Woedende menigte belegerde Mevr. Bouwman De buisleiding naar het Ruhrgebied Nasser over het nieuwe westelijke plan De rassendiscrimatie indeV.S. HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- €D MAANSTANDEN De kabinetsformatie DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3872 DE ZAAK-SCHMIDT VOOR 'T LANDGERECHT Zij ontsnapte langs de achterkant van het gebouw. Nederlands journalist gewond 15 oktober vonnis Het relaas van mevr. Bouman Pleidooi van beklaagde Woedende menigte wachtte op mevr. Bouman Mevrouw Bouman ontsnapt aan de achterkant van het gebouw NOG GEEN BESLISSING GENOMEN TUSSEN ROTTERDAM EN WILHELMSHAVEN Getuigen Prinses Beatrix Grootkruis Nederlandse Leeuw Grieks koningspaar bezoekt West-Duitsland K. N. M. I. registreerde aardbeving Negerkinderen niet toegelaten op school voor blanken DE BELOODSING VAN HET SUEZKANAAL. DE SPANNING AAN DE GRENZEN VAN ISRAEL Frstokering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I- van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Ver*;hljnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/b Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L edere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. RECHTER ROCHJANI ZAL 15 OKTOBER HET VONNIS UITSPREKEN Op de zitting van het landgerecht te Djakarta heeft de 53-jarige Nederlander H. Schmidt maandag verklaard onschuldig te zijn. De zitting verliep in een gespannen at mosfeer. De zaal was zeer vol, toen rechter Rochjani de zitting om 10.30 uur, anderhalf uur later dan de bedoeling was, opende. Honderden jongeren wachtten buiten. Zij waren vroeg in de ochtend naar het gerechtsgebouw gekomen en be dekten de hekken en muren met plakkaten, waarin de doodstraf voor Schmidt werd gevraagd. Bewapende po litie bewaakte de rechtszaal en het erf voor het gebouw. De politie was versterkt na de vijandige uitbarstingen tijdens de zitting van de vorige week, toen naar beklaagde gespuwd werd en met stenen werd gegooid. Gisteren kon de menigte luisteren naar de persoonlijke verdediging van de heer Schmidt, daar de radio Republik Indonesia op verschillende punten luidsprekers had ge plaatst. Eén van de plakkaten op het erf van het gerechtsgebouw luid de: „De dood aan terrorist Schmidt". Op anderen stond te lezen: „Er is geen plaats voor Schmidt in Indonesië", „Wij wil len het bloed van Schmidt"; „Schmidt is de moordenaar van de wereld". Dergelijke leuzen waren met krijt op de trottoirs geschreven, zelfs in Kebajoran, de satellietstad van Djakarta, waar de Europese gemeenschap leeft. Vlugschriften in het Ne derlands, Engels, Indonesisch en Sundanees waren overal door de stad op gebouwen geplakt. Het communistische blad „Harian Rakjat" beweerde zelfs, dat zij op de schepen in de haven van Tandjung Priok en op de auto's en huizen van Nederlanders in Djakarta-stad waren geplakt. Mevr. Bouman verzocht de rechter haar cliënt toe te staan zijn pleidooi in het Nederlands voor te lezen, daar hij slechts passieve kennis van de Indone sische taal had. De rechter be sliste, dat mevr. Bouman het pleidooi van Schmidt in het In donesisch kon voorlezen en dat Schmidt het daarna in het Neder lands kon voorlezen. Schmidt toonde geen emotie. Hij had zichzelf geheel in be dwang, zoals dit altijd geduren de zijn hele proces is geweest. Het publiek in de rechtszaal was stil. toen mevrouw Bouman be gon met het voorlezen van het 40 pagina's tellende pleidooi. De ziting werd o.m. bijge woond door het hoofd van de politieke afdeling van de Neder