Rede van president Nasser Verklaring van de directeur van de Suezkanaalmaatschappij Reacties op Nassers rede Niet-Egyptische loodsen legden werkzaamheden stil Beledigende en opruiende geschriften in Indonesië Sluiting van de zitting der Staten-1 Generaal HET WEER De toestand in Algerije HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT MAANDAG 17 SEPTEMBER 1956. 11e Jaargang Nr 3871 m zei dit te Bilbeis nabij de kanaalzone bij de uitreiking van Mr. J. A. W. BURGER OVER DE KABINETSFORMATIE CYPRUS De Griekse steun voor Cyprus salons j* obert" Egyptische regering moet meewerken om een goede doorvaart mogelijk te maken De zaak-Burgess Sowjet-commentaar op Suezkwestie ZIJ WAREN BLIJ OM ONDER DE HUIDIGE OMSTANDIGHEDEN EGYPTE TE KUNNEN VERLATEN Alle schepen van het Noord- en het Zuidwaarts door het Suezkanaal varende konvooi hadden vrijdag kort voor middernacht, toen de niet-Egyptische loodsen hun werk zaamheden neerlegden het kanaal verlaten. Fe Port Said lagen in de nacht van vrijdag op zaterdag vijftien schepen te wachten om zaterdag met het eerste konvooi in zuidelijke richting het kanaal door te varen. De vertrekkende loodsen en andere personeelsleden hebben verklaard te betreuren dat er 'n einde is gekomen aan een tijdperk. Zij waren echter blij Egypte onder de huidige omstandigheden te kunnen verlaten. CHEF-STAF VERBIEDT DE PUBLIKATIE „Nood-besluit" afgekondigd Overstromingen in Oostenrijk DE AANSTAANDE SUEZCONFERENTIE TE LONDEN Staking in Tunesië omV™rS„ Sal£me„e8s«tl 8-° het De Russische loodsen Amerikaanse ertsboot bij Noorse kust vergaan Marine-vliegtuig trachtte zieke schipper van boord te halen Spanning aan Israëlische grens Frankering bij abonnement: Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 ep 2310 Na 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pet maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. -.unt daneltlti» Uitgeefster N.V. vTi Firma P J var 4e Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, 'edere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. President Nasser van Egypte heeft zaterdag verklaard, dat Egypte van plan is zijn souverei niteit „tegen iedere prijs" te ver «ledigen. In een toespraak heeft mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de VARA en voorzitter van de Twee de Kamerfractie van de P. v. d. A. ook even de kabinetsformatie aangeroerd. „Dat er nu nog geen kabinet is had niemand mogen verwach ten", aldus mr. Burger. „Intussen biedt de gang van zaken ons thans alsnog de mogelijkheid, dat wij gehonoreerd krijgen wat het kie zersgilde naar onze mening in juni heeft gewild. Wij zullen erin volharden al die stromingen te gen te gaan, die trachten onze lijstaanvoerder, dr. W. Drees, uit het politieke veld te manoeuvre ren". In een voorstad van Cyprus is zaterdag een Britse soldaat in een kruidenierswinkel doodgeschoten. Zijn vrouw, die vóór de winkel op hem wachtte, verklaarde later dat er verscheidene schoten wa ren afgevuurd, waarna drie man nen haastig de winkel hadden ver laten. Zaterdagavond is een Griekse Cyprioot in de buurt van Panavia, in het Zuid-Westen van Cyprus, doodgeschoten. Zijn vrouw werd ernstig gewond. De Griekse premier, Karaman- lis, heeft zaterdag verklaard, dat Griekenland zijn geschiedenis on waardig zou zijn en door alle vrije mensen zou worden veracht, als het de Cyprioten zijn volledige di plomatieke steun onthouden zou hebben. De premier zei dit in een com mentaar op de beschuldiging van brevetten aan nieuwe piloten van de Egyptische luchtmacht. „Terwijl