n BINNENLANDS NIEUWS AMSTLEVEN levensverzekering Liefde in Eindhovense renners halen het vuur te Bayeux Eerste officiële landing op luchthaven Rotterdam Het vergaan van de Amerikaanse ertsboot Pelagia Airborne-herdenking FEEST VAN HET VRIENDSCHAP TUSSEN EINDHOVEN EN BAYEUX Jaarlijks terugkerende ceremonie „De la Flamme DE VAART DOOR HET SUEZKANAAL Loire' begint grote sleepreis ö%l£cOTV- ZWARE STORM EISTE TIENTALLEN MENSENLEVENS Het 7238 ton metende Amerikaanse schip „Pelagia", dat met een lading erts op wegwas van Narvik naar Balti more, is zaterdagmiddag in het Westfjord bij de kust van Noord-Noorwegen in een zware storm vergaan. Aange nomen wordt, dat slechts vijf van de 38 opvarenden de rany?.,ljeh]?en overleefd. GEWAPENDE GROOT MOEDER BLOKKEERT NIEUWE AANGELEGDE VERKEERSWEG MET MOTOR UIT BE BOCHT GEVLOGEN. EISENHOWER STUURT BRIEVEN ROND ALGERIE Gaitskell nog niet gerust De aanval op de Jordaanse politiepost te Gharandal DIEFSTALLEN IN DE AMERIKAANSE MODEWERELD OVERVAL OP BOERENLEENBANK TE EELDE. OM EEN ERFENIS Deel van haar land onteigend zonder haar toesteiriming en krijgt ook geen schadevergoeding VERKIEZINGEN IN ZWEDEN Sociaal-democraten behouden hun overwicht Zondagavond is op de Boulevard d'Eindhoven te Bayeux bij het „Monument du Debarquement" de traditionele ceremonie De la Flamme gehouden, waarbij het vuur wordt ontstoken, dat Eindho vense wielrenners telkenjare weer halen en langs de route, welke in 1944 de geallieerde legers volgden, naar Eindhoven brengen. De renners waren zaterdagmid dag in-Bayeux aangekomen, even als de officiële vertegenwoordi gers van de stad Eindhoven: de wethouders G. van Sporre en H. van Lieshout, de vertegenwoordi ger van de Stichting Bevrijdings herdenking Eindhoven, de heer P. J. Denteneer, en een twintigtal meisjes en jongens van de Eind hovense rollerclub. Zij werden za terdagavond ten stadhuize ont vangen door burgemeester Henri Jeanne, die de heer Denteneer de onderscheiding van Bidder in het Legioen van Eer op de borst speldde. Volgens het Egyptische beheers orgaan passeerden maandag 36 schepen het Suezkanaal. Voor het eerst sinds drie dagen geleden het merendeel van de bui tenlandse loodsen Egypte verliet, zouden er maandag weer drie konvooien varen. Maandagoch tend vroeg vertrok een groep van acht schepen in zuidelijke rich ting, terwijl een konvooi van 24 schepen bij Suez het kanaal in noordelijke richting binnenvoer. Later zou nog een klein konvooi van vier schepen naar het zuiden varen. Een hoge functionaris van het Egyptische beheersorgaan ver klaarde desgevraagd, dat de Rus sische en Zuidslavische loodsen, die dezer dagen in Egypte zijn aangekomen, over een week aan het werk kunnen gaan, als zij dan de noodzakelijke kennis hebben verworven. Hij voegde hier ech ter aan toe, dat het ook langer kan duren, omdat „niet iedereen even snel leert". De grootste Franse scheepvaart maatschappij, de „Menageries Maritimes heeft bekend gemaakt, dat zij begonnen is haar schepen om Kaap de Goede Hoop te laten varen. De zondag was een ware feest dag, die de vriendschapsbanden manifesteerden welke Bayeux en Eindhoven sinds 1946 toen voor het eerst het bevrijdingsvuur werd gehaald verbinden. Des mor gens werden de Eindhovense gas ten in het museum ontvangen door de Hertogin van Normandië. Deze wordt elk jaar gekozen uit een aantal Normandische meis jes die aan hoge morele en intel lectuele eisen moeten voldoen en daarna woonden zij de plechtige Mis in de Oude Kathedraal bij. Bij het „Monument Aux Morts" werd een krans gelegd. Aan het banket, dat het gemeentebestuur de Eindhovense vertegenwoordi gers aanbood, opperde de heer Denteneer de gedachte te komen tot een uitwisseling tussen beide steden van leerlingen van middel bare scholen. Eindhoven, zo zei hij, wil elk jaar een groep jonge lui uit Bayeux een