landse vertegenwoordiging in Nederland, de heer H. Menke en door de kroongetuige a charge, Manoppo, die naast de heer Menke zat. Een Nederlandse journalist ver dedigde maandag mevrouw Bou man tegen 'n woedende menigte, die zich met geweld toegang rrachtte te verschaffen tot de rechtszaal, de journalist, Willem Mooyman, correspondent van „Het Vrije Volk", die er niet in was geslaagd de demonstranten tot bedaren te brengen door een beroep op hen te doen zich kalm te houden, hield ze met een bank van het gerechtsgebouw, tegen, terwijl mevrouw Bouman een toe vlucht zocht in een kamer aan de achterkant van het gebouw. Het deling van de Nederlandse ver tegenwoordiging in Djakarta, H. Menke en mr. E. Bonn, even eens van de Nederlandse ver tegenwoordiging, ontsnapten langs dezelfde weg. De Nederlandse journalist Mooyman verliet het gebouw aan de voorkant, waar hij in een auto stapte; hij werd niet lastig ge vallen. Een uur na haar ontsnapping aan de menigte heeft mevr. Bou man in het huis van mr. E. Bonn (van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging) aan de cor respondent van het A.N.P. het vol gende relaas van de gebeurtenis sen gegeven: „Na het sluiten van de 6ste zit ting in de zaak van mjjn cliënt H. Schmidt, verliet ik de rechtszaal en klom ik op een bank om Schmidt te zien instappen in de politiewagen, waarmee hjj naar Ooggetuigen verklaarden, dat de jouwende, schreeuwehde en woe dende menigte bij hen de herinne ring had doen opkomen van de eerste dagen der Indonesische re volutie in Soerabaja in 1945. De Nederlandse vertegenwoor diger in Indonesië heeft verzocht om een onmiddellijk ingaande speciale politiebewaking voor de woning van mevr. Bouman. De auto, die de demonstranten ver nielden, nadat Manoppo er de eer ste steen tegenaan had gegooid, Dleek niet de auto van mevr. Bou man, doch eigendom van de Ne derlandse vertegenwoordiging in Indonesië. De heer Schmidt heeft gisteren in de tegen hem aanhangig ge maakte zaak een persoonlijk plei-, dooi gehouden, dat oorspronkelijk verleaen week maandag door hem zou worden uitgesproken, doch waarvan door de rechter een ver taling in het Indonesisch werd ge- eist. De heer Schmidt zeide, na lang de gevangenis zou worden terug- nadenken tot de conclusie te zjjn gebracht. Ik zag, dat de politie gekomen, dat de zaken, die hem zeer krachtig een vrjje doorgang ten laste zijn gelegd, moeten zijn voor de wagen maakte door de opgezet door enkele personen, oor menigte van honderden mensen spronkeltjk met het doel incident geschiedde op het einde van de zitting van maandag, na dat mevrouw Bouman in het In donesisch en Schmidt in het Ne derlands het pleidooi van Schmidt hadden voorgelezen. De openbare aanklager, Suwon- do, gaf geen repliek. Hij persis- teerdé in zijn eis van 15 jaar ge vangenisstraf. Rechter Rochjani zal 15 okto ber het vonnis uitspreken. De politie moest op het erf van 't gerechtsgebouw plaats maken voor de politieauto, waarmee Schmidt naar de gevangenis werd vervoerd. Een van de demonstran ten, die het erf geheel vulden, werd gewond door de kolf van het geweer van een der agenten, het geen de verontwaardiging van de menigte opwekte. Een woedende menigte bele gerde maandagmiddag het ge bouw van het landgerecht te Djakarta en wachtte tot mevr. Bouman uit het gebouw zou komen. De openbare aanklager, Suwondo, trachtte de menigte te kalmeren door hem vanaf de motorkap van een jeep, die op het erf van het gebouw gepar keerd stond, toe te spreken. Maar de menigte wilde