Lu Tweede buez-confarentie te Londen begonnen Brood- en groenteoorlog in f rankrijk Verklaring van Minister de Suez-conferentie ns op Boelg de S anin kwestie over uez- Russisch hefschroefvliegtuig bij Spitsbergen neergestort HET WEER De plannen voor kunstmatige satellieten van de aarde WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3874 Zweden wil weer met Nasser praten van gesprek is de oprichting van een vereniging van ka naalgebruikers. Niet alle achttien deelne mende landen hebben zich n?lnister Lloyd. De Britse rege- menctc tanaen neooen zich nng is altijd van oordeel geweest, tot dusver in positieve zin,dat zij zich in bepaald stadium over het plan tot oprichting ,tot de Veiligheidsraad dient te van een vereniging van ka- wenden- naalgebruikers uitgelaten. In 't bijzonder Pakistan, Spanje en de Scandinavische landen gaven uitdrukking aan hun twijfel over het nieuwe wes telijke plan. Het eerste punt van be spreking is het rapport van de commissie-Menzies over de onderhandelingen met president Nasser over het eerste plan. Zweden: Praten met Nasser. De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Unden. heeft woensdagochtend op de eerste vergadering ge zegd, dat het naar het oor deel van zijn regering raad zaam is weer met Egypte in onderhandeling te treden. AMERIKAANSE LOODSEN WILLEN NAAR EGYPTE Toespraken van andere staatslieden. VEERTIENJARIGE VERSLAAT BANDIET Jongen schoot met een verborgen revolver na dreiging van bandiet BRITSE STAATS BURGERS uit JORDANIË VERTROKKEN Israëlisch protest bij de Veiligheidsraad Jordanië steunt protest van Syrië en Libanon INDONESIË EN DE SUEZKWESTIE SOEKARNO IN OOSTENRIJK ALGERIE RADIOGOLVEN VAN MARS ONTVANGEN maan Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW „",ynt Uitgeefster N V vb Firma P. J. van rte Sande, Terneuzen - 1. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, edere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De tweede Suezconferen-1 Verder zei Lloyd, volgens een tie te Londen, waaraan acht- woordvoerder, dat Groot- a i jBrittannie de zaak op vreedzame tien landen deelnemen, is wijze en in overeenstemming met woensdagochtend geopend, 'de geest en het doel van het hand- Het belangrijkste onderwerp vest der Verenigde Naties wil - - - blijven aanpakken. De eerste conferentie, waaraan 22 landen hebben deelgenomen, was in overeenstemming met ar. tikei 33 van het handvest, aldus In tegenstelling tot de eerste conferentie over de Suez-kwestie, was er woensdagochtend slechts weinig publiek voor het Lancas ter House, waar de besprekingen worden gehouden. De eerste vergadering heeft een uur en tien minuten ge duurd. Het verslag over de be sprekingen met president Nasser werd uitgebracht door de Zweed- fse minister van Buitenlandse Za ken, Unden, die zitting heeft ge had in de commissie-Menzies. Verder werd in deze kringen vernomen, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, een uiteenzetting heeft gegeven van de grondbe ginselen van de voorgestelde ge- bruikersyereniging. De Spaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Artajo, zei woensdagochtend 'een voorstel te hebben ingediend. Hij beschreef de eerste vergadering als „een beetje verward". De vergadering werd geopend door de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Lloyd, die zei, dat in een bepaald stadium de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties zal worden geraad pleegd. De Britse regering kan niet aanvaarden, dat het kanaal in onbeperkte macht komt van Een Britse woordvoerder zei, dat de Perzische en de Spaanse vertegenwoordiger zich achter 't Zweedse standpunt hebben ge schaard de Egyptische regering voort te zetten. De Zweedse minister van Bui tenlandse Zaken, Unden, deelde ■mede dat er zich tijdens de be sprekingen in Cairo tussen de vijf- landencommissie en president Nasser aanwijzingen hebben voor. gedaan, dat Egypte misschien be reid is enige concessies te doen. Hij wees in dit verhand op het Egyptische voorstel een interna, tionale conferentie te houden en de verklaring van Egypte dat er een oplossing van het Suezpro- bleem gevonden kan worden. Daarom aldus Unden acht de Zweedse regering het „raad zaam" verdere onderhandelingen met de Egyptische regering te voeren. Volgens Unden moet getracht worden een inzicht te krijgen in de waarborgen die Egypte be reid is te geven voor de vrije vaart door en de verbreding van het Suezkanaal. Hij was voorts van mening, dat de beste oplossing is de hele kwes. tie voor de Verenigde Naties te brengen. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft woensdag bevestigd, dat tien Amerikaanse loodsen een paspoort voor Egyp te hebben aangevraagd waar zij zich ter beschikking van de Egyptische Suez-kanaalmij wil len stellen. Op het verzoek van de tien Amerikanen was nog geen beslissing genomen. De woordvoerder zei voorts niets te weten omtrent het verblijf van een aantal Amerikaanse loodsen in Egypte. Als thans Amerikaan se loodsen 'zich in Egypte zouden bevinden, zouden zij zich daar heen zonder goedkeuring van de bevoegde Amerikaanse autoritei ten begeven hebben. De woordvoerder verklaarde een en ander naar aanleiding van verklaring van de directeur van de Egyptische maatschappij volgens welke 20 Amerikaanse loodsen geantwoord hebben op de desbetreffende Egyptische oproep. Legerkoks zijn Franse huis vrouwen in verscheidene steden in Midden- en Zuid-West-Frank rijk te hulp gesneld, nadat bak kers aldaar hun winkels hadden gesloten als zet in een „zenuwen oorlog" met de broodprijs als inzet. De legerkoks bakten brood ir, scholen en andere geïmproviseer de bakkerijen, waar de huisvrou wen het konden betrekken. De bakkers willen, dat hun af nemers de kosten dragen van de 15 procent loonsverhoging, die kortgeleden in de Franse bakke rijen van kracht is geworden. In Parijs en in vele andere steden hebben zij hun klanten verzocht als: „welwillende bijdrage" twee frank extra te betalen voor een groot brood. Doch nadat de poli tie in een 500 gevallen proces- verbaai heeft opgemaakt wegens het verkopen van brood tegen hogere prijzen dan de officieel vastgestelde, was een toenemend aantal bakkers bereid de nor male prijs voor hun broden te aanvaarden. Ook groente- en vruchten- handelaren in het geweer. De Parijse huisvrouwen hebben nog andere zorgen dan die betref fende haar broodvoorziening. De groente- en vruchtenhandelaren die er verontwaardigd over zijn dat het Parijse gemeentebestuur heeft vastgesteld welke ver koopstoeslag zij ten hoogste bo ven hun inkoopsprijs op de be kende hallen mogen berekenen, hebben namelijk besloten twee dagen lang niets te kopen of te verkopen. Het gemeentebestuur nam deze maatregelen, nadat uit rapporten van de prijzeninspectie was ge bleken dat er een zeer groot ver schil bestond tussen de inkoops prijzen op de groenteveilingen in de hallen en de verkoopsprijzen in niet ver van de hallen gelegen winkels. De Perzische gedelegeerde, Ali Ardalan, was van mening, dat de volgende stap een poging kan zijn om met Egypte te onderhandelen op basis van enige van de voor stellen, geformuleerd op de eer- ste Londense Suezconferentie. Daarna kon z.i. binnen het ver band van de Verenigde Naties worden opgetreden. Ardalan had eerder verklaard, dat een van de redenen van de redenen van de mislukking der besprekingen tussen de vijf-lan- dencommissie en president Nas ser het feit is geweest, dat deze commissie alleen bevoegd was de voorstellen van de 18 landen uit een te zetten, doch niet meende dat de Egyptische voorstellen voor een conferentie van 45 lan den „een- nauwkeurig onderzoek" verdienen. Hij zei dat er nieuwe onderhandelingen gevoerd moe ten worden om de conventie van 1888 te herzien en verklaarde voorts, „dat de Spaanse delegatie een regering of een man, alduS grote waarde hecht aan punt twee minister Lloyd. van agenda, dat vraagt om een bestudering van het communi qué, door de Egyptische regering het gebied van de schade, veroor zaakt door Egypte's actie op 26 juli (naasting van het kanaal), zich uit. Vele landen zullen grote scha de lijden en harde maatregelen moeien1 nemen als het vertrouwen in «te werking van het kanaal, niet alleen in technische zin op korte termijn, maar ook in de toekomst zowel in technisch als politiek opzicht, niet wordt her stel*. op 9 september