegedeeld, dat de diplomatieke vertegen woordigers van een aantal landen „uiting hebben gegeven aan hun bezorgdheid tegenover de Indo nesische regering" over het be sluit van Indonesië om zijn schul. den aan Nederland niet langer te erkennen. Bedloelde kringen verwezen hierbij naar plaatselijke persbe richten, volgens welke de ambas. sadeurs van Frankrijk en Austra lië, alsmede de gezant van België kort geleden een bezoek zouden hébben gebracht aan het ministe rie van Buitenlandse Zaken om te spreken over het vraagstuk der Indonesische schulden aan Neder land. De zegslieden hebben niet medegedeeld hoeveel landen door middel van hun diplomatieke ver. tegenwoordigers in Djakarta aan hun bezorgdheid over deze schul denverwerping uiting hebben ge. geven, doch zij gaven te kennen dat het er meer dan drie zijn ge weest. De Franse ministerraad heeft de door de minister van Buitenland se Zaken Pineau op de Suezconferentie te Londen aangenomen hou ding onvoorwaardelijk goedgekeurd. De ministerraad heeft de vwl van de regering bevestigd om het beginsel van mtemationaM he- heer van het kanaal, zoals op de eerste Suezconferentie omsehie\eii, tC De^minisferraad' zal niet transigeren over het teginsel van inter nationaal beheer van het kanaal; onder dit mtdrukkehjke \oorbe- houd zal Frankrijk instemmen met de oprichting van de veremginB van p-ehniikers van liet Suezkwuuü. De ministerraad verklaart uitdrukkelijk, dat Frankrijk zich zijn vrijheid van handelen voorbehoudt en zal weigeren mee te werken aan maatregelen, die het strijdig zou achten met zijn essentiële be langen en met de eerder door de „achttien" omschreven doelen. SINDS het uitbreken van het conflict inzake het Suez-kanaal heeft Nasser steeds geklaagd over de oorlogszuchtige bedoelingen van Engeland en over de dreigementen geweld te zullen gebruiken in feite is het zo, dat Engeland enkele wijze voorzorgsmaatregelen heeft getroffen, daar de toestand waarbij alleen Nasser de zeggen schap over het Suez-kanaal heeft, grote risico's met zich mede brengt. Britse zegslieden hebben nadrukkelijk doen uitkomen, dat de Britse regering vóór alles een vreedzame oplossing van net netelige probleem, waarvoor alleen Nasser verantwoordelijk is, wenst. In het communiqué, dat na af loop van de kabinetsvergadering, die onder leiding stond van presi dent Coty, werd uitgegeven, wordt voorts gezegd, dat de Franse regering „het betreurt dat zekere landen zich ten aan zien van de gebruikersorganisa tie hun vrijheid van handelen hebben voorbehouden, hetgeen moeilijk te verenigen Is met de beginselen van solidariteit welke door de achttien landen zijn aan vaard". Het kabinet prijst zich geluk kig met de „absolute handhaving van de Frans-Britse solidariteit, welke opnieuw zal blijken uit het komende bezoek van premier Eden en minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd aan Parijs". De woordvoerder, die de in houd van het communiqué be kend maakte, verklaarde desge vraagd, dat er op de kabinetsver gadering geen sprake van is ge weest, dat het parlement voor het einde van het zomerrecès op 2 oktober bijeen zal worden ge roepen. Op de vraag, of de Franse hou WEINIG VERANDERING. Boven de Baltische staten hield ziéh gedurende het weekeinde 'n hogedrukgebied op dat met een lagedruksysteem ten westen van de Britse eilanden een oostelijk tot zuidoostelijke luchtstroming boven onze streken in stand hield. In deze stroming kwam vrijwel geen bewolking voor. De temperatuur liep dan ook de laat ste dagen overal in het land op tot waarden boven twintig, plaat selijk zelfs tot 25 a 26 graden. Boven de Noordelijke IJszee bevond zich zondag een depressie die in oostelijke richting trok. Een gevolg daarvan zal zijn dat de kern van het genoemde hoge drukgebied langzaam in zuidelij ke richting beweegt. Daardoor komt de wind bij ons iets meer in het zuidoosten te recht. Dit is de enige verandering die in het heersende weertype te verwachten valt. Het blijft der halve zonnig en droog. In de nacht en ochtenduren kunnen plaatselijk mistbanken voorko men. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Nazomer blijft. Zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 25 SEPTEMBER. v.m. n.m. 4.40 4.59 5.15 5.34 5.55 6.14 6.05 6.24 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN op op ondei Sept. 24 6.31 18.36 20.20 11.55 25 6.33 18.34 21.07 12.42 26 6.34 18.31 22.05 13.43 27 6.36 18.29 23.13 14.34 28 6.38 18.27 15.15 29 6.39 18.24 0.29 15.50 30 6.41 18.22 1.49 16.19 IN grote tegenstelling hiermee staat de oorlogszuchtige activi teit van Nasser zelf. Met welk recht durft hij andere naties van bedreigingen met geweld te be schuldigen, zo vraagt 't Foreign Office. Zelfs de minder grote dic tators blijken ongelukkigerwijs de gewoonte te hebben om ande re volken hun eigen politieke misdrijven te verwijten. Hitier, Mussolini, Stalin, zij allen voer den hun bewapening tot het uiterste op en bezetten weerloze gebieden onder het voorwendsel, dat zij hiertoe door verschillende dreigementen van andere zijde gedwongen werden. President Nasser volgt thans precies dezelfde taktiek. Zijn ge hele politieke loopbaan is er één van geweld. Hij kwam aan de macht door generaal Naguib met geweld te verwijderen. En door de employé's van de kanaalmaat schappij met langdurige gevange nisstraffen te bedreigen, voor het geval ze mochten weigeren hun werk onder Egyptisch beheer voort te zetten, wekt hij herinne ringen op aan de grootste heer sers uit de geschiedenis. Door de doorgang door het Suez-kanaal aan Israëlische sche pen te ontzeggen, schendt hij de voorwaarden van de conventie van 1888, die een vrije doorgang voor schepen van alle naties waarborgden. WAARVOOR DIE WAPENS? DAAR komt nog bij dat Nasser het wenselijk oordeelde enor me hoeveelheden wapens aan te kopen van Tsjecho-Slowakije en, zoals pas kort geleden bekend werd, van Rusland zelf. Waar heeft hij deze voor nodig? Waar om zou Nasser de economische toekomst van zijn land op het spel zetten en onderhandelen met naties, die onder een politiek bewind staan, dat een gezworen vijand is van het Mohammedaan se geloof? Wat voert hij in zijn schild Zelfs dictators gebruiken hun wapenen niet alleen om er op militaire parades mee te pron ken, hoewel dit de laatste tijd wel erg vaak in Egypte het ge val is. Welk recht heeft Nasser om kritiek uit te oefenen op En geland, omdat deze de normale militaire voorzorgsmaatregelen treft in een gespannen situatie, als hij zelf al zijn strijdkrachten gemobiliseerd heeft, vrijwilligers heeft opgeroepen voor een nieuw ingestelde nationale garde en het budget van Egypte met een extra 20 miljoen pond sterling heeft be last, alleen voor de defensie? Is dit niet een duidelijk voorbeeld pot van het spreekwoord: „De verwijt de ketel Zelfs is Nasser zó ver gegaan om Britse staatslieden van oor logszuchtige uitlatingen te be schuldigen, maar in een onlangs gehouden speech verklaarde hij zelf, dat Egypte tot de laatste druppel bloed zou vechten. En bij zijn komst in Londen, waar hij 1 !^V^pr"\oen U70 0 rla 11 ov-k-a r>a a Icon f prpn - i Krcimel 1 was on de Suez-kanaalconferen-1 tie te verslaan, verklaarde de licht ontvlambare majoor Saleh Salem tegenover de verslagge vers, dat men het Suez-kanaal zou 'opblazen op last van Nasser, wanneer ook maar één Brits sol daat weer een voet op Egyptisch grondgebied zou zetten. Een gro tere oorlogsgezindheid kan men zich nauwelijks voorstellen Al deze feiten tonen wel duide lijk aan, dat een internationale samenwerking en een internatio naal beheer zeer gewenst zijn en dit, gevoegd bij de nauwgezette inachtneming van de Egyptische belangen door de overige staten, zal hopenlijk tot een meer tege moetkomende houding van de Egyptische regering leiden. Zaterdagmiddag om ongeveer kwart voor twee is een lesstraal- jager van het type „Lockheed 33 afkomstig van de basis Volkel, in het stadsdeel Strijp te Eindhoven neergestort. De piloot, de 24-jarige sergeant vlieger A. de Jong uit Eindhoven is daarbij om het leven gekomen. Een burger, de 48-jarige J- Kort- ooms werd op slag gedood, tér- wijl een tiental personen werden gewond en naar ziekenhuizen in de stad werden vervoerd. Er zijn geen zwaar gewonden bij. Vier huizen zijn volledig uitge brand. enkele andere gedeeltelijk en nog huizen werden zwaar be