niet uit een gaan. Om 15.30 uur plaatselijke tijd waren mevr. Bouman, twee ver tegenwoordigers van de Neder landse vertegenwoordiging in In donesië en de Nederlandse jour nalist, die getracht had mevr. Bouman te beschermen tegen de demonstranten, en waarbij hij door een steen aan het hoofd werd gewond, nog steeds in de politiekamer van het gebouw, in afwachting van „de opheffing van het beleg" van de demon stranten. Mevr. Bouman slaagde erin aan de booze menigte jongeren buiten te ontsnappen door het gebouw aan de achterzijde te verlaten, waarbij zij over een anderhalve meter hoge muur moest gaan. Het hoofd van de politieke af- Er is noig steeds geen beslissing genomen inzake de Noordzee haven, waar de geprojecteerde oliebuisleiding naar het 'Ruhrgebied zal beginnen. Men onderzoekt thans de verschillende kostenbereke ningen. Op 2 oktober zullen de betrokken maatschappijen te Ham burg een bespreking hebben, waarop wellicht de keuze tussen Rot terdam en WilheLmshaven zal worden bepaald. In internationale havenkringen wordt er de aandacht op geves tigd, dat de uitbreiding van de Rotterdamse havens, die in de na bije toekomst zal geschieden vol komen onafhankelijk van 't buis- leidingsplan staat. Wanneer deze uitbreiding voltooid is, zal Rotter dam in staat zijn de grootste tank schepen, die thans in gebruik zijn zonder nadelen voor de rest van de scheepvaart te ontvangen. Het Nederlandse ministerie van Ver keer heeft onlangs de bouw van een vierde grote petroleumhaven goedgekeurd. Men is er volgens DPA in Ne derland van overtuigd, dat men zich bij het kiezen van de uit gangshaven voor de buisleiding van de Noordzee naar het Ruhr gebied door een zuiver econo misch motief zal laten leiden. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd, dat volgens de hui dige kostenberekeningen een buis leiding van Rotterdam uit goed koper zou zijn, daar de afstand tussen Rotterdam en het Ruhr gebied korter is dan die tussen Wilhelmshaven en het Ruhrge bied. op het voorerf van het gerechts gebouw. Maar toen de wagen op een afstand van niet meer dan 100 meter was, zag ik ook, dat de speciale politie," die het gebouw hadden bewaakt, achter de politie wagen met Schmidt liep en dat deze politie het gebouw, dat om singeld was door opgewonden jon geren, door slechts vijf of zes man gewone politie bewaakt liet. Plotseling was er een opschud ding op het voorerf en zag ik, dat de kroongetuige a charge Manop po temidden van een menigte jon geren er bij, deze op aandrong, het gebouw binnen te gaan. On der aanvoering van Manoppo gin gen zij een paar seconden later het gebouw binnen; zij droegen de demonstrant, die blijkbaar ge wond was, toen de politie ruimte voor de wagen van Schmidt maak te. Ze legden hem op een bank vlak bij de plaats waar ik stond. Toen zag Manoppo mij en schreeuwde: „Daar is ze, grijp haar, grijp haar". Ik rende weg om mijn leven te redden. Ik vluchtte de rechtszaal in en pro beerde door een andere deur te ontsnappen. Maar jouwende jon geren hadden tegen de tijd, dat ik daar was, die andere deur bereikt. Zij sloegen mij op mijn schouder en op mijn achterhoofd, ik yiel bij na van de trappen, toen ik pro beerde aangrenzende kamers te bereiken. Maar ik bewaarde mijn evenwicht en het gelukte mij. Ik vluchtte in één van de kleine ver trekken van het kantoor en zag door het raam, dat Willem Mooy man buiten poogde de menigte te weerhouden mijn kamer binnen te gaan. De menigte volgde hem, toen hij tenslotte wegliep. Na enkele ogenblikken