j.l. verstrekt. Vol gens Artajo bevat dit communi qué voorstellen die het mogelijk maken de onderhandelingen met In de Zuid-Zweedse provincie Kalmar heerst kinderverlam ming. Tot nu toe zijn 78 lijders hieraan in ziekenhuizen opge nomen. Maarschalk Nikolai Boelganin, de premier van de Sowjet-Unie, heeft in antwoord op vragen ge steld door een vertegenwoordi ger van het Amerikaanse pers bureau „International News Ser vice" verklaard, dat de Sowjet- Unie een bijeenkomst van rege ringsleiders van Egypte, India Frankrijk, Engeland, de Ver. Sta ten en de Sowjet-Unie ter bespre king van het Suez-vraagstuk zou toejuichen, aldus heeft radio- Moskou woensdag meegedeeld. Volgens radio-Moskou verwees Boelganin in dit verband naar het Egyptische voorstel om een conferentie te beleggen, waarop de conventie van 1888 herzien zou moeten worden. Hij zei, dat dit voorstel de weg opent voor een vreedzame regeling van het Suez-geschil en dat de Sowjet- Unie er geen bezwaar tegen heeft dat een overeenkomst die op een dergelijke conferentie ge sloten wordt, ter bekrachtiging aan de Ver. Naties wordt voor gelegd." AMERIKAANSE REACTIE. fte suggestie van premier Boel. ganin van de Sowjet-Unie aan gaande het beleggen van een nieuwe conferentie over de Suez- crisis is woensdag op het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken in Washington koel ontuangen. Qp de vraag of de Ver. Staten bereid zouden zijn aan een der gelijke conferentie deel te nemen, antwoordde een woordvoerder van het ministerie, dat „de lan den die alles hebben gedaan om tot een rechtvaardige en vreed zame oplossing van het Suez- geschil te komen, hun pogingen in die richting juist op de con ferentie die nu in Londen wordt gehouden, voortzetten". ENGELSCHE REACTIE. In heeft Britse regeringskringen men woensdag geweigerd commentaar te geven op de sug gestie van premier Boelganin om een nieuwe conferentie over 'ie Suez-crisis te beleggen. Men verklaarde dat deze sug gestie gedaan is in een vraagge sprek en waarschijnlijk niet offi cieel in overweging zal worden genomen, tenzij ze in een mede deling aan de Britse regering overhandigd wordt. FRANSE Minister Luns heeft woensdag op de tweede Londense conferen tie over het Suezkanaal verklaard van mening te zijn, dat het voor stel van de achttien landen, dat door de commissie van vijf onder voorzitterschap van minister-pre sident Menzies aan kolonel Nas ser is overgebracht, „nog steeds de beste oplossing vormt, die recht doet wedervaren aan de rechtvaardige eisen van alle be trokken partijen, met inbegrip van Egypte". Minister Luns verklaarde voorts dat „hoewel wij ongetwijfeld de voorstellen van minister Dulles nader zullen moeten bestuderen, wij in het algemeen onze instem ming kunnen betuigen met de grondslagen, die daarin zijn ver vat". Over het voorleggen van de kwestie aan de Verenigde Naties zeide hij: „Woensdagochtend is de mening geuit, dat de toestand, die ten aanzien van het Suezka naal is ontstaan, eveneens dient te worden besproken in de Ver enigde Naties. Ik ben het volko men met deze zienswijze eens en ook ben ik van mening, dat op de een of andere wijze de V. N. dienen te worden benaderd. Wij moeten echter zeer nauwkeurig nagaan hoe deze benadering zal geschieden en er naar streven 'n oplossing te vinden voor dit zeer belangrijke aspect van het vraag, stuk, terwijl ook gesproken moet worden en overeenstemming moet worden bereikt over het juiste tijdstip daarvan". Minister Luns begon met zich aan te sluiten bij de woorden van de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, die in zijn openingsrede zeide, dat 't internationale systeem waaron. der het Suezkanaal tot 26 juli van dit jaar wefd beheerd, een even wicht vormde tussen de belangen van de gebruikers van het kanaal enerzijds en de wettige belangen van de regering van Egypte. Ik ben het met u eens, aldus minister Luns, dat de eenzijdige daad varl de Egyptische regering een van de belangrijkste garan ties, neergelegd in de conventie ter bescherming van de belangen van de gebruikers, heeft wegge nomen. Dit is in strijd met de grondslag van de conventie. Mi nister Luns vervolgde: De ernst van de