schadigd. Het toestel kwam zeer laag uit zuid-oostelijke richting op de stad aangevlogen. Het raakte de an tenne van een televisie-toestel op een woning aan de Zeelsterstraat en sloeg een groot stuk van het dak van het huis weg. Pal daar op boorde het zich in de daken van de naastliggende woningen, om daarna uit elkaar te spatten, waarbij de stukken over de ach tertuintjes heen doorschoten te gen een aantal woningen in de Bergen op Zoomstraat, een baan van vuur achter zich latend. Op •slag laaiden van verscheidene kanten de vlammen hoog op. Aan de Zeelsterstraat stond het pand 166, bewoond door de ma chinist J. Beumers volop in vlam men. De bewoner zat in de voor hij plotseling een zware schok voelde en meteen daarop het geluid van een gewel dige ontploffing hoorde. dtkoppvrarf bctaportf cocM mqrfe 16 bfomwnjsfroat 9 («neuzen D voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „langome"-dr. Payot" -„yardley". Hij rende het huis aan de ach terkant uit, waar een deel van het dak was terecht gekomen. Daar zat een kindje van 4 jaar in een teil te baden. Het kind had slechts enkele schrammetjes op gelopen. De naastliggende woningen 162, 164 en 168 waren min of meer beschadigd. Aan de Bergen op Zoomstraat waren de gevolgen erger. De 48- jarige J. Kortooms, die op zijn achterplaats bezig was met het schoonmaken van zijn bromfiets, werd door een stuk van 't vlieg tuig getroffen en was vrijwel op slag dood. Vier huizen, de panden 65, 67, 69 en 71, stonden in brand; de panden 61 en 63 liepen averij op. De piloot was met zijn schiet stoel terecht gekomen achter de woning 73. De woning werd ge deeltelijk vernield. Een stuk van een vleugel sloeg nog een groot gat in het dak van het pand 85. Direct na de ramp kwam van alle kanten hulp opdagen. De Eindhovense brandweer was snel met 6 wagens aanwezig en tast te het vuur, dat ook in tal van schuurtjes achter de woningen woedde, krachtig aan. De blok- ploeg van de bescherming bevol- king kwam in actie. Burgers en militairen van de vliegbasis hiel pen energiek mee om de inven taris der woningen zoveel moge lijk nog te redden. Ambulancewagens van de ge meente van van de vliegbasis reden om de stoffelijke overschot ten der twee doden weg te voe ren en gewonden naar de zieken huizen te brengen. Verscheidene personen hadden een shock ge kregen; andere merendeels min- minder ernstige brandwonden. Het mag achteraf gezien wel haast een wonder heten, dat de ramp niet meer slachtoffers ge- eist heeft in deze dichtbevolkte buurt. Van verscheidene getrof fen huizen waren de bewoners niet thuis, terwijl de meeste kin deren buiten speelden. Op het vliegveld Eindhoven heeft men geen enkel contact met het verongelukte toestel ge had, zodat men ons daaromtrent gericht om de dakloze gezinnen provisorisch onder te brengen. In het binnenziekenhuis te Eindhoven zijn zes gewonden op genomen. Tien anderen konden, na verbonden te zijn, dit zieken huis verlaten. In het diaconessen- ziekenhuis zijn twee gewonde vrouwen, een moeder en een dochter, 'opgenomen. De omgekomen piloot was de 24-jarige sergeant-vlieger A. de Jong. Hij was pas gehuwd en woonde te Eindhoven in de Ber gen op Zoomstraat, een der door de ramp getroffen straten. ding een gevolg was van het tele fonisch onderhoud, dat Pineau vrijdag met premier Mollet heeft gehad, antwoordde, dat dit ge sprek geen verschil had gemaakt daar Pineau van meet af aan op de tweede Suezconferentie een krachtig standpunt had ingeno men. Wat de Frans-Britse solidari teit betreft zei de woordvoerder, dat deze volkomen was ten aan zien van de doelstellingen, zoals die op de eerste Suezconferentie waren omschreven. Na de tweede conferentie kan, zo voegde hij hieraan toe, „het Britse stand punt worden beschouwd als lig gende zeer nabij het Franse standpunt". Later is in kringen, die nauwe betrekkingen met de Franse re gering onderhouden, vernomen, dat een aantal ministers de Brit se regering, in het bijzonder mi nister-president Eden, ervan heb ben beschuldigd plotseling te hebben toegegeven aan de Ame rikaanse minister Dulles door een verwaterde versie van de plannen voor een gebruikersor ganisatie goed