ontdekte ik een deur naar een kleine aan grenzende bureauruimte, waarin ik mij achter een kast heb verbor gen. Ik hoorde buiten mensen hard lopen en luidkeels schreeu wen. Ik hoorde de vraag „waar is zij?" Ik hoorde tevens dat er meubilair werd vernield en dat er met stenen gegooid werd, nie mand kwam echter in de kamer waarin ik mij bevond. Iemand opende de deur van de kamer die ik had gesloten, doch doorzocht de kamer niet. Ik be ken dat ik stond te beven, terwijl ik stond te wachten dat degene die in de kamer was binnenge komen, weer zou verdwijnen. Ten slotte werd het stil. Ik waagde het buiten de kamer te kijken en zag dr. Bonn die over de halve deuren van de ertegenover gelegen rechtszaal keek. Ik begaf mij daarheen en na enkele minuten zag ik politiemensen die bezig wa ren de deuren van de rechtszaal te sluiten. In deze tussentijd ging de jou wende en tierende menigte haar gang. De heer Menke voegde zich even later in de rechtszaal bij ons. De commandant van de Dolitie, die intussen op het toneel was ver schenen, zeide ons, dat wij konden ontsnappen aan de achterzijde van het gerechtsgebouw. Wij moesten daartoe over een muur springen van anderhalve meter hoogte, maar ik kan u de verzekering geven dat ik in staat zou zijn geweest over een nog hogere muur te springen als dit nodig zou zijn geweest om te ont snappen. Mevrouw Bouman glimlachte bij deze laatste opmerking. De heer Menke, hoofd der poli tieke afdeling van de Nederland se vertegenwoordiging, werd door de volksmenigte ingesloten. On middellijk nadat de menigte het gebouw was binnengedrongen. Een beambte nam de heer Menke on der zijn hoede en bracht hem in zijn kantoorkamer in veiligheid. De heer Menke had nog gelegen heid te zien, dat de Nederlandse journalist Willem Mooyman zich naar mevr. Bouman spoedde. De heer Bonn zei: zonder de moed van Mooyman had mevr. Bouman nu gedood kunnen zijn. Door zijn moedige houding leidde hij de aan dacht van de menigte af van haar voornamste doel, de woedende de monstranten volgden hem toen hij wegliep uit de richting van de kamer, waar mevrouw Bouman zich had verborgen. De heer Bonn werd met stenen bekogeld, toen hij, enkele ogen blikken nadat de menigte het ge rechtsgebouw had overstroomd, voor de kamer stond, waarin mevr. Bouman verbleef, hij had schram men op zijn linkerarm. „Mooy man heeft gevochten als een leeuw", aldus de heer Bonn. hieruit goede munt te slaan voor zich zelf. Het is deze personen al dus de heer Schmidt gelukt, de wind mee te krijgen, hetzij door hun meerderen een rad voor ogen te draaien, hetzij door de steun re verwerven van de een of andere groep, die hierin politiek voordeel zag, de kans n.l. deze zaken te ge bruiken als wapen tegen de alge meen erkende buitenlandse tegen stander, Nederland, zowel als in tern tegen binnenlandse tegen standers, die hiermede verdacht konden worden gemaakt. In zijn uitvoerige persoonlijke verdediging verklaarde de heer Schmidt, dat hij zichzelf rekent tot de groep in Indonesië, die men „blijvers uit inclinatie" kan noe men; na enig zoeken had hij een werkkring gevonden, die hem be viel, zodat hij „in dit land van eeuwige zonneschijn" zonder zich met de politiek te bemoeien gehoopt had een rustig leven te kunnen slijten, totdat hij op 18 december 1953 was gearresteerd. ,Naar de eigenlijke aanleiding tot tegen de staat gerichte activitei n- „inrörtlnu- „Dr7ptcrtroiinicntn 3. getuigen, die bewust liegen. .L/e uveigrote meeraeineiu oe- hooide rot ae uerae groep, zo zei