aantal dagen gastvrijheid verlenen. Burge meester Jeanne accepteerde dit aanbod en verzekerde, dat Eind hovense scholieren in Bayeux eveneens gastvrij zullen worden opgenomen. De Eindhovense rol lerclub heeft met -een drietal shows in Bayeux furore gemaakt. Duizenden toeschouwers brachten de meisjes en jongens ovaties voor hun prestaties, al leden deze soms als gevolg van de niet al te beste condities van de vloer, waar- geschaatst moest worden. De Eindhovense renners kwa men des middags in een wegwed strijd over zeventig kilometer uit. Winnaar werd de Franse onaf hankelijke Avenel uit Deauville. De tweede plaats was voor de Eindhovense amateur Piet van de Dungen. Tot laat in de avond heeft Bayeux met de Eindhovense gas ten het feest van het vriendschap gevierd. Maandagochtend om zeven uur zijn de Eindhovense renners voor de terugtocht gestart. Zij brengen de nacht in Mons in België, door, waarna vandaag via Brussel naar Eindhoven wordt gereden. De Nederlandse sleepboot „Loire" van L. Smit en Co's inter nationale sleepdienst te Rotter dam is zaterdag uit Antwerpen vertrokken met op sleeptouw de zandzuiger „Rupel" van de Socie- te General de Draguagè te Ant werpen. De „Loire'111 brengt de „Rupel" naar Bluff in Nieuw-Zee- land, waar een nieuwe oliehaven wordt aangelegd. De reis gaat, als de omstandig heden het toelaten, via de Golf van Biskaje, de Middellandse Zee, het Suezkanaal en de Indische Oceaan, een afstand van circa 13.700 mijl. Aangezien de snelheid van de sleep circa zes knopen is, zal de reis ruim vier maanden du ren. O In de Indiase staat Bihar zijn ongeveer 50.000 mijnwerkers in staking gegaan om eisen voor een hoger loon en een toeslag in de vorm van rijst kracht bij te zetten. coll® e Kom. «en» küken ^WEATHERPROOF De onverwachte landing van te vertegenwoordigen, die van een Deens sportvliegtuig, tien - dagen geleden, daargelaten, is maandagmorgen officieel 't eer ste vliegtuig neergestreken op de luchthaven Rotterdam. Alles was nu gereed om een „Haveland Dove" van „Morton Air Servi ces", de Engelse maatschappij, die 'van Croydon op Rotterdam gaat vliegen, een ontvangst te bereiden, en nadat het toestel enige malen over het veld gevlo gen had, maakte het een goed geslaagde landing. De eerste Rotterdamse grond stewardess, mej. Nan Koning, ving hiermede met haar werk zaamheden aan, zij opende de deur en ir. J- A. C. Tillema, direc teur van gmeentewerken en de wethouder van openbare wer ken. J. Meertens, ontvingen de eerste passagiers. Dit waren de directeur van „Morton Air Ser vices", T. W. Morton, die zelf het toestel bestuurd bleek te hebben en enige andere vertegenwoor digers van de maatschappij. De heer A. Koorders, agent van „Morton" in Nederland kreeg een klein model „Dove" aange boden. Nauwelijks was de ontvangst achter de rug of een tweede toe stel streek neer. Dit bleek de „East Anglian Flying Services" van zaterdag op zondag overleed een van de zes aan koude en uit putting. 's Ochtends wisten de vijf overlevenden een zeil te hij sen. Kort daarop werden zij ont dekt door een Noorse vliegboot, die de Britse treiler naar hen di rigeerde. In Harstad aangekomen moesten twee van de vijf mannen met bevroren lichaamsdelen in 't ziekenhuis worden opgenomen. Met vliegtuigen en schepen worden nog nasporingen gedaan naar eventuele verdere overleven den Southend on Sea op Rotterdam gaat vliegen, evenals „Morton" met passagiers. Voor passagiers en vrachtver voer zal „Air Charter" zorgen die ook Southend—Rotterdam vliegt. Het is de bedoeling, dat deze maatschappij ook koeien zal gaan transporteren, maar daar mee zullen eerst nog enkele proefvluchten gemaakt worden Met enige genodigden „ver trok" ook het eerste toestel weer officieel om een korte vlucht te maken. rif>h*ï In het laatste radiobericht, dat van het schip was ontvangen, was