Engeland en Frankrijk thans met hun sabels kletteren, verklaar ik uit naam van het Egyptische volk, dat met succes tegen buitenlandse overheersing en agressie heeft gestreden, dat wij van plan zijn onze souvereini- teit tegen iedere prijs te verdedi gen". „Egypte wil een voorbeeld voor de wereld zijn, dat zwakkere lan den hun souvereiniteit en waar digheid kunnen en zuilen behou den, indien zij hiertoe vastbeslo ten zijn". Voorts verklaarde de president, dat Egypte nooit het eenzijdige besluit om een vereniging van ge bruikers van het Suezkanaal op te richten, zal erkennen. Wel wil Egypte, zoals reeds verklaard is, met alle belanghebbende landen samenwerken om de vrije vaart door het kanaal te verzekeren in de best mogelijke omstandighe den en In het belang van alle lan den, maar de vrijheid en onafhan kelijkheid van Egypte moeten ab soluut geëerbiedigd blijven. President Nasser riep de Egyp tenaren op waakzaam te blijven en de eenheid te bewaren. „Wij zullen onze rechten tot de laatste druppel bloed verdedigen", aldus de president. „Ik spreek na mens alle Egyptenaren, Arabie ren en landen die geloven in de vrijheid en de waardigheid van de enkeling. Ik spreek uit naam van de be ginselen van het Atlantisch Hand vest, dat het Westen heeft opge steld en daarna geschonden, maar waaraan wij blijven vasthouden. Wij zijn er in geslaagd 't Egyp tische grondgebied te zuiveren van bezettingstroepen en wij zul len er op toezien, dat Egypte vrij en onafhankelijk blijft". zies duidelijk gemaakt, dat niet slechts de Egyptische regering, doch het gehele Egyptische volk zich verzet tegen elke poging om een internationaal orgaan in te stellen dat de Egyptische soeve reine rechten uitoefent. Egypie zal met geen enkele vorm van be zetting instemmen, zelfs niet met collectief imperialisme." Het feit dat vrijdag 50 schepen het Suezkanaal zijn gepasseerd, noemde Nasser een overwinning voor Egypte en een nederlaag voor het internationale „bandic- tisme." „Eden heeft verlaard, dat Enge land niet zal toestaan dat Egypte slaagt met de nationalisatie van het Suezkanaal, omdat dit 'n suc ces voor het Arabische nationa lisme zou betekenen." Hieruit blijkt dat het „Eden niet om mij, maar om het Arabische nationa lisme te doen is." De president verwees nog naar bepaalde krantenberiichten, vol- <h bipptrmti intoporttcocW markt 16 bromwrljsfroat 9 fwwn -> voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „lancome"-dr. Payot" -„yardley". gens welke Egypte binnen 48 uur verslagen zou kunnen worden. „Ze hebben geen flauw idee van onze werkelijke kracht," zo luid de zijn commentaar hierop. „Wij zullen het Suezkanaal open houden ten behoeve van de we reldhandel en -welvaart. Tevens zullen wij onze soevereiniteit be waren," aldus besloot Nasser. Terwijl hij sprak vlogen straal jagers en bommenwerpers van Russische makelij over. De directeur-generaal van de Suezkanaalmaatschappij, Jacques- Picot, heeft vrijdagavond in een vraaggesprek voor de BBC ver klaard, dat de doorvaart door het kanaal niet alleen een zaak van loodsen is, maar dat het om een grote organisatie met 'n uitgebreid personeel gaat. De Egyptische regering heeft geprobeerd samen te werken met landen, die zeggen dat zij kleine re landen helpen, aldus Nasser, doch zij vroegen een te hoge prijs. „Toen wij weigerden keerden zij zich tegen ons." De landen, die het project voor de dam bij As- soean wilden financieren, „stoot ten ons in de rug met de bewe ring dat onze economie niet ge zond was," aldus de president. Egypte