Het verdeelde westen weifelt nog Mevrouw Bouman vertrokken uit Indonesië De gebeurtenissen Cyprus op Belgie Suez-conferentie te Londen geëindigd ROND HET SUEZ-KANAAL HOOGWATER Nederlands vlootbezoek aan ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT WAT WIL AMERIKA EIGENLIJK minimum ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3876 NASSER IS er dit jaar in geslaagd de wereld van zijn aanwezigheid te overtuigen. De zgn. nieuwe voorstellen die hij premier Menzies naar Londen medegaf, werden als oude wijn in nieuwe zakken terzijde geschoven en niet eens beantwoord. Slechts de Arabische staten hebben erop gereageerd en natuurlijk tracht het „bemiddelende" India er klanten voor te werven. Opnieuw overleg Zitting wel wat stormachtig DE KABINETSFORMATIE Prins Bernhard naar de Verenigde Staten MEVR. BOUMAN EERST LATER NAAR NEDERLAND. DRIE GRIEKSE CYPRIOTEN TERECHTGESTELD Anti-Britse demonstratie in Bombay Abonnementsprij s VERKLARING VAN MINISTER LUNS. Frankrijk en de Suezkwestie Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pei maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW •/rr*-bt)nt tegelijk» Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Eden en Mollet kwamen te Lon den samen en bereikten overeen, stemming over een nieuw plan, dat aan het 'brein van Foster Dul les schijnt ontsproten. De bedoe ling is, dat de 18 staten van de Londense conferentie een „ge nootschap van verbruikers" vor men, die hun eigen loodsen mede brengen om veilig door het ka naal te varen. Dit zijn dan de be proefde loodsen van de oude ka naalmaatschappij, die de zeven jarige opleiding hebben gevolgd en met de grilligheden van het Suezkanaal volkomen zijn ver. trouwd. AI deze loodsen hebben de dienst aan Egypte opgezegd en Nasser heeft zijn aanvankelijke bedreiging, hun vertrek te belet ten, niet durven uitvoeren. Wèl heeft hij het denkbeeld van het genootschap, waarin hij een staat in de staat ziet, onmiddellijk ver. worpen. Dat klopt met de verkla ring, die Rusland erover heeft ge. gevien aan de drie Westelijken en Nasser stelt zich meer en meer vrijwillig onder Russisch protec toraat. Misschien zal hij te la'at bemerken, dat hierin een aanzien lijk verschil schuilt met Engelse, zij het dan niet geheel onbaat zuchtige vriendschap. De confe rentie, die hij naast die van Lon den voorstelt, heeft 20 toezeggin gen ontvangen, maar met uitzon, dering van Panama komen er geen gebruikers! TE LONDEN is dus een nieuwe conferentie begonnen van de 18 ja stemmers, die 95 van de klandizie van het kanaal verte genwoordigen. Zij zijn er alle maal, maar bij sommigen, de Scandinavische landen vooral, ls de neiging tot meedoen niet groot. Ook over de uitvoering van het plan lopen de meningen uit een en het heette zelfs, dat Ame rika de neiging had eigen gees teskind te verloochenen. De be doeling was, dat een proefcon- vooi van schepen zich in Port Said zou aanmelden met eigen loodsen; zou dit door Egypte wor den geweigerd, d'an kon een kladht bij de Verenigde Naties volgen. Ook Engeland en Frank rijk willen wapengeweld niet zonder reden tot het uiterste vermijden. Toch ziet het er voor Egypte niet zonnig uit. Het sterlingbezit is te Londen geblokkeerd; de re serves der kanaalmij liggen voor 6/7 te Parijs. Als de boycot door. gaat is Eg(ypte voor in- en uitvoer aangewezen op de Arabische sta. ten en weer... op Rusland. En Wat erger is: de boycot van het kanaal is reeds begonnen; de vaart om de Kaap heeft wel (fi nanciële) bezwaren, maar vele maatschappijen achten die te ver kiezen boven de mogelijkheid van stremming in het verkeer door toedoen