huidige toestand inziende, hadden de achttien landen, die hier bijeen zijn, overeenstemming bereikt over een redelijke en aan vaardbare oplossing, die ongeluk kigerwijze door kolonel Nasser is afgewezen. Niettemin blijf ik er persoonlijk van overtuigd en hoop ik, dat er een algemene instem ming rondom deze tafel zal be staan, dat de voorstellen, die door de commissie van vijf onder lei ding van premier Menzies zijn overgebracht, nog steeds de best mogelijke oplossing vormen', die recht doen varen aan de recht vaardige eisen van alle betrokken partijen, met inbegrip van de Egyptische regering. Ik wens oprecht, dat de eenheid die wij in het verleden hebben getoond ten aanzien van het doel, bereiken van een voorlopige de facto grondslag voor het beheer kan vergemakkelijken, in afwach. ting van een duurzame oplossing van het vraagstuk, waarvoor wij oris zien gesteld. Minister Luns voegde hier nog aan toe, dat het in het leven roe pen van een vereniging van ge bruikers van het kanaal, zoals voorgesteld door minister Dulles, zeker een belangrijk element kan vormen bij het op de juiste wijze benaderen van de Verenigde Na ties. „Man, het was moord", zei een Amerikaanse matroos, die aanwezig was op een dinsdag avond j.l. gehouden danspartij in de Amerikaanse marinebasis te Newport (Rhode Island), waar op onder het dansen van een „rock 'n roll", een vechtpartij uitbrak, waarbij een 12-tal der ongeveer tweeduizend aanwezi gen gewond werd. Er werden negen arrestaties verricht. Bij de gevechten werden bier flessen en stoelen als wapens gebruikt. 93 vrouwen en kinderen van personeel van de Britse lucht macht in Jordanië zijn woensdag ochtend per vliegtuig vertrokken naar Cyprus en Londen. Eerder had de Britse regering Britse staatsburgers in Jordanië aange raden dit land met het oog op de spanning in het Midden-Oosten te verlaten, indien zij geen dringen, de reden hadden er te 'olijven. De Israëlische delegatie bij de V. N. heeft woensdag in een brief aan de Veiligheidsraad ge protesteerd tegen de inbeslag neming van het Israëlische schip „Bat Galim" door de Egyptische autoriteiten. De „BatGalim" werd in september 1954 bij de in gang van het Suezkanaal aange houden en opgebracht. In het Israëlische protest wordt verklaard, dat door de^e daad de conventie van Constantinopel is geschonden en het bewijs is ge leverd, dat de verzekeringen van de Egyptische regering, dat zij de vrijheid van scheepvaart in het kanaal zal eerbiedigen zon-, der enige waarde zijn. Jordanië heeft zich dinsdag of ficieel geplaatst achter het pro test, dat Syrië en Libanon maan dag tegen de aanwezigheid van Franse troepen op Cyprus bij de voorzitter van de Veiligheidsraad hadden ingediend. De Jordaanse instemming was vervat in een schrijven van de permanente gedelegeerde van Jordanië bij de Ver. Naties, Tha- bet Khalidi, aan de voorzitter van de Veiligheidsraad. Een 14-jarige jongen, zoon van onder ons zal blijven bestaan in een Heidelbergse bankdirecteur, onze huidige besprekingen, voeg- heeft een bandiet, die hem en de minister Luns hieraan toe. zijn ouders had ontvoerd, versla- Hij zei voorts, dat niet alleen re- »en- De bandiet was de woning cente gebeurtenissen verdere be- van de bankdirecteur binnenge- sprekingen tussen de achttien drongen en eiste, onder bedrei- landen rechtvaardigen, maar dat ging met een pistool, een som deze tot zelfs nog grotere samen werking en vereniging dwingen met het oog op het dringende ka rakter van het vraagstuk. Indien ik zijn woorden juist opvat, is dit ook het wezen van de voorstellen, die woensdagochtend door minis, ter Dulles zijn ingediend, toen hij de nadruk legde op de noodzaak van voortdurende samenwerking. De voorzitter van de Nederland se delegatie kondigde voorts de instemming aan, die Nederland in het algemeen kan hebben met de grondslagen van deze voorstellen en voegde hier aan toe: In het bij zonder sluit ik mij aan bij de op vatting in punt zes van de ver klaring van minister Dulles, dat - terwijl de leden geen specifieke verplichtingen worden opgelegd de voorgestelde associatie be- vordelijk kan zijn voor een ge meenschappelijke houding en het gelds. Toen de