gezegd, dat er dringend hulp no dig was en dat er een sloep was gestreken ter inspectering van op gelopen schade. Doordat dit be richt tengevolge van atmosferi sche storingen verminkt werd op gevangen, werd het reddingswerk urenlang geconcentreerd op een gebied, dat verscheidene mijlen van de werkelijke plaats van het ongeluk lag. Zondagochtend werd eindelijk bij de Lofoten een sloep ontdekt met zes opvarenden van de „Pe lagia", van wie er inmiddels één aan koude en ontberingen was bezweken. De overlevenden, die door de Britse treiler „Northern Duke" in de Noorse havenplaats Harstad aan land werden ge bracht, deelden mee, dat tijdens een hevige storm door een gewel dige golf de luiken en een gedeel te van de brug van de ertsboot waren vernield. Het vaartuig be gon direct water te maken en drie van de vier reddingboten werden door de golven verbrijzeld. Hierop had de gezagvoerder, John Ma- tandos uit Baltimore de beman ning opdracht gegeven in de laat ste sloep te gaan. Met zes man nen er in werd deze boot gestre ken, doch toen waren de touwen gebroken, waardoor de sloep snel afdreef met achterlating van 32 mannen op het zinkende schip. De inzittenden van de reddingboot hadden de „Pelagia" langzaam zien zinken. De sloep liep zelf ook een lek op, doch zij kon drijvende worden gehouden. In de loop van de nacht ZEILJACHT VAN MARINE JACHTCLUB BEOOSTEN TEXEL GESTRAND De motorreddingboot „Prins Hendrik" en de motorredding boot „Christiaan Huygens", bei de van de Kon. N. en Z. Hollandse Reddingmaatschappij, gestatio neerd te Den Helder, zijn in de nacht van zondag op maandag uitgevaren naar het Vogelzand, een ondiepte beoosten Texel, waar het zeiljacht „Fram" van de ma rine jachtclub met drie dames en drie heren aan boord tijdens laag water was vastgelopen. Aangezien het kieljacht scheef was gevallen, zijn de opvarenden met vletten van de „Prins Hen drik" van boord gehaald. Drie da mes en een heer zijn in die nacht door de „Christiaan Huygens" naar Oudeschild gebracht. De twee andere heren zijn :aan boord van de „Prins Hendrik" geble ven. Bij hoog water is het jacht om drie uur in de nacht van zon dag op maandag door de motor- reddingvlet vlot gebracht. Dit was de eerste maal, dat de nieu we motorreddingvlet „Christiaan Huygens" dienst deed. In een sloot aan de Kromme Zandweg te Rotterdam is zondag het levenloze lichaam van de 19- jarige sjouwer J. Olthuis uit de Tweebosstraat te Rotterdam ge vonden. In zijn nabijheid lag een motorrijwiel. Men neemt daar om aan, dat de jongeman op zijn motor uit de bocht gevlogen is en in de sloot werd geslingerd. RIJK GEEFT SMARTEGELD AAN KLEUTER. Het rijk heeft een smartegeld van 10.000 toegekend aan de thans vijfjarige dochter van de familie Saarloos te Apeldoorn. Toen het kind vorig jaar sep tember amper enige weken op de kleuterschool van de rijksleer school ,te Apeldoorn was, gooide een andere kleuter een ruit in. Enige glasscherven kwamen hier bij in één der ogen van het doch tertje van de familie S. Hoewel I Des avonds werd op dezelfde air-.pnt cnoz-iaiictpn weg de 68-jacige G. Brouwer te direct specialisten te Apeldoorn en later te Utrecht werden ge consulteerd slaagde men er niet in het oog van de kleine te red den. Het thans toegekende smar tegeld ad. 10.000 zal het meisje worden uitbetaald zodra zij 21 jaar wordt. Het zal worden bijge schreven op een spaarbankboek je, zodat het bedrag in de loop der jaren zal aangroeien door rente. Het rijk vergoedde ook de rekeningen van specialisten en ziekenhuizen, evenals het bedrag dat door de ouders van het kind werd uitgegeven voor een pro these. MEISJE IN WASKETEL VERDRONKEN. Maandagmorgen om half tien is het anderhalf jarige dochtertje van de heer G. H„ wonende in de Kerkstraat te Bunschoten, vlak bij de ouderlijke woning, in een onbewaakt ogenblik in een was