van de nieuwe loodsen en de willekeur van Egypte. West-Europa is wel voor 50 Engeland voor 75 afhankelijk van de olie uit het Midden-Oosten, doch de Ver. Staten sporen de Amerikaanse en Caraïbische oliemaatschappijen tot intensie ver produ'ktie aan. Amerika wil dan helpen om het verschil tus sen dollar en ponden op te heffen, niet echter zoals aanvankelijk werd gezegd om de grotere kosten van de vaart rond de Kaap te betalen. De staten in het Mid den-Oosten zouden dan in de af zet van olie en dus in hun finan- cië worden getroffen en dit zou Ib.v. bij Arabië, Irak en Perzië de hechte vriendschap voor Nasser kunnen verminderen. Anderzijds worden de vrachten naar de oost duurder, de olie evenzeer, maar wie draagt daarvan de schuld? I\E ZITTING van het Engelse Lagerhuis was wel wat storm, achtig en het oratorisch succes van Labour-leider Gaitskell groot. Maar de conservatieve meerder heid stond vast achter Eden en nam de motie van vertrouwen in de regering met grote meerder, heid aan. Gaitskell heeft achteraf nog dienen te verklaren, dat La bour wel is tegen geweld, maar overigens achter de regering staat. De nieuwe stijl van staats, lieden! De zitting werd met een dag verlengd om Cyprus te bespreken, hetgeen natuurlijk niet veel nieuws opleverde. Wel is in ver band met de Franse troepen op Cyprus een felle persstrijd ont. staan tussen de Franse socialisti. sche pers en de Labourpartijen in Engeland! In Amerika is de verkiezings. strijd goed ontbrand. Stevenson en Kefauver hebben een omvang, rijk program van ongeveer 20.000 mijlen ieder, hoewel beiden reeds 12.000 mijlen achter de rug heb ben. Nixon maakt ook een groot tournee van spreekbeurten, maar Eisenhower beperkt zich tot enke le grote televisie-uitzendingen. Waardoor Gallup, het bekende opinie-onderzoekinstituut nog voorzichtiger is geworden. VAN DER MANDERE (Nadruk verboden) Het kabinet der Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft mr. J A. W. Burger, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, ver zocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot samen stelling van een kabinet. Mr. Burger heeft de opdracht aan vaard. Z. K. H. Prins Bernhard zal eind oktober voor een week naar de Verenigde Staten gaan. Hij zal op 30 oktober in New York tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Kamer van Koop handel spreken over de verant woordelijkheden der westelijke landen tegenover de onderont wikkelde gebieden. Voorts zal hij op uitnodiging van de Ameri kaanse marine een oefentocht van een nieuw vliegkampschip meemaken. De Prins zal zich ook naar New Orleans begeven. NBERGEr Mevrouw Mieke Bouman, de verdedigster in de zaak-Schmidt, is vrijdagmorgen om half zeven plaatselijke tijd op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta aan boord van het 'K. L. M.-lijntoestcl met bestemming Amsterdam ge gaan. De betrokken autoriteiten had den haar vertrek geheim gehou den. Slechts enkele Nederlandse ambassade-functionarissen deden haar uitgeleide. Een aantal rechercheurs hield een oogje in het zeil. Mevrouw Bouman had haar beide Siamese lievelingskatten bij zich. Haar vertrek volgde vier da- Drie ter dood veroordeelde Griekse Cypriotische opstandelin- .gen zijn in de vroege ochtend uren van vrijdag in de gevange nis van Nicosia opgehangen, al dus is van bevoegde zijde verno men. De terechtgestelden zijn de 23- jarige Stelios Mavormatis, de 22- jarige Michael Koetsoftas en de 22-iarige Andreas Pannajides. De eerste schoot in maart van dit jaar op twee leden van de En gelse luchtmacht, de laatste twee doodden in mei van dit jaar een korporaal van