iiy. „un war aeze ter zitung zei den uieeic, aat zy, zowel voor nun verscnijmng en ook naaat zij nun voor ue pioiue aigeiegae verKia- ringen nei roepen nadden, hernaai- aenjK en mtensiei aoor ue Djaksa ririggi Sunaio zen, meestal du hem tnuis wedden vernoorü, waar- du nen aan nadrukkelijk werd ou- georaent, wat diens visie op ue v/aarneia was. „met eerste komt niet in aan- merKing, ik ken van mun Descnul- digers memand, benalve Bamzan. over de tweede reden, mishan deling ot Dedreiging, is veel te doen geweest, ik moet zeggen per- soonlijK daarvan niets te neDDen ineegemaaKt. ik vraag mij af, hoe het komt, dat juist van nen, die zien hierover Deklagen er niet minder dan drie krankzinnig zijn geworden: Kolk, Wiersma en Be- nenati. Ook Ulmer maakte op de laatste zitting, waar hij gehoord werd, geen normale indruk meer". Van groot belang achtte Schmidt het, uat op 12 mei 1954 bekend gemaakt werd, dat de behandeling van zijn zaak binnenkort zou be ginnen. Men had toen de beschik king over de verklaringen van alle getuigen a charge, behalve de leden van de „Darul Islam" uit ds dessa's. Plotseling bleek de zaak uitgesteld te zijn tot september. Schmidt vroeg zich af, of men er in mei achter gekomen was, dat een aantal van de reeds aanwezige getuigen onbruikbaar zou blijken en daarom vlug vervangen werden door anderen, die men Deter in de hand dacht te hebben. In elk geval wist de Djaksa Tinggi Sunario wat later, dat de getuigen van Nederlandse afkomst hun verklaringen wilden intrek ken. Wat betreft de derde reden n.l. beloften om valse beschuldigingen te uiten, zei Schmidt: „in de ge vangenis deden allerlei geruchten de ronde over vermindering van straf of kwijtschelding als men als getuige tegen mij of wijlen Jung- schlager optrad". „Ik heb steeds de rnjj verhoren de politie-ambtenaren uitgedaagd om in plaats van met een stelletje op zijn zachtst gezegd hoogst zon derlinge individuen van de zelf kant van de samenleving, nu eens te komen met één van mijn dui zenden vroegere ondergeschikten, die een fatsoenlijk leven leiden, en deze verklaringen te laten afleg gen over mijn zogenaamde anti- Indonesische gezindheid, en m\jn mijn arrestatie kan ik eigenlijk alleen maar raden", zei de heer Schmidt. „Ik was volkomen ver bijsterd en verwilderd, toen ik op mijn bromfiets gezeten op Djalan Wastukentjana staande werd ge houden door inspecteur Enduh, die mvj een pistool op de borst richtte met de woorden, dat hij mij arres teerde als zijnde de beruchte ben deleider kapitein Smith. Voor mij leek het een misverstand van de hoogste orde. Had de politie mij dan niet eerst, voor tot deze stap over te gaan, geobserveerd? Had zij dan geen inlichtingen ingewon nen? Het laatste bleek wel ge beurd te zijn, want twee dagen later vertelde commissaris Junus, die my overbracht van Bandung naar Djakarta, dat hij aan 't twij felen was gebracht toen uit alle inlichtingen van hem bleek, dat ik als een zeer goed mens bekend stond. Echter naar zijn mening zou ik potentieel in staat kun nen zijn, verzet te leiden. Maar ik zat en bleef zitten, hoe wel overtuigd, dat er geen spoor van bewijs of aanwijzing tegen mij kon worden geproduceerd". PERSOONSVERWISSELING. De heer Schmidt betoogde voorts, dat het politieke aspect van zijn arrestatie al spoedig bleek, waar bij hij verwees naar de door de politie gelanceerde berichten, dat hp, gekleed in uniform, zou zijn aangehouden in een auto van het Nederlandse commissariaat. Uit voerig ging hij in op de kwestie van de