bankdirecteur zei, dat hij geen geld in huis had, dwong de indringer hem, zijn vrouw en zoon in een auto te stappen waarmee zij naar de bank moesten rijden om geld te halen. Onderweg bemerkte de bankdirecteur, die aan het stuur zat, een auto van de Amerikaan se militaire politie. Hij probeer de in die richting te rijden waar op de bandiet dreigde te schieten. De 14-jarige zoon van de ontvoer de trok toen een revolver, die hij onder zijn jas verborgen had ge houden, en schoot op de ontvoer der, die dodelijk gewond werd. REACTIE. „Boelganins denkbeeld is niet nieuw'aldus luidde de react'e van autoriteiten van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken op het voorstel van de Sow- jet-premier voor een nieuwe Suez-conferentie. Zij brachten in herinnering, dat de Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof op de in augustus j.l. te Londen ge houden internationale besprekin een over het Suez-kanaal-v'raag- ^tuk had voorgesteld een 45-lan- denconferentie over dit geschil te doen houden, waarna hij later voorstelde het overleg tot de zes thans in Boelganins brief ge noemde staten te beperken. De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken Arnold Mononutu heeft woens dag verklaard, dat Indonesië hoopt dat de tweede conferentie te Londen over de Suezkwestie tot beslissingen zou komen, die gebruikt zouden- kunnen worden als praktische basis voor verdere onderhandelingen met „alle be trokken partijen". Hij zei voorts, dat het Egypti sche voorstel voor de vestiging van een onderhandelingsorgaan misschien ernstig zou worden be. studeerd bij de pogingen om het vraagstuk op vreedzame wijze tot oplossing te brengen. De oprich ting van een vereniging van ge bruikers van het Suezkanaal zou alleen tot een bevredigende oplos, sing voor de betrokken partijen leiden, indien Egypte als eige naar van het kanaal vrijwillig daarin zou deelnemen, zo zei ge noemde woordvoerder. De Indo nesische regering is van mening, dat alle mogelijkheden om tot 'n reedzame oplossing te komen nog niet zijn gebruikt. President Soekarno van Indo nesië, die thans vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken Abdoelgani, een particu lier bezoek aan Oostenrijk brengt heeft dinsdagavond in het Ween- se operagebouw een opvoering van de opera „Aida" bijgewoond. De voorstelling werd mede bij gewoond door de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Figl, die ir. Soekarno en rqi- nister Abdoelgani na afloop een intiem souper aanbood in een be kend Weens hotel. Tijdens drie dagen geleden be gonnen acties in het westen van het Algerijnse departement Con- stantine hebben regeringsstrijd krachten 34 opstandelingen ge dood, 5 gewond en 55 gevangen genomen. Bij gevechten in het departement Algiers en in het gebied van Colomb-Bechar zijn 24 rebellen om het leven geko men. De regeringstroepen verlo ren twee man. In de buurt van Sassaigne in Algiers wordt een groots opge zette zuiveringsactie uitgevoerd. Tot nu toe zouden de Franse troepen 43 opstandelingen heb ben gedood. Belangrijke wapen- voorraden zijn buitgemaakt. Tijdens een onderzoek naar een communistische verzetsorganisa tie zijn in de gebieden van Or- leansville en Oran een veertigtal arrestaties verricht. Aan d.e westkust van Spitsber gen is woensdagmiddag een Rus sisch hefschroefvliegtuig neerge stort. toen het op het ijs probeer de te landen. Het toestel moest 5 Russische geleerden ophalen, die daar de vorige week door de ijs- berker „Ob" voor het doen van waarnemingen waren afgezet, zo heeft de Noorse commissaris op Spitsbergen woensdagavond be kendgemaakt. Na het ongeluk hebben de Sow- jet-autoriteiten op Frans-Josèph- land een vliegtuig met ski's ais landingsgeste] uitgezonden om de geleerden te redden, doch dit toestel moest als gevolg van het slechte weer onverrichterzake te rugkeren. Het is niet bekend, of de bemanning van 't hefschroef vliegtuig het ongeluk heeft over leefd. Sedert de „Ob", die aan de noordoostkust van Spitsbergen gestationneerd is, de vijf mannen op de ijsbarrière aan de westkust afzette, hebben de Russen ver scheidene malen geprobeerd hen weer op te halen, doch alle pogin gen zijn