ketel met water geraakt en ver dronken. Toen de moeder haar dochtertje vond waren de levens geesten reeds geweken. Nog en kele uren heeft men kunstmatige ademhaling toegepast, echter zon der resultaat. DODEN OP WEG MEPPEL ASSEN Zondagmiddag wilde de 75-ja- rlge mevrouw J. WaningeHut te Ruinen de grote verkeersweg Meppel—Assen oversteken, juist toen een auto naderde. De vrouw weifelde even en de bestuurder van de auto kon, ondanks vlug remmen, niet voorkomen dat ze werd gegrepen. De vrouw werd zodanig gewond dat zij ter plaat se overleed. De auto botste tegen een boom op, waardoor een der inzittenden een hersenschudding kreeg. President Eisenhower heeft za terdag door bemiddeling van het nationale comité van de repu blikeinse partij uit Washington brieven gezonden aan miljoenen Amerikaanse mannen en vrou wen met het verzoek een republi keins congres te kiezen. In de brief, die begint met de woorden „Waarde medeburger tes)" wordt aan hun die „gelo ven" in het republikeinse bewind gevraagd „agressieve" steun te verlenen aan de republikeinse kandidaten voor het Huis van Af gevaardigden en Senaat. De brief van de president zal in miljoenen exemplaren vermenig vuldigd en over het gehele gebied der Verenigde Staten verspreid worden. Ruim. 180 Algerijnse opstande lingen zijn gedood en ongeveer 150 gevangengenomen bij botsin gen met Franse troepen in 't af gelopen weekeinde, aldus is maandagochtend te Algiers ver- nomen. In 24 uur tijds zijn 9 Franse soldaten gesneuveld en 5 gewond; ongeveer 10 worden vermist. Een handgranaat, die te Bab el Oued in een restaurant werd gegooid, heeft zondagnacht de dood veroorzaakt van een Franse politieman. Tien Europeanen raakten gewond. Een andere po litieman wist de dader te achter halen en neer te schieten. Bij een soortgelijke aanslag el ders werden twee personen zwaar gewond en twee vermoedelijke da ders gedood. Op verscheidene plaatsen ontdekten Franse veilig heidstroepen wapendepots van de opstandelingen. Hugh Gaitskell. de leider van de La.our-oppositie in het Britse Lagerhuis, heeft in een schrijven aan de „Times" verklaard, dat de door premier Eden bij het debat in het Lagerhuis over de kwestie van het Suez-kanaal gegeven ant woorden twijfel hebben laten be staan over de bedoeling van de Britse regering wat betreft een eventuele toevlucht tot geweld in genoemde kwestie. Eden had verklaard dat het ge schil aan de Veiligheidsraad zou worden voorgelegd, behalve in noodgeval. Gaitskell schrijft te hopen, dat Eden een gelegenheid zal vinden tot nadere opheldering nu de zit ting van het Lagerhuis is ver daagd. Waarnemers der Verenigde Na ties hebben zaterdag meegedeeld, dat bij de Israëlisch aanval op 'n Jordaanse politiepost te Gharan dal, ongeveer halfweg de Dode Zee en Elath, tien Jordaniërs zijn gedood en vier gewond. Onder de doden waren twee burgers. De politiepost en 'n lege school in de nabijheid waren bij de aan val die donderdagnacht werd uit gevoerd, vernietigd. Twee diefstallen, waarvan de waarde in totaal meer dan zeven ton bedraagt, hebben de Ameri kaanse „haute couture" in op schudding gebracht. Van het vliegveld bij Kansas City (Missouri) verdween woens dag de herfstcollectie van de Amerikaanse mode-ontwerpster Pauline Trigere en. te New York werd het modehuis Branell vier modellen van Christian Dior ont stolen, nadat ze de douane waren gepasseerd. Men vermoedt, dat er een ben de „modedieven" achter zit, die copieën van de jurken zullen pro beren te verkopen aan fabrikan ten van confectiekleding of an deren. Rechercheurs der F.B.I. stellen een onderzoek in. Ruinerwold door een auto aange reden en op slag gedood. Het slachtoffer wilde per bromfiets de weg oversteken. MOTORRIJDER REED VOETGANGER AAN. Op de rijksstraatweg ter hoog te van de Deil te Wassenaar is de 49-jarige fabrieksarbeider A. van