zal geweld met geweld beantwoorden. „Elke buitenlan de Britse minister van Koloniën, der, die Egypte tegen onze wil Lennox-Boyd, in het Lagerhuis, I binnenkomt, zal het land niet volgens welke Griekenland men- sen en materiaal naar Cyprus had gezonden om de verzetslieden te helpen. Wij zullen politieke en diploma tieke steun aan de Cyprioten blij ven geven, tot de Cyprische vrij heidseisen ingewilligd zijn, aldus de Griekse premier. Een vroeger lid van het Britse Lagerhuis, Tom Driberg, heeft in een vraaggesprek verklaard, dat hij Guy Burgess, de Britse diplo maat die naar Rusland is gegaan, tijdens zijn bezoek van 3 weken aan Moskou „vrijwel elke dag" heeft gezien. Hij zei, dat Bur gess erg gelukkig schijnt te zijn en werkzaam is bij een uit geverij, die vertalingen van Rus sische boeken in het Engels en andere talen uitgeeft. Driberg, die een boek schrijft over de zaak-Burgess, verklaarde dat hij alle bijzonderheden heeft gekre gen van de weg die Burgess en MacLean hebben genomen, toen zij van Londen naar de Sowjet- Unie gingen. levend verlaten. Wij zullen een georganiseerde oorlog en een gue rilla voeren." De president beschuldigde de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, en de di recteur van de oude Suezkanaal maatschappij, Picot, ervan, dat zij de kanaalemployés hadden opge stookt het werk neer te leggen, zodat „de wereld zou zien, dat Egypte de vrije vaart door het kanaal niet kan verzekeren." Het Westen weigerde Egypte leningen te verstrekken of de dam van Assoean te financieren, zo betoogde president Nasser. Daarom wilde het verhinderen, dat de Egyptenaren de tolgelden van het Suezkanaal inden om hun levensstandaard te verhogen. Wij zullen echter niet zwichten voor economische druk en kunnen op onszelf en onze eigen hulpbron nen vertrouwen. De commissie-Menzies was vol gens Nasser naar Egypte geko men om de overgave van een deel van het Egyptische, grond gebied en de inkomsten uit de ka naalexploitatie te eisen. „Wij hebben echter premier Men- VERENIGDE STATEN. Amerikaanse functionarissen in Washington geloven, dat uit de rede van president Nasser opge maakt kan worden, dat hij zal weigeren schepen van de op te richten organisatie van gebrui kers van het Suezkanaal door te laten. Men gelooft, dat daarom de voor. naamste vraagstukken, die de Londense conferentie deze week moet oplossen, zijn: 1. Coördinatie van plannen om het scheepvaartverkeer om Kaap dè Goede Hoop te leiden (waar door Egypte de inkomsten uit de kanaalexploitatie goeddeels zal moeten derven en tot prestige verlies van Nasser zou leiden). 2. Voorzieningen met het oog op de financiële gevolgen hier van. De Ver. Staten hebben reeds laten weten, dat zij bereid zijn dollars, tankschepen en olie be schikbaar te stellen om tekorten als gevolg van de sluiting van het Suezkanaal aan te vullen. In ieder geval zou eerst een proefconvooi naar het Suezkanaal gezonden worden. De Amerikaanse functionaris- sen geloven, dat minister Dulles j ge'ar>d en Frankrijk, als leden I !