door het slechte weer mislukt. Geleerden der Amerikaanse marine hebben medegedeeld, dat voor het eerst radiogolven van Mars zijn ontvangen, waaruit blijkt dat de gemiddelde tempe ratuur op de planeet iets beneden het vriespunt van water ligt. De seinen werden op twee hel dere nachten in de week van 9 tot 16 september opgevangen, toen Mars het dichtst bij de aar de was. Zij waren zo zwak, dat ruim vijftig metingen nodig wa ren om vast te stellen dat zij van Mars afkomstig waren. De radioseinen werden ontvan gen op een golflengte van drie centimeter. De Sowjet-Unie is bezig aan een program voor het maken van kunstmatige satellieten van de aarde, aldus heeft de Russische geleerde prof. Bardin dinsdag op de vierde algemene vergadering van de speciale commissie van het internationaal geofysisch jaar te Barcelona meegedeeld. Later zullen bijzonderheden over het Russische programma worden be kendgemaakt. Glimlachend zei prof. Bardin, dat hij meer weet van de Amerikaanse satelliet, die volgend jaar zal worden gelan ceerd, dan van de Russische. Eerder had de Amerikaan dr. Kaplan meegedeeld, dat de Ver enigde Staten in het geofysisch jaar, dat in juli 1957 begint, zes tot twaalf satellieten zullen lan ceren. Het merendeel van deze door mensenhanden gemaakte manen zal nabij Kaap Canaveral aan de oostkust van Florida in de ruimte worden geschoten, aldus dr. Kaplan. Ock in Japan wordt gewerkt aan kunstmatige satellieten. Dit werd medegedeeld door prof. Nagata, die verder zei, dat de Japanse satelliet is gebaseerd op de Amerikaanse, maar niet gelijk aan deze zal zijn. D-TREIN STOPTE VOOR TWEE KINDEREN. Wederom is woensdagmiddag door oplettendheid van personeel van de Nederlandse Spoorwegen een ernstig ongeluk op de spoor- I haan bij Delft voorkomen. Werd enige weken geleden de Berg land-express opgehouden door dat er zich een kleuter op de rails bevond, woensdagmiddag moest de „Etoile du Nord" er stoppen voor twee kinderen, die op de spoorbaan liepen. De blokwacht J. W. Menzij van de spoorwegovergang „Engelse- staat" ruim 100 meter van het station Delft verwijderd, zag de kinderen, de 7-jarige Wim van Langen en zijn 6-jarig broertje Henk, op de spoorbaan lopen op het moment dat de D-trein nr. 144 van Amsterdam naar Parijs te 16.22 het station Delft passeer de. De heer M. rende de spoor baan op en slaagde er in Henk, die op de rails liep, weg te sleu ren op het moment dat vlak bij hen de trein, waarvan de ma chinist, de heer Mulder uit Rot terdam de kinderen ook had op gemerkt, krachtig remmend tot stilstand kwam. Nadat de machinist zich ervan had vergewist, dat de kinderen in veiligheid waren, vervolgde de trein zijn reis. VRIJ WARM Bij het zonnige weer van giste ren steeg het kwik in de middag plaatselijk tot 21 graden. Ook in de meeste plaatsen in andere de len van West-Europa ,was het fraaier weer. In Frankrijk wer den daarbij temperaturen van om streeks 25 graden gemeten. Het huidige weertype wordt veroor zaakt door een hogedrukgëbied waarvan het centrum woensdag boven Polen was gelegen Boven de Oceaan bevindt zich daarente gen ten westen van de Britse eilanden een depressie die ook bo ven Ierland en Schotland wolken velden veroorzaakte. Een storing van kleiner for maat drong van het zuidwesten uit Noorwegen binnen en veroor zaakte daar regen bij maximum temperaturen van omstreeks 11 graden. Het ziet er naar uit dat het ge noemde hogedrukgebied ook van daag zijn invloed op het weer in ons land zal weten te handhaven. Er is daarom droog en vrij zonnio- weer te verwachten maar in hei noorden van het land zal er waar. schijnlijk meer bewolking dan woensdag zijn. De temperaturen zullen dezelfde zijn of iets hoger. medegedeeld door het K.-N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Vrij warm. Over het algemeen zonnig en vrij warm weer. Overwegend ma tige wind uit zuidelijke richtin gen. VRIJDAG 21 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.23 2.31 2.58 3.06 3.38 3.46 3.48 3.56 ZON op Sept. 21 6.26 22 6.28 23 6.29 24 6.31 onder op onder 18.43 18.41 18.38 18.36 18.47 19.12 19.43 20.20 8.01 9.12 10.24 11.35

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1