de Engelse lucht macht. Te middernacht was een Griek se 'geestelijke naar de dodencel len gebracht, waar hij de veroor deelden de H. Sacramenten der Stervenden toediende. Toe zij naar de galgen werden geleid begonnen de andere ge vangenen een wild tumult. Cy prische autoriteiten en een En gelse arts woonden de terecht stelling bij. De doden zijn daarna binnen de gevangenismuren begraven. Met deze terechtstellingen is het aantal Griekse Cyprioten dat se dert april 1955, toen de E.O.K.A. zijn aktiviteiten begon, werd ge ëxecuteerd, gestegen tot acht. Naar aanleiding van een be zoek van de advocaten van de 3 ter dood veroordeelde Griekse Cyprioten aan gouverneur Har ding is donderdagavond een com muniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de gouverneur de advocaten heeft meegedeeld, dat er geen reden is terug te ko men van zijn bekrachtiging van de doodvonnissen. Drie leden van de veiligheids strijdkrachten op Cyprus zijn donderdagavond licht gewond bij een bomaanslag op Engelse mili taire auto's te Famagusta. De opstandelingen wierpen 3 bom men, die enige schade aan de voertuigen aanrichtten. De Griekse Cyprioten zetten de „rouwstaking", die zij donder dag begonnen waren, voort als eerbestoon aan de drie terecht gestelden. Winkels bleven geslo ten. Er verschenen, afgezien van tweb Turkse bladen, geen kranten, daar de drukkers zich bij de staking aansloten. In Athene worden de Britse, Amerikaanse en Turkse ambas sades en consulaten streng be waakt. De bussen en trams van een Britse maatschappij versche nen als voorzorgsmaatregel niet Op straat. Radio Athene liet als teken van rouw alle programma's van lichte muziek vervallen. De pers en radio deden heftige aanvallen op het Britse, imperialistische kolonialisme" en de terechtstel lingen werden aangeduid als „gerechtelijke moord". De politie te Athene weigerde Cyprioten toestemming te ver lenen tot het neerleggen van een krans bij het monument van de onbekende soldaat ter nagedach tenis van de drie terechtgestel den. Men vreesde, dat hierdoor ongeregeldheden zouden ont staan. Een Atheense politicus bood zijn huis aan voor degenen die de drie Cyprioten zouden wreken door „de beul Harding" te doden. gen na het incident in het Dja- kartaanse gerechtsgebouw waar een woedende menigte haar trachtte te grijpen. De Indonesi sche autoriteiten hadden voor zorgsmaatregelen getroffen om een vlot vertrek te verzekeren. In een onderhoud met de cor respondent van het A.N.P. in Djakarta even vóór haar vertrek, onthulde mevrouw Bouman dat vrienden en Nederlandse func tionarissen haar al maanden ge leden hadden aangeraden om de verdediging op te geven en naar Nederland terug te gaan. Mevrouw Bouman zei thans te vertrekken omdat zij toch niets meer voor haar cliënt kon doen behalve de uitspraak van de rech ter af te wachten, en ook omdat „het nu wel duidelijk is dat mijn veiligheid niet langer gegai-an- deerd wordt". Zij vertelde dat ze tot deze slotsom was gekomen nadat de autoriteiten haar hadden aange raden haar toevlucht te zoeken in de ambassade. „Ik besefde dat als ik nog langer zou blijven, ik slechts de politie en autoriteiten tot last zou zijn". Mevrouw Bouman zei, dat zij slechts minachting had voor de menigte die haar maandag in het gerechtsgebouw had aangevallen. Zij was op het hoofd en de schou der geslagen vóór een Nederland se journalist er in slaagde de aandacht van haar aanvallers af te leiden. Mevrouw Bouman zei, dat de menigte gelei^ werd door de voornaamste getuige a charge Manoppo, die in april ook de de- monstranties tegen de Neder landse advocaat Van Empel had geleid