><-»_ r 1 <~i ïcrhnirlcvnn/l rl/wt l\i Rado-Moskou verklaarde zater dag in een Arabische uitzending, dat de terugtrekking van de lood sen van het Suezkanaal een po ging van de Westelijke landen is om de scheepvaart door het ka naal in de war te sturen. De Westelijke mogendheden zijn nu overgegaan „tot een openlijke uit daging van Egypte," aldus radio- Moskou. Radio-Moskou heeft zaterdag een verklaring van de Sowjet-re- gering omgeroepen, waarin ver klaard wordt dat de voorgenomen vereniging van gebruikers van het Suezkanaal door de wereld opinie slechts beschouwd kan wor den als een gevaarlijke uitdaging om incidenten uit te lokken, die gewapende interventie tegen Egypte moeten rechtvaardigen. De Sowjet-regering wijst er op, dat elke bedreiging van de vrede in het midden- en nabije-Oosten óók de belangen en de veiligheid van de Sowjet-Unie raakt. De Britse en Franse voorberei dingen zijn volgens de Sowjet-re gering in strijd met de geest van het Handvest der Verenigde Na ties. Daarbij komt nog, dat En- Hij zei in dit verband, dat de voorgestelde vereniging van gebruikers „enigszins is, alsof je er over denkt om spoortrei nen over rails te laten lopen met alleen machinisten, maar zonder seinhuizen, stationchefs en mensen die het verkeer lei den". Daarom geloofde hij, dat er geen ernstige poging kan wor den gedaan om door het kanaal te varen, als de Egyptische re gering niet meewerkt. Op de vraag of de kanaalmaat schappij iets kan of wil doen om de vereniging van kanaalgebrui kers te helpen, antwoordde Geor- ges-Picot dat de eerste indruk van de maatschappij was, dat zij „niet goed begreep waarom het nodig is een nieuwe vereniging van kanaalgebruikers op te rich ten, terwijl de kanaalmaatschap pij in feite zich altijd als zodanig heeft beschouwd". Overigens had hij vrijdag op het „Foreign Office" inleidende besprekingen gevoerd over het nieuwe plan. Hij voegde hieraan toe, dat zijn maatschappij „alles in het werk zal stellen om er voor te zorgen, dat de organisatie wel ke zij in tachtig jaar heeft opge bouwd, niet verloren gaat en in de toekomst van enig nut zal zijn". In antwoord op een vraag, of het werk van loods in het kanaal inderdaad zo moeilijk is en of de opleiding in geval van nood zeer snel kan geschieden, antwoordde de directeur-generaal dat een langdurige opleiding noodzakelijk is. De opleiding van de maatschap pij, die hij overigens „zeer conser vatief" noemde, omvatte twee jaar oefenen op de rede en daar na vijf of zes jaar in het kanaal, waarna men de bevoegdheid had om alle schepen te loodsen. Moge lijk kon een en ander worden ver sneld, maar dit zou afhangen van de kandidaten. op de Londense conferentie be reid zal zijn de voorstellen voor de gebruikersorganisatie aan te vullen met suggesties van de an dere deelnemers, als deze zouden bijdragen aan het vinden van een vreedzame en praktische regeling van het vraagstuk. Het Sowjet-maandblad „Interna tionaal Leven" heeft zaterdag ver klaard, dat als Engeland een mi litaire actie tegen Egypte zou on dernemen om de kanaalkwestie op te lossen, „dit uiteindelijk lei den zou tot een ondergang van Engeland als wereldmacht". van de Veiligheidsraad der V. N., bijzonder verantwoordelijk zijn voor handhaving van de vrede. De Sowjet-verklaring bevatte tevens de mededeling, dat de Sow jet-Unie zal deelnemen aan het door Egypte voorgesteld onder handelingsorgaan voor regeling van de Suezkwestie. De kwestie kan en moet op vreedzame wijze geregeld worden, aldus de ver klaring. In deze verklaring wordt ook nog gezegd, dat in het tijdperk van de atoom- en waterstofwa pens „men niet kan dreigen en rinkelen met de sabel, noch kan optreden op een wijze, die karak teristiek is voor de voorbije perio de van koloniale veroverngen." De chef-staf van de Indonesische landmacht, generaal-majoor Abdul Harris Nasution, heeft een „nood-ibesluit" afgekondigd waarin de publikatie van geschriften, foto's en pamfletten, die kritiek, insi nuaties of beledigingen tegen president Soekarno, vice-president Hatta, rechterlijke