T. uit Rotterdam, die met enkele andere voetgangers de rij weg overstak, aangereden door een motor en op slag gedood. De motorrijder, de 56-jarige K. B. uit Rotterdam, naderde met matige snelheid, week uit voor twee van de voetgangers, maar kon een aanrijding met Van T. niet meer voorkomen. B. liep een hersenschudding op en zijn 54- jarige echtgenote, die op de duo zat, kreeg verwondingen aan het gezicht. Beiden moesten worden overgebracht naar het acade misch ziekenhuis te Leiden. Gistermiddag had een overval plaats op de Boerenleenbank te Eelde. De overval is geschied door een omstreeks 40-jarige man met bruine hoed, gekleed in een bruin pak en een beige regenjas. Hij droeg een zonnebril. De man eis te van de kassier, de heer A. Hart- lief de geldtas en dreigde te zul len schieten. De kassier weiger de, deed enkele stappen achteruit en zocht dekking achter de deur ■wan de brandkast. Op dat mo ment drukte de 22-jarige assisten te mej. W. Boerma de alarmschel in. De indringer loste, vermoedelijk met een stengun, enkele schoten maar die raakten niemand. Hij ging aan de haal. Buitenwerd hij achtervolgd door verscheidene buurtbewoners, maar hij hield ze op een afstand door nog enkele schoten te lossen. Hij sprong in een grijze auto (een Peugeot) die aan de Duïnerlaan stond en ver dween in de richting Groningen. Later op de middag vergezelden de kassier en zijn assistente de rijkspolitie naar Leeuwarden, waar inmiddels een aanhouding was verricht. Het vorige jaar is op de Boeren leenbank te Eelde ook een over val gepleegd, die echter ook niet slaagde. Bij confrontatie van de kassier en zijn assistente met de in Leeu warden aangehoudene is gebleken dat deze man niet de gezochte is. 0 Tengevolge van een staking van het personeel van de lichters is het werk in de haven van Co lombo tot stilstand gekomen. De jonge Amerikaan Euen F. Suter jr is teruggekomen van de ^morele en politieke bezwaren, die hij vorig jaar had tegen aan vaarding van de nalatenschap van zijn vader, die 350.000 dollar be droeg. In mei 1955, hij was toen nog student, verzocht Suter jr een ge rechtshof te bepalen, dat hij niet verplicht was de nalatenschap van zijn vader te aanvaarden. Hij is nu van mening veranderd, maar nu moet eerst de uitspraak van het gerechtshof weer ingetrokken worden. Inmiddels is de erfenis door rente tot 400.000 dollar aan gegroeid. Op een pas voor het verkeer opengestelde verkeersweg in de Amerikaanse staat Massachu setts heeft in het afgelopen week- end een 72-jarige grootmoeder, gewapend met een geweer en bij gestaan door familieleden, post gevat om elk verkeer op de weg te verhinderen. Deze strijdvaar dige vrouw, mevrouw Kornelia Zarinczny, kan het namelijk hele maal niet verkroppen, dat een deel van haar land is onteigend voor de aanleg van de weg. Het was zonder haar toestemming ge beurd en bovendien had zij geen schadevergoeding ontvangen, ZeDe politie is er tot dusver niet in geslaagd de verongelijkte grootmoeder ertoe te brengen de weg met haar familieleden drie dochters, twee zoons en twee kleinkinderen weer ter be schikking van het verkeer te stel- len. Toen de politie met arresta tie dreigde, zei mevrouw Zaricz- ny, dat, indien men haar en haar familieleden zou meenemen, zij haar zes andere kinderen, 29 an dere kleinkinderen en vijf achter kleinkinderen zou oproepen om de blokkade over te nemen. Helemaal doof voor de woorden van de politie was grootmoeder niet. Eerst had de militante fa milie namelijk ook nog een boom geveld en deze over de weg ge legd. De politie waarschuwde haar ervoor, dat zij mischien ver antwoordelijk zou worden gesteld voor eventuele ongelukken. Voor dit argument bezweek de groot moeder en de boom kwam aan de kant, maar zo zei zij, maandag ochtend bij het aanbreken van de dag gaat de stam weer over de weg. En het verkeer