te keuren. Men verweet de Britse regering, dat zij minister Pineau alleen heeft laten staan. Ook toonde men zich verbaasd over de bewoordingen van de ra diotoespraak, die de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Lloyd, vrijdagavond heeft gehou den. Volgens de Fransen gaf de minister uiting aan buitenspori ge tevredenheid over het resul taat van de tweede Suezconferen tie. Franse ambtenaren hebben za terdag gezegd te vrezen, dat ile gang van zaken op de conferen tie aanleiding zal geven tot een golf van anti-Britse gevoelens in Frankrijk. Het Franse kabinet komt woensdag weer bijeen, vóórdat de Britse staatslieden in Parijs aankomen. BIJNA 10 JAAR GELEDEN STORTTE OOK 'N VLIEGTUIG OP EEN STAD NEER. Het neerstorten van een straal jager op een dichtbevolkte buurt in Eindhoven brengt onwillekeu rig het vliegtuigongeval, dat nu bijna tien jaar geleden, op 7 ok tober 1946 te Apeldoorn is ge schied, in herinnering. Op die da tum stortte een militaire ééndek ker van het type „Firefly", be stuurd door de sergeant-vlieger M. W. D. Ghristern op de Christe lijke H. B. S. aan de Jachtlaan te Apeldoorn. De piloot maakte met zijn toe stel een zg. „roll" doch verloor zoveel hoogte, dat het vliegtuig met de nok van de gymnastiek zaal in botsing kwam. De benzine stroomde in het lokaal, waar juist les werd gegeven. Er ont stond brand, en dit kostte 24 per. sonen, waaronder 21 leerlingen het leven. Ook dit ongeluk gebeurde on der de tragische omstandigheden, dat de moeder van de piloot er getuige van was. Zij stierf tenge volge van een beroerte. Volgens het Amerikaanse tijd schrift „American Aviation Dai ly" heeft de Glenn L. Martin vliegtuigfabriek een bommen werper voor de tactische lucht macht gebouwd, die tweemaal zo snel is als het geluid. Het toestel, de XB-68, is vervaardigd van roestvrij staal en heeft een actie radius van 3200 tot 4800 km. In Noord-Noorwegen zijn de vorige maand vliegende schotels waargenomen. De 30-jarige Si gurd Gaasland is er in geslaagd een kleurenfilm van overvliegen de schotels te maken, die nu door deskundigen wordt bestudeerd. De scotels zijn door verscheicle- nen functionarissen en journa listen gezien. - Volgens Indiase krantenberich ten is een ambtenaar van het In diase ministerie van Buitenland se Zaken gearresteerd in verband met de verdwijning van zeer ge heime documenten, w.o. briefwis seling tussen premier Nehroe en president Nasser van Egypte. Sommige stukken zouden aan „twee vreemde mogendheden" zijn verkocht. han yofiat men ons oaaivumem De officier van Justitie Jusuf Het is nog niet bekend of de óo™ aak^-an het "aag vliegen'suwondo heeft zaterdag medege. Schmidt om een andere verdedi- van hrt vliegtuig niet kon inlich-1 deeld, dat „overeenstemming" is ger zal vragen. Hq heeft geen Toen de 60-jarige president Anastasio Somoza vrijdagavond op een te zijner ere gegeven re ceptie in de stad Leon in een balzaal het dansen van de andere gasten gadesloeg werden plotse ling drie of vier schoten op hem gelost. De dader was een zekere Rigo- berto Lopez Perez, een staatsbur ger van Nicaragua, die enige da gen tevoren uit San Salvador te Leon was gekomen. De aanwezigen stortten zich op hem en sloegen hem dood. De president werd in de maag streek, in een arm en in een been getroffen. Zijn toestand, die eerst „zwak" werd genoemd, is niet ernstig. Hij is met een helicopter naar een ziekenhuis vervoerd. Zodra president Eisenhower de aanslag op het leven van Somo za vernam heeft hij een groep medici, bestaande uit Amerikaan se legerartsen en particuliere art sen in de kanaalzone opdracht gegeven naar Managua, de hoofd stad van Nicaragua, te vliegen om de gewonde president te hel pen. Volgens de ambassadeur van Nicaragua te Washington vormde de aanslag een onderdeel van een internationaal komplot om zeke re staatshoofden uit de weg te ruimen." De ambassadeur deel de verder mede, dat te Managua de staat van beleg is afgekon digd, hoewel het in de stad „rus tig" is. Generaal Somoza, een bezitter van koffieplantages, is multimil- joenair en staat aan het hootd van de liberale partij. In 1937 werd hij voor het eerst tot presi dent gekozen. Tien