toen deze in Indonesië aankwam. Mevrouw Bouman heeft don derdagochtend nog een bezoek gebracht aan de heer Schmidt, die in de Tjipinanggevangenis vertoefd. Zij zei, dat de heer Schmidt zich kennelijk zorgen maakte over haar veiligheid, na dat hij vernomen had hoe zij in het gerechtsgebouw was aange vallen. Zij heeft de hele ochtend met de heer Schmidt gepraat. Ondanks de 3 jaar die hij reeds in gevangenschap heeft doorge bracht, is zijn geest ongebroken, zo verklaarde zij. Mevrouw Bouman deelde mee, dat zij sedert maandag jl. heeft gewoond in de ambtswoning van de laatste Nederlandse hoge commissaris, graaf Van Bylandt op het voormalige Koningsplein. Haar eigen woning werd door de politie bewaakt ter voorkoming van verdere demonstraties. Op de vraag van de A.N.P.- correspondent, waar zij 't meest naar verlangt in Nederland, ant woordde mevr. Bouman: „Lang en rustig slapen". Naar A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling van mevr. Bou man niet terstond naar Neder land terug te keren. Mr. Bouman, die in Zwolle woonachtig is, is vrijdagochtend zijn echtgenote per vliegtuig tegemoet gereisd. Het echtpaar Bouman is voor nemens ten minste tot na de uit spraak in de zaak-Schmidt met vakantie in het buitenland te blij ven. Ongeveer dertig leden van de Indische socialistische partij heb ben vrijdag voor het gebouw van de plaatsvervangende Britse hoge commissiaris in Bombay betoogd tegen de houding van de Britse regering inzake de Suezkwestie. De betogers, die borden met zich ddoegen waarop stond geschre ven: ,/Er mag geen geweld tegen Egypte gebruikt worden" en „het Suezkanaal behoort aan Egypte" werden door de pplitie verspreid. Een deputatie van vier man overhandigde later aan de plaats, vervangende commissiaris een memorandum, waarin het stand punt van de Indische socialisti sche partij over de Suezkwestie was uiteengezet. De Suezconferentie te Londen ls vrijdagavond geëindigd. De slotvergadering duurde vier uur. De vertegenwoordigers der 18 landen bespraken de documenten die de commissie van deskundi gen over de verdere stappen in zake het Suezgeschil had opge- steld. Een Amerikaanse woordvoer der verklaarde dat er „in veel groter mate overeenstemming is bereikt, dan bij de aanvang der besprekingen, nu drie dagen ge leden, werd verwacht". Hij voegde hieraan toe, dat zich geen „moeilijkheden van het laatste ogenblik" hadden voorge daan. Een Franse woordvoerder heeft vrijdag verklaard, dat de 18 mi nisters, die de tweede Suezconfe rentie te Londen hebben bijge woond, besloten hebben op 30 september of 1 oktober a.s. in de Britse hoofdstad een bijeen komst te houden ter onderteke ning van de documenten,waarin de oprichting van een organisa tie van staten-gebruikers van het Suezkanaal zal worden vastge- legd. En een Britse woordvoerder heeft, in een commentaar op de Suezbesprekingen, verklaard: „Ik ben gemachtigd te verklaren dat de tijd snel naderbij komt. waar op het geschil om het Suez kanaal aan de Verenigde Naties dient te worden voorgelegd". ALGEMENE VERKLARING Na de tweede Suezconferentie is een algemene verklaring uit gegeven, waarvan hieronder de hoofdpunten volgen: 1. het doel der beraadslagin gen was het geschil om het Suez kanaal te bespreken aan de hand van het rapport der vijflanden- commissie en in het kader van andere ontwikkelingen. 2. De 18 landen hebben met leedwezen vastgesteld, dat Egyp te de voorstellen, die het zijn ge daan niet heeft aanvaard, en ook geen tegenvoorstellen heeft inge diend. 