moet over een afstand van 200 meter gebruik maken van een oud weggetje, dat evenwijdig aan de nieuwe ver keersweg loopt. De luchtlanding van de held haftige airbomedivisie precies twaalf jaar geleden, is maandag weer herdacht op het airbome- kerkhof te Oosterbeek. Honderden belangstellenden, bij wie 260 Engelse pelgrims, waren bijeengekomen om getuige te zijn van deze plechtigheid. Ten intentie van de gesneuvel den werd om negen uur een ge zongen mis opgedragen met toe spraken in het Nederlands, het Engels en in het Pools, waarna de absoute werd gegeven bij het graf van de Engelse aalmoezenier father Benson. Hierna weerklonk „The last post", begeleid door de muziek van de klagende Schotse doedelzak. Om elf uur werd de Anglicaan se herdenkingsdienst gehouden. Gezamenlijk zong en bad men in zijn eigen taal. De Oosterbeekse en Inez was negen en twintig, het vaalgrauwe gezicht van lnez Rinnen een iaar zou ze dertig en van haar vreemd flikkerena zijn. Wat 'n verschrikkelijke ge- ogen--Moet ik juffrouw Came j - - z.~~ms roepen... 01 de aoKtei.-- „Schei uit, idioot!" was het vin door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: HERMAN ANTONSEN 15) (Nadruk verboden) Gwynne maakte het voorne men dubbel geduldig te zijn met de grillen en eisen van haar te leurgestelde nichtje. Dergelijke onaardigheden kon je gemakke lijk over het hoofd zien als je zelf zo gelukkig was. Ze nam het Inez zelfs niet kwalijk meer, dat ze haar zo'n lange, saaie avond in haar hut had bezorgd, al had ze met heel haar wezen zo ver langd om bij de man, die ze aan bad, aan dek te zijn... In de hut naast die van Gwyn ne lag Inez ook wakker met ge balde vuisten en opeengeklemde tanden om de kreten van woede te onderdrukken, die ze anders zeker uitgestoten zou hebben. Ze had Gwynne in Robin's armen ge zien. Ze was er getuige van ge weest, dat hij haar gekust had. Hoe durfde dat brutale nest zich tussen haar en de man, met wie ze voornemens was, te trouwen, te stellen? Zo'n ombetekend, rood harig schepsel zonder enige char me, die genadebrood van haar vader at, hoe kon die het wagen samen met Robin in de vroege morgen een tochtje door een vreemde stad te gaan maken? Hem te verleiden Hem in te pal men! Hem zóver te brengen! Slechts met de uiterste inspan ning van haar wilskracht was Inez erin geslaagd, zich die avond in bedwang te houden. Het zou de zaak misschien alleen maar ver haasten, als ze dat meisje liet be merken, dat ze er meer van ge zien had. En haar ook maar een ogenblik uit het oog verliezen zou noodlottig kunneil worden. Robin was natuurlijk door het dolle heen en in zo'n geestestoestand deed 'n man onverantwoordelijke din gen. Liet hij zich onontwarbaar verstrikken. Hoe ver zouden ze al gegaan zijn? Robin was die middag zicht baar ongedurig geweest. Hij had tegen verlenging van hun uitstap je voortdurend bezwaren ge maakt en zich niet de minste moeite gegeven om gedienstig te zijn. En ze moest toegeven, dat Gwynne er in dat groene jurkje allersnoezigst had uitgezien. Dat meisje bezat het onweer staanbare voorrecht van jong te zijn Ze was nog pas negentien dachte! Inez was opgestaan en soms roePen het had al haar licht aangedraaid, om "Schei aat me praten, zichzelf in de spiegel te bekijken, mge antwoord. „Laat me v koninklijke harmonie begeleide de zang. De predikatie werd ge houden door reverend Rawell, naar aanleiding van Psalm 139. Secondanten waren ds. Ph. W. Bergcotte en ds. A. van Egmond. 