instanties en in functie zijnde regeringsambte naren bevatten worden verboden. Dit besluit, dat werd uitgege ven in naam van de nationale vei ligheidsraad, is gekomen na een stroom van onthullingen in ver schillende dagbladen over corrup tie, waarbij hoge autoriteiten be trokken zouden zijn, na het ver spreiden van pamfletten, waarin de doodstraf wordt geëist tegen de Nederlander Schmidt, tegen wie de officier van Justitie vijf tien jaren gevangenisstraf heeft geëist, na de aanvallen in com munistische dagbladen op de vice- president en caricaturen in onaf hankelijke dagbladen van presi dent Soekarno en leden van het kabinet. In een commentaar op dit be sluit schrijft de onafhankelijke „Indonesia Raya" zaterdag dat „de regering in paniek schijnt te zijn geraakt". Het verbod is, aldus het iblad, een nieuwe po ging om het volk het zwijgen op te leggen. In de aankondiging van zijn besluit, verklaarde de chef-staf, dat er aanwijzingen bestonden, dat de toestand slechter zou kunnen worden indien dit niet wordt voorkomen. Overtreding van het besluit kan worden gestraft met een gevange nisstraf van een jaar of een boete van 10.000 rupiah. Het besluit is onmiddellijk in werking getreden en geldt voor alle gebieden in In donesië, waar de staat van beleg nog van kracht is, namelijk in W. Java, Zuid-Borneo, Zuid-Celebes en Noord-Sumatra. Zaterdagmiddag te drie uur heeft de minister van Binnen landse Zaken ad interim, prof. mr. J. C. van Oven in opdracht van H.M. de Koningin in Haar naam de zitting der Staten-Ge- neraal gesloten. Voor deze korte plechtigheid waren de beide Kamers van de Staten-Generaal in de vergader zaal van de Eerste Kamer in ver enigde vergadering bijeengeko men onder voorzitterschap van de president der Eeste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Deze benoemde tot leden der commissie van in- en uitgeleide van de minister de heren Beau fort, voorzitter, lid van de Eerste Kamer; Korthals, lid van de Tweede Kamer; Wendelaar, lid van de Eeste Kamer; Bruins Slot en mej. Zeelenberg, leden van de Tweede Kamer. Minister Van Oven, die in een gala-berliner, bespannen met twee paarden, voorafgegaan en gevolgd door een escorte van rijkspolitie te paard, vertrokken was van de achterzijde van het paleis-Noordeinde, arriveerde te gen drie uur aan het Kamerge bouw. Hier was een erewacht van de rijkspoltie met drumband opgesteld. De commssie geleidde de minister naar de regeringsta fel. Minister Van Ovén zeide hier het volgende: H.M. de Koningin heeft mij op gedragen de huidige buitengewo ne zitting van de Staten-Generaal in Haar naam te sluiten. Uw arbeid in deze korte zit tingsperiode bleef in hoofdzaak beperkt tot de overweging van de voorstellen tot verandering in de grondwet. De Koningin heeft mij opge dragen U Haar dank te betuigen voor de door U bij de beharti ging van 's lands zaken betoonde toewijding. In naam der Koningin verklaar ik deze zitting van de Staten- Generaal te zijn gesloten". Nadat de minister uitgeleide was gedaan en de commissie in de zaal was teruggekeerd, sloot de voorzitter de verenigde ver gadering. De Franse personeelsleden is vrijdagavond medegedeeld, dat zij van zondag af per vliegtuig zullen worden gerepatrieerd. Vrijdagavond zijn Egyptische ambtenaren te Port Said bijeen gekomen ter bespreking van de regeling van de scheepvaart door het kanaal. Even voor midder nacht voegde het hoofd van de nieuwe Egyptische kanaalmaat schappij, Joenis, zich bij hen. Korte tijd later kwamen de Egyptische loodsen bij het kan toor van de