persoonsverwisseling met de bendeleider Smit. „In de Glo- dok gevangenis had ik al gehoord, dat ik al de derde persoon was, al daar opgesloten geweest met de naam Smit of Schmitt, die ervan verdacht werd de beruchte bende leider te zijn". Op 11 februari 1954 zei hij voorts, werd ik gecon fronteerd met een reeks getuigen, van wie ik mij herinner Manoch, Zwartjes, Reynst en Haris, die met strakke gezichten de grootst mogelijke onzin uitbraakten. In zijn verdediging zei Schmidt de getuigen in zijn zaak in drie groepen te verdelen: 1. getuigen, die de waarheid spreken 2. getuigen, die te goeder trouw een valse getuigenis afleggen en ten. Als ik zo'n verzetsorganisator was, zou ik hen toch wel in de eerste plaats hebben meegesleept. Ik ben er trots op en dankbaar voor, dat dit blijkbaar nimmer is gelukt". Wat betreft het behalen van per soonlijk voordeel, zei de heer Schmidt, dat men ondanks een nauwkeurig onderzoek gedurende twee volle dagen op geen enkele plaats de vinger had kunnen leg gen op ook maar één cent, die niet eerlijk verdiend is. Tenslotte zei Schmidt, dat, in dien hij alle genoemde „misdaden had willen plegen, al dan niet in opdracht van een ander land, het voor hem toch veel eenvoudiger nooit uit te trekken, maar een voudig in plaats van pensioenering over te gaan bij de Nederlandse militaire missie. „Ik stond dan niet onder de jurisdictie van Indo nesië, doch bleef dan onder die van Nederland en had al deze din gen dan vrij overdacht en zeker risico-vrij kunnen plegen en zeker niet, zoals thans bijna drie kost bare jaren van mijn leven achter de tralies behoeven te zitten op valse beschuldiging. Ik zeg drie, en niet vijftien of vele, want ik heb vertrouwen, dat tenslotte het recht zal zegevieren, mocht dat niet zo zijn en eist Indonesië mijn hoofd en denkt het daardoor ge lukkiger te worden, welaan het kan het krijgen. Ik ben oud en heb niets meer te winnen en wei nig te verliezen. En de overtui ging van mijn volslagen onschuld kan geen mens mij ontnemen." Mijnheer de voorzitter, aldus de heer Schmidt, dikwijls heb ik u tot getuigen de waarschuwing ho ren richten, dat men u als aardse rechter misschien kan misleiden, maar dat de rechter hierboven niet te misleiden is. Ik vertrouw en hoop, dat deze rechter daarboven u de wijsheid en de moed zal geven om uit dit warnet van aantijgin gen tot een rechtvaardige uit spraak te komen en daarom wil ik eindigen met het aanhalen van een vers, dat door deze hoogste Rech ter is neergelegd in de heilige Koran hoofdstuk 42; en dat op een gebeuren als het onderhavige schijnt te wijzen: „Het verwijt is slechts tegen hen, die de mens onrecht aandoen en ten onrechte zodoende in het land opstand veroorzaken". „Wij zullen de door het Westen voorgestelde vereniging van ka- naalgebruikerg niet toestaan in het Suezkanaal werkzaam te zijn", aldus een uitlating van president Nasser van Egypte in een interview dat hij zondag avond te Cairo aan de correspon dent van een dagbladconcern in India heeft toegestaan. De president voegde eraan toe: „Wij Egyptenaren zullen het ka naal goed en efficiënt laten func tioneren. Als niettemin de vereni ging van kanaalgebruikers zich een weg door het Suezkanaal for ceert zou dat agressie betekenen en zou het als zodanig worden behandeld". Gevraagd of hij gelooft dat de huidige Suezkanaalcrisis op een oorlog zal uitlopen, zei president Nasser: „Dat weet fk niet. Als verantwoordelijk man moet ik pa raat zijn. Ik kan de agressieve westelijke verklaringen niet lou ter