jaar later verdreef een groep grootgrond bezitters onder zijn leiding in een revolutie zonder bloedvergieten president Leonardo Arguello er. vervolgens werd Benjamin La cayo Yacasa als voorlopige pre sident geïnstalleerd. Somoza werd toen minister van Oorlog, doch in 1950 werd hij weer voor zes jaar tot president gekozen. In april 1954 mislukte een po ging om president Somoza uit de weg te ruimen. De staat van beleg werd afgekondigd en de voorma lige prsident Emiliano Chamor- ro, de leider van de conservatie ve opposotie, kreeg voor 8 jaar een gedwongen verblijfplaats in het oosten van het land toegewe zen. ten Ooggetuigen verklaarden bereikt tussen zijn parket, de po verdediger nodig om tegen de uit. echter dit de machine schuin litie en enige leiders van de jonge. spraak m hoger beroep te gaan, omlaae kwam aanzetten. Zij kre-j lieden, die maandag na de jong- indien hij dit zou wensen, oen de indruk dat de piloot nog ste zitting in de zaak Schmidt Inmiddels meldde het commu- oepoogd heeft' het toestel op te voor het Landgerechtgebouw heb. nistische dagblad „Harian Ra trekken maar toen de televisie- ben gedemonstreerd. Verschillen- jat dat zondag de jeugd in Ban- antenne'op pand 160 aan de Zeel- de jongelui werden ondervraagd, doeng een massa-bijeenkomst sterstraat raakte waarna 't dra- evenals de politieman, die per hébben gehouden om de doodstraf ma zich voltrok.I ongeluk een van de demonstran- tegen Schmidt te eisen. Op de vliegbasis is de officiers-ten verwondde, toen hij voor j mess gedeeltelijk ontruimd en in- Schmidt bij het verlaten vtan het Studenten spelen eigen ïech- gerechtsgebouw ruimte moest ter teg*en dagblad. maken. I Tweehonderd studenten in Ma- Jusuf Suwondo, dat geschikte jjassar hebben vrijdag een inval maatregelen tegen deze politie- „e(jaan jn de kantoren van het man noodzakelijk worden geacht. pjaatSelijke dagblad „Sulawesi Met betrekking tot het vertrex Bergolak." Zij gooiden de ruiten naar Europa van mevrouw Bou Een speciaal gerechtshof in Ni cosia heeft zaterdag een 18-jari- ge Grieks Cyprische student ver oordeeld tot 10 jaar gevangenis straf. De student was aange klaagd wegens het plegen van 'n bomaanslag in juni te Pahos. Hij ontkende alle schuld. Verzetstrijders op Cyprus heb ben zondag in Larnaca schoten gelost op een Britse soldaat, die met zijn vrouw en dochter aan 't wandelen wais. De soldaat werd ernstig, zijn vrouw licht gewond. Na een staking van twee da gen als uiting van rouw voor de executie van de drie verzetstrij ders, vrijdag jl„ zijn zondag weer nieuwsbladen in de Griekse en Engelse taal op Cyprus uitgeko men. In de buurt van Limassol is zondag een Britse soldaat bij een ontploffing omgekomen, toen men een wijkplaats van de ver zetsbeweging doorzocht. man, de verdedigster van Schmidt, zeide Suwondo: „De tegenwoordigheid van de verde digster is niet langer noodzakelijk in de zaak Sohmidt, als mevrouw Bouman haar taak als volbracht beséhiouwt en de beklaagde het er mee eens Is". Op 15 oktober a.s. zal rechter Roohjarti vonnis wijzen in de zaïalk tegen Schmidt, tegen wie Suwon. do vijftien jaar gevangenisstraf heeft geëist; mevrouw Bouman vroeg vrijspraak. De scheepvaartmaatschappij „Compagnie Havraise Peninsu- laire" heeft vrijdag meegedeeld, dat zij haar schepen voortaan om Kaap de Goede Hoop zal laten varen in plaats van door he Suezkanaal. kapot en vernielden alles wat on der hun bereik kwam, omdat zij niet ingenomen waren met een bericht in dit blad over twee van hun collega's, die het blad van immoraliteit hadden beschuldigd. De aangerichte schade wordt ge schat op 100.000 rupiah. Niet alleen werden eigendom men van dit dagblad beschadigd doch ook enkele persen der „Ma kassaarsche drukkerij," waarir het blad kantoor houdt. De poiitie moest enkele schotei in de lucht lossen, alvorens de studenten konden wprden ver spreid. Ook deden de studenten een in val in de woning van de uitgever Ismail Sikki. Toen zij hem niet thuis troffen, koelden zij hun woede door alles in het huis en in een nabij gelegen restaurant, dat eveneens eigendom is van Sikki. te vernielen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1