3. Zij beschouwen deze na de eerste Suezconferentie te Lon den opgestelde voorstellen nog steeds als een redelijke basis voor een vreedzame oplossing. De 18 regeringen zullen er naar blijven streven deze te bereiken. De voorstellen, die Egypte heeft gedaan voor een uitgebrei dere conferentie ter bespreking ener herziening van de in 1888 te Constantinopel over het Suez kanaal gesloten overeenkomst, zijn onvoldoende uitgewerkt om als een nuttige besprekingsbasis te kunnen dienen. 4. De voorgestelde gebruikers organisatie zal dienen om alle stappen te vergemakkelijken, die kunnen leiden tot een definitieve of voorlopige oplossing, welke de samenwerking tussen de re geringen der betrokken staten, en het gebruik van het Suez kanaal door haar schepen, zal bevorderen. De organisatie zal, zolang geen definitieve oplossing van het Suezkanaalgeschil is gevonden, streven naar samenwerking met de bevoegde Egyptische autori teiten. Zij zal ook met deze auto riteiten spreken over hetgeen gedaan moet worden, indien het scheepvaartverkeer door het kanaal zou verminderen of tot stilstand komen. De gebruikersorganisatie zal binnenkort, nadat de afgevaar digden ter tweede Londense con ferentie hun regeringen hebben geraadpleegd, in werking treden. De ter conferentie vertegen woordigde landen hebben er ken nis van genomen dat de regerin gen van Frankrijk en Groot- Brittannië de Veiligheidsraad omtrent het Suezkanaalgeschil hebben ingelicht en dat de Egyp tische regering hierop heeft ge reageerd met de Raad een nota over hetzelfde onderwerp te zen den. De 18 staten verklaren nadruk kelijk, dat het geschil aan de Verenigde Naties dient te wor den voorgelegd, zodra het er naar uit zou zien dat dit een re geling zou vergemakkelijken. 6. De regeringen der 18 lan den hebben geconstateerd, dat hun samenwerking waardevol en van opbouwende aard is geweest. Zij zullen elkander blijven raad plegen en één lijn bij de behan deling van het Suezkanaalvraag- stuk trekken. 7. De deelnemers aan de twee de Londense Suezconferentie zijn ervan overtuigd, dat het volgen van de in de algemene verkla ring aangegeven koers de aange wezene is om met vreedzame De abonnementsprijs van „De Vrije Zeeuw" zal, met goedkeuring van de minister van Economische Zaken, met ingang van 1 oktober a.s. wor den verhoogd met 3 cent per week. Deze geringe verhoging, die neer komt op slechts Vi cent per num mer, is noodzakelijk geworden doordat de aanvankelijk verwach te daling van de papierprijs tot het peil van 1954 is uitgebleven en bovendien verschillende andere aan merkelijke kostenstijgingen hebben plaats gevonden. DE DIRECTIE. CHINESE VRIJWILLIGERS VOOR EGYPTE? De premier van communistisch- China, Tsjou En-Lai, heeft op een middelen "een oplossing te vin-bijeenkomst van regeringsleiders den, welke in overeenstemming is met de beginselen van gerech tigheid en het internationale recht zoals die in artikel één van het Handvest der Verenigde Na ties zijn neergelegd. Tot nu toe hebben twaalf der achttien te Londen vertegenwoor digde staten de plannen voor in stelling ener gebruikersorganisa tie gesteund. Men verwacht dat nog verscheidene landen zullen volgen. Te Londen wordt van gewoon lijk welingelichte zijde vernomen dat waarschijnlijk geen nieuwe stappen bij de Egyptische rege ring zullen worden gedaan, vóór dat de oprichting der gebruikers organisatie haar beslag heeft ge kregen. „Hoewel de resultaten van de conferentie niet alle even duide lijk zijn en wij gaarne wat meer duidelijkheid zouden hebben ge wenst, kan ik toch zeggen, dat het een nuttige conferentie is ge. weest". Dit zeide vrijdagavond de lei der van de Nederlandse delegatie naar de tweede- Suezconferentie in Londen, minister Luns, toen