maatschappij om zich te melden voor het eerste kon vooi. Volgens enkele van deze lood sen kan Egypte de scheepvaart in het kanaal voortgang doen vin den door het aantal konvooien te beperken tot een in zuidelijke en een in noordelijke richting. In verscheidene delen van Oos tenrijk zijn vrijdagmorgen waar schuwingen gegeven voor over stromingen. In de stad Inns- ibrück staan vele straten blank. In verscheidene streken van Tirol zijn de wegen versperd door ho pen puin en slijk, die de water massa's hebben achtergelaten. Ook in de provincie Salzburg veroorzaakt de hevige regenval overlast; de spoorweg tussen Zeil am See en Krimmi is door een overstroming vernield. De agenda voor de Suezeonfe rentie te Londen, in deze week, zoals deze door het Foreign Office is gepubliceerd, vermeldt drie hoofdpunten: 1. Rapport van de vijflanden- commissie, die met president Nas ser besprekingen heeft gevoerd, en „hetgeen naar aanleiding daar van gedaan moet worden". 2. Het memorandum van de Egyptische regering van na de be sprekingen te Cairo. 3. De vereniging van gebrui kers van het Suezkanaal. In Tunesië is zaterdagmiddag' „et weer m de Britse eilanden De vijftien Russische loodsen, die vrijdag in Cairo zijn aangeko men, zijn zaterdag, na een ont vangst door de Sowjet-ambassa- deur in de Egyptische hoofdstad, naar Ismailia, waar het Egypti sche kanaalbestuur zetelt. Er worden binnenkort nog tien Sowjet-loodsen in Egypte ver wacht. Voorts zijn in Ismailia zaterdag vier Zuidslavische loodsen aange komen. De komst van de Sowjet-Russi- sche loodsen heeft een golf van optimisme in Cairo doen ontstaan. Gedurende enkele weken geloof de men in officiële Egyptische kringen, dat men op Washington kon rekenen om zowel op militair als economisch terrein aan de ge meenschappelijke Brits-Franse druk het hoofd te kunnen bieden. Maar na de laatste verklaringen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, rekent men in Egypte niet meer op de Amerikanen. Men ver wachtte daarna alle steun van de Russen, hoewel de activiteit van de Sowjet-Russische ambassadeur in Egypte na het begin van de Londense conferentie over de Suezcrisis aanmerkelijk afnam. Deze verminderde activiteit was er oorzaak van, dat men in Egyp tische regeringskringen dikwijls kon horen: „Moskou heeft ons in de steek gelaten." De komst van de Sowjet-Russi sche loodsen heeft de hoop op steun van de SowjetUnie in Egyp te weer doen oplaaien. Nu ook de komst van nog een tiental Russi sche loodsen is aangekondigd, is men optimistisch gestemd. De Sowjet-Unie wordt hierdoor de natie, die na Egypte de meeste loodsen in het Suezkanaal zal heb ben. Een Europees diplomaat in Cairo merkte zaterdag in dit ver band op, dat „de Sowjet-Unie nu een permanent motief zal hebben om in de aangelegenheden die het Suezkanaal betreffen, tussen- taeide te komen, n.l. de bescher ming van zijn onderdanen." De Amerikaanse ertsboot ,.Pe- lagia" is zaterdag in een storm aan de Noorse kust ter hoogte van Narvik vergaan. Van de ongeveer vijftig bemanningsleden, die in de sloepen zouden zijn gegaan, heeft men 10 man in veiligheid kunnen brengen. Zaterdag heeft een Catalina- vliegtuig van het vliegveld „Val kenburg" tevergeefs getracht 17 mijl ten noordwesten van Den Helder de zieke schipper van de kotter „De Hoop 1" van boord te halen, welke poging mislukte om dat het vliegtuig wegens de ruwe zee niet kon landen. De schipper is toen aan boord van het 35000 ton metende Amerikaanse passa giersschip „America" gebracht, dat op weg was naar Bremerha