1500 schoolkinderen uit Ooster beek en Wolfheze legden, allen tegelijk bloemen op alle graven. Het Onze Vader volgde, waarna The last post" en „Reveille". Kransen werden gelegd namens H.M. de Koningin door generaal C. F. Pahud de Mortanges, na mens de Britse regering door de ambassadeur, sir Paul Mason, na mens de Poolse regering door sergeant-majoor Kormicki, na mens de Britse troepen in Duits land door luitenant-generaal sir Richard N. Gale en namens het Glider Pilot Regiment door luite nant-kolonel Murray. Verder werden er kransen ge legd namens de gemeentebestu ren van Renkum, Arnhem en He- teren, het Nederlands oorlogsgra- vencomité, het Britse legioen, vele Engelse en Poolse bloedver wanten en partikulieren. Met het strooien van as van herdenkingskrulsjes afkomstig van het ereveld in Westminster, werd deze plechtigheid besloten. Met schrik zag ze "de rimpels on- Tïe der haar ogen, om haar neus en la hierheen komt... nog mond, tekenen van vroegoud dade j Zeg te giuic En worden tengevolge van te grote veei belang is. En tnpcppfliikheid voor zichzelf en het^heel ^^g ron. Geef haar deze kaarten en toegeeflijkheid voor van overgeprikkeldheid. Ik zie er naast haar oud uit, mompelde ze nijdig, „maar ze krijgt hem niet! Hij is van mij. Dat heb ik besloten, toen ik hem voor de eerste keer zag en ik zal niets ontzien, om het tussen die twee uit te maken!" Woedend sloeg ze haar handen ineen. Zo bleef ze een vol uur voor haar kaptafel zitten om haar plannen te beramen. Einde lijk draaide ze het licht uit. „Ik heb gelukkig Margaret aan mijn zij staan," mompelde ze bij het weer in bed stappen. „Mor genochtend moet ik allereerst met haar praten. We zullen er samen wel wat op vinden, om er een eind aan te maken. Met vader praten geeft geen snars. Hij is dol cp die meid en beschouwt het natuurlijk als een verrukkelijk ponge liefde. Ik zou mijn tong wel kunnen afbijten als ik eraan denk, dat ik hen zelf bij elkaar gebracht heb!" Hoewel ze die nacht niet gesla pen had, was Inez de volgende morgen vroeger op dan alle ande ren. Rachel werd wakker van aan houdend schelden en haastte zich naar haar toe. „U bent ziek, juffrouw Inez, vroeg ze angstig bij het zien van mijn adressenboekje". Ze over handigde haar kamenier een sta peltje prentkaarten door haar in Panama gekocht. „Zeg, dat ik graag zou zien, dat ze aan ieder een, wiens adres ze in dat boekje vindt, een kaart stuurt en dat ze dit dadelijk doet nog voordat ze haar hut verlaat. Ze krijgt haar ontbijt daar wel gebracht." Margaret Maitland gaf gevolg aan de oproep en verscheen in een ochtendjapon met een sleep. Ze keek nog slaperig en verwon derd uit haar ogen maar haar loomheid verdween op slag, toen ze naar het verhaal van Inez luis terde. Robin was voor de kinder loze vrouw zoveel als haar eigen zoon. Ze had hem van jong sat opgevoed en hoopte, dat hij een schitterend huwelijk zou doen in de hoogste kringen. In geen ge val zou ze stilzwijgend toelaten, dat, hij zichzelf en zijn fortuin vergooide aan een onbekend, doodarm verpleegstertje. Haar blauwe ogen werden staalhard en haar dunne lippen trokken strak ibij het verhaal van Inez over wat ze in de salon gezien had. (Wordt vervolgd.) De sociaal-democratische rege ringspartij heeft zondag bij de parlementsverkiezingen in Zwe den haar overwicht behouden. Zonder onderbreking zijn de so ciaal-democraten nu reeds een kwart eeuw aan het bewind. De einduitslag luidt: Sociaal democraten 1.697.746 stemmen (45.1 waarmee zij 108 zetels krijgen (tot nu toe 110 zetels); agrarische partij 362.850 stemmen (9.6 B/o) zijnde 20 zetels (voorheen 26); liberalen 891.390 stemmen (23.7 zijnde 58 zetels (voor heen ook 58); conservatieven 617.521 stemmen (16.4 v/o) zijnde 39 zetels (voorheen 31) en de communisten 192.072 (5.1 zijn de 6 zetels (voorheen 5). Bij de verkiezingen van zondag is het aantal zetels met één ver meerderd. Ondanks haar verlies van 8 zetels heeft de regerings coalitie van de sociaal-democra tische en agrarische partij welke coalitie uit 1951 stamt met haar 128 zetels nog steeds een meerderheid in de Zweedse Tweede Kamer, indien althans de coalitie stand houdt.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2