hij om even over half zeven met de overige leden van de delegatie Lancaster House verliet. „Er is echter in ieder geval een forum gevormd, waarin de eenheid is vastgelegd en waarin de politieke en technische moeilijkheden, die zich wellicht ten aanzien van het verkeer door het kanaal zullen voordoen, kunnen worden bespro ken en eventueel gezamenlijke maatregelen kunnen worden ge nomen", voegde hij hier aan toe. „Het is voorts aan te nemen", al dus mr. Luns, „dat een spoedige voorlegging van de kwestie in enige vorm aan de V. N. te ver wachten is". De voorzitter van de Neder, landse delegatie verklaarde ten slotte nog alvorens in de wach tende auto van de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. Stik ker, te stappen, dat hij op de con. ferentie vrijdagmiddag de alge mene instemming van de Neder landse delegatie met de resulta ten had kunnen verklaren. ZONDAG 23 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 3:26 3.39 Terneuzen 4.01 4.14 Hahsweert 4.41 4.54 Walsoorden 4.51 5.04 MAANDAG 24 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 4.03 4.16 Terneuzen 4.38 4.51 Hansweert 5.18 5.31 Walsoorden 5.28 5.41 ZON MAAN op onder op onder Sept. 24 6.31 18.36 20.20 11.35 25 6.33 18.34 21.07 12.42 26 6.34 18.31 22.05 13.43 27 6.36 18.29 23.13 14.34 Vrijdagmiddag omstreeks 14.00 uur zijn de kruiser „De Ruyter" en de patrouillevaartuigen „Freyer" en „Hadda" van de koninklijke Nederlandse marine te Antwerpen aangekomen voor een driedaags bezoek aan België. Smaldeelcommandant en com mandant van de „De Ruyter" is kapitein-ter-zee G. J. Platerink. Namens de Belgische regering maakte aan de kade zijn opwach ting kolonel Brennet van de ar- tillerieschool te Brasschaat, die vergezeld werd door de bevel hebber van de basis Antwerpen van de Belgische zeemacht, ha vencommandant Grare en de kan. seliers A. E. d'Hollosy en De Jongh van het Nederlandse con sulaat-generaal. Zij werden aan boord van „De Ruyter" door ka pitein ter zee Platerink ontvan gen. Deze bracht daarop een be leefdheidsbezoek aan de Neder landse ambassadeur in België, mr. P. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten. De ambassadeur heeft dit bezoek beantwoord. In de loop van de middag zijn ook de protocolaire bezoeken aan de plaatselijke militaire en bur gerlijke overheden afgelegd. Het eskader, dat in totaal 1000 offi cieren en manschappen aan boord heeft, zal maandagmiddag vertrekken. De vijf geleerden van Russi sche, Zweedse en Noorse natio naliteit, die op een ijsbarrière aan de Westkust van Spitsber gen van de buitenwereld afgeslo ten zijn geweest, zijn vrijdag ge vonden en aan boord genomen van een Russisch vliegtuig. over de Suezkwestie verklaard, dat China een gewapende inter ventie tegen Egypte „nooit zal laten passeren". Verscheidene sprekers die na hem het woord voerden, verklaar den dat zij in geval van oorlog bereid zijn naar Egypte te gaan. Als eerste meldde zich de ruim 60-jarige, stokdove Koeo Mo-Djo, China's „intellectueel No 1". Na hem verklaarden Wei Li-Haung, voormalig onderbevel hebber van de nationalistische landstrijdkrachten, en anderen dat zij in geval van nood bereid zijn Egypte als vrijwilligers te steunen. Het belangrijkste was echter de verklaring van de jeugdleider Hoe Jao-Ping, die zei dat de jeugd van China „zich zeker aan de zij de van de jeugd van de hele we reld zal scharen om de oorlogs makers naar hun graf te zen den". Waarnemers achten het waar schijnlijk, dat deze verklaringen, evenals tijdens de Koreaanse oor log, tot aanmelding van vrijwil ligers in geheel China zullen leiden. Ook Roemeense loodseD naar