als bluf beschouwen". Nasser verklaarde voorts, dat Egypte op het ogenblik geheel gereed en in staat is elke agressie het hoofd te bieden. Egypte heeft, aldus de president, geen agressieve bedoe lingen, maar bezit voldoende kracht om in geval van een aan val van zich af te slaan. „Het Westen denkt dat het in de Ara bische wereld niet meer meetelt als het de strijd om het Suezka naal verliest. „En dat idee hin dert hen het ergst. Ik geloof dat de Suez-kanaalcrisis de Arabische wereld meer dan ooit heeft ver eend, aldus Nasser. De Egyptische premier zei, dat de westelijke blokkering van de Egyptische sterling-tegoeden de Afrikaans-Aziatische landen de ogen moest openen. Hij is van me ning dat deze landen hun econo mische afhankelijkheid van het Westen zouden moeten afschud den en een Afrikaans-Aziatische betalingsunie moeten vormen. Over het Pact van Bagdad zei Nasser: „Ik geloof dat het een doodgeboren kindje is. De weste lijke pogingen om de Arabische landen in het Pact van Bagdad te verstrikken zijn grandioos mis lukt." In het vraaggesprek maakte Nasser ook bekend, dat hij maan dag tweemaal een bespreking zou hebben met Krisjna Menon, de Indiase minister zonder porte feuille, die per vliegtuig van Bombay naar Cairo reist. Zondagavond is in Cairo be kend gemaakt dat brigadecom mandant Mohamed Hafez Ismail van het Egyptische landleger aan gesteld is als chef-staf van het gecombineerde Egyptische-Cyri sche opperbevel. middels de eerste schepen van het konvooi naar het Noorden in Port Said aangekomen; ongeveer drie uur op het normale schema ten achter. Een functionaris van de kanaaiorganisatie zei, dat het konvooi in het grote Bittermeer was opgehouden om het tege moetkomende konvooi-naar-het- zuiden te kunnen laten passeren. De president van de Egyptische kanaalmaatschappij, dr. Helmy Behgat Badawy, noemde zondag nacht het laten functioneren van het Suezkanaal door Egyptische loodsen „uiterst succesvol". Een andere Egyptische functionaris zei: „Sommige kanaal-employés doen het werk van drie mensen tegelijk". Het Kabinet der Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft maan dagochtend op het Huis ten Bosch ontvangen de vice-presi dent van de Raad van State dr. A. A. L. Rutgers. De Koningin heeft gisteren voorts achtereenvolgens ontvan gen prof. dr. L. J. M. Beel. prof. dr. A. M. Donner, prof. mr. R. Kranenburg en prof. mr. P. J. Oud voor het inwinnen van staatsrechtelijke adviezen. Bij Kon. Besluit van 13 sept. 1956 nr. 7 is H. K. H. Beatrix Wilhelmina Armgard, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lip- pe:Biesterfeld, benoemd tot grootkruis in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Koning Paul en koningin Fre- derika van Griekenland zijn gis terochtend voor een officieel be zoek aan West-Duitsland te Bonn aangekomen. De seismografen van het K. N. M. I. .hebben zondagochtend om 14 minuten voor 10 uur een sterke aardbeving opgetekend waarvan de haard vermoedelijk is gelegen op een afstand van 5600 km, in het midden van de Atlantische Oceaan. Vier negerkinderen hebben zich maandag in Clay, een plaats in de Amerikaanse staat Kentucky, neergelegd bij de afwijzing van hun verzoek om tot een school voor blanken toegelaten te worden. De hoofdonderwijzer kwam naar de ingang van de school en las de kinderen een bevel ran het schoolbestuur Voor, dat hun de toe gang tot de school verbood. Vierre Dumas, een Franse loods die van 1934 af in het Suezkanaal heeft gediend, heeft zondagavond bij zijn terugkomst