ven. Aan boord van dit schip is de schipper van de kotter medische hulp verleend. MINDER ZON. Algerijnse opstandelingen heb ben vrijdagavond bij Oran zes Al gerijnen vermoord. Bij een overval op een militaire patrouille nabij Guelta doodde een bende van circa 100 opstan delingen vrijdagavond drie Fran se militairen. Twee officieren en een gendarme liepen verwondin gen op. In verscheidene delen van Alge- rië zijn zaterdag gevechten tussen Fransen en opstandelingen gele verd. Bij Boefariek sneuvelden 9 opstandelingen. Bij Akboe in het departement Contantine leden de rebellen volgens de eerste berich ten „ernstige verliezen". Bij aanvallen van verzetslieden in Algiers zijn zaterdag een Euro pese caféhouder en twee Moham medanen doodgeschoten. Bij gevechten, de in zaterdag in en opstandelingen hebben plaats gevonden, zijn 32 rebellen gedood. In het gebied van Setif hebben rebellen een wagen beschoten, waarin zich twee Europeanen be vonden. Eén Europeaan kwam hierbij om het leven. In een bioscoop te Algiers is een bom ontploft, waardoor 7 Mo hammedanen werden gewond. Alle verloven van het Syrische leger en het Jordaanse Arabische legioen zijn zaterdag ingetrokken als gevolg van de Jordaans-Israe- lische incidenten van de afgelo pen week, waarbij o.a. de Israë liërs een aanval deden op een Jordaanse politiepost. De Syri sche en Jordaanse grenstroepen zijn in paraatheid gebracht. De I -111 |JUJ uuiuciu gcuiat-lll. L/C het Algerijnse departement Con- Jordaanse grenswachten zijn ver- stantine tussen regeringstroepen1 sterkt. begonnen uit protest tegen het in cident waarbij een Frans vlieg tuig een Tunesisch dorp heeft be schoten en gebombardeerd. De Franse ambassade in Tunis heeft zaterdag tegengesproken, dat het bewuste dorp, Ain Boude- rias is aangevallen. Wel was een groep mensen enkele kilometers ten Westen van het dorp bescho ten. Deze groep bevond zich 100 meter van de Algerijnse grens. In een communiqué van de Tu nesische regering is gezegd, dat de Franse regering haar spijt over het incident had betuigd en schadevergoeding voor de slacht offers of hun gezinnen had aan geboden. Een commissie zal een onderzoek instellen. DINSDAG 18 SEPTEMBER. n.m. 1.05 1.40 2.20 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.53 1.28 2.08 2.18 dag beheerst door een hogedruk- gebied, waarvan het centrum op ruim 1000 km ten westen van Schotland was gelegen. In ons land was toen droge lucht aanwe zig, waarin weinig bewolking voorkwam, al kwamen in het noorden van het land in de mid dag overdrijvende wolkenvelden voor. De maximumtemperaturen varieerden van 16 graden in het noorden van het land tot 19 gra den in Zuid-Limburg. Langs Schotland voerden weste lijke tot noordwestelijke winden echter vochtiger lucht de Noord zee op, waarin veel bewolking voorkwam. Aangezien luchtdruk dalingen boven Zuid-Scandinavië ook bij ons de winden Noord tot Noordwest zullen brengen, zullen vandaag in het gehele land wol kenvelden komen binnendrijven, die de zon in de loop van deze dag ten dele zal doen oplossen. De re genkansen zijn echter gering. In de temperatuur komt niet veel verandering. ZON MAAN op onder op onder Sept. 18 6.21 18.50 17.46 4.35 19 6.23 18.48 18.06 5.42 20 6.25 18.45 18.25 6.51 21 6.26 18.43 18.47 8.01 2 30 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zondagavond tot maandagavond droog weer Overwegend droog weer met zonnige perioden, maar tijdelijk ook enige overdrijvende wolken velden. Meest matige noordelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1