Egypte. Het Roemeense persbureau meldt, dat de eerste twee Roe meense loodsen naar Egypte zijn vertrokken. Een Egyptische ambtenaar heeft te Cairo medegedeeld, dat de toestand in het Suez kanaal aanmerkelijk verbeterd is en dat voortaan elke dag drie konvooi en door het kanaal zullen varen. Twee in zuidelijke richting en één in noordelijke. De Franse scheepvaartmaat schappij Messageries Maritimes heeft haar aanvankelijk geno men besluit om het passagiers schip „Pierre Loti" om de Kaap te laten varen herroepen. Het schip van de dienst op het Verre- Oosten zal nu toch, zoals gebrui kelijk, door 't Suez kanaal gaan. Bij het zonnige weer van vrij dag steeg het kwik in het zuid oosten van het land tot ongeveer 25 graden. Er kon dus van een zomerse dag worden gesproken. Behalve in Nederland was het ook in Bel gië en Duitsland en het oostelijk deel van Frankrijk fraai weer, als gevolg van de invloed die een bo ven Oost-Europa gelegen hoge- drukgebied daar uitoefende. In het westen van Frankrijk en bo ven de Britse eilanden komen echter gebieden met bewolking en plaatselijk regen voor. Daar bevindt men zich namelijk aan de rand van het invloedsgebied van een uitgebreide en actieve de pressie op het oostelijk deel van de oceaan. Een kleine randsto- ring hiervan veroorzaakte vrij dagavond in Vlissingen onweer. Hoewel de genoemde depressie haar invloed nog langzaam naar het oosten uitbreidt, moet toch worden verwacht, dat de kans op regen vandaag klein blijft. Voöral in het westen van het land zullen er echter meer wol kenvelden zijn, terwijl er in het algemeen iets meer wind zal staan dan gedurende de afgelo pen dagen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Dezelfde temperaturen. Zonnige perioden en overwe gend droog weer. In de ochtend plaatselijk mist. Matige wind voornamelijk tussen zuidoost en oost. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. Bezorgdheid havens. in Italiaanse Een verergering van de crisis rond 't Suez kanaal zal voor Na pels reeds na korte tijd een scha de van tientallen miljoen lires kunnen gaan betekenen. Door een eventuele stopzetting van de aanvoer van vloeibare brandstof fen uit de kanaalzone zou deze haven twee-derde van haar goe derenverkeer verliezen. Ook in Genua maakt men er zich bezorgd over, dat enige En gelse en Nederlandse rederijen haar schepen om Kaap de Goede Hoop laten varen. Gewoonlijk ko men te Genua per maand onge veer 50 buitenlandse schepen aan van lijnen naar Oost-Afrika, het Verre-Oosten en Australië. Als tankschepen het Suez-ka- naal zouden vermijden, zou dit verder ernstige gevolgen kunnen hebben voor de scheepsbouw- en reparatiebedrijven, die zich de laatste jaren op Sicilië ontwik keld hebbën met Palermo ais middelpunt. Bovendien is aard olie één der voornaamste invoer- goederen op Sicilië. Volgens politieke commentators te Parijs zal (te speciale bijeen komst van het Franse kabinet, die vandaag wordt gehouden, een stormachtig verloop hebben. Minister van Buitenlandse Za. ken Pineau zal dan naar verwach ting in de Franse hoofdstad teruj zijn en men ziet de mogelijkheid dat een aantal ministers met af treden zal dreigen, indien de re gering zich naar hun mening ein deloos op sleeptouw laat nemen. In bepaalde politieke kringen te Parijs is men steeds meer van mening, dat de politiek van het Westen in de kwestie van het Suezkanaal geheel wordt be heerst door de wens van de Ame. rikaanse regering, dat er geen ge weld moet worden gebruikt al. thans, zo wordt eraan toegevoegd, niet voor de presidentsverkiezin gen in november.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1