op het vlieg veld Orly bij Parijs gezegd, dat de Egyptenaren niet in staat zijn het verkeer door het kanaal gaande te houden zonder de buitenlandse loodsen, die nu hun ontslag heb ben genomen. „De Egyptenaren hebben wei gezegd, dat die lood sen voor het verkeer in het ka naal niet onmisbaar zijn, maar er zullen stellig stagnaties ontstaan, die in een verstopping zullen ein digen. De Egyptische regering heeft dat begrepen. Daarom leid de ze 43 Egyptische marine-offi cieren op, maar die zullen de situatie niet aan kunnen uit ge brek aan ervaring. Ze zullen het met kleine schepen wel klaar spelen, maar voor tankers van 30.000 tot 40.000 ton of passa giersschepen met hoge windvan- gende bovenbouw heeft men er varen mensen nodig", aldus de Franse loods. Een Londense loods getuigde bij zijn terugkeer uit Egypte dat het tenminste zes jaren zou ver gen voor de Egyptenaren het ka naal met hun eigen loodsen effi ciënt zouden kunnen laten func tioneren. „Binnen een maand zal enige wanorde ontstaan door mist, in welke situatie deze men sen niet ervaren genoeg zijn." Kort voor middernacht zijn in- Het schoolbestuur nam deze beslissing op vrijdag, nadat de procureur-generaal van Kentucky bepaald had dat de kinderen op onwettige wijze waren ingeschre ven, omdat de school niet beslo ten had om dit trimester al het rassenonderscheid te laten vallen. Nadat de vier negerkinderen zich hadden teruggetrokken, keerden de blanke kinderen, die geweigerd hadden met hen in een klas te zitten, naar de school te rug. De bevelhebber van de natio nale garde van Kentucky die de negerkinderen naar school had begeleid, verklaarde, dat soldaten van de garde voorlopig nog in Clay zullen blijven. De stafchef van het Israëlische leger generaal-majoor Mosje Da- jan, heeft maandag verklaard, dat de enige manier om de levens van de Israëliërs aan de grenzen té beschermen is „het zetten van een hoge prijs op hun bloed". Hij zei dit in een toespraak tot ka- detten te Tel Avlv. Over een beroep van de Ver. Naties tot terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten uit de onmiddellijke omgeving van de grens ter vermijding van grens incidenten, zei generaal Dajan, dat „indien wij van de grens weg blijven, zij onze grens niet langer zal zijn". AFNEMENDE BEWOLKING. Noordwestelijke winden bleven maandag wolkenvelden van de Noordzee aanvoeren. De zón slaagde er praktisch niet in om door de wolken heen te breken. De temperaturen bleven daar bij lager dan zondag het geval was. De maximumtemperaturen waren maandag omstreeks 14 graden. Hier en daar viel een spajte regen of motregen, welke overigens van weinig betekenis was. In Zuid-Zweden en Denemar ken was intussen drogere lucht aangekomen. Daar kwamen flinke opklaringen voor. De grens van wolkenvelden liep maandagavond door Noord- west-Duitsland. Luchtdrukstij gingen boven Scandinavië zullen de wind dinsdag in ons land naar N. tot N.O. brengen, zodat clan ook bij ons de opklaringen veld zullen winnen. In de temperaturen komt niet veel verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. AFNEMENDE BEWOLKING Droog weer met afnemende bewolking en perioden met zon neschijn. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG 19 SEPTEMBER. v.m. n.m Breskens 1.24 1.31 Terneuzen 1.59 2.0'; Hansweert 2.39 2.4' Walsoorden 2.49 2.5', ZON MAAN op onder cp onde' Sept. 19 6.23 18.48 18.06 5.42 20 6.25 18.45 18.25 6.51 21 6.26 18.43 18.47 8.01 22 6.28 18.41 19.12 9.12

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1